galeis te Potsdam, dat bekend is als de stu deerkamer van Frederik de Groote en waar al de keizerlijke kinderen zijn gedoopt. Er worden pogingen aangewend om te Leipzig een internationaal gedeukteeken op te richten, ter herinnering tuin den 75 jaar geleden nabij die stad gewonnen veldslag. Reeds verschillende Oostenrijksche steden hebben hare medewerking toegezegd. Op hoog bevel zal dit jaar door geheel Duitsch land de slag van Sedan op feesteljjke wijze in herinnering gebracht worden. De kosten van de üuitsche expeditie tot ont zetting van Emin Pacha worden op 600.000 Mk geschat. Een groot deel daarvan is reeds bijeen. Het gerucht loopt, dat Boulanger te Nyon in het geheim een bezoek heeft gebracht aan Prins Napoleon, In ronde som worden de kosten van de ver kiezing van een President der Yereenigde Staten op circa 50 millioen gd. geschat. Toen de gewezen Keizerin Eugenie van Frank rijk indertijd met Napoleon III trouwde, kreeg zij, onder andere geschenken, van de stad Luik, een japon van kant, waarin duizenden viooltjes, de lievelingsbloem der Napoleon's waren ge weven. Zij droeg die japon slechts één keer in haar leven en wel op den dag van haar huwelijk. Het kostbare stuk, dat eene waarde heeft van 15,000 gld., heeft de dame dezer dagen aan haar nicht, Prinses Laetitia, gezonden, die met den hertog van Aosta in het huwelijk treedt. De ex-Keizerin voegde er het volgende schrijven bij: »Ik had gehoopt het weefsel, dat aan het ver heffendst oogenblik van mijn leven herinnert, door de bruid van mijn zoon te zien dragen; de Almachtige heeft het echter anders gewild, moge thans Laetitia op haar huwelijksdag met dit kleed getooid zijn en geve de hemel dat haar geluk op vaster grondslagen ruste, dan met mij het geval was.« De Keizerin heeft ook verklaard, dat zij op den trouwdag van haar nicht, drie jonge bruid jes een rijk uitzet wilde geven. De meisjes moeten denzelfden leeftjjd der prinses hebben en de eerste moet eene Fransche, de tweede eene Italiaansche, de derde eene Engelsche zijn. De jonge dames wie dit buitenkansje te beurt valt, behoeven geene enkele verplichting op zich te nemenenkel zijn zij gehouden om ieder jaar op haar trouwdag ter kerk te gaan en voor den hertog van Aosta en diens vrouw te bidden. Natuurlijk hebben zich tal van liefhebsters voor gedaan en dat te meer, omdat ook de prinses heeft gezegd, dat zij op haar trouwdag de drie meisjes een prachtig huwelijksgeschenk zal geven. Een Oostenrijksch natuurkundige, hoogleeraar te Gratz, in Stiermarken, heeft een reeks van proefnemingen gedaan met levende sponsen, ze in vele kleine deelen gescheiden en dan onder zekere voorwaarden op een goed gekozen plaats gezaaid. Zeer kleine deeltjes spons, naar de re gels der kunst behandeld, gaven aldus in 3 jaren prachtige sponsen, de kosten waren geriug; het kweeken van 4000 sponsen, gedurende 3 jaren, met den intrest van het kapitaal inbe grepen, kostte niet veel meer dan 100 fl. De geheime politie heeft te Peterhof een nihilistisch complot ontdekt. Acht mannen en drie vrouwen zijn gearresteerd. Men zou bjj een der samenzweerders bommen hebben gevon den. De czaar heeft aan het hoofd der politie te Peterhof, kolonel Wajak, een ring met bril janten geschonken en aan elk zijner onderge schikten honderd roebels ter activiteit. gewenschten dag te stellen. Wanneer nu de datumwijzer aan gezegd uur komt, dan verschijnt in een opening een teeken of een figuur, dat het uur herinnert. Deze uitvinding is ook op slingeruurwerken en regulateurs toepasselijk en worden. za weldra in den handel gebracht belooning hunner Verscheidene dorpen in Engeland hebben door de aanhoudende stortregens buitengewoon groote schade geleden. De luchtreiziger Simmons, die te Londen op het terrein der Iersche tentoonstelling is opge stegen, is bij het neerkomen van den ballon doodgevallen; zijn twee reisgenooten werden zwaar gekwetst. Den In Sept. begint het echtscheidingsproces van Koning Milan en Koningin Nathalie. 30 Aug. zal het antwoord der Koningin aan het Consistorie worden ter hand gesteld. Bij een optocht, die Dinsdag te Brussel plaats vond, is een triomfwagen, waarop eene jonge dame in het rood, Nötre-Dame-Au-Rouge voor stellende, troonde, met ongeveer 40 meisjes in het wit aan hare voeten, omgevallen. De hoofd persoon heeft een been gebroken en verscheidene kinderen een arm of een schouder ontwricht; aan een is een oor afgesneden. Volgens de »Chronique« is het huwelijk van den Italiaanschen Kroonprins met Prinses Cle mentine van België bepaald. De oudste zoon van Koning Jan van Abessinië is getrouwd met de dochter van den Ethiopi- schen Koning van Goa. De bruid droeg Jbij het huweljjk, zegt het «Petit Journal*, den diadeem dien Salomon aan den Koningin van Saba schonk en die reeds meer dan 28 eeuwen in het bezit is van de Ethiopische Koningen. Gigon, een uurwerkmaker te Chaux-de-Fonds, Zwitserland, heeft een nieuw uurwerk uitgevon den, namelijk een kalender- en datum-uurwerk, dat hij den naam Memento gegeven heeft. Het is zoo ingericht, dat, op uur en dag dat men het wil, een teeken te voorschijn komt, hetwelk den drager van het uurwerk eene af spraak of iets dergelijks herinnert. Daarvoor heeft men enkel een wijzer op het uur van den 'k ben moe ik moet gaan zoo moe zoo :>en, lang lang!« Waardman ziet hem na, terwijl hij Toort- waggelt alsof hij dronken is, en terwijl de her bergier zijn deur sluit, mompelt hijseen rare snaak! Dronken of krankzinnig, 'kweet het niet en 't is mijn zaak ook niet. Wat walmt die ellendige lamp!* (Wordt vervolgd). Naar uit pogingen Reval het gemeld wordt, worden aldaar in tiet werk gesteld tot het lichten van eene kostbare lading zilver uit een schip, dat in 1784 dicht bij Jussarö in Finland is ge strand. Men heeft aldaar zelfs twee schepen ont dekt. Het eerste, welk een Hollandsch schip schijnt te zijn, ligt vrij dicht bij de kust, en bevindt zich op 60 voet diepte. Om den romp van eene dikke laag aarde en wier te bevrijden, heeft men lucht in het schip gepompt. Het dek is zichtbaar maai' de duikers durven niet in het schip zelf te gaan, uit vrees dat het zal in storten. Men heeft tot dusver uit het schip ge haald koffiekannen, schoenen, stukken van een kompas en flesschen, waarvan de inhoud niet kon worden vastgesteld, omdat zij, aan de lucht blootgesteld, terstond gesprongen zijn. Men wil thans eene opening maken aan de zijde van den romp, ten einde bij de lading te kunnen ko men. Op het dek van het andere schip ligt een groote steen. Men weet niet in welk der beide schepen de lading zilver is. De lading zou het eigendom der ondernemers worden, bijaldien de wettige eigenaren hun rechten niet doen gelden binnen den tijd van één jaar en één dag. Te Aljaska is een goudmijn die maandelijks bjjna f200.000 aan erts oplevert, en volgens berekening is er metaal genoeg voor 400 jaren. Te New Haven in Connecticut overleed on langs dr. Lessingwell, een verzameling autografen van koningen en beroemde mannen achterlatend, die op 75,000 pd. st. (9 ton) wordt geschat. Yato Jork, dus schrijft men uit New-York, is opperhoofd van een stam Indianen en een zeer verstandig maar wreed man, gelijk uit het volgende voorval blijkt: De vrouw van 't opperhoofd leed aan eene keelziekte, die niet wilde verdwijnen en haar man droeg haar op, den raad van een blanken geneesheer te gaan inwinnen, terwijl hij haar tevens een som geld voor dat doel medegaf. Bayo-Albe (zij, die de mannen betoovert), ging echter in stilte naar een geneesheer van haar volk en diens vrouw maakte een drankje gereed, dat haar wel van haar ziekte bevrijdde, maar tevens in het graf hielp. Bij de lijkope ning, die Yato door een Duitschen geneesheer liet verrichten, bleek vergiftiging de oorzaak van het overljjden te zijn. 't Opperhoofd riep zjjn mannen bjjeen, vertelde de zaak en wist door te zetten, dat de Indiaan- sche dokter en diens vrouw ter dood werden ver oordeeld, omdat zij door toovermiddelen het leven hunner medemenschen in de waagschaal stelden. Tot zoover is op de zaak niet veel aan te mer ken, maar des te meer op de wijze, waarop de beide ongelukkigen werden ter dood gebracht. Men dwong de vrouw, kleine, gloeiend ge maakte steentjes in te slikken, totdat zij onder de afschuwelijkste pijnen stierf; de man werd op ongehoorde wijze gemarteld, met pijlen beschoten, met knotsen gegooid en ten slotte door brandende houtsplinters, die men in zijn borst sloeg, gedood. De misdaad geschiedde op het grondgebied der Vereenigde Staten, maar daar de stam in Canada tehuis behoort, zal wel geen straf volgen, want geen der beide regeeringen acht zich bevoegd, om handelend op té treden. Yato wist dat heel goed en deed daarom het doodvonnis op de grenzen ten uitvoer brengen. hoofdakte heeft afgelegd. Van de 15 opgekomemn, voor dat examen, Plaatselijk Nieuws. HE IJSDEN, 31 Aug. Menigeen wandelde in de laatste dagen bij goed weder den Bernschen dijk uit en zag met een medelijdenden blik op de rieten en strooien lceeten, waarin de circa 250 polderwerkers huis vesten die aan de werken voor de heropening van den Maasmond werkzaam zijn. Ook ons ging het aldus en wij namen een dezer wonin gen van nabjj eens op en bewonderden nu al spoedig de min of meer kunstige samenstelling dier woningen, die talusgewijze tot aan het dak met aarde zijn aangevuld. Gelijkertijd trad een net boerinnetje daaruit naar buiten en wij ga ven gaarne gehoor aan hare uitnoodiging, of wij zoo'n keet eens van binnen zouden willen zien. Direkt viel ons de zindelijkheid op, die daar heerschte, alsook de practische geest die bij ge heel de inrichting had voorgezeten, 't Was een O O woning voor 14 polderwerkers met den stort- baas, ploegbaas en diens levensgezellin. Voor de beide laatsten was links van den ingang eene r> o bedstede aangebracht, al weder van riet en stroo samengesteld. Een grooten pot met melk hing boven het vuur te koken en op eenige wit ge schuurde tafels, met dito banken stonden de banken reeds geschaard, waarop zoo straks het avondeten zou worden voorgediend. Eene afge schoten ruimte gaf toegang tot de slaapzaal, alwaar een vijftiental kribben met zindelijk bed dengoed, de bewoners gelegenheid schonken om hun vermoeide leden uit te strekken. Het licht komt in de woning door het dak, waarin op verschillende plaatsen ramen zijn aangebracht. Het eenig ongerief bestaat volgens ons in het gemis aan een schoorsteen, zoodat de rook zijn weg door de deur moet banenmaar overigens lacht alles tegen. De persoonlijke zindelijkheid van de hospita werkt daarbij zeker zeer gunstig op de medebewoners, die, naar wij vernamen, over het geheel een goedaardig karakter hebben. Nimmer toch hoort men twist op het terrein, evenmin in het gemeenschappelijk verblijf. Menig bewoner van een sierlijk gebouw, zou dan ook die eenvoudige lieden kunnen benijden, die tevre den en zonder zorg daarhenen leven en bij nadere kennismaking zal dan ook een ieder blijken, dat den straks genoemden medelijdeuden blik, zeer misplaatst was. Tot ons genoegen kunnen wij mededee- len, dat de heer A. .Schermers, onderwijzer, die alhier zijne opleiding daartoe genoot en thans als zoodanig te Bennebroek werkzaam is, te Am. sterdam met gunstig gevolg examen voor de slaagden er slechts LAND VAN ALTENA. In de groep Wou- drichem, waartoe behooren de forten bij Giesen, aan den Uppelschen dijk en aan de Bakkerskil, de oefeningen in den vestingoorlog, zijn begon nen onder leiding van den generaal-majoor Van der Beek, commandant der Nieuwe Hollandache waterlinie. Er wordt aan deelgenomen door 3 vesting bataljons der infanterie, ééne batterij veld-art.il- lerie, 2 compagnieën vesting-artillerie, en door detachementen van het corps genietroepen, van het escadron ordonnansen, huzaren, trein- en hospitaal-soldaten. De staf bestaat uit: den majoor van den gene- ralen staf Froger als chef van den staf, kapi tein-adjudant Ter Beek als adjudant van den leider, 1ste luit. Van den Brandeler, van het 5de reg. inf., als adjunct van den chef van den staf, luit-kol. Boonacker als chef der genie, off. van gezondheid 1ste klasse Giesbers, majoor intendant Ilinrichs. De oefeningen hebben plaats tot 8 Septem ber a. s. Het vorig jaar is in deze streek, speci aal in de gemeente Dussen, eene proef geno men om een der binnenwegen met kleine stuk ken bazalt, in plaats van met grint, te bestraten. Aanvankelijk was de weg moeielij'c begaan baar; doch nu, nu die steentjes in den grond zjjn gedrongen en eene geljjkmatige bestrating vormen, is men daarmede zoo zeer ingenomen, dat het voornemen bestaat op verschillende we gen in het land van Altena bazalt te storten. WAALWIJK. De jaarmarkt alhier, op 5 September a.s., vervangt gelijkertijd de week markt op 7 September. DUSSEN, 30 Aug. Bij den storm die in den nacht van Dinsdag op Woensdag woedde, werd een grooten notenboom, staande vóór het kasteel alhier, over een groote lengte gespleten. LANGSTRAAT. Toen j.l. Zaterdagavond de stoomtram, ten 9| ure van Tilburg vertrokken en de kermisbezoekers huiswaarts voerende de grens van Loonopzand had bereikt, en daar eenige minuten stopte tot controleering der kaartjes, ontstond er tusschen den conducteur en een der reizigers een geschil over de echtheid van diens couponeen ander reiziger, zekere v. d. P. uit Capelle, mengde zich in dit geschildit echter werd door de gebrs. v. Z. uit Sprang kwalijk genomen; het gevolg hiervan was dat tusschen dezen en v. d. P. een vechtpartjj plaats greep, waarbij laatstgenoemde van een dier gebroeders een messteek ontving in zjjn bovenarm en hevig bloedende huiswaarts keerde; tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Te Bezooien heeft men ook Zondagavond de kermispret met een vechtpartij besloten; toen namelijk zekere V., uit Waalwijk, die den ge- heelen avond door zijne kluchtige voordrachten het publiek in de herbergen had vermaakt, om streeks 12 ure wilde huiswaarts keeren, werd hij plotseling vast gegrepen en hem met een een scherp voorwerp een vrij ernstige wond aan den neus toegebracht. Hierdoor ontstond tusschen den verwonde en eenige Bezooiensche lui eene worsteling, die waarschijnlijk weer ergere gevolgen zou gehad hebben, indien de maré- chaussée's de vechtenden niet hadden geschei den. De verwonde heeft 's anderen daags ge neeskundige hulp ingeroepen en tegen den dader v. O. is geverbaliseerd. Ook te Kaatsheuvel ontving zekere V., uit Sprang, in een herberg onverhoeds op het hoofd een hevigen slag, die hem eene bloedende wonde veroorzaakte. Ook tegen dien hardhandige sin jeur is door de maréchassée verbaal opgemaakt. E. v. h. Z. De prijzen van het leverantiehooi blijven stijgende en zijn thans tot f42.per 1000 kg. opgeloopen. Toch worden er tegen dien prijs slechts weinig zaken gedaan, omdat de verkoo- pers zeer vasthoudend blijven en tot f 50 vragen. De verwachting van de tweede snede, die aan vankelijk hoog gespannen was, is ook grooten- deels in rook opgegaande aanhoudende zware regenbuien en bet vloedwater, dat hier en daar kwam, hebben den groei van het nagras be lemmerd. Binnenvelds koeienhooi werd grooten- deels onder gunstige omstandigheden ingezameld de opbrenget daarvan is zeer bevredigend. Schraal hooi, dat mede voor de persen gezocht wordt, doet van f 30 tot f 35 af. Stroo wordt veel gevraagd, maar is weiuig O O O voorhanden, waardoor vele boeren genoodzaakt zijn tot dorschen der pas ingehaalde rogge. Over 't algemeen is de opbrengst van het stroo beneden bet middelmatige, die van het zaad zeer bevredigend. Aardappelen naar qualiteit 14 a 18 ct. per 5 L. Het bederf in de vroege soorten nam in den laatsten tijd aan de kuol schrikbarend toe, vooral op de lage gronden. De late soorten, die op de zandgronden voor beeldig te velde staan, zijn nog gedeeltelijk groen en kunnen nog veel goed maken. Op puike qualiteit kan men tot heden niet roemen. ALMKERK, 28 Aug. Bij gelegenheid van den op heden gehouden wedstrijd van paarden en stieren zijn bekroond: Met den eersten prijsde heer G. van de Koppel, te Almkerk, voor een withouten stier en een 2|-jarige merrie (vos)de heer J. H. Stael, te Dussen, voor eene zwarte 3|-jarige merrie. (Genoemde heer heeft van den prijs af stand gedaan.) De heer G. C. van Dijk Jzu., te Dussen, voor eene zwaite 3|-jarige merrie; de heer J. H. Stael voornoemd, voor een bruin bandelspaard van 46 jaren (witvoetmerrie); mej. de wed. Govert de Rooij, te Dussen, voor een donkerbruiu hengstveulen; de heer B. Snoek, te Almkerk, voor een bruin merrie veulende heer G. C. van Dijk Jzu., te Dussen, voor eene bruine drachtige merrie. Met den tweeden prijsde vereeniging tot het stationeeren van e nen stier aan den Nieu- wendijk, voor een roodbonten 1 I-jarigen stier; de heer H. van der Beek, te Almkerk, voor eene 1 I-jarige merrie (donkere schimmel); de heer Hendrs. Donker, te Almkerk, voor eene bruine 2f-jarige merrie; de heer T. M. Kooiman, te Sleeuwijk, voor een donkerbruine 3|-jarige mer rie; de heer Z. Middelkoop, te Abukerk, voor een bruin bandelspaard van 46 jaren (ruin); de heer G. (1 van Dijk, te Dussen, voor een bruin merrieveulen de heer B. Snoek, te Alm kerk, voor eene zwarte drachtige merrie. Met den derden prijsde heeren gebrs. Ha- goort, te Dussen, voor een bonten l|-jarigen stier. Op de tentoonstelling was ter opluistering aangeboden een eigengemaakte Geldersche Sacks ploeg door Abr. van Eek, smid, te Dalem. DALEM, 29 Aug. Werd dezer dagen in de nieuwsbladen gewag gemaakt van ten aard appel, ter zwaarte van 315 gram, en gelijkende op een hond, de laatste bijzonderheid daar gelaten, kan gemeld worden, dat in den tuin van het hoofd der school te Dalem een kraal gewassen en gerooid is, die nog 10 gram zwaar der woog, alzoo 325 gram. WOUDRICHEM. De bevestiging van ds. P. F. van den Nieuwenhuizen van 's Gravenpolder op a.s. Zondag 2 Sept. zal niet plaats hebben door ds. Oorthuüs, zooals eerst gemeld werd, maar door den consulent ds. J. H. Beekman van Almkerk. Binnenland. Maandag avond zijn van Utrecht naar het Loo overgebracht de kisten, bevattende de ge schenken voor 't Prinsesje, bij gelegenheid van haren verjaardag. Die geschenken zijn van zil ver vervaardigd in de zilverfabriek te Utrecht, en bestaan uit meubeltjes en verdere benoodigd- heden voor de keuken, die reeds vroeger voor 't Prinsesje in gereedheid is gebracht. De waarde dier voorwerpen vertegenwoordigd eene aanzienlijke som. De dichter Hofdijk is overleden. De heer T. Volker, aannemer van de door het dep. van waterstaat enz. aanbestede oprui ming van de overblijfselen van de 5 gemetselde penanten in het Zwarte Water, benoorden Zwolle, heeft aanvrage gedaan om een detachement genietroepen, ten einde, evenals in dit jaar met den toren te Geldrop geschiedde, die opruiming door middel van dynamiet door dat detachement te doen geschieden. De jjzeren bekapping van het nieuwe cen traalstation te Amsterdam is thans zoo goed als geheel gereed. Vóór eenige dagen werd een advertentie voor het gesticht >Meer-en-Berg« personeel gevraagd voor het nieuwe bijgebouwde gedeelte. Niet minder dan 360 personen hebben aangemeld, waaronder 154 voor oppasser, 14 voor oppas seres, 90 voor portier, 19 voor timmerman, 16 voor kleermaker, 20 voor schoenmaker, 16 voor matrassenmaker en verder nog een 30- tal voor verschillende baantjes. Zooals men ziet dus geen gebrek aan liefhebbers. Aangezien de aardappelen in Zeeland over het algemeen zeer slecht zijn, zullen Saksische soor ten, die lekker van smaak en zonder ziekte zijn, door de leveranciers der militaire menages en andere inrichtingen van dien aard, ingevoerd worden. Sedert Ziterdag 22 tot Dinsdag 28 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 14 zalmen van 3 tot 15 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,83 tot f 0,94. 1 steur ad f 26.56 Van 25 tot en met 28 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 290 zalmen, groote zalm gold f 1,20 a f 1,45, kleine f 0,95, a f 1,10, St. Jakobzalm f0,00 a f 0,00 per 5 ons. Te Maassluis had iemand het ongeluk, twee bankbiljetten te verliezen, één van f 60 en één van f 40. Een uur later was het verlorene weer in zijn bezit, en hij toonde dermate ingenomen te zijn met de eerlijkheid van den vinder, dat hij dezen beloonde met een half fleschje bier, dat evenwel niet werd aangenomen. Welk een goed hart dikwijls onder den sol datenrok klopt bleek wederom dezer dagen te Nijmegen. Een tamboer had zich voor den ko lonialen dienst laten aanwerven en zijn hand geld ontvangen. Toen de koloniaal afscheid nam van den soldaat waschbaas zijner compag nie en diens geziu, schonk hij f80, omdat zijn wapenbroeder ernstig ongesteld en verzwakt was en op raad van den geneesheer versterkende middelen moest gebruiken, waartoe de «middelen* ontbraken. De dader van den moord te Ierseke, die eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is de 43-jarige werkman Pieter de Koeijerhij is te Aksel ge boren, woont te Ierseke, is weduwenaar en heeft zes kinderen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de IJrker visschuiteu UK 107 en UK 148 bij stormweer in de Noordzee omgeslagen. Het volk is verdronken. Een 9-jarig meisje is uit een raam eener tweede verdieping van een perceel in de Kinker straat te Amsterdam op straat gevallen en heeft het rechterbeen gebroken, terwijl een werkman bjj het verrichten van werkzaamheden, op de Lauriergracht aldaar voor het pakhuis »De Peli kaan* achterover op straat gevallen is. Per rader- baar naar het Binnen-Gusthuis vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds overleden te zijn. - Het lijk dat in de rivier de Maas bij de Oude Plantage te Rotterdam drijvende is gezien, is dat van een bijna 70-jarigen man, J. de G., die aldaar woon achtig was. - Een 3-jarig knaapje, in de Bosch straat te Breda spelende, is bij het exeicitie- terrein te water geraakt en verdronken. - Een 9-jarig meisje te Strijp liep al spelende, met haar eenjarig zusje op den arm, door de woon kamer, gleed uit en viel met dit zusje op een pot met kokend water. Beiden werden met hevige brandwonden overdekt en het oudste kind is reeds aan de gevolgen overleden. - Te Heinenoord is een kind van ruim 22 maanden, terwijl de moeder ongesteld te bed lag en de andere familie leden naar de kerk waren, door de opengelaten deur uit de woning gekropen en in het achter de woning gelegen water gevallen, waaruit het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2