BLUiemana. De Truth geeft een lijstje van de geschenken, die Keizer Wilhelm uit Berlijn had medegeno men om aan de verschillende hoogere en lagere staats- en hofbeambten van zijn vorstelijke gast- heeren uit te deelen. Het waren dertig diaman ten armbanden en tachtig diamanteu ringen, twintig met brillanten omzette sterren van den Zwarten en den Rooden Adelaar, benevens hon derdvgftig zilveren sterrenvijftig doekspelden, zes prachtige galadegens, veertig groote fotogra fische portretten van de keizerlijke familie in gouden lijstdertig gouden horloges met ketting, waarvan een de diensten van elk der tafelbe ambten moest beloonen, en eindelijk nog een honderdtal snuifdoozen en sigarenkokers, ver sierd met het keizerlijk wapen. Het Engelsch blad schat de kosten waarop deze vrijgevigheid die volstrekt niet met de zuinige gewoonte van zijn geslacht overeenstemt -den keizer zijn reis naar Weenen en Rome doet te staan komen, op ongeveer een millioen mark. Keizer Wilhelm heeft besloten den winter te Berlijn door te brengen in het koninklijk paleis, het oude verblijf der Keurvorsten van Branden burg en der Koningin van Pruisen. Allen heb ben daar gewoond, met uitzondering van Keizer Wilhelm I, die het paleis zijner vaderen ontwijd achtte door de vernedering, welke zijn geslacht daar in 1848 had ondergaan, toen Frederik Wil helm IV van zijn balkon de zegevierende om- wentelingsgezinden moest groeten. Wilhelm II beschouwt echter die herinnering als te zeer verouderd en vergeten, dan dat hij niet met eere het paleis zijner vaderen kan betrekken. Aan de Daily News* wordt uit Berlijn ge seind, dat vertrouweljjke onderhandelingen tus- schen Engeland en Duitschland plaats vinden met het doel tot een gemeenschappelijk optreden in Oost-Afrika. Hoewel niet zonder eenige huivering, wegens de tegenspraak van het vorige bericht, nemen wij uit de Duitsche bladen nu de tweede dood- mare over van den uitdenker van het volapük, prof. Schleyer. Hij zou den 19en October over leden zijn. De Serviesche Staatscourantvan heden, 24 Oct., bevat een besluit geteekend door den aarts bisschop, waarbij de scheiding tusschen den ko ning en de koningin wordt uitgesproken. De Hongaarsche politie heeft eene ernstige zamenzwering tegen den koning van Servië ontdekt. Verschillende personen, waarbij eenige stu denten, zijn in hechtenis genomen. Alle Montenegrijnen, die sedert geruimen tijd in Servië gevestigd waren, zijn op bevel van den minister verbannen. Volgens Truthwil Prinses Stephanie van Oostenrijk van aartshertog Rudolph, den Kroon prins, scheiden, maar doen de Koning van Bel gië, haar vader en Prinses Philip van Saksen- Coburg alle moeite om dit te voorkomen. Koning Humbert en koningin Margaretha van Italië hebben aan keizer Wilhelm een prachtig geschenk voor zjjn gemalin meegegeven. Het is een kistje van zilver, waarin zich een diadeem, halsketting, braceletten en paarlen oorringen, gevat in Romeinsch goud en gezet door den bekenden juwelier Castellani. De koning van Italië schonk ook fraaie souvenirs aan al de leden van 's keizers gevolg. Eene Hongaarsche dame te Adrianopel wo nende, richtte dezer dagen het verzoek aan het ministerie van financiën om eene loterij te mogen houden. Zij wil honderdduizend loten tegen een gulden per stuk uitgevende prijs is de dame zelve. Van de honderdduizend gulden worden f 40,000 als bruidschat en de overige f 60,000 tot dekking der kosten en voor weldadige doel einden bestemd. Enkel mannen, die ouder dan twintig en jonger dan veertig jaar zijn, mogen loten koopen. Zoodra de minister het verzoek inwilligt, zal de dame haar portret in 't open baar tentoonstellen. Tot nog toe heeft zijn Exel- lentie geen besluit genomen. Juist op 't oogenblik dat een nachttrein met pleizier-reizigers uit Napels passeerde, is te Gras- sano, langs den spoorweg van Napels naar Me- taponto een aardstorting voorgekomen, over een uitgestrektheid van 50 Meter. De trein werd ge heel bedolven. Men schat het getal dooden op 90 a 100 en er zijn meer dan 50 zwaar gewon den. Negen wagens werden als 't ware verbrij zeld. Het duurde uren en uren, voordat de sol daten en carabiniers, die uit Potenga en andere omliggende plaatsen waren gezonden, de eerste slachtoffers konden opdelven. Er komen hart verscheurende scènes op de plaats des onheils voor. Ook in Spanje is een vreeseljjk onge val voorgekomen. Op de Galicia-spoorweg de railleerde een trein; 10 wagens werden verbrij zeld en 26 personen werden gekwetst, sommigen doodelijk. De Italiaan Succi, die te Barcelona weer op zich had genomen dertig dagen te vasten, heeft die proef goed doorstaan. Eergisteren waren de dertig dagen ten einde en hij heeft zich toen aan een stevig maal gezet. Zijn uiterlijk is door het vasten slechts weinig veranderd, en zijn ge zondheidstoestand was al dien tijd goed. Tot op den laatsten dag is hij blijven wandelen en scher men. Hij heeft verklaard weldra op nieuw te willen vasten. Te Messina is een ontplofbare bom neerge legd in de nabijheid van het Duitsche conculaat, waar zij is gesprongen. Een groot gedeelte vau het gebouw is beschadigd. De misdadiger is tot nu toe onbekend gebleven. Uit Odessa komen berichten over een hevi- gen 48 uren aanhoudenden stormin Podolië en Bessarabië is sneeuw gevallen. Men verwacht een vroegen en strengen winter. Het Russische schip Archangel* en de stoo- mer Neptune* uit Glasgow kwamen in de baai van Christiania in aanvaring en zonken beide. De bemanning van de Neptune* en 8 man van de »Archangel« werden gered, maar de kapitein en 17 koppen van 't Russisch vaartuig vonden den dood in de golven. Men moet tegen den aanstaanden winter hooge broodprijzen tegemoetzien. Berichten uit Amerika toch maken melding van eene zeer aanzienlijke rijzing. Uit Dakota wordt geschre ven van den 7n dezer, dat de prijs van de tarwe welke ten vorigen jare 70 cent per bushel be droeg, thans tot 105 ets. is geklommen, en een barrel tarwebloem, verleden jaar voor 4 dollars verkocht, nu 6| dollar geldt. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 26 Oct. In verschillende plaatsen des Rijks worden aanstalten gemaakt voor de feestelijke viering van den 75en gedenkdag van Neêrlands onaf hankelijkheid (17 November a.s.) Wij herinne ren ons, dat den vijftigjarigen gedenkdag, in 1863, alhier met den meesten luister werd her dacht. Niet alleen waren alle huizen met vlag gen versierd, liet de stedelijke harmonie zich gedurende den geheelen dag op verschillende punten hooren, was des avonds de illuminatie vrij algemeen, maar hadden ook eenige ingeze tenen, door het aanbrengen van chassinetten met eigenaardige opschriften, weder anderen door het daarstellen van een gedenknaald, die 's avonds verlicht werd, den dag tot een waren feestdag gemaakt. BEZOOIEN, 25 Oct. Maandag 1.1. was het voor de leden van St. Chrispijn een gezelligen dag en wjjl het schoenmakersvak hier ruim ver tegenwoordigd is, was het bijna een algemeen feest. Het gold het vijftigjarig bestaan van ge noemd gilde in »het Hof van Holland.* In de net versierde zaal werd ook het met lauweren omkranste portret van wijlen den heer Jan Baptist de Bakker opgemerkt, opzichter en hoofdman van genoemd gezelschap. WELL en AMERZODEN. Maandag j.l. her dacht onze burgemeester, de heer Uitenhage de Mist, den dag waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd benoemd. Beide dorpen zetten bij die feestelijkheid allen luister bij, door het uitsteken van vlaggen, versieren van raadhuis en scholen. Een garde d'honneur, bestaande uit een vijftigtal ruiters, voorafgegaan door de mu ziek dezer gemeente, begeleidde de jubilaris op zijnen weg door de gemeente naar raadhuis en scholen. Een zeer geanimeerd feest, dat genoeg zaam liet zien hoezeer men zich tot het hoofd der gemeente gevoelt aangetrokken, sprak stil zwijgend den wensch uit, dat het hem gegeven zij, nog eene reeks van jaren in het belang der gemeente werkzaam te zijn. DRONGELEN, 25 Oct. Het zoontje van schipper Z. B. had gisteren het ongeluk van de loopplank in de haven te vallen. De vader, die het kind in de diepte zag verdwijnen, sprong het oogenblikkelijk na en bracht het behouden aan wal. De beetwortelen, waarvan hier weder rnimen aanvoer aan de haven aanwezig is om verscheept te worden, zijn heel wat kleiner en van minder gewicht dan het vorig jaar, zoodat de opbrengst voor den landbouwer heel wat minder is. ZEVENHUIZEN, 21 Oct. Op de voordracht voor onderwijzer aan de le openb. school alhier komen voor: M. D. van der Hoeven, Waddinx- veen, A. Entrop, Berlicum, bij 's Bosch, C. Lek- kerkerker, Moerkapelle. Heden vertoonde men een savoijekool met 19 savoijen op een stam en een witte kool met 3 kooien op denzelfden stam. Zij zijn ge groeid in den tuin van C. H. alhier. De savooi had een piramidalen vorm. LOON-OP-ZAND, 24 Oct. Men vermoedt dat Reinhardt de Vos zich in deze buurt ophoudt. Zijne gewone voorliefde voor het pluimgedierte treedt ook hier te voorschijn. Dagelijks of liever eiken nacht, tracht hij een of meer smakelijke boutjes te veroveren, hier en daar in 't veld de restanten van zijnen maaltijd nalatende. Ook dit kleine genot wordt hem niet gegund en men ziet begeerig naar de jager uit, die hem het licht zal uitblazen. DRUNEN. Bij de jongst gehouden aanbe steding van het onderhoud der provinciale we gen in deze provincie, gedurende de jaren 1889, 1890 en 1891, waren de minste inschrijvers voor perceel 8: M. Visser te Drunen, f 5300, perceel 18, dezelfde, f 5546, perceel 19, dezelfde, f 5400, perc. 22, A. de Kort te Baardwijk, f9154. BRAKEL, 23 Oct. De deurwaarder J. Rit uit Zalt-Bommel overkwam Dinsdag-namiddag omstreeks 5 ure, terwijl hij in eene tilbury al hier den Waaldijk passeerde, het ongeval dat, door het breken van den sluitriem die het knup pelhout met het rijtuig verbindt, het paard los raakte en op hol sloeg, dit hout met de strengen medeslepende. De tilbury liep toen bij H. Dujjzer ter zijde van den dijk af tegen de steenen, en de heer Rit werd op eene ongezochte onzachte manier uit het rijtuig gebonsd, kwam tegen den muur terecht en bezeerde zich vrij erg aan de hand. Het hollende paard, dat van plan scheen den dijk langs naar huis te hollen, is onder weg ter hoogte van den steenoven ouder Zuilichem, door veldarbeiders opgevangen. WOUDRICHEM. Sedert eenige tijd ver toonde zich nu en dan op de rivier een zeehond, die men echter niet machtig kon worden, tot dat het nu gelukt is door eenige visschers hem voor het hoofd te vangen en te dooden. Zij verkochten hem voor 50 ct. DALEM, 24 Oct. Woensdag avond 31 Oct. zal de afd. Gorinchem e. o. van den Ned. Protestantenbond in de Doelen eene vergadering houden, waarbij het zangkoor eene uitvoering geven, en ds. A. de Pecker eene rede houden zal. Binnenland. Z. M. de Koning heeft nog geen besluit ge nomen omtrent het verblijf der Koninklijke fa milie op het Loo gedurende den winter, en ook niets bepaald omtrent een afwijking der gewoonte van HH. MM. om in het laatst van het jaar naar 's-Hage terug te keeren. H. K. H. mevrouw de Prinses Von Wied wordt de volgende week te Amsterdam verwacht, ten einde, evenals verleden jaar, zich onder be handeling te stellen van dr. Mezger. De consulten van Dr. Mezger in het Amstel- Hótel eindigen 20 December e.k. Men meldt, dat mr. J. G. Patijn reeds op het Loo is geweest om in handen van Z. M. den Koning den eed af te leggen in zijn nieuw ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. De regimentsschool der veldartillerie wordt met 1 November a.s. van Breda naar Bergen-op- Zoom verplaatst. Naar men verneemt worden er stappen ge daan, welke ten doel hebben de afgebroken en quête omtrent den toestand van arbeiders in fabrieken en werkplaatsen voort te zetten. Door het bestuur van het Kon. Oudheidkun dig Genootschap te Amsterdam, wordt tegen den 25n November a.s. in haar lokalen in de Munt een tentoonstelling voorbereid van bescheiden, zoowel officieële als particuliere, die betrekking hebben op de gebeurtenissen in 1813. Koffie wordt ook hier te lande met gemalen mais vervalscht. Men koope dus bij voorkeur kof- fieboonen en geen gemalen koffie. De internationale wedstrijd op schaatsen van wege den »Nederlandschen Schaatsenrijdersbond* zal dit jaar te Heerenveen plaats hebben. Door het hoofdbestuur van de Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen* is eene circulaire aan de departementen rondgezonden, waarin de voor waarden worden besproken, waarop het hoofdbe stuur de pogingen van de departementen, die het hulppersoneel van de bewaarscholen de gelegen heid verschaffen zich te bekwamen, ondersteuning kan verleenen uit de f 1000, door de algemeene vergadering daartoe beschikbaar gesteld. Op de groote paardenmarkt te Woerden wa ren ongeveer 1300 paarden aangevoerd. De han del was flauw. Door den kerkeraad der Nederduitsche her vormde gemeente te Amsterdam is eene commissie van toezicht op de gedoopte onwettige kinderen benoemd. De kerkeraad ging daarbij uit van het beginsel, dat de moeders van onwettige kinderen geroepen zijn voor het onderhoud en de christelijke opvoe ding van hare kinderen zorg te dragen. Aangezien deze moeders echter in de meeste gevallen verkeeren in een zedelijken en maat- schappelijken toestand, die weinig verwachting geeft voor eene goede naleving van hare doops- gelofte, zoo moet de gemeente door haren ker keraad trachten, de moeders met goeden raad te dienen en de opvoeding der kinderen te be vorderen, voor zooverre dit mogelijk en nood zakelijk bljjkt te zijn. De commissie bestaat uit twee predikanten en twee ouderlingen, terwijl om de toetreding van twee diakenen zal gevraagd worden. Zij kan zich ook van de hulp van zusters der gemeente be dienen. Zij mag voor het doel namens den kerkeraad gelden verzamelen, en is in alles verantwoorde lijk aan den kerkeraad. Voor eenige dagen zag men op Tessel een grijsaard van 91 jaren, die in een der gestich ten van liefdadigheid verpleegd wordt, met een zak aardappelen op den rug sjouwen. Hij droeg die vracht gedurende een kwartier en was na het verrichten der karwei even weinig ver moeid als een persoon van 30 a 40 jaren zou zijn geweest. Wel een bewijs van lichaamskracht op zulk een hoogen leeftijd. In Sarah's Berhardts contracten met de too- neeldirecteuren staat o.a., dat deze zich verbin den, haar eene serenade te doen brengen, die haar dan volgens de couranten blijkbaar verrast,* terwijl zij »zeer gevoelig« is over die spontane hulde des volks. En toch weet een too- neeldirecteur geregeld maecenassen te vinden, die de kosten dier verrassing* voor hem dragen, zegt de schrijver der »Haagsche Sprokkelingen* in het »Utr. Dgbl.* Drie gezusters (drielingen), waarvan er twee in Den Haag en eene te Arnhem wonen, vier den haren 70sten verjaardag. Alle drie zijn ge huwd, en elk heeft een zoon. Een verstandige vrouw te Schiedam wier zoon tje zich het vloeken begon aan te wennen, wilde haar kind haar afschuw van zulke ruwe woorden te kennen geven, en kwam op den inval om, telkens wanneer hij vloekte, zijn mond met zeep sop af te wasscben. Dit hielp. De knaap begreep, dat zijn moeder geen vloeken kon dulden, en de smaak van het zeepsop bracht ook niet wei nig tot de gewenschte uitwerking bij, Als dit middel algemeen in gebruik kwam, zou de prijs van de zeep wel stijgen. Te Noorbeek (Limburg) moet een nieuwe bur gemeester worden geïnstalleerd. Tot tweemaal toe werd daarvoor eene vergadering van den ge meenteraad belegd, maar telkens was er geen voldoend aantal raadsleden opgekomen. Een inwoner van Breda was verhuisd naar Berlikum. Toen hij eenige dagen daarna zijn brandkast opende, ontdekte hij tot zijn schrik dat een pakje effecten van ongeveer f12,000 waarde, onlangs door hem gekocht en persoon lijk in de kast gelegd, verdwenen was. De rijks politie uit 's Bosch was spoedig ter plaatse, om een onderzoek in te stellen. De wachtmeester der maréchaussees was dag en nacht in de weer om den dader op te sporen; de omstreken wer den aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, tot zelfs te Breda, waar de galant van de voormalige dienstbode der familie woonde, werd een onderzoek in loco ingesteld. Alles te ver Te Ondemirduru (Fr.) heeft iemand de wreed heid gehad eene koe de tong bijna geheel af te snijden, waarschijnlijk uit wraakzucht tegen den eigenaar. ïn een drukkerij te Dordt is een der bedien den met de rechterhand beklemd geraakt tusschen de trapas der drukpers, tengevolge waarvan hjj zwaar verwond werd. - Aan de De Ruyterkade te Amsterdam is een schippersknecht tusschen een scheepsanker en een duk-dalf bekneld geraakt. Zwaar gewond werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. - Nabij de Hartsvelderbrug sprong een boerenknecht van den in gang zijnden Gooischen stoomtram. Hij viel, werd overreden en stervend opgenomen. - Een conducteur van de Rotterdamsche tram-omnibus-maatschappij, sprong in de Hoogstraat aldaar aan den voor kant van den wagen. Hij struikelde en de wielen gingen over een zijner beenen. De gekwetste werd naar het ziekenhuis overgebracht. - Zes fabrieksmeisjes gingen te Kralingen roeien. De boot sloeg om, allen werden gered. Onder Eist kwam de geleider van een zwaar geladen kar onder het voertuig. Een der wielen ging hem over het lichaam en hij bleef op de plaats dood. - Te Weert is een dienstbode door de wieken van een molen twee ribben en een arm stuk geslagen. Zij verkeert in levensgevaar. Burgerlijke Stand. Heusden, van 18 tot 25 Oct. Ondertrouwd: Norbertus Lenardus Rooij- akkers, 28 j., met Johanna van Balkorn, 22 j. Getrouwd: Johannes van Heesbeen, jm., 42 j., met Johanna Maria van Outheusden, jd., 33 j. Geboren: Johannes Josephus Pieter, z. r. Karei van Stokkum en Henriette Cornelia de Hart. Het programma voor de Veetentoonstelling van 11 tot 22 Juli 1889 te Parijs te houden is bekend gemaakt. Voor zooverre het Nederland betreft zijn daarbij uitgeloofd Afd. 1. Categorie 9. Nederlandsche veeslagen (Race Hollandaise.) Stieren van 1 tot 2 jaar. le prijs: 500 francs en G. M.2e pr. 400 fr. en Z. M.3e pr. 300 fr. en B. M. Stieren van 2 tot 4 jaar, le prijs: 600 francs en G. M.2e pr. 500 fr. en Z. M. 3e pr. 400 fr. en B. M. Vrouwelijke Fokdieren van 2 tot 3 jaar le prijs300 francs en G. M.2e pr. 200 fr. en Z. M.3e pr. 150 fr. en B. M. Vrouwelijke Fokdieren ouder dan 3 jaar le prijs: 400 francs en G. M.; 2e pr. 300 fr. en Z. M.; 3e pr. 200 fr. en B. M. Bij aangifte moet de leeftijd vermeld worden, welke de dieren op 1 Mei 1889 bereiken zullen. Aangifte moet vóór 27 December 1888 gedaan zijn bjj den Secretaris der Afd. Landbouw van de Nederlandsche Commissie, den heer Waldeck, te Loosduinen. Categorie 8. Schapen. Rassen van laag land en polders (Texel, Frise, Marsh, Holstein, Schles- wig, Danemark, etc.) Rammen. le prijs: 300 francs en G. M.; 2e pr. 250 fr. en Z. M.; 3e pr. 200 fr. en B. M.; 4e pr. 100 fr. en getuigschrift. Ooien (3 stuks). le prijs: 300 fr. en G. M.; 2e pr. 250 fr. en Z. M.; 3e pr. 200 fr. en B. M.; 4e pr. 100 fr. en getuigschrift. Ook voor varkens en pluimvee worden vele prijzen uitgeloofd. Binnen enkele dagen zal een circulaire be treffende andere landbouwinzendingen bekend worden gemaakt; reeds thans meenen wij te mogen mededeelen, dat de kosten voor plaats ruimte, van vervoer, etc. per vierkante meter f7.50 zullen bedragen Tegelijk zullen wij dan kunnen melden, of- en wanneer afzonderlijke wedstrijden voor zuivelproducten gehouden zul- len worden. Uit de oude Doos. Op Nigricanus. Twee heeren dienen, kan dat niet? Dat zal u Nigricanus toonen: Hij laat zijn' God op zijne tong, Den duivel in zijn harte wonen. Snelheid des tgds. Waarom klaagt gij den tijd toch aan, Dat hij u veel te snel blijft loopen? Ei, klaag toch eerst uzelven aan, Dat gij hem niet weet uit te koopen. Vriendschap. Hoeden lichten, handen drukken, Knieën buigen, hoofden bukken, Honig-zoete woorden spreken, Steeds bemantlen uw gebreken Meent ge, dat dit huichlarij Of wel echte vriendschap zij? Des menschen wandel. Al bestaat des levens wandel Slechts uit leeren en vergeten, Toch wordt leeren noch vergeten Recht verdeeld en afgemeten: Juist wat wij vergeten moesten Plegen wij het best te leeren, En wat 't meest geleerd moest worden Willen wjj het liefst ontbeeren. Gemengd Nieuws en Allerlei. Op den dijk nabij Haarsteeg, komteenMejjerijsch boerinnetje, blikt niet zonder jjzing naar de Maas en roept dan vervolgens uit: Kijk, kijk, daar komt een huifkar op het water aandryven. Het meisje zag n.l. voor het eerst eene rivier en daarop een schip met zeilen. Historisch! O O geefs. De politie stond op het pnnt de zaak in een buitengewoon nommer van het »Politie- blad* ter algemeene kennis te brengen, toen plotseling de vermiste schat terecht kwam Hij lag in de schrijfcachette van mevrouw, waar het hoofd des gezins het geld onbedachtzaam had geborgen, om er later een veiliger plaats voor aan te wijzen. Sinds dat oogenblik zijn gelukkig de gemoederen weer tot bedaren ge komen en rust de politie uit van de vermoeie nissen, waarmede het onderzoek naar den would-be-diefstal gepaard ging. (Navolging van Logau's SinagedichtenJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2