Te Berlijn wordt verzekerd, dat Rusland ter stond na de ontmoeting der Keizers ernstige voorstellen tot oplossing der Bulgaarsche kwes tie te Konstantinopel zal doen, gesteund door Duitsehland en Frankrijk. De schade, door de branden in Zweden ver oorzaakt, worden op 15 a 19 millioen gulden geschat; 12.000 menschen zijn van alles beroofd. Stoomschepen met voorraad zijn op weg naar Sunds vuil en Umea. In Britsch-Indie wacht men nu reeds 14 dagen op de gewone regens; de warmte is buitenge woon en men vreest voor den oogst. De cholera neemt in Azië weder toe. In Kaschmir zijn tussehen 25 April en 25 Mei dezes jaars 941 personen door die ziekte aangetast, waarvan er 412 stierven. Volgens officiëele Engelsche op gaven zijn in de eerste drie dagen dezer maand in Kaschmir 385 gevallen voorgekomen, waar van 176 met doodelijken afloop. Ook moet de cholera in Kattywar epidemisch zijn opgetreden. In Assam eischt de epidemie zooveel offers, dat de regeering de verhuizing naar de theeplantages geheel heeft doen eindigen, daar de ongelukkigen onderweg bij honderden dood neervielen. Ook in Ahmedabad treedt de cholera in hoogen graad opbinnen drie dagen werden 245 personen aangetast, van welke er 109 omkwamen. In Bombay werden van 24 April tot 15 Mei 31 personen aangetast, in Calcutta 314, in Madras 103 en in Rangoon 12. De overstroomingen in Mexico waren het ge volg van drie dagen regen achtereen, waardoor de rivier, een zijtak van de Rio-Grande, buiten haar oevers trad. Te Silao begon de vloed het vernielingswerk. Te Leon hielden de dijken een poos stand, maar in den nacht van den 19n bezweken er drie; van die stad alleen werden 2200 huizen vernield. Overal worden gelden bijeengebracht voor de noodlijdenden. In som mige districten drijven de lijken op het water, in groote getale. In het departement Vosges heeft een hoos geweldige schade aangericht; huizen werden vernield, de oogst beschadigd. Hier en daar vie len hagelsteenen van 25 gram. - De schade, veroorzaakt door de sprinkhanen in Algerie, bedraagt ruim 40 millioen francs. - Een plei- zier-boot van New-York, die Zondag met een groot aantal pleizier-reizigers een tocht maakte, sloeg in New-Bay om en een zestal personen, waaronder vijf vrouwen, zijn verdronken. Te Sundsvall zijn 9000 van 11,000, te Umee zijn circa 3000 menschen zonder dak. Uit de nog rookende puinhoopen zijn vele lijken voor den dag gehaald. Er komen nog steeds berichten omtrent branden; in de districten Talun, Sola e. a. zijn vele bosschen en pachthoeven vernield. - Een hevige brand heeft te Holbrook (Arizona) in de Vereenigde Staten gewoed, waarbij de geheele handelswijk der stad verwoest is. - Een speel wagen met twaalf kinderen is te Wiener-Neustadt bij het passeeren van een afgrond naar beneden in 't volgende oogenblik den kogel van mijn tegenpartij tussehen de ribben te hebben? Neen, beste vriend; zoo goedhartig zijn wij, burgers, nog niet om ons eerst door u, officieren, te laten beleedigen en dan te laten neerschieten »Ik zie, dat Martens goed gewerkt heeft, en je, voor zijne bedoelingen in een goede stem ming heeft gebracht. Voor zijn bedoelingen? Wat wil dat zeggen »Je moet Pleiszenbach doodschieten, opdat hij Mevrouw von Pleiszenbach kan huwen. Carolin sprong op. »IIoe kom je op de ge dachte »Het zou te lang duren je dat uiteen te zet ten. De tijd dringt, we moeten handelen - of liever ik, want jij beste vriend, moet je er vol strekt niet mee bemoeien en je woning vooreerst niet verlaten.* »Hoe? Ik zou me niet naar de plaats van 't duel begeven?* »Neenik zal je op een andere manier tevre den stellen.* »Je poging zal vergeefsch zijn. Je weet niet hoe beleedigend von Pleiszenbach over me ge sproken heeft. »En dat weet je zelf ook slechts uit de mond van je vriend.* »Dat is waar.* »Nu, goed danlaat daarom ook nog een an der beproeven tussehen jou en Pleiszenbach als bemiddelaar op te treden. Je kunt overtuigd zijn, dat Martens aan beide zijden gestookt heeftin plaats van te kalmeeren heeft hij het vuurtje dapper aangeblazen.* >Dat zijn alles slechts vooronderstellingen.* »Maar die spoedig genoeg zullen blijken waar heid te zijn. Als je eens een menschenleven op je geweten hebt en je gevoelt dan dat je bloed hebt vergoten om de misdadige bedoelingen van een gelukzoeker te dienen, dan zullen de zelf beschuldigingen niet uitblijven.« »Ik ben aan mijn eer verschuldigd Pleiszen- bach's beleedigingen met bloed af te wasschen. Hij en zijn vrienden zullen ondervinden, hoe men een Carolin moet behandelen. »Doe wat je wilt, maar eerst dan als Pleis zenbach voor mijne voorstellen doof blijft. Dit kleine uitstel zal toch geen vlek op het blanke schild van uw eer werpen. »Ik bid u je spot voor je te houden. (Wordt vervolgd.) gestort, met liet gevolg dat de koetsier op de plaats dood bleef en al de kinderen zeer ernstig werden gewond. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op de artikelen 17 en 18 der Wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138); Brengen ter openbare kennis, dat de lijst, be vattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van het krijgsvolk in aanmerking komen, met aan duiding van de mate, waarin ieder hunner naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stal ling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien, voor het tijdvak van 1 Augustus 1888 tot ultimo Juli 1889, op heden is vastgesteld, aangeplakt en gedurende veertien dagen ter Secre tarie der gemeente ter inzage nedergelegd; dat binnen veertien dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst, bestemd, de bezwa ren schriftelijk op ongezegeld papier, aan Burge meester en Wethouders moeten worden ingediend; dat van de beslissing naar aanleiding der in gebrachte bezwaren genomen, beroep is op den gemeenteraad binnen 14 dagen na hare uitreiking; dat in de Lijst, gedurende den loop van het bovengemeld tijdvak, geene veranderingen wor den gemaakt dan ter zake van lo. het nieuw aaukomen, of het verhuizen in- en het verlaten der gemeente; 2o. gegrond bevonden klachten, ingediend en afgedaan in overeenstemming met de artt. 19 en 20 der wet; dat de bezwaren, die leiden tot eene verande ring tusschentijds, wegens het nieuw aankomen of het verhuizen in- en het verlaten van de ge meente, binnen 4 weken na de aangifte daarvan ter Secretarie, aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk moeten worden ingebracht, en dat van de veranderingen, die tusschentijds gemaakt worden, geene kennisgeving aan de be langhebbenden geschiedt, maar een ieder de bevoegdheid heeft daarvan ter Secretarie der gemeente kennis te nemen dat aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de personen voorkomende op de bedoelde lijst, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Bur gemeester vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 2 Juli. Het hooiland, toebehoorende aan de Godshui zen alhier, bracht bij openbare verpachting in de vorige week 40 pCt. meer op dan een jaar geleden. Ook het hooiland op andere dagen in en om Heusden verpacht, bracht 20 a 25 pCt. meer op dan een jaar geleden. Bij de verpachting van uiterwaards hooi, toebehoorende aan de ba ronesse van Nagell van Nederhemert, werd als voorwaarde gesteld, dat bij eventueel onderloo- pen der verpachte gronden, de pachtprijs zou vervallen. Dit werkte zeer gunstig op de ver pachting, zoodat het te verwachten is, dat deze oorspronkelijk menschlievende handeling aan de bezitster bizonder voordeel zal aanbrengen. WAALWIJK. Door den heer F. M. Ingen- IIousz alhier is Donderdag een kalfkoe gele verd, verkocht voor den kolossalen prijs van f 400.Naar wij vernemen is het prachtige dier opgezonden naar de tentoonstelling te Brus sel, waar het zeker op waardige wijze de eer zal ophouden van den stal, waarvan het af komstig is, en in 't algemeen ook van den terecht zoo geroemden Langstraatschen vee stapel. NEDERHEMERT, 2 Juli. Onze predikant dr. Baljon heeft een beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Almelo. HERWIJNEN. Tot lid van den raad dezer gemeente, is in de plaats van den heer G. J. Kolft' die bedankt heeft, gekozen de heer mr. G. J. Kolft', notaris alhier, met 63 van de 89 gel dige stemmen. WOUDRICHEM. Van 's ochtends vroeg tot den avond, werpen in deu regel de zalmvisschers hun netten uit. Nu echter is de vangst zóó sober, dat de visschers reeds vóór den middag de hoop opgeven en dan ook het visschen staken. Men zou thans de onbevredigende vangst op den hoogen waterstand der rivier kunnen toe schrijven, doch toen de waterstand normaal was, werden evenmin sedert eenigen tijd, zalmen van beteekenis bemachtigd. Verleden week zijn de eerste St. Jakobzalmen alhier gevangen. DALEM. Het hulp-postkantoor te Vuren is voortaan ook belast met de behandeling van aan- geteekende brieven, een aangegeven waarde van f 600 te boven gaande. Bij het Zaterdag 1.1. te Brakel gehouden examen voor hoofd der school aldaar, waren van de 16 sollicitanten 11 opgekomen. Op een nader te bepalen dag zullen eenige van deze opgeroe pen worden, om bewijzen van practische bekwaam heden te geven. Binnenland. Naar wij nader vernemen zal de Tweede Kamer op tien Juli haar arbeid hervatten. Volgens het »Vad.« zullen op de aanstaande Indische begrooting het traktement en de uitrus- tingskosten voor den gouv.-generaal tot belang rijk lagere sommen worden uitgetrokken, dan de gewoonte is. Het traktement wordt van f 160,000 op f 132,000 teruggebracht. Evenwel kunnen wij nog meedeelen, dat vooruit- rusting en reiskosten wordt uitgetrokken f 20,000 en f 8 ,000. in het ontwerp-voogdijwet wordt naar wij in 't »Vad.« lezen voorgesteld de Koningin regentes eventueel tot eenige voogdes te benoe men en naast haar een raad van voogdij in te stellen, om de toeziende voogdij uit te oefenen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan 's Konings Commissarissen in de provinciën de volgende aanschrijvingen gericht: Mijn ambtgenoot voor waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat, te rekenen van Zon dag 15 Juli e.k., des Zondags geen afgifte of bestelling zal plaats vinden van brieven of andere stukken, welke portvrij verzonden worden (dienst brieven of dienstpakketten) tenzij de behandeling daarvan bijzondere spoed vereischt en ter aan duiding daarvan het woord spoed op het adres is vermeld. Het kamerlid F. Domela Nieuwenhuis heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om de gedwongen winkelnering en de daaruit voort spruitende nadeelen voor de arbeiders tegen te gaan. Welk voordeel zou Haarlem kunnen hebben bij de ontdekking van zijn ijzerhoudende bron? Deze ontdekking kan voor Haarlem worden een zeer belangrijke bron van inkomsten. Zij kan Haarlem maken tot een Kurort, zooals men die in grooten getale in Duitsehland heeft, waar de ontdekking van een dergelijke bron aan een vóór dien tijd onbekende plaats vaak ontzaglijke voordeelen heeft opgeleverd. Eenigen tijd geleden werd door middel eener advertentie in het »N. v. d. D.« het vooruitzicht geopend, om binnen kort tijd met een kapitaal van f 1200, groote winsten te behalen. Iemand die daarop schreef, en gaarne >rijk« wilde wor den, kreeg de volgende inlichtingen: »De steller dier advertentie had eene belang rijke uitvinding gedaan, eene uitvinding, waar naar reeds zoovelen te vergeefs hadden gezocht, n.l. om een luchtballon te sturen. Het lucht schip zoude een bijzonderen vorm hebben, eene langwerpige mand plaats voor 30 personen bie den. In tijd van oorlog zoude het dienen om schepen in den grond te boren. Reeds was de machine, die de ballon van wa terstofgas zou voorzien, gereed; reeds was een tuin gratis afgestaan, waaruit de ontwerper triomfante lijk zoude oprijzen. Alleen het geld ontbrak tot vervaardiging van den ballon, zegge f1200. De winst daarmede te behalen, zou enorm zijn.« Sedert Woensdag 27 tot Vrijdag 29 Juni, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 13 zalmen van 8 tot 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,78 tot f 1,23 en 3 elften, prijs per stuk f 0,26 tot f 0,77. Van 27 tot en met 29 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 546 zalmen, groote zalm gold f 1,10 a f 1,20, kleine f 0,90 a f 1,00 per 5 ons. De tweede Vlaardingsche haringjager, stoom boot »Ingerid«, is Vrijdag van Lerwick ver trokken, met 166 ton volle en 430 ton maat jesharing; slechte vangst. Ruw weder. De dagen zijn voorbij, toen het aanvoeren van de eerste haringen eene gebeurtenis was in het maatschappelijk leven. Menschen van ze keren leeftijd herinneren zich nog, hoe het op de eerste dagen na Sint-Jan op den weg van Den Haag naar Delft wemelde van wandelaars, die in spanning de verschijning tegemoet zagen van de sjees of den ruiter met zijn tonnetje achter op den zadel gebonden, spoorslags den tocht van Vlaar- dingen naar Den Haag makende om Koning Willem I den eersten haring te brengen. De Ko ning gaf indien ons geheugen ons niet be driegt twintig dukaten voor dit geschenk van Hoek of Legel, de twee groote concurreerende vischhandelaars uit die dagen. Er was niets te zien aan dien man te paard, en eigenlijk kon het ook niemand, behalve ge noemde handelaars en hunnen ruiter of voerman, schelen, wie de premie behaalde, maar het was de mode en in dien tijd waren de menschen bescheidener in hunne eischen als het vermaken en uitspanningen gold. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep in de zaak van Enuma contra »Het Nieuws van den Dag* en »De Standaardhet vonnis van de rechtbank in dato 19 April 1887 beves tigd, op grond, dat het doel om te beleedigen ontbrak in het betrekkelijk bericht, dat op instigatie van den commissaris van politie Stork was geplaatst in het belang van vrouwen en meisjes, zoodat door geïntimeerden het algemeen belang werd op den voorgrond gesteld. Den appellant werd zijn vordering (f 2500 en de kosten) ontzegd. In de rivier de Vecht, onder de gemeente Gramsbergen, is een steur gevangen, wegende honderd en tien halve kilo's. Te Schoonrewoerd heeft een tortelduif uit twee eieren drie jongen gebroed, die allen leven; zij zijn nu 12 dagen oud. In Groningen is de gevreesde varkensziekte uitgebroken, waaraan reeds enkele dieren be zweken zijn. Gewoonlijk valt deze ziekte zameL met de aardappelziekte, doch thans heeft de buitengewone warmte deze ongesteldheid ver vroegd. In het oosten dier provincie richten tegen woordig de rupsen zoodanige verwoestingen aan, dat vele doornheggen en boomen zoo kaal zijn als in 't hartje van den winter. Een Reutertelegram uit Madrid meldt, dat twee schepen, van Alicante aangekomen, de bemanning aan boord hadden van de Holland- sche brik »Johanna«, die bij kaap Palos schip breuk leed. Onlangs werd zooals reeds gemeld is ten nadeele van den heer B. den Ouden, burgemeester te Opijnen, bij Tiel, een boomgaard, bestaande uit 165 prachtige kersenboomen, vernield. Thans is aldaar weder kwaadwilligheid gepleegd aan een paard van den heer d. O.dit dier heeft men staart en de manen afgesneden. Een andere mededeeling noemt dit laatste evenwel onjuist. Te Veendam is uit het Westerdiep het lijk op gehaald eener dienstbode, die over het te laat te huis komen door haar meesteres was onderhou den en de dienst was opgezegd. Zij had daarop brieven geschreven aan haar mevrouw, haar ouders, die in Bellingwolde wonen, en hare beide zusters, mede te Veendam dienstbaar, dat ze haar nooit terug zouden zien. Onder Rijnsburg is een 10-jarige knaap door een stoomtram aangereden. Rechterhand en been werden ernstig verwond. - Te Delfshaven is een jongen van 2Vs jaar die op een zolder speelde door een trapruit gevallen. Hij bezeerde zich zoo ernstig aan het glas, dat hij spoedig daarop be zweek. - Een 14-jarig meisje heeft haar dienst te Kralingen verlaten en is niet in het ouder lijk huis teruggekeerd. Zij is gekleed met brui nen regenmantel en draagt een zwart hoedje. - In het pakhuis en kantoor van den heer Meijer te Overschie is ingebroken. Eenig klein geld en wat postzegels worden vermist. - Te Rouveen zijn twee boerderijen afgebrand Een. paard, zes koeien, een kalf en zeven varkens kwamen in de vlammen om. - ln de Drentsche Barger-Over- veen zijn ongeveer 100 hectaren boekweit door brand vernield. - Twee broertjes, 6 en 4 jaar oud, vielen te Ierseke van een steiger in de Schelde. Een voorbijganger ontdekte hen en bracht hen op het droge. Het oudste, dat zich zooveel mogelijk aan het meertouw van een roeiboot had boven water gehouden, was spoedig buiten gevaar, maar bij het jongste mocht het niet ge lukken het leven weer op te wekken. - De slager Lambrechts te Rozendaal is, toen hij zijn paard, dat aan 't hollen was, trachtte tegen te houden, door het dier overreden en zwaar verwond. Zijn toestand is hopeloos. - Te Zwijndrecht overreed de wagen der gemeente-reiniging een kind van drie jaren. Een der wielen ging over het hoofdje. De kleine bleef op de plaats dood. - Tussehen twee zusters, wonende in de Caeciliastraat te Leiden, ontstond een twist, die zóó hoog liep, dat de een een ketel koffie opnam en den in houd over het lichaam van de andere uitstortte, ten gevolge waarvan deze zeer hevige brand wonden bekwam. De lijderes werd naar het zie kenhuis, de daderes naar het politiebureau ver voerd. Te Leiden kreeg een 14-jarige jongen, die met een takel emmers water "naar een boven lokaal ophaalde, de ijzeren haak, die losschoot op het hoofd. Zijn schedel was zoodanig ver wond, dat men voor zijn leven vreest. - Bij Kui lenburg geraakte zekere B. onder een wagen. Eenige uren daarna overleed hij. - De heer W. v. d. B. te Gemert is bij het baden verdronken. - Tussehen Woensdrecht en RillandBath is Za terdag met een trein een spoorwegwachter over reden. Aan een hand, een been en aan het hoofd werd hij ernstig verwond. De trein stopte op zeer korten afstand, en terwijl men daarmee terugreed, om den ongelukkige in het wacht huis te brengen, was hij reeds overleden. De man laat vrouw en kinderen na. - Te Zjiandam is de houtzaagmolen »De dienst Jacobsdoor brand vernield. - In het Drentsche Barger-Ooster veen zijn ongeveer 100 bunders boekweitvelden vernield, ten gevolge van het overslaan van het vuur van het naburige veen, dat men brandde. Yoor de nationale wedstrijd in het schrijven voor jongens en meisjes van 12 tot 15 en van 15 tot 17 jaren, die te Amsterdam zal plaats hebben, zijn de bepalingen als volgt: De wedstrijd in het schrijven is verdeeld in drie afdeelingen, en welschoonschrift, vlugschrift en rondschrift. Hij wordt gehouden in twee klassen; tot de eerste klasse worden toegelaten jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar, en tot de tweede klasse jongens en meisjes van 15 tot 17 jaar. Jongens en meisjes zullen afzonderlijk met elkander wedijveren, zoodat voor iedere af- deeling vier prijskampen worden gehouden, en wel: schoonschrijven: jongens van 1215 jaar; jongens van 1517 jaar; meisje* van 1215 jaar; meisjes van 1517 jaar. Zoo ook voor vlug- en rondschrift, zoodat er in het geheel 12 wedstrijden worden gehouden. Yoor iederen wedstrijd worden Uitgeloofd eene zwaar verguld zilveren, eene zilyeren en eene Heusden, den 26 Juni 1888. Honcoof. H. J. van Eggelen. Umi '■MI—HM ■iiWBHMBMMMBMMMMMMBiWMMMMBBBraMHMBMMBMflflIHMriilP O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2