zijner mannen waren verdronken bij het over steken van eene groote rivier. Met groote moei lijkheden had men te kampen gehad, zoowel van den kant der inboorlingen als door het moerassige en ongezonde karakter van het land. Toch hoopte Stanley binnen veertig of vijftig dagen zijne reis te kunnen volbrengen, en de Arabieren schijnen het zeer wel mogelijk te hebben geacht, dat hij daarin slagen zou. Ziedaar het bericht, dat inderdaad niet alleen zeer oud, maar ook zeer vaag is. Toch vindt de Times* er eenigen grond in om het beste nog te hopen. Volgens een Russisch blad, de »Gashdanin,« ontspoorde bij het jongste ongeval met den hoftrein, die slechts 40 werst in het uur liep, het eerst de wagon, waarin de Minister voor de Spoorwegen was gezeten, daarna de locomo tief. Toen sloegen de verdere wagens uit elkan der. De bodem van den Keizerlijken wagon werd geheel er uit geslagen; de Keizerlijke fa milie kwam daardoor op den spoorwegdam terecht en werden als door een dak van wagens bedekt. Een bediende, die den Keizer juist de koffie had toegediend, en de hond van den Czaar werden gedood. Grootvorstin Olga werd uit den wagen geslingerd en viel van den spoorweg- dam; toch bleef zij ongedeerd. Evenzoo werd Grootvorst Michael door de ruïne bedolven en eerst na eenige minuten, zonder eenig letsel, er uit te voorschijn gebracht. Het Petersburger Regeeringsblad zegt: Bij het spoorweg-ongeluk werd de Keizer aan den voet, de Keizerin aan de hand gewond, hetgeen H.H. M.M. niet verhinderde voor de verongelukten te zorgen. Van Schreremetieff werd een stuk van een vinger afgerukt, de borst ingedrukt. Van de hofdame Marie Golinitscheff werden de voeten gewond, Woronzoff, Dasch- koff, Wannowski, de adjudanten-generaal Dani- lowitch Tscherewin kregen ernstige verwondin gen. Shernwohl werd zóó zwaar aan den voet gewond, dat hij op een baar naar den zieke- wagen moest worden gedragen. Van de bedien den werden 21 gedood, 37 gewond. Over de oorzaak van de ontsporing bericht het blad, dat de Keizer op de plek zelf aan een officier der gendarmerie in persoon een stuk van een dwarsligger in handen gaf, om bij het onder zoek te dienen. Alle landbouwende vreemdelingen in Polen hebben thans order ontvangen het land te verlaten. Ter gelegenheid van Allerzielenwerden Donderdag de Parijsche kerkhoven door 186.004 personen bezocht. Het centraal-comité van den atheïstenbond ging een krans leggen op het graf van Caro. By de opnemingen van den grond, welke sedert vier jaren van Staatswege in Frankrijk worden gedaan, is gebleken, dat de grond jaar lijks meer en meer zinkt in de richting van het Zuiden naar het Noorden. Tusschen Marseille en Rjjssel bedraagt die verzakking 3 centimeters per jaar. In Noord-Oostelijke richting is de ver zakking veel erger dan in de rechte richting van Zuid naar Noord. Als dat zoo voortgaat, vreest men, dat, na eeuwen, dat gedeelte van Frankrijk in eene zee herschapen zal worden. De Mémoires Diplomatiques* zegt, dat, om aan de onjuiste beweringen over de samenkomst van den Paus en Keizer Wilhelm een einde te maken, de Heilige Stoel aan de nunciussen een nota zond, betreffende het bezoek des Keizers op het Vatikaan. De Paus verklaart daarin, dat hij de Romeinsche quaestie geenszins gewijzigd acht door het bezoek des Keizers. Met het oog op den ondragelijken toestand, waarin het tegenwoordige Italië hem plaatst, zal de Paus, evenals vroeger, steeds zjjn stem verheffen ten gunste van de on af hankelykheid van den Heiligen Stoel. Het Weener Klinische Wochenschrift,« het orgaan van de voornaamste geneeskundigen van de Weener Universiteit, heeft voor Morell Mac kenzie den spotnaam »Sir Immoral Mackenzie* uitgedacht. Het onlangs verspreide gerucht, dat de Kroon prins en Kroonprinses van Oostenrijk zouden gaan scheiden, wordt uit Weenen bepaaldelijk tegengesproken. In Servië is plotseling in hechtenis genomen een aantal zoogenaamde »Nieuwgeloovers« of Nazareners, eene secte, overeenkomende met die der Kwakers, die het dragen van wapenen weigert en verbiedt, en vooral Oostenrijkers en Hongaren onder hare leden telt. Het zijn orde lijke, ijverige lieden en tot dusver liet men ze met rust. De echtscheiding van Koning Milan schynen zy zich echter zeer te hebben aange trokken, en daarom kreeg de politie bevel hunne vergaderplaatsen binnen te dringen en zoovelen van hen, als mogelyk was, gevangen te nemen, kind, waaraan men een begeerd stuk speelgoed onthoudt. Bergstrüm lachte, hij bukte zich en raapte een van de moedwillig afgeplukte bloemen van den grond op. »Als deze knopjes konden spre ken! Dan zou ik weten, hoe zeer ge mij ver oordeeld hebt!* (Wordt vervolgd.) op grond van het houden van onwettige bij eenkomsten. Naar de »Times« uit Konstantinopel verneemt, is de Porte van plan een rondschrijven aan de mogendheden te richten, waarin zij opkomt tegen in omloop gebrachte berichten, volgens welke Turkije eenigerlei mogendheid boven de andere begunstigd. Tevens zal in dit rondschrijven na druk gelegd worden op de vredelievende gezind heid van Turkije. De aandeelhouders van het Casino te Monte Carlo zijn ontevreden, omdat het winstcijfer over het afgeloopen jaar »slechts« 3 millioen gulden bedraagt, zijnde 600,000 gulden minder dan over 1887 en de helft lager dan eenige jaren te voren. Uit Rodez wordt bericht, dat in een steenkolen mijn, in de nabijheid van Cransac, des nachts een ontploffing plaats had. Reeds zijn 42 lijken te voorschijn gehaald. Wegens de vlammen kan men niet tot in het binnenste der mijn doordringen. In de mijn van Nicolosa (prov. Oeredo) zijn 5 werklieden door een ontploffing gedood. Voorbij Withernsea bij Huil zijn 's nachts 5 schepen vergaan. Gelukkig werden allen aan boord gered, maar een man, die hulp wilde verleenen, viel van een rots in zee en verdronk. ■PB—■BB—BM—MEE— ^g—BMMMMBE3anWWW— Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Nov. Onder gepaste toespraak werd heden door den Kapitein Arrond.-Commandant der Kon. Maréch., voor het front van het overige perso neel, de medaille voor 12-jarige trouwe dienst uitgereikt aan den maréchaussee Oors. 5 Nov. Hoewel het zelden gebeurt is de mogelykheid niet uitgesloten, dat men on wetend zondigt, door onbekendheid met enkele strafbepalingen. Wjj meenen daarom vooral de metselaars te moeten wijzen op art. 427 van het wetboek van strafrecht, dat luidt: >Met eene geldboete van ten hoogste f 25 wordt gestraft: 3o. hij die bjj eene verrichting op of aan den openbaren weg niet de noodige maatregelen neemt om voorbijgangers tegen mogelijk gevaar te waarschuwen.* Onder deze rubriek toch vallen de werkzaam heden op de daken der gebouwen, waarbij het kan gebeuren dat stukken van pannen of oude kalk op personen neerkomt, die toevallig pas- seeren. Ja wij vernamen, dat dit zelfs reeds enkele malen alhier geschied is. In een derge lijk geval toch diende iemand aanwezig te zijn, die namens den patroon de voorbijgangers waar schuwde. Yoor eene soortgelijke overtreding is nog onlangs op een der Kantongerechten von nis gewezen. BRAKEL. Wij gaan zoo zoetjesaan naar den winter en het akkerwerk raakt ten einde. Het best kan men dit op de school zien, waar weldra alle leerlingen hunne oude plaats weer zullen ingenomen hebben. Evenals andere jaren heeft het schoolverzuim hier ongeveer 40 percent be dragen dezen zomer, in de maand Augustus zelfs 50 percent. Het herhalings-onderwijs is hier den 5den November begonnen. BAARDWIJK, 5 Nov. Heden morgen reed eene molenkar, komende uit Kaatsheuvel, over den straatweg alhier, toen een zesjarig kind onder het paard geraakte, een slag met den hoef op het hoofd ontving, waarna het rad der kar over het been ging. Hevig gillende werd het kind opgenomen. (Niet van onzen gewonen correspondent.) DUSSEN, 3 Nov. Deelden wij onlangs mede, dat er sprake is om alhier eene brigade maré- chausseé te stationeeren, thans werd, naar wij vernemen, met dat voornemen alhier een bezoek gebracht door den majoor divisie-commandant der Kon. maréch. van Noordbrabant en Zeeland en den heer procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. 31 Oct. Door den kerkeraad alhier is be roepen ds. A. Lagerweij, te Hoogeloon. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 871,36|, terugbetaald f 1456,13. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 498. DALEM. De door den raad der gemeente Gorinchem vastgestelde begrooting, dienst 1888, bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f321.674,70. Als een bewijs te meer voor den gerin gen aanvoer beetwortelen kan dienen, dat de suikerfabriek van de heeren Ravenswaay Jaeger te Gorinchem, die anders gewoonlijk tot einde December in werking is, hare werkzaamheden thans reeds over 3 weken staken zal. WAGENINGEN, 1 Nov. Niet minder dan 81 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van onderwijzeres aan school no. 2. Een getal wat al te eerbiedwaardig voor de zulke, welke nog een werking moeten zoeken, of hare positie verbeteren. Een moeilijk werk stuk ook voor hen, belast er de meest geschikte uit te kiezen. »Wat zullen ze er mee doen?!* Ze alle laten overkomen om proeven van be drevenheid te geven, daar is geen denken aan. 't Zou er mee gaan als in den goeden ouden tijd, toen men, zelfs in kleinere gemeenten 25 a 30 proponenten ter ruimere keuze, eene proef-preekbeurt gaf. Voor dat de laatste hunne gaven konden doen hooren, waren de eerste schier vergetenDus heeft men zich daartoe bepaald tot een 12-tal onder haar, die in eenigerlei betrekking tot de gemeente staan, eene bijzon dere aanbeveling mochten verwerven, of wel in de gelegenheid waren de meeste ervaring op te doen. Verleden week werden in het huisgezin van Dr. Mayer, Directeur van 's Rijksproefstation alhier, 6 personen door een hevige ongesteld heid aangetast: misselijkheid, braken, pijn in de ingewanden, diarrhe, duizeligheid en moeilijk heid bij 't slikken. Als oorzaak werd bevonden het gebruikte roggebrood, dewijl een enkele, die er niet van had gegeten, was vrij gebleven. Bij microscopisch onderzoek vond Z.WelEd. eene vrij groote hoeveelheid Bolderikzaadschillen, en wel in ruim 1 ons van die rog 41 bolderikkorrels, wegende 0.5 gram. Belangrijk genoeg om de aangeduidde verschijnselen van vergiftiging te verklaren, waar zich in dit of dat baksel eene opeenhooping voordoet. In 't belang der ge zondheid in 't algemeen worden allen, die met graan omgaan, op dit hoogst vergiftige onkruid zaad gewezen: hetzij zooveel doenlijk, ter voor koming van vermenging; hetzij ter zuivering door ziften. Binnenland. Aangezien de keelaandoening, waaraan Z. M. de Koning lijdende is geweest, gelukkig als ge weken kan worden beschouwd, worden er geen verdere berichten verwacht. Het bulletin van Zondagmorgen luidde: »De toestand van Z. M. den Koning is dezelfde als gisteren. O Men verzekert ons dat de Minister van Oor log tijdens eene audiëntie te kennen heeft gege ven, dat van hem geen pensioneeringen ver wacht kunnen worden, die niet zeer noodzake lijk zijn. De post pensioenen zal dus wel iets gaan verminderen. De burgemeester van Brielle is op audiëntie geweest bij de ministers van Marine en Oorlog, bij den eerste om nog eens voor genoemde ge meente een poging in het werk te stellen opdat de loodsen voor haar behouden blijven en bij den tweede om de belangen zijner gemeente te verdedigen, zoo voor een op te richten Indische brigade een garnizoen gezocht wordt. Het bestuur van den Alg. Nederl. Politiebond heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, houdende het verzoek om betere en wettelijke regeling van het politiewezen in Nederland. De Bond spreekt de verwachting uit, dat de leden der Tweede Kamer zijn gevoelen zal deelen, dat de organisatie van het politiewezen in Nederland veel te wenschen overlaat, en het in het belang der inwoners van Nederland, die recht hebben op bescherming van persoon en goederen, hoogst noodzakelijk is, dat een wettelijke en daardoor betere regeling van het politiewezen eindelijk worde tot stand gebracht. Van zulk een regeling verwacht adressant ook verbetering van de maat schappelijke positie der politie-ambtenaren en beambten. De Raadscommissie te Deventer adviseert om niet over te gaan tot het invoeren eener pro gressieve inkomstenbelasting. Zij wil evenwel de lagere standen verlichten en stelt voor de be lasting te wijzigen als volgt lo. Van het belastbaar inkomen wordt in alle klassen f 500 afgetrokken en hiervan onveran derlijk 1 pCt. geheven. Van het overige wordt zoodanig percentage geheven als de behoeften der gemeente zullen vorderen. 2o. De verdeeling der klassen geschiedt bij inkomen van f 2000 en hooger bij een voort durende klimming van f 3000. 3o. De korting voor kinderen, enz. wordt toe gepast in de eerste 11 klassen. Zij bedraagt in de 6 eerste klassen 1/10, in de 5 overige klas sen 1/20 van het verschuldigd bedrag der belasting. Ten behoeve der stelling van Amsterdam zullen de vier volgende forten worden gebouwd: een te Uithoorn, alwaar met de voorbereidende werk zaamheden reeds een aanvang is gemaakttwee in de Haarlemmermeer (een bij Hoofddorp en een bij Aalsmeer), voor welk eerste de grond- ophooping gereed is en het vierde te Kudelstaart bij den Westpias. Reeds meermalen werd in bladen van allerlei richting er op gewezen, hoe de arbeid in onze gevangenissen, vooral in den tegenwoordigen tijd, een ramp voor den eerzamen werkman moet ge noemd worden. Hij, de gevangene, toch moet ten koste van het algemeen onderhonden worden en is dus reeds zeer blijde, als hij in zijn leege uren kan arbeiden, en wel voor een loon, waarvoor de eerlijke handwerkman zelfs nog geen brood voor zijn gezin kan koopen. Zoo'n toestand nu is door niets te rechtvaar digen, want 't is toch beter, dat de schurk achter tralies zich verveelt, dan dat hij den arbeid ver richt, welke aan honderden in de maatschappij een, zij het dan ook karig, dagloon zou ver schaffen. Daarom ware het misschien wensche- lijk, dat de Enquête-Commissie, welke, naar men meldt, welke weder haar werkzaamheden zal aan vangen, ook den arbeid in de gevangenissen eens onderzocht. De »N. B. Ct.« verneemt, dat thans reeds de aanslag van geraffineerde broodsuiker in de sui kerfabriek van den heer Paul Wittouck te Breda, het bedrag van ruim 50,000 kilo per 24 uren heeft bereikt. Dit verbazend cijfer, dat voorzeker in geen enkele suikerfabriek hier te lande bereikt wordt, zegt het blad, zal denkelijk nog stijgen. Vrijdag j.l. werden aan de beestenmarkt te Gorinchem ruiui 6000 runderen aangevoerd. De handel was redelijk vlug en werden door buiten- landsche kooplieden, die talrijk tegenwoordig waren, voor het vette vee vooral betere prijzen besteed en veel gekocht. Ter gelegenheid van deze markt i3 aldaar gelds waardig papier gevonden, hetwelk door den verliezer terug te bekomen is bij G. den Butter te Wijngaarden. Sedert Woensdag 31 Oct. tot Vrijdag 2 Nov. zijn aan de visehmarkt te Gorinchem afgesla gen 4 zalmen van 4 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,64 tot f 1,81. Van 31 Oct. tot en met 2 Nov. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 11 zomer- en 79 winterzalmen, zomerzalm gold f 0,60 a f 0,70, winterzalm f 1,90 a f2,30 per 5 ons. Op de Friesche kust werd in de laatste week bijzonder veel schelvisch gevangen. Uit eene ma tige berekening blijkt, dat er in ééne week in de kleine dorpjes Peasens en Wierum voor f15,000 visch aan wal werd gebracht. In de afgeloopen maand October zijn te Amster dam langs den Rijnspoorweg uit Duitsehland 714 wagens met aardappelen ingevoerd. Elke wagen bevat 140 heet. Alzoo is te Amsterdam aangevoerd bijna 100,000 heet. Een Amsterdamsche firma brengt een nieuw spel in den handel, dat zeer vernuftig is gevon den. Het is eigenlyk gezegd een zeer oud spel, dat bij de Romeinen geliefd was, en door de Phoeniërs moet uitgevonden zijn, en wel een damspel. Men speelt dit nieuwe echter niet in twee partijen, maar wel in drie. Het slaan ge schiedt als bjj het gewone dammen, maar het zetten voor- en achteruit, waar geen steenen in den weg staan, in zes richtingen. Dam wordt verkregen, als men een donkerrood vak in het midden van het bord bereikt, dat zeshoekig is. Het aantrekkelijke van dit spel, dat voor een eenigszins geoefend dammer niet moeielijk is te leeren, bestaat daarin dat, wanneer een der spelers te veel de overhand verkrijgt, de beide andere samenspannen om den eerste in het nauw te brengen en zoo mogelijk te verslaan. Een meisje vond in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam een gouden ring met diamanten steen. Zij toonde den ring aan een der voor bijgangers, wien zij heel onschuldig vroeg: is die ring van u, mijnheer? Mijnheer antwoordde »ja« en nam den ring in ontvangst. Eenige oogenblikken later deed de rechtmatige eigenaar aan een der politiebureaux aangifte van het verlies. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de politie te Kralingen brand ontdekt in de brood bakkerij van U., aan den Lagen Zee dijk aldaar. Men wekte de bewoners, die eenen dikken rook in de slaapkamer ontwaarden. Oogen- blikkelijk snelde de vrouw des huizes, gevolgd door de politie, naar het slaapvertrekje der kin deren, dat zich boven bevond, en dat bijna niet meer te bereiken was. De kinderen werden ter stond naar buiten en in eene naburige woning gebracht, waar echter bleek dat de levensgeesten reeds uitgedoofd waren. Ofschoon alle pogingen nog in het werk werden gesteld om de kinderen te behouden, mocht niets baten, zoodat door den inmiddels geroepen geneesheer slechts kon wor den geconstateerd, dat de kinderen, drie in getal, oud 4, 6 en 7 jaren, door verstikking waren omgekomen. De brand was ontstaan in te drogen gelegde spaanders, die vuur hadden gevat. De beklagens waardige ouders hebben door dit onheil al hun kroost verloren. Terwijl P. M., Yan Sommelsdjjk, bij den land bouwer V. d. Tol onder Middelharnis een operatie bij een hengst verrichtte, werd bem door een slag van het dier een zijner beenen stuk gesla gen. Op dat oogenblik slechts gedeeltelijk klaar zijnde, volbracht hij toch nog zijn werk. Op 's Rijks werf te Willemsoord is een scheeps timmerman langs de glooiing in het dok geval len. Met een schedelbreuk werd de man naar zijn woning vervoerd. - Te Nieuwland is de 80- jarige vrouw B. te water geraakt en er in om gekomen. - Te Dordrecht ontstond door onbe kende oorzaak brand in de sigarenkistenfabriek van den heer G. C. Bouwman aan den Wees- kinderdijk. Door het spoedig aanrukken der spuiten was men den brand, die aanvankelijk een meer ernstig karakter dreigde aan te nemen, te on geveer 2 uur meester. - Een jongen, die aan de Jeremie-brug te Utrecht in den telefoonpaal ge klommen was, viel er af, toen zijn makker riep, dat een politieagent in aantocht was, en kwam met het hoofd op de steenen neer, terwijl ook zijn arm bezeerd werd; op een wagen bracht men hem naar huis. Door een bewoner van Watergraafsmeer nabij Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van 240 stuks ruwe dia manten. - Op den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam is Zaterdagavond een onbekende vrouw Bargemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat de aan den Gemeenteraad aangeboden begrooting der gemeente over 1889 van beden af gedurende 14 dagen ter Seoretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 81 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2