ter, Ayuies, werd het slachtoffer van zijn hulp vaardigheid. Hij was verdronken. In een vergadering van aandeelhouders van het Panama-kanaal zeide Lesseps, dat de directie zich verbond het kanaal in 1890 voor de vaart open te stellen. Als candidaat voor den troon van Bulgarije wordt thans genoemd Prins Georg van Olden burg. Volgens de >Gaulois« zou de Prins van Coburg abdiceeren. Uit Weenen wordt aan de Parishet bijna ongeloofelijke bericht gezonden, dat koning Mi lan zijn 12-jarigen zoon arrest heeft opgelegd, omdat hij in zijn tegenwoordigheid den naam zjjner moeder heeft uitgesproken. Voorts zou de adjudant van den jongen prins vervallen van den dienst zijn verklaard. De Keizerin-weduwe Victoria heeft de kerk van het H. Graf te Innichen, in Tyrol, aange wezen als het model voor het mausoleum, dat op het graf van Keizer Frederik zal worden op gericht. Innichen, een aardig oud marktvlek, ligt dicht bij het Ampezzo-dal en gedurende het bezoek van het Keizerlijk echtpaar aan die plaats in het vorige jaar maakte de toenmalige Kroon prinses een schets van het eerwaardig gebouwtje. Op haar verzoek is de Oostenrijksche architect baron Schmidt bezig met plannen van de kerk te maken. Op den hoogsten top van het Reuzengebergte, de Schneekopf, zal een gedenkteeken voor keizer Frederik geplaatst worden. Dat het ook in Rusland treurig met den land bouw gesteld is, bewjjst het feit, dat in de laatste dagen groote troepen landbouwers en ambachts lieden, nauwelijks van voldoende kleeding en uit rusting voorzien, het land verlaten om in Amerika een nieuw vaderland te zoeken. Het zal natuurlijk zeer de vraag zijn, of men daar van hunne komst gediend is en zij niet, als zoovelen vóór hen, zul len worden terug gezonden, zonder een voet aan wal te hebben gezet. Arnerikaansche bladen verhalen van een on langs te Jefferson overleden meisje, dat maan den lang gedurende hare ziekte alleen gevoed werd door de poriën van hare huid. De maag der zieke was niet in staat eenig voedsel te verdragen, en om haar toch iets voedens te doen binnen krijgen, smeerde men hare huid, welker poriën zeer goed werkten, met een meng sel van olie en vet in. De warme huid zoog dat voedsel snel op, en de zieke, zoo verhalen de berichtgevers, bleek er baat bij te vinden. Uit de mijnen van Amerika werd onlangs een stuk steenkool opgedolven, dat 47 kub. voet groot was en 6345 K.G. woog; dat stuk ging dadelijk naar eene tentoonstelling in Texas. Volgens de jongste berichten uit China kan de doorbraak van de dijken der Gele rivier, die verleden jaar zulke verschrikkelijke overstroo mingen veroorzaakte, niet meer hersteld wor den vóór de volgende overstroomingen te ver wachten zijn. De autoriteiten zijn tengevolge daarvan zeer beangst Yoor nieuwe rampen. Hevige stormen en regenvloeden hebben in Engeland veel schade aangericht. Te Chatham en Rochester regende het 12 uren achtereen hard. Een deel van Chatham staat onder water, o. a. de groote lakenfabrieken van Cookson, zoodat 800 man zonder werk zijn. Het Essex-dal is overstroomd. De oogst heeft zwaar geleden. Het oostelijk deel van Londen is zwaar geteisterd door overstroomingen3000 huizen in de arm ste stadswijken staan 3 voet onder water. In 1861 regende het in Juli bijna eiken dag (28 van de 31 dagen), schrijft een Engelsche meteoroloog, daarentegen was Augustus toen een bijzonder fraaie maand. Het regende slechts 10 dagen en dan nog zeer weinig, terwijl on weer uiterst zeldzaam voorkwam. Tengevolge van de aanhoudende regens hebben in Silezië en te Elbing overstroomingen plaats gehad. Het spoorwegverkeer is op verscheidene plaatsen afgebrokende oogst is grootendeels vernield. - Te Sevilla is het dak der kathedraal ingestorteenige gewelven stortten eveneens in en het orgel werd vernield. - Te Bourges heeft een reizend koopman, wiens vrouw gestorven was, in een aanval van waanzin zyn pasgeboren kind in de wieg gedood en zich daarna van het een ooievaar en loopt nog harder dan 't jongste snijdersknechtje. Hij is al lang over de bergen, en Heinz, donnerwetter, die staat daar te klet sen. Voorwaarts, marsch, oude ezel, naar Gartow en Zyn Excellentie bevrijdIk heb verlof en kan gaan, waarheen ik wil.« Hij greep weer naar de pistolen in wier met zilver beslagen loop de vorstelijke kroon van Dessau was gegraveerd. »Hm, maar zóó kan ik toch onmogelijk weg. Dorluchtigheid als veehandelaar gekleed; dat's het beste, dat doe 'k ook. Weg met die slob kousen ik trek lange laarzen aaneen blauwe kiel heb ik ook en een zweep kan ik bij eiken zadelmaker krygen. Alzoo voorwaarts Heinz, en los op die schurken, zooals toen op de Beieren en Franscben, namelijk ik en zyn Dorluchtig heid, anno vier!« (Wordt vervolgd.) leven beroofd. - Te Sheffield kreeg een kind van drie jaren stuipen, ten gevolge van schrik over een hevig onweer. Weinige uren later stierf het. - Te Suffolk, in Virginia, zyn 76 huizen afgebrand. De schade wordt op 100.000 pd. st. geschat. Behalve in Opper-Silezië en het Elbingdistrict, is ook de prov. Posen zwaar geteisterd door de hevige regens. - In Polen is de oogst door hagel en wolkbreuken hier en daar geheel vernield. Het zelfde geldt van Boheme. - West-Rusland en het Weichselgebied, leden mede veel door hoog wa ter. - Tusschen Lokeren en Antwerpen had een wolkbreuk plaats. - Aanhoudende slagregens heb ben overstrooming veroorzaakt van het Vierwald- stadtermeer, waardoor alle huizen en logementen aan de kaden onder water staan, terwijl de oever promenade zelf ingezakt is. Groot is in het alge meen de verwoesting. Ook de Gotthardspoorweg staat gedeeltelijk onder water. De regens blijven steeds voortduren en in 't gebergte valt er sneeuw. Zoo zijn in het Berner Oberland de bergen dik met sneeuw bedekt. De Rbigi is nog sneeuwvrij. De wijnstreken leveren een treurigen aanblik op. - Te Lucern is de Reuss buiten haar oevers getre den. In Uri heeft zij de dijken doorgebroken. - In Montenegro heerscht groote ellende, 4000 rnen- schen ly den gebrek. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 7 Aug. De werkzaamheden tot verlegging van den Nieuwen Maasmond, tusschen den Hoogen Maas dijk en den Bernschen dijk, nabij deze gemeente, waarvan de aanvang op 1 Augustus 1.1. was bepaald, zijn thans reeds in begin genomen. Naar wy vernemen zullen daartoe weldra wor den aangevoerd: 5 locomotieven, i excavateur en natuurlyk de noodige rails en dwarsleggers. Het personeel waarmede het werk zal worden begonnen, zal bestaan uit circa 200 a 300 pol derwerkers, onder leiding van de heeren van der Vlies en Brand, ten name van den heer L. J. van den Steenhoven te Dordrecht. Eene groote machineloods zal nabij de hoeve te Bern worden opgesteld, voorts komt eene directie- en eene aannemerskeet op het midden van het terrein. Ook zullen rieten keeten voor het volk over de verschillende deelen van het terrein wordt geplaatst. Een en ander zal aan deze streek eene onge kende levendigheid bijzetten. Als eene Inzonderheid werd ons een kippenei getoond, dat een Nederl. ons (100 gram) zwaarte heeft, afkomstig van eene kip die in eigendom toebehoort aan den heer Mens, brigadier der Kon. maréchaussees alhier. 7 Aug. Het carillon, waarnaar reeds lang reikhalzend was uitgezien, zal dan toch eindelijk een feit worden. Naar wij vernemen wordt heden de steller van het klokkenspel verwacht en zal het werk ge regeld voortgang hebben. Dat dit alles niet bin nen een paar dagen kan geschieden, wordt dui delijk, wanneer men weet, dat eerst het uurwerk eene verdieping lager zal moeten geplaatst, ver volgens de klokken nog moeten gestemd worden, om eindelijk de zeer gecompliseerde mechaniek aan te brengen. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Zalt-Bom- mel c. a., de heer J. A. Baron Bentinck, thans te Etten en Leur c. a., en tot heemraad en tot bestuur van het waterschap ule Vervoornepolder,« de heer P. H. van Dusseldorp, en tot secretaris penningmeester de heer D. Pieck, tot heemraden van den Zuid-Hollandschen polder onder Dussen de heeren A. Snoek en O. van Daalen. ZU1LICHEM. De zoo zeer gevreesde aardap pelziekte heeft zich alhier weer sedert eenige dagen vertoond. Hoewel het loof op sommige plaatsen ernstig aangetast is, blijft de knol nog al vry. Als het ongunstige weder der laatste weken nog eenigen tijd aanhoudt, is het te vreezen, dat de late aardappelen veel zullen lijden. De prijs der vroege is aan de beurs te Bra- kel aanmerkelijk verminderd en bedraagt thans f 1.50 per H.L. De opbrengst laat niets te wen- schen over, wat eenigszins de lage prijs ver goedt voor de landbouwers. UITWIJK, 5 Aug. De bijkers maken tot heden slechte zaken, weinige nieuwe stokken hebben zich gevormd. Reeds waren zij met ge- deel telyk zieke bijen aangekomen. De natte en ongunstige toestand van het weder gaf weinig gelegenheid tot uitvliegen, zoodat zy den ge- gaarden voorraad weder moest verteeren. Naar de boekweit vertrokken zijnde, gaat 't ook daar niet naar wensch, aangezien, willen de by en met vrucht werkzaam zijn, het des nachts moet dauwen, terwijl des daags de zon hare verwarmde stralen moet uitzenden. Mocht het weder in deze maand nog in tijds verbeteren, zoo zou er gedeeltelijk nog iets van terecht kun nen komen. De werkzaamheden op het land onder vinden groote vertraging en de toestand voor vele gewassen, door het aanhoudend natte we der is treurig te noemen. Veel hooi ligt tegen den grond, zonder bewerkt te kunnen worden, veel gras moet noodzakelijk gemaaid worden, doch de toevoer van water maakt het ondoen lijk, daar de lage gedeelten geheel onderstaan. De pijlschaal in den polder teekende 25 tot 30 cM. op het zomerpeil. Op verscheidene plaatsen is men thans bezig het land met handmolens droog te malen, ten einde nog iets te kunnen verrich ten. De laat uitgezaaide beetwortelen blijven op dezelfde hoogte en zoo het nattige weder nog eenigen tijd blijft aanhouden, kan meu deze als mislukt beschouwen. Het koren op vele akkers ligt door den zwaren regen tegen den grond geslagen, zoo ook 't vlas, terwijl de rogge vooral, die tot rijpheid begint te komen, de vrees doet ontstaan voor een slecht gewas. Ook de aardappe len beginnen den nadeeligen invloed van het nat te ondervinden. Hier en daar vertoont zich de ziekte, hoewel nog in geringe mate. Voor dit product is geen handel cn do prijzen zijn laag. De toestand van het vee blijft bevredigend, hoe wel het in de lage weilanden veel ongemak te verduren heeft. BRAKEL. Donderdag had alhier een treurig ongeluk plaats. De zestienjarige zoon van M. Duijzer wilde op een in beweging zijnden hooi wagen stappen. Hij gleed evenwel uit met het noodlottig gevolg, dat hem de beide raderen over de beenen gingen. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar huis gebracht, waar een paar uur later het been gezet is door den ge neesheer uit Herwijnen. Dienzelfden avond was ons dorp in feestge waad gehuld, ter eere van het huwelijk der tweede dochter van onzen burgemeester, mejuff. M. van Dalen met den WelEd.Gestr. heer H. O. van Os. Van vele woningen wapperde de driekleur, vooral langs den weg dien het paar moest gaan naar het raadhuis en terug. De terugtocht geschiedde, door oud en jong begeleid, onder een eereboog, voorafgegaan door muziek en bruidsmeisjes. Het geheel maakte op alle toeschouwers een aangenamen indruk. Ten huize der bruid werden al de leden, die aan het feest deelgenomen hadden, onthaald. Alles liep in de beste orde van stapel en de avond werd waar dig besloten niet eene lampionverlichting en vuurwerk. DALEM, 3 Aug. Tot voorzitter van den polder Dalem is verkozen de heer W. van Dan nis alhier. WOUDRICHEM. Dezer dagen werden bij H. v. S. alhier, des nachts verscheidene kousen ont vreemd. Men is er nog niet in geslaagd den dief of de diefegge op te sporen. Binnenland. De Minister van Koloniën heeft de opzen ding bevolen naar Nederland van de voornaam ste stukken, die betrekking hebben op de zaak- Willink Ketjen. By de regeering moet het plan bestaan, om by de aanstaande begrooting het voorstel te doen tot opheffing van de rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch. Omtrent de vraag of 't ontwerp tot verlen ging van den diensttijd der miliciens noodig is, waren de meeningen verdeeld. In verschillende afdeelingen verklaarde men zich tegen 't ontwerp, omdat er geen buitengewone omstandigheden« aanwezig zijn. Aangedrongen werd op 't onvervijld beramen van de noodige maatregelen tot regeling onzer levende strijdkrachten, ter voorkoming van nood wetten en dit te meer omdat de benoeming eener Staatscommissie met zóó onbeperkt mandaat, wei nig ernst verraadt. Vele leden verklaarden dat dit de laatste maal zou zijn, dat zij aan zulk een noodwet hun stem gaven, terwijl anderen alle uitgaven voor versterking der doode weermiddelen wenschen gestaakt te zien totdat de noodige le vende strijdkrachten aanwezig zouden zijn. De Staatscourantbevat een memorandum, door den heer J. J. B. Heemskerk, lid der firma Heemskerk Co., te Shanghai, bij het Minis terie van Buitenlandsche Zaken ingezonden, aangaande de laatste overstroomingen der Gele Rivier in China. Het strekt voornamelijk tot opwekking van Nederlandsche waterbouwkun digen, om belast te worden met de groote wer ken, welke bij de rivier zullen noodig zijn. Be langstellenden kunnen van de in dit memoran dum vermelde bijlagen inzage bekomen aan voornoemd Ministerie. Door verschillende pachters van domeingron den op Tessel is aan de Regeering wegens de drukkende tijdsomstandigheden verlaging van pacht verzocht. De heer W. Kes te Dordrecht heeft zijne be noeming tot directeur van het nieuwe Concert gebouw te Amsterdam aangenomen, en zal den len October die betrekking aanvaarden. Tot ln onderwijzer aan de gymriastiekschool te Dordrecht, tegen eene jaarwedde van f1200, is benoemd de heer J. J. Sonne, te Dordrecht. Door het Dagelij ksch Bestuur van Gorinchem is het besluit genomen tot het beplanten van het plein voor het station met boomen. Een te Pretoria verschijnende Engelsche courant meldt, dat door een pas uit Nederland aldaar aangekomen Hollander concessie is aangevraagd voor de oprichting van een entrepot te Pretoria, en dat die concessie waarschijnlijk verleend zal worden. De electrische verlichting van de fabriek der heeren J. Willink Paschen, te Groenlo, voor 200 lichten van 16 kaarsen, is opgedrugen aan de heeren Willem Smit Co., te Slikkerveer. Sedert Woensdag 1 tot Vrijdag 3 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 59 zalmen van 3 tot 27 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,61 tot f 0,98. 0 steur ad f 00. Van 1 tot en met 3 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 2541 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,10, kleine f 0,90 a f 1,00, St. Jakobzalm f 0,60 a f0,80 per 5 ons. De hoofdprijs der Haarlemsche paardenloterij een met twee paarden bespannen landauer - is ten deel gevallen aan den heer C. Bos, veehouder te Abbenes. De Tjonker-kanalisatie nadert hare voltooiing. Binnen een paar weken zal het graven geëindigd zijn. Het voortdurende regenachtige wedei werkt ongunstig op den voortgang van den bouw der sluiswerken. Toch vorderen ook deze, en vleit men zich, dat het kanaal in den loop der vol gende maand geheel gereed zal zijn. In de vorige week werden in het Nieuwe Gat op het Haringvliet door de zuigers van den heer Jan Leis te Kinderdijk, uit een onbekend wrak, opgehaald 133 blokken lood, dragende het jaar tal 1771. Gedurende 1888 zijn te Vlaardiugen aange komen 10,000 ton haring, tegen 27,000 in 1887, 25,000 in 1886 en 28,000 in 1885. In Schot land is de haringvangst in dit jaar eveneens on- voordeelig. De vangst bedroeg er 70,000 ton tegen 95,000 in 1887, 125,000 in 1886 en 215,000 in 1885. In den polder »het Nieuwland,« groot 70 hec- teren, gelegen langs de Noord tusschen Papen- drecht en Alblasserdam, staan bijna alle gewassen door den overvloedigen regen in of onder water, omdat de watermolen door gebrek aan wind en boezem weinig of geen dienst kan doen. Om geen grooter schade te voorkomen heeft de huur der dezer landerijen, de heer H. van Walbeek, zijne toevlucht genomen tot de zeeboot Zeeland* van de heeren L. Smit en Co., welke door middel van een buis van 10 cM. doorsnee en een centri- fugaalpomp, per minuut 15,000 liter water ver plaatst en zoo dag en nacht door, het overtollige polder water in de Noord voert. Dit werk is reeds begonnen. Het water is reeds zichtbaar verminderd. Door den velen regen van den laatsten tijd staan te Alblasserdam veel landerijen dras. Hier aan is het ook toe te schrijven, dat zich de gevreesde ziekte in de aardappelen veelvuldig vertoont. De hooioogst is hier ook over 't alge meen zeer schraal. Als troost in dezen regenachtigen zomer moge strekken, dat ook onze voorouders dergelijke natte zomers gehad hebben. In de »Drentsche Jaarboe ken,*!: van vader Picardt, leest men: »Geen men- sche die leeft, heeft gesien in dese Landtschap soodanige jaminerlicke drie after-malkanderen vol gende jaeren, als geweest zijn de jaer van 1648, 49 en 50. Het heeft dese Somers en Herfsten eontinuelich geregent, metsulckestortregens, dattet water in sommige plaetsen zoo hoogh gestaen heeft als in de Aller-Heyligen vloet. Hierdoor is het meeste gras verdorven, het hoy verdronc- ken, het koorn op 't veld verrot, koeyen, paer- den, schapen, met menigte weghgestorven, den brandt verdurven, waer door groot gebreck ge weest is van broodt, butter, kaes, speek, bier, brandt, en andere levensmiddelen. De vier laatste Maandagen zyn werkelijk maandagengeweest. Wat niet vaak voorkomt geschiedde toch die dagen. De maans ver wisseling nieuwe maan, eerste kwartier volle maan en laatste kwartier had telkens op Maandag plaats. Door een onbekende oorzaak is de ballon van den heer l'Hoste, die Zondag middag te Assen zou opstijgen, gescheurd, zoodat het gas ont snapte. De opstijging kon dus niet doorgaan. By de kaatsparty te Franeker heeft een der Belgische spelers een bal tegen het oog gekre gen. Het boven-ooglid was geheel gescheurd en het oog zwol terstond hevig op. Nadat de ergste bloeding had opgehouden, werd de gekwetste door den heer Mulders, arts, verbonden en ver volgens ter verdere behandeling naar Leeuwarden gebracht. Dr. Middelburg aldaar heeft verklaard, dat het oog reddeloos verloren was. De oogwand was geheel doorgescheurd en alle vochten wa ren uitgestort. Te Harlingen is bezuiden de haven een tjalk schip gezonken met steen beladen en van Dordrecht naar Delfzijl bestemd. Al de opvarenden zyn gered. De sedert eenige dagen te Kralingen vermiste 17-jarige jongeling is in de ouderlijke woning terug gekeerd. - De officier van gezondheid dr. van W. is bij het zwemmen in de badin richting te Breda verdronken. Een sergeant die hem wilde helpen zou mede omgekomen zyn, indien een korporaal hem niet met moeite had gered. - Een schippersknecht is te Rotter dam bij het naar boord gaan in de Nieuwe Haven gevallen en verdronken. - Op de Zui derzee is de knecht van een schipper over boord geslagen en verdronken. - In de Da Costastraat te Amsterdam is een kindje van 6 maanden uit een venster der 2e verdieping gevallen. Het overleed, kort nadat het in het gasthuis werd gebracht. Het ongeluk moet veroorzaakt zijn door onvoorzichtigheid, wijl het kind op een peluw voor het open raam neergelegd was. - Op Urk is een nieuw gebouwde boerderij afge brand. - De 2e machinist van de heeren Allan en Co. is op de fabriek te Rotterdam tusschen de machine geraakt. Zijn arm werd ernstig ver wond. - Te Leeuwarden viel een slagersknecht, die aan toevallen leed, achterover in het water en verdronk. - Een Ënkhuizer visscher, J. Ede-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2