^Vat zou H doel zijn van 'tslapen der planten? Van ieder afzonderlijk laat zich dat niet even 'gemakkelijk opsporen. In 't algemeen kan men zeggen dat de slaap voor de planten even on ontbeerlijk is als voor mensch en dier, al ont staat hij uit andere oorzaken. Men bedenke da een bloem ongeveer gelijk staat met een over- schoon wiegje, waarin een jonge wereldburger sluimert. Het jonge vruchtje moet in den nach beschermd worden tegen kou en nattigheid, re* gen en dauw. Van daar sluit de bloem zich na zonsondergang en overdag wanneer regen dreigt, Over de oorzaken is al wat nagedacht en ge schreven. Men is 't zoo tamelijk eens daarover, ofschoon nog gedurig feiten voorkomen, die even zoovele vraagteekens zijn. Al weer in 't algemeen gesproken, schrijft men het toe aan de meer of mindere levenskracht, de veerkracht der cellen. Tegen den morgen, wanneer licht en warmte toestroomen, neemt de veerkracht der plant toe, ze opent zich en tegen den avond heeft het omgekeerde plaats. Dat men hierbij alleen aan licht en warmte en niet zooals vroe ger gedacht werd aan vochtigheid heeft te den ken, toonen ons de broeikassen, die voortdurend Tochtig zijn. 't Is derhalve de zon, die beerscht over de bloemenwereld. Zie maar eens voor uw ramen, hoe uwe planten 't licht zoeken en zich wenden en keeren om dat te vinden, 't Is de zon, die met haar licht en nog meer met haar warmte, de planten groeien en bloeien doet en ze 't vermogen geeft, zich voor schadelijke invloeden te vrjjwaren. Buitenland. Men schrijft uit Berlijn: Naar men zegt, zal de Keizer in het midden der maand over zee van Kiel uit naar Peters burg reizen. Eenige oorlogsschepen zullen, naar men meldt, den Keizer geleiden. Men wil thans weten, dat de voorgenomen reis ook in verband staat met een voorloopig plan tot het sluiten van een huwelijk tusschen den Grootvorst-troonopvolger en een der zusters van Duitschlands Keizer (de 16-jarige prinses Sophia of de 18-jarige prinses Margaretha). Mocht zoodanig plan tot wezenlijkheid komen, dan kan de Rijkskanselier er zich zeker op beroemen, Europa een nieuwen waarborg voor den vrede tusschen de twee machtige naburen geschonken te hebben. Nog duidelijker wordt het thans, waarom von Bismarck zich zoozeer tegen een huwelijk van prinses Victoria met Alexander van Battenberg heeft verzet. Uit Weenen wordt aan de «Times* gemeld, dat de algemeene opinie omtrent nieuwe voor stellen van Rusland met betrekking tot Bulga rije is, dat de minister Giers zich er toe bepa len zal, op nieuw de afzetting van prins Fer dinand, de ontbinding der Sobranje en de be noeming te vragen van twee commissarissen, één Russischen en één Turkschen, belast met het samenstellen van een ministerie en met het bestuur des lands tot de benoeming van een nieuwen vorst. Men gelooft dat de uiterste con cessie, welke men van Rusland kan verwachten, de benoeming zou zijn van eene internationale commissie van bestuur, waarvoor elke der groote mogendheden één lid aanwijzen zou. Te Parijs wordt een expeditie georganiseerd om Stanley en Emin Pacha ter hulp te komen. De reiziger Soller zal die expeditie leiden. Teneinde het succes der jongste Panama-leening te verhinderen, verzonden eenige speculanten 500 telegrammen, waarin de dood van Lesseps werd bericht. Dezer dagen is te Londen overleden Koningin Esther*, het hoofd van de secte die zich noemt het »Nieuw en Later Huis Israels*. Zij stelt zich ten doel het overblijfsel van het Israëlieti- sche volk in Palestina weder bijeen te brengen. Maar onder haar geloofsartikelen behoort ook, zegt de »Globe«, dat hun stoffelijk lichaam on sterfelijk, hun aardsch leven onvergankelijk is, tot dat hun doel bereikt en de Messias gekomen is. Nu zij evenwel eerst hun Koning en daarna hun Koningin hebben zien sterven, zal dit ge loof wel zeer geschokt zijn. In tusschen hebben een aantal der geloovigen al hun bezittingen aan de schatkist der secte geofferd, en sommi gen hunner, die welgestelde lieden waren, ver- keeren thans in volslagen armoede. Men verzekert, dat de Paus de Maltezer-orde weer wil instellen met al haar privilegiën. De orde zou zich vooral moeten bezig houden met het vrijmaken der slaven in Afrika. ding beviel hem even weinig als de manier waarop Martens, in plaats van die opwinding te kalmeeren, haar nog steeds meer aanwakkerde. Vol verwachting zagen alle drie naar de deur van 't salon, waardoor Carolin moest binnen komen, maar deze bleef gesloten. De bediende had het strengste bevel elk bezoek, behalve Carolin en den verwachten arts, af te wijzen. Daarom zag zijn heer hem zeer verbaasd aan toen hij in de salondeur verscheen, en op een presenteerblad een visitekaartje binnenbracht. «Wat moet dat? Hebt ge mijn bevel niet ver staan?* met deze heftige, hoewel halfluid uit gesproken woorden ging Martens hem te gemoet. Mijnheer liet zich niet afwijzen.* Met dreigend saamgetrokken wenkbrauwen nam Erich het visitekaartje. Hij las den naam «Hugo von Virzowski,* met het bijschrift«moet, zooeven uit Wiesbaden teruggekeerd, mijnheer Martens zonder uitstel spreken in zijn eigen belang-(Wordt vervolgd.) Op Bornholm lag op St. Jansdag de sneeuw ruim een el hoog. Al de ijzersmelterijen zijn volgens een bericht uit New-York Zaterdag gesloten, met uitzonde ring van die, waarvan de werklieden geen Arae- rikaansche burgers zijn, omdat de werklieden het loon, door de patroons aangeboden, niet willen aannemen. Dientengevolge zijn 100,000 werklieden zon der werk. Te Bordeaux is een schouwburg, bekend onder den naam «Boufles Bordelais,« afgebrand; alleen de muren zijn overgebleven. Ook de aangren zende woningen werden beschadigd. De schade wordt op 1 millioen f'rs. geschat. De brand brak uit ?s nachts 4 uren in de keuken, grenzend aan de buffetkamerden avond te voren was er een concert gegeven. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. - Een tragisch geval had te Parijs plaats. Een jong officier, Hunebelle, stierf na weinige dagen aan een bezetting op de borst. Zijn moeder stierf van smart, terwijl zij haar zoon voor het laatst in de armen drukte, en de vader is door dat dubbel verlies zóó geschokt, dat men voor zijn verstand vreest. - Een nota ris te Auxerre is op den loop gegaan, een pas sief van 2 millioen frs. achterlatend. Zijn eerste klerk werd krankzinnig van den schrik. - Te Reading is een groote fabriek afgebrand. De schade bedraagt 6 ton en 700 menschen zijn door de ramp zonder werk. - De brand te Sunds- wall brak uit in een brouwerij, men denkt door vonken die van een stoomschip vlogendaar de stad bijna alleen houten huizen telt, breidden de vlammen zich zeer snel uit. Men schat de schade op 25 millioen gld. - Een van de grootste stoommeelfabrieken der wereld bij Pesth, is af gebrand. Er waren in de fabriek meer dan 1 millioen zakken meel; het geheele gebouw was electrisch verlicht en onmiddellijk nadat de brand uitbrak ging het licht uit. Met moeite werden de werklieden gered. Twee kwamen om, velen werden gewond. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 6 Juli. De vergadering van het onderwijzers-gezelschap in het arrondissement Heusden zal plaats hebben op Donderdag 19 Juli. De volgende onderwerpen zullen worden behandelda. Kennis der natuur (getallen), door den heer C. de Moor. b. Koraal- dieren, door den heer D. Kelfkens. c. Lezen, door den heer D. Scholten, en d. Het teekenen van lichamen bij het onderwijs in de vormleer ver- eischt eenige kennis van de perspectief, door den heer R. Braams. Voorts voordrachten ran A. G. Heesbeen en B. Hengeveldt. 5 Juli. Gisteren had op het terrein HerptHedikhuizen aanwijzing plaats van de aldaar eerstdaags uit te voeren werken voor de heropening van den Maasmond. Ruim een twin tigtal aannemers, uit verschillende streken, wa ren op het terrein aanwezig. De aanbesteding heeft over enkele dagen plaats. WAALWIJK. Maandag is alhier een kind van 2| jaar in eene laafkuip gevallen. Hoewel nog levend er uitgehaald is het Dinsdagochtend aan de gevolgen overleden. BRAKEL, 5 Juli. Met het rooien der vroege nieuwe aardappelen, de z.g. kralen, heeft men hier reeds vóór een veertien dagen geleden, ten behoeve van den kleinhandel, een aanvang ge maakt en gaat men thans daarmee op groote schaal voort. Ze zijn over het algemeen, hoe wel niet bijzonder groot van stuk, toch vrij vast en goed van smaak. Aanvankelijk tegen 40 ct. de 5 liter verkocht, gelden zij thans voor dezelfde maat nog 30 ct. Tegen het einde dezer of het begin der volgende week verwacht men hier de opening der aardappelbeurs, waar mede de groothandel van dit landbouwproduct met den verkoop en de aflevering voor de al gemeene comsumtie gepaard gaat. ZUILICHEM. J. Lauts, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvan gen naar Westmaas. In de naburige gemeente Brakel en ook lier op sommige plaatsen, is men met het rooien van nieuwe aardappelen begonnen. De prijs varieert usschen f 4 en f 5. Het hooigras is voor 't grootste gedeelte in deze streken gemaaid. Daar het weder der laatste dagen ongunstig, de pacht hoog en de opbrengst middelmatig is, zal er zeer weinig aan dat gewas verdiend worden. DE WERKEN. Maandag werd in tegenwoor digheid van eenige Chr. Ger. predikanten en tal van belangstellenden de bijzondere school voor Ohr. Ger. onderwijs alhier geopend. 60 leerlingen der openbare school van Werkendam en ruim 30 leerlingen van de openb. school te De Werken zullen deze school bezoeken. YVOUDRICHËM. Aan het postkantoor al- ïier en de daaronder ressorteerende hulpkan- ioren werd gedurende de maand Juni ingelegd f756,31; terugbetaald f 1035,55. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 475. ALMKERK. Men meldt ons dat alhier in de omstreken is gezien een bonte kraai en men brengt dit in verband met een vroegen herfst. De zomer die nog zoo weinig van zich heeft doen bemerken, mag zich dus wel haasten, anders komt de voorspelling van den Almkerkschen profeet niet uit. WERKENDAM. Tot onderwijzer in de wis kunde aan het instituut te Oorschot, is benoemd de heer S. L. van Oss, alhier. GORINCHEM. Tot voorzitter van het college van regenten over de bijzondere strafgevange nis voor vrouwen alhier, is benoemd jhr. E. de Gijselanr, lid van het college, en tot lid van dat college A. van Walseni, directeur van het post kantoor aldaar. Binnenland. Bij Koninklijk besluit van 3 Juli is bepaald, lo. dat door de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie in eene openbare veree- nigde vergadering der Staten-Generaal, zal wor den ingebracht een ontwerp van wet tot rege ling der voogdij over Hare Koninklijke Hoog heid Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderja righeid bij Hare komst tot den Troonen wor den 2o. de leden der beide Kamers uitgenoo- digd, zich op Maandag 16 Juli a.s., 's namid dags te 2 uren, ter behandeling van genoemd wets-ontwèrp, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. De Minister van oorlog heeft bepaald, lo. dat in het loopende jaar geene dienstverbindtenissen van onderofficieren en minderen zullen worden gesloten, die in het volgende jaar ingaan en waarbij premiën worden bedongen, vóór eene wijziging op die premiën is vastgesteld en me degedeeld, of dienaangaande nadere bevelen zijn gegevenen 2o. dat ook de miliciens der lich ting 1888 terstond naar Indië kunnen worden gedetacheerd. Naar men verneemt, zal de nieuw benoemde Gouverneur-Generaal, de heer Pijnacker Hordijk, in Augustus aanst. de reis naar Indië aan vaarden. Men meldt uit Wolvega aan de »Haarl. Ct.« De heer R. Okma, afgevaardigde naar de Tweede Kamer voor dit district, heeft plan alle stukken publiek te maken, die betrekking hebben op zijne vervallen verklaring als lid van den raad der gemeente Wijmbritseradeel, door Z. M. den Koning bekrachtigd, met het doel de kiezers in staat te stellen, over zijn handelingen te oordeelen. De inspecteur van den waterstaat, de heer J. F. W. Conrad, is benoemd tot vertegenwoor diger der Nederlandsche regeerinsr op het inter nationale congres voor scheepvaart, dat van 19 tot 25 Augustus e.k. zal gehouden worden te Frankfort aan de Main. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is in gekomen een voorstel, om voor de gemeente aan te koopen het oostelijk gedeelte der z.g. Ruige Plaat, ter grootte van ongeveer 12| hec tare, voor f 300,000. Dit voorstel i» reeds door den gemeenteraad aangenomen. In den ochtend van Maandag 9 Juli heeft een zonsverduistering plaats, die echter slechts gedeeltelijk en bij ons geheel onzichtbaar zal zijn. In den nacht van 22 op 23 Juli wordt de maan totaal verduisterd, doch daar het begin der verduistering slechts korten tijd vóór den ondergang der maan plaats grijpt, zal ook dit verschijnsel voor ons geheel of nagenoeg geheel onmerkbaar zijn. Bij den internationalen zwemwedstrijd, te Bremen gehouden, behaalde bij het hindernis- zwemmen onze landgenoot, de heer J. D. Bloe men, den eersten prijs. Het «Christelijk Nationaal Zendingsfeest* vierde zijn 25-jarig bestaan op de terreinen van het bui tengoed Boekerode bij Haarlem. Een bijzonder groot getal feestgenooten (bijna 12,000), namen daaraan deel. Thans wordt bericht, dat reeds onderschei dene verveners zich bereid hebben verklaard, hunne boeken ter beschikking van eene even- tuëel te benoemen commissie te stellen. Zij ver langen echter hunnerzijds, dat ook de veenbazen, die den heer Domela Nieuwenhuis, volgens zijne bewering, de inlichtingen verschaften, waarop hij zijne berekeningen grondde, met hunne boe ken voor den dag zullen komen. Met 1 Januari van dit jaar bedroeg het aan tal openbare scholen in Zuid-Holland 429, of 2 meer dan een jaar te voren; het aantal ge subsidieerde bijzondere scholen 6, tegen 7 in het voorafgaande jaaren de niet gesubsidieerde bijzondere scholen 252, tegen 240 in het vorige jaar. Het geheele cijfer klom van 674 tot 687. De vee- en landbouwtentoonstelling, in het laatst dezer maand te Arnhem te houden, belooft zeer interessant te zijn. Niet minder dan 430 stuks paarden en vee zijn nu reeds aangegeven, waaronder alleen 83 hengsten. In de afdeeling zui velbereiding zal eene Noord-Hollandsche boerderij te zien zijn, waarin het maken van boter en kaas geschieden zal, terwijl de voornaamste fabrikan ten van landbouwwerktuigen plaatsruimte heb ben aangevraagd voor het tentoonstellen hunner machines. In Limburg worden de burgemeesters zeer karig bezoldigd. Van de 122 burgemeesters zijn er 8, die eene jaarwedde beneden de f 100 heb ben; 57 van f100f200; 32 van f200 f300; 6 van f300—f400; 3 van f400—f500; 5 van f500f600; 7 van f600f700; 2 van f 1000—f2000 en 1 van f2800. Een fraai uitgevoerde plaat siert de jongste aflevering van de Kiuder-Courant. 't Is een bruin getinte afbeelding van de inzending der firma J. H. Yan den Ende en Zoon, te Rotterdam, ter Haagsche tentoonstelling en stelt voor: ons Prinsesje, Haar vogels en hoenders voerende. Van de Kinder-Courant verschijnt, zooals men weet, elke week een goed geschreven nummer, onder redactie van Joh. Gram en A. S. Reule. Tot de vaste medewerkers behooren de heeren Hendrik Van Balen, Gerard Keller, benevens de dames Agatha, Cella en Wilhelmine, altemaal waarborgen, dat de Kinder-Courant een begeer lijke lectuur vormt voor onze jongens en meisjes. Voegt men daarbij tal van afbeeldingen, platen, raadsels enz., die, in groote verscheidenheid elke week de leergrage jeugd bekoren, dan begrijpt men dat de uitgever II. L. Smits in Den Haag zooveel succes hebben kan met deze uitgave. Sedert Zaterdag 30 Juni tot Dinsdag 3 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 51 zalmen van 8 tot 24 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,85 tot f 1,10 en 1 elft, prijs f0,71. 2 steuren, a f 16 en f29. Van 30 Juni3 Juli werden ter markt te Kralingen aangevoerd 972 zalmen, groote zalm gold f 1,05 a f 1,15, kleine t 0,90 a f 1,00 per 5 ons. Uit het Westland meldt men dat Maandag te Loosduinen voor bloemkool f 7 per honderd stuks besteed werd. Uitzondering op de algemeen lage prijzen der tuingewassen maken de gele kom kommers, welke nog Smet f 11 per 100 stuks betaald worden. In den tuin van het hoofd der school te Oventje, bij Uden, prijkt een rozestruik met ruim 2000 bloemen. In de gemeente Ooststellingwerf komen dit voorjaar en zomer veel gevallen voor, dat de koeien stijf worden en in dien ziekelijken toe stand geruimen tijd verkeeren, waarvan niet zelden de dood het gevolg is. Van vele gevallen schijnt de oorzaak te zijn, dat de runderen te weinig kalkgehalte bezitten en de winterfourrage, maad- en hooilanden-hooi, te geringe hoeveelheid kalk oplevert. Te Steenwijk is een timmermansvrouw van drie jongens bevallen. Moeder en kinderen zijn allen wel. Te 's-Grevelduin-Kapelle werd een gewiktste dief op eene aardige wijze in den val gebracht. Zondag-nacht, ouder gewoonte op roof uit, maakte hij zich meester van een partijtje stroo, dat op een erf opgehoopt stond. Ongelukkig echter waren de bossen niet stevig genoeg ge bonden, althans bij het overdragen van het be geerde goed naar zijne woning verloor hij zoo veel pijlen, dat de politie, het spoor volgeij^e ("systeem Klein Duimpje), den dief spoedig ge vonden had. Haar bleek toen, dat zij met een zeer verdacht persoon te doen had, die reeds meermalen gevonnisd was ter zake van diefstal en lid is van de Nederd. Geref. gemeente (do- leerende) te Vrijhoeven-Kapel. Dezer dagen is de zoogenoemde «tweede mil- lioenen-juffrouw,« Trijntje de Jong, wegens ge krenkte geestvermogens, uit de gevangenis te Appingedam overgebracht naar 's Rijks krank zinnigengesticht te Medemblik. Toen Geert R., te Meppel, beschuldigd zijn 4-jarig kind Jitze door het toedienen van arse nicum te hebben vergiftigd en door de recht bank te Assen tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld, door de rijksveldwachters weer naar zijne cel werd geleid, zeide hij«dat valt me net; 'k had meer verwacht.* Onder Veenendaal is bij een tapperij het lijk van zekeren D. gevonden. Men vermoedt dat er geweld gepleegd is. - In het Binnengasthuis te Amsterdam is opgenomen een dienstbode, die na haar herstel der justitie zal worden over geleverd. Zij heeft bekend het kind, dat zij j.l. Donderdag het leven schonk, te hebben gedood. - Te Nieuwediep is een moordaanslag gepleegd. De stoker 2e klasse der marine, Sparenboom, viel twee meisjes, waarvan een zijn beminde was, op straat met een dolkmes aan. De eene bracht hij een wonde aan de hand toe, de andere werd in de linkerzijde ernstig gekwetst. De dader is gevangen genomen. - In de Govert Flinckstraat te Amsterdam is een verver van een steiger dood gevallen. - In de gemeente Barradeel (Friesland) is een hooier, tengevolge van de hitte en het vele koud water drinken, bezweken. - Een op passend man, vader van een talrijk gezin, de huisschilder M., van Groningen, kwam Zondag morgen op treurige wijze om 't leven. Terwijl hij onder Haren bezig was te visschen, is hij in 't water gevallen en, naar men zegt, in het slijk gestikt. - De Leidsche jongen, die Zaterdag in een der fabrieken een ijzeren haak op het hoofd kreeg, is in het ziekenhuis bezweken. - Te Tilburg wordt sedert een tiental dagen de heer L. K. vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. - Een werkman, G. v. H., die verleden week in de brouwerij «De Haan en Sleutels* te Amsterdam tusschen de machine geraakte, is aan de bekomen wonden overleden. Hij laat een vrouw en 5 kinderen na. - Een 47-iarige arbeider is te Venloo van een 10 me ter hoogen muur gevallen. Hij werd zwaar aan het hoofd verwond. - Onder Ingen is een jon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2