2ILIIMKI evraaffö Bierdépöt ra de Brouwerij „de Gekroonde M," Kuiist-Sni- en DraaiwerkeD, Van Vollenhoven Co., D.VAN PROIJEN. BILLARTBALLEN, AMSTERDAM en DORDRECHT. Kraepelien Holm's STAATS-LOTERIJ. Koffiehuizen genieten rabat. e Ververstraat 16 7, 's-Bosch. Cigaretten tegen Asthma. Salmiak-Pastilles. FUCHS Comp., Burgerlijke Stand- Boekaankondiging. ïn de Vondel-litteratuur zoo gunstig heeft doen Gemengd Nieuws en Allerlei. Marktberichten. WEERBERICHT. Advertentiën. Ij. Veerman TE HEUSDEN. HEUSDEN. DANIËL DUIJSER. Reling door een kar overreden en op de plaats dood gebleven. - Aan een schipper te Rotter dam is f259 en aan oen knecht van hetzelfde vaartuig een kleerenkist ontvreemd. Van deze diefstallen wordt verdacht een tweede knecht, Duitscher van geboorte, die het vaartuig hei melijk heeft verlaten. Men vermoedt dat hij naar Wcstfalen de wijk genomen heeft. - E u 4ö-jarige winkelknecht te Dordrecht, die aan toevallen lijdt, is in het water gesprongen. Hij werd met de grootste moeite gered. - Aan het einde dei- Handelskade te Amsterdam is opgehaald het lijk van een kellner, die sedert 4 weken zijn vrouw en 4 kinderen had verlaten. Uit een horlogemakerswinkel te Abcoude heeft men 35 horloges gestolen. - Onder Diemen is het lijk van een onbekenden man, naar gissing 40 jaar oud, aangespoeld. - In de Zusterstraat te Middelburg is een varensgezel bij een vecht partij door een 5-tal messteken in den buik ernstig verwond. Zijn toestand is zorgwekkend. - Het huis van den jachtopziener v. A. bij Apel doorn is afgebrand. Het was eigendom van het Kroondomein en verzekerd. De inboedel niet. Men schrijft uit de Alblasserwaard aan het »Vad." Nog steeds is het sedert jaren bestaande geschil tusschen de ge meente Gorinchem en het Waterschap de Overwaard niet opgelost en verheffen zich al meer stemmen, krachtig aandringende op de beëindiging van het groote onrecht, naar de meening van vele be langhebbenden aan de betrokken gemeente aangedaan. Wat toeh is het geval. Omringd door zware en hooge vesting wallen, en laag, als het ware in een kuil, gelegen aan de Boven- Merwede, waar de invloed van eb en vloed zeer gering is en de wa terstanden bijna altijd hooger zijn dan in de binnenstad, was het voor Gorinchem een groot voordeel het kwel- en hemelwater op na tuurlijke wijze te mogen afvoeren door een duiker onder den wal door in den boezem van de nog lager gelegen Overwaard, welk recht tot afwatering in het laatst der 16e eeuw door het Bestuur van het Waterschap werd toegestaan. Nog gunstiger werd die toestand toen later, in hoofdzaak voor militaire doeleinden, een sluisje werd ge maakt, ten einde, ingeval van beleg, droogte enz., de stadsgrachten met rivierwater van de Merwede te vullen. Aldus kwam de inlaat- en de aflaatduiker tot stand, wier beider strekkingen thans echter door de opvolgende gemeentebesturen van Gorinchem zoodanig zijn gewijzigd, dat men de oorspronkelijke inrichting in de thans bestaande haast niet meer herkennen zou. Het Waterschap de Overwaard, oorspronkelijk alleen verplicht om het hemelwater te ontvangen en misschien ook wel het van tijd tot tijd ter verfris- sching ingelaten rivierwater, is thans dermate bezwaard, dat uit den boezem barer ingelanden steeds meer stemmen opgaan, om zoo mogelijk een einde te maken aan den tegenwoordigen toe stand. In den laatsten tijd is door Gorinchem een rioolstelsel aangelegd, waardoor zich al de faecaliën een weg banen naar de stadsgrachten en van daar den aflaatduiker in den Schelluinschen Vliet, die een deel uitmaakt van den boezem van de Overwaard. Het is overbe kend, dat dit alleen reeds in strijd is met de eerste regelen der gezondsleer. Door een vrij geregeld binnenlaten van het hooger staande rivierwater, spoelen de buizen uitstekend schoon. Terwijl men zich in andere steden belangrijke geldelijke offers moet getroosten, om op een dikwijls nog onvoldoende wijze faecaliën, vuil, afval- en hemelwater uit het bebouwde deel te verwijderen, verkeert men hier op dat gebied in een Dorado, want men kan gerust zeggen ner gens bestaat een beter ingericht riool tevens spoelingstelsel. Het is gemakkelijk, kost niets, veroorzaakt geen overlast of stank en last not least, het is zeer bevorderlijk voor de volksgezondheid ten minste van Gorinchem's inwoners. Op de vraag, of dit geperfeetionneerde rioolstelsel niet is ingericht ten koste van de arme plattelandsbewoners, zou ik niet gaarne ont kennend antwoorden. Ontegenzeggelijk, en dit kan ieder begrijpen, is het servituut om w a t e r te ontvangen, door Gorinchem in den laatsten tijd zeer verzwaard, afgescheiden nog, dat de Overwaard door het aanhoudend spuien om de riolen schoon te houden, veel grootere hoeveelheden water ontvangt, dan waartoe zij oorspronke lijk verplicht was. Honderden en duizenden moeten, bij gebreke van goede welpompen, bijna zonder uitzondering het huishoud- en drinkwater gebruiken uit den Schelluinschen Vliet, die vooral in den zomer een poel van ongerechtigheden te aanschouwen geeft, die walgelijk kan genoemd worden; zelfs de visch kan daarin niet leven. En dit Gorinchemsche vuil moet een 6 uur langen weg afleggen, alvorens het door de molens van de Overwaard aan het Elshout in de Lek weer op den stroom is gemalen. Wel werden aanhoudend klachten aan de hooge Regeering gezon den, om toch in deze droevige zaak tusschenbeide te komenwel werd van vele zijden, zelfs door den Geneeskundigen Raad, verklaard dat de toestand onhoudbaar was en is herhaaldelijk door geneeskun digen aangetoond, dat de sterfte grooter is en de typhus meer voor komt is ds aanliggende gemeenten dan elders, een en ander tenge volge van het gebruik van slecht drinkwater, wel werden zelfs de Overwaard en de Gemeentebesturen van Schelluinen, Peursum en Giessen-Nienwkerk in tijden van naderende cholera aangezocht maatregelen te nemen tot voorkoming dier gevreesde ziekte, doch verandering in den toestand kwam niet, en Gorinchem spnit en werpt op dit oogenblik meer vuil in de Overwaard dan ooit te vo ren. Vraag: Door wien en hoe wordt hieraan een einde gemaakt Heusden, van 28 Juni tot 5 Juli. Geboren: Clasina Isabella Paula, d. v. G. F. van Bokhoven en M. A. BuijsPetrus Paulus, z. v. J. J. Heijkans en P. Dukino. Aluikerk, van 24 Mei tot 4 Juli. Getrouwd: J. Schreuders, wedr. van C. W. Kraaij en A. G. Dekkers, 58 j. met L. Roubos, 39 j. Geboren: Arie, z. v. C. Schoenmakers en J. W. HeyZegerina Klazina, d. v. J. Sterken- burg en Z. A. v. d. Oven; Peter, z. v. A. van Wijngaarden en M. Confurius; Petronella, d. v. W. Groeneveld cn M. Besterveld; Aart, z. v. J. Schou ten en A. Schotman; Wilhelmina Maria, d. v. P. O. v. Daalen en S. v. Vark; Jasper, z. v. A. Vink en A. v. Maurik; Hendrika, d. v. J. Colijn en G. Heijstek; Metta, d. v. W. Verwoerdt; Antonie, z. v. H. Koekkoek en C. v. Vugt; Ro- bertus Petrus, z. v. B. de Joode en A. Kazan- der; Jacobus Adrianus, z. v. A. v. Beest en G. Vos; Elizabeth, d. v. A. v. Burgel en J. E. Verwoert; Levenl. dochter v. C. v. Noorloos; en F. Dolislager. Overleden: A. Mouthaan, 12 j.; L. W. D. v. Eeten, 41 j., echtgen. van A. A. Middelkoop; M. v. d. Wiel, 08 j., echtgen. van W. Pullen. Meeuwen c. a., van 1 tot 30 Juni. Getrouwd: K. Janson, jm., 25 j. met S. van Emden, wed. van J. Schilders, 19 j.; G. Blan- kers, jm., 31 j., met J. van Beusekom, jd., 20 j.; Geboren: Adriaan Gijsbert, z. v. J. A. van Beek en J. BroekhuizenHuiberlje Antonia, d. v. C. H. v. Wijgerden en D. J. de Graaft; Johannes, z. v. A. Straver Jz. en J. van Herwijnen; Arend, z. v. A. de Bruijn en C. van Vastenouw. Overleden: Antonia Bax, 15 j., d. v. Jan Bax en Alidu Lankhaar. De voorafgaande, omvangrijke arbeid tot be zorging eener nieuwe geïllustreerde uitgaaf van de werken van J. van den Vondel indertijd uitgegeven door mr. J. van Eennep is thaus zóó verre gevorderd, dat weldra het eerste deel bij deu heer A. W. Sijthotf te Leiden het licht zal zien. Gelijk vroeger werd gemeld, zal deze nu door den heer J. H. W. linger, archivaris te Rotter dam, die door zijne Bibliographie over Vondel zich kennen, herziene uitgave worden opgenomen in Sijthoff's zoo gezochte vijftig-cents-editie waarin de werken van Van Lennep en Oreuier reeds voorkomen. Deze nieuwe uitgave zal verschijnen in series van 6 deeltjes, doch niemand is verplicht zich voor het geheel te verbinden. lntusschen is het met Vondels werken niet en kel bij eene herziening gebleven, maar zijn ze door den heer linger ook bijgewerkt in verband met datgene, wat, sedert Van Lennep zijne zoo be langrijke uitgave bezorgde, omtrent Vondel en zijne werken nader is bekend of ontdekt geworden. De tekst wordt zoo nauw mogelijk naar de oor spronkelijke, eerstbekende uitgaven gevolgd, ter wijl de noten en ophelderingen eveneens met de meeste zorg zijn bewerkt. De gedichten zullen worden gegeven in eene chronologische volgorde. De drie eerste deeltjes bevatten o.a.I. Gysbreght van Aeuisfcel en Elek tra. - II. Het Pascha, Den Gulden Winckel en De Vaderen. III. Vorstelycke Warande der Dieren. Ook de plaatjes zullen naar de oorspronkelijke uitgaven worden weergegeven. Aangezien de kunst in het reproduceeren daarvan in den laat sten tijd zulk een zeldzaam hooge vlucht genomen heeft, is de uitgever in de gelegenheid de menigte afbeeldingen het geheele werk door te doen opne men voor weinig geld, n.l. tegen eene geringe verhooging van slechts tien cent per deeltje. Het geelachtig getint papier, dat voor deze uitgave gekozen is, leent zich uitstekend voor de illustraties. Het geheel belooft niettegenstaande den zeldzaam lagen prijs, waarvoor het verkrijgbaar wordt gesteld inderdaad een prachtwerk te worden, beantwoordende aan de tegenwoordige eischen der typographic en den dichter waardig. In verband daarmede zal de uitgever, voor wie zulks verlangen, voor elk deel, eveneens tegen zeer billijken prijs, een band verkrijgbaar stellen, uit gevoerd in het eigenaardig karakter van het werk zelf en dus daarmede óéu geheel vormende. Wat velen bovendien niet minder welkom zal zijn en daarbij de waarde van het geheel niet wei nig verhoogt, zijn de woorden, waarmede Vondel door diens bekenden bewonderaar, prof. dr. Jan ten Brink, met deze uitgave op nieuw bij onze landgenooten wordt ingeleid. Moge de Leidsche uitgever ondervinden dat Ten Brinks waardeering bij duizenden weerklank vond. Alleen toch rekenende op eene groote deelneming, is het mogelijk de nieuwe, geïllustreerde uitgave tot zulk een geringen prijs onder ieders bereik te brengen. Bestellingen worden aangenomen bij den Uit gever dezes. >Een gezegend weertje*, zei een landbouwer, terwijl de regen met stralen nederviel. »Och«, zei de aangesprokene, »ik zeg als de vrouw »al is het dan ook geen goed weer op mijn man, het is toch goed weer op mijn planten. Onze nieuwsgierigheid deed ons op eene verkla ring van dit laatste gezegde aandringen en nu vernamen we, dat circa eene eeuw geleden een arbeider, uit den omtrek van Heusden, wegens een beganen moord werd opgehangen en dat zijn lijk nog enkele weken later op het galgen veld, als afschrikkend voorbeeld, hing te ben gelen. Zijne weduwe, over den Aalburgschen dijk genoemd galgenveld passeerende, toen het juist dapper begon te regenen, werd door een voorbijganger de spottende opmerking toege voegd, terwijl hij naar de strafplaats zijn oogen richtte: »ook geen mooi weertje voor den baas«, waarop de aangesprokene te kennen gegeven zou hebben»al is het dan ook geen goed weer op mijn man, het is toch goed weer op mijn planten Naar aanleiding van het bovengenoemde leeft deze uitdrukking nog algemeen in deze omstre ken voort en wordt nu en dan herhaald, wan neer als nu de regen nadeelig is op het hooi, maar voordeelig op den akker. J.l. Vrijdag bevond zich aan het station te Rozendaal een Zuid-Bevelandsch boertje, dat door zijne kleederdracht de aandacht trok van eenige Engelsche heeren. Een hunner vroeg aan het boertje of hij zijne platen (zilveren broekstukken) aan hem verkoopen wilde, doch daar het boer tje geen Engelseh verstond, bracht een der con ducteurs de vraag in het Hollandsch over, waarop het boertje ten antwoord gaf: »ja, voor 60 gul den.* Dit aanbod werd aangenomen en het boer tje ontdeed zich van zijne stukken, waarna hij zijne hemdsknoopen eveneens verkocht voor 25 gulden, hoewel hij den Engelschman gewaar schuwd had, dat zij niet van goud waren. Hij verkocht derhalve voor 85 gulden, wat slechts eene waarde had van 12 gulden. Een bod op zijne broek moest hij afslaan, daar de trein in aantocht was en hein dus geen tijd restte, om die voor een heeren-pau talon te verwisselen, die hij nog eerst had moeten koopen. Een heer en dame waren vol bewondering over de fraaie inrichting der afdeeling »Oude Kunst« op de Haagsche tentoonstelling. Vooral de eetzaal met de aangerechte tafel trok hun bewondering. En begrijp eens, moeder, lichtte de echt- genoote toe, al wat je hier ziet, is nu van het jaar 1600. Gunst, gunst, hoe is het mogelijkEn dat die erwten zoo lang goed gebleven zijn Ik moet ze al weg doen als ze één dag gestaan hebben Voor de beerenkooi in den Amsterdamsche dierentuin Hans: Vader, kijk eens, die eene beer heeft allemaal krabben in zijn gezicht. Vader, die angstig naar zijn vrouw kijkt. »0, dat zal het mannetje zijn Een werkman had veel last vanvlooien. Tot verdrijving van dat ongedierte gebruikte hij de bladeren van noteboomen en stak die overal tusschen zijn kleederen, tot zelfs in zijn veeren bed. Sedert dien tijd wordt hij niet meer door dat goedje geplaagd en schijnen de vlooien den reuk dezer plant niet te kunnen verdragen. Men kan het eens probeeren Boekhouden. -Zeer gemakkelijk te leeren: men leeue eenvoudig zijn boeken niet uit! »Ik z ii uren lang naar de maan kunnen kijken, meneer Sampson,zeide zij op zoetvleien- den toon, »eu het nooit moe worden.* »0,« antwoordde hij vol beteekenis, dan zou ik wenschen de man in «le maan te zijn.« »Ik ook,« fluisterde zij en sloeg de lange wim pers neder. »En waarom, mejuffrouw ClaraV« vroeg hij en wilde haar hand vatten. Wel, mijnheer Sampson,hernam het meisje, steeds met de oogen nedergeslagen, »dan zoudt ge hier 600000 mijlen van daan zijn.* Op een der landgoederen van den Keizer van Oostenrijk bij Weenen is een groote vijver, die des winters voor de aristocratie een heerlijke gelegenheid oplevert om schaatsen te rijden. Dit jaar had een liefhebber achter aan zijn schaats een fleschje met inkt bevestigd, waar de inkt droppelsgewijze uitstroomde, als hij op de hak drukte. Hij schreef op deze manier den naam der kroonprinses Stephanie in het ijs, zóó sier lijk, dat hij bij een nationalen wedstrijd in het schoonschrijven zeker den eersten prijs zou be haald hebben. De bekende ontdekkingsreiziger De Bazza deelt mede, dat op een van zijn reizen een negerko ning met diens zuster hem bezocht. Met verbazing beschouwden de negers al wat er in de tent was, voornamelijk een borstel, op een tafel nedergelegd, waarvan zij in hun hoogst primitieve kleeding het doel niet konden vatten. Den volgenden dag was de borstel gestolen en toen De Bazza bij den koning zijn beklag indiende, zeide deze, dat het zijn eigen schuld was. Waarom laat gij zulk een vreemd voor werp ook zoo slingeren?een stuk hout, waarop haar groeit!* De jonge gravin van (tot den hond van haar oude min, waar zij een bezoek brengt): »Kom, geef me een poot!« De hond weigert halsstarrig. De oude min: »Ocb, mevrouw de gravin, neem het hem niet kwalijk, 't Stomme dier is verlegen over de eer.« Een nieuwe bron voor het verkrijgen van pa- pierstof is in Amerika gevonden in de stengels van de katoenplant, die men vroeger op het land liet verrotten. Door een nog geheim ge houden bewerking wordt de harde houtachtige laag eenvoudig opgelost en blijft een zachte witte vezel over, die van zoodanigen aard is, dat zij voor schrijfpapier kan gebruikt worden. Door deze uitvinding kunnen duizenden tonnen grondstof voor papier worden verkregen. De zelfde bewerking, toegepast op het uitgeperste suikerriet, dat gewoonlijk onder de stoomketels verbrand wordt, moet eveneens een uitmuntende papierstof opleveren. Z ALTBOMMEL, 3 Juli. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen als volgt Boter f'0.55 a 0.65 per Kg. Rogge f 5.00 a 0.00. Tarwe f 7.50 a 0.00. Haver f 3.00 a 3 40. Garst f 4.00 a 5.00, alles per HL. Eieren f 0.75 a 0 95 per 26 stuks. Biggen f3.00 a 7.00. Konijnen f0.20 a 0.80, per stuk. Kippen f0.35 a 0.80 Duiven f 0.00. a 0.00 alles per stuk GIESEN, bij Woudrichem, 3 Juli. Aan de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd ruim 250 paarden. Men besteedde voor werk paarden f 100 a 180, in If-jarige paarden en veulens geen handel. Er waren eenige buiten- landsche kooplieden aanwezig. De handel was vrij levendig. ROTTERDAM, 3 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1239 runderen, 133 vette en graskalveren, 46 nuchtere kalv., 3 schapen of lammeren, 00 varkens, 105 biggen, 0 bokken, 4 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 68 ct., 2e kw. 62 et., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren le kw. 90 ct., 2e kw. 75 a 80 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct., alles per kilo; varkens le kw. 21 a 00 ct., 2e kw. 19 a 00 ct., 3e kw. 17 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Stieren f 150 a 170, hokkelingen dito f 00 a 0 melkkoeien f 100 a 220, kall'koeien f 150 a 260, vaarzen f 120 a 160, pinken f 00 a 00, paarden f 40 a 75. Op de botermarkt werden aangevoerd 151/8 en 88/16 ton en 1088 stukken van een half k.; prijs le kw. f 50, 2e kw. f 46, 3e kw. f 42, per half kilo 55 a 65 ct. BODEGRAVEN, 3 Juli. Op de weekmarkt werd heden aangevoerd: Kaas 289 wagens, te zamen 17158 stuks, wegende pl. m. 79988 kilo. Prijs: le s. Goudsche f 23,00 ii 27,00; 2e s. f 20,00 a 22,50. Hieronder 47 wagens Derbykaas, le s. f23,00 a 25.00; 2e s. f 20 a 22,00; 30 wagens Edammer, le s. f 26,00 a 002e s. f 22,00 a 24,50. 0 wagen Leidsche, f 00,00 schippond. Boter halve kilo's, f 0,00. 0 kalv. 0 schapen, 0 varkens, 14 biggen, 0 paarden, 44 lammeren. Varkens f 00 a 00, biggen f 4.00 a 6. Schapen f 0.00 a 0. Lammeren 1' 6 a f 9,00. GOUDA, 5 Juli. Kaas. Aangevoerd 170 partijen, le kw. f 26 a 28.00. 2e kw. 1 22 a 25. Zwaardere f 29.00. a 32.00. Noordhollandsche f 22 a 26.00. Goeboter f 1.20 a 1.30. Weiboter f 0.95 a 1.10. Vette Varkens, 18 a 21 ct. per h. K.G. Biggen voor Engeland I7f a 18f ct. Magere Biggen f 0.85 a 1.20 per week. Vette Schapen f 18 a 30. Lammeren, f5 a f 10. Nuchtere Kalveren f4.00 a 11. Graskalveren f 00 a 00. ~WATE Rif OOGTE KEU LEK 3 Juli 3.54 M. boven 0. 4 Juli 3.55 M. 5 Juli 3,63 M. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: Veranderlijke wind. Heden overleed na eene korte onge steldheid, iu den ouderdom van 68 jaren, onze geliefde Moeder enBehuwd- moeder, Mejuffrouw KATHARINA VAN GAMMEREN, Weduwe van den Heer G. Brander- horst Dz. D. BRANDERHORST. W. P. VAN ANDEL. J. VAN ANDEL— Branderhorst. J. VAN DER POL. C. G. VAN DER POL— Branderhorst. A. L. BRANDERHORST. D. BRANDERHORST— Van Wijk. Genderen5 Juli 1888. GEVRAAGD; met kost en inwoning, bij H. SCHLüTER, 's-Gravenmoer voor het Dagblad van Z.-Holland en 's-Hage«, het Algemeen Handelsblad« en de Provinciale Noordbrabantsclie Courant*. Alles op zeer billijke voorwaarden. Adres aan den Boekhandelaar L. VEERMAN. o De eerste trekking van de EER STE KLASSE der 328ste STAATS-LO TERIJ vangt aan den 23 Juli e.k. Loten en gedeelten van Lo ten zijn steeds voorradig bij Stout 10 ets. per halve flesch. Ale 12 Pilsener 10» Beijerseh 10 Lager 12 mm P=S p=3 P=H C±3 h-3 -=ES P-H Levering van alle soorten zoowel naar buiten als binnen de stadook bij abonnement tegen zeer billijke conditiën. OC2 i-3 t=ö t=J E*3»; Öd opwekkend, versterkend, koorts verdrijvend, Ijzerhoudend Quina Laroche bij bloedarmoede, etc. Prijs per flesch f 1.90 en f 1.00. De inademing van den rook dezer Cigaretten geeft den lijder aan Asthma terstond ver lichting. In Etui 80 en 50 cents. Een algemeen als goed erkend middel bij Hoest en Verkoudheidoplossend en verzach tend. Prijs per fleschje 20 cents. Kraepelien Holm, Apoth. Zeist. Verkrijgbaar in de Apotheken. u in Ivoor, Schildpad, Parelmoer, Been enz. enz. in het Fabriek en Magazijn van te 's-HERTOGENBOSCH, Keizerstraat, hoek St. Jorisstraat. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3