jaren gevoerd wordt, op te keffen. Reeds wordt de benoeming eener commissie, om in dien zin werkzaam te zijn, aangekondigd. Ook wordt verzekerd dat de Russische Minister van finantiën in een besloten kring heeft ver klaard dat waarschijnlijk enkele artikelen van het Russisch douanentarief zullen herzien wor den, maar dat hij liever zou aftreden dan zijn finantiëele staatkunde ten aanzien van Duitsch- land te wijzigen. Uit het zuiden van Rusland wordt gemeld, dat de graanoogst dit jaar bijzonder voordeelig is, hetgeen o. a. heeft tengevolge gehad, dat de daglooners 50 pCt. meer verdienen dan het vorige jaar. De mijnen worden verlaten om op het veld te werken en bovendien worden nog soldaten gezonden, om bij het inhalen van den oogst te helpen. Tusscken Rusland en Spanje is een uitleverings verdrag tot stand gekomen. In hoofdzaak wordt bepaald, dat voortaan wederzijdscke uitlevering plaats zal hebben van personen, beschuldigd van majesteitsschennis, aanranding van leden van het vorstel [jk huis, moord, aanbrengen van verwon ding enz., zelfs al heeft de misdaad een politiek karakter. Naar men verneemt zou graaf Moltke op zijn verzoek, bij een uiterst vleiend eigenhandig schrij ven des Keizers van zijn funotiè'n als chef van den generalen staf des legers ontheven en benoemd zijn tot President der commissie voor de Lands verdediging. Graaf Waldersee zou in zijn plaats als chef van den generalen staf des legers zjjn benoemd. Op den 18n Juni j.l. en op hetzelfde uur als Keizer Friedrich, werd te Commern, een stadje in Duitschland, de onderwijzer Friedrich Wilhelm Axel begraven. Evenals de Keizer was Axel op den 18n October geboren en den 15n Juni ge storven en beiden overleden aan dezelfde kwaal. De Duitsche geschiedschrijver Georg Weber is te Heidelberg overleden. De hertog Max van Beieren viert in Sept. zijn diamanten bruiloft op het kasteel van Te- gernsee. De kinderen en de kleinkinderen van den hertog, o. a. de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, worden bij die gelegenheid daar ver wacht. De hertogin is de eenige nog levende zuster van Koning Lodewijk I. Men zegt dat Koning Milan, tijdens zijn ver- bljjf te Weenen, een leening van 250,000 florjjn trachtte aan te gaan voor zich zelf. Of hij daarin geslaagd is, wordt niet vermeld. De Koningin van Griekenland is bevallen van een zoon. Gedurende 1887 is ten behoeve van de Lon- densche armen in het geheel een som van ruim 60,000,000 gulden uitgegeven. Het aantal vreemdelingen, dat Engeland be zoekt, is dit jaar bijzonder groot. Gemiddeld worden 12000 menschen per week, of 1700 per dag over het Kanaal vervoerd. Het verkeer neemt zóó toe, dat de Londen, Chatham and Dover Company* zich weer een nieuwe stoom boot moet aanschaffen. De graan-oogst wordt dit jaar in Frankrijk op 85 millioen hectoliter geraamd. Er zal, naar de statistische gegevens over de laatste 10 jaren te oordeelen, 35 millioen hectoliter graan van elders moeten worden aangevoerd om in de binnenland- sche consuratie te voorzien. Naar men bericht bestaat er plan een tandrad spoorweg, volgens het systeem Abt te bouwen, uitgaande van het station van den St. Gotthard- spoorweg en de stoomboot-ligplaats te Capolago in Italië, ten zuiden van het Lugano-meer naar de spits van den Monte Generoso. Deze spoorweg zal 8510 M. lang worden. Zijn hoogste punt is 1368 M., hooger dus dan de Arth-Iligi-spoorweg (1329 M.) en dan de Vitznau-Rigi-spoorweg »Ja, en we kunnen een groote vangst, een kolossale vangst, een pyramidale vangst doen.* »Wat krijg ik, heer majoor, als ik u werke- ljjk den Dessauer nog heden in handen speel?* >Hammerlein spreek je gerust ernstig en ver standig?* »Met volle verstand.* »Hrn, van dien ouden negenoog is 't waar achtig te denken, dat hij incognito een sluipertje zal wagen. Wat denkt gij er van, baron?* »Zeidet gij niet daar straks, dat hij inspectie wil houden, en dat op zijn bekende manier zou doen?* Juist! Hiimmerlein, ik geef je vijftig, hon derd, ja tweehonderd daalders, als je me dat klaar speelt. Driehonderd, majoor, driehonderd rondaf, als hij is ingerekend, en thans bovendien tien voor den bode, die ik heb voorgeschoten.* »Je bent een jood, Hiimmerlein!* »Ik ben een goed christen en Hannoveraan. Neemt u 't aan? Eer spreek ik niet.* »Goed dan!* Hij betaalde hem de verlangde som. »Hier zijn de tien daalders. Driehonderd betaal ik je uit, zoodra ik den oude heb. Praat op nu!« De waard begon zijn bericht, liet weg, wat zijn slimheid hem raadde te verzwijgen en sprak, waar hij het noodig oordeelde, uitvoeriger dan Lodewijk. (Wordt vervolgd.) (1310 M.) Het dal-station zal 277 M. boven de oppervlakte van het meer liggen; 2414 M. verder komt het eerste station San-Nicolao, 708 M. bo ven het meer gelegennog 3386 M. verder zal het tweede station Albergo, 1222 M. boven het meer, komen. Het uitzicht van daar zoowel als van de kruin van den Monte Generoso (1695 M. boven de oppervlakte van het meer), op de Alpen en de Lombardijsche vlakten, moet verrukkelijk zijn. Deze spoorweg zal twee millioen fr. kosten. Omtrent de uitbarsting op het eiland Vulcano, wordt als eene tot nu toe onverklaarbare bijzon derheid medegedeeld, dat de telegraafpalen op het eiland alle zijn verbrand, hoewel zij zich aan den tegenovergestelden kant van de uitbarsting be vonden. De aanblik van het eiland moet hartverscheu rend zijn. Geheele streken, voorheen met bloeiende velden en tuinen overdekt, zijn nu onder een on afzienbaar aschlaken bedolven. De schade is on berekenbaar. Te Jacksonville, in Florida, heerscht de gele koorts. - Uit New-York wordt bericht, dat een brand de handelswijk van Chattanooga grooten- deels heeft verwoest. De schade wordt op 1 millioen gd. geschat. - Volgens nadere berichten uit de Kaapstad, omtrent de ramp in de De Beers- mijn in Juli, wordt het aantal Europeanen en inboorlingen, die daarbij omkwamen, op 250 ge schat. De brand werd 's avonds 6 uren ontdekt en eerst te 10 uren den volgenden morgen kon den de opgesloten mijnwerkers ontkomen. In den loop van den dag werden 43 blanken en 450 inboorlingen gered, en vele gevallen met levens gevaar. De schade werd op 300.000 gd. geschat. - Door een ontploffing te San-Telmo (Malaga), bij het laten springen van rotsen, werden ver scheidene werklieden gewond5 hutten zwaar beschadigd. Blokken steen werden op 500 me ter afstands geworpen. De schade wordt op 200.000 frs. geschat. - Te Birmingham slikte zekere Darcy in zijn slaap zijn valsch gebit in. Den dag daarna werd hij geopereerd en de tanden werden er uit gehaald, maar Darcy be zweek tengevolge van de operatie. - Een groot Poolsch grondeigenaar verloor in 3 dagen 4 kinderen, tengevolge van de kroep. Hij is thans bij de Franciskaners, zijn vrouw bij de Carme- lieten gegaan. - Bij Morgantown (Indiana) de railleerde een trein. Een waggon viel van een hoogte van 30 voet; 18 reizigers werden zwaar gewond. De 50-jarige Abel Bergaigne, lid van het Fransche »Institut«, is bij een val van een berg bij le Grave, waar hij zijn vacantie door bracht, omgekomen. - Door het springen van het waterreservoir van een groote brouwerij te Valparaiso werden de voornaamste straten onder water gezet en men zegt dat 200 personen zijn verdronken. - Te Labrosse is een putwerker, zekere Pauléat, door het instortten van steenen in een 57 meter diepen put bedolven. Hij had zich met een touw laten zakken, maar dit brak. Er worden krachtige pogingen in het werk gesteld om hem te redden, maar het is de vraag of hij nog levend zal worden gevonden. Pauléat is gehuwd en vader van 5 kinderen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 14 Aug. Vrijdag 1.1. gaf de Liedertafel »Heusden's en Herpt's Mannenkoor* eene uitvoering in de zaal der nieuwe Buiten-Societeit nabij de Waterpoort alhier. Het groot aantal opgekomen leden, zoo wel dames als heeren, gaf het bewijs dat het aanbod van genoemd zanggezelschap op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Door verschillende groepen, over het terrein verspreid, dat a la giorno was verlicht, werd een geanimeerd geheel verkregen. Een verdienstelijk programma, dat in de ge opende zaal niet minder verdienstelijk werd op gevoerd, deed de proefname uitstekend slagen. Zoowel de vele bijvalsbetuigingen, als het bisseeren, dat enkele zangers ten deel viel, be wees genoegzaam dat de Liedertafel voor een waardeerend publiek was opgetreden, dat zeker nog meermalen getuige hoopt te zijn van de steeds toenemende vorderingen van genoemde zangvereeniging. Bij bekkenslag werden de liefhebbers van visch Vrijdagavond verrast met de mededeeling, dat nog denzelfden avond eene aangevoerde partij rivierviseh zou worden afgeslagen. De werke lijkheid beantwoordde echter niet aan de ver wachting, daar, geholpen door het warme weder, de doode visch er zeer onsmakelijk uitzag en de keurmeester ook terstond de voortzetting van den afslag verbood en de afgekeurde visch in den grond liet stoppen. DEWERKEN. Met belangstelling worden hier en in de omstreken de najaars-manoevres in de maand September tegemoet gezien. Als een begin van de zaken, die volgen zullen, dient de aankomst van eenige mineurs op de losplaats onder Sleeuwijk. WERKENDAM. Zekere G. P. uit Sliedrecht, verdacht van diefstal van vischfuiken in de Biesch- bosch op den polder »de Buisjes,* is in handen van den politie gevallen. De vele gevallen regens hebben de prij zen van het koren belangrijk verhoogd, waarom de broodprijs alhier 1 cent per kilo is verhoogd. WOUDRICHEM. Den 2en Sept. a.s. zal de beroepen leeraar P. F. van den Nieuwenhuizen des voormiddags in zijne ambtsbediening bjj de herv. gem. bevestigd worden door ds. C. B. Oort huis en des namiddags zijne intrede doen. 11 Aug. Heden vertrok een detachement der genie onder commando van den sergeant Ja- brink weder naar het garnizoen te Utrecht, na de voorbereidende werkzaamheden voor de a.s. groote manoevres alhier geëindigd te hebben GORINCHEM. De brigadier-titulair G. Saly, bij de Rijksveldwacht alhier, is met 31 dezer als zoodanig eervol ontslagen, terwijl met 7 Sep tember a.s. alhier is geplaatst de Rijksveldwachter 3e klasse K. de Jong, van Brandwijk. Binnenland. Volgens den Haagschen briefschrijver van de »Soerabaya (Jt.« zou de Koning zich hebben uit gelaten, dat hij geen voet meer zet in het Binnen hof, zoo lang Domela Nieuwenhuis volksvertegen woordiger is. Door de Regeering is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingezonden tot bekrachtiging der op 5/11 Juni 1888 tusschen den Min. van Waterstaat en de Stoomvaartmaatsch. »Zeeland« gesloten overeenkomst tot het onderhouden van een postvaartdienst tusschen Vlissingen en Queen- borough, tweemaal daags. Daarbij is o.a. bepaald dat nieuw te bouwen schepen in Nederland moe ten worden gebouwd. Voor de Nederl. brieven malen wordt aan de Zeelandf 40.000 ver goed, voor de buitenlandsehe f 260.000 gewaar borgd en voor den pakketdienst 5 en 10 cents per pakket, respect, van hoogstens 3.178 en 5 kilogram. De contracten van 1878, die 15 Mei 1888 eindigen, zijn tot 1 Oct. 1888 verlengd. De nieuwe overeenkomst wordt voor 10 jaren aangegaan. De postkantoren hebben dezer dagen een mi- nisteriëele aanschrijving ontvangen om inlichting van wat die kantoren doen in zake boekhandel, abonnement op dagbladen, enz. Naar men weet, is het leveren van allerlei cou ranten door de post-ambtenaren, maar ook niet minder de vele ongepatenteerde handelaars in scheurkalenders een voortdurende rechtmatige grief voor den boekhandel. Deze Minister schjjnt daaraan een einde te willen maken. In het vorig jaar is een commissie van twee bestuursleden van de »Vereeniging tot ontwik keling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier* naar Engeland geweest, om Lincoln- rammen aan te koopen. Aangemoedigd door den goeden uitslag dezer poging om onze schapenfokkerij krachtig te be vorderen, wensebt de Vereeniging ook nu weder in de maand September een aantal volbloed Lin- coln-ramlammeren rechtstreeks uit Engeland in te voeren. Het is haar niet te doen om geldelijk voor deel, en de algemeene vergadering heeft ook nu weder een som tot vergoeding van mogelijke meerdere kosten toegestaan. Daarom worden de dieren op de volgende voorwaarden aangeboden. 1. De prijs zal de som van f 90 niet te boven gaan, en zoo mogelijk lager zijn. 2. De dieren worden te Amsterdam aange voerd en aldaar op een nader te bepalen dag in de maand September verloot. 3. Elke ram ontvangt een nummer, en de bestellers of hun gemachtigden zijn gehouden, het op hun lot gevallen nummer aan te nemen en te betalen. 4. Na afloop der verloting zijn de dieren voor rekening en risico der nieuwe eigenaars. Alleen bij bestelling van minstens 30 ram men zal invoer plaats hebben; de commissie moet in de eerste dagen van September naar Engeland gaan. Daarom worden bestellingen vóór den 24n Augustus e.k. verwacht bij den heer W. Teengs, te Wieringerwaard. De heer P. de Jongh, onderwijzer te Gorin- chem, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als hoofdonderwijzer. De heer W. C. A. Goedbloed, onderwjjzer te Leerdam, heeft met gunstig gevolg examen af gelegd in de Fransche taal. De heer P. VV. van Gelderen, te Gorinchem, heeft met goed gevolg examen afgelegd in de Engelsche taal. Een onderwijzer in Noord-Holland, die sinds 2 jaren in het bezit van de acte is en, daar hij door den overvloed van sollicitanten geen be noeming ontvangt, steeds is en blijft sollicitee- ren naar een betrekking, welke hem 5 a 6 gul den per week kan verstrekken, doet nu eindelijk dienst bij zijn vader op een korenschip. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft be sloten de reorganisatie der kerk niet ter hand te nemen, geen consuleerende commissie te be noemen en het aantal der classicale vergade- deriugen grooter te maken. Den 17n Augustus zal »de Unie, een school met den Bijbel,* haar 10e jaarcollecte houden. Te Breda werd dezer dagen door de infante rie proeven genomen om gemakkelijk over breede slooten te komen. Men gebruikt daartoe twee palen, die kruiselings in het water gezet en van boven door een ijzeren bout, met ronde openin gen aan de uiteinden, aan elkauder verbonden worden. Door eene plank, voorzien van eene gleuf, die in de bout past, worden de palen nu overeind gezet, zoodat de plank rost op den grond en op de bout. Een soldaat legt nu een plank naar de andere zijde der sloot, en al de soldaten komen droogvoets verder, behalve die in het water terecht komen. Als allen er over zijn, wordt de brug met een touw medegetrokken, en voort gaat het. Uit Heerenveen wordt aan hetHaagsehe »Dbl.« geseind, dat de toestand van den heer Bosgra, lid der Tweede Kamer, zorgelijk is, en er weinig hoop op herstel bestaat. Sedert Woensdag 8 tot Vrijdag 10 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 16 zalmen van 3 tot 18 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,65 tot f 0,98. 0 steur ad f 00. Van 8 tot en met 10 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 2070 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 0,90, St. Jakobzalm f 0,60 a f 0,80 per 5 ons. Den 15en treedt de verboden vischtijd naar zalm met de zegens op de benedenrivieren in, welke tot den 15en October duurt. Gedurende dien tijd mag alleen met de drijfnetten gevischt worden. Te Amsterdam bestaat het plan tot oprichting eener »Ned. Zuid-Afrikaansche emigratie- en Landbou w-maatschappij. Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, op eene bezoldiging van f 1000, voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 October e.k., gelieven vóór 19 Augustus 1888, met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van vee arts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan het Departement van biunenlandsche zaken te doen blijken. Te Oudenbosch is door een kunstlievenden Amerikaan voor een antiek ivoren Christusbeeld aan het Kruis te vergeefs de aanzienlijke som van f 10,000 geboden. Een eigenaardige manier van handel heeft dezer dagen te Sittard plaats gehad. Een inge zetene verkocht aan een slachter zijn paard, 3 varkens en 1 kalf tegen 30 cent per kilo, alles levend gewogen. De zuivelbereiding is in de laatste jaren sterk afgenomen in ons land. In 1875 waren er 923,000 stuks melkkoeien, in 1884 890,000, dus 33,000 minder. Naar matige berekening geeft dit een verschil van 3,300,000 K.G. boter per jaar. Hier bij komt nog, dat de kunstboter-industrie 20 a 25 millioen liter melk verwerkt. Het streven om de fabricage van natuurboter aan te moedigen, door het oprichten van zuivelfabrieken, verdient daarom alle aanmoediging van de zijde der land bouwers. Er worden dagelijks 4 millioen stalen pen nen verbruikt. Wie zal uitrekenen hoeveel on nut tuig daarmede dagelijksch wordt neerge schreven? Het redactioneel gedeelte van het nommer van Recht voor Allen,* waarin deze vraag wordt gesteld, beslaat ongeveer 750 re gels druks. Yoor zichzelf kan het blad hier naar berekenen, wat zijn aandeel is in het on nutte en gevaarlijke tuig. Te Sneek heeft zich een vereeniging gevormd met het doel, oud kinderspeelgoed te verzame len, ten einde hiermee op St. Nicolaas den min der bedeelde te verrassen. Yoor reparatiekosten wordt eene contributie geheven van 50 cents. Men meldt uit Deventer: De hooioogst le snede is meerendeels mis lukt. Thans wordt ook de 2e snede bedreigd, doordien de meeste landerjjen langs den IJsel zijn ondergeloopen. De boeren weten zich geen raad met het vee. De roggeoogst is in rollen gang. Hoewel de rogge niet lang van stroo is, zijn toch de aren goed geladen. De boekweit- oogst is meerendeels mislukt. Het honiggewin is op de boekweit geheel tegen gevallen. Misschien zal de heidebloem nog wat opleveren. Fruit komt er dit jaar be halve peren zeer weinig. De prijzen van het eikenbrandhout zjjn zeer vooruit gegaan. Men besteedt f6.50 a f6.75 per vim (104 bos). Ook de graanprijzen (voorul tarwe en rogge) zijn sedert het begin der vo rige maand f 1 per Hectoliter gestegen. Onder de te Amsterdam in den echt verbon denen, bevond zich een meisje van amper vijf tien jaren! Yrouw Louter, te Rhoon, die verdacht werd haren man door loodwit te hebben vergiftigd, is niet alleen op last van de rechtbank te Dordrecht uit hare voorloopige hechtenis, maar geheel van rechtsvervolging ontslagen. In een der fortgrachten te Den Helder is Za terdag een jongeling bij het zwemmen verdron ken. - Te Groningen is uit het water opge haald het lijk van den milicien-plaatsvervanger J. uit Bellingwolde. - Bij Rotterdam werden door een trein der Holl. spoor de vingers van een boerenknecht verbrijzeld. Hij bevond zich n.l. met een spoelingschuit onder een spoorbrug, toen een trein passeerde en had de onvoorzich-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2