Men vreest dat de Groothertogin van Baden blind zul worden. De geueesheeren aarzelen, om haar, voor de vierde maal in 18 maanden, een operatie te doen ondergaan, en toch schijnt deze onvermjjdelijk. Keizerin Augusta wordt bij haar dochter verwacht. Acht jongens vonden bij het artilleriekamp Neumarkt (in Gallicië) een granaat. Zij namen het, naar zij meenden, ontladen projectiel op en terstond sloeg het uiteen, doodde vier van de knapen op slag, verwondde twee anderen zeer gevaarlijk en twee in lichter graad. In het bosch van Hohenschied is door een opper-houtvester te Kroft'dorf, bij Gieszen, een koekkoekswijfje waargenomen, dat van hare 3 eijeren zelf er één uitbroedde en het jong groot bracht. In het Beiersche hoogland, alsook in den Allgau, is in de vorige week in 24 uren aanhoudend veel sneeuw gevallen. Op de Schneekoppe in Silezië woedde bij een koude van 2 gr. K. een hevige sneeuwstorm. Aan den windkant waren de vensters bevroren. Ook aan den Elbfall is een sneeuwstorm voor gekomen. Te Brussel stond Woensdag de thermometer 's middags te 2 uren op 48° Pahr. Zelfs meld den de bladen dat het gesneeuwd had, maar dit wordt tegengesproken. Bij een herbergier zag men het aanlokkelijk bericht voor het venster: »Hier brandt de kachel. Ontzaglijke hitte heerscht sedert een week in Griekenland de thermometer teekende vaak bui ten de zon 99 graden warmte. Vele personen te Athene en elders zijn door de hitte bezweken. Naar de Ti niesuit Konstantinopel verneemt, veroorzaken de aldaar van de Turksche agenten in het buitenland ontvangen berichten over den uitslag van liet onderhoud van den Czaar met den keizer van Duitschland, een gevoel van on gerustheid. De reserve-soldaten hebben het bevel gekregen, niet meer met verlof te gaan. Betreffende de onlusten in Bantam is bij het Departement van Koloniën onder dagteekening van heden (16 Juli) nog het volgende telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië ontvangen: »Mede vermoord te Tjilegoen zoutpakhuis meester Bachet, boormeester Grondhout en diens vrouw. Rust, sedert niet verstoord, kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdach ten, waaronder hadjies, opgevat, maar de lei ders nog niet. Kampong Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent oorzaak onlusten nog geen bestemde rapporten. Ik vermoed vonnis sen inlandsche rechtbanken en daarop gevolgde geestdrijverij. Veroordeelde adsistent-wedana was, na openbreken gevangenis, aanvoerder der mui ters. Resident gelooft voorshands de zaak niet van uitgebreide beteekenis is. Onverklaarbaar dat plaatselijk bestuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den Directeur van Binnenlandsch Bestuur Van Vleuten tot onder zoek. De President van den Oranje-Vrijstraat, Brand, is Zondagavond overleden. In Australië heeft men tegenwoordig niet alleen last gelijk bekend is van konjjnen, maar ook van muizen. Bij scharen vertoonen zij zich op vele plaatsen. Ergens werden 2 shillings voor de 100 doode muizen geboden en nog maar één nacht was verloopen, of er werden 1000 ingeleverd. In een hotel doodde men er met vergift in één nacht 1000. Ergens anders aten de muizen in één nacht een geheel pas geslacht schaap op. Hier en daar vielen zjj de mensehen in hun slaap aan. Op vele velden is de geheele oogst er door vernield. Men meldt uit Massowah dat het buskruid magazijn te Avkiko in de lucht is gesprongen, waarbij 7 soldaten gewond zijn. - Te Norwood bij Londen heeft het Woensdag gesneeuwd. Ook in Invernesshire is op vele plaatsen sneeuw ge vallen en in Cheshire heeft het hevig gestormd en gehageld. Uit Keswick en Cumberland wordt gemeld, dat de Piek van Skidd an geheel met sneeuw bedekt is. Men kan zich niet herinne ren, dat dit ooit in Juli het geval is geweest. - Woensdagavond is aan den ingang der mijn »De Beerste Kimberley (Kaapstad) brand ontstaan, terwijl 800 personen zich in de mijngangen be vonden. Men vreest dat 300 hunner zijn omge komen, onder wie de chef der exploitatie, Lindsay, en vele Europeanen. Tot Donderdagavond zijn van de personen, die zich in de diamantmijn van Beers aldaar bevonden, toen de brand uitbarstte, 43 »Ik ben zeer nieuwsgierig, wat hij uit de stad meebrengt,zei Georgine, terwijl zo opstond en naar den oever ging, welke nu de boot als een pjjl naderde. Alma volgde haar en dadelijk daarna stiet de stompe kiel knarsend tegen 't oeverzand. Hugo sprong er het eerst uit, terwijl Pleiszen- bach met de ketting volgde en de boot vastlei. »Nu, zijn uw verwachtingen vervuldvroeg Alma, zich tot den geliefde wendend. »Heb je den verwachten brief op de post gevonden »Zeker hartje,* antwoordde Hugo en kuste haar op 't blanke voorhoofd. »De brieven zijn er en bevatten de beste tijdingen.* (Slot volgt.) blanken en 400 inboorlingen gered. - De schade Vrijdag j.l. veroorzaakt door de overstrooming van de Monongahela (New-York), wordt geschat op een millioen dollarsde spoorweg is wegge slagen de fabrieken staan stilde te veld staande gewassen en het vee zijn door den stroom wegge spoeld. - Te Altena in Michigan ontstond een brand, waardoor 200 huizen zijn vernield en 1300 menschen zonder dak zijn. Bekendmaking De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het primitief kohier der provinciale belasting op paarden en andere trek dieren, over het dienstjaar 1888/89, is invorder baar verklaard en te rekenen van heden gedu rende 8 dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd op de secretarie der gemeente. Heusdenden 16 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Juli. De aankomst der post, die des morgens ten 8.05 ure was gesteld, is sint-s enkele dagen ge bracht op 8.25 ure. Aan het postkantoor Heusden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werden ge durende de maand Juni: Ingelegd f 1114,35; terugbetaald f 2700,08. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 609. De heer B. D. Lugt-en, geagreëerde op het postkantoor alhier, is met ingang van heden benoemd tot klerk bij de Holl. Spoor weg-Maat schappij, standplaats Delft. Na den Brand- Gaven wij in ons vorig nummer een kort verslag van den brand te Heusden, wij meenen nog beschouwingen te over te hebben, om daar bij nog niet eenmaal stil te staan. 't Is twaalf jaar geleden, dat wij den voor- laatsten brand hadden en den daar vooraf gaande had vijftig jaar vroeger plaats en wij hopen dat er weder een menschenleeftijd mede zal heengaan, vóór onze gemeente door het veel zeggende geroep van brandnogmaals zal worden verontrust. Het veel zeggende woord brandheeft dan ook zeker dubbele beteekenis voor hen, die in de onmiddellijke nabijheid van het brandende perceel zijn gelegen, maar het brengt hen tot vertwijfeling, die niet tijdig zich verzekerden tegen mogelijke brandschade. Ook thans waren er weder woningen in de onmiddelijke nabijheid gelegen, waarvan de eigenaars, öf uit godsdienstige principes, öf uit achteloosheid, tot nu toe verzuimden zich te assureeren. Wat de eersten betreft, achten wij het hier niet de plaats, om van uit een gods dienstig oogpunt hunne bezwaren te gaan weder leggen, maar wat de laatsten betreft, die roepen wij toe: wacht geen uur meer, maar treedt ter stond tot assurantie toe, morgen kan het reeds te laat zijn.* Brand waarschuwt niet vooraf, maar vertoont zich op het meest onverwacht. Dat er pessimisten zijn, die zeggen dat de assuranties den brand in de hand werken, weten wijmaar dat dit öf overdreven öf onwaar is, willen wij aantoonen. Bij den laatsten brand toch heeft niemand zich verrijkt; maar zij die tijde lijk buiten zaken gesteld werden, ontvangen nu toch eene flinke tegemoetkoming voor het her stel van hetgeen verbrand is. Is dus door de assuranties de ramp gelenigd, zij is en kan bij enkelen niet geheel weggenomen worden. Ook op andere wijzen werken de assuranties mede om den brand öf direct te stuiten öf die eene zoo min mogelijke uitbreiding te doen erlangen. De Assurantie-Compagnie van 1771 te Amsterdam, agent de heer J. G. Karthou, waarbij het per ceel van P. de Bree was verzekerd, heeft eene tegemoetkoming aan den brandweer doen toe komen, waaruit voor een gedeelte hare vele en groote uitgaven in de laatste dagen zijn geschied, terwijl de Zutphensche maatschappij, bij wien het perceel van den heer M. A. van der Mooren was verzekerd, eene flinke bijdrage aan den on- gelukkigen Sens, voor zijn moedig gedrag, heeft toegestaan, hetgeen eveneens geschiedt door de Brandenburger maatschappij, bij wien de ver brandde fabriek, benevens de woning van den heer O. H. van der Heijden, was verzekerd. Een maatregel die voor het vervolg gunstig zal wer ken en zeker een ieder zal aansporen om bij brand zich verdienstelijk te maken. Alle assuranties zonden nog denzelfden dag hunne inspecteurs en men zag dus, behalve de genoemden, ook de vertegenwoordigers van de maatschappij het Koningrijk der Nederlanden, agent de heer Malingré, bij wien den inboedel van den heer Kappers, als ook huis en stal van Con cordia en inboedel van den heer Van Herwaar den was verzekerd. Het huis van den laatsten was bij de Tielsehe maatschappij geassureerd. Verschillende assuranties zijn reeds geregeld en enkelen zelfs zijn reeds uitbetaald, terwijl van alle zijden de welwillendheid van de assuradeurs wordt geroemd. Gaven wij in ons vorig nummer te kennen, dat de brandweer uit Herpt zulke goede diensten be wezen bad, zij stelt thans, naar wij vernemen, de kroon op haar werk door, op een gedaan verzoek om opgaaf van hare uitschotten, te antwoorden, dat zij geen terugbetaling verlangt, maar zich wederkeerig aanbeveelt, wanneer het gevaar eens te Herpt mocht dreigen. Dat zij alsdan op onzen steun kan rekenen, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Wat den moedigen Sens betreft, die zijn arm brak en verschillende brandwonden bekwam, wij vernemen dat zijn toestand hoogst pijnlijk is. Zijn zenuwgestel, door de noodlottige val zeer ge schokt, begint te kalmeeren en de laatste dag was ook de pijn minder hevig. Nog vernemen wij dat de maatschappij »het Koningrijk der Nederlandeneene tegemoetko ming zal doen toekomen aan de artillerie en aan enkelen die zich bij het brandende perceel van de hoofdwacht, verdienstelijk gedroegen. Voor wij eindigen, wekken wij nogmaals Heus den, zoowel als zijne omstreken, op, om toch niet te dralen met assureeren; maar van achter staande annonces nota te nemen en onder de verschillende maatschappijen er eene uit te zoe ken om die met de belangen te belasten. Zekerheid geeft rust« is een devies, dat elke assurantie in hun bannier zou kunnen plaatsen. SLEEUWIJK, 14 Juli. Gisterenmorgen had de werkman Peter Heijstek uit Dewerken, be zig met baggeren uit de gezonken schroef boot »de Limburg«, het ongeluk overboord te vallen. Geruimen tijd heeft hij te water doorgebracht en mocht het eindelijk, na vele vruchtelooze pogingen om hem te redden, gelukken hem aan boord te krijgen. ZEVENHUIZEN, 13 Juli. Sinds eenige da gen is de karweioogst begonnen. Het beschot zal dit jaar slecht zijn. Door het koude voorjaar staat ze ijl te velde, terwijl de qualiteit door den aanhoudenden regen te wenschen overlaat. Hier vertoont zich de algemeen bekende, maar gevreesde varkensziekte. De landbouwers, die een groot aantal varkens hebben, lijden daar door groote schade, wat te meer te betreuren is, wijl de laatste jaren voor hen alles behalve voor- deelig waren. Voor de arbeiders is deze ziekte ook niet gewenscht. Deze moeten elke week pl. m. f 1 aan hun varken uitgeven, terwijl de ver diensten f 6 a f 7 bedraagt, 's Winters verkoopen velen onder hen één of twee hammen, om daar voor weer iets te kunnen koopen. Binnenland. Het »Bataviasch Nieuwsblad* herinnert aan een nota van den heer Keuchenius, opgenomen in den Standaard van 17 Juni 1873. Daarin kwam Z. E. tot niet minder dan de volgende conclusie: »Dat onze geëerbiedigde Koning zich bewe gen late de gepleegde gruwelen te stuiten, de overijld tegen Atjeh ondernomen vijandelijkhe den te staken, en met een luisterrijk gezant schap, rechtstreeks uit Nederland afgevaardigd, aan den Sultan van Atjeh de verzekering te ge ven, dat Hjj en het geheele Nederlandsche volk de overijling der Indische Regeering betreurt; dat Hij in oprechte vriendschap met Atjeh wenscht te leven, en bereid is wederzijds waar borgen te wisselen, opdat zulke verwikkelingen voor de toekomst voorkomen worden. »Dit is naar mijn overtuiging de eenige op lossing, die rechtvaardig, die een christennatie waardig is.« Zou men in 1888 niet zeggen: »Had men dat in 1873 maar gedaan!*? Naar men mededeelt, zou bij den Minister van Oorlog het voornemen bestaan, om, aanvangende met 1889, de handgelden af te schaffen van de personen, die als vrijwilliger in dienst treden. Aangenomen is met 66 tegen 13 stemmen het wetsontwerp tot diensttijdverlenging voor de landmiliciens der lichting 1883 en de zeemili ciens van de lichting 1884 met een jaar, of bij gunstige omstandigheden, korter. De heer Rutgers betwistte de noodzakelijkheid eener Staatscommissie met het oog op een be paalde overtuiging der Regeering op het pnnt van dienstplicht. De heer Schaapman wil de landsverdediging niet vooi* alles laten gaan, den kende daarbij aan het onderwijs en de sociale kwestie, welde laatste, zeide de heer Yan Houten, de landsverdediging in zich sluit. Het Tweede-Kamerlid de heer F. Domein Nieu- wenhuis verzoekt in een advertentie zijn geest verwanten in den Lande, om van alle bladen, waarin iets wordt geschreven van zijn wetsont werp op de gedwongen winkelnering, aan zijn adres te 's-Hage een exemplaar te willen zenden. Aan de Belgische regeering is, nadat door haar het verlangen was te kennen gegeveu om met ons een tractaat aan te gaan nopens de zalm- visseherij op de Maas in den geest van het op 30 Juni .1885 te Berlijn gesloten Rijnzalmtractaat, door de regeering geantwoord, dat daaraan geen gevolg kan worden gegeven, maar de Neder landsche regeering bereid is onze regeling der zalmvisscherij (Kon. besluit van 21 Juli 1886 Stbl. no. 123) in dier voege te wijzigen, dat de bepalingen daarvan, gemaakt ter uitvoering van de Berliinsche conventie, ook op de Maas toe passelijk worden. Aan deze bereidverklaring is evenwel de voorwaarde verbonden, dat door een van harentwege in te stellen onderzoek moet zijn gebleken, dat de zalm in de Maas niet door stu wen of gemis van zalmtrappen in het opzwern- men wordt belemmerd, en dat de broedplaatsen in die rivier of haar zijtakken door geen onzuivere uitloozingen daartoe ongeschikt worden gemaakt. Nu de Belgische regeering zich hiertoe heeft be reid verklaard, heeft de regeering besloten het bedoelde onderzoek op te dragen aan den heer dr. Hoek, adviseur der regeering in visscherij- zaken, terwijl hem zal worden toegevoegd de ingenieur van den waterstaat in het 5e rivier- errondissement te 's Bosch, de heer Steyn Parvé. Het voorbeeld vau Rotterdam vindt navolging Niet miuder dan 23 firma's in de Kalverstraat te Amsterdam hebben reeds besloten hun rnaga^ zijnen van 15 Juli tot 30 September des avonds te 9 uur te sluiten. De emigratie naar de Transvaal neemt in het noorden van ons land toe. Uit Assen en oiustre ken zullen dit jaar weer enkelen derwaarts ver trekken. De berichten omtrent den toestand, waarin sommigen der vroeger derwfiai'ts veniM* kenen zich bevinden, luidden zeer gunstig. Men schrijft uit Dordrecht, d.d. 16 Juli: Heden morgen, 9-| uur, had alhier de plech tige teraardebestelling plaats van den heer Ja cob Schüengel, in leven adjudant-onderofficier der d.d. schutterij. Met de muziek van genoemd koor toog de treurige stoet grafwaarts, alwaar zich vele vrienden en belangstellenden hadden verzameld. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergedaald nam de heer Canter Cremers, commandant der dd. schutterij het woord, en schetste in korte maar kernachtige woorden, de vele verdiensten gedurende 50 jaren door den overledene bewezen. Verder werd nog door eenige andere militairen het woord gevoerd, waarna door den heer Schaap namens de familie aan allen dank werd gezegd. Sedert Woensdag 11 tot Vrijdag 13 Juli zijn aan de vischmarkt te Goriuchem afgeslagen 36 zalmen van 8 tot 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,78 tot f 0,95 en 0 steur ad f 00. Van 11 tot en met 13 Juli werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1081 zalmen, groote zalm gold f 1,05 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 0,90 st. Jakobzalm f 0,85 a f 0,95 per 5 ons. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal waren in de laatste dagen niet ongunstig. Te Brakel werden 34 zalmen gevangen; te Wou- drichem 27 zalmen en 3 steurenonder Gorin- chem 90 zalmen met een gewicht van 1600 K.G. en 1 steur, welke f30 besomde; onder Hardinxveld 24 zalmen en 7 steuren, welke laatste ongeveer f 97 opbrachten. Zalm gold aan den afslag van 80 ct. tot f 1.05 per kilo. Sic transit gloria mundi De hoeker »Vlaarding's leven,* is van Vlaar- dingen naar Sliedrecht vertrokken om daar voor taan dienst te gaan doen als legger. Rampzalig overschot van vroegere grootheid De tijden liggen nog niet verre achter ons, dat dit soort van schepen uitsluitend dienst deed voor de haringvisscherij. Maar in 1869 kwam er verandering, de eerste logger verscheen in de vaart en de dagen van de hoekers waren van toen af geteld. Langzamerhand verdwenen zij en maakten plaats voor de vluggere en meer handzame loggerschepen. Vlaardings leven* hield den strijd nog 't langst vol. Eenige jaren lang was zij de eenige hoeker, die met een groot aantal loggers, de haringvisscherij uitoefende. En zij deed het met eere. Maar ook haar tijd kwam. Zij werd ter ruste gelegd en zal, zooals wij reeds zeiden, nu een andere bestemming krij gen. Zoo gaat het met de wereldsche zaken. Na de buizen de hoekers, na de hoekers de loggers en na de loggersja, wie weet of zij ook niet weer eenmaal het veld zullen moeten rui men voor een doelmatiger soort van schepen. »Vlaarding's leven* vaarwel! Het Zuider-zendingsfeest, gehouden op het land goed »Goeree,« nabij Bergen-op-Zoom, werd door ongeveer 5000 personen bezocht. Onder de sprekers, die optraden, behoorde ook ds. E. Kropveld van Alblasserdam. De nationale wielerwedstrijd te Oosterwijk (N.-B.), zal plaats hebben op Donderdag 26 Juli a. s. Er zal gereden worden van Ooster wijk naar Moergestel en van daar terug naar Oosterwijk, afstand ongeveer 7000 meter. De aannemer van de spuiwerken der Haagsche grachten, de heer G. Key te Rotterdam, heeft wegens te late oplevering een boete beloopen van p. m. f15000. Nu de gemeenteraad beslo ten heeft de werken vooralsnog niet in gebruik te stellen, heeft de aannemer zich tot Burgem. en Weth. van 's-Hage gewend, met verzoek om kwijtschelding van de boete, omdat bljjlct dat er geen haast bij het werk was. Naar wij ver nemen moet op zijn verzoek afwijzend zijn be schikt. In Friesland rijzen de boterfabrieken als pad destoelen uit den grond. Het getal zal spoedig tot 30 geklommen zijn. Dat het gras in Friesland tegenwoordig pe perduur is, bleek j.l. Zaterdag in Weststelling werf. Het grasgewas werd aldaar verkocht van eene boerderij, die vorige jaren steeds f700 huur had opgebracht, maar nu niet verpacht was. De eigenaar kreeg thans in plaats van f700 huur van de geheele boerderij, ruim f1700 al leen voor het gras. In verband met het natte weder der laatste dagen en de ongunstige omstandigheden, waar onder het hooi dit jaar wordt gewonnen, hoorden wij dezer dagen de vraag bespreken, in hoever assurantie-maatschappijen in geval van brand, ontstaan door broeiing van het hooi, met het oog op de gewone voorwaarden in de polissen omtrent schuld, verplicht zouden zijn, schade vergoeding uit te keeren. De vraag kan tot vele bespiegelingen aanlei ding geven, doch belanghebbenden zullen wel doen, met hunnerzijds alles aan te wenden, wat de wetenschap tegenwoordig tegen het gevaar, door broeien van het hooi ontstaan, aan de hand doet, en met den warmtegraad van het hooi op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2