SlElliflllISCL opeisbaar verkoopeu: Schuur, Tuin en Erf, HOOIGRAS, publiek verpachten: Notaris VAN MEERTEN VERKOOPIMG onder Eethen en Doeveren. publiek te verkoopeu het voorgras van 50 hectaren hooiland, Burgerlijke Stand- Landbouw. Aanbestedingen. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend- Gemengd Nieuws en Allerlei. Markt berichten. ~w R II OG K L W. Advertentiön. Maakt bekend: dat de voorloopig vastgestelde Legger A van de Waterleidingen in deze gemeente van heden af gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage zal liggen ter Secretarie dezer gemeente; dat gedurende dat tijdvak ieder belanghebbende schriftelijk zijne bezwaren tegen den legger kan inbrengen bij Heeren Gedeputeerde Staten. te Dassen, Alvorens zich in do zaal te begovett. verzocht de eeht»enoot zijne vrouw hem de hand ter verzoening te reiken en van de scte-iding nf te zien. De vrouw weigerde, waarna de man zich naar het getuigen vertrek begA. Ee -genblik later klonk een schol -:i nd men :.;n man, badende in zijn bloed, op den vloer gestrekt, met een zware wond aan hel hoofd. Het schot bleek echter niet gevaarlijkde ko gel heeft een uitweg genomen, doch werd nog niet teruggevonden. Nadat den gewonde zooveel mogelijk hulp was verleend, werd hij per vigelante naar het Zie kenhuis vervoerd. Hij kon zelf de trappen af- loopen naar het rijtuig. Te Ylaardingen is een knaapje van 6 jaar in een kalkput geraakt en omgekomen. - Te Heel- sum, bij Renkum, is een 2-jarig meisje spelende in een pot met kokend water gevallen, en na eenige uren door de bekomen brandwonden be zweken. - Het lijk van den schippersknecht M. v. H., die onlangs te Heerenwaarden over boord viel, is thans onder Maren opgevischt. - Het se! ip an M. Wijnaar, beladen met stroo en liggende in het Hoornsche Diep te Groningen, is geheel door brand vernield. - Het huis met inboedel van den arbeider Nijhoftj op het Griet bij Zevenaar, zijn in een zeer korten tijd geheel in den asch gelegd. Alles was verzekerd. - Te Herten is een 2-jarig kindje in een mestpoel ge vallen en verdronken. - Te Stamprade (L.) zijn bij een brand door een onbekende oorzaak woon huis, stullen en schuur van den landbouwer V. vernield. De schade is aanzienljjk, doch ook door assurantie gedekt. - Een bediende uit een wafelkraam te Roermond is met al het geld van zijn baas naar Duitschland gegaan, men zoekt hem. - Onder Oosterhout is een boerenwoning uitgebrand. Vijf kalvers en twee varkens kwa men daarbij om. - Te IJzendijke waren eenige jongens in een paarden put in een wei aan het baden. Een arbeider hoorde schreeuwen en ont dekte, dat een hunner in levensgevaar verkeerde. Hij sprong te water en had het geluk hem te redden. Een zijner makkers was reeds verdron ken. - ln het N.-IIollandsche Kanaal is een schuit met lammeren door een sleepboot aange varen. Een man uit Texel sloeg daarbij overboord en verdronk. - De milicien, die voor den krijgs raad te Leeuwarden moest terechtstaan en daar uit het militair hospitaal was ontvlucht, is nabij Sneek aangehouden. Hij had de wandeling ge maakt over Wartena, waar hij van zijn vader een pak kleeren had gekregen. - De korporaal D. van het 5e leg. inf. te Nijmegen, die vóór zijn sergeant-majoor, tot uitbetaling der soldij aan de compagnie, een muntbiljet van f 50 moest wisselen, is daarmede naar Duitschland gevlucht. Te Kleef is hij echter in hechtenis genomen. Slechts een klein gedeelte van de ontvreemde som werd nog in zijn bezit gevonden. Te Groningen is de kanoe waarin een student, de heer J. G. Spekman aan het roeien was, omgeslagen, met het ongelukkig gevolg dat hij verdronk. - Te Ilansumhuizen brak een ladder waarop 5 werklieden stonden, bezig een schuur met riet te dekken. Twee hunner braken bij den va] een arm. - Een werkman te Rotterdam, die te huis komende bemerkte dat een deel van zijn huisraad uit zijn woning verdwenen was, kreeg uit kwaadheid daarover een beroerte en overleed kort daarop. Op de Steenstraat te Arnhem is een jongen van 8 jaar onder een tram geraakt en zwaar verwond. - Nabij Half weg werd uit de vaart opgehaald het lijk van een tot dusver onbekend man, naar gissing oud 60 jaren, fatsoenlijk gekleed, en in gevorderden staat van ontbinding. Een waarde van f 50 aan muntbiljetten en rijksdaalders werd ia zijn vestzak gevonden. Baardwijk. Gehuwd: Wouterus Wellens (van Loon-op- Zund), 37 j. met Hendrika Kogels, 31 j.; Lam bert Burmanje, 30 j. met Maria van Leent, 27 j.; Johannes van den Meijdenberg (van Waalwijk), 33 j. met Adriana van Mierlo, 27 j.; Cornell's Maas, 27 j. uiet Balthazara Laurina de Beer, 29 j. Geboren: Bartholomina, d. v. LI. J. Dek kers en Maria van Beek; Johannes Thomas Maria, z. v. Karei van Leent en Wilhelmina van Eijk; Johannes Martines, z. v. Quirinus Schijnens en Maria de Mijs. Overleden: Theodoras Cornelis Lommers, 3 w.; Johannes Krol, 26 j.; Katharina Wilhelmina van Muilekom, 3 m. DALEM, 3 Juni. Op sommige plaatsen in deze omstreken worden de suikerbieten en aard appelplanten aangetast door 'n insekt, voode hemert genaamd, hetwelk ten overvloede ook nog het zaad in den grond beschadigt. Een geheel onbekend soort insecten teistert in de laatste dagen het rundvee alsook de schapen in den omtrek van het Stadskanaal, o. a. ook te Gasselternieveen. De dieren zijn bedekt met een blauwachtig zwart insect, dat men moeielijk kan verwijderen, daar ze den kop door de huid ste ken, om het bloed op te zuigen. Er is besloten eenige diertjes naar Wageningen te zenden om opheldering te vragen. Fluiters in de erwten. De erwtenknaagkever richt dikwijls veel schade aan in het gewas, waar aan hij zijn naam ontleent. Een door dat diertje aangetaste erwt, door den boer een fluiter ge noemd, heeft van zelf minder waarde voor den handel, maar behoudt toch haar kiemvermogen. De kever legt in het voorjaar zijne eieren op de jonge peulen en de daaruit voortkomende larven knagen de bekende gaten in de erwten. De larven verpoppen zich in de uitgevreten hol ten en het volgend voorjaar zet het tweede geslacht het vernielingswerk voort. Zaait men erwten uit, die niet larven bezet zijn, dan krui pen de kevers uit de erwten in den vochtigen grond en nemen daar een afwachtende houding aau, tot het gewas in bloei staat. Dan leggen de jonge kevers op hunne beurt weder eieren of) de peulen. Men kali de larven uit hel zaadboron verwij deren, indien men het vooraf 12 a 24 uren in it '.valer laai weken, waardoor zij zich ver wij- d< Ook bjj o-.ei jarige erv.ten heeft men geen gevaar van voor!reeling, wijl de larven dan of reeds gestorven of uitgekropen zijn. Hel zekerste middel zal wel zijn om volstrekt geen fluiters voor den zaai le gebruiken. Dit voorjaar kon men dat al zeer gevoegelijk doen, omdat de erw ten buitengewoon gaaf gebleven waren. Groote overvloed van aardappelen schijnt er ook nog in den IIoekschenwaard te zijn, meest Zeeuwsche jammen, men spreekt van 50 duizend hectoliter. De handel is totaal stil. Een schip met 500 mud bevracht, bracht nauwelijks de onkosten van het vervoer op. «MBMaasxKww:-.* n sasnn raam» 327e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van I Juni. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van f 1.000: uos. 1167 en 2759; prijs van f400: nos. 6068 8641 15028 19149 en 20283; prijs van f200: nos. 582 6250 7329 10021 13145 en 19734; prijs van f100: nos. 443 3545 2642 5492 66686755 7372 9073 9606 10730 16880 17943 19986 20010 en 20700. Op Woensdag 13 Juni, des voormiddags ten 11 ure, zal aan het dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's-Hage worden aanbesteed: lo. Het onderhoud en herstel der werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, uitmakende den Waterweg langs Rotterdam naar Zee, van l Juli 1888 tot en met 30 Juni 1889, in twee perceelen. Raming: le perc. f24,000; 2e perc. f 144,000. 2o. Het onderhoud en herstel der werken aan de Noordgeul, de Botlek, de Nieuwe Maas, be neden de Oostpunt van Rozenburg langs Brielle tot Zee en den Hartel, van 1 Juli 1888 tot en met 30 Juni 1889. Raming f 12,000. 3o. De uitvoering van baggerwerk op den drempel in het bed der rivier de Maas te Maas tricht, prov. Limburg, tusschen de kilometer- ruaien 11 en 12. Raming f9650. 4o. Het verrichten van baggerwerk tot ver betering van het vaarwater tusschen de beide leidamnien in het Zwolsche Diep en daar buiten in zee, prov. Gelderland. Raming f 0.46 per Ms. Op Donderdag 14 Juni, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Haarlem lo. Het bouwen van een woningblok voor tien knechts aan de Oranjesluizen te Schelling- woude, behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal. Raming f 27,000. 2o. Het verbeteren van 's Rijks zeewerken op het eiland Wieringen, prov. Noordholland. Raming f 10,000. Op Zaterdag 16 Juni, des namiddag ten 2 ure, aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Utrecht Het maken van oevervoorziening langs- en het uitvoeren van baggerwerk in den gekana- liseerden Hollandschen Ussel, in de prov. Utrecht. Raming f 2660. Iedere studie, die ons niet tot betere men- schen vormt, verdient niet den naam van wijs- geerige studie. Het leven gaat voorbij zonder het waarlijk te genieten; men leeft altijd in de herinnering en in de hoopmen geniet dus nooit. In korten tijd het brein van een kind met meer kennis op te stapelen, dan bij een man in zijn gansche leven kan doordringen: dat is de droom, het schrikbeeld van onze tegenwoor dige opvoeding. De geschiedenis waarschuwt ons meer dan dat zij aanmoedigt, en leert ons meer dan dat zij vertroost. De liefde op twintig jarigen leeftijd, bezit de edele oprechtheid van het geloof. Aanmatiging is niets anders dan eene val- sche munt van de verdienste; zij rolt echter als de ware munt. Onze veranderde ideeën hebben altijd eene bewonderenswaardige verontschuldiging gereed de onophoudelijke verandering der belangen van het vaderland. Zijn plicht gedaan te hebben, dat is iets dat men nimmer betreurt. Van hun vroegste jeugd af hebben de vrou wen behoefte aan trouw. De tijdgenooten miskennen dikwijls hen die slagen; het nageslacht kent echter hen alleen. Hier liggen voetangels en klemmen! Hoe gevaarlijk het voor vrouwelijke dienst boden is, zich door advertentiën, waarbij een keukenmeid als anderszins wordt gevraagd, te laten verlokken om naar een groote sta l als Amsterdam te komen, ten minste wanneer zij zich daar niet bij bekende familie's moeten aan melden, bleek dezer dagen een fatsoenlijk meisje uit Nijmegen. Door haar was op een annonce in een der dagbladen, waarbij een nette dienstbode gevraagd werd, geschreven. Al spoedig ontving zij ant woord, met verzoek naar Amsterdam te willen overkomen. Aan het spoorwegstation aldaar werd zij afgehaald door een vrouw. Door een welwillend persoon werd het meisje reeds aan het station gewaarschuwd, niet met de dame mede te gaan, doch die goede raad werd door haar in den wind geslagen. Den volgenden morgen, terwijl zij zich alleen op haar kamer bevond en het bed opmaakte, bemerkte zij eensklaps tot haar schrik, dat zij door een manspersoon, die onder het bed ver borgen lag, werd aangegrepen. Met alle kracht worstelde zij tegen den kerel, die de deur der kamer op slot trachtte te draaien. Gelukkig ontkwam het meisje aan haar belager, door hem het sluiten der deur te verhinderen en ijlings het huis te ontvluchten. Door de goede zorgen der Ainsterdamsche politie en con mensehlievende dame op de Kei zersgracht., is het. meisje weder naar Nijmegen terug gebracht, een duren eed zwerende zich nimmermeer te zullen I .ten verlokken, zooals vele provinciemeisjes, om in groote steden haar fortuin te gaan zoeken. »P. N.« Rijke zegen! Jacobus Waasdorp, koop man in garen en band te Rijp-Wetering, mocht zich dezer dagen verheugen in de geboorte van zjjn vierentwintigste kind; hij had er der tien uit zijn eerste en tien uit zijn tweede hu welijk. Te 's-Hertogenbosch heeft gisteren het hoofd van een geacht gezin bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van zijn 21ste kind. Vader en moeder tellen nog geen van beiden 40 jaren. Hoe de vliegen klimmen. Het opkruipen van de vliegen tegen lijnrechte, gladde voor werpen, is dikwijls onderzocht en altijd zeer ver schillend verklaard geworden. De meeste na tuuronderzoekers meenden, dat het breed uitloo- pende onderste gedeelte van de pootjes als zuigiiapjes werkte, waardoor het insect zich aan eene gladde oppervlakte vastklemt; eenigen spra ken dit tegen, onder andere de Engelschman Blacwall, die de vliegen ook onder de klok van de luchtpomp tegen het glas zag opkruipen, waar dus elk op het beginsel van luchtdrukking be rustend vastzuigen ondenkbaar was. Hij hield het er voor dat het. vasthechten van de pootjes veroorzaakt werd door eene kleverige, snel verhardende vloeistof; en dat die meening juist is, heeft de entomoloog G. Dewiz proefonder vindelijk bewezen. IIij plakte namelijk eene vlieg met de vleugels op een reepje papier, dat hij onder een dun, plat glaasje vastmaakte, met juist zooveel ruimte er tusschen dat de vlieg met de vrij gebleven pootjes het glas kon bereiken. Een en ander legde hij on der het microskoop, met de buikzijde van de vlieg naar boven gekeerd. Toen zag hij duidelijk onder aan de pootjes fijne haartjes, waarvan elk, wan neer de vlieg een poot op glas of een andere gladde oppervlakte zet, eene heldere vloeistof afzondert, die den poot doet vastkleven. Wordt hij weder opgelicht of losgetrokken, dan ziet men de over gebleven kleefstof in dezelfde volgorde als de haar tjes aan den poot. Die kleefstof komt voort uit huidkliertjes, welke men reeds vroeger in menigte onder aan de pooten heeft opgemerkt. Hoofden van scholen en kindermeisjes liet hoofd eener school te Utrecht ontving dezer dagen volgend briefje: W. Heer. Zou u mij het genoegen willen doen, mij eenige aanwijzingen omtrent karakter, humeur en al- of-niet handigheid te geven omtrent uw onlangs ontslagen leerlingetje X. Deze heeft zich bij ons als kindermeisje aan gediend. Onder dankbetuiging voor uwe moeite, met achting Uw. Dw. Dr. N. N. Drommels aardig gevonden van dien meneer N. N., doch we vreezen, dat, indien zijn voor beeld algemeen navolging vond, de hoofden van scholen ei' hartelijk voor bedanken zouden om van hun leerinrichtingen een soort van infor matiebureau te maken. En zij zouden wat groot gelijk hebben ook Vraag: Wat is naar? AntwoordEen Hagenaar, Als ambtenaar, Voor een lessenaar. Mathematisch nauwkeurig. Wanneer er een mensch bestond met zoo'n langen arm, dat hij tot aan de zon reiken kon, dan verliepen er drie jaren, voordat hij het waargenomen zou kunnen hebben, dat hij zich de vingers gebrand had. Sergeant, de broek van dien man daar, is slecht gemaakt, de eene pijp is langer dan de andere. »Ja, ziet u, luitenant, er is van morgen traete- ment uitbetaald en nu zal de slungel dat geld allemaal in zijn rechter broekzak hebben gestopt. ■osflflsncsBBE&ifeirs >vr>reua«tgagBra,raaBgBaH»Hrnjrnn»mmu^ HE IJSDEN, 2 Juni. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Grasboter 60 a 62 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3 a 3| cent. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Juni. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 105 vette kalveren en 17 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 56 a 58 ct., 2e kw. 48 a 52 ct., 3e kw. 48 a 44 ct. per kilo. De vette var kens golden 44 ii 46 ct. per kilo. Den 4 Juni was de prijs der boter 0.70 tot 1.06 cent. WOUDRICHEM, 5 Juni. Aan de markt alhier werden verkocht van af 29 Mei tot en met 1 Juni 9 zalmen, tegen f L.10 a f 1.27 per half KG. En 27 elften voor f 0.90, a f 1.17, en 430 vinten voor 1\ a 11 cent per stuk. HARDINXVELD. Aan de vischmarkt al hier zijn van 28 Mei tot 3 Juni verkocht: 00 zomer- en 30 winterzahnen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zomerzalen f 0,00 a 0,00, winterzalm f 0,85 a f 1,15 per half KG. Benevens 120 elften, prijs: f 0,90 a f 1,30 per stuk. En 1600 vinten of kleine elften prijs 9 a 45 cent per stuk. GORINOHEM, 4 Juni. Aangevoerd 303 runderen. Zware Kalf koeien f160 a f 240. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 100 a 160. Melkkoeien f120 a 1.60. Vaarkoeien f 00 a f 000. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 120. Guiste Vaarzen f 80 a f 110. Pinken f 40 li f 80. Graskalveren f 20 li f40. 46 Nuchteren kalveren f6 li f 12. Aangevoerd 1 vette varkens, van 18 a 10 c. per half kilo. 00 schapen, 1' 00 li f 00. 64 4 biggen, f4 a f9 per stuk. Boter 45 li 55 c. per half kilo. Eieren f 0.80 li f'0.90 per 26 stuks. Kippen f 0.80 a f 0.90 per pi nk. 1 Juni 3.00 M. boven 0. 2 Juni 3.00 M. 3 Juni 3.00 M. 4 Juni 3.00 Af. YV E E K B E R I G TT T (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: Veranderlijke wind. Wegens de opening van de spoorlijn Waal wij':A lijmen, worden de diensten IlensdenWaalwijk v.m. 8 en nm. 3 en WaalwijkHeusden v.m L0 en nm. 8 u. Het Gemeentebestuur van Heusden; Gezien art. 5 van het Reglement op de Water leidingen in Noordbrabant van I November 1874 (Provinciaal Blad van 1875 No. 2) Heusden, den 1 .Juni 1888. Het Gemeentebestuur voornoemd De Burgemeester, Honcoop. De Secretaris, 11. J. VAN EGOBLBN. te Andel, zal op WOENSDAG den 6 JUNI 1888 provisioneel, en op WOENSDAG den 20 JUNI 1888 finaal, telkens des namid dags zes ure, in de te verkoopeu herberg, voor de erven C. C. Bouman, in het waarin herberg met vergunning, benevens eene aan den Maasdijk te Aalburg, gemeente Wijk, te zamen groot 21 Aren 91 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppen ningen, op den tweeden Augustus 1888. van Op Zaterdag 9 Jnni 1888, des morgens ten 11 ure, is de Notaris DE GIER. voornemens ten verzoeke van den EdelAchtbaren Heer P. L. Honcoop, ten huize van H. MOURIK te Heusden, in het Wapen van Amsterdam^, Het Ilooigras van een perceel land, gelegen op den Kleiberg, in 4 perceelen. le perceel ruim 2 Hectaren groot. 2e 2 3e 2 4e 2 Onder Doeveren. 1.29.00 Hectaren Hooiland aldaar op den Tol. Betaaldag Kerstmis I 888. I>E VOTA IMS YFJtKEUYE zal te Drongelen, in het Veerhuis, Donder dag 14 Junij 1888, voormiddags 10 uur, op de Elanden enz., onder Drongelen en B e s o i j e n.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3