Op nieuw en nu misschien met meer grond, worden geruchten gehoord over een voorgenomen verbintenis van den Russischen troonopvolger met prinses Margaretha, zuster van keizer Wil helm, en wel als een gevolg of liever uitvloeisel van de keizerbijeenkomst. Tn de best onderrichte kringen van St. Petersburg wordt de zaak als be klonken beschouwd en noemt men haar het be langrijkste resultaat der bijeenkomst. Over quaesties, de hoogere politiek rakende, zal volgens dezelfde vertrouwbare personen, eerst later, na de conferentie van keizer Wilhelm met keizer Franz Josef van Oostenrijk en Koning Humbert van Italië, nader worden gediscussieerd. Keizer Friedrichs mémoires, over wier publi catie zijn weduwe nog geen beslissing heeft ge nomen, vormen 30 deelen, elk van 500 blz. folio. De overleden Keizer was in de laatste 30 jaren gewoon dagelijks aanteekening te houden van hetgeen hem wedervoer. Dr. Tschakert, professor aan de hoogeschool te Königsberg, heeft een aantal nog onbekende en ongedrukte handschriften van Luther ontdekt. Het zijn preken en leerredenen, die in de jaren 1519 tot 1521, dus in den tijd tusschen de ver branding van den pauselij ken bul en den gang naar Worms geschreven en daardoor bijzonder belangrijk zijn. Voor het meerendeel zijn die redevoeringen te Wittenberg of in eene naburige plaats gehouden. Over Boulanger's huishouding worden interes sante zaken verhaald. De generaal houdt twee secretarissen, drie bedienden, twee koetsiers, een stalknecht, een keukenmeid en een werkmeid. Zijn stal bevat 14 paarden en zijn remise vijf rijtuigen. Hij betaalt f 12,000 francs huur en zjjn jaarlijksche uitgaven beloopen f 150,000 frs. Even zooveel heeft zijn vrouw noodig, die van haar man gescheiden met haar dochters te Ver sailles leeft en daar in de huishouding evenals in de stallen geen geld ontziet. Als men nu weet, dat de generaal f 8000 frs. pensioen heeft, dan mag nog wel eens de vraag herhaald worden van waar al dien overvloed De »Republique Franeaise« en de «National* trachten te bewijzen, dat tusschen Boulanger en prins Jerome Napoleon een samenzwering be staat en dringen er op aan, dat de regeering de bestaande wet tegen samenzweerders niet laat inslapen. Volgens de Figarois de hertog van Mont- pensier te Coburg aangekomen, tegelijk met prinses Clementine, om bij een familieraad tegen woordig te zijn, waarin de verhouding van prins Ferdinand tegenover de mogendheden zal wor den besproken. Uit Belgrado wordt bericht, dat Koning Milan ziek is. Volgens een bericht uit Sofia, moet Koning Milan van Servië, nu zijn wenseh is vervuld den Kroonprins onder zijne hoede te hebben, besloten zijn, althans voorloopig, van de echt scheiding af te zien. Volgens een bericht uit Weenen is de eeht- scheidingsquaestie nog verre van uitgemaakt en zal een lid van het Servische Consistorie de Koningin hooren, alvorens een beslissing wordt genomen. Daarna zal de Koning met den Kroon prins een reisje door Tyrol doen. Te Liverpool is een jonge Duitscher gearres teerd, die had gedreigd Gladstone te zullen ver moorden. Te Weenen is de zomer nog veel winterachti- ger dan bij ons. De Alpen nabij de stad zijn zoo wit als in December en van alle plaatsen wordt overvloedige sneeuw gemeld. In een dorp in de bergen niet zeer ver van Wee nen, is een man gevonden, die in beschonken toe stand op den grond is gaan liggen en van de koude was omgekomen van de koude omgeko men in de maand Juli Het huwelijk van den prins van Napels met prinses Clementine van België is vastgesteld. Volgens de «Gaulois* heeft de gouverneur van Congo, Janssen, verklaard, dat hij het om komen van Stanley en diens expeditie zoo goed als zeker acht. Het jubelfeest ter herinnering aan de invoe ring van het Christendom is Vrijdag in geheel Rusland gevierd, het feestelijks! te Kieff en in het oude Cherson, waar een op de doopplaats van Wladimir opgerichte groote, prachtige kerk werd ingewijd. De bladen wijzen op het kerkelijk karakter van het jubilé, dat ver over de gren zen van Ruslands orthodoxe kerk bij alle vrien den van godsdienstige beschaving en historischen vooruitgang levendige deelneming moet vinden. De Turkomannen in de Perzische provincie Astrabad zijn opgestaande dorpen bij de stad Astrabad werden geplunderd en vele menschen vermoord. De bewoners der stad hebben hulp gevraagd, daar het garnizoen te zwak is. Een commissie te New-York, belast met het onderzoek naar de voorwaarden, onder welke de landverhuizing plaats vindt, heeft aangetoond, dat er in Europa schromelijke misbruiken in deze be staan. Een aantal agenten, vooral in Italië en Duitschland, trachten door valsche voorstellingen en het verstrekken van overtocht-biljetten, perso nen tot de landverhuizing over te halen. Als zij in Amerika aankomen, kan het grootste gedeelte geen werk vinden en meer dan een derde dezer ongelukkigen komen in hun vaderland terug, van hun laatste penningen beroofd. In Amerika is een prediker opgestaan, die zich uitgeeft voor den zwarten Mozes, welke de negers van Afrika redden en die der nieuwe wereld naar hun vroeger vaderland overbrengen moet. Hij heet Giles Moss, woont te Evansville (Indiana), is 62 jaar oud en was tot den seces- sie-oorlog slaaf. Door zijn redenaarstalent en kloekheid heeft Moss veel aanhang gevonden. Uit New-York wordt aan de «Daily News« geseind, dat ondanks de vorige teleurstelling, speculanten van Nova Scotia andermaal een monster-houtvlot uitrusten, bestaande uit 30.000 samengeketende boomstammen, hetwelk door twee sleepbooten naar New-York gebracht wordt. lukkigen en na een arbeid van 7 uur bereikte men hen. Het water had reeds den hals der ingeslotenen bereikt, zoodat de redding hoog noodzakelijk was. Allen werden gered, zoodat slechts stoffelijke schade wordt geleden. In de vulkanische streek van Bandaisan, 50 mijl van Yokohama, heeft een uitbarsting plaats gehad. Bijna 1000 personen kwamen om en verscheidene dorpen werden vernield. Er heeft zich een nieuwe krater gevormd, die steeds asch en steenen uitbraakt. Plaatselijk Nieuws. HEIJSDEN, 28 Juli. Heden morgen terwijl omstreeks 11 uur de markt in vollen gang was en koopers en ver- koopers ruim vertegenwoordigd waren, hoorde men eensklaps een verschrikkelijke, ratelende donderslag, die de huizen op hare grondvesten deed dreunen. Een ieder was op dat oogenblik als het ware verbijsterd en men vreesde voor een noodweer, de geheele markt was in een oog wenk ontruimd, een ieder liet al zijn waren aan den regen prijs, en men vluchtte in alle open staande deuren, maar tot aller verlichting was de bui eensklaps voorbij, uitgenomen de regen dan zal er dus reeds f 9000 voor het doel bij eengebracht zijn. De »nationale wedstrijd in het schrijven*, te Amsterdam uitgeschreven, is uitgesteld tot een nader te bepalen tijdstip. Een inzender in de »Amst. Ct.« vestigt de aan dacht op de aangekondigde nieuwe Elzevier-uit gave van de gezamenlijke werken van Multatuli, met een studie over zijn werken van mr. C. Vos- maer, en een levensbeschrijving door mevr. de wed. Douvves Dekker, om aan te toonen dat deze uit gave niet compleet kan zijn, tenzij de Elzevier- Maatschappij van den heer Muuses te Purmerend (vroeger Waltman te Delft) het eigendomsrecht koopt o.a. van de «Millioenenstudiën,* »Duizend en eenige hoofdstukken over specialiteitenen »Nog eens vrije arbeid. De alom zoo vermaarde weduwe van Jacobus Mens (de oude), bijgenaamd de Koningin der Willemstraatte Amsterdam, is in den ouder dom van 87 jaar overleden. Haar laatste levens die nog ruim vloeit en vooreerst nog geen plan dagen bracht zij door onder zwaar lichamelijk schjjnt te hebben op te houden ten spijt van oud en jong die van de zomervacantie wil profiteeren. SPRANG. Met genoegen kunnen wij mel den, dat de heer W. A. W. Moll, werkzaam aan de school bij den heer Yan Santen alhier, lijden. Hersteld van de verwondingen, bekomen bij den ten haren huize, voor eenige maanden, plaats gehad hebbenden brand, leed zij in den laatsten tijd aan hevige rheumatische aandoenin- te 's Hage gunstig is geslaagd in zijn examen gen, die haar het gebruik harer armen en handen als hoofdonderwijzer. BABILONÏENBROEK, 30 Juli. Alhier lijdt de jeugd aan een soort slijmhoest, welke bij sommigen in een hevigen graad voorkomt. Niet alleen schoolgaande kinderen, maar ook die de school nog niet bezoeken zijn er door aangetast. Die ziekte schijnt hier de voorbode te wezen van de mazelen, welke reeds in een paar huisgezinnen heerschende zijn. DALEM. In eene te Gorinchem gehouden beletten. Het voedsel dat zij tot zich nam, moest haar toegediend worden. In haar kinderen bezat zij echter trouwe verzorgers. Gelukkig voor de vrouw hadden ook haar laat ste levensjaren hun lichtzijde. Zij was namelijk getuige (ieder herinnert het zich) van het man moedig gedrag harer zoons Jacobus en Leendert, tijdens de Juli-onlusten in 1886, en van de daarop bestuursvergadering is besloten, de gewone jaar- gevolgde Koninklijke belooning. lijksche vergadering der leden van de onderwij zers-vereeniging Arrondissement Gorinchem dit jaar niet te houden. Verschillende omstandigheden hebben het be stuur tot dit besluit geleid. GORINCHEM, 26 Juli. Van de geldleening, Haar hart klopte nog altijd warm voor het Huis van Oranje, getuigen de tallooze portretten van ons Vorstenhuis, die de wanden van haar huisje versierden. Het verlies van haar zoon Jacobus, wiens leven ten laste dezer gemeente in 1861 aangegaan, pri- op zoo treurige wijze eindigde, smartte der oude, goede vrouw zeer. Haar stoffelijk overschot werd Donderdag in mitief groot f 25000, is den lsten dezer één aan deel van f500, terwijl van de geldleening in 1881, primitief groot f350.000, acht aandeelen van f500 i afgelost zijn. Na de herhaalde aflossingen resteert allen eenyoud' 0üder toelooP vau dulzendeu' °P thans van de geldleening van 1861 nog f 8000 en van die van 1881 nog f328.000. Laatstge noemde geldleening is aangegaan tot converlee- ring der oude 4^ en 5 percents leeningen in eene a 4 percent. Binnenland. De Regeering houdt zich bezig met het ver zamelen van gegevens, ten einde zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van de mis bruiken, die in sommige streken van het land zouden bestaan en in het algemeen met den naam van «gedwongen winkelneringworden aangeduid. de Westerbegraafplaats ter aarde besteld. Het lijk was gelegd in een bruin gladhouten kist met naamplaat en vergulde handvatten en overdekt met bloemkransen en eerbewijzen. De moeder ligt naast haar zoon begraven. Het lijk der alom beminde vrouw was gedu rende de dagen, dat het boven aarde stond, voor ieder, die zulks begeerde, te bezichtigen. Ten einde de aannemers der verschillende scholen gedeeltelijk te kunnen betalen, zullen de gemeente-ambtenaren te Vries (Drenthe) hun kwartaalstractementen, verschenen den 1 Juli, dit kwartaal in 't geheel niet of slechts gedeel- Over de overstroomingen in China door de Omtrent de aangekondigde Atjeh-interpellatie j telijk ontvangen. Dat zulks veel ontevredenheid Gele Rivier zijn nu officiëele rapporten openbaar schrijft de Haagsche correspondent van de »Zaan »En geen een «Wat nog, he?« Heeft ze kunnen lezen. «Geen een? Geen enkele? Dat wordt hoe lan ger hoe doller »En daar de order toch gehoorzaamd moest worden »Stoethaspel, dat is je geluk, dat zou ik ook meenen «Zoo zond ik den luitenant dadelijk naar 't hoofdkwartier om....< »Ah zoo, om me 't bevel nog eens te laten schrijven! Mijnheer de wachtmeester, neem me niet kwalijk,.... maar.... maar.... o, ik gaf dadelijk honderd dukaten, als ge geen opperwachtmeester waart, maar.... ruaar.... nu, is 't bevel dus in 't geheel niet uitgevoerd Vergeef me, neen!« «En dat zegt ge mij.... werkelijk mij'k Be grijp niet, hoe 'k zoo boveninenschelijk geduldig kan blijven! Ik geef een bevel.... dat bevel wordt niet opgevolgd.... omdat men niet kan lezen.... en nu zou ik mijn eigen order nog moeten voor spellen Zeg me dan toch eens, heerinde wereld Voor wien is ze geschreven «Voor mij.« «Goed! Wie moet ze dus lezen »lk.« »IIeel goed! Ben ik misschien de opperwacht meester von Dennau?« »Neen.« VoortreffelijkWus ze aan mij gericht, «Neen.* «Goed! Heel goedUitmuntend! Verstaat ge 't wel, heeren! Ik schrijf mijne orders niet voor mijzelf en behoef ze dus in 't geheel niet te kunnen lezen. Wie echter een order van mij ont vangt en ze niet kan lezen, die zal.... die zal... hm, ja, ik ben heden eens bij uitzondering zoo buitengewoon goedertieren en wil maar aan nemen, dat ik gisteren niets geschreven heb. Dus zult ge(Wordt vervolgd.) gemaakt. Eene stad is letterlijk van de aarde verdwenen en toen het water gezakt was, was de plaats met een laag slijk van vijftig voet dikte bedekt. In het geheel zijn door de overstroomingen een millioen zes honderdduizend menschen omge komen en vijf millioen tot den bedelstaf gebracht. De Chineesche regeering gaat lofwaardig met het verleenen van hulp voort. Deane, die deel uitmaakte van de Stanley-expe- ditie, werd op de olifanten-jacht te Lukobla door een dier dieren gedood. - Te Londen is gearres teerd de Amerikaan Guerine, die te Lyon uit de succursale der Fransche bank 410,000 frs. stal. Men vond slechts 20 frs. bij hem. - Bij de wed rennen te Munster is een droevig ongeluk ge beurd. De 32-jarige luitenant graaf Nesselrode stortte van zijn paard en bleef op de plaats dood. landsche Ct.< Nu de heer Keuehenius niet meer op de groene banken zit, zal hij waarschijnlijk veel korter van stof worden en met het oog op de uitzen ding van een nieuwen Gouverneur-Generaal, en het overleg, dat nog, vóór diens vertrek naar Indië, met den uit Atjeh terugkeerenden heer Van Assen moet plaats hebben, zal hij vermoe delijk den interpellant met enkele feitelijke me- dedeelingen en algemeene verzekeringen trach ten tevreden te stellen. Men kan overigens den heer Keuehenius op dat gebied met vertrouwen aan het werk laten. Het is bekend dat hij naar een pacificatie op Sumatra streeft en van niemand meer kan wor den aangenomen dat hij recht op zijn doel af gaat en voet bij stuk houdt. Vandaar dan ook verwekt, behoeft geen betoog en om licht te bevroeden reden willen die ambtenaren geen klacht inleveren. De in 1873 van wege de Friesche werklieden- vereen iging te Leeuwarden opgerichte bakkerij «De Zelfstandigheid*, heeft in de 14 jaren van haar bestaan f 1700 aan spek voor de leden betaald, f 1600 gestort in de kas van het fonds «Hulp in Nood,« ruim f5000 afgeschreven op inventaris, gebouwen, enz., en uit de overwin sten bovendien een kapitaal van f8106 gevormd (balans 1887). Daarbij verdient opmerking, dat deze Vereeniging bijna zonder eenig bedrijfs kapitaal, alleen met het crediet dat zij genoot, begonnen is. Hij was de eenige zoon van den ouden graaf dat ik werkelijk geloof hecht aan de verzekering Maximiliaan, de opper-hofmeester van de Keizerin weduwe Augusta, en de Katholieke linie van het oude grafelijke geslacht Nesselrode sterft met hem uit. - Bij een brand te Liverpool, in een der dok ken, werden 4000 balen katoen vernield. Een schuur brandde geheel af. De schade wordt op 840.000 gulden geschat. - Het stoomschip «Cope- land«, van Leith, is op weg naar IJsland, bij Stroma vergaan. Allen aan boord, o. a. Rider Haggard, werden gered, maar 380 poney's ver dronken. - Twee reizigers zijn bij de beklimming van den Drachstein in Stiermarken naar beneden gestort en omgekomen. - De Russische generaal Drenteln kreeg te Kieff bij een parade een beroerte en viel dood van zijn paard. Onder den vorigen Gzaar was Drenteln chef der geheime politie. - Te Dury (Pas-de-Calais) heeft de vrouw van den maire haar man, terwijl hij sliep, dood geschoten en daarna zich zelf trachten te dooden. Zij wondde zich echter niet levensgevaarlijk. Jaloezie was de drijfveer tot de daad. - Te Liverpool kwamen 2 matrozen aan van een schip, dat op weg van Nieuw Zuid-Wales naar San Francisco in de Stille Zuidzee vergaan was. De bemanning en 6 passagiers bereikten in een boot het onbewoonde eiland Palmyris. De stuurman ondernam met 4 matrozen in de open boot van daar de reis naar Samoa, dat 1300 mijlen verwijderd was. De stoute der »Middelb. Ct.,« dat weldra het verbannings- besluit van de heeren Sol en De Sturler zal worden herroepen. En ik kan u nog een ander feit meedeelen, dat voor de standvastigheid van den minister van koloniën getuigt. Hij heeft, als minister, in Indië de stukken in de veel besproken zaak van den heer Willink Ketjen, ook na 't, minder opwekkend einde van diens «parlementair proces,* nog opgevraagd, om te onderzoeken of er nog aanleiding bestaat om in deze het onrecht te herstellen. Mij dunkt dat zulk een daad voor 's mans karakter en rechts gevoel getuigt. Zouden de Christelijk Gereformeerden zich vereenigen met de doleerenden Volgens de punten van bespreking op de synode der Chr. Ger. kerk op 14 Augustus a.s te Assen te houden, hebben 10 gewestelijke synodes (Limburg ontbreekt) den wenseh tot vereeniging uitgesproken. Te Poerworedjo (residentie Hagelen op Java) is men van plan een school op te richten voor Arbeiders in het Evangelie*, die Keuchenius- Sedert Woensdag 25 tot Vrijdag 27 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 32 zalmen van 3 tot 20 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,65 tot f 0,98. 0 steur ad f 00. Van 25 tot en met 27 Juli werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1818 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 0,90, St. Jakobzalm f 0,65 a f 0,75 per 5 ons. De aardappelziekte breidt zich in Friesland tengevolge van het natte weer verbazend uit. Tal van akkers ziet men, waarin zwarte plekken komen, en het dorrende loof verspreidt een on aangename reuk. Van de vroege soort wordt de knol reeds aangetast. De invoer van varkens en ongekookt varkens- vleesch, herkomstig uit Nederland en België, is in Noorwegen verboden. tocht gelukte en de achtergeblevenen werden, na 6 weken op het eiland van vogels en eieren ge- opleidingsschool zal heeten. Voor de oprichting leefd te hebben, door een schip, dat van Samoa gezonden werd, verlost en naar Honolulu ge bracht, van waar zij verder naar San Francisco trokken. - Te Havre bij Bergen (Henegouwen) is een groot water-reservoir ingestort; 21 werk lieden, die in de mijn werkzaam waren, achtte men verloren. Onmiddellijk stelde men pogingen in 't werk zoo mogelijk tot redding der onge- daarvan is f 10.000 noodig. Nu heeft men te Amsterdam een eenvoudig middel bedacht om aan dat geld te komen. De Ned. Ger. Zendings- vereeniging aldaar heeft namelijk 3000 karton nen spaardoosjes laten verspreiden. Ieder, wien zoo'n doosje is uitgereikt, neemt op zich daarin vóór 3 October a.s. drie gulden .te verzamelea Eenige personen, die bezig waren zand uit de Binnengracht te Zutphen te baggeren, ontdek ten twee schildpadden, waarvan het hun mocht gelukken er één te vangen. Een 15-jarige knaap te Surliuisterveenster- heide, P. v. d. M., had vóór een paar dagen 's morgens om elf uur reeds 17 en den volgen den dag om denzelfden tijd 20 mollen gevangen en daarmede f 1.85 verdiend. Jaantje Struik, de bekende milliocnen-juffrouw is de vorige week uit de gevangenis te Gorin chem ontslagen. De zoogenaamde «Tweede millioenen-juffrouw*, die vóór eenige maanden naar het krankzinni gengesticht te Medemblik werd overgebracht, is van daar naar Appingendam teruggevoerd, om

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2