\watu onttakeld in 't vaderland terug. Het be richt van den ondergang der vloot was verplet terend voor Spanje. Geen adellijke familie of ze had een of meer leden op dien noodlottigen tocht verloren. De rouw was zoo algemeen, dat Philips alle uiterlijke teekenen van rouw verbood. Zoo eindigde dit grootsche werk van onzen aartsvijand. Op een gedenkpenning, op last van Elizabeth ter herinnering aan deze gebeurtenis geslagen, leest men: »Gods adem verstrooide ze.* Buitenland. Bismarck is licht ongesteld en Schwenninger is naar Friedrichsruhe ontboden. Volgens Figarozal Bismarck de volgende voorstellen aan de kabinetten onderwerpen: Alle vermeerdering van krijgsmacht aanzien als een gevaar voor den vrede. In elk land de oorlogskosten bepalen tot de tegenwoordige legeruitgaven. Het militaire status quo« behouden in alle landen, zooals het thans bestaat, doch niet laten toenemen. J.l. Zondag is te Jena op plechtige wijze een standbeeld onthuld ter eere van den beroemden Duitschen letterkundige Fritz Reuther. Het Duitsche eskader lichtte Dinsdagmiddag te drie uren het anker en stoomde weg onder de donderende saluutschoten der Russische vloot en forten. Nadat Keizer Wilhelm van het Rus sische Keizerpaar en van de Grootvorsten een harteljjk afscheid genomen had, stak te halfvijf de »Hohenzollern« in zee, onder een hernieuwd saluut der Russische vloot, die zich in slagorde had opgesteld, en op welk het Pruisische volks lied werd aangeheven. Talrijke stoomschepen van particulieren deden de »Hohenzollern« uitgeleide, onder voortdurend hoera-geroep. In een hoofdartikel spreekt de Timesde hoop uit, dat de Czaar een bewijs van vriend schap voor Keizer Wilhelm zal geven, door de regeling der geschilpunten te vergemakkelijken. Volgens gerucht is de Czaar voornemens in het aanstaande najaar een tegenbezoek te Berlijn te brengen. De Keizerin heeft aan haren gemaal bij zijn vertrek naar Rusland een waaier ten geschenke voor de Czarin medegegeven. De waaier is ver vaardigd uit het fijnste vioolhout, en reeds sedert keizer Wilhelm besloten had naar Rusland te gaan, is een der eerste Berlijnsche schilders voort durend bezig geweest met de ornamentatie er op te brengen. Hij heeft uameljjk een prieel er op geschilderd, tusschen welks bladergroepen men de vier zoontjes des Keizers ziet, wier beeltenissen eene sprekende gelijkenis hebben. Op de keer- zjjde heeft de Keizerin in hare handteekening een bijbeltekst doen vlechten, betreffende de vriend schap tusschen de machtigen der aarde. De waaier ligt in eene doos van wit moiré, op welks deksel de Keizerin haar eigene naamletters en die der Czarin heeft geborduurd. De »Magdeburger Ztg.c verneemt, dat de aan koop van de villa Zirio te San Remo, door koningin Victoria van Engeland, geschiedt ten behoeve van keizerin Frederik. Geen vreemde zal meer in de vertrekken wonen, waar keizer Frederik zóó treurige dagen doorleefd heeft. Uit Weenen wordt bericht, dat de Servische synode zich onbevoegd verklaard heeft, de echt scheiding tusschen Koning Milan en zijn ge malin uit te spreken. Vorst Ferdinand van Bulgarije is te Sofia terug gekeerd. De Koning van Zweden is, zegt men, van plan, alle souvereinen van Europa uit te noo- digen in het najaar op de elandenjacht in Noor wegen. Aan de Standard wordt gemeld, dat de Porte reeds gezwicht is voor den aandrang der Britsche regeering, en bevel heeft gegeven den bouw van vestingwerken nabij de Perzische grens te staken. Naar de Times uit Soeakim verneemt, mel den indirecte tijdingen uit Khartoem, dat de onbekende blanke Pacha aan den Boven-Nijl, alsmede den Sultan van Darfoer den Mahdi hebben gesommeerd, Khartoem over te geven. De Mahdi moet in het nauw gebracht zijn, door dat de Emirs en andere zijner volgelingen tegen hem in opstand zijn gekomen. Vijf mijlen ten Noorden van Wadi Haifa heeft een ernstig treffen tusschen de Derwischen en de Engelsche troepen plaats gehad, waarbij de eersten met hevige verliezen naar de bergen werden teruggedreven. Uit Simla wordt ge meld dat tegen den a.s. herfst eene 10,000 man sterke expeditie naar den Zwarten Berg zal »Mond toe! Gehoorzaam!* donderde het den vertoornden krijgsheld tegen. »Wil jij, himme- lelementer, me wel eens dadeljjk mijn vraag be antwoorden?* »De stem des ouden veehandelaar klonk zoo onweerstaanbaar, dat de cornet onwillekeurig den arm ophief en, vooruit wjjzend, op onder- danigen toon antwoordde»daar om den hoek, het tweede huis links, een trap.« »Goedoogen rechtsrechts omkeerdmarsch (Wordt vervolgd.) worden gezonden, waar een onderzoekings- afdee - ling onlangs werd aangevallen en twee Britsche oflBcieren gedood werden. Men verzekert, dat de Turksche regeering in een nota aan de Russische, ten volle de recht matigheid erkennende over de klachten ter zake van de afdoening der oorlogsschatting, heeft verzekerd strenge maatregelen te zullen nemen voor de strikte nakoming der verplichtingen in de toekomst. Wat den achterstand betreft, deze zal met honderd-duizend pond per jaar worden ingehaald, gewaarborgd voor 75.000 pd. door de opbrengst van de Vilayet Alep en voor 25.000 pd. door die van de Vilayet Mamouretulaziz. Een Engelsch blad deelt mede, dat men dezer dagen te Hanover een aantal brieven ontdekt heeft, door Spinoza aan Leibnitz gericht. Deze correspondentie zou een nieuw licht werpen op de betrekkingen, die tusschen beide wijsgeeren bestonden, en van het hoogste belang zjjn. De talentvolle Engelsche schrijfster voor de jeugd, miss Baker, is gestorven tengevolge van een bijensteek bij het oog. De jonge dame had er verder niet op gelet, tot zij door een gevoel van slaperigheid werd overvallen en daarna krampen kreeg, die in enkele minuten een einde aan haar leven maak ten. De Daily News* verneemt uit Helsingfors, dat de Russische regeering joodsche gezinnen van daar verdrijft, en dat dezen vermoedelijk naar Palestina trekken, om zich neer te zetten op landerijen, door vermogende joden daar voor hen aangekocht. Als eene bijzonderheid wordt bericht, dat het Belgisch leger dezer dagen een Israëlitisch gene raal heeft gekregen, n.l. kolonel Fix, van het 8e reg. inf., die tot generaal-majoor bij den generalen staf werd bevorderd. De beruchte vasters Tanner, Succhi, enz., hebben een concurrent gekregen in een zekeren Zuckar, te Racine (Vereenigde Staten). Hij heeft reeds in 42 dagen niets gegeten en on danks alle aandringen zijner ouders weigert hij alle voedsel. Hij brengt het grootste deel van den dag te bed door, 's middags bij warm we der zit hij buiten. Hij is zeer bedaard, zijn verstand is frisch en hij ziet er nog goed uit, als een zieke, die herstellende is. Hij kan nog best tien of twaalf dagen vasten hij is er nog sterk genoeg voor. De commissie voor de Niagara Reservation zal eene brug bouwen over de Niagara, juist beneden de Whirlpool Rapids,* van waar men den stroom in zijne volle snelheid zal kunnen waarnemen. In de stallen van den Koning te Brussel brak brand uit; de schade is vrij aanzienlijk, maar de paarden konden worden gered en persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. - In de mijn Magny bij Monceau-les-Mines zijn 7 werklieden (die 22 weezen achterlaten) en 8 paarden gestikt, ten gevolge van het ontsnappen van gassen uit een na brand verlaten deel der mijn. - De stad Roslijn (Washington Territory) is door brand vernield, 1500 menschen zijn zonder dak. - Drie schepen met vluchtelingen, welke een der dorpen nabij het eiland Abruza verlaten hadden, terwijl het door de dervischen werd aangevallen, zijn gezonken en 150 menschen verdronken. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 27 Juli. Het water voor deze gemeente heeft, zooals wij vermoedden, Dinsdag zijn hoogste peil be reikt en is vervolgens langzaam gaan vallen en stond: 24 Juli, 's morgens 6 uur, 3.52 M. 25 6 3.45 M. 26 6 3.21 M. Niettemin is bij dezen stand nog steeds een gedeelte uiterwaard onder water. LAND YAN HEUSDEN. Het vervoer van hooi had in de laatste dagen algemeen plaats. Vooral van af het eiland Nederhemert, alwaar men, met het oog op het wassende water, het gemaaide en geheel of gedeeltelijk gedroogde gras niet meer veilig achtte. Naar wij verne men is veel hooi vervoerd, waarvan de droogte te wenschen overliet, of waarvan de aangespan nen wagens geruimen tijd in den regen ver toefden. 't Is te hopen, dat men algemeen, ook van gemeentewege, zal toezien dat hieruit geen sterk broeien en vervolgens brand ontsta. Treurig was het om aan te zien, hoe menig een dezer dagen moest sukkelen met het ver voer per veerpont van Nederhemert op Aalburg. Somtijds zag men veertien hooiwagens achter elkander staan, die ook met den besten wil van de zijde des veermans, niet anders dan met een oponthoud van enkele uren konden passeeren. Die toestand zal verdwijnen met de nieuwe Maasmond, hoorden wij aanvoeren, dan toch wordt Nederhemert met Aalburg door een draai brug verbonden; maar dan ook wordt de toe stand eerder erger dan beter, indien tengevolge van de doorsnede in den Aalburgschen dijk, de beide gescheiden deelen niet door een vaste brug, maar door een pontenveêr worden ver bonden. Dan toch zullen alle pachters en eige naars van hooiland, die van het westelijk naar het oostelijk gedeelte en omgekeerd, hun hooi willen vervoeren, aan het veer queue kunnen maken en niet met veertien, maar mogelijk met dubbele getallen wagens en meer op het ver voer wachten. Dan zal de belemmering van den hooioogst eerst op groote schaal plaats hebben en daarom is het nu nog den tijd om alle mid delen in het werk te stellen, dat alsdan onze streek niet wordt geschaad voor het overig al gemeen belang, maar dat men terug geve wat men weg neme, n.l. een vaste weg van Heus- den op Aalburg, te verkrijgen door een vaste brug bij Heusden. WAALWIJK, 24 Juli. Heden hielden de on derwijzers uit 't arrondissement Waalwijk op »Musis Sacrum« hunne feestvergadering. Behalve eenige onderwijzers, die vacantie hadden, waren bijna allen opgekomen en werd de vergadering vereerd met het bezoek van de heeren schoolop zieners. Wegens het behandelen van de huishou delijke zaken, was geen tijd genoeg over om de vraagpunten 9 en 10 in te leiden deze zijn aan gehouden tot de volgende vergadering. De heer Van Santen hield eene keurige feestrede. WIJK, 25 Juli. Maandagmorgen hoorden wij een paar krachtige donderslagen, die velen uit hunne rust deed opschrikken. Later bleek, dat de bliksem een schoorsteen getroffen had van het huis van den heer de K., gelukkig zonder beteekenende schade te hebben aangericht. De bliksem schijnt zijn weg langs het dak genomen te hebben, daar ook enkele pannen naar bene den waren gestort. UITWIJK. Men verzoekt als eene bizonder- heid te melden, dat in den tuin van W. B. eene aardappelplant te zien is, waarop zes stengels staan, met eene lengte van 1.25 a 1.30 M. WOUDRICHEM, 24 Juli. Op de markt van heden werden pl. m. 80 stuks paarden aange voerd, meest aftandsche. De handel was gering en de prijzen waren niet hoog. De meeste vraag was nog naar paarden van f 60 tot f 150. 20 Juli. Een zeer geuotvollen dag werd aan de meisjes der openb. handw.-school bezorgd. Onder geleide hunner onderwijzeres, mejuffrouw van der Plank, vertrokken zij per boot naar Rotterdam en verder met den omnibus naar Hillegersberg, waar zij een theetuin bezochten en heerlijk door haar werden onthaald. Verschillende spelen werden door de jeugd aldaar uitgevoerd en deze bracht de overige uren verder zeer genoegelijk door. 's Avonds 7 uur arriveerden zij weder en er werd door mej. van der Plank in de school nog eenige versnaperingen toegediend. De genoegens, dezen dag gemaakt, zullen nog lang in de jeugdige harten bewaard blijven. DALEM, 25 Juli. Het ongunstige weder werkt storend en nadeelig op den hooioogst. Nauwlijks is het hooi wat gedroogd, of hevige regenbuien maken al den arbeid ijdel, en is men gereed om het binnen te halen, dan weet men op sommige plaatsen niet door het land te komen. De landbouwer kan alzoo niet doorwer ken, en heeft straks den oogst van alle produc ten te gelijk. Niets vaart bij al die nattigheid beter dan de aardappelen. Deze toch zijn over het geheel groot van stuk en puik van smaak. Van de bekende ziekte blijkt hier nog weinig of niets. De prijs is laag en varieert tusschen fl.65 en f 1.75 per ILL. De Provinciale Staten van Gelderland hebben in hunne zittting van 20 Juli eene Commissie van zeven leden uit de Staten be noemd, aan wie zal zijn opgedragen, een on derzoek in te stellen naar de middelen, welke tot verbetering van het paardenras zijn te be ramen. Na ettelijke stemmingen zijn gekozen de h.h. H. C. v. d. Houven v. Oordt, lid van Ged. Staten, W. L. H. A. v. d. Monde, mr. M. Viruly, jhr. G. J. J. M. Dommer van Polders- veldt, J. A. Yersteegh, F. W. J. baron Aylra v. Pallandt (van Putten) en mr. A. J. baron van Nagell. Binnenland. Het onderzoek van de fabrieken en werk plaatsen, dat de regeering, tot aanvulling van en als handleiding voor de arbeids-enquête laat instellen, is thans gereed wat betreft 's Graven- hage, Leiden en Gouda (gedeeltelijk,) de provin cie Groningen en een deel van Friesland. Het zal vermoedelijk in 1889 afloopen. Met dat jaar 1889 te zamen zullen de kosten f27.500 bedragen. Volgens eene aanschrijving van den minister van oorlog, zullen veldflesschen van hardglas aan de korpsen infanterie in gebruik worden gegeven, ten einde bij militaire marschen, schiet oefeningen enz. te worden gebezigd, in plaats van de bestaande blikken flesschen, die zeer moeielijk schoon zijn te houden. Eenige jaren geleden zijn door het departement van oorlog voor het leger zoodanige veldflesschen aangeschaft, die evenwel destijds niet aan de goede verwachting voldeden, en wel hoofdzake lijk omdat het van tijd tot tijd voorkwam, dat ledige flesschen bij temperatuursverandering plot seling vaneen sprongen. In eene bijeenkomst van neringdoenden te Amsterdam is besloten, een adres te richten aan den minister van finantiën en aan de Tweede Kamer, waarin zal worden gevraagd maatrege len te beramen, die hetzjj tot rechtmatige ver deeling, hetzij tot afschaffing der patentbelasting kunnen leiden. De kamer van koophandel te Zutphen heeft het volgende onder de aandacht van den Minister van Waterstaat gebracht: Sedert de invoering der herziene zegelwet zjjn alle quitantiën boven een bedrag van f 10 onder worpen aan een vast zegelrecht van 5 centen welke kosten, overeenkomstig de beginselen van ons burgerlijk recht, komen ten laste van den schuldenaar. De administratie der posterijen, zich belastende met de incasseering van gelden op quitanties tot een maximum van f 150, reikt aan dengene, die haar zoodanig quitantie ter incasseering aan biedt, een re^u uit. Geschiedt de betaling der quitantie op haar vertoon door den postbeambte, dan krijgt de afzender ter teekening voor kwij ting een borderel, met daarop geplakt quitantie- zegel, indien het bedrag of gezamenlijk bedrag boven de f 10 is, en is verplicht dit zegel te betalen. Dit zegelrecht wordt derhalve ter zake van ééne quitantie dubbel voldaan, waar het slechts éénmaal verschuldigd was en somtijds bij meerdere quitantiën alle beneden de f 10 schul dig was. De Kamer spreekt als haar oordeel uit, dat deze betaling van zegelrecht door de schuldeischer aan de post-administratie onbillijk en onnoodig is en verzoekt den Minister van Waterstaat, maatregelen te nemen ten einde deze onbillijke regeling te doen ophouden. Door den Minister van waterstaat is bij be schikking van 12 dezer vrije toegang tot de spoorwegen verleend aan de deurwaarders in Nederland voor de uitoefening van hun ambt, ten blijke waarvan door hen een zilveren penning met 's Rijks wapen aan een oranje-lint om den hals wordt gedragen. Door de Nederl. Gereformeerde Zendingsver- eeniging is aan de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het verzoek gericht, op de perrons der verschillende stations bussen voor de inzameling van vrijwillige giften te mogen plaatsen. Den 5en October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste sectie der Staatsspoorwegen voor het publiek werd opengesteld. Op dien datum zullen ook verschillende ambtenaren hun 25-jarige ambtsvervulling herdenken. Naar het »N. v. d. D.« verneemt, bestaat er alle kans dat de voorgenomen groote manoeu vres in N.-Brabant, met het oog op de vele kosten, dit jaar niet zullen doorgaan. Na drieduizend schoten uit ieder der 5 ver sterkte Vitali-geweren te hebben gedaan, is aan de versterking geen de minste breuk te bespeu ren en kan deze proef als naar wensch ge slaagd beschouwd worden. In verband met het bovenstaande kan men met zekerheid zeggen, dat dit geweer eerlang bij ons leger ingevoerd zal worden. Met ingang van 15 September zjjn tot ge- neesheeren aan het krankzinnigen-gesticht Voor burg te Yucht benoemd, de heeren H. F. Immens, arts te St. Michiels Gestel en dr. G. J. Schouten, arts te Wichen. Met het duiken op het goudschip de »Lutine« vordert men al zeer weinig en als 't weer niet bestendiger wordt, zal dit wel zoo blijven. Alleen door eenigen tijd geregeld te werken, verwacht men gewenschte resultaten. Onze uitvoer naar België is van grooter be- teekcmis dan die naar Engeland ooit voor ons geweest is. In 1883 exporteerde ons land 66 pet. van den geheelen uitvoer naar België, in 1884 steeg dat cijfer tot 90 pet., in 1885 en 1886 bedroeg het 88 pet. van den geheelen uitvoer. Terwijl in dezelfde jaren onze uitvoer naar En geland respect, bedroeg 7 pet., 9 pet., 8 pet., 2\ pet. Van 1869/77 bedroeg onze uitvoer naar Groot-Brittanië gemiddeld 36 pet. Alleen in Amsterdam wordt zelfs bij de tegen woordige lage graanprijzen voor f 24000 aan brood verbruikt op één dag! Zeker kan het volgende als een zeldzaamheid vermeld worden Aan den woning van den landbouwer D. de R. te Langerak is een bordje bevestigd, waarop de stichting van de woning vermeld staat. Daar ach ter verbergen zich vleermuizen. Elk jaar neemt hij het er op een gezetten tijd eens af, om ze er achter van daan te verwijderen en steeds komen er weer anderen achter. Vóór enkele dagen deed hij zulks weer en er zaten er, 't is haast onge- loofelijk en niettemin waarbijna 100 stuks achter. Ze werden alle ter dood gebracht, iets, dat een kenner van het nut, dat vleermuizen doen, minder noodzakelijk zou achten. Bij het graven voor het te bouwen stoomge maal van den polder Spangen, te Ouwerschie, is, ter diepte van 3 meter, opgegraven eene zoetemelksche kaas in den gewonen vorm, welke geheel versteend was. De omkading van het waterschap »de Be neden Aa« (N.-B.), ter hoogte van het Hoog veld aan den Dungenschen kant, is, tengevolge van den aanzienlijken was van het riviertje de Dommel, doorgebroken, waardoor deze polder, ter grootte van ongeveer 360 hectaren, onder water is geloopen. Een aak met graszoden zit in de doorbraak vast. Ongeveer 80 arbeiders werken nog met goed geluk aan de kaden van den Beneden-Dommel, welke 800 heet. groot is, alhoewel er groote vrees bestaat dat bij den sterken was van het water ook die polder zal inloopen, waardoor onberekenbare schade zal worden veroorzaakt. Bij het maken van de verschillende kunstwer ken bij Vleardingen, ten behoeve van den spoor weg RotterdamHoek van Holland, ondervinden de aannemers tal van tegenspoeden. De vleugel muren van de keersluis in de haven zijn zoo

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2