Tiendverkooping. «waren ae Bierdépót van ie Brouwerij „ie Gekroonde iillïPAPIl Twee K0STMEISJES, Van Vollenhoven Go., AMSTERDAM en DORDRECHT. DU' op Woensdag 25 Juli 1888, Op Donderdag 26 Juli 1888, VOOIi INMAAKPOTTEN, Koffiehuizen genieten rabat. HEUSDEN. DANIËL DUIJSER. STAATS-LOTERIJ. solders en in hooibergen regelmatig op te nemen. Zij zullen dan in alle geval van onvoorzichtigheid zijn vrij te pleiten. Gemeentebesturen bevorderen gewis de goede O zaak door de ingezet men op het gevaar te wijzen en de herhaaldelijk opgegeven voorzorgsmaatre gelen in herinnering te brengen. ongetwijfeld de machtigste en Het water sterkste vijand, waarmede de bewoners van het doorziepeld Nederland te kampen hebben, heeft den pachters der schorren en gorzen of uiter waarden, toebehoorende aan het waterschap »den Iduigenhil« onder de gemeente Willemstad, be langrijke schade toegebracht. Bij een hevigen bries uit het Zuid-Westen waren de baren van het Hollandsch Diep hevig in beroering, met schuimkoppen getooide golven rolden met geweld over elkaar heen, bruisend en klotsend richtten zij zich omhoog, plassend en kletterend vielen zij neer, de rivier bereikte een peil van 2.13 M. -|- A. P., voor dezen tijd van bet jaar een buitengewoon hoogen stand de buitenkade van genoemd waterschap bleek dan ook niet berekend te zijn, den drang der rivier te keeren. Voortdurend steeg de vloed, langzamerhand bereikte het water de kruin der kade en het Hollandsch Diep stortte een gedeelte van zijn kokenden, bruisenden inhoud in Malta*, een aanzienlijk getal H.A. hooiland, waarop groo- tendeels het gras gemaaid lag, werden geïnun deerd, de oogst der pachters dobberde op de golven. Alom is men bezig zooveel mogelijk van het drijvende gras op te visscben, doch wat ook ge borgen zal worden, de qualiteit van het hooi heeft veel geleden, bet zoogenaamde »ebslib«, dat bij bet vallen van het water op bet gras achterblijft, is te nadeelig voor het vee, dan dat het als voedsel zal worden toegediend. Daar bedoelde gorzen en schorren in bet voor jaar enorm duur zijn verpacht, voor f 25 tot f 50 per gemet of 0.4227 H.A., lijden de pach ters, behalve veel moeite, die zij zich moeten getroosten, met bet opvisschen, vervoeren en elders doen drogen van bet gras, groote schade. Het gras van verschillende perceelen, door diverse landbouwers gepacht, drijft door elkaar en is natuurlijk niet te onderscheiden of door de eigenaars te herkennen, zoodat onder de pach ters vermoedelijk nog wel geschil zal ontstaan over het »mijn« en »dijn.« De arrondissements-rechtbank te Breda heeft J. v. I., winkelier te Oisterwijk, veroordeeld tot f 25, subs. 10 dagen hechtenis, ter zake dat hij verpakkingen thee valschelijk heeft voorzien van een handelsmerk, dat toebehoort aan de firma M. Ravenswaay en Zonen te Gorinchem en te Dordrecht gerechtelijk is ingeschreven, en de aldus verpakte waar te hebben verkocht. Nog steeds worden de werkzaamheden tot on derzoek naar petroleum op het erf van den smid S. op Tessel voortgezet. Bij den aanvang dezer week bedroeg de diepte, tot welke de pijp ge leid was, ruim 25 meter. Het plan is het onder zoek niet te staken, maar naast den hestaanden put nieuwe proeven te nemen. Een werkman uit Amsterdam leidt de onderzoekingen. Volgens de »Avondpost« is het partikulier be richt ontvangen, dat de heer W. van liinsum, adspirant-eontroleur te Tjilegon (residentie Ban tam) bij de aldaar plaats gehad hebbende onlus ten gered is. Naar aanleiding der verrassende genezing van een sprakelooze dame, door een golfslag, wordt ons van volkomen vertrouwbare zijde een nog zeldzamer geval medegedeeld. Een dienstmeisje in Den Haag schrikte hij de laatste plechtige opening der Staten-Generaal, het vorige jaar van een schichtig huzarenpaard, dat in hare onmid dellijke nabijheid kromme sprongen maakte. Zij werd ziek en verloor nagenoeg geheel haar spraak. De geraadpleegde geneeskundigen stelden alle middelen in het werk, waaronder electrische be handeling, douches enz., doch te vergeefs. Woens dag kreeg zij toevallig van een boerenvrouw den raad 's nachts een stuk papier met groene zeep om haar keel te leggen. Dit huismiddel werd oo toegepast, en den volgenden morgen had het meisje haar spraak terug. Bij onderzoek is gebleken, dat het suikerhal letje, waardoor een meisje te Nijmegen is ge stikt, bestond uit meel, gips en een kleine hoe veelheid suiker met het bekende kleursel. Daar door mislukten de pogingen om het balletje door warm drinken en andere oplossingmiddelen te doen smelten. De suoepgoedkoopman, die deze halletjes pas ten verkoop had ontvangen, heeft liet overschot vernietigd. Voor een arm gezin, dat in het vroege voor jaar van Tessel was vertrokken en te New-York door typhus werd aangetast, moest aldaar de openbare liefdadigheid worden ingeroepen. Pas was het gezin zooveel ellende te boven, of 't werd verrast met de tijding, dat aan den man een flinke erfenis ten deel was gevallen. Men spreekt zelfs van eene boerenhofstede in Zee land met zestig hectaren vruchtbaren grond. 't Spreek van zelf, dat de landverhuizers opnieuw den vaderlandscheu bodem zullen opzoeken. Tusschen de stations Veenendaal en Maars- bergen is door het werpen van steenen eene ruit in een voorbij snellenden trein verbrijzeld. Ia den namiddag van denzelfden dag werd de baldadigheid herhaald, thans hoogst, waarschijn lijk door schieten, daar in een der ruiten een rond gat werd geboord. Door de politie is een onderzoek ingesteld. - De sluisknecht in de sluis- kolk bij het Goesche Sas te Goes vond een lijk, volgens daarbij gevonden Landhouw-almanak, van zekeren W. A te Serooskerke, die vermoe delijk 's nachts de sluisdeuren heeft willen over gaan. Men bemerkte te Krimpen a/d Lek, dat een zeilvaartuigje op de rivier onbeheerd ronddreef. Eenige lieden spoedden zich derwaarts, en von den op den bodem van liet scheepje een persoon in bewusteloozen toestand. Na op den wal te zijn gebracht, werd hij herkend als schipper G. V., te Schoonhoven woonachtig, die, waarschijn lijk door eene beroerte getroffen, niet meer bij machte was het schuitje te besturen. Zorgvuldig verpleegd, werd hij per stoomboot »C:ilemhorg« naar zijne woonplaats vervoerd. De brave, op passende huisvader verkeert in bedenkeljjken toestand. Maandag werd nabij het Rijnstation te 's Ha,ge een 9-jarig knaapje door den stoomtram van de Rjjnsp. Maatschappij overreden, met het gevolg, dat de dood onmiddelijk volgde. Het lijk van den jongen is door de politie per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk is aan eigen schuld te wijten. Volgens ooggetuigen was de knaap gespron gen op den tram, die achterwaarts rangeerde. Hangende aan een ijzer zou hij een zijner armen hebben losgelaten, omgeslagen zijn en onder den goederenwagen, vervolgens onder de machine geraakt zijn. Een kleiner broertje en zusje van den armen knaap stonden op eenigen afstand en waren getuige van het ongeluk. Zij waren niet tot bedaren te brengen. Hoewel het voorval ditmaal aan eigen schuld te wijten is, zou de directie mogelijk goed doen bij dit rangeerterrein meer toezicht te bevelen, dewijl op het terrein, waarop men werkzaam is, verschillende toegangen naar het perron leiden. Onder Katwijk is de bliksem geslagen in den toren der Leidsche duinwaterleiding; gelukkig werd geen brand veroorzaakt. - Een jongen, die de stoutmoedigheid had een 40 meter hoo gen fabrieksschoorsteen te beklimmen, viel en werd dood opgenomen. Den vorigen dag had hjj een pak slaag gekregen omdat hij indien schoorsteen klom. - Te Leiden sloeg een jongen met zijn klomp een groote ruit in, en deed daardoor een juffrouw, die achter die ruit zat te werken, flauw vallen. De politie pakte de jongen op en bracht de dame bij. - Te Rotter dam kreeg een meisje een steen, door een jon gen geworpen, in het oog. Zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. - Een Leidsche jongman sprong te water met het doel zich te verdrinken. Hij werd gered. - Te Groningen is door de rijksveldwacht uit Leeuwarden gevan kelijk binnengevoerd een 30-jarige bakkersknecht, die, sedert kort voortvluchtig, te Leeuwarden was aangehouden. De man werd verdacht ge houden, dat hij ten huize van zijn broeder, wo nende in de Eelderstraat te Groningen, een nog al belangrijk bedrag aan bankpapier had ont vreemd. Aan het bureau van politie bekende hij dan ook spoedig de daad gepleegd te hebben, en gaf als reden daarvoor op, dat hij eens een uitstapje had willen maken en daartoe niet van geld voorzien was. - Te Breda was een zekere persoon algemeen bekend onder den naam »Kauw,« voor den rechter van indructie ge weest; toen hij per celwagen naar de gevange nis was teruggebracht, bevond men dat hij over leden was. - Het lijk, dat nabij Luik iu de Maas is opgevischt, is gebleken te zijn dat van den heer L. N. K., handelaar in tabak, sigaren en dranken te Tilburg, die reeds sedert ruim veer tien dagen vermist werd. - Op den Zeeburgerdijk te Amsterdam kreeg een werkman een domme kracht op het hoofd. Zwaar gewond werd hij naar het gasthuis overgebracht. - Een strooper te Nijkerk, die met een geladen geweer op een rijksveldwachter had aangelegd, welk geweer ketste, is gevankelijk naar Zwolle vervoerd. - Te Yeendam is een 10-jarig meisje na het eten van een giftige waterplant zoo erg ongesteld geworden, dat ze na een kort doch hevig lijden is gestorven. Een 20-jarig meisje, dat ten gevolge van hui selijke onaangenaamheden te Rotterdam in het water was gesprongen, werd gered. - Een drie jarig kind geraakte te Harderwijk in de haven en verdronk. - Te Stadskanaal is een gezin door het eten van soep zeer ernstig ongesteld gewor den. Oorzaak nog onbekend. Landbouw. Wegens de slechte uitkomsten van landbouw- en veeteelt gedurende de laatste jaren, is de waarde van het land op Tessel sterk vermin derd. In de voiige week had een publieke vei ling plaats op dat eiland. Zes hectaren grond met een daarop staande kleine landhoeve werden het eigendom van iemand voor het luttel bedrag vanf 205. Naar matige berekening heeft de woning alléén wel vijf malen dat bedrag ge kost! de sappen gaat dan naar beneden en deelen zich aan den knol mede en niet aan het loof. Gemengd Nieuws en Allerlei. Wij zuilen, zegt de »Amst. Ct.« volgens een oud spreekwoord, zeven weken lang regen heb ben, omdat het regende op den dag, toen de kalender »ue Zeven Broeders* aanwees. Wij zagen in de vorige week een bejaard man met een kachelpijp Lopen. Een smidse voorbij gaande, wmd hem lachend gevraagd wat hij daarmee ging uitvoeren. Wat anders d.ui mijn kachel weer gaan zetten,luidde het antwoord. Een soldaat stond met open mond, naar de woorden van een sergeant te luisteren. »Wees zoo vriendelijk,sprak de strenge heer, »om je menage-klep dicht te houden, als ik wat vertel.* Een oude dame zegt gemoedelijk tegen een jongen, die een hondje aanhaalt: »dat is braaf® van je, wees altijd lief tegen die arme dieren.* »Ja,« antwoordt de jongen, als ik hem maar eerst goed kan te pakken krijgen, dan bind ik hem een ouwen ketel aan zijn staart.* De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Werkendam zal verkoopen, des voormiddags ten 11 ure precies, ten her- berge van WINK te Werkendamten overstaan van den Notaris Kerkhoven aldaar: De TIENDVRUCHTEN van het domein over den oogst van 1888, onder Wer kendam en De Werken. des voormiddags ten 10 ure, ten herberge va van Marktberichten. HE IJSDEN, 14 Juli. Grasboter 70 a 72 cent per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3| a 4 cent per stuk. 's-HERTOGENBOSC R, 10 Juli. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 186 vette kalveren en 0 vette varkens. Men besteedde voor vette kal- regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, veren le kw. 42 a 40 ct., 2e kw. 38 a 42 ct., on Vrijdagmorgen ingewacht. 3e kw. 34 a 38 ct. per kilo. De vette var- 20 Rue Hérold, Parijs, kens golden 00 a 00 ct. per kilo. imwwnm.1 «munm—M—ra— Den 16 Juli was de prijs der boter 0.90 tot 1.20 cent. GORINCHEM, 16 Juli. Aangevoerd 91 runderen. Zware Kalf koeien f 160 a f230. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalf vaarzen f100 a 160. Melkkoeien f 120 a 180. Vaar koeien f00 a f000. Anderhalf-jarige Ossen f 80 a 110. Guiste Vaarzen f 80 a f' 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 a f40. 2 Nuchteren kalveren f 6 a f 12. Aangevoerd 3 vette varkens, van 16 a 19 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 iw de f 00. 262 biggen, f 4 a f 8 per stuk. Boter 60 a 70 c. per half kilo. Eieren f 0.85 a f 0.95 per 20 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.70 per stuk. *HARDINXVELD. Aan de vischmarkt alhier op of 1st (de se in iet en iet is- ich zijn van 9 tot 15 Juli verkocht: 18 zomerzalmen, pa_ volgt groote ng ;n- ie- >or ■de- waarvan de prijzen waren als van 85 tot 93 ct. kleine van 74 tot 85 ct Benevens 10 steuren van f 65,00 f 38,00 f 33,00 f 31,00 f29,00 f 17,00 f 17,00 f 16,00 f 13,00 en t 11,00 per stuk. KRAL1NGSCHE VEER, 10 Juli. Heden och- „j tend werden aan de markt alhier aangevoerd n 422 zalmen, die de groote voor f 1,00 en de kleine voor f 0.90 per -}2 kilo werden verkocht. g-e Nog werden aangevoerd 150 St. Jacobzampjes ftn en 4 steuren. ?n ROTTERDAM, 16 Juli. Op de veemarkt GCg waren heden aangevoerd: 131 runderen, 138 (]e vette en graskalveren, 3 nuchtere kalv., 1974 00 schapen of lammeren, 640 varkens, 00 biggen, ;x[ 2 hokken, 0 paarden, 0 ezels. .xts De prijzen waren als volgt: runderen le kw. ar 68 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve- le£ ren le kw. 92| ct., 2e kw. 80 a 72i ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 55 ct., 2e kw. 50 ct., alles an per kilo; varkens le kw. 21 a 00 ct., 2e kw. n._ 19 a 00 ct., 3e kw. 17 ct., licht soort 18 a 19 ct. xjn per 5 ons. Zeeuwsche eieren 3.10 a 3.30. Overm. dito oe f 3.50 a 3.80 de 100 stuks. en Schepkaas per 50 kilo 7.50 a 11.00. Aange- (]e voerd 5 partijtjes. - Zoetemelksehe kaas f 22.00 a 29 per 50 kilo. Aanvoer 37 partijtjes. van 't recht, opdat de onschuld zegeprale, er is geen enkel duellist creweest. die daarvan ooit in Heusden, den 14 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. een prtj's en de ancler een niet, en dit geluk heeft met schuld of onschuld niets uit te staan. Het recht wordt hierbij knaphandig op zij ge schoven en de uitspraak opgedragen aan den mond van 't pistool of de punt des degens en hierbij doet zich niet zelden voor dat de grootste onverlaat tevens de beste schutter, derhalve de overwinnaar is. Zijn grootste volkomenheid vindt het duel in het z.g. Ainerikaansche, dat tevens als persiflage op den tweekamp dienen kan. Bij dit n.l. loot men eenvoudig, wie van de twee zich van kant zal maken. Dien 't lot treft, is aan het point d'honneur verschuldigd binnen vooraf bepaald getal uren van den aardbodem te verdwijnen. Gelijk het point d'honneur een lievelingsterm van den militairen stand is, zoo is ook het duel bij uitsluiting een vermaak van Mars' zonen ge worden. In Frankrijk kan het, gelijk we gezien hebben, ongestraft gehouden worden en geven de hooge staatsbeambten liet voorbeeld, in Duitsch- land vindt het zijn verdedigers tot in de hooge sferen van den Rijksdag. Onder de meest opzienba rende uitnoodigingen tot een duel behoorde eenige jaren geleden die van Bismarck aan prof. Virehow, door dezen geleerde beleefdelijk afgeslagen. Geen verstandig mensch zal in koelen bloede liet duel kiezen tot beslechting eener eerezaak. minder zal een verstandige er toe komen itnoodiging aan te nemen. De terechtstel ling van een onwaardige verblijve aan den staat en de strijd der meeningen is niet op te lossen door wat kruit en een kogel of eenige sabelprikken. Het duel, dat aan onzen tijd past, is dat met 't woord en de pen, waarhij 't publiek als hoogste rechter fungeert. De zedelijke nederlaag door Boulanger op Vrijdag 20 Juli in de Kamer geleden, zal hem ten slotte meer benadeelen en dieper treffen dan de degenstoot hem door zijn tegenpartij toegebracht. Nog W A T E R H O O G T E K E U L E N. 13 Juli 3.97 M. boven 0. 14 Juli 4.15 M. 15 Juli 4.33 M. 16 Juli 4.31 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: Veranderlijke wind. Advertentiën. Bij Mej. Ch. J. F ARRET, Hoofd der Burgerschool voor Meisjes te Gorinchembestaat de gelegenheid voor de plaatsing' van nog het onderwijs aan die die te volgen. inrichting wenschen Zindelijker en beter dan blazen. bij L. VEERMAN, te HEUSDEN. Om een dubbelen oogst van de late aardap pelen te trekken, heeft een boer op Zuid-Beve land eens de proef genomen om den bloesem uit den aardappelen te plukken. De kracht van ld o- jd t ft. 10 ets. per halve flesch. 12»» 10 10 12 Stout Ale Pilsener Beijersch Lager 0 De eerste trekking van de EER STE KLASSE der 328ste STAATS-LO TERIJ vangt aan den 23 Juli e.k. Loten en gedeelten van Lo ten zijn steeds voorradig bij Ij. Veerman TE HEUSDEN. sten penning had hij verspeeld. Ik hoorde, dat de speelbank nog de kosten der begrafenis zal moeten dragen. Dat is dus liet einde van den koningsmarter geweest. Mevrouw von Pieiszenbach liet den brief zak ken en zag peinzend over het meer. Ook de anderen zwegen, ieder met zijne gedachten bezig, tot Alma het zwijgen brak en zei: »thans eerst is ook de laatste band gesprongen, die beknellend mijn hart omsloot, thans eerst, nu ik zeker weet, dat de koningsmarter niet meer in onzen kring kan sluipen. graf van den koningsmarter vielen, overglansden met gouden gloed de zacht zich kronkelende golf jes van 't meer en de hoofden van twee gelukkige menschenkinderen, die langzaam in de boot over den waterspiegel voortgleden. Slot. (OS ^mssBsgmssssm -'K 'ij 1 flit*».-..fStyfcn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3