®e als kinderen levendig-on gevoeligals maagd levendig-levendigals vrouw levendig-driftig als weduwe levendig-zwaarmoedig, en als oude vrjjster levendig-zwaarmoedig-driftig. Een ongemengd temperament echter toonen ze oogenblikkelijk wanneer haar 't geluk van een huwelijksvoorstel te beurt valt. Is de jonge dame levendig, dan antwoordt ze: waarom niet!* de melancholische vraagt een week bedenktijd; de phlechmatische verwijst den vrijer naar papa en de driftige geeft hem een blauwtje of valt hem om den hals. Wij bevelen deze studie zeer aan. Met eenige inspanning gelukt het niet alleen onder de twee-, vier- en zesvoetige dieren, maar zelfs in de plan tenwereld de temperamenten te onderkennen. Onze ruimte laat dat onderzoek niet toe, we volstaan dus met deze vingerwijzing. Buitenland. Onder dagteekening van 9 dezer is volgens de »St.-Ct.« bij het Dep. van Kol. het volgend telegram uit Indië ontvangen: Uit Bantam bericht vrij ernstige rustver storing heden nacht uitgebroken in Anjer, bjj afwezen adsistent-resident, die met resident en aspirant-controleur op tournee is. Gevangenis Tjilegoen geforceerd. Telegraaf afgesneden. Klerk met gezin vermoord. Muitelingen op weg Serang. Naar aanleiding van dit telegram heeft de Minister van Koloniën aan den Gouv.-Gen. me- dedeeling verzocht van de aanleiding der onlus ten en van hetgeen ter zake door de Indische regeering verricht is. Hierop zijn onder dagteekening van 10 en 11 dezer de volgende telegrammen ontvangen: »Na voorloopig bericht gisteren omtrent on lusten geen positieve tijdingen ontvangen. Aan leiding nog volkomen onbekend. Garnizoen Se rang zond patrouilles vergezeld regent en con troleur. Nopens wedervaren geen tjjding. Een escadron en 9e bataljon gisteren daarheen. Nacht te Serang rustig. Resident heden aldaar terug gekeerd^ en het tweede: ^Patrouille bedoeld in mijn vorig telegram had op ongeveer 8 paal van Serang ontmoe ting met een 100-tal muiters. Na drie somma- tiën salvovuur. Negen muiters gedood. Te Tji legoen geen verzet. Aldaar vermoord adsistent- resident Gubbels met echtgenoote en twee kin deren, klerk Dumas, onder-collecteur, wedana, djaksa en cipier. Patrouille gelegerd in gevan genis, niet verontrust. Troepen gisteren middag te Serang aangekomen. Een compagnie met den resident des avonds naar Tjilegoen. Aanleiding onlusten nog onbekend. Het feest te Antwerpen, ter herinnering aan den afkoop van den Schelde-tol, zal 's avonds 14 Aug. aanvangen met kanongeschut, klok gelui en beiaardspel, die de bevolking zullen op roepen om naar de reede te komen. Daar zul len op de Schelde, vrije bewegingen plaats heb ben van allerhande vaartuigen. Te 8 uren zal de vlottende Kronenburgtoren zijn 12.000 lampions ontsteken en het sein der verlichting geven. Onmiddelijk daarna zal het orkest, op den Kronenburgtoren, in een korf, 10 meter boven het watervlakt, het muziekge- deelte openen. Terwijl de vrije vaarbewegingen plaats heb ben zal de schepenstoet zich gereedmaken en te 9 uren, bij hoog tij, voor de stad aankomen. Wanneer de stoet voorbjj is, zullen de vrjje vaarbewegingen hernomen worden, terwijl twee eferste Vuurwerken worden afgestoken. Rond 9, uren zal de stoet terugkomen van Austru- weel, waarna, te lOf uren, het groot vuurwerk zal plaats hebben. Het oflleiëele verslag over de ziekte van Kei zer Frederik bevestigt, dat de geneesheeren Ger- hardt, Bergmann en Tobold reeds van den be ginne af de ziekte juist hebben beoordeeld. Alle Duitsche geneesheeren vereenigden zich met deze diagnose, terwijl dokter Mackenzie nog tot No vember ontkende, dat de Keizer aan kanker leed. Het onderzoek van het lijk bevestigde de afzonderlijke waarnemingen der geneesheeren, welke in het verslag zijn opgenomen. De ingenieur Bitter heeft een reusachtig ont werp voor den Parijschen gemeenteraad ont worpen, ten einde de stad Parijs te voorzien van drinkwater uit het meer van Neufchatel. Het water wordt daarbij genomen op 100 meter diepte in het meer, en per seconde zal daarvan 20 a 30 kub. meter naar Parijs aan geroerd worden. Het ontwerp zal thans door de »Sociét.é d'hygiène de Paris« aan een nader on derzoek worden onderworpen. Mr. G. E. Gourant, te 1 jonden, een vriend van Edison, heeft voor eenige dagen met de post den eersten phonographischen brief, dien Edison door middel van zjjne verbeterde pho- nograaf vervaardigd en over den Atlantischen Oceaan gezonden heeft, ontvangen. Bij den sprekenden brief was gevoegd de toestel, in welken de briefplaten gesloten moeten worden, om haren inhoud te kunnen overnemen. De vergadering te Londen, in welke die brief werd ten gehoore gebracht, verstond elk woord duide lijk met de stem van Edison en van den dich ter Powers, die de nieuwe vinding bezong. Ook briefplaten met muziek waren bij de zending. Alls gelukte volkomen. Een wedstrijd van luchtballons zal eerstdaags te Milaan gehouden worden. Vijf groote lucht ballons zullen daaraan deelnemen, bestuurd door eenige der voornaamste Italiaansche en Fransche luchtreizigers. Het plan gaat uit van den En- gelschman Wevar Scold. Te Odessa is in de laatste dagen bericht ontvangen van het verloren gaan van 3 stoom schepen in de Zwarte Zee. Er zijn nog weinige bijzonderheden bekend, doch een dezer schepen is een Russische graanstoomerbij deze ramp alleen kwamen 30 man om. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Zater dagavond te 10 uur het spoorwegstation van Bellowa, in Oost-Rumelië, door eeue bende van 50 Bulgaarsche roovers omsingeld is, die aldaar twee Oostenrijksche burgers, de heeren Lande- Ier, agent van de maatschappij Vitali, en Bin der, agent van baron Hirsch, hebben opgelicht en, naar het gerucht liep, bovendien ernstig mishandeld hebben. De commissie uit den Senaat te Washington heeft een amendement aangenomen op de con stitutie, waarbij in de Staten der Unie voor altijd zou worden verboden het fabriceeren, in voeren, uitvoeren en verkoopen van alcoholische dranken. Niemand gelooft, dat dit voorstel zal worden aangenomen. De sprinkhanenplaag in Algerië duurt nog steeds voort. Zestig duizend arbeiders en 2000 gronden dwongen hem tot een milder gedrag. Bestrafte en vernederde hij Martens, zooals deze volkomen verdiende, dan gaf Hugo de wapens uit de hand, waarmee hjj dezen alleen tot ge hoorzaamheid kon dwingen. Als Martens hem niet meer vreesde, zou hij ook niet meer naar zijn wil handelen, daarvan was Hugo over tuigd, maar uit wraakzuchtige trotschheid alles doen, wat hem of personen, die hem dierbaar waren, kon schaden. En dat bedaarde, bezonnen optreden had reeds twee groote gevolgen gehad. Zooals Hugo reeds vroeger zijn broeder Boguslaw had uiteengezet, was het in hun voordeel hun nieuw gevonden neef vriendschappelijk te behandelen. Daartoe moesten zij vóór alles zijn adres weten. Thans konden zij hun tegenpartij vóór zijn en het ge recht er opmerkzaam op maken, dat en waar een zoon van Dominicus von Virzowski, den overleden eigenaar van Wolno, te vinden was, en dat zij bereid waren van de heerlijkheid af stand te doen als hij zijn aanspraken kon be wijzen. Zoo zou de jonge pretendent zijn neven niet als vijanden leeren kennen, maar als men- schen, die zijn recht erkenden en hem met warme harten tegemoet wilden komen. Als dan het ge recht, zooals niet anders te verwachten was, hem onder voogdijschap van zijn neef Boguslaw stelde, dan onttrok men hem aan den invloed van zjjn tegenwoordigen beschermer en Wolno bleef voor de familie behouden, in plaats van tot politieke doeleinden gebruikt te worden. Wat echter Hugo's hart nog meer waard was, dat was het tweede gevolg, dat hij verkregen had. De betrekking tusschen Alma en Martens was verbroken en wel door Marten's eigen hand. Ook dat zou nooit door geweld te bereiken zijn geweest; slechts overreding, gesteund door be dreigingen en beloften, konden Martens tot dien stap bewegen. En Martens was juist de eenige die Alma's oogen kon openen. Zoolang andere mensehen haar zeiden»Uw beminde is een slecht mensch,c zou zij antwoorden: >Ik geloof u niet; ik geloof hem alleen* dat had Hugo zelf on dervonden, Nu echter, nu Erich's eigen brief het bevestigde, moest ze wel gelooven, dat ze haar hart aan een onwaardige had geschonken. Een ontzettend bittere waarheid, maar noodzakelijk als Alma niet met Martens verloren zou gaan. 't Was daarom ook geen gevoel van triomf waarmee Hugo de smalle trappen naar Alma's kamer besteeg, maar innig medelijden met het lieve maar zoo hard beproefde meisje. Hij vond haar ernstig en stilduidelijk zag men nog in haar oogen de sporen van pas vergoten tranen. Wat was dat? Wist ze reeds, wat er gebeurd was? Ook toonde ze zich niets minder dan ver baasd bij Hugo's komst. Had ze hem kunnen verwachten? Was ze op zijn komst voorbereid? Ze begroette hem met een vriendelijk hoofd knikje en nadat hij op haar aanwijzing had plaats genomen, zei ze: >ik kan denken, wat ge me brengt: de groeten van Ethelreda. Niet waar Heeft uw zuster u geschreven?* Alma knikte en een diepe zucht welde uit haar borst. »Ze verzocht me dringend u te ver trouwen,* fluisterde ze, »u meer dan mijn ver loofde.* De laatste woorden wilden nauwelijks over Alma's lippen; ze kampte met haar tranen, maar haar sterke wil zegevierde en met vaste stem ging ze voort: »Dat Ethelreda met zoo'n diep wantrouwen tegen Erich is bezield, duid ik haar niet kwalijk. Zij weet niet, dat hjj zich eerst met mjj heeft verloofd, nadat hij overtuiging had gekregen dat mijn zuster voor altijd voor hem verloren was. Thans heb ik haar dat geschreven en haar tevens gebeden niet weer zulke bittere en onrechtvaardige aanklachten aan te heffen als in haar vorigen brief. Het doet zoo zeer, als men van alle zijden, over den liefsten die men heeft, zooveel slechts hoort.* »En toch heeft uw zuster, hebben uwe vrien den telkens weer nieuwe waarschuwingen tot u te richten, joo lang tot ge hen eindelijk gelooft.« »Dat zal ik nooit. Niemand zal zich tusschen mij en Erich dringen, want niemand kent hem zoo goed als ik.« »Dat is juist uw groote dwaling,* begon Hugo, maar Alma liet hem niet uitspreken. soldaten zijn reeds geruimen tijd aan het werk, om de dieren te verdelgen. Maar al hunne moeite is vruchteloos. Er komen steeds nieuwe zwermen bij. Het land van Setiff tot de grenzen van Tu nis wordt geheel verwoest. Men heeft maar al te veel grond om te vreezen voor hongersnood en pest in het volgende jaar. Uit New-York wordt van 6 Juli gemeld, dat over verschillende punten der Vereenigde Sta ten verschrikkelijke stormen zijn losgebroken. Vooral Illinois, Wisconsin en Iowa werden het sterkst beproefd. Vele personen zijn door den bliksem gedoodhuizen zijn vernield en de oogst is verwoest. New-York, Jersey en Pennsylvanië leden ook veel schade door het onweder. - Se dert een paar dagen viel te München een groote hoeveelheid sneeuw, terwijl de temperatuur aan December doet denken. De schade in de vallei aangericht is zeer groot. - Een zeeramp wordt uit Tunis d.d. 7 Juli gemeld. De Ville de Brestvan de Fransch-Atlantische Compagnie heeft in den afgeloopen nacht de Charles- Quint aangevaren, tusschen Medhia en Monacki. De kapitein en drie manschappen kwamen om. - De rupsen richten in Schotland groote schade aan; in de omstreken van Edinburg is geen blaadje aan de boomen gebleven, evenmin als een enkele vrucht. Het lykt wel of men mid den in den winter is, zoo kaal zijn de boomen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Juli. Gisteren avond ten circa llf ure werd onze gemeente uit haren eersten slaap gewekt, door bet geroep van brand, gevolgd door het luiden der klok. Het bleek alras dat er brand was ont staan in de stoomgrutterij en koffijsiroopfabriek van de firma Van der Heijden en Co., die spoedig zulk een omvang nam, dat aan blusschen niet kon gedacht worden, maar het noodzakelijk maakte in de eerste plaats voor de belendende gebouwen te zorgen. De geheele fabriek met haren inboedel was spoedig in een puinhoop veranderd, waaruit de vlammen naar alle zijden opstegen. De brand spuiten, direct aanwezig, werkten uitmuntend, waarbij zich die der artillerie voegde, die terstond eene groote massa water op de hoofdwacht uit stortte, doch te vergeefsch. De hoofdwacht met woning van den heer Kappers, opzichter der ge nie, kon niet worden gered en genoemde heer, die zijne zieke echtgenoote moest vervoeren, kwam weldra tot de wetenschap, dat zijn geheele inboe del was verbrand. De brandspuit der gemeente Herpt kwam nog juist bij tijds om mede te voor komen, dat de huizen nabij de Haven niet verder werden aangetast. Met onvermoeiden ijver werd gewerkt en het Heusden's publiek gaf weder het bewijs, dat men in tijd van nood daarop kan staat maken. Door het nederstorten van eene muur, aan de zijde van den heer M. van der Moo- ren, werd Alph. Sens, die moedig met een straal- pijp in de hand op een ladder stond, plotseling van een hoogte naar beneden gestort op het bran dende puin, waarbij hij zijn arm brak en zich op verschillende plaatsen bezeerde. Ten huize van den heer v. d. Mooren aanvankelijk heelkundig be handeld, werd hij later per brancard huiswaarts vervoerd. Zijn toestand, hoewel niet gevaarlijk, is zeer pijnlijk. De aangrenzende gebouwen van den heer Van der Heijden, van Concordia en anderen, ondervonden veel waterschade, doch den brand werd bedwongen en ten circa 3 ure keerden velen huiswaarts, hoewel de brandweer tot zes uur in den ochtend op haar post bleef, om later door eene kleinere afdeeling te worden bewaakt. Verschil lende personen gedroegen zich zeer verdienstelijk, waardoor zij aanspraak kunnen maken op erken ning, die ook niet zal uitblijven. De fabriek met Laten we dit gesprek staken,* viel ze hem in de rede, terwijl ze opstond. »Ik bega een on recht aan mijn verloofde, als ik toesta, dat men telkens weer mij verdachtmakingen toefluistert. »Ook als hij uw verloofde niet meer is?« »Wat bedoelt ge?« »Er is gebeurd, wat uw vrienden al lang vrees den. Martens heeft Ostburg moeten verlaten en zelfs de verhouding tot u opgeheven.* Alma zette zich neer; zij wilde spreken, maar de innerlijke aandoening was te machtig om in woorden uitgedrukt te kunnen worden. Hugo ging voort: Martens heeft mij opgedra gen u dit briefje te geven, waarin hij voor al tijd afscheid van u neemt. Ik leg het in uw handen, maar ik smeek u, wees daarom niet boos op mij. Geloof mij, Alma, ik lijd met u; ook mijn hart bloedt bij 't zien van uw smart.* Ze nam werktuigelijk het briefje en ontvouwde het. De letters danste voor hare oogen en slechts met moeite las ze de woorden: >Het was een schoone droom, mijn lieve Alma, dien wij te zamen gedroomd hebben. Nu komt het ontwa ken. Ik moet Ostburg verlaten en u voor altijd vaarwel zeggen. Vergeet en vergeef me! Erich. Waarom is hij heen?« vraagde ze, het pa pier in de hand verkneukelend. »Wilt ge 't weten?* »Ik moet alles weten, want ik moet helder zien.« »Is 't u niet genoeg, als ik u de verzekering geef, dat hij heen moest, wijl anders het ge recht aanspraak op hem zou maken?* »Neen. Ik wil de bijzondere feiten weten. Ik moet ze weten, om zelf te kunnen oordeelen.* Alma zei dat zóó beslist, dat Hugo zijn tegen spraak opgaf. Hij vertelde haar in 't kort wat er was voorgevallen, zoowel te Wiesbaden als hier te Ostburg. Ook Martens streken met von Pleiszenbach verzweeg hij niet, en hoe verschoo- nend hij veel zaken meer aanduidde als uit sprak, zoo bleef er toch altijd nog genoeg, waarvan hij wist, dat het Alma's hart als gloei end staal moest treffen. Hjj waagde 't nauw- inboedel, als ook de inboedel van den beer Kap-> pers, was verzekerd. De oorzaak is onbekend. DUSSEN, 12 Juli. In de nacht van Maan dag op Dinsdag brak alhier brand uit in de woning van den heer W. Hoffmann alhier en vernielde in korten tijd huis en inboedel met bijgelegen fabriekje. Het huis met inboedel was verzekerd. De fabriek daarentegen niet. Oorzaak onbekend. UITWIJK. De verwachting der opbrengst van de appelboomen is zeer gering Of de trek- made, die erg gewoekerd heeft, hier de oorzaak is, valt niet met zekerheid te zeggen. De perenboomen beloven naar evenredigheid meer. Wat de perziken en abrikozen betreft, die welke aan de Zuid- en Zuid-Oost-zijden staan, zijn redelijk bezet, terwijl op de Zuid-West- en West-zijden weinig vrucht te vinden is. Dit wordt toegeschreven aan de vorst welke tijdens die vochtige winden er op gevallen is. WOITDRICHEM. Als een bewijs dat goed bouwland nog al waarde kan bezitten, dient dat een perceel ongeveer 1 H.A. groot ingezet werd voor f 3500. DALEM, 11 Juli. Op Zaterdag, 14 Juli a.s. zullen de leden van Holl. Maatsch. van Landbouw, afd. Yijfheerenlanden, de Alblasser- waard en het Land van Arkel beneden de Zouwe, ten herberge van B. Kooij Gz. te Kedichem eene vergadering houden, waarin de heer A. Kars, hoofd der school te Goudriaan, eene voor dracht zal houden over: a. Welke middelen staan den landbouwer ter dienste om zijn vee stapel te verbeteren? b. Zijn invoerrechten op landbouwproducten in het belang van den land- bouwstand. Binnenland. De Vereeniging van voorstanders eener Nederl. Octrooiwet heeft zich tot Z. M. den Koning ge wend met een adres, waarin zij op verschillende gronden de dringende behoefte betoogt aan de invoering eener octrooiwet voor Nederland en zijne koloniën. Van dit adres zijn afschriften ge zonden aan den Minister van Waterstaat en aan de beide Kamers. Prins Hendrik trad 24 Aug. 1878 in het huwelijk met Prinses Marie van Pruisen en de Prins overleed 13 Jan. 1879. Het huwelijk duurde dus nog geen vijf maanden. Dat belet den Haag- schen correspondent van de Arnh. Ct.« echter niet om te spreken van »de laatste levensjaren, die Prinses Marie met hem deelde« en »van de laatste jaren van haar gemaal, die zij door haar innemend en liefderijk karakter heeft verlicht en veraangenaamd.* Zoo schrijft men de geschie denis. Den 10 dezer heeft aan het dep. van buiten- landsche zaken de onderteekening plaats gehad eener beschikking tusschen Nederland en Bel gië, betreffende de verlaging van het port van drukwerken tusschen de beide landen uit te wisselen. Nog geen enkel blad heeft het wetsontwerp van den heer Domela Nieuwenhuis in bescher ming genomen, en algemeen is men overtuigd, dat het verworpen zal worden met 99 stemmen tegen één. In zeer afkeurenden zin spreekt zelfs het »D. v. N.« (welk blad de party van Nieu wenhuis altijd krachtig steunde) over de eerste schrede van den wereldhervormer op wetgevend gebied, die steeds toonde te kunnen afbreken, terwijl hij tot opbouwen volkomen ongeschikt blijkt te zijn. Het blad zegt o. a. Door de indiening van zijn voorstel van wet »tot het nemen van maatregelen tegen de ge dwongen winkelnering* heeft de heer Domela Nieuwenhuis geen dienst bewezen, noch aan zich zelf, noch aan de zaak die hij voorstaat. Wie nog niet wist van en nog niet gelooven wilde aan de weergalooze oppervlakkigheid van den leider der Nederlandsche sociaal-democratie, dien moeten de oogen zijn opengegaan, toen dat allerslechtst gestelde wetsontwerp en onbeholpen gestelde memorie van toelichting in 't licht wa ren verschenen. Aan den beer J. C. van Wijk, architect te Rotterdam, is door het gemeentebestuur van Namen (België), opgedragen het bouwen van de waterleiding aldaar. 1 ks haar aan te zien; hij vreesde voor den aan blik van dit gefolterd wezen. Toen hij geëindigd had, hief hij bijna schuch ter den blik tot haar op. Ze zat uiterlijk rus tig; haar oog weende niet; slechts haar mond trilde stuipachtig. »Moge God hem vergeven,* fluisterde ze, »ik kan 'tniet; thans nog niet; misschien later --na jaren hij heeft me te gruwelijk bedrogen.En dan plotseling in een krampachtig snikken losbarstend, riep ze luid »0, wat heb ik dien man bemind Hugo stond op. Hij voelde dat voor deze smart eenzaamheid noodig was om uit te wee- nen. Ze zag tot hem op en fluisterde met bevende stem: »ik dank u; ge hebt met me gehandeld als een vriend, als een broeder. »Dat wil ik altijd voor u zijn,* zei Hugo warm en drukte haar kleine hand in zijn sterke rechterhand. Veroorloof me, dat ik spoedig weer kom. Thans laat ik u alleen, want ik voel dat ge wenscht alleen te zijn.* Ze knikte hem zwijgend toe met haar door tranen verduisterden blik en drukte kermend haar gelaat tegen de kussens der sofa, terwijl hij stil de kamer verliet en de deur achter zich sloot. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2