keizer Wilhelm zal Keizer Frans Jozeph een album van 18 prachtige photografiën, in rijken band saamgevat, aanbieden. De photografiën bevatten de interessantste momenten van de bij Müncheberg onlangs gehouden korpsmanoeuvres. Voor het einde van dit jaar zal de stad Meiszen nog telephonisch met Dresden en Berlijn verbonden worden. Een bericht uit Belgrado luidt, dat de bemid deling van Keizer Frans Jozef tusschen Koning Milan en zijn vrouw tot. niets heeft geleiddat de Koning de Synode verzocht onmiddellijk uit spraak te doen in de scheidingsquaestiedat de Synode dit weigerde; dat Cristics zich daarop wendde tot het Consistorie, hetwelk met alge meen e stemmen verklaarde, dat de wet moest worden geëerbiedigd. Een niet onbelangrijk maatschappelijk ver schijnsel is het, dat 1.1. Donderdag vele Belgi sche socialisten uit Luik, Brussel, Gent en Ant werpen, zich in laatstgenoemde plaats met vrouw en kind inscheepten naar Buenos-Ayres. Aller lei ambachten waren onder hen vertegenwoor digd. Zij vertrokken met een schip van de Nordd. Lloyd. Men zal zich herinneren, dat de prijs van 100.000 frs. van de Brusselsche tentoonstelling aanvankelijk heette te zijn gewonnen door een conducteur van een spoorweg. Deze, Van Assche geheeten, bad bij zijn aankómst te Verviers zijn nummer nagezien on bevond, dat daarop de groote prijs was gevallen. Hjj begon als een dronken man te huilen, te dansen, te zingen, vertelde aan iedereen van zijn geluk en keerde, na de noodige borrels te hebben gedronken, naar Brus sel terug. Thuis gekomen bleek het echter, dat hij het nummer van zijn lot verkeerd had op geschreven Men kan zich zijn teleurstelling voorstellen. Het dienstmeisje Sophie Tobbe, dat den hoog- sten prijs (frs. 100,000) der Brusselsche tentoon- stellings-loterij gewonnen heeft, had haar lot niet gekocht, maar in een schoenwinkel bij het koopen van een paar laarsjes ten geschenke ge kregen. De gelukkige winster heeft weinig edelmoedig aanstonds haren vrijer bedankt, waarschijnlijk omdat zij thans op eene betere party aanspraak maakt. Alle verdachten aan de moorden van White- chapel zijn weder vrijgelaten, daar zij hun on schuld wisten te bewijzen. Het publiek is zeer opgewonden, men spreekt er van bloedhonden ter beschikking der politie te stellen, op moor denaars gedresseerd. De rooverhoofdman Giacomonie, die men sedert 15 jaren in de omstreken van Ajaccio zocht, heeft zich aan de politie overgegeven. In de nabijheid van Nowgorod, in 't dorp Schimsk, heeft men aan den oever van een beekje dezer dagen de versteende overblijfselen van een reuzengestalte ontdekt: een man van 7 voet lengte, wiens schouder een kwart meter breed was. Het geraamte is in 't museum van Nowgorod opgenomen. Als een bewijs van den reusachtigen omvang, welken het verkeer op sommige Russische spoor wegen, dank zij het graanvervoer, heeft aange nomen, of althans zal en kan aannemen, wan neer slechts voldoende vervoermiddelen aanwezig zijn, diene het volgende: In de stations der Griasi-Zarizin-spoorwegmaatschappij wachten on geveer 2500 waggonladingen tarwe op verzen ding. Zij zijn voorloopig onder gedekte platfor men bewaard. De maatschappij kan echter slechts 70 wagons per dag verzenden. Uit gebrek aan ruimte is men begonnen het graan in den om trek der platformen in de open lucht op te slaan en met matten te bedekken. Het niet voldoend gedekt graan is daardoor echter aan den regen blootgesteld en wordt daardoor zeer beschadigd. Krachtige pogingen worden intus- schen door de maatschappij in het algemeen in het werk gesteld, om het vervoer zooveel moge lijk te bespoedigen. De goudvelden van den Transvaal nemen nog dagelijks in uitbreiding toe. Van Witwatersrand worden de riffen vervolgd naar het Oosten en Westen. In het district Heidelberg zijn een paar maanden geleden weder rijke riffen ontdekt algemeen houdt men het Marraisrif voor het rijkste tot nog toe ontdekte rif in de Witwaters- rand-Heidelberg goudvelden. Volgens het jongste nummer van de Vrijstaatsche Express* is de Transvaal een Dorado en zal ver boven Califor- nië en Australië prijken in den rijkdom harer voortbrengselen. »Goud«, zegt zij, »is niet de eenige delfstof daar gevonden, maar ook zilver, jjzer, lood, potlood enz. komen voor in groote hoeveelheden. Het goud, dat uit het Conglomeraat rif kan verkregen worden, op zijn matigst geschat, gezicht: »Dat kan niet, Willy. Ik kan immers niet loopen?* >Dan krijg je geen hand ook.* »Rijd me maar weer naar huis, Frans.* Frans durfde niet zien hoe de kleine Willy hem de beide handjes toestak. (Slot volgt.) zal de ongeloofelijke som van f 7,927,910,000,000 bedragen, dat is genoeg om een spoorweg van zuiver goud om den heelen aardbol te maken.* Men berekent, dat de Egyptische schatkist een verlies van 150.000 pond aan belasting zal lijden door de schade, die door onvoldoende irri gatie over een uitgestrektheid van 300.000 fed- dans (150.000 hectaren) tengevolge van de te vroege daling van den Nijl, is veroorzaakt. In Alexandrië is een graf ontdekt, dat den oudheidkundigen waarschijnlijk stof voor vele onderzoekingen zal opleveren. Het is namelijk, naar men vermoedt, het graf van Alexander den Groote, waarnaar dr. Schliemann verleden winter vergeefs heeft gezocht. De lijkkist bestaat geheel uit marmer en is fraai bewerkt. In het midden van een der zijden bevindt zich een manshoofd. De kist, die 1.10 M. breed, 0.90 M. hoog en waarvan het dek sel i M. dik is, zit bijna 30 voet onder den grond. Daar boven was een metselwerk van baksteen, van ongeveer 6 M. hoogte, dat door 2 M. aarde overdekt was. De directeur van het museum te Boelak, de heer Grébaut, heeft zich naar Alexandrië bege ven, om het graf nader te onderzoeken. De Rhone is sterk gewassen. Een brug van de Westerlijn naar Lyon werd weggeslagen. Te Belley werd voor 200.000 frs. schade veroor zaakt door de overstrooming. Ogaki in Japan is grootendeels overstroomd. De bewoners moes ten op de daken vluchten 2500 menschen werden van alles beroofd, 200 kwamen om en 200 huizen werden geheel vernield. Rondom Ogaki leek het O C3 district op een woelige zeealle verkeer is afge broken. In Zwitserland is de Aar buiten haar oevers getreden. Alle laag gelegen wijken der stad Bern zijn onder water gezet en vele huizen staan op instorten. Ook de gemeenschap op tal rijke spoorlijnen is verbroken. De brug, welke Opper-Savoye met Genève verbindt, is ingestort. Verscheidene treinen zjjn ontspoord. Ook te Dole is een sneltrein, ten gevolge van de overstroo mingen, ontspoord. Twaalf personen zijn daarbjj gewond. De departementen Ain, Isère en Savoye hebben eveneens veel te lijden van de overstroomingen. Het treinenverkeer is op ver schillende punten afgebroken. Op de lijn Culoz- Modane is een spoorwegbrug weggeslagen. Een deel van de kazernekade te Genève is ingezakt. Bij Annecy steeg de Fier nog 24 voet hooger dan in 1877. In het kanton Waadland hebben de wijngaarden veel geleden. De regen heeft thans opgehouden. De bergen in Zwitserland zijn met sneeuw bedekt. In het graafschap Cork werden 9 boeren door Moonlighters vermoord. Zij waren verdacht van in dienst der politie te zijn. - Te Triest heeft de 80-jarige baron Garelli, een ex-diplomaat in Russischen dienst, zich van kant gemaakt. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 8 Oct. Een zeventien-jarige jongen, v. O., alhier, had gisterenmiddag de onbeschaamdheid om dronken tehuis te komen. Dat er ernstige woorden vie len van de zijde des vaders laat zich gemakke lijk verklaren, waarop het jonge mensch zoozeer verstoord geraakte dat hij, met den uitroep »ik ga mij verdrinken« de deur uitliep. Werkelijk liep hij dan ook de wiel of oude haven in en niet zonder groote inspanning gelukte het aan G. Schoenmakers om den heethoofd op het droge te brengen. Na dit koele bad, vertrouwen wij dat hij zijne kalmte wel zal hebben herkregen en voortaan soortgelijke dwaasheden zal achterlaten, die hem eenvoudig in de oogen van ieder belachelijk maken. 9 Oct. Bij gelegenheid der op 8 Nov. a.s. alhier te houden jaarmarkt zullen de vol gende premiën worden uitgeloofd: Bovendien zullen worden uitgeloofd 34 pre miën in geld van 2.50 en f 1.voor de aan voerders van alle runderen bij wijze van ver loting, evenals dit onlangs voor paarden het ge val is geweest. Naar wij vernemen bestaat het voornemen eene nieuwe jaarmarkt in te stellen op den derden Donderdag in October, eerstmaal te houden in 1889. LAND VAN ALTENA. Met het rooien der suikerbieten is hier een begin gemaakt; dit ge was valt zeer tegen, de bieten zijn zeer klein, en de opbrengst zal daardoor beneden het middel matige blijven. NEDERHEMERT, 8 Oct. De heer Keer de Rappard, die gedurende tal van jaren alhier als gemeente-secretaris werkzaam was en in het begin dezes jaars, wegens lioogen leeftijd, zijn ontslag als zoodanig aanvroeg en eervol ver kreeg, overleed gisteren bij zijne familie te Heusden, na eene korte ongesteldheid. DE WERKEN, 8 Oct. Op eene jaarwedde van f 400, met 2 verhoogingen van f 25, heb ben zich alhier 9 dames aangemeld voor de betrekking van onderwijzeres. WIJK, 6 Oct. Onze predikant, dr. J. Draai- sma, ontving een beroep naar Hendrik-Ido- Ambacht. ALMKERK. Op de jaarmarkt alhier waren een 700-tal paarden aangevoerd, meest aftand- sche. De prijzen variëerden van f 80f 285. WOUDRICHEM, 5 Oct. Heden is alhier de eerste winterzalm gevangen en ter vischmarkt verkocht tegen f 2,35 per half kilo. Deze zalm woog 31 pond en bracht alzoo f 72,85 op. Heden is alhier van de sleepschroefstoom- boot Werkendam 10* in de Merwede, een 20-jarige jongen gevallen en in de diepte ver dwenen. Alle pogingen tot redding bleven vruch teloos. Zijn lijk, waarna ijverig gevischt werd, is des avonds gevonden. De naam van den ver dronkene is niet bekendook niet aan boord van de Werkendam*, waarop hij voor eenige dagen als dekkueclit was aangenomen. 4 Oct. Op de heden gehouden paarden markt waren aangevoerd ongeveer 600 paarden. Met beperkten handel besteedde men voor werkpaarden (aftandsch) f 100 a f150, If-jarige f150 a f200, veulens f55. Ook waren er eenige buitenlandsche kooplie den aanwezig. Voor de verloting, aan deze markt verbon den, waren 14 zeer degelijke prijzen aangekocht. De le prijs o. a. was een veulen ter waarde van f 85, hetwelk ten deel viel aan J. van Sticht, alhier; het gouden remontoir werd ge trokken door J. W. van Vucht, te Rijswijk; het zilveren horloge door C. O. Dekkers, te Sleeuwijk; de barometer door G. Pullen, te Uitwijk. De stallantaarn, nieuw model, viel als premie (laatste lot) ten deel aan P. den Besten te Almkerk. DALEM. Door de lage houtprijzen zijn in deze streken nog maar enkele binnengrienden verpacht, waardoor verscheidene tcenhakkers, die al sinds weken niets verdiend hebben, nog geen werk kunnen krijgen. Het schijnt, dat er nog geen behoefte aan hout-materialen is. De heer M. de Gier heeft, wegens bijna 80-jarigen leeftijd, bedankt als voorzitter en lid van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente. Gedurende 31 jaren, en daarvan de laatste 13 als voorzitter, heeft hij deze betrekking steeds met den meest belangloozen ijver waargenomen. Binnenland. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Lochem zal plaats heb ben op Dinsdag 30 Oct. en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 13 Nov. De zaak RochemontVerstege kwam ook in de Tweede Kamer ter sprake en met luide bravo's werd begroet het streng afkeurend oordeel van den heer Huber over de houding der ridders van de Militaire Willemsorde, die De Rochemont hadden veroordeeld, omdat hij niet duelleeren wilde. »Geen enkele kaste in Nederland zeide spreker staat boven de wet!« »De Delvenaar« kan het bericht tegenspreken, als zou eerlang door een anti-revolutionair lid der Tweede Kamer een voorstel gedaan worden tot het afschaffen van den vaccinedwang. Wel schijnt dit plan bestaan bestaan te hebben, doch het is opgegeven, zoodra bekend werd, dat de regeeriug voornemens is, zelve eene wijziging der wet op de besmettelijke ziekten aanhangig te maken. 23 Oct. a. s. zullen honderd zeemiliciens, die door goed gedrag en bekwaamheid uitmunten, met onbepaald verlof naar hun haardsteden ver trekken. Yoor liefhebbers en verzamelaars van post zegels zal het een welkome tijding zijn te ver nemen dat te beginnen met 15 Oct. aan het hoofdbestuur der posterijen de post- en portzegels, benevens telegramzegels van behandelde post wissels, formulieren, telegrammen enz. verwijderd zullen worden om ten bate van de schatkist te worden verkocht. Tot dusverre werden de post zegels met de stukken waarop ze geplakt zijn, op de wettelijk bepaalde tijdstippen vernietigd. Men meldt uit Oosterhuizen Het is zeker niet algemeen bekend, dat Napo leon I op zijne doorreis van het Loo naar Arn hem, destijds langs een ellendigen zandweg, aan het logement en uitspanniag »De Woeste Hoeve* onder Beekbergen, eenigen tijd heeft vertoefd en eenige ververschingen heeft gebruikt, tevens ter verwisseling van paarden, die van de ingeze tenen van Beekbergen werd gerequireerd. De stoel, waarop Napoleon toen gezeten heeft, is nog altijd in dit logement aanwezig. Dezer dagen bezocht Prinses Wilhelmina met H. D. gouvernante, die bijna dagelijks rijtoeren maken in den omtrek, ook deze plaats, uitslui tend of meer bepaald met het doel om den stoel te bezichtigen, waarop Napoleon gezeten heeft. Met veel belangstelling werd door de Prinses deze antiquiteit in oogenschouw genomen en naar alle bijzonderheden dienaangaande aan de tegenwoordige bezitters, die nog tot dezelfde familie behooren, gevraagd. Yan 3 tot en met 5 October werden ter markt te Kralingen aangevoerd 171 zomer- en 7 winterzalmen, zomerzalm gold f 1,40 a f 2,00, winterzalm f 2,20 a f 2,75 per 5 ons. Sedert Woensdag 3 tot Vrijdag 5 Oct. zijn aan den afslag te Gorinchem, geen zalmen aan gevoerd. Te Bergen-op-Zoom herdacht men het 25-jarig jubileum van de eerste Nederlandsche beetwor telsuikerfabriek die door de firma Felix Wittouck aldaar in October 18.63 werd geopend. Door de gezamenlijke beetwortel-suikerfabri kanten is een circulaire aan de landbouwers ge zonden, waarin zij worden herinnerd aan de bepaling van het contract, dat de schade o. a. door de vorst veroorzaakt voor rekening van de landbouwers komen zal. Er is namelijk stel lig besloten geen bevroren bieten aan te nemen. Ook de kop van de beetwortelen moet worden afgesneden, waar het onderste blad ontkiemt. Ten slotte wordt in het schrijven bericht, dat de aangestelde controleurs en wegens bevel hebben gekregen om streng tegen de overtre- O O O O dingen van het contract te waken. De heer C. Sipkes, te Haarlem, heeft uit witte Hollandsche druiven, afkomstig van een buiten plaats in de nabijheid, »Hollandschen wijn* be reid en daarvan een monster gezonden aan dr. Van Hamel Roos. Hoewel wij zegt deze door de geringe hoeveelheid verhinderd waren een op grondige analyse berustend oordeel te dezer zake uit te spreken, kunnen wij mededeelen, dat de eigenschappen van dezen wijn voortreffelijk waren en geheel herinnerde aan zoeten, Franschen, zoogenaamden dessertwijn. Ook te Dordrecht verneemt men dat daar stappen worden gedaan, ter voorbereiding eener feestelijke viering van den 75n verjaardag van Neêrlands bevrijding van het Franscke juk in November 1813. De afdeeling Amsterdam* van den algemee- nen Nederlandschen Typografenbond heeft bij adres aan den Amsterdamschen gemeenteraad verzocht, om op de gemeentebegrooting voor het jaar 1889 eene voldoende som uit te trekken, waarvoor een zeker aantal ervaren werklieden uit verschillende beroepen daar ter stede in de gelegenheid zullen worden gesteld, van gemeente wege de in dat jaar te Parijs te houden inter nationale tentoonstelling te kunnen bezoeken. Aan het abattoir te Amsterdam is de betrek king van keurmeester le klasse open. Alleen veeartsen kunnen er voor in aanmerking komen. Een groot aantal sollicitanten dingt naar de betrekking van directeur der N.-Amstelsche wa terleiding* (salaris 1500 gl.). Er bevinden zich onder hen verscheidene ingenieurs, gepension- neerde officieren, stuurlieden, machinisten, op zichters, kantoor- en waterklerken. Voor de be trekking van kraandraaier (salaris 800 gl.) deden zich 130 liefhebbers op. Te Ooltgensplaat wordt tegenwoordig een bij zondere en drukke ruilhandel gedreveneen big geldt er 8 a 9 konijnen. Vele veldarbeiders aldaar, die gewoonlijk konijnen houden, komen op die wijze goedkoop aan een jong varken. Te Nieuwediep werd Maandag bij den Zuid- wal verbazend veel paling gevangen. Een der visschers bemachtigde in zijne fuiken, die een nacht hadden uitgestaan, ruim 250 kiloeene uitkomst, welke sedert vele jaren niet werd ver kregen. In de gemeente iEngwirden (Friesland) is een vrouw bevallen van tweelingen. Vader en moeder zijn beiden ook tweelingen, en wat de kroon op 't werk zetdeze drie tweelingparen bestaan allen uit één van 't mannelijk en één van 't vrouwelijk geslacht. En nu volgt het minst merkwaardige die van 't vrouwelijk geslacht dragen alle drie den naam Aaltje. Een bekend grappenmaker op de Beurs te Am sterdam ontving aldaar een schrijven van een an deren grappenmaker, waarbij hij verzocht werd voor f 10,000 kriebelaandeelen sanatorium Wies- baden te koopen. Het geval verwekte nog al hila riteit, te meer daar dc commissionair, die de be stelling kreeg, tot dusver geen andere orders ont ving dan tot teraardebestellingen. Donderdagavond omstreeks 9 uren geraakte het Oosterhavenhoofd van de koopvaardijhaven te Hellevoetsluis in brand. Een uur te voren hadden daar eenige schepelingen van Zr. Ms. rammonitor »Panter« lichtseinen gewisseld met het ramschip »Buffel«. 't Schijnt, dat zij daarbij niet de noodige voorzichtigheid in acht hebben genomen, althans, even nadat zij naar hun bo dem waren teruggekeerd, hadden de geteerde palen en steunbalken van het hoofd vuur gevat. Door den hevigen wind werden de vlammen aangewakkerd, zoodat de brand zich, vooral in den aanvang, zeer ernstig liet aanzien. Van de »Panter«, het wachtschip en de instructiekorvet »Nautilus« werd zoo spoedig mogelijk adsistentie verleend en onder leiding van den kapt.-luit. ter zee Stokhuyzen, werd men in twee uren tijds den brand, die een vrij aanzienlijke schade heeft aangericht, meester. Uit Nieuwediep wordt gemeldWegens het aanspoelen van wrakhout aan den Helderschen Zeedijk bestaat het vermoeden dat op onze kust een schip in nood heeft gezeten of uit elkander is geslagen. Van de opvarenden heeft men niets vernomen. Een kranig oud vrouwtje te Drachten, ruim 70 jaren oud, is van beroep »boiloopster,« dat wil zeggen, met twee korven aan een juk, die met bakkers waren gevuld zijn, bezoekt zij de af gelegen boerenwoningen om daar brood, koek enz. te verkoopen. Dezer dagen bezocht zij Oterterp met zijn dichte bosschen. 't Was tegen den avond dat zij naar huis terugkeerde en hoe zij ook f 15 voor den aanvoerder van het beste vette rund; 15 voor de beste kalf koe; 10 voor de beste kalfvaars (met hoogstens 4 tanden)10 voor den kooper der meeste vette runderenf 10 voor de meest kalfdragende runderen. <d O j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2