^ran een en ander verslag zal doen in de eerst volgende bijeenkomst van het geneeskundig ge nootschap te Berlijn. Bij de gar selle infanterie van het Duitsehe leger is een nieuwe exereitie-regelement ingevoerd, hetwelk reeds bij de Keizers Wilhelm I Frederik een punt van voortdurende, ernstige overweging uitmaakte. De bedoeling van dit reglement is: eene vereenvoudiging van het gansche zamenstel van den militairen dienst, en eene oefening der infanterie in overeenstemming met den dienst te velde. Elk officier, die zal trachten het nieuwe reglement te ontduiken of te wijzigen, wordt onvoorwaardelijk met ontslag bedreigd. Keizer Wilhelm heeft den rouw der konink lijke familie over den dood van Keizer Frede rik tot 15 Juni 1889 verlengd. Aartshertog Albrecht van Oostenrijk heeft een prachtigen krans op het graf van Keizer Frederik nedergelegd. Dezer dagen overleed te Frankfort eene 80jarige, gebrekkige vrouw, die haar geheele leven van aal moezen had geleefd. Na haar dood bleek het, dat zij een vermogen van 80,000 mark bjj el kaar gebedeld had, dat nu aan hare erfgenamen ten goede komt. De rijkste grondeigenaar van Oostenrijk, Prins Schwarzenberg, is op 89-jarigen leeftjjd gestorven. Men zegt, dat tusschen Koningin Victoria en de Prinses van Wales een verkoeling be staat, om financieele redenen, en dat de Prinses de Koningin niet in Schotland zal bezoeken. Mackenzie heeft bekend gemaakt, dat hij alle couranten, die stukken uit zjjn brochure over de ziekte van Keizer Frederik overnemen, zal ver volgen, zelfs wanneer de couranten dat doen als de brochure reeds geruimen tijd in den handel is. Na lang beraad heeft Eiffel besloten zijn to ren roestkleurig te laten verven. Bij ondergaande zon zal de toren er uitzien alsof hjj verguld is. Ristics tracht een verzoening tusschen Koning Milan en zjjn vrouw tot stand te brengen op den grondslag: scheiding zonder echtscheiding. De Italianen weten geen raad met hun wijn. Frankryk, hun eenige afnemer, is dat nu niet meer, dank zij de hooge invoerrechtenin Duitschland zijn de rechten nog hooger. Het gevolg is, dat men thans in Zwitserland met ïtaliaanschen wijn overstroomd wordt; de prij zen zijn zeer laag. Er is sprake vau een spoorweg van Calcutta naar Madras. Daar jaarlijks '200.000 pelgrims daarvan gebruik zouden maken, stelt men zich van de onderneming veel voor. Sir Francis de Winton heeft uit den Congo- Staat bericht ontvangen, dat majoor Barthelot vermoord is door zijn dragers en dat Jameson naar Stanley Falls is terug gekeerd om een nieuwe expeditie tot ondersteuning van Stanley te organiseeren. Men zegt, dat de te New-York gevierde kansel redenaar Hall elk jaar ruim I millioen gulden verdient. De pastoor Mallet te Limoges heeft van een oom te New-York 9 millioen dollars geërfd. Twee kooplieden, die met een aanzienlijke som gelds terugkeerden van een markt in den om trek van Hongchow bij Shanghai, waren voor roovers gevlucht bjj eene militairen mandarijn. Deze verdedigde hen, versperde zijn deur, zoodat er slechts één man door kon gaan, doodde vier roovers, die een voor een binnendrongen en dreef de overigen op de vlucht. De roovers gingen daarop bij den magistraat Loh, te Hongchow, klagen, dat de mandarijn hen aangevallen en vier hunner makkers gedood had. Terwijl zij daar waren kwam de mandarjjn, verhaalde de ware toedracht der zaak en ver zocht den magistraat, den volgenden morgen de zaak te laten onderzoeken. Maar de roovers vroegen verlof, om hunne doode makkers te gaan halen, en dit werd hun door Loh toege staan, hoezeer de mandarjjn zich ook daartegen verzette, den volgenden morgen vond men de vrouw, de kinderen en de dienstboden van den mandarjjn, te zamen 14 personen, door de roo vers vermoord. De twee kooplieden waren gelukkig ontkomen. Zjj dienden een aanklacht in bjj de hoogste over heid, in de hoofdstad, en de Keizer veroordeelde den magistraat Loh, die voor den ontzettenden moord aansprakelijk gesteld moest worden, om 10,000 taels (f24,000) aan den militairen man darjjn te betalen en daarna onthoofd te worden. Dit vonnis werd uitgevoerd. Bjj Laval, aan de Mayenne, reed een man, met een vrouw en drie kinderen in een rijtuig gezeten, in de rivierhet rijtuig zonk. Een toe schouwer riep om hulp, maar in de duisternis kou men eerst na lang zoeken het lijk van den man en van twee kinderen ophalen. Vorige week Dinsdag heeft men het derde kind en den hoed en de chale der vronw gevondentoen het rij tuig te water ging hoorde men één kind roepen »o mama, mama!« In een der zakken van den man vond men een portemonnaie, waarin het volgende briefje: »Daar wij geen familie heb ben, doe men geen nasporingen. Maxiuiiliaan Diesth, geb. te Ballancourt (S. en Oise).« Het blijkt dat Diesth en zijn vrouw, nog jonge rnen- schen, beiden teringlijders waren en niet in hun onderhoud konden voorzien, vandaar de wan hopige stap. De drie kinderen waren 6£, 5? en 2 jaar oud. - Omtrent de overstroomingen in Tirol wordt nog gemeld i De treinen van den Vorarlberg-spoorweg staan stil op den Brenner, tusschen Bozen en Roveredo. Innsprück wordt met overstroomingen bedreigdBregenz staat onder water, waarbij menschenlevens te betreu ren zjjnTrente staat eveneens onder water en is bovendien van verlichting verstoken, omdat de gasfabriek overstroomd is. - In Victoria-street te Londen werd een hollend paard door een po litieagent bij den teugel gegrepende agent werd omstreeks 20 meters voortgesleept, maar wist het dier toch tot staan te brengen. Zonder kwetsuren kwam hjj er natuurljjk niet af. - Een depêche van Lloyd zegt, dat 6 zeelieden en 81 passagiers van de »Sud Amérique« zijn verdron ken. - Bij een ontploffing in een tunnel van den spoorweg van Montana zijn 10 mannen ge dood, 5 gewond. De trein, die het Groot leger van Veteranen uit Youngstown in Ohio naar het kamp te Co lumbus vervoerde, raakte los van de locomotief en bleef stil staan. Een zware goederentrein, die volgde, liep hem achterop, zoodat vier wagens vernield werden. De reizigers hadden den trein reeds verlaten, maar bjj het vluchten van de hel ling rolden de vernielde wagens hen achterna en doodden 4 der vluchtenden, terwjjl 25 ernstig gewond werden. - Niet ver van Cincinnati heeft een ander verschrikkeljjk spoorwegongeluk plaats gehad. Daar kwam een extra-trein met het ge zelschap van een reizend paardenspel in botsing met een goederentrein. Tien personen werden gedood, 27 gewond en vele kostbare paarden kwamen om het leven. - De vele sneeuw en re gen in Engadin heeft ook het welbekende dorp St. Moritz onder water gezet. In den nacht van 10 op 11 dezer had het zoo gesneuwd, dat de sneeuw 4 duim dik in het dal bleef liggen, zelfs tot den volgenden avond. Daarop volgde een aanhoudende regen en het »Kurhaus,« dat nog 30 gasten telde, was weldra van alle kanten door water omgeven. In de »Trinkhalle« en hare winkels stond het water 00 cM. hoog. Het meer was een meter gestegen, buiten zijne oevers ge treden en zijn bruinachtig water vermengde zich in het dal met dat der beeken, die van alle kan ten van de bergen kwamen afstroomen. - Zes roovers deden een aanval op de inailkar van Sofia naar Rustschuk; een gendarme werd ge dood. Een tweede mailkar, die 25.000 gd. aan geld meevoerde, kon tijdig rechtsomkeert maken. In de haven van Madrid is een Italiaansclie stoomboot uit Genua gezonken. Er waren eenige aanzienlijke families uit Rio Janeiro, Buenos Ayres en Montevideo en een Italiaansche opera- ,roep waaronder de tenor Stagno op de ierugreis van Zuid-Amerika, aan boord. De meeste reizigers waren op weg naar de tentoonstelling te Barcelona. De meeste opvarenden zjjn gered, doch zij hebben alles verloren. - De steamer »Nepaul,« van de Oriental Steam-Nav. Comp. is bjj 't eiland Ratoneau, twee mjjlen van Mar seille, gestrand. De voorsteven werd geheel lek en er kwam veel water in 't schipde 00 pas sagiers zjjn gered, even als de equipage. Maar de kapitein kreeg door den schrik een beroerte en gaf terstond den geest. - Van de nachtboot van Ostende naar Dover is een heer uit Londen, mr. Primrose uit Piccadilly, overboord geslagen en verdronken. Tien minuten vóór de aankomst der boot, was hjj nog volkomen wel op het dek gezien. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 17 Sept. Bij de op Donderdag a.s. te houden Heus- densche jaarmarkt zal eene militaire commissie aanwezig zijntot aankoop van remontepaarden. VLIJMEN, 17 Sept. De hop zal dit jaar een beteren prijs maken dan in de afgeloopen jaren. Men spreekt reeds van f 25 a f 30 per 50 kilo. WIJK, 17 Sept. De vastgestelde gemeente rekening 1887 bedraagt in ontvangst f 11090.38? en in uitgaaf f 10895.25?, met een batig slot van f801.13. In de uitgaven komt voor onder hoofdstuk III, kosten van aanleggen en onderhouden van openbare wegen,werken eninricht,ingen:f 1247.82; hoofdst. V aflossingen en renten van geldlee- ningen f ld 12.45; Hoofdstuk VI onderwijs en armwezen f 5377.05. De begrooting 1889 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 11902,54. NEDERHEMERT. Tengevolge van het heerschen der mazelen is de school aan de noord zijde dezer gemeente sints enkele dagen ge sloten. Binnenland1. Z. M. de Koning ontving in audiëntie de heeren baron Mollerus van Westerkerke en jhr. Bosch van Drakestein, Commissarissen des Ko- nings in Gelderland en N.-Brabant. De audiëntie duurde meer dan een uur en hun komst op het Loo staat naar wij vernemen, in verband met de benoeming van leden van den Raad van Voogdij. Jhr. Bosch v. Drakestein ontving het groot kruis van de Eikentrooll. De begrootingen van Oorlog en Marine zijn voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor Marine 2 millioen hooger. Van de andere begrootingen zijn er sommige lager geraamd, o. a. die voor binnenlandsche Zaken. Op On derwijs wordt bezuinigd door afschaffing van zeer vele normaallessen, terwijl maatregelen wor den voorbereid, om een volgend jaar twee Rijks kweekscholen op te heffen. De »Zaanbode« over den vaccinedwang schrij vende, zegt het voornemen toe te juichen van verschillende corporation, om zich tot de Regee ring te wenden in zake den nog altijd bestaan- den vaccinedwang voor onderwjjzers en school kinderen. Nu meent het blad echter tameljjk zeker te weten, dat een voorstel tot wijziging van het betrokken wetsartikel niet van de Regeering zelve zal uitgaan, maar dat een Kamerlid daar toe het initiatief zal nemen. Naar 't »Vad.« verneemt is de heer Zaaijer, lid der Tweede Kamer, de opvolger van mr. Belinfante als schrijver der kameroverzichten in de N. II Ct. Volgens den Haagschen briefschrijver in de »Zwol. Ct.« is de heer Van Rees, afgetreden gouverneur-generaal van Indië, voornemens be langrijke mededeelingen te doen, als hjj in het Moederland terug is. O. a. zou hjj aantoonen, dat de groote teleurstellingen, die zjjn bewind aan alle partijen berokkend heeft, voornamelijk te wjjten zjjn aan allerlei tegenwerking, die hjj van den vorigen minister van koloniën heeft ondervonden. De heer L. J. Godefroy, reisgenoot en as sistent van den heer Daniël Veth op den tocht door de Portugeesche bezittingen op Afrika's Westkust, die aan laatstgenoemden geleerde het leven kostte, gaat 15 dezer scheep naar de zelfde gewesten, ten einde aldaar vooral het ethnologisch onderzoek voort te zetten. Den vrienden van Daniël Veth heeft hij de belofte gedaan, de plaats, waar hun jong gestorven vriend begraven ligt, nauwkeurig op te nemen en daarvan eene photografische afbeelding te maken. Door een aantal ingezetenen van Rijnsburg en Oestgeest is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij eerbiedig en dringend ver zoeken maatregelen te willen nemen ter be koming van een Rijkswet op het gebruik van honden als »trekdieren«, opdat een zeer tal rijke en nijvere volksklasse bij een eerlijk be drijf, in ons anders vrije Nederland, niet langer met smart van boete en kerkerstraf tranenbrood behoeft te eten, en geen gemeente bij machte zjj, door haar verordeningen, de inwoners van een andere plaats tot werkeloosheid en broode loosheid te doemen. Te Rotterdam zal de 75-jaiige gedenkdag van Neêrlands onafhankelijkheid in November a.s. waarschijnljjk feestelijk gevierd worden. Reeds heeft een commissie uit de burgerij het initiatief genomen een feestviering op de Groote Markt voar te bereiden alwaar na verkregen toestem ming van Burg. en Weth. onder anderen een prachtige eerepoort zal verrijzen. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal heeft uit Marseille f50 gezonden aan het harmonie gezelschap Vlijt en Volharding« te Rosendaal, als bewjjs van dank voor de hem bjj zjjn ver trek naar Indië, aan het station te Rosendaal bewezen hulde. Naar wij vernemen, zal »Recht voor Allen« waarschijnlijk reeds met 1 Oct. een dagblad worden. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft over het 2e kwartaal van dit jaar, be halve honderden kleedingstukken, aan giften en legaten ontvangen de aanzienljjke som van f 52,251,12. Te Olst staat een peerenboom, vol met vruch ten geladen, weder in vollen bloei. Onder Nieuwdorp heeft iemand dit jaar voor den veertienden keer aardappelen geteeld op het zelfde stuk grond en bij de rooiïug ondervonden dat opbrengst en qualiteit gunstig zjjn, niettegen staande 1888 als aardappeljaar veel te wenschen overlaat. De man heeft natuurlijk moeite noch kosten, arbeid nog bemesting ontzien om zulk een resultaat te verkrijgen. Een goed geloof is noodig om dit bericht van de »Middelburgsehe Ot.« voor goede munt aan te nemen De kweekelingen aan de [rijkskweekschool voor onderwjjzers, die met goed gevolg het examen van onderwijzer hebben afgelegd, zullen voortaan van de kweekschool moeten worden ontslagen, ten einde eventueel naar eene vacante betrekking te kunnen dingen. Tot hiertoe waren die kwee kelingen verplicht om gedurende vier maanden na het verkrijgen der acte van onderwijzer zich practisch in het geven van onderwijs aan de leerschool te bekwamen. Door dezen maatregel wordt jaarlijks f 14,000 aan toelagen bespaard. De heer Van Rijn, zal, zooals men weet, be houdens Koninklijke toestemming, zijn stoom- rijtuig »Noviomaguin*; verloten. De »Zutph. Ct.« vraagt wat de winner er mede doen zal, nu de uitvinder zelf eigenlijk niet weet wat er mede aan te vangen? Zij vergeljjkt den toestand van den winner met dien legendarischen persoon, die eens een olifant uit een loterij trok. Bij de gehouden tentoonstelling van wege de Holl. Maatsch. van Landbouw te 's-Hage, van veeteelt en pluimgedierten, zijn o. a. in laatst genoemde afdeeling door den heer H. Coert, te Molenaarsgraaf, de volgende prijzen behaald: Hoenders, Bram a-Poetra's, le en 2e prjjs; Cochin-Cbina's, 2e pr.Plymouth-roeks, 2e pr. Italiaansche hoenders, le pr.Ganzen, Schiet- of Lokeenden, 2e prjjs. Uit Dordrecht schrijft men: Een tochtje naar de ruïne van het »Huis te Merwede,« dat in vroeger eeuwen zoo'n belang rijke rol speelde in de geschiedenis van Holland, is sinds lang eene der meest geliefkoosde uit spanningen van de Dordtenaren, die niet on gevoelig zjjn voor de genoegens van een zeil of roeitochtje in de waterrjjke, schilderachtige omstreken der oude Merwestad. Gewoonlijk werd dan, na eenig rondwandelen onder de prachtige kastanjeboomen, bijna even hoog als de oude muren der ruïne, met meer of minder inspan ning de nog stevige steenen wenteltrap beste gen die leidt naar den top van het antieke ge vaarte. Men heeft van daar een fraai panorama over de stad en de omstreken. Misschien achtte men de bestijging gevaarlijk voor de bezoekers, voor de ruïne of voor beiden: althans eene poos geleden werd van hoogerhand de toegang tot den trap afgesloten door eene houten deur, die echter weldra bezweek onder de steenworpen der baldadige jeugd. Maar nu zal weldra eene stevige jjzeren afsluiting de houten deur ver vangen, zoodat de uitstapjes naar het »Huis te Merwede« een groot deel hunner aantrekkelijk heid zullen verloren hebben. Te Deventer is een rolletje geld uitgegeven van 50 centen, dat later bleek te bestaan uit ijzeren ponsdoppenaan de beide uiteinden van het rolletje zat één cent. Een 102-jarig man bracht met zjjn 75-ja- rige dochter een bezoek aan de gastentoonstel ling te Utrecht. Sedert Woensdag 12 tot Vrijdag 15 Sopt. zjjn aan de vischmarkt te Gorinckem afgeslagen 2 zalmen van 15 tot 21 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,90 tot f 1,14. Van 12 tot en met 14 Sept. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 260 zalmen, groote zalm gold f 1,20 a f 1,00, kleine f 1,00, a f 1,10, St. Jakobzalm f'0,00 a f0,00 per 5 ons; 5 winterzalmen f2,10 a f2,75 per 5 ons. Vrouw Lips, die Maandag 3 dezer dus nu bijna 2 weken geledente Breda in slaap geraakte, slaapt nog. Men vreest maar al te zeer, dat zij slapende den doodslaap zal ingaan. Uit Haarlem wordt gemeld, dat de gewonde II., die de vorige week een moordaanslag pleegde, thans door twee politieagenten in het Gasthuis wordt bewaakt omdat hij getracht heeft de hem gelegde verbanden los te rukken. Een visscher van Tessel, dezer dagen ver van de kust op de Noordzee visschende, bij stevige bries en holle zee, had het ongeluk midden in den nacht over boord te slingeren. Zijn mak ker, die niets van den drenkeling kon zien, stak op goed geluk af een vaarboom buiten boord. De man had het niet beter kunnen treffen al ware 't helder dag geweest. Hij voelde iets aan den stok, trok deze terug en merkte tot zijn groote blijdschap dat zjjn makker zich aan het hout hield vastgeklemd. Te Waspik (N.-Br.) is een kindje van tien maanden in een emmer met water gevallen en verdronken. - In de Valkenburgerstraat te Am sterdam is een 27-jarige vrouw bij het te drogen hangen van waschgoed, uit een venster der eerste verdieping gevallen. Zij werd, aan het hoofd ge wond, naar het gasthuis gebracht. - Op den Haar lemmerdijk aldaar werd een 3-jarig knaapje door een melkwagen aangereden rn zwaar verwond. - Te Stadskanaal is de schuur van den landbou wer V., met al het daarin aanwezige koren, land bouwproducten en roerende goederen, afgebrand. De goederen waren gedeelteljjk verzekerd. - Te Haarlem is uit den Schotersingel opgehaald het lijk van den 04-jarigen F., verpleegde in het Stads Armen- en Ziekenhuis, die sedert eenige uren werd vermist. De man was in den laatsten tijd lijdende aan zwaarmoedigheid. - De toestand der drie door revolverschoten te Haarlem gewon- De Burgemeester van H e u s d e nbrengt ter openbare kennis, dat het le kwartaals-kohier der personeele belasting, dienst 1888/89 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, 14 September 1888. lie Burgemeester voornoemd, IIONCOOP. ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2