▼ast en onverbrekelijk te bonden en in over eenstemming daarmee, volgens de wetten te regeeren. Evenals mijn vader zich bij de staat kunde van mijn zaligen grootvader heeft aange sloten, geschiedt dit ook door mij. Ik zal met dezelfde nauwgezetheid de rechten van de Volks vertegenwoordiging eerbiedigen en de constitutio- neele kroonrechten handhaven. Ik ben van oor deel, dat de Grondwet een billijke verdeeling en samenwerking van de verschillende machten be vat. Ik zal alle godsdienstige belijdenissen be schermen. Het strekt rag tot groot genoegen, dat de nieuwe kerkelijk-politieke wetgeving de betrekkingen tusschen staat en kerk op aanneme lijke wijze heeft geregeld. Ik zal den kerkelijken vrede bewaren. De hervorming van het bin- nenlandsch bestuur is in de laatste zitting in hoofdzaak ten einde gebracht. Ten opzichte van het financiewezen houd ik vast aan de oud-Pruisische overleveringen. De financiëele toestand is bevredigend en ik zal het streven om de gemeenten en de minder bevoor rechten te ontlasten, verder voortzetten. Verder wordt in de Troonrede gewag ge maakt van de overstroomingen. De Troonrede eindigt met het woord van Friedrich de Groote De Koning is de eerste dienaar van den Staat. Keizer Wilhelm van Duitscbland spreekt zeer goed Russisch en heeft daarvan bewijs gegeven bjj zijn beide reizen naar St. Petersburg in 1884 en 1886, bij welke gelegenheid hij meer malen in het Russisch de troepen heeft gecom mandeerd en met de officieren gesproken. De gewone taal tusschen de Russische en de Duit- sche keizerljjke familie is Duitsch. Wilhelm II is de eerste koning van Pruisen, die Russisch heeft geleerd; hij is met de studie begonnen na zijn huwelijk,op aanraden van vorst Bismarck. De Keizer spreekt uitmuntend Fransch, Engelsch en Italiaansch. De diplomatieke taal tusschen Duitschland en Rusland is immer Franschde poging van Bis marck na den oorlog van 1870/71, om het Duitsch daarvoor in plaats te stellen, is volko men mislukt. Met de troonsbeklimming van keizer Wil helm II komt ook de Hanoversche erfquaestie weer ter sprake. Een der Berlijnsche bladen meldt het niet zeer waarschijnlijk bericht, dat de hertog van Cumberland zijne aanspraken op Hanover heeft opgegeven en in ruil daarvoor het hertogdom Brunswijk zal ontvangen. Het bericht, dat Keizer Wilhelm in de maand Juli den Czaar een bezoek zal brengen, wordt bevestigd. Uit Sint-Petersburg komt het bericht van een opstand, die onder de bannelingen in Siberië zou uitgebroken zjjn. De opstandelingen zouden zich vereenigd hebben en thans naar de grens trekken. Zoowel de Londen and North-Western als de Great Northern-Spoorwegmaatsehappijen hebben de snelheid harer expsestreinen naar Glasgow en Edinburg verhoogd. De treinen der eerste Maat schappij leggen nu den afstand in 9 en die der andere in 8.30 uur af, dat is met een snelheid van 83 a 90 mjjlen in het uur. Prins Ferdinand van Coburg, vorst van Bul garije, schjjnt nog al goed bij kas te zijn. Bij een groote fabriek te Görlitz in Silezië heeft hij voor zijn persoonlijk gebruik een kostbaren salon - lafheid worden aangemerkt. Verontschuldig het woordniet ik ben 't, die zoo denkt, maar uw tegenpartij, en ik houd het voor mijn plicht, u aangaande de gezindheden van dien tegenpartij inlichtingen te geven, om u voor een verkeerden stap te behoeden.* De jonge musicus reikte Martens de hand. >Ik dank u voor uwe inlichtingen,zei hij meteen stem, waaraan men duidelijk de inwendige aan doening kon bemerken. Ge hebt gelijk; slechts ruw geweld boezemt dien man ontzag in.« Martens knikte. >Het is altijd 't zelfde; nog altijd de oude overlevering van het vuistrecht. Roekelooze moed en handigheid in 't voeren der wapens dat is 't eenige, waarvoor zij eerbied hebben. Niemand komt daarom bij hen slechter weg, dan wie vriendelijk, toegevend en rechtvaar dig is. Juist daarom heeft Pleiszenbach gemeend, u ongestraft te kunnen beleedigen, omdat hij u als een verstandig en rechtschapen man kende. Een mensch, die meer zelfvertrouwen, meer aan matiging, ja meer brutaliteit bezat, had hij niet aangedurfd.* >Hij zal me leeren kennen,* zei Carolin zacht, terwjjl hjj met de vingers zenuwachtig op tafel trommelde. »Zoo is 't goed,* ging Martens voort, >toon hem, dat ge niet alleen een man van gevoel, maar ook van karakter zijt. Verdedig uw huid, anders haalt hij u die over de ooren. Ik heb het doorgezet zeker met moeite, een minder jjverig behartiger uwer belangen zou 't misschien niet gelukt zijn maar ik heb 't doorgezet, dat gij als de beleedigde het eerste schot hebt. Laat dit voordeel niet ongebruikt. Mynheer von Pleiszenbach zou u er niet voor danken, maar u eenvoudig overhoop schieten en zijn vrienden zouden de schouders optrekken en zeggen dat den verwaanden muzikant recht was geschied.* >Heb geen zorg* zei Carolin, met vreeslijk fonkelende oogen, >wat aan mij ligt zal ge schieden om hem voor te zijn. Wanneer zal 't zjjn?* »Dewjjl ge een spoedigen afloop wenschtet heb ik op heden voormiddag aangedrongen en spoorwagen besteld, voor den prijs van 50,000 francs. In het hotel, waarin de Kroonprins van Zweden te Franzensbad vertoeft, werd door een dief in braak gedaan in het vertrek van den Prins. De man ging met een groote hoeveelheid kostbaar heden, die op f 240.000 worden geschat, op den loop en is nog niet ontdekt. In den Transvaalschen Volksraad is door President Kriiger het aangekondigde wetsont werp, betreffende de oprichting eener Tweede Kamer, ingediend. Ten aanzien van Stanley's toestand is het bestuur van de Britsche Oost-Amerikaansche Maatschappij, bij meerderheid van zijne leden, tot het besluit ge komen, dat de over St. Paul de Leando aangeko men tijding afkomstig is uit inlandsche bron en slechts eene andere dépêche van majoor Barttelot weer opwarmt. Sir Sam. Baker, de bekende Afrika- reiziger, is ook van meening, dat de positie van Stanley niet wanhopig is. Hij zet in de »St. James Gazetteuiteen, waarom in Centraal Afrika de vreemde indringers het zoo moeielijk hebben: de inlanders verbouwen niet meer voorraad, dan zij zelf noodig hebben. Voor geld zelfs verkoopen zij er niet van. Als nu de reizigers met hunne manschappen honger hebben en voor geld niets kunnen bekomen, wordt geweld gebezigd. Een conflict is altijd het gevolg, dat vertraging en soms velerlei bezwaren teweeg brengt. Hij heeft dus nog geen zorg voor Stanley. De secretaris van de Emin-pacha-hulpvereeni- ging meent, dat de laatste sensatieberichten geen vertrouwen verdienen. In Brussel vreest men echter, dat Stanley door Arabieren is ingesloten en noch vóór-, noch ach terwaarts kan. Spoedig moet zekerheid komen. (De laatste dépêche uit St. Paul de Leando aan Reuter over Stanley heeft 8000 fr. gekost.) Te Prairie-au-Duc, in Frankrijk, zijn elf werk lieden door het drinken van ijswater overleden. Koning Oscar is per extra-trein naar Sunds- vall vertrokken, welke stad bijna geheel door brand is vernield. Te Brzezi (Gallicië), dus wordt uit Weenen van 25 dezer geseind, sloeg gedurende de gods dienstoefening de bliksem in de kerk, met het gevolg dat 3 personen gedood, 6 zwaar en 30 ligt verwond werden. Ongeveer 200 personen werden door den bliksem ligt geraakt, doch bekwamen geen letsel. De Bisschop van Krakau, die de mis las, maande tot kalmte aan en voor kwam daardoor grootere onheilen. Volgens een bericht uit Londen zijn het Duit- sche stoomschip »Northampton« van Rostock en het Engelsch schip »Aegean« van Leith, bei den na botsing met elkaar gezonken. Op 2 man na van de »Northampton« werden allen aan boord behouden te Plymouth gebracht. - De Werra« van de Duitsche Lloyd, met 600 man aan boord, heeft bij Dungeness schipbreuk ge leden. - Volgens een telegram uit Mexico zijn te Leon en Silao ten gevolge van de overstroo mingen 700 menschen omgekomen. Te El Pazo werden 2000 huizen vernield en kwamen 1500 menschen om. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 29 Juni. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: in het )estuur van het waterschap 't Oudland van Al- ;ena, prov. Noord-Brabant, tot dijkgraaf A. B. van Tienhoven, tot hoogheemraden A. Straver Willemz. en A. Verschoor van Sleeuwjjk, en ot secretaris-penningmeester J. H. v. Ouwerkerk. Het onweder dat Maandag woedde, en waarvan wij in ons vorig nummer reeds het een en andjpr mededeelden, heeft ook in de na- rarige gemeente Nieuwkuik een man door den ffiksem getroffen, die daarna bewusteloos naar zijne woning werd gebracht. Bij den eersten aanblik dacbt men, dat bij doodelijk getrof fen was, doch in den avond, twee uren na iet voorval, scheen hij wederom tot zich zelve e komen. Hij is echter niet buiten gevaar. Onder Vlijmen is de bliksem in een landbou werswoning geslagen zonder brand te veroor zaken of de inwoners te treffen. Alleen wer den eenige ruiten verbrijzeld en een muur stuk geslagen. DRUNEN, 26 Juni. In de heden gehouden vergadering van het waterschap »Hei- of Meer- dijk en Polder van Drunen,« zijn als eerste kan didaten in genoemd waterschap benoemd le tot voorzitter met algemeene stemmen de heer G. J. Schreppers, burgemeester alhier. 2e tot lid van genoemd bestuur, met 19 van de 20 stemmen, de heer H. G. van Loon, beiden aftredend. ben met Pleiszenbach's secondant tegen half elf overeen gekomen.* »Wie is zijn secondant?* »Dat hebt ge niet lang te vragen. Hoe is 't oude liedje? Verwandte zielen ontmoeten elkan der te water en te land. Pleiszenbach heeft zich den zelfgenoegzamen Walsing gekozen.* »Natuurlijk,« knikte Carolin. »En de plaats?« »Mijn woning.* >Ik zal stipt op de plaats zijn. Verlaat u op mij.* Thans ben ik overtuigd, mijn beste Carolin, dat ik me op u verlaten kan,« dacht Martens, toen hij weer in het rijtuig naar zijn woning reed. Moeite genoeg heeft het gekost, maar thans zijt ge ook juist in de rechte stemming om zonder bedenken uw tegenpartij het licht uit te blazen. Hoe goed zal mevrouw Georgine de weduwsluier staanIk denk haar recht dik wijls daarin te zien en zal haar heel spoedig over 't verlies van haar beminden Pleiszenbach weten te troosten, opdat ze het weduwkleed weldra met bruidsgewaad kan verwisselen.* (Wordt vervolgd.) Door den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier, is beroepen tot predikant de eerw. heer J. A. Binneweg, thans predikant te Oud-Gastel. UITWIJK, 25 Juni. Een hevige donderbui ontlastte zich heden middag boven deze streek, zonder onheil in deze plaats te veroorzaken. In het veld sloeg de bliksem in een boom. Ook een boom in de nabijheid van Andel werd zwaar beschadigd. Verder verneemt men van vele om vergeworpen boomen en hooimijten door den hevigen wind, waarmede de bui vergezeld ging. In enkele woningen ontwaarde men eene onaan gename lucht, zooals bij smeulend hout het ge val kan zijn. VLIJMÉM. In het belang van den vruch- tenhandel zal het rijkstelegraaf kantoor te Vlijmen, voor het tijdvak van 25 dezer tot en met 31 Juli a.s., op werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. DRONGELEN. Ter benoeming van een lid in het college van zetters wegens overlijden van den heer Uijthoven werden door de Gemeen teraad voorgedragen de h.h. Johs. Burghout en D. Millenaar. Het hooiland, aan de afdeeling Dron- gelen behoorende, heeft aanmerkelijk meer in prijs opgebracht dan vorige jaren, zoodat waar schijnlijk geen hoofdzakelijken omslag zal ge heven behoeven te worden. DALEM, 27 Juni. Het grasmaaien is hier in vollen gang, en alles geeft aanleiding om een buitengewonen hooioogst te verwachten. Men zegt zelfs, in jaren zoo'n snee niet gehad te hebben. Binnenland. Volgens 't Dagbladzal waarschijnlijk de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 4 Juli a.s. bijeenkomen. Volgens het »Vad.« kan de juiste datum nog niet opgegeven worden. De domeinen, behoord hebbende tot de dotatie van wijlen prins Frederik, waarvan op 23 Juni de toewijzing plaats had, hebben, voor zoover die domeinen onder de gemeente Terheijden bij Breda zijn gelegen, opgebracht: 89.82.70 heet. f 114,795. De buitenplaatsen, erven, landerijen, boeren plaatsen en bosschen, nagelaten door mej. R. G. Thomassen a Thuessink, te Olst overleden, heb ben te Deventer bij publieken verkoop opge bracht ruim f231,000. Als een bewijs van den bijzonderen gunstigen staat van den nieuwen Rotterdamschen Water weg kan vermeld worden dat Woensdag het stoomschip »Akaba« van Odessa voor de stad Rotterdam kwam, diepgaande 76 decimeters of 25 voet Engelsch. Op de algemeene vergadering van het Land- huishoudkundig Congres te Assen is Bergen-op- Zoom aangewezen als plaats voor het 42e Land- huishoudkundig Congres in 1889. Den heer J. J. Viveen goederenklerk bij de Exploitatie-Maatschappij te Dordrecht is benoemd tot adjunct-stationschef te Rozendaal. De Heerenveensche verveners hebben beslo ten, het voorstel van den heer Domela Nieuwen- huis, om een scheidsgerecht van vijf personen te benoemen, aan te nemen. Dit besluit is onmiddellijk te zijner kennis gebracht. Bij den heer Galesloot te Amsterdam staan op dit oogen blik 125 verschillende soorten Chi- neesche pioen rozen te bloeien, van de enkele witte met het groote hart tot de prachtigste dubbele. Een soort is bijzonder mooidaarin telt men A kleuren, eerst 9 ligt rosé bloem bladen, daarbinnen een onnoemelijk aantal fijne crêmkleurige blaadjes. Het hart wordt gevormd door een tiental roséblaadjes met donkerroode stipjes. De Graaf van Parijs zal binnenkort weder ons land bezoeken. De opbrengst aan botervervoer op het station Oss is nu maandelijks f 30.000 ongeveer, wel een bewijs, dat de fabricatie en het vervoer van boter in Nederland zeer toeneemt. De 2 eerste wagens met kersen waren te Utrecht ter markt aangevoerd, bevattende 84 bennen, die tegen f2,10af2,30 per ben verkocht werden. Sedert Zaterdag 23 tot Dinsdag 26 Juni, zjjn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 27 zalmen van 8 tot 26 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,77 tot f 1,06 en 3 elften, prijs per stuk f 0,35 tot f 0,73. Van 23 tot en met 26 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1020 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a, f 1,10, kleine f 0,80 a f 0,90 per 5 ons. Op de Beusichemsche paardenmarkt werden aangevoerd Op 18 Juni: 101 hengsten. 19 Juni: 4 hengsten, 308 paarden aan de lijn, 370 in de stallen. 20 Juni: 1287 aan de lijn, 480 in de stallen. 21 Juni: 864 aan de lijn, 598 in de stallen. 22 Juni: 219 aan de lijn, 67 in de stallen. De handel was over het algemeen slap, er werden weinig paarden verkocht, de prijzen lie pen van f 400 tot f 800 voor de eerste soorten, die der mindere paarden naar evenredigheid. Ook in Schoonhoven en omstreken is men tegenwoordig aan het doleeren. Jl. Zondag had» in de werkplaats van den mandenmaker T., aan den Hoogendijk onder de gemeente Berg-Ambacht, dicht bij Schoonhoven, de eerste openbare gods dienstoefening plaats, onder leiding van ds. Win kel uit Oudewater. Eene overgroote schare be langstellenden verdrong zich in en buiten het lokaal. Niet slechts in Noord-Brabant maar ook in Gelderland worden de beetwortelvelden door millioenen insecten geteisterd. Men heeft exem plaren opgezonden ter onderzoek naar de rijks landbouwschool te Wageningen en men bleek in beide gevallen te doen te hebben met de gevreesde »Syldha opaca. De »Haarl. Ct.« meldt: Reeds herhaaldelijk werden losse geruchten vernomen, volgens welke ergens in de Haarlem mermeer eene minerale bron zou zijn ontdekt, zonder dat men echter het rechte van de zaak vernam. Wij kunnen thans mededeelen, dat wer kelijk die geruchten niet geheel ongegrond waren. Vóór eenigen tijd n.l. werd de aandacht van enkele belangstellenden gevestigd op eene bron in de Haarlemmermeer, waarvan het water sterk jjzerhoudend werd bevonden. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat die bron reeds sedert vele jaren vloeit en, ook in zeer warme en droge zomers, dagelijks eenige duizend liter ijzerhoudend water levert, dat ook bij strenge koude of zeer hooge zomerwarmte steeds een constanten warmtegraad behoudt. Binnenkort zullen wij in staat gesteld worden de analyse van het water mede te deelen, waar uit wellicht zal blijken, dat bet in samenstelling voor vele dergelijke wateren van het buitenland niet onder behoeft te doen. Het tekort in de kas van den te Groningen overleden rijksbetaalmeester Loder bedraagt f96,000, waarvan door zakelijke borgstelling f 40,000 zal gedekt zijn. De boringen, van wege het technisch bureau te Amsterdam, op het erf van den dorpssmid Slaman te Oudeschild (op Tessel) gedaan tot on derzoek naar eene petroleumbron, hebben tot heden geen gunstige uitkomsten opgeleverd. Eenige zoutsmokkelaars, uit de richting van Ginneken komende, werden overvallen door een paar commiezen, die zich nabij de strafgevan genis te Breda hadden verscholen. Bij liet zien der ambtenaren gooiden zij hunne zakken weg en sprongen in den Singel, om zwemmende den overkant te bereiken. Toen zij op het droge wa ren en de onmacht der wetsmannen zagen, be gonnen zij hen hartelijk uit te lachen. Op de wieler-renbaan achter het rijksmuseum te Amsterdam had een ernstig ongeval plaats, dat bedenkelijke gevolgen na zich had kunnen slepen. Zooals men zal weten, vertoefden daar de drie Amerikaansche beroeprijders, n.l. de heeren Ralph Temple (meesterschapsrijder van de wereld,) Woodside en Morgan, en oefenen zij zich ten einde heden Zaterdag met hunne Engelsche en Fransche sportbroeders te kunnen kampen. Juist was Ralph Temple bezig een van zijne onnavolgbare »spurts« te maken, toen hij, op een meter gevolgd door Woodside, mistrapt, met ontzettende vaart neerslaat en onbewegelijk blijft liggen, voor zijn tegenstander juist ruimte genoeg latende om met den schrik vrij te komen. Hoewel hij geruimen tijd bewusteloos bleef was zijn toestand van dien aard, dat hij naar zijn hotel kon worden vervoerd. Men hoopt dat hij heden Zaterdag weder zijn alouden roem zal kunnen handhaven. Men schrijft uit Delft aan de »Avondpost:« Zondag waren de leden der gymnastiekver- eeniging »Lichaamsontwikkeling« met hunne dames, na eene gezellige reis naar Gorinchem, des avonds bijeen in het Stations-Koffiehuis aan den Van Leeuwenhoeksingel te Delft. Een hun ner, L. v. D., verrichtte eenige oefeningen aan den rekstok, waarbij hij viel en eene hersen breuk bekwam. Hij overleed reeds den volgen den morgen. Heden werd zijn stoffelijk over schot aan de aarde toevertrouwd. Diep ont roerd volgden alle leden der vereeniging met hunne banier het lijk van hunnen kameraad, die hun zoo spoedig was ontvallen. Drie kransen, één van de leden, één van de dames, die Zondag het uitstapje medemaakten, en één van andere vereenigingen, bedekten de kist. Te Dordrecht werd uit de vliet bij het park »Merwestein« het lijk opgevischt van een werkman. - Te Hellevoetsluis is het huis van den apotheker d. H. gedeeltelijk uitgebrand. - Een 12-jarige jongen, die in de sigarenfabriek van den heer D. te Dordrecht was ingeklommen, werd op heeterdaad betrapt, toen bij geld uit een lessenaar stal. - Te Markeloo zijn twee groote boerderijen afgebrand. - Een trekhond te Nieuwenhoorn heeft een 2-jarig kind dat hem plaagde, zoodanig gebeten, dat men voor het leven van het wicht vreest. - Te Leimuiden is een 3-jarig kind te water geraakt en levenloos opgehaald. - Vrouw G., wonende aan het Goud- sche pad te Utrecht, werd door zekeren B. zoo danig geschopt, dat zij door haar man naar het politie-bureau gebracht moest worden, om heel kundig behandeld te worden. Dr. Vr. verleende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2