(gesprek. Behalve het fa mille-diner op Peterhof was er ministertafel, waaraan Bismarck en Giers deelnamen, 's Avonds een rijtoer door het prach tig verlichte park. De Russische bladen drukken, de overtuiging uit, dat door de keizers-samenkomst een nieuw vrede-tjjdperk wordt geopend. In een artikel van de »Nieuwe Tijd« wordt Duitschland geluk Verscheidene badgasten, door dit verschijnsel ver rast, werden met veel moeite gered. gewenscht met het verkregen resultaat; geheel Rusland koestert den wensch, dat de vroegere goede betrekkingen tusschen de beide machtige het derde zeer ernstig aan het hoofd gewond werd. rijken zullen blijven. Maandag-avond had te Thoerette een vreese- lijk ongeluk plaats. Drie kinderen van negen tot twaalf jaar oud, waren aan het plantenvcr- zamelen op een rots, toen plotseling een gewel- dige groote steen in de valei neerrolde en de kinderen in zijn vaart meesleepte. Een van hen werd gedood; het hoofdje vras letterlijk verbrij zeld, het tweede kind brak de beenen, terwijl Allg. Ook na de tegenspraak in de »Nordd. Ztg.« houdt de »Neueste Naehr.« vol, dat na den dood van Keizer Frederik een kist je is ver dwenen, dat, onder meer, geheime stukken be vatte van de Duitsche militaire attache's bij andere Hoven en dat een der personen van 't gevolg der keizerin bij de zaak is betrokken. la Duitschland worden de gouden en zilveren muntstukken met den beeldtenaar van Keizer Frederik III ijverig opgekocht. Er zijn er in het geheel slechts 10,000 geslagen; hunne waarde is reeds verdrievoudigd. Truth* verhaalt, dat een uitgevers-syndicaat 5000 pd. st. aan Sir Morell Mackensie heeft aan geboden, zoo hij een boek wilde schrijven over de ziekte en de behandeling van wijlen keizer Frederik, waarvan dan 50.000 exemplaren zou den worden gedrukt, maar dat de dokter dit aanbod heeft afgeslagen. Een merkwaardige operatie, door prof. Bill roth te Weenen uitgevoerd, verdient vermelding. Van een karrevoerder bevroren verleden winter de beenen, de vingers, de ooren en de neus. Men wanhoopte aan zijn leven. Zijn beide bee nen werden afgezet en slechts één vinger aan elke hand kon behouden worden. De professor verschafte hem een kunstneus, ontlastte hem van zijn oorschelpen en voorzag hem van kunstbee- nen en -voeten. Hij kan thans met behulp van twee stokken rondloopen en schrijft met zijn éénen vinger tamelijk wel. Boulanger is in zoover hersteld, dat hij van de woning van zijn vriend, graaf Dillon, waar hij verpleegd werd, naar zijn huis in de Rue Dumont d'Urville is vervoerd geworden. Hij is in een open rijtuig derwaarts geredenzijn hals was met een witt n doek omwonden. Zoo dra de menigte hem gezien had, riep zij: »Leve BoulangerVoor zijn huis bleef een troepje geruimen tjjd staan. Een telegram uit Belgrado, in verscheidene bladen te Weenen opgenomen, volgens hetwelk de Servische synode met op twee na algemeene stemmen het verzoek der scheiding tusschen koning Milan en koningin Nathalia zou hebben afgewezen, wordt van officieuse zijde onjuist genoemd. Koning Milan is voornemens aan de Servische diplomatieke agenten in het buitenland eene memorie te doen toezenden, waarin de politieke intriges der koningin in bijzonderheden worden uiteengezet; de koning loochent dat bij plan heeft te hertrouwen. Dit Washington wordt gemeld, dat ongeveer de helft der hoofdstad van Ilayti, Port-au-Prince, door brand het werk van brandstichters vernield is geworden. De eerste brandstichting had plaats in de Kamer van afgevaardigden, ter wijl deze zitting hield. De Engelsche en Fran- sche consulaten worden door Fransche mariniers van het oorlogsschip Bissonbewaakt. In de bosschen van Argolis, in Griekenland, heeft een hevige brand gewoed. Op 80 mijlen afstand, te Athene, kon men den rook waar nemen. - Te Ostende heeft zekere Charles Edou- ard van Marcke van Brussel, die vroeger bij het Ned.-Ind. leger diende, op zijn vrouw, met wie hij in slechte verhouding leefde, drie revol verschoten gelost. Daarna doodde hij zichzelf. De vrouw verkeert in levensgevaar. - Verleden Zondag voeren zekere Gantier met zijn vrouw, 8 kinderen en 2 mariniers te Nantes op de Loire, toen door een rukwind de boot omsloeg. Mme. Gantier, haar jongetje van 9 jaar en een der mariniers, die het kind poogde te redden, zijn verdronken. - In de gevangenis van Wor cester is de 30-jarige werkman Thomas Wyre opgehangen wegens moord op zjjn vierjarig zoontje gepleegd. Hij had het kind op 3 Maart te Wolverley in de vaart geworpen. - Op den North Staffold spoorweg passeerde een moeder met haar 2 kinderen de rails, toen een trein naderde. Het eene kind bleef op de rails, maar de moeder snelde toe en redde haar kind ten koste van haar leven. Het arme mensch werd aan stukken gesneden. - In Japan heeft een vreeslijke vul- canische uitbarsting plaats gehad, waarbij 400 personen gedood en 1000 gewond zijn. - Te Neumarkt bij Neurenberg is de groote vélocipt*- defabriek van Goldschmidt totaal afgebrand. - Te Rome woedde Donderdagnacht een hevige orkaan. Vele huizen werden beschadigd, o. het Spaansch Gezantschaphotel. - De Garonne is te Agen overstroomd en bedreigt een uitge breide streek, tot Bordeaux, met inundatie. - Volgens een telegram uit Adelaide is het Eng schip »Star of Grace« met tarwe te Aldinga gestrand en door midden gebroken. De kapitein en tweede stuurman zijn verdronken. De le en 3e stuurman benevens al de lichtmatrozen zijn gered. Volgens een Reuter telegram zouden 20 personen het leven bij de schipbreuk verloren hebben. - Te Dieppedalle heeft een vreeselijke ramp plaats gehad. Het stoomschip »Asturiano« met 8840 vaten petroleum aan boord, geraakte n.l. in brand en de vlammen deden de stoom machine ontploffen. Zes van de opvarenden wer den gedood en 2 gevaarlijk gekwetst. Het schip is totaal vernield. - Bij een wolkbreuk te Whee' ling, in Virginia, werd groote schade aanp richt; verscheidene bruggen werden vernield en Oö meer dan 20 personen kwamen er bij om. UITWIJK. Men heeft een begin gemaakt met iet plukken der zwarte bessen voor het buiten land. De quantiteit is niet groot en de prijs die men kan maken, is mede gering, n.l. 0 cent per half KG. WERKENDAM. Gelukkig dat een zonnestraal door de wolken brak om ook een zonnestraal te werpen in het hart van den boer. Gedurende de laatste dagen was al het hooigras afgemaaid, en lag nagenoeg alles tegen den grond. Millioenen KG. wachten op zonneschijn en warmte, en nu die is aangebroken, komen handen te kort. Door den velen regen is op de meeste plaatsen de quali- teit aan het middelmatige, terwijl de quantiteit meer bedraagt dan oorspronkelijk verwacht werd. Hoewel nog weinige schelften staan, zijn toch reeds een paar partijen verkocht tegen f 16 a f 16,50 per 500 KG. Wel is vroeger eene partij verkocht voor f 13 per 500 KG., doch dit was dijk- hooi. Op slechts enkele plaatsen ziet men sche pen aan de polders in lading liggen, en wat nog vervoerd wordt, is in hoofdzaak voor eigen gebruik. tekst luidt. De verlaging vfin liet port treedt lil met 1 Augustus a.s. Binnenland. De briefschrijver uit de hofstad van de »Midd. Ct.« deelt mede, dat, indien hij goed is ingelicht, binnenkort de herroeping van het ver- banningsbesluit van de heeren Sol en de Sturler uit een deel van Ned.-Indië wordt verwacht. De vorige en de tegenwoordige Ministers van koloniën drongen daarop herhaaldelijk te ver geefs bij den Goev.-generaal aan. Indien thans daaraan geen gevolg wordt gegeven, zou de heer Keucheuius voornemens zijn een bevel des Konings aan den landvoogd in Indië in dien zin uit te lokken. Het groote feest in den Dierentuin te Rotterdam slaagde boven alle verwachting. St. Margriet hield zich goed en hoewel het weer tegen den avond dreigde, vielen de eerste droppels eerst, lang na middernacht. Een ontelbare menschenmassa zeker een 15000 personen genoot dan ook ten volle van de prachtige illuminatie en van een vuurwerk zóó fraai, als wij hier te lande nimmer zagen. Ook de verlichting was uniek en duizenden en duizenden waren ook buiten den Dierentuin getuigen van het schoone schouwspel. Het bestuur had omvangrijke maatregelen genomen om het publiek te gerieven, maar niet allen kon het een zitplaats verschaffen. De orde was echter voor beeldig en de bediening er waren 200 Jans« liet niets te wenschen over. Twee muziekcorpsen deden er zich beurt om beurt hooren. Bij een der nummers van het vuurwerk kwam tot aller verrassing een medaillon met een portret te voorschijn, dat van den heer J. Van der Hoop Jacz., medeoprichter dier Diergaarde en gedurende 29 jaar, tot verleden jaar, voorzitter van het be stuur. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde. De Diergaarde telt thans na haar 30-jarig be- aan 3225 gewone leden; 312 buitenleden; 391 donatrices en buitendonatrices; 151 eereleden; 73 leden van verdienste; 706 houders en houdsters van persoonlijke toegangskaarten; 347 betalende zoons van leden of van donatriceste zamen 5205. Binnenkort zal, naar men meldt, bij het Depar tement van Waterstaat enz. een reorganisat plaats hebben. Een deel van het tijdelijk personeel, dat thans nog bij de spoorwegafdeeling werkzaam is, zou daardoor buiten dienst, of op wachtgeld kunnen worden gesteld. De heer mr. W. de Sitter verklaart in een schrijven aan het Handelsblad,in tegenspraak met het daaromtrent beweerde door het kamer lid Domela Nieuwenhuis, dat er tusschen zijne aftreding als lid der Eerste Kamer en zijne be trekking bij de Ned. Bank, geen verband, hoe ook genaamd, bestaat. Tot aanwerving van kolonialen en tot deta cheering van militairen bij het leger in Oost- Indië, zijn gedurende de eerste helft van dit jaar f 259,697 aan handgelden uitbetaald, en wel gedurende het le kwartaal f141,502 en gedu rende het 2e kwartaal f 118,195 en voor de landmacht in Suriname in het le en 2e kwar taal telkens f 300. Te Zwolle heerschen de mazelen in zóó hevige mate, dat de scholen voor meer dan 1/4 ont volkt zijnin sommige klassen ontbreken zelfs 2/3 der leerlingen. De ziekte is echter niet kwaadaardig. In 't begin dezer week zal er een begin gemaakt worden met het plaatsen der palen voor de tele- phonische verbinding van Rotterdam met Dordt. Sedert Woensdag 18 tot Zaterdag 20 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 22 zalmen van 4 tot 25 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,72 tot f 1,01. 1 steur ad f 17. Van 18 tot en met 20 Juli werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1574 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,10, kleine f 0,90 a f 0,95, St. Jakobzaltn f 0,70 a f 1,00 per 5 ons. Bij 200 KG. Geertruidenberg is een steur van circa gevangen. Te Valladolid (Spanje) heeft het gesneeuwd. zee, Aan 't strand te Bisceglie, aan de Adriatische is dezer dagen een zonderling verschijnsel waargenomen, met name zulk een groote en sm eb en vloed, als de oudste visschers aldaar zich niet herinneren. De haven was eenige minuten lang aan een bergstroom gelijk, door de gewel dige kracht van het water bij het aan- en af- stroomen. In den tijd van 3 minuten zag men op het strand den bodem der zee ontbloot en in dezelfde tijdruimte keerde de hooge vloed terug. Plaatselijk Nieuws. HEDSDEN, 23 Juli. Was de toestand van den landbouwer in den laatsten tijd al niet rooskleurig, thans komt het wassende water menigeen met schrik vervul len, die het gras der uiterwaarden gepacht heeft en door den dagelijks terugkeerenden regen niet in de gelegenheid was droog hooi binnen te halen. Wees de peilschaal op 21 dezer voormiddags 8 uur 2.99 M., op 22 Juli was de stand reeds 3.28 M. en heden 3.50 M. Heden avond was de stand 3.55 M., doch alsnu zal het wel spoe- Op 31 Dec. j.l. waren te Schiedam 362 brande rijen, benevens 4 stoombranderijen, 27 distilleer derijen en 1 alcoholfabriek. Naar het buitenland werden 57.924 hectoliter gedistillerd uitgevoerd, tegen 48.734 hectoliter in 1886. Naar Engeland werden uitgevoerd 56.207.97 kilo gist; de uitkomsten der jeneverstokerijen, als mede die van den gisthandel, waren het vorige jaar zeer onbevredigend. Voor de betrekkingen van controleur en con- ducteur, bij den op 1 Aug. a.s. te Nijmegen te openen tramomnibusdienst, hebben zich 244, zegge tweehonderd vier en veertig, personen aangemeld. dig tot staan komen. Aan den z.g. Ossendijk, nabij Bern, wordt met kracht gewerkt om den dijk boven groote mate vosdat noodig is. Die heeft hij in een daarbij is hij slim en listig als een heb ik zelf dikwijls ondervonden. >Hoe zoo?« »Ja, dat is juist een verdriet voor me. Hij weet, dat ik op zijn huid loer en kent de ge varen, die hem dreigen heel goedtoch waagt hij zich dikwijls over de grenzen, om niet alleen achter mijn rug met het meisje te scharrelen, maar dikwijls is hij brutaal genoeg om bij me binnen te komen en bier te commandeeren.« »Laat hem dan pakken! Dat gaf ten eerste een afgeexerceerde en ten tweede schoofje hem van den hals.« »Dat is gauw gezegd, maar niet zoo gauw gedaan als je denkt. Hij is zoo sterk, dat hij 't met een half dozijn kerels wel aandurft. Ook komt hij alleen dan binnen, als hij zeker is er geen overmacht te zullen vinden. Stuur ik dan heimelijk om hulp, dan is hij eensklaps geblazen en ik erger me half dood. »Laat hem dan volgen, zoodat hij niet ont snappen kan!« »'k Heb 't vaak beproefd, maar 't helpt niets, want hij is in Wustrow thuis en kent de streek zoo goed als zijn eigen zak. Is hij eenmaal weg, dan wil ik zien, wie hem vindt. Slechts eens is hij door een korporaal met nog twee anderen gepakt. En wat was 't gevolg? liij heeft die drie beet genomen, dat hun 't hoofd suisde, en ze toen met hun eigen wapens over de grens ge jaagd, waar men ze in 't Pruisische leger heeft ingedeeld. »Dat is dan wel een drommelsche vent, en ik zou hem graag eens willen zien. Maar nu moet ik weg. Heb je nog iets te zeggen (Wordt vervolgd.) om den dijk den waterspiegel te houden, wijl anders een groot aantal hectaren weiland voor geruimen tijd onder water wordt gezet. Op een aantal plaat sen is men reeds Zondag 1.1. begonnen om het gedeeltelijk drooge gras binnen te halen, hetgeen nog geregeld wordt voortgezet. - Z. M. heeft voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Aug. e.k., tot plaatsvervan gers van den districtsveearts, wien Zevenbergen als standplaats is aangewezen, benoemdde vee artsen P. A. Van den Munckhof, te Boxmeer, en A. Vlamings, te 's-IIertogenbosch. MEEUWEN. Omtrent de manoeuvres, die van 5 tot 7 September in het land van Heus- den en Altena zullen gehouden worden, verne men wij, dat de generale staf te Sleeuwijk in het hotel Sprenger zal zijn opgesteld, met eene legerplaats ach:er genoemde woning. De forten te Giessen en te Dewerken zullen bezet en in staat van verdediging worden gesteld. De aanval gaat uit van Dussen, Meeuwen, Eethen, Genderen en Heesbeeu, alwaar overal inkwartiering te wachten is. Te Biesheuvel wor den 65 manschappen in een tijdelijk ingerichte en zal een gelijk getal op het kazerne gelegerd veld kampeeren. ALMKERK, 19 Juli. Door den heer G. de Leeuw is op de Emmikhovensche Steeg binnen deze gemeente gevangen een postduif, gemerkt Oercles des XV 114 Arnt. Heq-.et Tirlemont, welke ten zijnen huize wordt verpleegd. ZEVENHUIZEN, 18 Juli. Zeldzame moed legde gisteren een 14-jarige jongen te Moerka- pelle aan den dag. Een jongen van 9 jaar ge raakte al spelende in de vrij diepe vaart en zou zeker verdronken zijn, als de eerste zich niet geheel gekleed te water begeven en hem tot aan den wal gebracht had. Hem uit de vaart te helpen ging boven zijne krachten. Gelukkig kwam een landbouwer toe geschoten, die hen beide op het droge bracht. Van af 1 Augustus e.k. zullen pakketten, het gewicht van 5 KG. niet te boven gaande, bestemd voor de plaatsen in Ned.-Indië, waar stations of halten der Ned.-Indische spoorweg maatschappij gevestigd zijn en welke hieronder vermeld worden, volledig tot bestemming ge frankeerd kunnen worden. Het port bedraagt tot 1 KG. f 1,15, van 1 tot 3 KG. f 1,65 en van 3 tot 5 KG. f 2,25. Aan de bedoelde stations en halten zullen van af 1 September e.k. paketten tot het genoemde gewicht ter verzending naar plaatsen in Neder land of verder gelegen landen door tussehen- komst der nederl. postadministratie volledig tot bestemming gefrankeerd worden aangenomen. De bovenbedoelde plaatsen zijn Bodjong-Gedeh, Brambanau, Bringen Broem- bong. Buitenzorg, Delangoe, Depok Djokja, Goendih, Goga-Dalem, Kalassan, Kalie-Osso, Ka- rangsons, Kedongdjati, Klatten, Lawang, Meester Cornelis, Padas, Paeser Mingo, Pondok Tjina, Poerwodadi, Salem, Solo, Srowat, Tongoeng, Telowa, Tempoeran, Tjepper, Tjileboet, Tjitajam, Toentang (Salatiga), Weltevreden, Willem I. In den »Moniteur« is de overeenkomst open baar gemaakt, gesloten tusschen België en Neder land, omtrent het port voor drukwerken. Daaruit blijkt, dat voor dagbladen en tijdschriften, die ten minste eenmaal per week verschijnen, het port bedraagttot een gewicht van 25 gram 2 een timen of 1 cent, van 25100 gram 5 eentimen of 2| cent, en voor elke 100 gram, of gedeelten daarvan meer, 5 centiaren of 21 cent; voor andere drukwerken tot een gewicht van 15 gram 2 centiaren of 1 cent, van 15 50 gram 5 centiaren of 21 cent, en voor elke 50 gram of gedeelten daarvan meer, 5 centimen of 21 cent. Als voorwaarde tot het toepassen van dit tarief is gesteld, dat de drukwerken onder band of koord geplaatst zijn, of wel open verzonden wor den in den vorm van kaart,zooals de Ylaamsche Sinds eenige dagen vertoeven Oostenrijksche veekoopers in Noord-Holland om stieren te koo- pen. Een stier van den heer Govers, uit de Scher mer, en een van den heer Hoogetoorn, uit de Beemster, zijn reeds door hen aangekocht voor flinke prijzen. Door een commissie, bestaande uit de heeren dr. W. Franken Az. te Rotterdam, prof. M. A. Gooszen te Leiden, ds. W. F. K. Klinkenberg te Leeuwarden, is namens de »Vereenigmg van predikanten en gemeenteleden der Evangelische richting« de volgende prijsvraag uitgeschreven: Er wordt gevraagd een Leerboek over de Chris telijke Geloofs- en Zedeleer voor de Evangeli sche beginselen, dat o. a. in korte omtrekken de bijbelschriften als oorkonden van Gods hoog ste openbaring beschrijft en, als bestemd voor ontwikkelde catechisanten en gemeenteleden te rade gaat met de behoeften van onze tijd. Goed Nederlandsch, juistheid van uitdrukking en aan gename vorm zijn vex*eischten. De eereprijs voor het bekroonde antwoord bedraagt f150 en de helft van de zuivere opbrengst der uitgave, ter wijl de andere helft voor de Yereeniging blijft, welke voor de uitgave zorgt en het kopijrecht houdt. Antwoorden worden ingewacht vóór of op 1 Dec. 1889 bij een der commissieleden. Naar de Portef.meldt, zal bij de uitgevers- maatsch. »Elzevier« nog in den loop van dit jaar een nieuwe uitgave van de werken van Multatuli verschijnen. Deze naar tijdsorde ge rangschikte uitgave zal voorafgegaan worden door studiën over de werken van dien meester, door mr. C. Vosmaer, en bezorgd worden door Multatuli's weduwe. Men schrijft uit Venloo: De Maas die alhier reeds eenige dagen is opgeloopen, is in den laatsten tijd niet minder dan 1,09 M. gewassen. De stand is 4,30 M. boven nul. De laagliggende bouwlan den beginnen onder te loopen. De was houdt aan. Uit Grave schrijft men In enkele dagen is de rivier de Maas zeer sterk gewassen, zoodat de peilschaal Zaterdagmorgen 6 uur teekende 9 M -j- A.P. met een was van 1 M. in 24 uren. De binnen- en buiten polders van Mars en Wijth, de binnenpolders van Escharen en tal van andere velden en weiden zijn thans overstroomd óf door Maaswater, óf door den aanzienlijken toe voer van Poelwater in de rivier de Raam. Een groot deel der rogge, haver, tarwe, garst, boek weit en aardappelen, wassende op hooggelegen landerijen lijden reeds veel door de zich vertoo- nende kwel. In den gecostumeerden optocht, 1 Sept. te Amsterdam te houden, zullen 3 karossen voor komen: de eerste uit 1350, waarin de beide O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2