en kunstkritiek, had hij zich naam gemaakt, terwijl hij ook als politiek redenaar bekend was. Aan al deze en nog meerdere eigenschappen had hij zijne snelle bevordering en zijne betrekking van vertrouwen te danken, waaruit hij nu door lichtzinnigheid is gestooten. De bureau- chef van Ardoye heeft zijne schuld bekend. Tegen hem, evenals tegen Van Bergen, is reeds eene aanklacht bij het gerecht ingediend. Een vijfde beambte, de concierge en magazijn-opzichter De Meuter, verlangde zijn ontslag, doch het werd hem geweigerd, omdat hij als medeschuldig stond aangeschreven. Eerst ontkende hij alle schuld en dreigde hij zelfs den heer Pions of zich zelf te zullen doodschieten, doch later vond men hem in zijne woning opgehangenom de schande te ontgaan had hij de hand aan zich zelf ge slagen. De vrouw van De Meuter echter ligt door dezen slag zwaar en gevaarlijk ziek. Intusschen wordt met het onderzoek voort gegaan. Honderden personen moeten nog gehoord worden. Men kan zich van den omvang van het onderzoek een begrip vormen, als men weet, dat het Antwerpsche armbestuur voor de be hoeften van 28,000 gezinnen, of voor minstens 200,000 personen, te zorgen heeft. De prachtige sabel, welke czaar Nicolaas 40 jaar geleden aan prins Milosch, den stichter der Obrenovitch dynastie ten geschenke gaf, is op bevel van koning Milan te Weenen in den lom bard beleend. Dit feit heeft aan het Oosten- rijkscbe hof een zeer slechten indruk gemaakt. De politie te Warschau heeft een vereeniging ontdekt, welke zich ten doel stelde vrouwen naar Zuid-Amerika, voornamelijk naar de Argentijn- sche republiek te zenden. Voor elke vrouw ont ving de vereeniging 500 roebel. Allerhande middelen werden aangewend om tot het doel te geraken, nu eens had men de onderwijzeressen, dan weder kinderjuffrouwen noodig. Uit New-York wordt aan de Standardge seind: Ingeval Canada er in slaagde alleen de tegenwoordige verwikkelingen tot een goed einde te brengen, zou zich een talrijke partij vormen om scheiding van Canada van Engeland te vragen. Uit Kaïro wordt aan hetzelfde blad gemeld Indien de Nijl niet wast, zullen 1.50.000 acres grond van belasting moeten worden vrijgesteld, hetgeen voor de schatkist een outzaglijk verlies zou zijn. Een hongersnood in den winter schijnt onvermijdelijk. DALEM, 12 Sept. Maandag j.l. werd door een zandschipper, die met zijn aak bij het fort Vuren lag, een drenkeling ontdekt, wiens lijk reeds in vergevorderde!! staat van ontbinding verkeerde. Dientengevolge kon er van geen identiteit sprake zijn, en werd het stoffelijk over schot aan den oever der rivier begraven. Binnenland. de vereenigde zitting van de Kamers der Staten-Generaal is, na debat over de kwestie van meerderjarigheid der Koningin hij huwelijk vóór 18e jaar, de voogdij wet ongewijzigd aan genomen. Daarna is de zitting gesloten. Naar de Haagscke correspondent der »Zu tph.Ct. mededeelt, heeft de Koning zelf het verlangen te kennen gegeven, dat de voogdij wet zoo schie lijk mogelijk zou behandeld worden. Omtrent den toestand des Konings geeft de correspondent de woorden weer van een geneesheer, die daar van volkomen op de hoogte kan zijn. »Er zijn weinig patiënten, die zoo stipt de voorschriften van den medicus opvolgen als Z. M. Bekend is het, dat de Koning lijdende is aan een ziekte, die naar alle waarschijnlijkheid niet meer geheel genezen zal, maar bij de gezonde levenswijze, die Uit de zee voor Duinkerken, waar men dicht bij den vuurtoren aan 't baggeren is, worden tal van kanonskogels opgehaald. De meeste wegen van 20 tot 30 pond, maar er zijn er die meer dan 50 pond zwaar zijn. Men meent, dat deze kogels voor een deel afkomstig zijn van het gedenkwaardig beleg van Duinkerken, toen de hertog van Enghien, later Prins van Condé, met behulp van den admiraal Tromp, de stad tot onderwerping bracht. De schulden van den overleden Koning Lode- wijk van Beieren zijn thans nagenoeg geheel afbetaald, dank zij den verkoop van sommige eigendommen en de entrees geheven van de be zoekers der Koninklijke kasteelen. Het tegen woordige Hof leeft zeer zuinig. Te Oberbocbstadt in Beieren stierven onlangs kort na elkander in één huis een kind van 5 weken en een van 3| jaar, blijkbaar een ge- weldadigen dood. Het vermoeden viel op een 11-jarig dienstmeisje uit Burgsalacb, dat weldra bekende beide kinderen geworgd te hebben. In het vorige jaar was datzelfde meisje in een dienst te Burk bij Ettenstadt, waar kort na elkander drie kinderen stierven. Er bestaat vermoeden, dat ook daar opzet in het spel geweest is. De Paus zendt dit jaar de gouden roos aan de prinses van Brazilië. De weduwe van een onder behoeftige omstan digheden overleden koopman te Parijs, Hébert genaamd, die met handenarbeid kommerlijk haar brood verdiende, zat onlangs haar kind in slaap te zingen, toen zich een heer aanmeldde, die verklaarde directeur van de opera te zijn, haar gezang door het open venster gehoord te heb ben, en haar op zijne kosten voor de opera te willen doen onderricht geven met 3000 frcs. toelage 's jaars voor haar onderhoud. Een con tract werd gesloten en de leeraars der dame prijzen hare stem als ongemeen fraai. Het huwelijk van den Griekschen Kroonprins met Prinses Sophia van Pruisen zal in Decem ber worden voltrokken. Men zegt dat de Koning na het huwelijk zal abdiceeren. Tengevolge der aanhoudende regens in Zwit serland, zijn op de wegen van St. Gallen naar Teufen, Heiden en Rehtobel groote aardklom pen en rotsblokken, te zamen zeker 10,000 a 15,000 kubieke meters groot, neergestort. De gemeenschap is geheel verbroken. Persoonlijke ongelukken hebben daarbjj niet plaats gehad, maar de opruiming zal groote uitgaven verei scben. - Tengevolge van zware regens vreest men in de Spaansche provincie Murcia voor overstroomingen. - Te Cuellar, Andalusië, is de oogst door een hevigen storm vernield en ook daar komen overal overstroomingen voor. - Bij Verona is de Etseh buiten baar oevers getre den. Soldaten zijn druk bezig, om door het op- stapelen van aarde de dijken, die de lager ge legen gedeelten der stad beschermen, te steu nen. - In Griekenland heeft een hevige aard beving groote schade veroorzaakt. - Een orkaan beeft te Buenos-Ayres veel schade aan een aan tal schepen toegebracht. - Uit Amerika wordt bericht, dat de Savannah buiten haar oevers is getreden. De stad Augusta staat onder water. - De Inn is zóó gewassen, dat alle kelders te Innspruck en Landeck onder water staan. - In Z. M. volgt, kan de gevreesde slag toch nog zeer lang uitblijven en 's Konings artsen verkla ren eenstemmig, dat in verband met de omstan digheden de algemeene toestand gunstig is.« De »Maasbode« spreekt ten stelligste het ge rucht tegen, dat bij de aanstaande begrooting door minister Mackay voorstellen zouden worden derd twee en vijftig loten waren geplaatst. De trekking begon om ongeveer half twaalf en duurde tot nagenoeg 3 uur, toen alle prijzen waren uitgeloot. In de eene trekkingfïesch be vonden zich toen nog 13 nummers en in de andere 8 nummers benevens 4 ledige ringetjes. Door den heer 0. de R. alhier werd op deze onregelmatigheid gewezen en tevens protest tegen deze loterij aangeteekend. De commissie voor de verloting liet, na eenig beraad, des avonds om kwart over tienen bjj bekkenslag bekend maken, dat er op nieuw zou geloot worden. Om kwart voor 12 was men met de voorbereidende maatregelen gereed. De trekking duurde tot des nachts 3 uren en werd tot het einde door 't publiek bijgewoond. Waren bij de eerste trekking de beide hoofd prijzen in deze gemeente gevallen, nu besliste het lot den lsten prijs voor een inwoner van Hagestein en den 2den voor iemand uit Leerdam. Voor de betrekking van chef-brugwachter aan de brug te Barendrecht, op een jaarwedde van f G00 met vrije woning, kwamen aan het daar toe aangewezen bureau een G00-tal liefhebbers zich aanmelden. Het gedrang was zóó groot, dat in bedoeld bureau verschillende ruiten door het gedrang braken. Het baantje van orgeldraaier schijnt nog niet lui genoeg te Utrecht gaat men nu met een zelfwerkend orgel langs de huizen! De landbouwer R. te Willige-Langerak heeft een kanarievogel, die zóó tam is, dat men gerust zijn gedaan tot opheffing van twee rijkskweekscholen. kooi on de deuren van het huis kan laten open staan, zonder dat het vogeltje zal ontvluchten. De Zuiderzee-Vereeniging had tot de Regeering het verzoek gericht om in drie achtereenvolgende jaren op de Staatsbegrooting een post uit te trek Het vliegt wel rond in huis, doch gaat er niet uit. Zingende vliegt het zelfs op het hoofd of de handen der huisbewoners; vooral bestaat er ken, om het nog ontbrekende kapitaal voor het em lriendschopsbetrekking tussohen den k„narie voorafgaand onderzoek van Kykswege te verstrek- m dochtertje de3 hai2es. M verstaan M,fs ken. Door de Regeering is echter bericht, dat daartegen overwegend bezwaar bestaat. Het verzoek elkanders taal, zoodat het beestje op sommige barer wenken of woorden naar haar toe komt van 34 manschappen, gediend I vliegen, zich vroolijk zingende op haar neerzet en bij haar blijft, waar ze ook heengaat. Geen wonder, dat men een bod van meer dan 10 gul den voor het zeldzame vogeltje van de hand ge wezen heeft. hebbende aan boord der Medusa,* het schip, dat zich in 1863 in de Japansche wateren zoo kranig hield, aan hun vroegeren commandant jhr. De Casembroot, om er bij den Koning op aan te dringen hun nog een belooning toe te kennen, is door dien oud-officier kortaf gewei gerd. Hij keurt de handelwijze der minderen om Door een liefhebber-hengelaar is in het Scheve- ninsche Kanaal een paling gevangen, die 2.7 kilo een verzoekschrift aan den Koning te richten Engaddin hebben overstroomingen plaats gehad, I ten hoogste af, en acht dit geheel in strijd met woog. Bij de oefeningen der Duitsehe vloot wordt gebruik gemaakt van een zwemtoestel, die vol gens de Duitsehe bladen nog nergens anders in toepassing is gekomen: een dubbel kleed van caoutchouc, zooveel lucht bevattende, dat de zwem mer, die het aantrekt, lang genoeg boven water blijven kan, om in alle stilte torpedo's hetzij weg te nemen, hetzij aan te brengen en te laten ontploffen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte zich in zake het Bulgaarsche vraagstuk nog steeds tusschen twee vuren geplaatst ziet. De Russische gezant dringt onophoudelijk er op aan, dat de Bulgaarsche troon vacant verklaard worde, en de mogendheden, onderteekenaren van het Berlijnsch traktaat, worden uitgenoodigd zich omtrent de vervulling der ontstaande vacature te verstaan, terwijl de gezant van Oostenrijk even sterk aandringt op de onmiddellijke er kenning van Prins Ferdinand, aangezien uitstel dier erkenning gevaarlijk is en het de Russisch- gezinde partij versterkt in haar verlangen naar eene Russische bezetting, oiu met hare hulp de grenzen van het vorstendom, overeenkomstig de bepalingen van het traktaat van San Stefano, uit te breiden. De Bulgaarsche zaakgelastigde te Konstan tinopel steunt natuurlijk dit laatste verlangen en tracht de Porte te overtuigen dat, zoodra de Vorst erkend is verder aanhangige geschillen ge makkelijk zullen worden opgelost. me kan halenhet leven zonder jou zal zoo arm en somber voor ine zijn, Grietje, en met jou wil ik werken en zal ik kracht hebben om alles te dragen. (Wordt vervolgd.) gepaard met het neerstorten van rotsen. St Moritz staat onder water en de brug bij Filisur is weg geslagen. - Vera-Cruz en omstreken zijn door een geweldigen cycloon geteisterd. Een aantal schepen vergingen. - Bij het springen van een stoomketel te Oiron (dep. Indre) werden 8 man gedood, 5 gewond. - Op het stoomschip »Pem- broke Castle« te Kaapstad brak brand uit; 10 koelies stikten door den rook; 3 matrozen en 3 officieren verkeeren in levensgevaar' - Te Szegedin is een bende van 40 valsche munters gepakt. Men vond eenige honderd-duizenden valsche bankbiljetten bij hen. Zij hadden twee fabrieken in Servië en in Rumenië. Lombardije en Venetië hebben geducht van de overstroomingen te lijden. Om Milaan staat alles onder water. Behalve de Etsch zijn ook de Adda en Brembo buiten haar oevers getre den. De spoorweggemeenschap is op vele plaatsen afgebroken en vele bruggen zijn vernield. Te Bellaggio werden een huis en een fabriek door een aardstorting vernield, 3 menschen werden gedood. Lecco staat onder water. - De schade veroorzaakt door de aardbeving te Voszitza en omstreken, in Griekenland, wordt op millioen gd. geschat. De meeste huizen werden gescheurd. 20 personen werden gewondvele inwoners kam peeren in de open lucht. - In Grenada is de oogst door een orkaan verwoest; de overstroo mingen houden aan. - De Vorarlbergbaan is door een dijkbreuk gedeeltelijk onbruikbaar ge maakt. - Door een botsing van twee treinen bij Cincinnati werden 5 personen gedood, 17 gewond. Plaatselijk Nieuws. NEDERHEMERT, 14 Sept. Onze predikant, Dr. J. Baljon, hoopt op 23 Sept. e.k. alhier zijne afscheidsrede te houden, om acht dagen later te Almelo als zoodanig te worden beves tigd door Dr. J. Th. de Visser, predikant te Rotterdam. Door den kerkeraad alhier is toezegging van beroep uitgebracht, tot predikant dezer ge meente, aan den heer J. A. Cramer, Cand. t. d. h. d. te Utrecht. EETHEN, 13 Sept. De burgemeester dezer gemeente gewerd een vleiend schrijven van den kapitein-commandant der le batterij van het le reg. veldartillerie te Utrecht, waarin ZEd. Gestr., na kennisname der ingekomen rapporten, aan het hoofd der gemeente zijnen dank be tuigde voor de goede zorgen aan personeel en paarden zijner onderhebbende batterij bewezen, tijdens de jongste manoeuvres in deze streek ge houden. Tevens ging deze dank gepaard met het verzoek om ook de gemeentenaren daarmede wel in kennis te willen stellen. BABILONIENBROEK, 10 Sept. Ds. P. Flieriuga heeft een beroep ontvangen naar Hein- kenszand, op het eiland Zuid-Beveland. Zondag j.l. heeft zijn eerwaarde bekend ge maakt, dat hij bedankt voor het beroep naar Ter Kaple en Akmarijp (Fr.). den aan Zijne Majesteit verschuldigden eerbied. Een aantal burgemeesters uit Drente hebben aan den Minister van Justitie bet verzoek gericht, om met het oog op mogelijke nieuwe werksta kingen en onlusten in hun gemeenten, aldaar inaréchaussée's gedetacheerd te Naar men verneemt, zal aan dat verzoek worden voldaan en kan dus een uitbreiding van dat korps wor den te gemoet gezien. De beer J. L. Beijers, directeur der vennoot schap »üe Kleine Courant«, heeft beroep aange teekend tegen het vonnis, den 31 Aug. j.l. dooi de arroud.-rechtbank te Amsterdam uitgesproken, in zake het indertijd in bet »N. v. d. D.« ge plaatste bericht over eene spookgeschiedenis te Bornebroek. Sedert Zaterdag 8 tot Dinsdag 11 Sept. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 12 zalmen van 3 tot 20 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,96 tot f 1,30. Van 8 tot en met 11 Sept. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 314 zalmen, groote zalm gold f 1,30 a f 1,60, kleine f 1,10, a f 1,20, St. Jakobzalm f 0,00 a f 0,00 per 5 ons. De opruiming vau de in het Zwarte Water tusschen Zwolle en Hasselt aanwezige gemetselde penanten door middel van dynamiet, onder lei ding van den kapitein der genie Van Scherm beek, heeft met het beste gevolg plaats. Niet alleen worden met boeveelheden dynamiet van 3 KG. de onder water nog aanwezige kolossale metselwerken uit elkander geslagen en verbrijzeld, maar komen ook de onder de fundeering aan wezig geweest zijnde palen en balken te voor schijn. Zaterdag heeft geiieraal-majoor Kromhout, in specteur der genie, den uitslag dier werkzaam heden geïnspecteerd. De toenemende drukte ter weekmarkt te Gel- dermalsen heeft de oprichting van een beursge bouw noodig gemaakt. Zij, die in het Panopticum te Amsterdam ken nis willen maken met de millioenen-juffrouw, zullen zich in hun verwachting bedrogen zien. De vleeschelijke Jannetje Struik heeft onmiddel lijk na haar ontslag uit de gevangenis ook kwijt schelding van een langer verblijf in het Panop ticum voor haar wassen evenbeeld gevraagd en dit is haar verleend. Jeanne Lorette, die nu reeds in een hoek van het Markerhuis verscholen staat, zal binnenkort uit de beeldengalerij worden verwijderd. Men schrijft uit Meerkerk, d.d. 8 September: Heden had alhier op het raadhuis de verloting plaats van de voorwerpen, die waren aange kocht voor de tentoonstellingsloterij. Elf hon- De palinghandelaars in het N.W. van Over- jjsel lijden tegenwoordig veel schade door eene buitengewone sterfte onder de paling. Een hun ner verloor in één nacht wel 1500 pond paling. Een tweetal jagers, die de vijf eerste jachtdagen te Eibergen doorbrachten, slaagden er in om 117 patrijzen, 8 bazen en 2 konijnen buit te maken. Als een nieuw bewijs hoe weinig vertrouwen dikwijls de ongunstige, onheilspellende oogstbe- richten verdienen, meldt, men uit Andel (Gron.) dat daar een stuk land, groot 1} hectare, het aanzienlijke cijfer van 56 hectoliters koolzaad heeft opgebracht. Met den Nederlandschen Rhijnspoorweg wordt in de laatste dagen buitengewoon veel fruit (appelen en peren) verzonden Yaar Rotterdam, bestemd voor Engeland. Een appelboom in de weide van den landbouwer D. te Tul-Schiunen (Limburg) bracht dit jaar voor f 38 appels op. Gedurende de 4 laatste ja ren werd voor het niet onaardig sommetje van f 108 van zijn takken geplukt. Van ééu boom te Montfoort heeft meu 12 mud jutteperen geplukt. Dat niet losloopende kippen ook goed eieren leggen bewijst een geval te Borselen, waar iemand dit jaar van zeven kippen duizend eieren raapte. Een zonderlinge vangst had dezer dagen plaats door den schipper B. Kok te Amsterdam. Door hem werd uit de Zuiderzee, nabij Harlingen, op gehaald een veulen-paard, dat door hem aan boord werd genomen en naar Amsterdam ge bracht. Het beestje is springlevend, mankeert niets en is bij bovengenoemden schipper terug te bekomen. Hoe gevaarlijk het bangmaken soms zijn kan, bleek dezer dagen te Echt: een meisje van 22 jaar sloop dezer dagen bij avond heel zachtjes in een vertrek, waar zich hare jongere zuster bevond. Deze verschrikte zoodanig, dat ze geheel sprakeloos bleef en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om streeks half één is in de Da Costastraat te Am sterdam een droevig drama afgespeeld. De boofd- condueteur der Amsterdauische Omnibus-Maat schappij, Ekkardt, zou zich na volbracht dienst werk naar zijn woning begeven, toen hij plot seling met een revolver werd doodgeschoten. Een tweede en derde knal werden gehoord, en toen daarop een paar nieuwsgierigen met een politieagent kwamen toesnellen, vond men Ekkard dood, en zijn moordenaar badende in bloed in de onmiddellijke nabjjheid. Zwaar gewond werd bij naar 't gasthuis gebracht. Men heeft nog geen enkel woord over deze treurige zaak uit zijn mond kunnen vernemen. eigen lr avi li a am /I a ilanlaawvl/ra va aa u Iam l aviv al I /IaI I s—- krijgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2