leeuw hangt, trots vredebonden en den voortgang der beschaving, dat de leiders der volken elkaar ophemelen om hunne legers, elkaar bewonderen en voor elkaar in 't stof buigen, omdat de mi litairen zoo groot in aantal, de kanonnen zoo zwaar van kaliber zijn. Laat den Duitschen Keizer reizen en vriend schappelijke handdrukken wisselen of zijn ambt- genooten om den hals vallen en zoenen opdat de wereld wete dat hij met allen in den besten vrede verkeert zoolang op de feesten der vor sten de verheerlijking der vernietigende machten nummer één na 't dessert is, is al dat gehand- druk en gezoen niets anders dan komédiespel, dat te avond of morgen in een treurspel eindigt. Buitenland. Keizer Wilhelm is, na een allerhartelijkst af scheid genomen te hebben van den Keizer van Oostenrijk, dien hij driemalen omarmde en kuste, en evenzoo na een hartelijk afscheid van den Koning van Saksen en Prins Leopold van Beieren, Woensdagmiddag naar Italië vertrokken. Buitengewoon opzien wekt te Berlijn de officieel bekend geworden toekenning der orde van den Zwarte Adelaar aan prins Waldemar van Dene marken. Dit is aldaar de hoogste orde, welke aan vreemdelingen slechts in zeer bijzondere gevallen verleend wordt. Men beschouwt dus deze toekenning als een politieke gebeurtenis. Zij had tegelijkertijd plaats met het schenken van de Adelaar-orde aan den Russischen minister Von Giers en aan den Zweedschen minister Bildt, Volgens de >Politische Nachrichten« is de heer Geffckens in de Moabiter gevangenis binnen gebracht. In de laatste dagen zijn in Frankrijk verschei dene standbeelden onthuld. Te Amiëns is voor den kommandant der cita del Vogel een standbeeld opgericht. Te Arcis-sur-Aube is, in tegenwoordigheid van den Minister van Onderwijs, het standbeeld onthuld van Danton, op welks voetstuk men leest: »Na het brood is de opvoeding de eerste behoefte des volks, Den vorigen dag had te Nantua de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Baudin, den volkstribuun, die als een der eerste slachtoffers van Napoleon III het leven verloor. Dinsdag werd op de Duitsche grenzen een grafsteen ingewijd voor de slachtoffers van het incident, dat verleden jaar zooveel opschudding veroorzaakte en dat door den te grooten dienstijver van den Duitschen fusilier Kaufmann veroorzaakt werd. Voor de restauratie van het gebouw der reken kamer te Parijs is een plannetje opgemaakt dat 4,300.000 frs. moet kosten. Naar de »National Zeitung« zegt vernomen te hebben, trachten de leiders der Belgische sociaal-democraten eene nauwere verbinding tus- schen hunne geestverwanten in de verschillende landen tot stand te brengen. Tot dusver echter vonden zij slechts steun bij de Deensche socia listen. Ook de Fransche socialisten hadden wel oor naar eene wederopwekking der oude Inter nationale. Daarentegen wilden de Engelsche broeders niets daarvan weten, en de Duitsche moeten verklaard hebben, dat zij tot eene inter nationale verbindtenis, welke bepaalde vormen zou aannemen, niet zouden kunnen toetreden. Zekere juffrouw Dobbelaere te Duinkerken, heeft aan drielingen 't leven geschonken en wel te 10 uren een jongen, te 10.21 weer een en te 11 uren precies no. 3. Zij heeft al tweelingen en is doodarm. Drie Engelschen hebben getracht op de Brus- selsche tentoonstelling iemand, die juweelen en andere kostbaarheden, ter waarde van 400,000 fr. in een valies borg om die 's nachts elders te plaatsen, aan den praat te krijgen en zoo mo gelijk een andere tasch in handen te stoppen. De toeleg mislukte; de dieven zijn gevlucht. In het Zuiden is de eerste sneeuw gevallen. Uit Bourg-Madame aan de Spaansche grens wordt geseind, dat het in de oostelijke Pyreneëen sedert 24 uren sneeuwt. Te Pontarlier ligt de sneeuw tien centimeter hoog. De kosten voor het herstellen en verfraaien van het Quirinaal voor de ontvangst van keizer Wilhelm van Duitschland bedragen 950,000 frs. De som, die over 't algemeen te Rome is uit gegeven, voor het schoonmaken van verschillende gebouwen, is onberekenbaar. Duizenden handen Met groote moeite en onder vreeselijke pijnen heeft William van der Yere zich, steunend op het bedje van den kleinen Willy, opgericht; hij schuift zich voort, tot hij tusschen Ernst en Melauie staat en legt dan een arm om den hals zijner dochter, terwijl hij met den anderen steun zoekt bjj zijn zoon. Kinderen,* zegt hij met tranen in zijn stem, »mag de oude man u om wat liefde vragen? O, heb mij een weinig lief ter wille van hem, die ons heeft bijeengebracht.* In de portrettengallerij op den huize Dalheim hangt thans naast het portret van William van der Yere dat van zijn zoon Ernst, die den kleinen Willy in zijn armen heeft; en de oude heer vertelt met een zekeren trots, dat dit kunststuk geschil derd is door zijn dochter, de beroemde schilderes, Melanie Yerwolde. (Slot.) hebben door de komst van den Duitschen keizer werk gevonden. Yoor de vensters van het appar tement, waar keizer Wilhelm in het Quirinaal zal logeeren, heeft men een groot square aan gelegd. Yele vreemdelingen komen te Rome aan. Op Sicilië zijn vele leden der Maffia gevangen genomen met het oog op de verwachte komst van Keizer Wilhelm te Napels. De Hertogin van Hamilton ligt te Baden ge vaarlijk ziek. De kazerne van het Leger de3 Heils te Aldershot is door brand vernield. Te Scarborough is een 9-jarig meisje in som nambulisme Zaterdagnacht over de daken van negen aangrenzende woningen geloopen en toen gevallen. Men vond haar lijk op een binnenplaats. Thans is het geschenk van de officieren der Engelsche marine aan Koningin Victoria, ter gelegenheid van haar jubilé in teekening aange boden, gereed. Het zijn de zilveren modellen van Hr. Ms. schepen »Brittannia« en Victoria.* Pastoor Schleyer, de uitvinder van het Volapuk, ligt te Constanz op sterven. Volgens een later bericht is hij reeds over leden. In een menagerie te Bona (Algerië) is de dierentemmer Pernolet, terwijl hij 70 krokodillen voederde, door deze beesten zoodanig gebeten, dat men voor zijn leven beducht is. Het publiek ontvlood grootendeels het afgrijselijk schouwspel. Te Grenoble is een bende gearresteerd van vrouwen en mannen, in de handschoenenfabrie ken werkzaam, die voor 200.000 frcs. aan leder in verschillende fabrieken heeft gestolen. Met het oog op talrijke gevallen van vergif tiging door visch, heeft de Russische Regeering een prijs van 5000 roebel uitgeloofd op het beste geschrift over vischvergif. Tot mededinging zijn geleerden van alle natiën uitgenoodigd. De politie te Moskou heeft in een kelder dynamietbommen en een grooten voorraad valsch zilvergeld gevonden. Zij heeft een zekeren Ros- lounkoff gearresteerd, die tijdens zijn arrestatie getracht heeft zich van het leven te berooven. De politie heeft ook zekeren Pétriff in hechteuis genomen, die verdacht was van een aanslag op het leven van den Czaar. Onlangs steeg de heer Williams te Ottawa op het terrein der daar gehouden tentoonstelling met een luchtballon op, om met een parachute neder te dalen. Toen de ballon werd losgelaten pakte een der toeschouwers het touw en uit ver bijstering of om welke reden ook, bleef hij vast houden. Hij werd zoodoende medegevoerd, kon, toen hij 1000 voet hoog was, het touw niet meer houden, stortte naar beneden en viel natuurlijk te pletter. Men is ongetwijfeld dr. Tanner nog niet ver geten, den Amerikaanschen vaster, die in veertig dagen niets at en in zooverre zijn doel om op zien te wekken heeft bereikt, dat men hem zelfs op lucifers-doosjes als caricatuur afbeeldde. Hij heeft nu een studie gemaakt van den winterslaap der dieren, gedurende welken zij niet bewegen en geen voedsel gebruiken. De geleerde dokter beweert, dat een mensch hetzelfde kan doen. Hij wil zelf de proef nemen. Daartoe laat hij zich eenigen tijd in een kist sluiten zonder lucht en dan begraven. Hij mag eerst na verloop van een vastgesteld aantal dagen opgegraven worden. Het honorarium van dokter Williams Munn te New-York, huisdokter van den Amerikaanschen Rothschild Jay Gould, beloopt 20.000 dollars (f 50.000) per jaar. In Noord-Westelijk Amerika zal de tarwe oogst dit jaar 40 pCt. beneden de opbrengst van 1887 blijven. Op den High Yaileyspoorweg in Pennsylva- nië heeft een groot ongeluk plaats gehad. Ver schillende wagens van een trein met Katholieke bedevaartgangers zijn vernield en men gelooft dat meer dan 60 personen gedood en 100 ge kwetst zijn. De trein bestond uit twee afdeelin- gen en het ongeval werd veroorzaakt doordien de achterste locomotief op de wagens van het eerste gedeelte van den trein inliep. Plaatselijk Nieuws. WAALWIJK. Z. M. heeft benoemd tot kan tonrechter te Bergen-op-Zoom, uir. H. C. F. Rits, kantonrechter alhier. Door de jury der tentoonstelling te Brussel is aan de firma W. Timmermans en Zonen de hoogste onderscheiding, het eere-diploma toegekend, voor eene inzending leder. Hier en in naburige gemeenten doen zich in de laatste dagen verschillende gevallen voor van febris typhoïdea. De aflevering van hooi voor de verschillende persen had sedert de vorige noteering langzaam plaats en betrof voor een groot gedeelte partjjen, die reeds vroeger op levering tegen f20 en f21 per 500 K.G. gekocht waren. Nieuwe inkoopen werden er betrekkelijk weinig gedaan, wijl de verkoopers er niet gaarne toe overgaan minder prijs te maken dan f21. Schraal hooi werd in j de jongst verloopen dagen weder druk gezocht j en van f 17 tot f 17 per 500 K.G. gekocht. In stroo is de handel zeer stil. De te 'enwoor- dige prijs van het roggesiroo bedraagt f 14 a f 16 per 500 K.G. De prijs der wiuter-aardappelen is in de Bo- venlangstraat nog niet vastgesteld, in 't klein worden ze nog verkocht tegen f 2.50 a f 3.50 per H.L. Hop zeer gedrukt. Noch voor het nieuwe ge was, noch voor jarig product wordt een bod gedaan. VRIJHOEVEN KAPPEL, 8 Oct. Men ver neemt, dat de winteraardappelen alhier op proef, naar qualiteit, voor f 4.a 4.50 per H.L. aan geboden worden. Velen willen echter eerst proe ven uit de Boven-Langstraat laten komen, daar zij in de meeniug verkeeren, dat de zandaardap- pelen het dit jaar in qualiteit van de kleisoorten zullen winnen en goedkooper te bekomen zullen zijn. Met den paardenhandel gaat het tot heden in deze streken slecht. De staltijd is weldra daar en de meeste handelspaarden zijn nog onverkocht. De hoop is nog op een paar markten gevestigd, en kunnen zij daar niet aan den man gebracht worden, dan kunnen de houders er op rekenen, dat er voor den aanstaanden winter nog pl.m. f 100 voedergeld bijkomt. Met het inkoopen van stalvee is men hier en in de omliggende gemeenten druk bezig. Er wordt van f 90 tot f 150 per stuk besteed. Tot heden bezocht men alleen de Rotterdamsche weekmarkt, thans gaan er ook verscheidene boe ren naar de Zuidhollandsche dorpen tusschen de Merwede en de Lek. NEDERHEMERT, 11 Oct. Deze week is men alhier begonnen met het rooien der beet wortelen. De opbrengst is zeer gering, want de bieten zijn klein en moeten volgens contract af gesneden worden aan het onderste blad. LOON-OP-ZAND, 8 Oct. Op den stal van Z. van der Velden, in de Moer alhier, is eene koe aan 't miltvuur gestorven. Na door den vee arts te zijn afgekeurd, is ze volgens de voor schriften der wet verbrand en in den grond ge stopt. Eene kat, die van 't vleesch gesnoept had, vond men een dag daarna dood. WERKENDAM, 10 Oct. Zondag 1.1. was voor onze gemeente een indrukwekkende dag. Des voormiddags trad onze vorige Herder en Leeraar, Ds. J. J. van Noort, thans predikant te Amsterdam, in de Herv. kerk alhier op voor meer dan duizend toehoorders, ter bevestiging in het predikambt van den nieuwen Leeraar Ds. G. J. van de Pol, laatstelijk predikant te Veen. De bevestigingsrede werd gehouden naar aan leiding van Matth. X 40. Een nog grooter schare verdrong zich des na middags in het kerkgebouw om de intreerede bij te wonen van Ds. van de Pol, sprekende naar aanleiding van 1 Cor. II 2. Verloren wij in Ds. van Noort een in alle op zichten achtenswaardig predikant, wij vertrouwen in Ds. van de Pol een waardig opvolger te heb ben teruggevonden. WOUDRICHEM, 10 Oct. Gisteren had de ter aarde bestelling plaats van den op zulk eene treurige wijze om 't leven gekomen jongeling. Zijn lijk was tegenover deze gemeente opge- vischt geworden. Uit een brief aan boord gevon den bleek, dat hij Gerrit Moes heette, uit Rot terdam. Benevens vele familieleden was eene groote menigte mede grafwaarts gegaan, alwaar Ds. van den Nieuwenlmizen tot de familie eene roerende aanspraak hield. DALEM. Men heeft hier een begin gemaakt met het rooien der beetwortelen. Het beschot van dit product zal over het geheel zeer slecht zijn. Bij het zaaien hebben ze te veel droogte gehad, zoodat er veel moesten herzaaid worden de natte zomer heeft ze voor de rest bedorven. In het laatst dezer of in het begin der volgende week zal men met het zaaien der wintertarwe een aanvang maken. Binnenland. De eervol ontslagen Gouverneur-Generaal Van Rees, zal weder in het genot treden van het pensioen van f12,000, dat hem vóór zijn be noeming tot Gouverneur-Generaal reeds als vice- president van den Raad van Nederlandsch-Indië was toegelegd. Te Maastricht gaan adressen rond aan den Koning, houdende het verzoek om in het belang van de Nederlandsche nijverheid de transformatie der geweren niet aan de firma Nagant te Luik, maar aan de fabrikanten Soleil en de Beaumont te Maastricht toe te wijzen, ofschoon de inschrij vingsprijs van laatstgenoemde firma 60 ct. per geweer meer bedraagt dan die der Luiksche firma, hetgeen over de eerste reeks van 37,000 geweren reeds een verschil maakt van ruim f 22,000. De »N. R. Ct.« verneemt, dat het plan bestaat om het volgende jaar verdere uitvoering te geven aan het voornemen, tot overbrenging der stand plaats van de loodsschoeners voor den kanaal- dienst van Hellevoetsluis naar Maassluis. Wegens de invoering van machinaal bewerkt schoeisel, zal de vervaardiging van de schoenen voor het Indische leger, die voorheen ook ge deeltelijk in Indië zelf plaats vond, voorloopig in haar geheel in Nederland geschieden. Naar men verneemt, zijn in de werkplaatsen van de Staatsspoorwegen als proef een paar wag gons in aanbouw, waarin closets aangebracht worden. Dit geeft voor eiken waggon eene ruimte- vermindering van 12 plaatsen. Volgens een politiek tinnegieter op de tribune der Tweede Kamer afgeluisterd door den Haagsehen kouter der »Prov. Gr. Ct.* zou de zitting van vier dagen per week Dinsdag, j Woensdag, Donderdag, Vrijdag alleen inge- j steld zijn om de kamerleden de gelegenheid te laten, de reis te maken op een vierdaags retourtje. Sedert Woensdag tot Vrijdag 9 Oct. zijn aan den afslag te Gorinchem, geen zalmen aan gevoerd. Van 6 tot en met 9 October werden ter markt te Kralingen aangevoerd 241 zomer- en 21 wiuterzalmen, zomerzalm gold f 1,20 a f2,00, winterzalm f 2,30 a f 3,00 per 5 ons. »Het Vaderland* verneemt dat de veetentoon stelling, die bij gelegenheid der Parijsche wereld tentoonstelling zal worden gehouden, zal plaats hebben van 11 tot 22 Juli 1889, in het zoo welbekend -»Palais de l'Industrie« en omliggend terrein. Prijzenswaardig is het zeker dat het pro gramma en vooral de bepaling van tijd zóó vroeg reeds is bekend gemaakt, daar onze vee houders nu in de gelegenheid zijn zorg te dra gen dat koeien worden ingezonden, die tijdens of kort na of wel kort vóór de tentoonstelling hun kalf brengen. Wordt ons reeds beroemd Nederlandsch vee, zooals het toch waardig is, op voldoende wijze ingezonden, dan toch is het in zijn voordeel, dat het in de gunstigste omstandigheden verkeere. De werkzaamheden ter normaliseering van de Maas, ter hoogte van het Rijksveer te Lith met kracht ondernomen en voortgezet, vinden door den hoogeren stand ook van de rivier de Waal in de laatste dagen vertraging. Het is te vree zen, dat zij gestaakt zullen moeten worden. Blijkens het opnieuw verschenen »Maandblad tegen de kwakzalverij,* zal het nieuwe bestuur met het begin van het volgende vereenigings- jaar, 1 Januari a.s., in functie treden en even eens de nieuwe redactie. Het geperforeerd glas voor ventilatie in scho len, kantoren, slaapkamers, privaten enz., dat door de firma Bouvy te Dordt hier te lande is ingevoerd, wordt meer en meer gebruikt. Het O O is vooral voor kleine slaapkamers schier onmis baar, daar het de versche lucht voortdurend in de vertrekken binnenleidt en geen tocht veroor zaakt. Het geperforeerde glas (5000 gaatjes per vierk. Meter) is doorschijnend maar niet door zichtig. Volgens het Journal de Bruxelles«, het or gaan van den Belgischen minister-president Beernaert, dat dus goed ingelicht kan wezen, heeft de heer Doinela Nieuwenhuis, op zijne reis naar Genève, zich j.l. Zondag te Brussel opgehouden. De heer Nieuwenhuis had te voren aan de Belgische regeering medegedeeld, dat hij van plan was eenigen tijd in België te ver toeven, doch het ministerie weigerde hem hier voor vergunning te verleenen. Te Zuidbroek is, tengevolge van een geschil tusschen B. en W. en den heer Scholten, een aardappelmeelfabriek gesloten en zijn een 100 werklieden zonder verdienste. Het verschil bestaat daarin, dat volgens de wet van 1875 tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken, dusdanige inrichting niet in werking mag worden gebracht, voor en aleer de noodige ver gunning daartoe aan het gemeentebestuur is ver zocht geworden en verkregen is, met inachtne ming der termijnen. De heer Scholten had zulk een vergunning niet verkregen en was toch be gonnen te werken. De Commissaris des Ivonings vertrok naar Zuidbroek. In het aarts-bisdom Utrecht worden door een mannen-klooster pogingen aangewend tot ver krijging van 50 bunder schraal bouw- of wei land, ten einde eene afdeeling te stichten, wel ker leden zich toeleggen op akkerbouw. Het doel is, dat land in vruchtbaren grond te her scheppen. In Weidum, een dorp met circa zeshonderd inwoners, heerschen de mazelen in zoo erge mate, dat twee-en-vijftig huisgezinnen besmet zijn ver klaard en slechts tien van de honderd school gaande kinderen de school mogen bezoeken. Er moeten circa honderd kinderen en volwassenen door de ziekte zijn aangetast, maar gelukkig heeft ze tot dusverre nog geen enkel offer geëischt. In de binnenwateren van Friesland moet sedert eenige weken zooveel paling zijn gevangen, dat de palmgaken, die geregeld van Workum en Heeg op Londen varen en telkens duizenden ponden vervoeren, naar beweerd wordt wel voorraad heb ben tot Mei 1889. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in den tuin van een der ingezetenen der gemeente Helmond, een mispelenboom staat met rijpe vruchten, terwijl aan sommige andere takken van denzelfden boom de vrucht nog in vollen bloei staat en bij andere de vrucht eerst voor goed gespeend is, zoodat men van dien boom op drie verschillende tijdstippen vruchten zou kunnen plukken. Bij het graven in de Groote Kerk te Arn hem, tot het leggen van fundeeringen voor een aan te brengen verwarmingstoestel, is in een ——w—g ^MawanBaEwogBBBUMB—B—wwiiiniBn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2