geil van den Kroonprins, om Geffken in 1876 in den Duitschen diplomatieken dienst te doen opnemen, zijn afgestuit op den bepaalden onwil van den Rijkskanselier, die het Geffken niet ver geven wil, dat deze in 1864 de inlijving van Sleeswijk-Holstein heeft tegengewerkt en dat deze in 1866 te Londen lastig is geweest in de Luxemburgsche quaestie. Het vermoeden vindt daarin grond, dat de openbaarmaking voorna melijk tegen den Rijkskanselier was gericht. Professor Geffken heeft zijn eerste verhoor ondergaan, dat 7 uren heeft geduurd. Alle brie ven en stukken, welke in zijn bezit werden ge vonden, zijn in beslag genomen en gezonden naar het Reichsgerigt te Leipzig, waarvoor de hoogleeraar zal terecht staan. Ofschoon natuurlijk van officiëele zijde niets over dit verhoor wordt medegedeeld, wordt van particuliere zijde gemeld, dat de heer Geffken beweert, dat Keizer Frederik hem zelf zijn dag boek ter hand heeft gesteld, met vergunning het 3 maanden na zijn dood openbaar te ma ken. Op grond dezer vergunning meende Geff ken gerechtigd te zijn, 's Keizers aanteekenin- gen in de Deutsche Rundschau* openbaar te maken. Indien dit waar is, zal de regeering moeielijk de ingestelde vervolging kunnen door zetten. Evenwel wordt tevens gemeld, dat eene tweede inhechtenisneming weldra zal volgen. Naar men vermoedt, wordt daarmede gedoeld op den heer Rodenberg, den verantwoordelijken hoofdredac teur der Rundschau. De familie van den hoogleeraar heeft zich tot de regeering gewend, met verzoek hem tegen borgstelling op vrije voeten te stellen, doch de Rijkskanselier heeft daarop afwijzend beschikt. Keizer Wilhelm heeft, evenals zijne beide voorgangers, zijne gemalin begiftigd met de orde van den Zwarten Adelaar. Uit Carlsruhe wordt medegedeeldDe beruchte kapitein Chin very, die van spionnage beschul digd was, is uit de gevangenis, waar hij zich in preventieve hechtenis bevond, ontsnapt. Volgens Truth* zou koning Milan, zoo hij kon scheiden van zijn vrouw, wenschen te her trouwen met de mooie en jonge vrouw van den minister Cristics, die wel in een scheiding zou bewilligen. Boulanger heeft door zijne bladen zijn terug keer te Parijs laten aankondigen. Bijzonderhe den worden niet vermeld, zoodat zijne aankomst zonder manifestatie zal plaats hebben. Hij deelde mede, dat hij te Périgueux een banket van twee duizend personen zal presideeren en daarna we der naar Parijs zal gaan om zijn optreden in de Kamer voor te bereiden. Sedert eenige da gen zijn verschillende leden der Kamer uit de provincie teruggekeerd; men bespreekt de hou ding, die de meerderheid tegen Boulanger zal aannemen. Dr. De Laugardière, sedert 25 jaren practi- seerend geneesheer te St. Paul-Lizonne, verklaart in een aantal, zelfs wanhopige gevallen, snelle genezing van croup verkregen te hebben, door het ingeven van met water vermengde zwavel- bloem. Tot opvolger van den heer de Keyser is tot lordmayor van Londen voor 1889 gekozen de wethouder James Whitehead, die 1 Nov. zijn ambt zal aanvaarden. De heer Whitehead be hoort tot de geavanceerd liberale partij en is een aanhanger van den heer Gladstone. Het comité der Brusselsche tentoonstelling heeft zelf een der prijzen van 25.000 frs. ge trokken. De prijs van 100.000 frs. is gevallen op het lot van een treinwachter bjj Brussel. De 25-jarige Grootvorst George, zoon van den vroegeren gouverneur van den Caucasus, Grootvorst Michael, heeft typhus en men vreest voor zijn leven. In 1887 verlieten ruim 309.000 menschen Rusland voor goed. De »Novoe Vremja* bere kent, dat elk minstens 200 roebels meeneemt, zoodat het land daardoor 62 millioen roebel verloor. En de Duitschers, die zich daar vesti gen, komen in den regel met leege beurzen. De emigratie van Chineezen naar Siberië neemt in den laatsten tijd sterk toe. wat aan beider vorming ontbrak. Waar zij zich ook bevonden, te Genève, Rome, Napels, overal vondeD ze rijke stof voor kunstgenot en Melanie tevens voor diepere studie. In alle kringen werd de aanzienlijke beschaafde Van der Yere met zijn schoone interessante vrouw gaarne ontvan gen en werkelijk zou niets aan hun geluk ont broken hebben, zoo niet de gedachten aan zijn ouden eenzamen vader van tijd tot tijd donkere schaduwen op Ernst's gelaat had geworpen. Melanie, die hem ook hierin begreep, trachtte dan door meerdere liefde en inniger toewijding hem voor zijn gemis ten minste eenigszins scha deloos te stellen. Uit verschillende plaatsen hadden ze den ouden heer geschreven, 't laatst uit Rome, waar ze zich voor langeren tijd hoopten te ves tigen maar daar waren hun alle tot nu toe ge zonden brieven ongeopend teruggezonden. Toen had Ernst den moed opgegeven en bleek ver der schrijven nutteloos te zijn. (Wordt verv.) Een Poolsche vrouw heeft, vergezeld van twee kinderen, te voet de reis gemaakt van War schau naar Brussel. Zij gaat van daar naar Parijs, waar zij haar man hoopt te vinden. De tersche Nationale Liga hield te Birming ham hare groote jaarlijksche bijeenkomst. Tot voorzitter werd de heer O'Connor herkozen. Het aantal leden bedraagt 32,757. Hoe de Koningin van Zweden van haar ze nuwachtigheid wordt genezen. Zij staat om 7 uren op, brengt zelf haar kamer in orde (vegen incluis) en drinkt dan een glas melk. Vervol gens gaat zij in den tuin werken tot 12 uren; dan ontbijten, een uur rusten en tot 6 uren weer in den tuin werken. Dan een douche en het middagmaalte 9 uren naar bed. Romeinsche huizen en de bodem van een Romeinsch bad zijn nabij Llantwit Major in Wales ontdekt. Verschillende Romeinsche munten, pottebak- kersvoortbrengselen en 3 lijken zijn reeds ge vonden. Charles Mandeyland, volgens de »Newyork Hérald« een Hollandsch kantoorklerk, beschul digd van een diefstal van 140,006 francs, is te Calais door Engelsche detectives in handen der Fransche politie gesteld. Om den moord van kolonel Dalrymple in de Goudkust-kolonie te wreken, ging een Engelsche expeditie naar Togo, waar zij met de inboor lingen slaags raakte. Dezen telden 500 dooden; van de inboorlingen, die de Engelschen steun den, sneuvelden 64. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 5 Oct. Het station Drunen, het dichtst nabij onze gemeente, is van af 1 October voor het verkeer geopend, op denzelfden voet als de stations Waalwijk tot Zwaluwe. Alzoo kunnen derwaarts nu ook vrachtgoederen worden verzonden. Als eene bizonderheid deelt men ons mede, dat door J. Lathouwers alhier op de wal een witte kool is geteeld, die eene zwaarte heeft van 10 kilo, en een omtrek van 1.30 Meter. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werden ge durende de maand September ingelegd f 1742.53, terugbetaald f 430.45. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje, draagt het nummer 639. Ter aanvulling van hetgeen we in ons vorig nummer mededeelden, volgt hieronder eene opgaaf van de aankomst en het vertrek der verschillende posten. Aankomst te Heusden: Van Gorinchem ten 8.25 v.m. Van Dussen ten 11.15 v.m. Van trein Vlijmen-Zwaluwe ten 2.n.m. Van 's Bosch ten 4.15 n.m. Van trein Vlij men-Zwaluwe ten 8.30 n.m. Vertrek van Heusden: Naar 'sBosch ten 8.40 v.m. Naar trein Vlijmen-Zwaluwe 11.40 v.m. Naar Dussen ten 2.15 n.m. Naar Gorin chem 4.30. Naar trein Vlijmen-Zwaluwe 6.10 v.m. Deze posten worden Zondags niet uit gevoerd. LANGSTRAAT. De prijs van leverantiehooi voor de pers is tegenwoordig f21 per 500 kilo, goed gewonnen kwaliteit. Miskleurd of minder frisch hooi besomt een lageren prijs. Schraal hooi loopt van f 14 tot f 18. Stroo f 14 tot f 16 per 500 kilo. WAALWIJK. De nieuwe cursus Teeken- school is alhier geopend met 85 leerlingen. Door den heer A. Hagoort te Capelle is in het jachtveld alhier eene houtsnip geschoten. Eene merkwaardigheid in dit seizoen. BABILONIENBROEK, 1 Oct. Het aantal beroepen van onzen geachten predikant ds. P. Flie- ringais alweder vergroot. Gisteren, Zondag, maakte Z.Eerw. bekend, dat hij een beroep had ontvan gen naar de gemeente Biervliet (Zeeuwsch-Vlaan deren). DUSSEN. Het volgend nachtelijk avontuur, of wil men de volgende brutaliteit, werd dezer dagen alhier afgespeeld, volgens de berichtgever van de »Prov. N.-Br. Ct.« De nacht zoo schrijft hij de nacht had zijn valen sluier over het aardrijk henen gespreid en geheel de natuur was stil, doodstil. Alleen in den boomgaard van een onzer ingezetenen sloop een gestalte voort, die onder een pereboom stil hield en door het geritsel der takken die nachtelijke stilte afbrak. De eigenaar, doordrongen van de waarde die op het oogenblik zijn boomgaard vertegenwoor digd, sliep wakende, hoorde dus spoedig het ver dacht geluid in zijn eigendom en vermoedde, dat er kapers op de kust waren. Fluks eenige hulp gehaald en met heldenmoed zijn domein binnen getreden. Recht op het doel, waar het geritsel nog altijd aanhield, ging hij af en ontdekte tot zijn niet geringe verbazing, dat een zijner famillie bezig was zich zijne fijnste tafelperen toe te eigenen. Op de bedreiging die volgde daalde het fami liestuk van zijn verheven standpunt omde vlucht te nemen, mis geraden lezer, neen om den rechtmatigen eigenaar met een stok te doen gevoelen, dat het recht altijd aan de zijde van den sterkste is. Toen de verschrikte eigenaar zijn portie beet had nam de indringer de vlucht. ALMKERK, 29 Sept. Door de Provinciale keuringscommissie voor stieren, zijn de stieren der volgende vereeniging en personen, alhier woonachtig goedgekeurd; die van de vereeniging tot het stationeeren van eenen stier aan den Nieuwendijk, van de h.h. G. van de Koppel, Abr. de Jong Cz., G. Schouten, H. v. Haaften en A. Goes. De namen door uw blad opgege ven waren onjuist. Tot zoover onze correspon dent, wien wij de gelegenheid niet willen ont zeggen om zijne grieven kenbaar te maken. Onze vorige opgaaf was afkomstig van de keuringscommissie; zoodat het ons onmogelijk toeschijnt, dat die opgaaf onjuist zou zijn. Red. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 1817,35, terugbetaald f 1996,53. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 493. WAGENINGEN, 2 Oct. Met ontzetting vernamen de ingezetenen 1.1. Zondagmorgen, dat Zaterdagnacht, ten ongeveer half twaalf, in de Nude door den Oostertram een jongmensch van 21 jaar, die zich waarschijnlijk op de rails te slapen had gelegd, was overreden, en onmidde- lijk gedood. Kort te voren was hij nog in een herberg alhier geweest, eene plaats, die hij helaasmaar al te menigmaal bezocht, en welk bezoek als de oorzaak van zijn dood kan ge noemd worden. Daar de overledene vele inge zetenen tweemaal daags van melk voorzag was hij algemeen bekend. De commissaris van politie, te dezer stede, heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de wijze waarop het ongeluk kon hebben plaats gehad. Heeft de ongelukkige zich reeds een tijd te voren op de rails gelegd, dan geeft dit het vermoeden dat de machinist, die den trein be stuurde, zich niet overtuigd had of de baan vrij was, in welk geval hij zich aan grove on achtzaamheid zou hebben schuldig gemaakt. Door het onderzoek is gebleken, dat bij het nauwgezet in 't oog houden van de baan, de machinist op ruim 40 pas bemerken kan, of zich ook eenig voorwerp op de rails bevindt, en vóór dat de trein dien afstand doorloopt, genoegzaam tijd overblijft tot remmen. 't Is een heuchelijk feit dat eindelijk op de algemeene vergadering der vereeniging tot af schaffing van sterken drank het voorstel is ge daan, de regeering te verzoeken de jeneverbran derijen en tapperijen op te heffen, 't Zal wel in een verstandig brein niet opkomen er aan te twij felen, dat zij daartoe, met het oog op de naarn- looze ellende, die dit vocht reeds heeft teweeg ge bracht en nog zal brengen, volkomen in haar recht zou zijn. Hoeveel lof en erkentenis de po gingen ter bestrijding van dezen zoo geduchten, zoo algemeenen vjjand van zedelijkheid en wel vaart ook verdienen mogen, toch doen zij onwil lekeurig denken aan een pleistertje diapalm op eene groote, invretende, verouderde, vuile wond, slechts door aangrijpende middelen te genezen. Men make dus van de branderijen gestichten ter verpleging, verbetering, opleiding enz. Het geld daartoe benoodigd zal het land ten zegen worden en zeker 'rijke vruchten dragen. Wat baat het allerlei fondsen en instellingen op te richten ten behoeve van een stand, die grooten- deels zich zelve ruïneert door het gebruik ma ken van gelegenheden, alwaar de grondslag wordt gelegd der verwoesting van het huisge zin en der bevolking van de gevangenissen. Binnenland. Jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, advocaat- Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, is benoemd tot Gouverneur der kolonie Suriname. Dr. Mezger wordt niet, zooals vele denken, directeur van het Sanatorium te Wiesbaden, maar eerste dokter aan deze inrichting, waar aan eerstdaags een directeur zal worden be noemd. Zooals men weet, zal het 60-jarig bestaan van de Kon. Mil. Academie te Breda op 24 Nov. a.s. feestelijk herdacht worden door een reunie-diner van oud-gouverneurs, oud-leeraren en oud-cadet- ten. Zij worden verzocht zich, zoo mogelijk, vóór 1 Nov. aan te geven. De commissie bestaat uit: Eere-voorzitterJ. N. A. baron Taets van Amerongen, generaal-majoor, gouverneur. Voor zitter A. E. van der Heide, kapitein der inf. N. C. Grootendorst, kapitein der artillerie; C. J. Snijders, kapitein-ingenieur; W. C. Koonians, civiel-ingenieur, penningmeester; M. H. A. J. van Meurs, kapitein der inf.secretarisR. Scheffer, le luitenant-ingenieur. Al hoort men te Rotterdam nog niets van een algemeene feestcommissie tot herdenking van den 75n gedenkdag van Neêrlands onafhankelijkheid, toch worden van verschillende zijden daartoe plannen beraamd. De commissie, welke zich vormde, tot versiering van de Groote Markt, heeft daartoe de noodige toestemming van B. en W. verkregen en doet thans een beroep op de in gezetenen om haar dit mogelijk te maken. De plechtigheid zal den 17n Nov. plaats hebben. Er zal een tempel van groen worden opgericht, met een vrijheidsbeeld gekroond, terwijl het middenstuk door guirlandes zal verbonden worden. Des avonds zal het geheel zich baden in een zee van licht, terwijl men zelfs ook spreekt van het afsteken van een vuurwerk. Ook in verschillende straten en stegen circu- leeren lijsten om bijdragen tot versiering. Voorts zal de Christelijke Zangvereuniging »Excelsior« een uitvoering geven op 16 Nov., waarbij de Feestcantate woorden van Nic. Beets en muziek van W. F. G. Nicolaï, zal worden ten gehoore gebracht en waarvan de netto-op brengst zal strekken .ten voordeele van >het fonds tot aanmoediging er11 ondersteuning van den ge- wapenden dienst in Nederlanden* en meer in 't bijzonder voor de oud-strijders van 1815-1830. Even als vorige jaren werd Woensdag de ge denkdag van Leidens ontzet feestelijk gevierd. Aan niet minder dan 2700 vrouwen en 2300 mannen werd 's morgens resp. brood en haring en tabak en bons voor bier uitgedeeld. Des middags had den volksspelen plaats, opgeluisterd door muziek. Het avondfeest bestond nit een drievoudig con cert bij dat hetwelk op het zgn. Schuttersveld gegeven werd, bestond bovendien gelegenheid tot dansen in de open lucht. Op hetzelfde terrein waren den ganschen dag spellen en kramen op gesteld. Een luisterrijk vuurwerk besloot den feestdag. Dat aan schier geen huis de nationale vlag ontbrak spreekt wel van zelf. Maandag kwam per mailboot te Vlissingen aan een half millioen souvereigns, dus 6 millioen gulden, welk bedrag aan goud per spoor naar Rusland vervoerd werd. De schat werd begeleid door twee Engelsche heeren en twee ambtenaren der stoomvaartmaat schappij Zeeland,* allen met revolvers gewapend. De waggon, waarin zich de kolossale goud klomp bevindt, werd te Vlissingen verzegeld. Uit de door den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Amsterdam goedgekeurde rekeningen van hare diaconie is gebleken, dat zij in 1886 met een tekort van f 62,920 en in 1887 met een nadeelig saldo van f 60,815 sloot. Het Panopticum te Amsterdam werd gedu rende September bezocht door 46,000 personen. De groep van de Maliebaan* heeft daar stel lig het hare toe bijgebracht. Het »Hbld.« verneemt, dat er plan bestaat om in de nabijheid van Oud-Zandvoort aan zee een groot en goed Kurhaus te bouwen, met breede terrassen aan zee en eene concertzaal. Gelukt de poging van het badcomité, dan wordt er een flink hotel eersten rang aan toegevoegd. Op het goudschip »Lutine,« is men weer eenige goudstukken machtig geworden tot een bedrag van f 250. Door het lek worden van de buis, verkeerde de duiker een oogenblik in groot gevaar, doch spoedig werd het gebrek ontdekt en verholpen. Naar men verneemt is aan de heeren H. Wie- gerink c. s. te Groenlo, door wie voor f7,000,000 was ingeschreven op een deel der werken tot aanleg van het Noord-Oost-zeekanaal, het werk door de Duitsche regeering niet gegund. Onder de Duitsche mededingers waren er die tot een lager bedrag hadden ingeschreven. Sedert Zaterdag 29 Sept. tot Dinsdag 2 Oct. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 5 zalmen van 4 tot 23 halve kilo's, prjjs per half kilo f 1,40 tot f2,37. Van 29 Sept. tot en met 2 Oct. werden ter markt te Ivralingen aangevoerd 164 zomer- en 9 vvinterzalmen, zomerzalm gold f 1,40 a f 2,00, winterzalm f 2,30 a f 2,60 per 5 ons. Een gouden regen in de Plantage te Amster dam begint opnieuw te bloeien. Reeds in de vorige week zijn in de omstre ken van 's Hertogenbosch bonte kraaien gezien. In Westelijk Zuid-Beveland vertoonden zich Zaterdag reeds wilde ganzen. De nachten van 16 tot 23 October zijn ge woonlijk rijker aan vallende sterren dan de meeste andere nachten van het jaar. Volgens de »Zutph. Ct.« zal de herfst ons on geveer het weder schenken, waarvan de week vóór 21 September het beeld was De wind waaide toen gedurende 6 dagen met weinig kracht uit het N.O. of O., terwijl de lucht helder wasslechts gedurende 1 dag hadden wij matigen wind uit het Z.W. met betrokken lucht en regen. Dat be looft voor 't geheele najaar: Helder, frisch we der, veel N.O. en O. wind, weinig regen en geen najaarsstormenEen goed vooruitzicht dus In de venen bij Hauler wijk is een keisteen gevonden van 4 meter lengte en H meter breedte. De vinders hebben hem door buskruit laten springen en taxeeren hem op 27 a 28,000 halve kilo's. Het honiggewas is thans ook op de heide ge ëindigd overal hoort men de bijenhouders kla gen over slecht gevulde korven. De late zwer men hebben nog even den kost gehaald; de meeste worden echter nu dood gemaakt omdat men ze niet gedurende den winter wil overhou den. Tengevolge der slechte resultaten der laatste jaren is het getal bijenhouders en het aantal kor ven sterk verminderd. Als curiositeit kan wel worden medegedeeld, dat in een der hotels te Roermond thans ver blijf houdt een mijnheer L. uit Parijs, die alleen daar vertoeft om te kunnen visschen. Alleen met dat doel is hij naar Roermond gekomen, en reeds heeft hij 2 volle dagen daaraan be steed, zonder ook maar een enkel viscbje te bemachtigen. Men behoeft dus geen bewoner van Engeland te zijn, om eigenaardige idees te hebben. Er zijn vele menschen die hjbt druk hebben Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag den 13 Oct. a.s., des namiddags, schouw zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan de op dat stuk bestaande voorschriften der Algemeene Politie-verordening, volgens welke straten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten zijn gerei nigd, op straffe, bij die verordening bepaald. Heusden, den 4 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2