mui edelezers gevraagt J. A. BUSÉ Jr., Amerikaanscie ORGELS. C. F. C0RDES. L. Veerman Kunst-Siiij- uil DraaiwerlteD, rr STAATS-LOTERIJ. BOOMKWEEKER, Hardingsveld. Aanlep ta» Tuinen e» Boomgarde». J. van der Tak Co., HooglaiMe 32, Rotterdam. BILLARTB ALLEN, FUCHS Comp., 's-BOSCH, aan de Parade. bronzen medaille, ieder met eene eere-diploma, en als vierde prijs een eere-diploina. De kosten van deelneming bedragen voor eiken inschrijver f 1.25, onverschillig of men in één of wel in meerdere afdeelingen wenscht mede te dingen, welk bedrag vóór of uiterlijk op 7 Juli per postwissel aan één der bureaux van admi nistratie van den wedstrijd gezonden moeten worden, vergezeld van het inschrijvingsbiljet. Zij, die onvermogend zijn om de inschrijvings- kosten te storten, kunnen op bun vei-zoek kos teloos mededingen, mits het inschrijvingsbiljet mede door den burgemeester of een ter hunner plaatse aanwezend hoofdonderwijzer onderteekend wordt. Den 15en Juli a.s. zullen den deelnemers gratis en franco toegezonden wordende copie van het te schrjjven opstel, het daartoe benoodigde papier, inkt en pennen, in een carton foudraal verpakt. De uitspraak der jury zal in den loop van Augustus aanstaande plaats hebben en zullen de namen der bekroonden, alsmede de datum van uitreiking der bekrooningen, in de meest gelezen dagbladen bekend gemaakt worden. De bekroonden zijn verplicht de eerste twee regels van het door hun geschreven en bekroonde opstel, nog eens in tegenwoordigheid der jury te schrijven. Bekroonden buiten Amsterdam zul len op hun verlangen de kosten van overtocht (heen en terug) vergoed worden. Door het hoofdbestuur van genoemde maat schappij is op 1 Juli 1.1. het verslag verzonden harer verrichtingen, waarvan er ook een aan ons blad gewerd, waarvoor wij den secretaris onzen dank betuigen. Gedrukt in 8o formsiat, bevat het 107 pagina's druk, met nog 60 pagina's bijlagen. Wij kunnen dus niet anders dan zeer vluchtig met eene be spreking te werk gaan. In het resumé van de vergadering van 29 Maart, zien we, onder meer, de benoeming van den af tredenden secretaris, de heer Daamen, tot lid van verdienste. Die van 7 Juni vermeldt: de benoe ming van den heer L. G. P. Max tot secretaris penningmeester; een adres van den minister van waterstaat, tot wederinvoering van levend vee in Engelandeen adres aan de Tweede Kamer, tot afschaffing van zoutaccrjns. De algemeene verga dering te Ossendrecht behelst o. m.klachten over den almanak der maatschappijoprichting eener afdeeling van de Nederlandsche vereeni- ging voor rundvee- en paardenstamboeken; de verkiezing van den heer A. M. J. T. van Rijc- kevorsel te Vucht tot voorzitter. In de verga dering van 20 December wordt o. m. de mede- deeling van Gedeputeerde Staten vernomen, dat aan de maatschappij weder eene toelage van f 1000 wordt toegezegd. Wordt besloten aan het paardenstamboek f 100 en aan het rundveestam boek f 200 te verleenen, als ook om voor drie jongelieden bijdragen te verstrekken tot oplei ding voor hoefsmid aan de Kon. Mil. Akad. De heer Daverveldt draagt zijne functie als voorzitter aan de nieuw benoemde titularis over. Omtrent den toestand der maatschappij zien wij, dat die 1 Januari 1888 bestond uit 1881 leden. Van elk der leden bekomt de maatschappij de helft der contributie, dus f1881, terwijl de provincie f1000 en het rijk f650 subsidie ver leent. Omtrent de uitkomsten van den oogst ont moeten we de verschillende antwoorden uit de verschillende afdeelingen. Zoo noemden b.v. de opbrengst van den ak kerbouw gunstig de afdeelingen Heusden, Alm- kerk, Oosterhout, Zevenbergen en Bergen-op- Zoom, maar werd die ongunstig genoemd in Tilburg, Eindhoven, Breda, Rosendaal, Vrijhoeve Cappel, Valkensweerd, Hel voort, Moergestel, Haarsteeg, Oorschot, Goorle, Bergeik, Berckem, Bokstel en Gilze. (Wij vermeenen dat velen der laatsten de opbrengst met de daarvoor verkre gen prijzen verwarren. Omtrent het weiland was men het vrij alge meen eens, dat die tengevolge der lage veeprij- zen en der langdurige droogte ongunstig kon genoemd worden. Gebrek aan werkvolk werd slechts in enkele afdeelingen waargenomen. De daggelden vari- eeren van f 0.80 tot fl.en van inwonende knechts van f80 tot f 125 per jaar. In de rekening vinden wij de ontvangsten gesteld opf 4021.80? en de uitgaven opf'3488.37|, zoodat zij sluit met een batig saldo van f533.43. Zoo beknopt als wij zijn, zoo uitvoerig is het verslag. Openbaarheid omtrent alle hande lingen schijnt bij het hoofdbestuur voor te zit ten en wij juichen dit ten volle toe. Ook aan werkzaamheid en goeden lust schijnt het niet te ontbreken. Wij hopen ernstig dat alle aan gewende en nog aan te wenden pogingen bet gewenschte succes zullen hebben, de kwijnende toestand van den landbouw en de veeteelt heeft er groote behoefte aan. Wij zouden dan ook gaarne zien, dat de landbouwers en veehouders toonden, in de leiders vertrouwen te stellen. Dat dit nog niet algemeen is, bewijst het be trekkelijk klein getal leden. Mocht dat dit jaar eene gewenschte uitbreiding ondergaan, dan twijfelen wij niet, of de werkkracht van het hoofdbestuur zal daardoor nog meer worden opgewekt, om des te krachtiger werkzaam te zjjn in het belang van den Noordbrabantschen landbouw. Landbouw. Een der lastigste onkruiden op bouwgronden en moestuinen is de kweek. Daar zij zeer lange wortelstokken beeft, kan zij zeer moeielijk uit geroeid worden. Haar vermeerdering geschiedt niet alleen door zaad, maar ook door uitloopers. Door ploegen en eggen wordt de kwaal nog erger gemaakt, zij wordt daardoor zelfs nog meer ver spreid, want de ploeg gaat niet diep genoeg, om dit schadelijk onkruid van de lucht af te sluiten. Bedekt men de kweek met een ongeveer 25 centimeter dikke aardlaag, dan sterft zij ze ker. Daar zout alle grassen vergiftigt en zijn werking overigens door het regenwater spoedig zooveel wordt verzwakt, dat het dan nog alleen als meststof voor het land dienst doet, is men in staat de kweek op tweeërlei wijze te verdel gen, 't zij door haar diep in den grond te bren gen, 't zij door haar met zout- of zuur water te behandelen. Dit laatste verkrijgt men door bij 100 deelen water 1 deel zwavelzuur te voe gen, het is voor de kweek een vergift en tegelijk een bemesting, beter dan zout-water. Aanbestedingen. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid wordt 12 Juli aanbesteed: Het verbeteren van hoofden op het noorder- strand van het eiland Vlieland i'aming f 22,000. 20 Juli, aan het (Prov. Best.) te 's-Bosch. Het doen van eene bestorting vóór en langs den kop van het zeehoofd te Willemstadraming f2695; aanw. 13 Juli. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Het allervoornaamste in het leven is zich zelf te zijn. Wanneer men geen rust vindt in zich zelf, is het vergeefsche moeite haar elders te zoeken. Men erkent zjn dwaasheden, om te toonen dat men slim genoeg is, om ze op te uierken. Wij klagen dat wij door de wereld hard en slecht geworden zijn, om de meening ingang te doen vinden, dat wij in den grond eigenlijk goed zijn. Niemand is geheel oprecht tegenover zich zelf, en de meesten hebben een waar talent voor onoprechtheid. Onze handelingen richten zich naar de mee ning der wereld. Daarom doen wij ook bij dingen, welke uitsluitend ons zelf betreffen, niet zoozeer datgene, wat anderen goed schijnt. Onze ontevredenheid met de wereld komt gewoonlijk voort uit haar ontevredenheid met ons. Gemengd Nieuws en Allerlei. Levende planten op munten. De micros copische organismen, de kleinste, die slechts met een sterke microscoop waar te nemen zijn, zijn in de natuur algemeen verspreid. Niemand heeft er echter tot nog toe aan gedacht, dat deze ook op onze munten voorkomen. De natuuronderzoe kers Reinsch en Schaarsmidt hebben het eerst de aanwezigheid er van op papieren en metalen munten aangetoond. Voor hun eerste onderzoek gebruikten ze Oostenrijksch-Hongaarsche bank noten en bedienden zich daarbij van een fijnen, zorgvuldig uitgegloeiden naald. Met dezen naald werd een weinig van het buitenste van de bank noot afgeschrapt en deze stof in gedestilleerd water gedaan, dat vooraf eerst goed gekookt was. Toen daarna deze stof onder het microscoop gebracht werd, zag men, dat zij een groot aan tal zeer kleine wezentjes bevatte. Nu nam men dezelfde proef met nieuwe banknoten en bevond, dat ook hier de organismen in een even groot aantal voorkwamen. Effecten, die langen tijd in omloop zijn, worden langzamerhand bedekt met een stoflaagje, dat reeds met het bloote oog waar neembaar is; onder het microscoop onderscheidt men hierin een ontelbaar aantal bacteriën. Zelfs de gist, die zoo vaak gebruikt wordt, zonder dat men er bij denkt dat hierdoor microscopisch kleine organismen aangekweekt worden, komt op het papieren geld voor, omgeven door vet bolletjes. Op zilveren en gouden munt ziet men gewoon lijk de bacterium termo, zoodat men met recht van levende planten op onze munt kan spreken. Deze bacteriën zijn, zooals algemeen bekend is, de oorzaak van vele ziekten, en men kan dus wel beweren, dat door de munt reeds vele ziek ten ontstaan zijn. Daarom moet men nooit een geldstuk iu den mond nemen, en vooral bij kin deren er op letten, die niet weten of vermoeden, hoe licht hierdoor gevaarlijke ziekten kunnen ontstaan. Zulk een vorming van bacteriën komt voor op voorwerpen, die door de handen gaan: op banden van boeken, speelkaarten, handvatten van werktuigen, enz. Het is dus noodzakelijk, alles wat door de handen gaat, voortdurend goed schoon te houden, daar dit het eenige middel is, om het opkomen der organismen tegen te gaan. Het »Gewerbeblatt für Wurttemberg« deelt mede, dat een bloedzuiger, in eene flesch met water gehouden, als een »natuurlijk weerglas« dienst kan doen. De flesch wordt voor drie-vierden met water gevuld, dat in den zomer om de 8 dagen, in den winter om de 14 dagen wordt vernieuwd. De opening der flesch wordt met een stukje grof linnen overdekt en de flesch voor het ven ster geplaatst. Ligt de bloedzuiger des ochtends vroeg be wegingloos op den bodem der flesch en rolt zij zich als een slak te zamen, dan heeft men aan houdend mooi en helder weer te wachten. Komt er regen of sneeuw, dan kruipt de bloedzuiger tot in den hals der flesch en blijft dan zoo lang zitten tot het weder weer helder wordt. Zal het gaan waaien, dan zwemt het dier buitengewoon snel in het water heen en weer, en wordt niet eerder rustig vóór dat werkelijk de wind er is. Eenige dagen vóór een sterk on weder, met storm en regen gepaard, houdt de bloedzuiger zich steeds buiten het water op, is uiterst onrustig en werpt zich heftig heen en weer, als had het dier zenuwtoevallen. In den Noord-Amerikaanschen Staat Kentucky, dus leest men in een Dnitsch blad, is een man te zien wiens weergade wel niet op aarde zal wor den gevonden en verscheidene ondernemers van publieke vermakelijkheden zijn er dan ook op uit, om te trachten een overeenkomst met hem aan te gaan, om zich door het publiek te laten bekijken. Hij is veertig jaar oud, heet Hector Davis en wordt door zijn bekenden terecht »de man zonder beenderen« genoemd. Een verslaggever van een groot Amerikaansch blad, die hem onlangs een bezoek bracht, vertelt daarvan het volgende: Davis zat, toen de bezoeker binnenkwam, op een soort houten stellaadje, die zijn bovenlijf steunde, zoodat hij dit recht overeind kon hou den. Om te beginnen deed hij zijn pantoffels uit en liet zich op de voeten trappen, die zoo plat werden als schollen en er uitzagen alsof' zij onder de wielen van een rijtuig waren geweest. Het duurde ongeveer een half uur alvorens die v >e- ten weder hun gewonen vorm hadden aangeno men, daarop maakte men knoopen in de armen en beenen van den beenderlooze en toen die waren losgemaakt, legde men hem op den grond en rolde een zwaar vat over hem heen, zoodat hij er thans uitzag of hij een uit klei gekneedde, tegen den muur geworpen en daaraan vastge plakte pop was. Davis, wiens lichaam zoo glad als dat van een aal is, ondervond eerst eenige pijn, toen het zware vat hem over hart en longen rolde. Ten slotte rolde men den zonderlingen man op alsof hij een karpet was. Aan 't ge- heele lichaam van den man is, met uitzondering van den schedel, die ten minste nog iets van stevig leder weg heeft, niets te bespeuren wat op been gelijkt. Davis is eerst sedert twee jaar beenderloos. Op zijn acht en dertigste jaar kreeg hij beenverweeking, die zoo snel toenam als bij vele menschen hersen ver weeking. Hij is lichame lijk zeer gezond en tamelijk verstandig. Zoodra hij, gelijk het plan is, in een museum te New- York te kijk komt, zullen zeker duizenden dit zonderlinge exemplaar van een mensch willen zien. Er zijn in Amerika drie-en-twintig duizend schoolbibliotheken, die vijf-en-veertig millioen boeken bevatten of twaalf millioen meer dan in alle openbare bibliotheken van Europa te zamen. Wanneer men er de twee en een half millioen deelen bijvoegt, die zich in andere inrichtingen van onderwijs bevinden, alsmede de ruim één millioen deelen van de acht-en-dertig staatsbi bliotheken, benevens de boeken van de bibliotheek te New-York (223.000 din.), van Philadelphia (150.000 din.), van Boston (434.000 din.), van het Congres (565.000 din.) enz., dan wordt een totaal van vijftig millioen boeken bereikt dus een boek op iederen inwonerMeer dan driehon derd boekerijen bezitten ieder tienduizend deelen, twaalf ieder meer dan honderduizend, twee ieder meer dan vierhonderdduizend. De korenschuur der wereld. Yan de hoeveel heid koren, die Amerika kan opleveren, kan het volgende een voorbeeld zijn Het gebied van Dacota omvat 86,600,000 acres, waarvan bijna alles bebouwbaar is 30 millioen acres zijn er van bebouwd en de rest wordt bebouwd met 4 millioen acres 's jaars tegelijk. De grond is zeer rijk en de kosten tot ontginning zijn gering. Het valt dus niet te verwonderen dat de Yereenigde Staten op de graanmarkten van Eu ropa drukking uitoefenen. Kunnen dieren ook tellen! Een kippenhouder van jaarlange ondervinding te Achtkarspelen (Friesland) heeft steeds opge merkt, dat bij het broeden zijner kippen het getal eieren oneven moet zijn. Telkens als hij het beproefde met een even getal, werd één ei door de broedhen uit het nest geworpen, al be liep dat getal ook 20 stuks. Een schrijver in een Engelsch blad heeft uit gerekend dat als men een paar speen varkentjes opbrengt, en hun nakomelingschap niet opeet maar in leven laat, men in tien jaar 6,434,838 varkens bijeen zal hebben. Jammer dat het wat duur is om de proef te nemen. Juffrouw K., te Amsterdam, had haar man gedreigd, dat, als hij ooit weer 's nachts dronken thuis kwam, zij bepaald de deur niet meer zou openmaken. Onlangs deed het geval zich voor en thans hield de juffer woord. Een paar dagen later kreeg zij het volgend schrijvenGeliefde KaatjeNu je me in pikdonkeren nacht hulpeloos op straat hebt laten staan, deel ik je mede dat als je dezen brief ontvangt ik niet meer onder de levenden ben. Je getrouwe Laurens. Juffrouw K. gilde van ontzetting, huilde tranen met tuiten en deed zichzelve de bitterste ver wijtingen, totdat zij op de tweede bladzijde van den brief las: >:ik ben namelijk doodgraver ge worden Güiste Yaarzen f 80 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f40. 40 Nachteren kalveren f'6 a f 12. Aangevoerd 2 vette varkens, van 15 a 17 c. per half kilo. 40 schapen, f6 a f 12. 200 biggen, f 5 k f 8 per stuk. Boter 50 a 60 c. per half kilo. Eieren f 0.90 a f 0.95 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.80 per stuk. HARDT NX VELD. Aan de vischmarkt alhier zijn van 25 Juni tot 1 Juli verkocht: 39 zomer en 00 winterzalinen, waarvan de prijzen wax-en als volgt: Zomerzalm f 0,74 a f 1,10. Benevens 4 steuren van f 19,50 f 20,00 f 26,50 en 32,00 per stuk. ROTTERDAM, 2 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 88 runderen, 177 vette en graskalveren, 5 nuchtere kal v., 1232 schapen of lammeren, 511 varkens, 00 biggen, 0 hokken, 0 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 68 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren le kw. 90 ct., 2e kw. 75 a 80 ct 3e kw. 00 ct., schapexi le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct., alles per kilo; varkexxs le kw. 21 a 00 ct., 2e kw. 19 a 00 ct., 3e kw. 17 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 2.80 a 3.00. Overm. dito f 3.10 a 3.20 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f 8.00 a 11.00. Aange voerd 7 partijtjes. Zoetemelksche kaas f 18.50 a 26 per 50 kilo. Aanvoer 52 partijtjes. Advertentiën. GEVRAAGD: i WATERHOOGTE KEULEN. 29 Juni 3.69 M. boven 0. 30 Juni 3.60 M. 1 Juli 3.73 M. 2 Juli 3.71 M. WEERBERICHT, (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Yerwaehting: Zuidelijke wind. Marktberichten. HEUSDEN, 03 Juni. Grasboter 65 a 67 cent per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3| a 4 cent. 's-HERTOGENBOSOH, 2 Juli. Op de heden alhier gehoudeix kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 190 vette kalveren en 11 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 42 a 46 ct., 2e kw. 38 a 42 ct., 3e kw. 34 a 38 ct. per kilo. De vette var kens golden 42 a 46 ct. per kilo. Den 2 Juli was de prijs der boter 0.60 tot 1.30 cent. GORINCHEM, 2 Juli. Aangevoerd 116 x-uxxderen. Zware Kalf koeien f 180 a f230. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f100 a 160. Melkkoeien f 120 a 180. Vaarkoeien f 00 a f 000. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. met kost en inwoning, bij H. SCHLüTER, 's-Gravenmoer. voor het »Dagblad van Z.-Holland en 's-Hage«, het Algemeen Handelsblad« en de Provinciale Noordbrabantsche Courant*. Alles op zeer billijke voorwaarden. Adres aan den Boekhandelaar L. VEERMAN. o De eerste trekking van de EER STE KLASSE der 328ste STAATS-LO TERIJ vangt aan den 23 Juli e.k. Loten en gedeelten van Lo ten zijxx steeds voorradig bij TE HFITSDFN. Beveelt zich aan tot het leveren van alle soorten van Vrucht-, Woud- en SierboomenHeesters, Conifeeren, Bozen enz., tot lage prijzen. Stoomfabriek van Amerikaansche Or gels, waarvan toon en constructie is als van de beste eenvoudigste Am. Orgels, maar in moderne gepolitoerde kasten in zwart-, noten- of palissander hout met lustres en handvatten. Prijs van f 65.en 10 jaar garantie. Geïllustreerde prijscouranten gratis ver krijgbaar. in Ivoor, Schildi'ad, Parelmoer, Been enz. enz. in het Fabriek en Magazijn van te 's-HERTOGENBOSCH, Keizerstraat, hoek St. Jorisstraat. FOTOGRAFISCHE Specialiteit in Vergrootingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, AquareU en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot poseeren.Opname met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. Verslag van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw over 1887.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3