In Italië zijn opmetingen gedaan voor een "verbindingskanaal van de Adriatische- met de Ligurische-zee. tnsschen Castro en Tano, over eene lengte van 282 KM. Door dit kanaal zullen schepen van de eene kust van Italië naar de andere kunnen gaan, zonder Kaap St. Mario di Leuca om te varen. Het moet eene gemiddelde breedte krijgen van 100 M., bij eene diepte van 12 M., zoodat het voor de grootste oorlogsche pen bevaarbaar zal zijn. Het kanaal zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan het droogleggen van de meren Bolsena en Trasimeno, alsmede aan de irrigatie der omliggende landstreken. De onkosten worden geschat op 20 millioen pond sterling, terwijl men berekent, dat 20,000 man er vijf jaar aan zullen werken. Een met oude meubelen gevulde zaal, in het parterre van 't Quirinaal, te Rome is afgebrand de geheele inhoud ging verloren, maar door spoedige hulp werd de brand tot ééne zaal be perkt. De oorzaak is onbekend. Naast de afge- brandde zaal is de zilverkamer gelegen, waarin een waarde van een millioen lire is geborgen. Twee deftig gekleedde dames, vreemdelingen, hebben zich in het Staverberger Meer verdron ken, op dezelfde plek waar Koning Ludwig van Beieren en zijn geneesheer omkwamen. De stoomboot «Prins Wilhelm« vam Hamburg naar Sunderland heeft Zondagnacht op zee een Nederl. visschersboot aangevaren. Deze zonk en de bemanning naar men meent 16 man verdronk. Baron Hirsch deelde mede, dat hij 6,000.000 gulden aan de Oostenrijksehe regeering zou laten uitbetalen ter verbetering van het onderwijs der joden in Gallicië. Koningin Nathalie moet zich het uitspreken der echtscheiding zeer hebben aangetrokken. Zij ontstak in toorn over Milaan en zweerde hem dit nimmer te vergeven. Daarop werd zijn portret in duizend stukken gescheurd. Nu kwam een vloed van tranen en al snikkend verloor zij haar bewustzijn. Vier doctoren werden geroepen, die tot het ingeven van chloral besloten en haar tot bedaren brachten. De profeet van politie te Parijs heeft beslag doen leggen op alle chromolitographiën, voor stellende Boulonger, den graaf van Parijs, of wel prins Victor, voor zoover zjj afgebeeld zijn in uniform en voor een troepenmacht geplaatst, die voor hen de geweren presenteert. Volgens »l'Electricien« zouden groote bakkers van Londen en Glasgow, na lange en kostbare proefnemingen, besloten hebben hun brood langs electrischen weg te bakkenDoor die welge slaagde proeven moet zijn aangetoond, dat het brood eren goed en spoediger gaar kan worden langs electrischen dan langs den gewonen weg. De groote spinnerij en weverij van Todd en Higginbothum te Glasgow, is afgebrand. Met moeite ontkwamen al de 1500 werklieden. De schade bedraagt 6 millioen gulden. Van het meer van Ladoga afkomende, heeft zich het ijs bij Schlusselburg op de Neva gezet. Alle Israëlieten in het gouvernement Warschau hebben last ontvangen binnen vier weken het Russisch grondgebied te verlaten. Een Noord-Amerikaansche spoorweg-maat schappij op welker lijn het groote ongeluk heeft plaats gehad, dat 61 personen het leven kostte, zal minstens l£ a millioen gulden schade loosstelling moeten betalen aan de familieleden der omgekomenen. Huiveringwekkende tooneelen worden uit Ok- vika, een eiland in de Bonny-rivier ter West kust van Afrika gemeld. Een paar stammen onder de inboorlingen waren, wegens een op de oliemarkt gerezen geschil, iu oorlog met elkander en onder den schijn van het met een feestmaal te willen bijleggen, werden 150 mannen, vrouwen en kinderen door de tegenpartij in den val ge lokt, onmenschelijk mishandeld, gedood en opgegeten. Men dwong de kinderen om het bloed der slachtoffers te drinken. - Berichten uit Alaska melden dat 13 walvischvaarders op 174 graden Wester lengte en 74 graden Noorder breedte in hopeloozen toestand in het ijs vastzitten. Het ge vaar is groot, zoodat de schepen en ladingen, met de 150 opvarenden reddeloos verloren zgn. - Te Meelin stortte bij een meeting, waarin pater Kennedy als spreker optrad, de vloer van 't ver gaderlokaal in450 personen zakten door den grond en kwamen in een stal terecht. Velen werden gekwetst, ook de spreker, maar niemand verloor er het leven bij. - Het stadje Huenfeld bij Kassei, is voor een groot deel door brand vernield. Twee honderd huizen zijn er afgebrand 1500 personen zgn zonder dak. De slachtoffers hebben alles verloren en de nood is dringend. - Het kruithuis te Bochum is in de lucht gevlo gen. Één persoon is daarbij gedood en vier an deren zgn zwaar gekwetst. - In het bagno van Ortebello is een opstand onder de galeiboeven uitgebroken. Een 30-tal werden daarbij verwond. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Nov. Bij de op 30 October 1.1. gehouden groote verkoop van 4-jarig waardenhout, waren de prijzen buitengewoon veel lager dan vóór 4 jaren. De Godshuizen alhier, die vóór 4 jaar van 11.64 Hectaren met de onkosten de som van f7546.maakten, moesten zich nu voor hetzelfde land met f 1369.05 tevreden stellen. De 4.51 heet. van de Schutters van St. Joris, vóór 4 jaren f1925.kon nu niet meer dan f550.gelden. Met verschillende kleinere per- ceelen ging het al eveneens. De polderwaker, aan de Nieuwe Maas mond werkzaam, die Zaterdag 20 October het ongeluk had onder een loslatende klep van een der zandwagens te geraken, is eergisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand October ingelegd f2478.18, I terugbetaaldf 2077.03. Het laatste, c oor dat kan- toor uitgegeven boekje, draagt het nummer 650. WAALWIJK, 29 Oct. «Oefening en vermaak* gaf gisteren avond een schoon concert op Musis Sacrum. Yan de koorstukken muntte uit de «Krooningscantate* van W. A. Smit, dat aan een ieder uitstekend beviel. De baszanger Snijders uit 's Bosch, handhaafde zijR ouden roem in »die Theilung der Erde« en het meest in »Tu es Petrus* van Yan Elewijck. BAARDWIJK, 29 Oct. Het gebouw voor de liefdezusters is in zooverre gereed, dat het onder de gedekte kap staat. Als het geheel klaar is zal het niet weinig bijdragen tot de schoonheid van ons dorp. ZEVENHUIZEN, 29 Oct. De gemeenteraad besloot in zijn jongste vergadering het salaris van den heer A. Steijl, onderwijzer alhier, met f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 500. Voorzeker een voorbeeld ter navolging. Benoemd tot onderwijzer alhier, de heer M. W. van der Hoeven, te Waddinxveen. DEWERKEN, 1 Nov. Dat er nog altijd personen gevonden worden die er vermaak in scheppen het goed van anderen te benadeelen, bleek weder dezer dagen alhier. Des morgens toch bemerkte men, dat in de afgeloopen nacht door een zeker nietswaardig individu, het nieuwe uithangbord van den rijtuigverhuurder C. Brentz, geheel met teer bestreken en daardoor zeer be schadigd was. ZEVENBERGEN. Dat het wild in onze streken niet zoo schaars is als elders, bewees de heer K. alhier, die dezer dagen met 14 hazen huiswaarts keerde, allen op een polder geschoten. DE LANGSTRAAT. Het leverancie-hooi blijft nog steeds vast: le kwaliteit f 21 per 500 kilo. Omzet gering. Schraal hooi f 11 tot f 15 per 500 kilo. Hiervan is het aanbod grooter dan de vraag. De ongunstige stemming in Duitsch- landBelgië is oorzaak dat de handel in hop stitstaat. UITWIJK. Het rooien der beetwortelen geeft aan vele handen werk. Te bejammeren is 't, dat de opbrengst zeer slecht is, men kan wel zeggen de teelt is mislukt. Op slechts enkele akkers, waar zij vroeg uitgezaaid en zonder stoornis zijn doorgegroeid, treft men nog iets aan van eenige beteekenis. Ook de late aardappelen laten veel te wenschen over. Weinig goede worden er aan getroffen en deze worden dan ook tegen hoogen prijs van de hand gedaan, hoewel de handel er in gering te noemen is. DALEM. Te Vuren verloste iemand dezer dagen een haas uit de klauwen van eene kat, welke langoor zoodanig gevangen hield, dat men moeite had, om hem los te krijgen. GORINCHEM. Maandagmiddag viel een schippersknecht, nabij deze gemeente, van zijn schip in de Linge en verdronk. Het lijk is Dins- dag opgehaald. De ongelukkige was een oppas send jongmensch van 23 jaar en de kostwinner voor zijne moeder, eene blinde weduwe. Binnenland. De toestand van Z. M. de Koning is in de laatste dagen minder gunstig. Z. M. moet den geheelen dag het bed houden. De eetlust des Konings is gering, ook heeft de patiënt hinder bij het slikken. Ofschoon Z. M. zich niet lusteloos gevoelt, wordt de toestand toch ernstig ingezien. 's Konings lijfarts dr. Vinkhuijzen, per tele gram naar Het Loo ontboden, is daarheen ver trokken. Volgens verklaring van Zijner Majesteits ge- neesheeren in de »Staats-Courant« van Don derdag, is de gezondheidstoestand van Zijne Majesteit den Koning in de laatste dagen niet verbeterd. Hoogst-Dezelve is op dit oogenblik lijdende aan een ontsteking der mond- en keel holte, waardoor de voeding aanmerkelijk be lemmerd wordt. Z. M. de Koning heeft aan den Nederland- schen gezant te Londen opgedragen, Z. M. te vertegenwoordigen bij de aanstaande feesten te Brixham, ter herinnering aan de landing van Prins Willem III in 1688. Het »Stbl.« no. 157 bevat een Kon. besl. van 30 Oct. jl., ter uitvoering van art. 2 der wet van 14 Sept. 11. (Stbl. no. 150) tot regeling der voogdij over H. K. H. Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid bij hare komst tot den Troon. Als de vier Nederlanders, leden van den Raad van Voogdij, geroepen om H. M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Nederlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont, als Moeder-Voogdes, ter zijde te staan, worden daarbij aangewezen: mr. W. baron Van Goltstein van Oldenaller, onze kamerheer in buitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schimmelpen- ninck van der Oije, voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaaljhr. mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; en A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, onze kamerheer in buitengewonen dienst. Aangaande de ziekte, waaraan de Vorstin van Waldeck-Pyrmont is bezweken, wordt uit Pyrmont gemeld, dat deze bestond in ontste king van het ribbevlies, benevens longontsteking. De onmiddellijke oorzaak van den dood was hartsverlamming. De ziekte schijnt zeer plotseling een gewel digen keer te hebben genomen. H. M. de Koningin moet althans niet verwacht hebben, dat Haar geliefde Moeder zoo spoedig door den dood zou weggerukt worden. Nog dienzelfden dag droegen H. M. de Ko ningin en de Prinses rouwkleeding. Volgens de Griekscbe bladen zal bij het feest van het 25-jarig koningschap van koning George, ook de koning van Nederland vertegenwoordigd zijn. Namens Z. M. zal den koning van Grieken land het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aangeboden worden, terwijl een eigen I handig schrijven van koning Willem Hl bij dit huldeblijk gevoegd is. Bij vermelding van hei gerucht, dut de Re geering aan de Staten-Generaal weldra het voor stel zou doen, Atjeh te ontruimen en enkel een bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras, teekent »het Hblb.« aan: Ofschoon het moeite kost aan de waarheid van dit gerucht te gelooven, meenen wij het te moeten mededeelen, omdat het door gewoonlijk welingelichten als geenszins onwaarschijnlijk wordt beschouwd.* Ook het »Vad.« kan moeilijk de waarheid van het gerucht gelooven, daar de Minister Keu- chenius bij de beantwoording der interpellatie- Levyssohn Norman zoo stellig het tegendeel verklaard heeft, dat een zoo snelle en zoo totale verandering van gevoelen ondenkbaar is. De «Standaard* kan dit gerucht beslist tegen- spreken. De Regeering heeft zich gezind verklaard, de haven van Harlingen belangrijk te verbeteren; doch zij vraagt daartoe van de gemeente eeue bijdrage van f 200,000, en dit bedrag schijnt voor het niet rijke Harliugen te zwaar te zijn en buiten verhouding tot de voordeelen, welke van de verbetering te wachten zijn. De nieuwe postbladen zijn in den ban gedaan. Eeu onzer dagbladen verzoekt van de toezending dier onpractische, leelijke en dure dingen ver schoond te blijven. Ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming ran A. baron Schimmelpenninck tot Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, had in het kiesdistrict Lochem de verkiezing van een lid der Tweede Kamer plaats. De uitslag was dat werden uitgebracht 2912 geldige stemmendaarvan verkreeg jhr. mr. J. G. ridder van Rappart (lib.) 1450 stemmen en jhr. C. M. Brantsen (anti-rev. en R.-K.) 1460 stemmen, zoodat gekozen is de heer Brantsen. De benoeming van jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman tot kantonrechter te Groningen is ge schied buiten de voordracht der rechtbank om. Op de aanbevelingslijst van de rechtbank waren geplaatst de heeren mrs. Andreae, Dutry van Haaften en Folkersma. Niet minder dan 43 luitenants van het wapen der infanterie ontvangen op 6 December a.s. het 15-jarige dienstkruis als officier. In de rang lijst beslaan zij de nummers 106148 ter be vordering tot kapitein. Zondagmiddag is de heer Domela Nieuwen- huis, voor het eerst na de ongeregeldheden van verleden jaar, te Rotterdam voor de afd. van den soc.-democratischen bond als spreker opge treden. Een groote menigte was samengestroomd en deed hem te half 3 ure uitgeleide naar het station van den Hollandschen spoorweg; rust verstoring had niet paats. «De Standaardzegt den heeren Fabius en Huber aan, dat zij of correcter houding hebben aan te nemen, of zedelijk verplicht zijn ontslag te nemen als lid der club. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben bij den Gemeenteraad in druk rondge deeld een ontwerp tot voortzetting van den aan leg der Rijnhaven en uitdieping van de rivier voor de Prinsessekade, van welk werk zij de kosten ramen op f 374,000. Het korps officieren der d.d. schutterij te Alkmaar, heeft gezamenlijk eervol ontslag ge vraagd. De oorzaak hiervan is, dat op de, bij den gemeenteraad door den schuttersraad inge diende begrooting der schutterij voor 1889, o. a. posten waren geschrapt, welke uitgetrok ken waren voor de aanstelling van een luite nant-adjudant en voor kosten van het oprich ten van een schietbaan. Zaterdagnamiddag werd op de Landswerf te Amsterdam, bij wijze van proef, alarm gemaakt en snelde een ieder naar de hem aangewezen plaats, om met den meesten spoed de oorlogs schepen tot indienststelling en gevecht gereed te gaan maken. Deze proef' werd ditmaal alleen genomen om te zien of ieder zijn plaats en arbeid kent, wanneer eens onverhoopt order tot mobi lisatie der vloot werd ontvangen. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft aan den minister van waterstaat een adres gericht, waarin op verlaging van het poittarief van ge drukte stukken tusschen Nederland en Oost- en West-Indië aangedrongen wordt. Bij het 3e reg. infanterie te Bergen-op-Zoom is een hond afgericht om patronen te dragen. Hij volgt zijne compagnie bij iedere oefening in het vuur. De vrees van sommigen voor hooge broodprij zen, en de ijver van anderen om de noodzake lijkheid daarvan te doen uitkomen, zullen onge twijfeld aanmerkelijk gematigd worden door het verblijdend officieel bericht, dat de opbrengst van den graanoogst in Rusland meerendeels aanzienlijk boven het gemiddelde is. Rusland is namelijk, naast Amerika, de groote voorraad schuur van granen voor Europavan de laatste oogsten voerde het meer dan 16.000 millioen kilogram graan uit. De nieuwe opera vau den lieer O. vau der Linden, te Dordt, Catharina en Lambert,zal den 10 November a.s. te Amsterdam door het ge zelschap der Hollandsche opera worden ten tooneele gevoerd. Bij de Chr. Ger. Kerk is nog slechts één can- didaat beroepbaar. Aan den bekenden kinderschrijver, den heer P. Louwerse, is als onderwijzer een pensioen verleend van f 566. De nieuwe schoolwet, of beter gezegd, de her ziening der schoolwet, is, volgens den residentie- briefschrijver van het »Z. D.« bgna gereed. Bg de openbare behandeling der begrooting zal de inhoud van het wetsontwerp bekend wezen. In dien dezs coiT. wei geïnformeerd is, dan zal de wijzigingswet allerminst een uilturtend karakter dragen, maar een compromis bevatten, waar aan zelfs liberalen hun steun zullen kunnen schenken. Sedert Zaterdag 27 tot Dinsdag 30 Oct. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 4 zalmen van 13 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,75 tot f 1,90. Van 27 tot en met 30 October werden ter markt te Kralingen aangevoerd 14 zomer- en 78 winterzahnen, zomerzalm gold f 0,75 a f 1,00, winterzalm f 1,80 a f2,40 per 5 ons. Binnen den ringmuur van den Burg te Leiden zal een doolhof worden gemaakt. Het is bekend dat zich vroeger daar een doolhof bevond. De kosten van den nieuwen aanleg zijn op f 1000 begroot. De politie te Amsterdam heeft van een tele- phoondraad op den Auistel bij de Blauwbrug eene zwarte vlag verwijderd, waarop een witte doodskop en met roode letters de woordenBrood en Werk. Op een schip, dat tot motto voert «Niets zon der Gods zegen«, liggende in het Kanaal te 's-Hage, beviel de vrouw van drie jongens. Moe der en kinderen waren zeer wel. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat door eenige visschers, in het kanaal van Steenenhoek een zalm is gevangen van ruim 13 kilogram. Te Mid wol ia is door den jager Rutgers een adder geschoten van kolossale dikte, 't Beest was 3 voet lang en had 6 volwassen jongen bij zich, die ook door R. werden afgemaakt. Achter den Stadsschouwburg te Amsterdam zijn eenige ongemerkte manskleediugstukken en eeu paar schoenen in eeu handkar gevonden. In een der schoenen bevond zich een met pot lood geschreven briefje, waarop stond«(Zondag) te half drie verdronken*. Het briefje was niet onderteekend. Bij Amsterdam aan den overweg Ringdijk- Watergraafsmeer, is een marinier door een trein overreden en gedood. Het geheel verbrijzelde lijk werd naar Amsterdam gebracht. - De fabrieks arbeider v. B. te Almelo bracht zekeren L. uit Borne een ernstige verwonding toe, omdat deze met het meisje van v. B. uit was geweest. - Eenige jongens, die een onbeheerde lorrie machtig waren geworden, reden daarmede op de rails van de in aanleg zijnde tramlijn Amsterdam Edam. De lorrie ontspoorde en de 18-jarige R. kwam er onder en bezweek kort daarop. - Vrouw B. te Nieuwland viel bij het waterscheppeu in de sloot en verdronk. - Drie personen te Rot terdam, die verdacht worden zich te hebben schul dig gemaakt aan inbraak en diefstal in de woning van den tapper aan den West-Zeedijk aldaar, zijn in handen der politie gevallen. Eenige voor werpen, van dien tapper afkomstig, moeten in hun bezit zijn gevonden. - Deze week was te Goes een echtpaar aan het stoeien. Beiden trok ken aan een sleutel en wilden dien elkander af handig maken; nog een ruk en de vrouw liet los. Door dien schok kwam het voorwerp in het oog van den man terecht, en kwetste dat zoo danig, dat de stoeierij waarschijnlijk met een operatie te Utrecht zal eindigen. Te Stolwijk viel een knaap van 14 jaar uit een schuit voorover in een diepe moddersloot. Zijn grootvader vond het lijk. - Zekere W. is te Schiedam op heeterdaad betrapt op het stelen van maïs uit een der pakhuizen der firma H. Jansen en Co., aan de Lange Haven aldaar. - Te Maastricht is ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld zekere J. H., oud 31 jaar, dienstknecht, verdacht van in den avond van 24 Augustus 1.1. te Heek-Hulsberg het huis zijns meesters te hebben in brand gestoken. - Zekere J. K. te Balk liep met zijn 5-jarig doch tertje een eind weegs de straat op. Met een paar kennissen in gesprek geraakt, verloor hij de kleine uit het oog. Toen hij verder wilde gaan, was zij verdwenen. Eenige oogenblikken later werd het kind levenloos uit het water opgehaald. Burgerlijke Stand. Heusden, van 24 tot 31 Oct. Overleden: Maria van Ooijen, 4 m.; Elisa beth van Gerdingen, wed. van Cornelis Heijkant, 67 jaren. Gemengd Nieuws en Allerlei. De afstand vau de zon van onze planeet de aarde is gedurende de laatste jaren een onder werp van studie geweest voor de Europeesche, zoowel als van de Amerikaansche sterrekundigen. Veel verschil met vroegere opgave is niet ge constateerd. Volgens de opneming op tien ver schillende Amerikaansche waaxmemings-stations bedraagt de gemiddelde afstand van de aarde van de zon 92.385.000 Engelsche mijlen, dus 20.036.000 kilometer, en het gemiddelde ver schil bedraagt 30.000 kilometer, zoodat als eind resultaat de afstand op 20 millioen mijlen kan worden gesteld. Wilde men dien afstand per spoor afleggen, dan zou men 3600 jaar noodig hebben, als de reis zonder eenig oponthoud kon geschieden en de grootste snelheid tot nog toe per spoor be reikt, die van 70 Engelsche mijl per uur, voort durend werd behouden. Een lastig verzoek. Oompje, vraagt Kareltje eenen luitenant bij de huzaren, broer van zijn moeder, oompje, geef mij dien eenen kant van uw snor, asjeblieft? toe! oompje. Oom lacht en vraagt: Wat moet je daar mee uitvoeren jongen? Ik wil er een mooi penceel van maken, oompje. Fotograaf. Zet nu 'n vriendelijk gezicht. Denk maar aan iets aangenaams aan je vrijer bijvoorbeeld. Keukenmeid. Wat, an dien vent, die me het late zitte O O O O iwni xmbpbbbm—ca—BMBBa—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2