Blerdépót de Van Vollenhoven Co., AMSTERDAM en DORDRECHT. Koffiehuizen genieten rabat. \aar nog resteerende straf in de gevangenis te ondergaan. De hoofd-onderwijzer B., te d. H., die voor een paar weken de plaats zijner inwoning, met achterlating van vrouw en kind, heeft verlaten, is te Southarnton gezien, in gezelschap van een zijner schooijuffers. Men schrijft uit Maastricht Vóór omstreeks drie weken vervoegde zich een onbekend persoon hij den pastoor-deken der St. Servatiuskerk aldaar, met verzoek een pas geboren kind, dat hij in een mandje bij zich had, te willen doopen. Tegelijk deponeerde hij eene som van 200 frank, om in de eerste behoeften van het kind te voorzien. De deken liet dadelijk eene vroedvrouw komen, aan wie het kind ter hand gesteld werd, terwijl deze het weder ter verpleging aan een andere vrouw overgaf, 's Anderen daags kwam men den deken berichten, dat het kind overleden was. Hij deed hiervan aangifte bij den ambtenaar van den burgerlijken stand, die er de justitie mede in kennis stelde. Deze beval eene lijkschouwing, die bevestigde dat het kind had geleefd. Omtrent de herkomst van het kind weet men niets. Te Baarn was een huisgezin na den middag maaltijd hevig lijdende aan buikpijn. Bij onder zoek bleek, dat de kinderen peulen van een gouden-regenboom hadden geplukt, en de zaden er van bij een hoeveelheid erwten hadden ge voegd. Door een op last van den geneesheer spoedig toegepasten braakdrank ontkwam 't gezin aan de gevaarlijke gevolgen. Dinsdagmorgen is in een schuur van den heer J. B. aan den Spieringweg te Haarlemmermeer, het lijk gevonden van den 70-jarigen, ongehuw- den arbeider B., die zich door ophanging van het leven beroofd had. De ongelukkige was zeer aan den drank verslaafd. Eenigen tijd geleden had hij bepaald, dat het geld, hetwelk bij zijn overlijden uit het begrafenisfonds zou uitgekeerd worden, (ongeveer f 62), na aftrek der kosten, onder de dragers moest worden verdeeld, opdat dezen dien dag overvloed van jenever zouden hebben. Woensdagavond kwam te Oldeberkoop een meisje aan, met wier ellendig lot ieder begaan was. Het kind was haar ouders, wonende te Zwolle, ontvlucht, en - de ongelukkige kon niet spreken. Het kon niet anders, ieder moest medelijden hebben met de arme stomme Anna Schaap. (Haar naam en andere wetenswaardig heden schreef het kind op een leitje). De heer Hof verschafte het kind voedsel en logies. Den volgenden morgen zou men verdere maatregelen kunnen nemen. De veldwachter Nolles kwam dan Donderdagmorgen reeds vroeg om het kind te halen. Het sliep nog. N. nam baar daarom bij den arm, en terwijl hij haar eens heen en weer schudde, vroeg hij met forsehe stem: Ben je al wakker Het kind doet verschrikt de oogen open en zegt heel duidelijk »Ja!« Het meisje had dus in één nacht spreken geleerd; want hoewel ze eerst nog een tijdlang stommetje speelde, gelukte het N. haar tong te ontboeien. Het bleek nu, dat ze Johanna L. heette en woonachtig was onder Steggerda, werwaarts ze is teruggebracht. Maandag voormiddag te 9| uur wilde de brugwachter J. B. Kastrup, in dienst der staats spoorwegen, op de spoorwegbrug over de Ko ningshaven te Feyenoord, na de machinerieën der brug te hebben schoon gemaakt, wederom door een luik op de brug komen, op het oogen- blik dat trein no. 1 van Rotterdam en trein no. 120 van Dordrecht, tegelijk op de brug waren. Half uit het luik gekropen, zag hij daar eerstgenoeinden trein, maar kreeg tegelijkertijd van de machine van trein no. 120, dien hij niet schijnt opgemerkt te hebben, een slag tegen het hoofd, geraakte door de zuiging van den trein geheel uit het luik en kwam onge veer 3 meter verder onder den trein, waardoor hij zwaar verminkt werd en onmiddellijk dood was. Even buiten Naarden ontspoorde een zand- wagen van den Gooisehen stoomtram; een ar beider, die van den wagen sprong, kwam tus- schen de buffers terecht en werd zoodanig ge kwetst, dat hij weldra bezweek. - Te Osdorp is het 2-jarig kindje van J. T. onopgemerkt te water geraakt en verdronken. - Een 9-jarig knaapje sprong te Renkum ouder 't rijden op een stoomtram en viel, geraakte er onder en werd levenloos opgenomen. - Een kleine jongen te Hasselt, die door zijn moeder, die drinkt, uit gezonden was om te bedelen, sprong, toen hij weinig had opgeloopen en niet te huis durfde komen, in het water met het plan zich te verdrinken. De arme knaap werd gered. - De politie te Amsterdam heeft aldaar aangehouden den matroos S., als verdacht bij zijne ontvluch ting uit het hospitaal te Nieuwediep, waar hij wegens ziekte was opgenomen, te hebben mede genomen eene portemonnaie met geldswaarde. - Onder Voorst is de knecht van den landbouwer K. in de weide door den bliksem doodelijk ge troffen. Een ander arbeider, mede daar werk zaam, was eenigen tijd bewusteloos. - Een knaap viel te Dordrecht uit een zolderraam op een bin nenplaats en bezweek weinige oogenblikken daar na. - Te Zwijndrecht is een drie-en-een-halfju- rige jongen in een tobbe met water gevallen en er levenloos uitgehaald. - Advocaat Dumoulin, onlangs wegens de bekende schilderijen-quaestie tot een jaar cel veroordeeld, is te Amsterdam door twee rechercheurs uit zijn woning gehaald om zijn straf te ondergaan. - Een Rijksambte naar te Lobith, die een bankbiljet had uitgege ven dat als gestolen was aangegeven, is onder verdenking van diefstal naar Arnhem getrans- O O porteerd. - Volgens geruchten zou de j.l. Maan dag uit 't water opgehaalde dochter van den havenmeester v. d. K. te Oosterhout het slacht offer van een misdaad zijn geworden. - Te Veen- dam is een kindermoord gepleegdde vermoe delijke daderes is gevangen genomen. - Volgens geruchten zou op de Lek in den omtrek van Willige Langerak een ernstige misdaad zijn ge pleegd. Een schipper, die daar voor anker lag, moet onder een hevige twist met zijn vrouw, zijn kind hebben doodgeslagen. - De dienstbode van O O den heer v. T. te Leerdam, is vóór eenige dagen zoo door schrik bevangen geworden, dat haar stem geheel verdwenen is. Een 12-jarige knaap te Zandvoort is bij het baden met zijn makkers te ver in zee gegaan en verdronken. - In de Baangracht te Amster dam verdronk Zaterdagmiddag ook een jongetje en te Nieuwebrug bij Heerenveen kwam een 4- jarig knaapje, 't zoontje van J. IJ. 8., in een diepen kuil met water om. - Te Rotterdam raakte een man bij de Vischmarkt in de vaart, kwam onder een vlot terecht en werd als lijk opgehaaldin de Maas bij Fijenoord vond men ook een lijk, dat van den sedert Dinsdag j.l. vermisten H. M. en eindelijk is uit de Waal bij Zuilichem 't geheel naakte lijk van den schip persknecht H. B. opgehaald, die vermoedelijk bjj 't zwemmen verdronk. - Een takelaar van de marine op 's Rijks werf te IJellevoetsluis is van den schoorsteen van Zr. Ms. monitor »Wesp« gevallen. Hij werd aa,n hoofd en mond gekwetst en brak den rechterpols. Haarlemsche Paarden loterij. le prijs no. 20492, 2e. pr. no. 12381, 3e pr. no. 16236, 4e pr. no. 20760, 5e pr. no. 6764, 6e pr. no. 9550, 7e pr. no. 20431, 8e pr. no. 21323, 9e pr. no. 18385, 10e pr. no. 9005, lie pr. no. 14978, 12e pr. no. 13339, 13e pr. no 7764, 14e pr. no. 8673, 15e pr. no. 5605, 16e pr. no. 2785, 17e pr. no. 4126, 18e pr. no. 16395, 16e pr. no. 2790, 20e pr. no. 23725, 21e pr. no. 11406, 22e pr. no. 13938, 23e pr. no. 17360, 24e pr. no. 16057, 25e pr. no. 8581, 26e pr. no. 18101. Gemengd Nieuws en Allerlei. Om groote appels en peren te verkrijgen, moet men ze, volgens de »Fundgrube«, gedu rende hare ontwikkeling, ongeveer 4 malen, door middel eener spons, met een oplossing van jjzervitriool 3 gram ijzervitriool op 1 liter water bevochtigen. De duurzaamheid van het hout hangt dik wijls van het jaargetijde af, waarin het geveld is. Een paal van dennen hout, in December geveld, kan, in den grond gebracht, 16 jaren duren, terwijl hij het slechts 8 jaren uithoudt, wanneer het hout in Februari is gekapt. Proef nemingen hebben geleerd, dat duighout van in December geveld eiken hout geen water door liet; was het in Januari gekapt, dan liet het na 48 uren eenige druppels door, terwijl het hout van boomen, in Februari geveld, het wa ter nog eerder doorliet. Bij Maarthout had dit reeds in twee uren plaats. Wie in open kachels of haarden stookt, beware in den zomer pruimepitten, om ze te drogen en er des winters een handvol van op het vuur te werpen. De pitten knappen lustig, branden terdege en vullen het vertrek met een heerlijken geur. De gezamenlijke legers van Europa tellen op voet van vrede 3,000,000 man en in oorlogs tijd driemaal zooveel of 9,000,000. De zoogenaamde zaken van eer worden in Thibet geregeld op de volgende wijze: Men werpt in een zwarte, kokende vloeistof een witten en een zwarten knikker, die de duellis ten er uit moeten halen; hij die den witten knikker er uit haalt, wordt in het gelijk ge steld. Gewoonlijk hebben beiden bij dat geval een arm verloren. Een Amerikaan, die zich in het rekenen wilde oefenen, heeft becijferd, dat het mecha nisch effect van een gewoon zakhorloge O 0,000000047 paardenkracht bedraagt, of met andere woorden, dat een stoommachine van één paardenkracht meer dan twintig millioen hor loges in beweging zou kunnen houden. De heer Francois Filou, een voornaam aard rijkskundige, heeft een belangrijk vlugschrift uitgegeven, waarin het plan door hem wordt ontwikkeld, om voor de aanstaande wereld-ten toonstelling te Parijs een aardglobe te vervaar digen, waarvan de omtrek veertig meter moet beslaan en waarop de natuurlijke en denkbeel dige verdeeling der aarde in alle bijzonderhe den op de meest nauwkeurige wijze moet worden voorgesteld. Opmerkelijk zijn de resultaten, door Russische geneesheeren verkregen met strychnine als ge neesmiddel tegen drankzucht. Een grein strych nine wordt in 200 druppels water opgelost en van deze oplossing den drinker eene week lang dagelijks 5 druppels onderhuids ingespoten. Na de tweede of derde inspuiting krijgt de persoon eetlust en slaap en is hij weldra geheel hersteld. Mocht hij na eenige maanden weder tot de oude kwaal vervallen, dan heeft dit voor hem zulke onaangename gevolgen (hartkloppingen, braken, hoofdpijnen), dat hij er weldra mede ophoudt en nooit meer zijne toevlucht tot de flesch neemt. Iedereen kent de automatische toestellen, waar uit men voor enkele centen sigaretten, choco lade, enz., kan verkrijgen of wel zich doen wegen. Men heeft er nu een variatie op gemaakt, die menigeen met angst en schrik zal vervullen. Een orgeldraaier komt in een straat, zet zijn orgel op een veilig punt en laat het maar kalm spelen, terwijl hij bedaard in een of andere kroeg gaat zitten. Na verloop van een kwartier begint dat eentonige geluid den bewoners der omliggende huizen te vervelen en nu ziet men bij onderzoek op het vreeselijk instrument een plaatje, waarop wordt vermeld, dat het orgel stilhoudt, als men een stuiver in de gleuf werpt. Men doet het en bemerkt oogenblikkelijk tot zijn groote vreugde dat de pijniging ophoudt maar drie minuten later begint het lieve le ventje opnieuw. Broederliefde. Bij een gevecht tusschen de Russen en Tscherkessen had het volgende tref fende geval plaats. Een der Tscherkessen snelde ongewapend uit de gelederen van den vijand de Russen tegemoet en viel den eersten kozak den besten te voet. Bij den generaal gebracht ver klaarde hij, op een toon van wanhoop, dat zijn broeder zooeven gevangen genomen was, dat hij zonder dezen niet leven kon, en dat de gene raal hem zijn broeder teruggeven of hen te zamen dooden moest. De Russische generaal, evenals al de omstanders, door zulk een innige broederliefde getroffen, gaf grootmoedig den broe der aan den broeder terug, die onder vreugde tranen elkander wederzagen. Zij zwoeren nooit weder de wapenen tegen Rusland te voeren, al zouden zij er ook door de hunnen om vermoord worden. Kort daarop ontbrandde de oorlog opnieuw; de Tscherkessen moesten wijken, en bij de ver volging stieten de Russen op twee aan de beenen opgehangen lijken. Het waren de beide broeders, die hunne weigering om verder als vijanden te genover hunne weldoeners te staan, met huu leven hadden moeten boeten. Een aardig landmeisje, dat eieren naar de markt bracht, werd onlangs de dupe van een koddigen inval. Eenige voorbijgangers vonden de jonge vrouw, met haar mand naast zich op den grond, in een houding, waarin het haar on mogelijk was de minste beweging te maken, daar een groot aantal eieren op haar armen, die zij tegen haar borst gedrukt hield, lagen op gestapeld. Toen men haar vroeg hoe zij in die vreemde positie gekomen was, verhaalde de lan delijke schoonheid dat een jonge man haar had aangeboden een dozijn eieren te koopen tegen een goeden prijs, indien hij ze zelf mocht uit kiezen. Zij stemde toe en de jonge man liet haar armen kruisen en legde de schoonste eieren daarop neder. Toen dit gedaan was, betuigde hij zijn leedwezen, dat hij haar zooveel moeite om niet had veroorzaakt en »om haar in haar teleur stelling te troostenhad hij der weerlooze een har telijke kus gegeven (dit feit werd tusschen tranen en blosjes bij kleine gedeelten verteld), waarna de schalk lachende zijns weegs ging. Een fantasie van een verliefden letterzetter. Gelijk de bliksem uit den hoogen Trof mij den blik van uwe 'TV>TV Ik voel die werking reeds van verre lk smacht naar 't naad'ren dezer O, mocht het jawoord ras ontglippen Aan uwe zoete rozen Hoe lieflijk schijnt mij Hymen's band Ach, liefste, schenk mij uwe S3F" Arme man: Ik ga een paard koopen. Goede bekende: Een paard? En je hebt nauwe lijks voor je zelf te eten. Arme manJuist daarom. Ik koop het bij gedeelten. Eiken dag een pond bij den paarden- slachter, weet je. Vertel aan iemand van een derde Een daad, die edel was en goed 'k Wed, dat hij kalnx uw nieuwtje inpakt, En dan haar op de trekschuit doet. Maar fluistert gij iets van een laagheid, Iets van een schande hem in 't oor, Dan is hij in een wip de straat op, En holt naar 't telegraafkantoor Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Lief te hebben is het allerheiligste, maar het zwaartste tegelijk. Liefde is zelfopoffering. In derdaad, men bewijst geen liefde met hetgeen de hand doet, maar met hetgeen het. hart blij moedig geeft of zich weet te ontzeggen. Vertrouwen gelijkt op de witte, reine bloem kroon der aloë, die slechts een enkele maal in den loop van elke eeuw bloeit. Als deze eens is afgesneden, dan kan zij niet meer bloeien ge durende het leven dergenen die zich eens in haar verheugde. Indieu wij gedurende het midden van den dag op den bodem van een donkeren afgrond neder dalen, zouden wij de starren bespeuren, die van den gewonen grond onzichtbaar zijn. Zoo gaat het ook in het zieleleven, wanneer men tot de diepten der smarten is afgedaald, worden de hemelsche beloften en mysteriën u opgehelderd. Wij kunnen diegenen niet liefhebben, die reden hebben ons te verachten, en wij haten in hen de slechte meening, die wij hun van ons gegeven hebben. Achting zonder liefde bevredigt niet; liefde zonder achting walgt spoedig. Achting alleen verbindt schoone zielen aan elkander. Liefde alleen verleent aan dien band de kleur. Verbleeken kan de kleur, zonder dat de band breekt. Achting, liefde, vertrouwen, ziedaar de drie grondzuilen en het wezen der vriendschap. Stel prijs op ieders achting, maar laat deze schatting niet als een tol geheven, niet als een schuldvordering geëischt worden. Het zekere bewijs geboren te zijn met groote gaven, is geboren te zijn zonder afgunst. De afzondering bespaart ons meer verveling, dan de wereld ons genoegen bieden kan. Alleen staande is de mensch een zwak we zen, maar in verbinding met anderen is hij sterk. Alleen vermoeit hij zich vaak vruchteloos. Een blik van een vriend in zijn hart een wenk van goeden raad en een woord van be moediging, verheldert en verbreedt zijn beperk ten gezichtskring en drijft de sombere wolken van zijn voorhoofd. Aanbestedingen. Te Haarlem zal op 8 Augustus a.s. worden aanbesteed: het maken van zandophoopingen voor een fort bij Hoofddorp (le gedeelte), onder beheer der genie te Haarlem. (Raming f 72,700.) Amsterdam, (GemV) 10 Aug. H<ff maken van eene knstbatterij op het Vuurtoren-eiland bij Durgerdam, 2e gedeelte. (Raming f 48,700.) Aanw. 4 Aug. Het maken van eene knstbatterij bij Durger dam, 2e gedeelte. (Raming f 40,350.) Aanw. 6 Augustus. 's Bosch, (Prov. Bestuur) 17 Aug. Het oprui men van ondiepten in het kanaal de Dieze. (Raming f 2750.) Aanw. 10 Aug. 's-G raven huge, (Dep. Waterstaat) 22 A ug. De uitvoering van eenige werken tot normaliseering van de rivier onder Zuilichem, tusschen de kilo- meterraaien 84 en 86. (Raming f 33,100.) Aanw. 15 Augustus. Op 29 Aug. e. k. zal aan het Ministerie van Waterstaat enz. te 's-Gravenhage worden aan- besteed: het maken van het derde of noordelijke perron niet bijkomende werken op het centraal personenstation te Amsterdam. (Ram. f 67,500.) Op nader te bepalen datum zal te 's-Gravenhage worden aanbesteedhet uitvoeren van baggev- werk in de rivier de Dordtsche kil beneden kilo- meterraai 128 onder Dubbeldam en 's Gravendeel. (Raming f 15,000.) Marktberichten. HE IJSDEN, 28 Juli. Grasboter 68 a 72 cent per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3-?> a 4 cent per stuk. 's-HERTOGËNBOSOH, 30 Juli. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 200 vette kalveren en 6 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 42 a 46 ct., 2e kw. 38 a 42 ct., 3e kw. 3t a 38 ct. per kilo. De vette var kens golden 40 a 44 ct. per kilo. Den 30 Juli was de prijs der boter 1.00 tot 1.34 cent. GORINOHEM, 30 Juli. Aangevoerd 116 runderen. Zware Kalf koeien f 180 a f230. Kalf koeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 100 a 160. Melkkoeien f 130 a 180. Vaar koeien f 00 a f 000. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. Guiste Vaarzen f 80 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f40. 4 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 2 vette varkeus, van 17 a 18 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 a f 00. 364 biggen, f 6 af 13 per stuk. Boter 50 a 60 c. per half kilo. Eieren f 0.85 a f 0.95 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.90 per stuk. HA RDINX VELAan de vischmarkt alhier zijn van 23 tot 29 Juli verkocht: 31 zomerzalmen, waarvan de prijzen waren als volgt: groote van 74 tot 97 ct., kleine van 00 tot 00 ct. per 5 ons. Benevens 19 steuren van f46,00 f 15,00 per stuk. ROTTERDAM, 30 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 145 runderen, 157 vette en graskalveren, 1 nuchtere kal v., 1782 schapen of lammeren, 563 varkens, 00 biggen, 0 bok, 0 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 50 ct., 2e kw. 65 ct., 3e kw. 60 a 00 ct., kalve ren le kw. 87| ct., 2e kw. 80 a 75 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 55 ct.. 2e kw. 50 ct., alles per kilo; varkens le kw. 21 a 00 et., 2e kw. 20 ix 00 ct., 3e kw. 19 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 3.00 a 3.10. O verm, dito f 3.30 a 3.50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 8.00 a 1 1.00. Aange voerd 6 partijtjes. Zoetemelksche kaas 22.00 a 28 per 50 kilo. Aanvoer 44 partijtjes. MttmxgainHfflMHai W A T R H O O G T E K E fl L E N. 27 Juli 4.18 M. boven 0. 28 Juli 4.08 M. 29 Juli 4.10 M. 30 Juli 4.19 M. W E E E B E R I O H T. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: Veranderlijke wind. Advertentiën. Eene Weduwe van de P. G., 40 jaar oud, een goed inkomen hebbende, wenscht in kennis te komen met iemand van omstreeks denzelfden leeftijd. Er zul meer gelet worden op beschaving dan op een goed uiterlijk, geld is minder vereischt, doch wel eene nette betrekking. Op geteekende brieven zal alleen gelet worden, discretie wordt verzekerd. Brieven letter A', aan den Uitgever dezer Courant. -• T-ayytiVJYNIW-T uumuunuu .uunj 15 ets. per halve flesch. Stout Ale Pilsener Beijerscb Lager 12 10 10 12 HEUSDEN. DANIËL DUIJSER. UWUIXCiVmMtiiiIM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3