Volgens de »Küln. Zeit.* zullen de kinderen van familiën uit Elzas, die in Frankrijk worden opgevoed, de vacanties niet meer in Elzas mogen doorbrengen. Men zegt dat Prinses Clementine van Orleans in zes maanden meer dan 8 millioen frs. aan de Bulgaarsche schatkist heelt voorgeschoten. Volgens gerucht, is te Kiel een fransch zee officier als spion gevangen genomen. Volgens cene mededeeling aan de »Frankf. Ztg.« is er van de ter inschrijving aangeboden 850,000 loten der Noord-Hollandsche Vereeni- ging »Het Witte Kruis,voor circa 70,000 stuks ingeschreven. In de Beiersche Alpen valt voortdurend zóó veel sneeuw, dat de herders het vee, dat in de bergen graasde, naar het dal hebben moeten drijven. Sedert het begin van deze eeuw heeft men in het laatst van Juli iets dergelijks niet gezien. Bij het Engelsche Lagerhuis is een petitie in gediend van 217.989 inwoners van Londen en omstreken, tegen het sluiten der herbergen op Zondag. De Zweedsche schrijfster Victoria Benedictson (Ernst Ablyren volgens haar »nom de plume«), heeft zichzelf gedood. Zoowel lichamelijk lijden als dagelijksche zorgen deden de begaafde vrouw, die in 1883 zich door haar Beelden uit het Zweedsche volksleven« en later door haar romans »Geld« en Frau Marianneeen eervolle plaats in de Noorsche literatuur verwierf, het besluit nemen zich den halsader te openen. De perzikkenoogst van Delanore en Maryland wordt dit jaar op 8 millioen manden geschat! Uit het overzicht van het werk, aan het Panama-kanaal verricht gedurende de eerste helft van 1888, blijkt dat er 7,479.000 kubiek meter grond uitgegraven is. De Nijl is dit jaar buitengewoon laag, ten gevolge van gebrek aan regente Caïro heerscht een hevige hitte, die eene groote toename der sterfte veroorzaakt. Te Kaïro vreest men dat de waterstand van den Nijl dit jaar buitengewoon laag blijven zal, daar in het gebied van den Evenaar nagenoeg geen regen gevallen is. Sedert vele jaren was het water niet zoo laag als nu, en door de groote hitte en den slechten gezondheidstoestand, is de sterfte te Kaïro in de laatste weken belangrijk toegenomen. Te Zarkoje Selo vond men een achtenswaar dig man opgehangen. Zijn dochter was verloofd met een officier en nu was de vader (een we duwnaar) verliefd geworden op de zuster van den bruidegom. Volgens de Grieksche kerk is echter het huwelijk van een man met de zus ter van zijn schoonzoon niet geoorloofd en daal de vader wist, dat zijn dochter haar bruidegom hartstochtelijk lief had, besloot hij zich op te offeren en een einde aan zijn leven te maken. - Het stoomschip »Fulda,« van de Noord-Duitsche Lloyd, was 14 Juli bij de New-Foundlandsche banken, tijdens dikken mist in aanvaring met en zijn Dorluchtigheid, twee kerels, zeg ik je, lang en slank, vlug en bnpsch, en daarbij jong, gezond en van echt ras, als een Arabische schim mel. Op een dag nu stond ik voor de deur en poets juist mijn.... nou ja! Daar komt zij de trap af en komt voor me staan met een blik, of ik maar dadelijk had toe te grijpen om mijn snorrebaard aan haar rood bekje af te vegen. Corporaal, ik zeg je, drie vingers boven uiijn maag was het of de aanval werd geslagen en wie weet, wat er gebeurd zou zijn. Maar wie komt daar in eens de straat afgaloppeeren, houdt daar voor 't huis stil en stijgt af? een ordon nans van prins Eugeriius, die het bevel brengt, dat »Heinz!« klonk daar achter den verteller. Hij keek om en zag den vorst, die van 't ontbijt kwam en stelde zich dadelijk in regle mentaire stijve houding. De corporaal was bij het liooren van de diepe stem oogenblikkelijk uit de kamer verdwenen. Dorluchtigheid »Ik ga naar Gartow.« »Naar Gartow? Maar Dorluchtigheid, dat is Hannoversch!* >Maakt niets! Van avond ben ik weer hier. Hebt verlof tot van avond. Verlof? Geen zin. 'k Ga mee.« »Kan je niet gebruiken »Wat? hm, mogelijk; maar ik kan Dorluch tigheid gebruiken »Gaat niet; basta, uit! Wil eens kijken wat voor soort van vogelkooien de Keurvorstelijken hebben; weet een weg, langs welken ik veilig heen en terug kan, en ontmoet daarbij misschien Bellheimer, die ook over de grenzen is.« »Zal ik de pistolen opzoeken, Dorluchtigheid »Neen, heb genoeg aan de zweep, waarvan de steel met lood gevuld is. Kan te paard stij gen en met ritmeester von Galen meekomen als ik om negen uur nog niet terug ben.« Dorluchtigheid, 'k heb niemand wat te be velen maar, sakkerloot, veel honden zijn des hazen dood. Als ze u nu pakken, dannu, dan kom ik ook, en God zij hem genadig, die voor mijn sabel komt! 't Was echter beter, als ik dadelijk meeging. »Je blijft!* (Wordt vervolgd.) een Fransche visscherschoener, die ten anker lag en welke daardoor met de geheele bemanning verongelukte. De booten vau de »Fulda« wer den te water gelaten, doch men kon niets meer van het wrak ontdekken. - Op een meeting te Bolton, waarop lord Rosebery het woord voerde, zakte de tribune in waarop 5 a 0 honderd men- schen waren gezeten. 12 heeren en dames wer den gewond, sommigen vrij ernstig. Rosebery kreeg geen letsel. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Aug. Met genoegen kunnen wij melden dat de heer D. A. Scholten gunstig is geslaagd in zijn examen als hoofdonderwijzer, en dat de heer Prick, onderwijzer alhier, zijn examen in het Duitsch heeft afgelegd voor het lager en middel baar onderwijs. LAND VAN ALTENA. De zoozeer gevreesde ziekte heeft zich ook hier reeds aan de aardap pelen vertoond, eenige dagen geleden eerst in het loof doch nu worden al bedorven gerooid; de late soorten, voornamelijk de jammen staan zeer slecht, beginnen veel te krullen en nog weinig te bloeien, en lijden, evenals het vlas, veel van het natte weer. Met het hooien gaat het zeer slecht, er wordt veel hooi gewonnen zonder kleur, men besteedt voor de beste partijtjes f 16 a f 17, en voor klaverhooi f 14 a f 15 per 500 K.G. en daar de hoeveelheid over het algemeen niet tegenvalt, wordt door de hooiboeren nog geld verdiend, ofschoon de hooilanden dit voorjaar duur wer den vei'pacht. WAALWIJK. De handel in hooi van het nieuwe gewas is, naur andere jaren gerekend, voor 't oogenblik in de Langstraat van zeer wei nig beteekenis. Slechts enkele partijen voor par ticuliere rekening werden uit het land gekocht en los geladen. Dit betrof echter puik gewonnen hooi, dat in het laatst der vorige maand bij gunstig weder gehooid werd, waarvoor dan ook f 4 a f 5 per 1000 K.G. boven de gewone markt gegeven werd. De gewone hooikoopers bieden naar qualiteit van f 33 tot f 36 per 1000 K.G., doch doen weinig zaken. Nagenoeg al het leve- rantiehooi, dat in de vorige maand drooggemaakt werd, is van geringe qualiteit en bruin van kleur, waarom de hooiboeren de beste qualiteit vasthouden en daarvoor merkelijk hooger prij zen denken te maken. Van schelven of op mijten plaatsen aan het Oude Maasje, is dit jaar geen sprake. De geringe hoeveelheid jarig hooi, die nog voorhanden is, zit in vasthoudende handen. Iemand, die alhier per wagen van »Van Gend en Loos« was aangekomen, is onmiddellijk door de politie in hechtenis genomen. BAARDWIJK, 31 Juli. Voor het liefde gesticht, dat hier gebouwd wordt, is door me vrouw de douairière Smits f 10,000 geschonken. Maandag der volgende week wordt de eerste steen gelegd door mevrouw JansenSmits. BRAKEL. Tot hoofd der openbare school alhier, is benoemd de heer J. van Ek, onderwij zer te Dinteloord. ZUILICHEM. In sommige stukken land begint zich de zoo zeer gevreesde aardappel ziekte te vertoonen. Hoewel het loof vrij erg aangetast wordt, blijft de knol nog goed. De prijs is aan de beurs te Brakel in de laatste dagen aanmerkelijk verminderd en bedraagt nog f 1.50 per H.L. NIEUWKUIK. Het hopgewas heeft door het ongunstig weder veel geleden. Zoo het zich laat aanzien, zal men nog op geen half gewas kunnen rekenen. KAATSHEUVEL, 31 Juli. Gisteren herdacht de handboogschutterij »Amoenitas« alhier den dag van haar 26-jarig bestaan. Bij gelegenheid van dit herinneringsfeest werden zilveren ge denkpenningen uitgereikt aan twee harer leden, n.l. aan de heeren J. A. van Bokstel en J. Snoeren, die beiden sedert eene kwarteeuw wer kend lid van »Amoenitas« zijn geweest. Een paar jaar geleden viel eene dergelijke onder scheiding te beurt aan de heeren J. Lombarts, W. van der Wee en C. Montée. De vechtpartijen en baldadigheden des Zondags-avonds houden hier nog maar steeds aan. Meestal zijn het dezelfde personen, die door den drank verhit, huiswaarts keerende den een of ander rustigen burger tot hun mikpunt kie zen. Nu j.l. Zondagavond werden weder op een tweetal plaatsen de glasruiten verbrijzeld, waarbij een der daders, zekere J. P., zich ernstig aan de handen heeft verwondvoorzeker een goede les. Tegen hem is bovendien door de maréchaus see proces verbaal opgemaakt. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maaud Juli ingelegd f 771,72, terugbetaald f 839,20. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 476. Binnenland. De gezondheidstoestand van Z. M. den Ko ning schijnt, over het geheel genomen, den laatsten tijd dezelfde gebleven te zijn. Wel heeft Z. M. bij het gunstige weder van laatstleden Vrijdag zich een kleine wandeling in de bekende Oranjelaan van het koninklijk park kunnen ver oorloven, maar daarentegen zou volgens de jongste berichten de toestand weder iets minder gunstig zijn. De »N. R. !t.« verneemt dat de Minister van Oorlog voornemens is belangrijk te bezuinigen op het hoofdstuk genie. Zoo is reeds afgezien van den voorgenomen bouw eener bakkerij, nieuwe nachtleger- en kleeding-magazijnen enz., te Utrecht. Het gemeentebestuur te dier plaatse heeft toegestemd om de thans in gebruik zijnde gebouwen voor geruimen tijd in huur te geven. Tevens bestaat het plan om de drie oude forten op Texel, waarvan een in 1572 is aangelegd, te doen slechten, omdat zij tot niets nut meer zijn en elk jaar nog onderhoud eischen. Naar de »N. It. Ort.« meldt, zou een Ko ninklijk bevel naar Indië zijn gezonden, strek kende tot opheffing van het besluit, waarbij aan de heeren Sol en De Sturler het verblijf in een gedeelte van Indië is ontzegd. De Regeering heeft een telegram uit Batavia ontvangen, meldende dat de hoofdaanleggers van het oproer in Bantang door bemiddeling der bevolking gevangen genomen zijn. Enkelen, die zich tegen de gevangenneming hadden ver zet, werden gedood. De op 28 Juni j.l. op het rijkstelegraafkan toor te Heusden en het bijzonder telephoonkan- toor te Wijk (bij Heusden,) in het belang van den vruchtenhandel ingevoerde meer uitgebreide diensttijd wordt, te berekenen is van 1. Augustus af buiten werking gesteld. De gewone dienst uren zijn nu weder van kracht. Een gedeelteljjke zonsverduistering die in het algemeen van weinig beteekenis en bovendien voor ons geheel onzichtbaar is, zal op 7 Augus tus plaats vinden. Op het verzoek van de heeren N. Redeker Bisdom c. s. te Amsterdam, om het Wieringer- meer te mogen droogmaken en inpolderen, is door den minister van waterstaat afwijzend be schikt, omdat het plan eenige wijziging be hoefde. Door den minister is aan genoemde heeren echter tevens te kennen gegeven, dat desverlangend eene voorloopige concessie zal worden verleend, mits binnen één jaar een volle dig uitgewerkt ontwerp wordt ingezonden en het bewijs worde overgelegd, dat de gelden voor de uitvoering der werken zijn verzekerd. Voorts dienen ze te bewijzen, dat met de betrokken waterschappen de noodige overeenkomsten zijn gesloten tot regeling hunner belangen in afwate ring en gemeenschap te land en te water. Einde lijk dient de verklaring overgelegd, dat vóór het aanvaarden der definitieve concessie, een waar borgkapitaal ten bedrage van 3 pCt. der ge raamde kosten zal worden gestort. De heer J. P. Wijtenhorst, civielingenieur, is benoemd tot adjunct-ingenieur bij den algemee- nen dienst van den rijkswaterstaat en belast met de nieuwe opneming van de Maas. Volgens den regenmeter der rijks landbouw school te Wageningen is in de maand Juli j.l. niet minder dan 160 mM. regen gevallen, tegen 23£ mM. in Juli 1887. De afgeloopen maand leverde 26 regendagen. Uit verschillende deelen van ons land komen klachten over den voortdurend feilen regen, waardoor het binnenhalen van het hooi en de rogge zeer wordt bemoeilijkt, en de oogst voor een groot gedeelte mislukt is. Op vele plaatsen vertoont zich de ziekte in de aardappelen. Door douairière Radermacher Schorer is uit de nalatenschap van wijlen haar zoon jhr. Rader macher Schorer van Nieuwerkerk, een kapitaal van f 30.000 geschonken tot het oprichten te Middelburg van een »Schorerfonds«, uitsluitend bestemd tot liefdadige doeleinden. De mestverzameling der gemeente Groningen heeft over 1887 opgebracht de som van f86,148.50 terwijl de uitgaven f 75,648.50 beliepen, zoodat eene netto-winst is gemaakt van f 10,500. In de maand Juli werden de graven der mar telaren te Brielle bezocht door 5945 bedevaart gangers hieronder zijn niet begrepen de processiën uit die gemeente en Hellevoetsluis. In de maand Juni bedroeg hun aantal 3650. Sedert Zaterdag 28 tot Dinsdag 31 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 61 zalmen van 3 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,66 tot f 1,04. 0 steur ad f 00. Van 28 tot en met 31 Juli werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1650 zalmen, groote zalm gold f 1,10 a f 1,15, kleine f 0,80 a, f 0,90, St. Jakobzalm f 0,60 a f 0,75 per 5 ons. In de afgeloopen maand werden aan de markt te Kralingen aangevoerd en verkocht 6804 zal- O O men, 5015 St. Jacobzalmpjes en 103 steuren. In dezelfge maand van het vorige jaar bedroeg dit getal 13,799 zalmen, 3406 St. Jacobzalmpjes en 147 steuren, en in 1886, 12,858 zalmen, 9371 St. Jacobzalmpjes en 121 steuren. De brug over de Oude Maas nabij de ge meente Barendrecht is zoo goed als voltooid. Alleen wordt nog gewerkt aan een gedeelte van den nieuwen toegangsdijk, welke iets gezakt schijnt te zijn, alsmede aan de brugwachters woning en onderhoorigheden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer R. te Beek (Limburg) een appelboom gevonden wordt, die vruchten draagt en tevens nieuwe bloesems. Als een zeer zeldzaam geval wordt van Loon- opzand gemeld, dat door jhr. Mr. E. Verheijen, op de heide in een waterkom met de zetlijn een snoek van oude ponden zwaarte is gevangen. Alleen gedurende den winter staat dit wieltje, door het doorsteken van eenige dammen in ver binding met eenige slooten. Op rekwisitie van den Commissaris des Ko- nings is een detachement van 25 manschappen der infanterie uit het garnizoen te Grave naar Megen vertrokken, om aldaar te waken tegen het kwaadwillig doorsteken van den Groenen dijk, die den polder van Megen aan de boven zijde dekt tegen het afzakken van 't overtollig water uit de landen van Grave en Ravenstein. Het »Utr. Dbl.« verneemt, dat de ingenieur P. J. de Quartel voornemens is concessie aan te vragen tot droogmaking en inpoldering van het grootste gedeelte van de Zuiderzee en Frie- sche Wadden. De algemeene Ned. wielrijdersbond telt thans meer dan 1800 werkende leden en 150 niet- werkende, te zamen ruim 1950. Aan de weesinrichting te Neerbosch is door wijlen jonkvrouw M. J. Bichon Yisch een legaat vermaakt, groot f 8000, vrij van het recht van successie. Jaantje Struik, de zoogenaamde »millioenen juffrouw*, thans nog te Gorinchem vertoevende, moet voornemens zijn zich weder te Amster dam metterwoon te vestigen ditmaal vermoe delijk niet in het Bible-Hötel Maandag vervoegden zich ten huize van eene weduwe te Andel 2 kooplieden, die verschillende goederen (welke zij echter niet bij zich hadden) voor spotprijzen te koop aangeboden. Een hun ner fungeerde voor knecht en handelde namens den ander, die tengevolge van totale doofheid (naar het heette althans) daartoe niet in staat was en ook om die reden zijne zaak met ver verlies van de hand moest doen. De quasi-knecht verzocht de weduwe zonder getuigen te mogen spreken en bood haar daarop onder stipte geheimhouding naar het heette een pakje echte Brusselsche kant aan voor f 300. De koop werd gesloten, de kooplieden vertrokken, en de koopster bemerkte spoedig dat zij was op gelicht. De heer A. S. wien het geval ter oore kwam, liet dadelijk een rijtuig inspannen en achter haalde de kooplieden te Werkendam, waar zij door de maréchaussees werden aangehouden en naar Andel gebracht. Nadat een onderzoek was ingesteld, werden zij des nachts te Woudrichem in arrest gehouden en naar 's Bosch getranspor teerd, om in het huis van burgerlijke en mili taire verzekering te worden gehuisvest. Te Scherpenzeel staan de predikant en de organist niet op goeden voet met elkander. In een onlangs gehouden godsdienstige samenkomst staakte de predikant zijn kanselrede vóór die geëindigd was omdat, naar zijn bewering, de organist onophoudelijk wind door de pijpen van het orgel joeg en hem daardoor in de uitoefe ning van zijn ambt belemmerde. De organist was echter, naar het zeggen der ouderlingen, onschuldig, daar de kerkdeur slechts zou ge krast hebben. De organist zal nu een aanklacht wegens hoon en laster jegens den predikant instellen. Een bediende van de Zierikzeesche boot is uit Rotterdam verdwenen met medeneming van een som van f 900 aan contanten, ten nadeele van den hofmeester, en met achterlating van zijn gezin. In de fabriek van de heeren G. Bogaers en Zn. te Tilburg is een werkman, die Zondag de wacht en de machinekamer had, in een stoomketel, welke hersteld moest worden, gekropen. Hoe wel de stooih Zaterdagavond reeds uitgelaten was, was de ketel niet afgekoeld. De werkman is gevallen en met het hoofd op een klinkna gel te land gekomen, waardoor hij het bewust zijn schijnt verloren te hebben. Hij kon zich toen niet opheffen en ontving zulke hevige brandwonden dat men hem 's avonds, toen men hem kwam aflossen, dood vond. Per raderbaar werd naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam vervoerd een 22-jarig man, wo nende in de Lindestraat, die in zwaar beschon ken toestand in den kelder van een perceel op den Zeedijk binnengedragen en vermoedelijk ster vende was. Bij aankomst in het Binnen-Gasthuis bleek hij reeds overleden te zijn. Een arts heeft verklaard, dat overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak was van den dood. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de overledene in verschillende tapperijen op den Zeedijk tus- schen de 40 en 50 glazen jenever heeft gebruikt. Te Heerde is een winkelier, die naar de Kam- permarkt reed, van ziju wagen gevallen, over reden en op de plaats dood gebleven. - Twee mannen, die te Voorst bij Zutfen onder een boom stonden te schuilen, werden door den bliksem getroffen. De een was terstond dood, de ander kwam na ongeveer een half uur bewusteloos te zijn geweest, weer bij. - Een schippersknecht, die misbruik maakte van sterken drank, is te Katwijk in het water gevallen en verdrouken. - Nabij Gorinchem is uit de Linge het lijk opge- n o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2