Buitenland. Bet bezoek van den Duitscnen Keizer aan den Pans is geschied zonder eenige betooging van den kant der nationale Italianen. Alleen was er over de straat dicht by het Vaticaan een vlag gespannen, waarop de woorden: «Welkom Wil helm, Duitschlands Keizer, te Rome, de onver vreemdbare hoofdstad van Italië, de hooge gast en bondgenoot van onzen Koning!* Trouwens, 20,000 soldaten stonden van het Quirinaal tot het Vatikaan in rij opgesteld. De kranten had den met aandrang verzocht geen enkelen anti- clericalen kreet te doen hooren. En dat ge schiedde ook. De Keizer ging van het Quirinaal naar het huis van den Pruisischen gezant Schlöszer in een hofrijtuig en gebruikte verder zijn eigen rijtuig, dat welk een omslag expres daarvoor uit Berlijn gekomen was. Wilhelm was gekleed in de witte gala-uniform der Pruische garde-kurassiers met den vergulden helm en zilveren adelaar. De Paus ging tot het midden der zaal den Keizer tegemoet. Er had een vertrouwelijk gesprek plaats, dat een half uur dnurde. De Paus had ook een kort onderhoud met Bismarck. De Keizer wan delde vluchtig door het museum van het Vaticaan en door de bibliotheek. Daarna bracht hij een half uur in de Sint-Pieterskerk door. Het ge- heele bezoek in het Vatikaan duurde twee uren. Op den terugweg ontmoette de Keizer het rytuig der Koningin. Van het Vaticaan reed de Keizer onmiddelljjk terug naar het Quirinaal. Aan de demonstratie van enkele roode lieden met roode papiersnippers wordt geen beteekenis gehecht; niet alleen dat zjj gering was in omvang, ook het karakter scheen meer van een grap. De »Tribuna« meldt, dat de Koning van Italië aan Keizer Wilhelm het grootkruis der militaire orde van Savoie heeft geschonken. De »Observatore Romanozegt, dat de Kei zer zelf aan kardinaal Rampolla een prachtig kruis met kostbare steenen heeft overhandigd. Bismarck had met Crispi een onderhoud van 2 uren na het bezoek des Keizers op het Vati kaan. Voor het gala-diner ten Hove overhandigde Keizer Wilhelm persoonlijk aan Crispi het groot kruis van den Zwarten Adelaar. Aan den feest- disch, 20 couverts, was de Keizer tusschen de Koningin, aan zyn rechterzijde, en de Hertogin van Aosta, aan zijn linkerzijde gezeten. Naast de Koningin was Prins Heinrich, naast de Her togin de Prins van Napels gezeten. De Koning bracht den volgenden heildronk uit: «Het is met innige vreugde en levendige erkentelijkheid, dat ik hier, in mijn paleis, in de hoofdstad van Italië, Z. M. den Keizer en Koning Wilhelm begroet. De aanwezigheid te Rome van 't hoofd eener groote natie en van een roemrijke dynas tie, waarmede ik door oude en hechte banden van vriendschap ben verbonden, is een nieuw onderpand voor 't verbond, tusschen ons be staande, in het belang van den vrede in Europa en van het welzijn onzer volkeren. Ik drink op de gezondheid van Zijne Keizerlijke en Konink lijke Majesteit, mijn hoogen gast, wiens deug den mij de zekerheid geven dat God hem een langdurige en roemvolle regeering zal voorbe houden. Ik drink ook op de gezondheid van H. M. de Keizerin en Koningin, op het Duit- sche leger, op den voorspoed en den roem van hetDuitsche Rijk!* De Keizer beantwoordde dezen toost in de Duitsche taal: «Ik dank Uwe Majesteit*, sprak hij, >uit den grond mijns harten voor de warme woorden, die zij mij heeft toegevoegd. De toespeling op het bondgenootschap, dat wy van onze vaderen hebben geërfd, heeft levendig weerklank in mij gevonden. Onze beide Rjjken hebben, geleid door hun groote souverei- nen, met 't zwaard in de vuist hun eenheid be vochten. Dit hebben wij met elkander gemeen. Onze geschiedenis legt ons voortdurende overeen stemming onzer natiën als plicht op om die een heid, die de zekerste waarborg voor den vrede is, te handhaven. Onze verstandhouding vindt de duidelijkste uiting in de schitterende ontvangst, die de hoofdstad my heeft bereid. Ik hef dan ook mijn glas op om op de gezondheid te drinken van Uwe Majesteit en van H. M. de Koningin, maar ook en deze woorden sprak de Keizer in het Italiaansch en met grooten nadruk op het dap pere Italiaansche leger.* Crispi zond aan Bismarck, den Rijkskanselier, het volgend telegram; »Te midden van de geest drift, die in Italië's hoofdstad uw doorluchtigen souverein, den vriend van onzen Koning, het hoofd der groote Duitsche natie, de bondgenoote van ons vaderland, omringd, wendt zich mijn gedachte diep bewogen tot u; ik wenschte dat de echo der toejuichingen, die in Rome weer galmen, tot u kon doordringen, om u te verze keren hoezeer het volk van Italië Duitschland liefheeft en de vriendschap op prijs stelt van dat land, door de raadgevingen van Uwe Hoog heid zoo roemrijk en groot geworden. Moge onze vereeniging steeds even vriendschappelijk en innig bljjven als thans, tot roem der wederzydsche dynastiën, tot heil der beide volkeren en tot be houd van den vrede in Europa.* Bismarck heeft daarop het volgende antwoord gezonden: «Ik dank er u van ganscher harte voor dat gij wel aan mij hebt willen denken in het oogenblik, waarop gij tegenwoordig zijt bij de ontmoeting van onze Souvereinen. De plechtige uitingen van hartelijke vriendschap tusschen onze twee groote natiën; het besef van gemeenschappelijk ertoe medegewerkt te hebben om de wederkeerige vriendschap te versterken tusschen onze Souve reinen en landen, en onze vaste wil om die vriend schap te handhaven en steeds inniger te doen worden, zij vormen een hechten band, die mij van harte lief is, tusschen de thans te Rome gevierde schitterende feesten en de plechtige ge lofte van vriendschap, die Uwe Excellentie mij nu twee maanden geleden deed.* Volgens de «Pol. Nachrichten* is een sleutel voor geheimschrift, indertijd aan Keizer Frie- drich, toen hij nog Kroonprins was, ter beschik king gesteld voor de geheime briefwisseling met de hoogste overheden des Rijks, en bij het over lijden van den Vorst nog in de sterfkamer aan wezig, spoorloos verdwenen. Men meent met zekerheid te kunnen aannemen dat hier diefstal gepleegd is. De verschenen, uitvoerige uittreksels uit Mac kenzie's brochure stellen te Berlijn vriend en vijand sterk te leur, daar zij slechts de reeds van vroeger bekende antwoorden van Mackenzie behelzen. De «Vossische Zeitung« meent: »zij zijn weinig geschikt om de officieuse alarmma kers te bevredigen, die er politiek kapitaal uit willen slaan*. De «National Zeitung« zegt: »het is geheel onverschillig, welke nieuwe zwendelarij de ongelukbrengende charlatan Mackenzie op het touw zet om zijne in gevaar verkeerende zaak te redden.* De overige dagbladen zwijgen nog. De brochure van Mackenzie werd, op last der justitie, te Duisburg door de politie in beslag ge nomen. Volgens de «Norddeutsche* had het hof te Mühlheim a/R. het in beslag nemen der brochure, als beleedigend voor den Keizer, bevolen. Moltke is ziek. Zoo mogelijk zal men hem van Creisenau, zijn verblyf, naar Wiesbaden overbrengen, om daar den winter door te bren gen. Hy is 89 jaren oud. Een beweging tegen de Protestandsche zen dingsgenootschappen wordt uit Engeland gemeld. Indien de bekeeringen tot het Christendom in gelijke verhouding voortgaan als nu het geval is, zal er om China te bekeeren 27.000 jaar noodig zijn en dus, zegt men, zou men beter doen met het geld, dat de zending kost, voor liefdadige doeleinden in het vaderland te ge bruiken. Naar aanleiding van de verschillende misdaden te Whitechapel heeft men nu in Belfast een man gearresteerd, die opgeeft John Foster te heeten en die, in 't bezit van een groot mes en drie scheermessen, waarvan een met bloed bevlekt, in een slaapstede is ontdekt, 20 pd. st. bezat en opgaf sedert een week te Belfast te zijnte voren een paar dagen te Glasgow en Edinburg te zyn geweest, maar van zijn vroeger verblijf niets te kunnen meedeelen. Hij ziet er armoedig uit en is ongeveer 30 jaren oud. Een wedvlucht van 50.000 postduiven zal bij gelegenheid der tentoonstelling te Parijs in 1889 gehouden worden. Als een urgent voorstel zal de Minister van Openbare Werken bij den terugkeer der Fran- sche Kamer een ontwerp indienen, om nog vóór de tentoonstelling van 1889 het terrein van de Tuileriën als park aan te leggen. Het in 1887 opgemaakte plan voor buiten gewone werken voor de defensie in Frankrijk vorderde een uitgaaf van 1065 millioen francs. Daarvan is reeds 228 millioen toegestaan, ter wijl 152 millioen eerst later zal behoeven te worden aangevraagd. Van de 685 millioen, die de kamers nog hebben te voteeren, wordt bij 't buitengewoon budget voor 1889 134 millioen door de regeering aangevraagd. De heer Eiffel onderhandelt over den verkoop van zijn toren aan een maatschappij, die zich gevormd heeft met een kapitaal van 5.100.000 francs. Van dit kapitaal zullen 5 millioen betaald worden aan den heer Eiffel, zoo spoedig de laatste steen van den toren is geplaatst, terwijl de overige 100.000 frs. dienen zullen tot exploi tatie van den toren. De ontvangsten zullen eerst strekken tot dekking van het kapitaal en wat er meer ontvangen zal worden, wordt verdeeld bij wijze van dividend onder de aandeelhouders en den heer Eiffel. Het onderzoek omtrent de vervalschingen en geldverduisteringen bij het beheer van de ge meente-ontvanger te Gent leidt tot ontdekkin gen, welke zelfs de meest pessimistische vermoe dens overtreffen. Zoo moet, alleen bij de compta biliteit der stedelijke leeningen, van de verreke ning van eene som van 130,000 frs. zelfs geen spoor te vinden zyn. Fiseh, de gemeente-deurwaarder van Gent, die vóór eenige weken plotseling van daar verdwe nen was, is onlangs uit Frankrijk teruggekeerd en had zich verscholen weten te houden. De politie heeft echter zijne schuilplaats ontdekt, en heeft hem Donderdag avond in hechtenis ge nomen. Zes handelshuizen te Napels zijn tegelijk ge failleerd, met een passief van acht millioen lires. De hoofdkerk te Rouaan zal weldra electrisch verlicht worden. De laatste berichten van den Atjeh-correspon- dent der «Locomotief* zijn niet opwekkend. Behalve klachten over droogte, kleingeestigheden in den dienst, gebrek aan ijs, bevat de brief de meêdeeling, dat de Atjehers eiken nacht bij hoopen binnen de linie dringen en de telefoon draden en palen vernielen, en dat zij tot twee malen toe hebben getracht door ondergraving van de rails de stoomtram te doen derailleeren. Gelukkig werd nog bij tijds die nieuwigheid ontdekt. Een gewapende bende stond anders klaar om de gederailleerde wagens te overvallen en zelfs tot op de vijf passen van de rails durf den de vijanden te naderen. Het stoomschip «The Queen* heeft den 5n dezer nabij de Banken van Newfoundland in een z waren mist een visch-sloep de Madeleine van Granville naar Havre, in den grond geloo- pen. Het vaartuig zonk onmiddellijk. De kapitein, twee matrozen en de kok werden gered, de overige 21 opvarenden kwamen om. - Te Quincy (Illinois) is een groote feesttribune ingestort, waarop zich 5000 personen bevonden500 hun ner zijn gekwetst. - Een 70-jarige dame te Ventnor, Mrs. Schott-Russell, viel Dinsdag voor over in een open haard. Men vond haar lijk, met geheel verkoold hoofd, in 't vuur. - Te Paturages (bij Bergen) heeft een mijnwerker, bij een huiselijken twist zijn vrouw en twee kinde ren met zijn bijl zeer gevaarlijke wonden toe gebracht. Terwijl de slachtoffers zich met moeite tot op straat voortsleepten, hing de ontaarde man en vader zich, zoodra ze verdwenen waren, op. - Te Sherburn in Elmet, Yorkshire, is mej. Chatherine Mountain, een koffiehuishoudster, door haar zoon doodgeslagen. - In de fabriek van Figueras (Barcelona) heeft een dynamiet- ontploffing aan 4 werklieden 't leven gekostvele anderen werden gewond. Men hoorde den slag op vier mijlen afstand. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 10 Oct. Met ingang van heden is op het post- en tele graafkantoor alhier de doorloopende dagdienst ingevoerd. Het kantoor zal dus op werkdagen geopend zijn van 8 uur voormiddags tot 9 uur namiddags. De dienst op Zon- en feestdagen blijft onver anderd, d. i. van 8-9 uur v.m. en 35 uur n.m. 18 Oct. De postbladen zijn heden alge meen op de postkantoren verkrijgbaar gesteld a 5| cent. Het is de vorm van een memorandum die aan beide zijden met een gegomden geper- foreerden rand gesloten worden en aan de bo venzijde van gewone sluiting is voorzien. Als een nieuwtje zal menigeen in den beginne er gebruik van maken, doch op den duur betwij felen wij, dat zij gebruikt zullen worden. Een gewone brief met envelop blijft altijd netter en het verschil in prijs is te gering. BRAKEL. Alhier heeft gepasseerden Don derdag eene commissie van drie leden uit Ged. Staten van Gelderland met de leden van den gemeenteraad eene samenspreking gehad, waarin zij ieder afzonderlijk zijn gehoord over het voor gevallene in de raadsvergadering van den 5 Sept. 11., in welke het benoemen van een hoofd voor de gemeenteschool aan de orde was gesteld. DRUNEN, 15 Oct. Het telephoonkantoor is alhier van af heden geopend op werkdagen v. m. van 810 en n. m. van 12146 en 78 uurop zon- en feestdagen v. m. van 89 en n. m. van 34 uur. DALEM. Sedert een paar dagen is de Waal buitengewoon gewassen. Door het vele kwelwater is die buitenwas oorzaak, dat ook het peil in den polder schielijk en onverwacht hooger staat. Dat het grasgewas daardoor te lijden heeft, wat trou wens aan de minder meikopbrengst duidelijk te zien is, en de landerijen in het algemeen min ge schikt voor bearbeiding zijn, ligt voor de haud. Binnenland. Z. M. de Koning heeft aan de Ned. Heide maatschappij, als blijk van zijn belangstelling, de belangrijke gift van f25.000 geschonken. Dat de nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal, de heer Pijnacker Hordijk, zich met een trakte ment van f 11.000 's maands heeft tevreden ge steld, zal minder verwondering wekken, als men er bij weet, dat hem een pensioen van f 8000 en aan zijn weduwe een van f 4000 is verze kerd, terwijl het eerste totnogtoe f 6000 bedroeg, en het tweede in het geheel niet aan de be trekking van landvoogd was verbonden. Het is nog de vraag of de Staten-Generaal met die voorwaarden genoegen zullen nemenhet wedu- wenpensioen vooral is zonderling, daar dit hier alleen wordt toegekend wanneer aan het fonds is bijgedragen, hetgeen indertijd den Gouv.- Gen. Meijer werd geweigerd, en het in Holland niet bestaat. In verband met het voornemen der Regeering om de nog overgebleven meervoudige kiesdistricten in enkelvoudige te splitsen, worden reeds gege vens verzameld en adviezen bij de betrokken besturen ingewonnen. De «Staats-Courant* bevat het volgende be richt Blijkens telegrafisch bericht van de Indische Regeering vernam de resident van Soerakarta in den nacht van 11 op 12 dezer, dat een 30- tal inlanders, als priesters gekleed, zich meester gemaakt hadden van de pasangrahan te Ta- wangmangoe, iu het district Karangpandan, nabij de grens van Madjoen, en door de politie niet waren te verdrijven. Terstond werden militairen derwaarts gezon den, terwijl ook de resident en pangeran Prang Wedono zich daarheen begaven. Tengevolge van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in haar geboorte onderdrukt. Yan de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen, waaronder vrouwen en kinderen, over, terwijl de leider der bende en 10 anderen, die zich niet wilden overgeven, werden gedood. Niemand is ontkomen. De bevolking is volkomen rustig. De kosten van het stalen tweelingschroefsehip, dat voor rekening van het Departement van Ko loniën zal worden aangebouwd door de Konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, bedragen f 798,000. De eerste groote zending goederen van Pre toria (ruim 200 ton), haast uitsluitend Hol- landsche artikelen werd de vorige week door de Zuid-Afrikaansche Handelsmaatschappij van Am sterdam, via Londen, naar Zuid-Afrika verladen. Yoor de verbouwing van Musis te Arnhem (raming f197.200), waren 34 inschrijvingsbil- jetten ingekomen. De minste is J. De Ruiter te Arnhem voor f178,419. Het water van het meertje de Waal nabij Rockanje, bekend door zijn versteenend vermo gen, wordt opnieuw onderzocht, evenals de bo dem daarvan. De heeren dr. Lorié, te Utrecht, en dr. Sinia, te Brielle, houden zich daarmee bezig. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft aan het eiland Noord-Beveland weer eene oeverafschuiving plaats gehad beoosten den pro vincialen veerdam en het Camperlandsche Gat; de lengte van den val is 80 en de breedte 40 meter. Het nieuwe centraal station te Amsterdam wordt bij het begin van den a. s. zomerdienst in gebruik genomen. Naar wordt gemeld, zal de heer C. Yan der Linde te Dordrecht eerstdaags optreden als orchestdirecteur van de Hollandsche Opera in den Parkschouwburg te Amsterdam. De werkzaamheden aan de beetwortelsuiker fabriek van de firma Jaeger, Ravenswaaij Co. te Gorinchem zijn Maandag aangevangen. Sarah Bernhardt gaat van ons land naar Weenen. De 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebracht de som f 80.966.35, be halve de nao-iftenhet totaal bedraagt omstreeks f 90.000. De gemeenteraad van Haarlem heeft een com missie benoemd om met den Hollandschen Spoor te onderhandelen over de plannen tot uitbrei ding van het stations-emplacement en aanleg van een voorhaven, waarvan de kosten voor de gemeente worden begroot op f 382,000. Een piano-fabriekant te Utrecht is met een natuurkundige bezig, om pianino's door middel van electriciteit te doen spelen. Sedert Woensdag 10 tot Zaterdag 13 Oct. zijn aan den afslag te Gorinchem, geen zalmen aan gevoerd. Yan 10 tot en met 12 October werden ter markt te Kralingen aangevoerd 113 zomer- en 25 winterzalmen, zomerzalm gold f 1,20 a f 1,60, winterzalm f 1,90 a f 2,50 per 5 ons. Aan den gevel van het schoonste huis der Weesper zij de te Amsterdam is een bord gesla gen »te huur« of «te koop.* Het behoort aan en is bewoond door dr. Mezger. Het vervoer van een groot ijzeren wiel in de Derde Paleisstraat trok te Amsterdam de aan dacht van tal van voorbijgangers. Het is een jachtwiel, 3.35 m. in doorsnede, wegende 10,000 kilogrammen, dat met een magneetwiel, wegende 7100 kilogrammen, moet gebracht worden naar de fabriek «Electra* op den Voorburgwal, de electriciteit-fabriek, welke Kalverstraat en omlig gende buurten electrisch gaat verlichten. Vervoer te land was niet mogelijk, omdat men te Amsterdam daarvoor geen wagens bezit en men ook bevreesd was, dat de bruggen het kolossale gewicht van wagen, last en paarden niet zouden kunnen dragen. De f 100.000 benevens de premie van f30.000 der Nederl. Staatsloterij zijn gevallen bij de col lecteurs Boonenkamp en Liebert te Rotterdam op no. 20215, gesplitst in 20/20 loten. Een arme schoenmaker zou, zoo verhaalt men, juist Vrijdagavond zijn twintigje verkocht heb ben voor f 85. De gelukkige kooper moet hem echter thaus nog f 200 cadeau gegeven hebben. Dat het beroep van kellner nog zoo kwaad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2