met den gewonen, maar met een veel stren- geren Wanneer 't verstand heerschen moet over men- schelijke begeerten en hartstochten, mag men dit wel allereerst verwachten onder hen, die verstand bezitten. Er zal geen kunstenaar gevonden wor den, die zich voor verstandeloos verklaart. Wat dan, indien hij verstandig zjjn wil en onverstandig handelt? Hg kan alleen zeggen, dat hij als kunstenaar niet gehouden is zijn verstand te gebruiken of iets anders om zijn zwakheden met een of andere drogreden te ver ontschuldigen. De daden van een geniaal mensch hebben hooger beteekenis dan die van gewone sterve lingen. Aller blikken richten zich daarop. Is het te veel gezegd en verlangd, dat zulk een van God begenadigd wezen zijn medemenschen niet tot verleider zij, maar een voorbeeld van edele humaniteit en reine zedelijkheid? Van de schoonheid, waardigheid, heiligheid der kunst loopt aller mond over. Zouden dan de priester harer tempels zich verlagen kunnen een gemeen, onwaardig, onheilig leven te leiden? Buitenland. Het groothertogdom Luxemburg zal in Juni 1889 het feest van zijn 50-jarig onafhankelijk volksbestaan vieren. De minister-president Eyschen heeft een circulaire gericht tot de hoof den der verschillende takken van dienst, om hem alle documenten aan te wijzen, die kunnen die nen tot samenstelling van een volledige geschie denis des lands gedurende die halve eeuw, opdat daaruit bljjken kunne, hoe groot de vooruitgang is, die op elk gebied aldaar op te merken valt. Men spreekt van diefstallen, gepleegd in de bureelen van het stadhuis te Brussel, bg gelegen heid der conversie. Een aanzienlijk bedrag uit gelote stukken werd dubbel betaald en geïnkas- seerde coupons werden weer in omloop gebracht. Het bedrag dezer knoeiergen moet meer dan 100.000 frs. zijn. Volgens de »Etoile« zgn boven dien valsche coupons in omloop gebracht en zou de stad meer dan 200.000 frs. benadeeld zgn. De zaak zal 12 Nov. in den Raad ter sprake komen. Aan den Duitschen keizer wordt het plan toe geschreven om voor alle rijks-ambtenaren een uniform in te voeren. Te Görlitz en Liegnitz is de verkoop van de Mackenzie-brochure weder toegestaan en het be slag opgeheven. Men zegt, dat koningin Nathalie naar den Krim gaat, waar de keizerin van Rusland een paleis te harer beschikking heeft gesteld. Men meldt uit Parijs: Aan de »Débats« wordt uit Weenen getelegrafeerd, dat alle Servische bisschoppen hun ontslag hebben ingezonden aan den metropolitaan van Belgrado, omdat hg in strgd met het kanoniek recht de echtscheiding had uitgesproken. Een vreemde, maar ware geschiedenis. Den 4 Sept. reisden een Franschman en een Span jaard van Parijs naar Dyon. Vóór hun vertrek hadden zij hun valiezen gelegd in een coupé, waarin zich reeds eenige Engelschen bevonden. Terwijl zij afwezig waren, gaven dezen een fooitje aan den conducteur om alleen te blijven; de valiezen werden in een andere coupé gelegd en onze reizigers moesten daarin dus plaats ne men. Dienzelfden dag had te Velars het spoor wegongeluk plaats; de coupé der Engelschen werd verbrgzeld met allen die er in zaten, die der twee reizigers niet. De Franschman nam, zoodra hg in Spanje was gekomen, een loterij briefje op het nummer van de noodlottige coupé en daarop is thans een prijs van 80.000 frs. gevallen Uit Genève wordt gemeld, dat het water reservoir bij Souzier, dat dienst doet voor den electrischen spoorweg van Vevez naar Chillon, en dat 6 milloen liter water bevatte, gebarsten is. Daardoor zgn eenige omliggende dorpen over stroomd. Twaalf personen zijn omgekomen en vele gekwetst. De Paus heeft 5 millioen lires in goud ont vangen van de katholieken in Australië en Indië. Uit Ancona, in Italië, wordt getelegrafeerd, dat aldaar brokstukken van een schip en de lading er van benevens verscheidene ljjken, waar aan de hoofden ontbraken, zijn aangespoeld. Men meent dat in open zee, een vreeseljjke mis daad heeft plaats gevonden. Men verzekert, dat koning Karei na zgn ju bileum in 1889 van den troon afstand zal doen. De verontwaardiging is hier zeer groot tegen de onbekende aanvoerders der intriges, waarvan de koning het slachtoffer is. Een merkwaardige ontdekking heeft de Griek- sche Minister-President Tricoupis in het departe ment van Financiën te Athene gedaan. In drie oude, van verroeste ijzeren sloten voorziene kasten, vond hg een aantal pakken geldswaardige papie ren tot een bedrag van meer dan dertien millioen drachmen, die nog afkomstig waren van de in 1833 met Rothschild aangegane leening (deze schuld is reeds in 1873 gedelgd). Verder vond men in die kasten verscheidene rollen goud en een kostbaar bisschopskruis. Een vrouw te Londen verrastte Zaterdag 1.1. haar echtgenoot met een viertal kinderen: drie jongens en één meisje. De verloskundige ver zocht onmiddellgk peter te mogen zgn over dit viertal. De moeder is naar omstandigheden zeer wel. De keizerin van Rusland is door het spoor wegongeluk te Borki zoo geschokt, dat zij waar schijnlijk niet naar Kopenhagen zal gaan, voor het jubilé van haar vader. Te Petersburg is een keizerlijk manifest open baar gemaakt, waarin de Czaar zegt, dat hij met het volk God dankbaar is voor de wonderbaar lijke redding. Het manifest eindigt als volgt: »De Voorzienigheid, die ons leven, dat aan het welzijn van het geliefde Vaderland is gewijd, beschermt, moge ook ons kracht geven de groote plichten, waartoe wij door uw wil geroepen zijn, getrouw tot het einde te vervullen.* Bij de stemming voor president der Veree- nigde Staten is Grover Cleveland gevallen en heeft generaal Benjamin Harrisson, republikein, de overwinning behaald. De Times* verneemt thans, dat te Zanzibar in werkelijkheid geen positieve berichten omtrent Stanley zgn ontvangen. In de Britsch-Indische provincie Madras heeft een geweldige cycloon gewoed. De storm was zoo hevig, dat o. a. van een spoortrein de 22 wagens omwaaidende locomotief bleef alleen staan. Tal van huizen zgn omgewaaid en hon derden zware boomen ontworteld. In het Eng. kanaal kwam het Noorweegsche barkschip >Nor« in botsing met het stoomschip »Saxmundham«, gaande naar Ancona. Men zegt, dat 22 man van het stoomschip verdronken. - Uit San Francisco wordt bericht, dat de bij Alaska in nood verkeerende walvischvaarders uit het ijs verlost zgn. - In het Zwitsersche kan ton Wallis heeft een hevige sneeuwstorm ge woed. - In het Zermatt-dal en op den Simplon- weg zijn de telegraafdraden gebroken. - Volgens telegram uit Kroonstad is de scheepvaart aldaar voorloopig wegens ijs gesloten. - Uit Archangel wordt bericht: De Dwina is met ijs bedekt en er ligt veel sneeuw hier. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 8 Nov. De werkzaamheden aan de Nieuwe Maasmond, nabij deze gemeente, zgn, tengevolge van de ingevallen vorst, tijdelijk gestaakt. Zelden gaven we met meer opgewektheid verslag van de gehouden jaarmarkt, dan heden het geval is. Een groot aantal vee was aan de lijn, dat voor het meerendeel uitmuntte door schoo- nen lichaamsbouw en degeljjke kwaliteit. De han del bleef dan ook niet uit en het ontbrak niet aan koopers. De markt iets williger, maakte dat men gaarne kocht en verkocht en prijzen van f 400 en meer zag men meermalen besteden. Kalfvee en vet vee was bizonder gezocht. Allen lof komt toe aan het gemeentebestuur, dat het prijzenswaardig idéé had, om de markt op te wekken door het uitloven van premiën. Krachtdadig werd het daar in ter zijde gestaan door de keurings-commissie, bestaande uit de heeren A. Straver Jz. te Babylo- niënbroek, J. van Bokhoven te Herpt, D. van Bavel te Besooijen, J. de Kort te Baardwijk en P. F. Michels te Heusden. Hadden zij ook een moeielgke taak, om uit al dat schoone het beste te kiezen, ze hebben zich daarvan op eene wgze gekweten, die algemeene tevredenheid verwierf. Als aanvoerder van het beste vette rund ver kreeg de heer G. Branderhorst Jz. te Genderen de premie ad f 15, terwijl de heer W. Branderhorst Jz., eveneens te Genderen, f 15 verwierf als aan voerder van de beste kalfkoe. De heer Jac. Luij- ben, te Luttelherpt, ontving de premie van f 10 als aanvoerder van de beste kalfvaars en onze vleeschhouwer, de heer Janson, als kooper der meeste vette runderen eene zelfde premiezoo ook de heer A. Timmermans als kooper der meeste kalfdragende runderen. Voor de verloting van prijzen van f 2,50 en f 1, kwamen 134 beesten in aanmerking, waarvoor 34 prijzen werden toegekend. Deze verloting had in de meeste opgewekte stem ming ter herberge van H. Mourik plaats. De algemeene indruk was, dat onze jaarmarkt op weg is om te worden wat zij moet zgnde plaats die zoowel door den handelaar als door den veehouder gaarne wordt bezocht om goed vee te verhandelen tegen flinke prijzen. De ligging toch van Heusden, als centrum van eene streek, die trotsch mag zijn op haar uitmun tend vee, met de meest gemakkelijke en goedkoope middelen van vervoer, maakt, dat met een weinig goeden wil van de zijde der koopers en der vee houders, binnen enkele jaren onze jaarmarkt onder die markten zal worden gerangschikt, die zoomin den kooper als de verkooper zal verzuimen te be- ZOêlcBÜ OUDHEUSDEN, 6 Nov. Gisteren viel het 4-jarig kind van A. Bruijsters alhier in een pot met kokend water, waaruit het ernstig gebrand gehaald werd. LANGSTRAAT. De prijzen van het vee zgn stijgende en verschillende f 10 a f20 per beest met voor 3 a 4 weken. Het stalvee wordt hier druk aangekocht. Witte en roode kool is hier dit jaar over vloedig geteeld en wordt dan ook tegen uiterst lage prijzen van de hand gedaan. ZEVENBERGEN. De prijzen der late aard appelen, zoogenaamde jammen, zgn thans da lende. Betaalde men drie weken geleden f 4.50 per hectoliter, thans geeft men niet meer dan f3.50 a f3.75 per hectoliter voor puike kwali teit jammen. BABYLONIENBROEK, 8 Nov. Reeds gis teren en heden ziet men het jonge volkje op schaatsen. Zeker geen alledaagsche vertooning op 7 Nov. DRONGELEN. Het herhalingsonderwijs is alhier aangevangen met 14 mannelijke leer lingen. De gevreesde vlekziekte onder de varkens, waarvan zich hier één geval heeft voorgedaan, verspreidt zich gelukkig niet verder. In onderscheidene nieuwsbladen werd dezer dagen vermeld, dat alhier beroepen zou zgn: ds. Lagerweij van Hoogeloon. Van eene predi- kants-vacature is hier niets bekendzoodat daarbij wel eene vergissing zal hebben plaats gehad. GENDEREN. Tot lid van het bestuur van het waterschap »Oude Maas* is door Z. M. be noemd den heer G. Branderhorst Johz. alhier. HE DEL, 5 Nov. De heden gehouden paar denmarkt was zelden zoo bezocht als heden. Niet minder dan 1500 paarden waren aan de lijn en er was veel handel; ook tengevolge van den ingevallen winter nu menigeen moest verkoopen. Vele goede anderhalfjarige paarden konden geen hooger prijzen behalen, dan vroeger voor goeden veulens werd gegeven. RAAMSDONK, 6 Nov. Een der talrijke leden van het rondzwervende papierkooplui liever gezegd »schooiersgilde« had een paar dagen geleden de stoutheid, op een vrij druk begaan pad alhier, om tabaksgeld te solliciteeren bij iemand, bij wien hij waarschijnlijk geen haar op de tanden veronderstelde. Toen de gevraagde, met haperende stem, de bekentenis aflegde, dat hij toevallig zeer slecht bij kas was, ontving hij van den teleurgestelden schavuit een paar duchtige sneden over de jas, dank zij de verklaarbare snelvoetigheid van den aangerande. Nu de winterdagen weer aankomen en daar mede de nood, die wet breekt, dier deugnieten, begint het hart der rustige bezitters weer wat onrustig te kloppen en krijgen smeden en tim merlieden wat meer werk met het nazien* van ramen en deuren. DUSSEN, 6 Nov. Bg het overzetten over het Oude Maasje, aan het Capelsche veer werd J. Van Vuuren, te Kaatsheuvel, die met een koe in de pont stond, door verscheidene andere koeien zoodanig opgedrongen, dat hij met zijn koe over boord werd geworpen. Weldra was hij in de diepte verdwenen, en zeker zou bij om gekomen zgn, indien de koe, die hij steeds bleef vasthouden, niet met hem was voortgezwommen, waardoor hg na eenige oogenblikken weder boven kwam en gered kon worden. De koe, welke onder de pont doorzwom, heeft alzoo den dren keling gered. GORINCHEM. In de vergadering van aan deelhouders van de Gorinchemsche bank, ge houden den 5n dezer in de Doelen* te Gorin- chem, werd tot commissaris van toezicht, in de plaats van den heer B. Janse Johz., gekozen de heer A. Verschoor, van Sleeuwijk, burge meester van Sleeuwijk. BREDA. In de agenda der toekomstige o o najaars-werkzaamheden der Staten onzer pro vincie, lezen wij o. a.dat behandeld zal wor den de aanvraag om subsidie voor aanleg van twee kunstwegen in de gemeente Zwaluwe. Zoo ergens, dan is het hier een goede zaak om de verbetering aan de wegen, vooral in de Lage Zwaluwe, ter hand te nemen. Voor den reiziger welke dit gedeelte der ge meente bezoekt, is het 's avonds vooral met het oog op de geringe verlichting, in het geheel haast niet doenlijk om de wegen te passeeren; voor den voetganger is er al zeer veel gevaar aan verbonden, hoewel meer voor den reiziger met paard en rijtuig. Men zal ons niet van overdrijving beschuldigen wanneer wij beweren, dat op een afstand van een half uur gaans door de Lage Zwaluwe, in het midden van den weg kan vinden een tiental gaten, waarbij er zijn die twee tot drie meter groot zijn en daarbg soms een diepte hebben van meer dan ander- halven voet; daarbg dient men te weten dat genoemde weg op een dijk ligt en op vele plaat sen zoo desolaat is afgebrokkeld, dat het meer malen bij regenachtig weer gebeurd is, dat be laden karren afglijden en soms tegen muren of schuttingen terecht komen. Laat de bevoegde macht toch voorkomen, en wel zoo spoedig doenlijk, dat men in deze ge meente van de wegen niet zal behoeven te zeg gen, zooals men van sommige Russische sporen zegtdat zij niet worden hersteld vóór dat een of ander grootvorst er zijn hals op heeft ge broken, althans, dat er ten spoedigste maatre gelen genomen worden dat op wegen met zulk een druk verkeer en in zulken buitengewonen slechten toestand, geen ongelukken gebeuren kunnen, want men zal gerust kunnen zeggen »het is hunnen schuld.* Binnenland. De Rotterdamsche feestcommissie heeft besloten wegens den toestand des Konings op 17 No vember a.s. geen feest te vieren. Dientengevolge heerscht er eene sterke gisting onder het volk wegens eene proclamatie der Feestcommissie voor het nationaal feest op 17 dezer, als zoude het ongepast zgn wegens den toestand van Z. M. den Koning dit te doen plaats hebben, niettegenstaande de officieele berichten beterschap hebben gemeld. Woensdagavond had in het Yerkooplokaal eene vergadering plaats van leden van commissiën voor de feestviering op 17 dezer. De zaal was geheel bezet. De grondtoon van hetgeen een zestal spre kers in het midden bracht, was dezedat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning be vredigend was, en dat er alzoo geen aanleiding bestond de feestviering niet te doen doorgaan. De vergadering besloot, onder levendige toejui ching, dat zij op 17 dezer het onafhankelijk- heidsfeest op den reeds vastgestelden voet zal vieren, tenzij de overheid dit zou beletten, of het leven des Konings inmiddels in gevaar mocht ko men, in welk laatste geval men uit eigen bewe ging aan de feestviering geen gevolg zou geven. Van dit besluit is door de commissieleden aan burgemeester en wethouders schriftelijk kennis gegeven. De vergadering ging uiteen onder het zingen van het volkslied. Nader meldt menZooeven verscheen een kennisgeving van B. en W., dat de feestviering doorgaat en de gemeente het feest zal medevieren. »Het is een opmerkelijk verschijnsel,* zegt de >Middelb. Ct.,« >dat, terwijl er door den Minister van Koloniën allerlei gebeden voor 's Konings vertegenwoordiger in Oost-Indie wer den uitgeschreven, er door de Regeering zelve in de jongste dagen^een uitnoodiging is gericht tot het Nederlansche Yolk om te bidden voor het herstel van Z. M. den Koning. Naar bericht wordt, neemt de Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te Parijs na 10 Nov. geene aanvragen meer aan, aangezien reeds nu de geheele ruimte, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, zoo goed als ingeno men is. Binnenkort zal van Staatswege worden ver kocht de niet meer gebruikt wordende spoorweg- lijn van Zevenbergen naar Moerdijk, met de daarbg behoorende gebouwen. Het hoofdbestuur der Vereeniging tegen de kwakzalverij heeft aan de leden het voorstel ge daan, de plaats van vestiging der Yereeniging over te brengen van Leeuwarden naar Am sterdam. Ook stelt het voor in het vervolg aan het bestuur de regeling der uitgaven van de door de Vereeniging uit te geven stukken over te laten. De Nederlandsche schilders Jozef Israels, Mes dag en J. H. L. de Haas, zgn door den Prins regent van Beieren benoemd tot eereleden der Koninklgke Kunst-Akademie te Munchen, een onderscheiding, slechts zelden aan buitenlanders verleend. Te Groningen hebben zich voor de examens van apothekersbediende niet minder dan 30 vrou wen aangegeven. Mevrouw L. v. L. heeft haar liefdewerk weder aanvaard, door in de Jacob van Lennepstraat en aangrenzende straten te Amsterdam dagelgks 500 brooden en wekelijks een ons koffie aan be hoeftige gezinnen te doen uitreiken. De heer Van der Ende, dezer dagen te Arn hem overleden, heeft zgn ganscbe nalatenschap, die geschat wordt op f 100.000, vermaakt aan het Nederl. Bijbelgenootschap. Te Eist bevindt zich een boom, die in het jaar 1813 werd geplant, deze zal bij gelegen heid van het 75-jarig vrij heidsfeest worden ver sierd. Twee personen, die tegenwoordig waren bij dat planten, zijn nog in leven. Voor de betrekking van hoofd aan de Spieghel- school te Amsterdam hebben zich 112 sollici tanten aangemeld. Door den heer J. C. Speelman, te Pernis, zgn drie ton bliek ingezouten en onder zgne sloepen verdeeld, teneinde te beproeven of deze visch ook als aas voor de kabeljaauw- en schelviseh- vangst kan dienen. Sedert Zaterdag 3 tot Dinsdag 6 November zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 2 zalmen van 19 en 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,60 tot f 1,75. Van 3 tot en met 6 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 13 zomer- en 76 winterzalmen, zomerzalm gold f 0,60 a f0,70, winterzalm f 1,40 a fl,80 per 5 ons. Beuken nootjes, die op vele plaatsen des lands slechts kinderspeelgoed zijn, hebben in de uit gestrekte Geldersche beukenbosschen nog han delswaarde. Tal van arme gezinnen zamelen ze daar in, en er wordt f 2,50 per mud voor be taald. Er wordt nl. een soort olie uitgemaakt. De toestand van de vrouw van den brood bakker U. te Kralingen, wiens kinderen bij het brandje te zijnen huize in den rook omkwamen, blijft nog zorglijk. Te Eibergen sprong een haas bij den predi kant door een ruit in de kamer. Op zich zelf is dit reeds een bijzonderheid, maar grooter is misschien nog de merkwaardigheid, dat de be woners den gerangen langoor niet behielden, maar, na hem eens goed bekeken te hebben, hem naar het vrije veld brachten en daar lieten loopen. Uit Vlissingen wordt van 6 Nov. geschreven Er bestaat groote vrees dat op de Noordzee met de bemanning van het Hollandsche loods wezen te Vlissingen een ernstige ramp heeft plaats gehad. De loodsschoener no. 6, schipper Streefkerk, die gisteren vertrokken is, zond omstreeks 10 uur 's av., in zee eene sloep voor de bemanning eener stoomboot, waarin zich de zeeloods en drie ma trozen bevonden. Deze sloep is nu evenmin aan de stoomboot aangekomen als bij den loodsschoe ner teruggekeerd, zoodat groote vrees bestaat, dat vier personen zullen zijn verongelukt, waar onder 2 met groote gezinnen. De loodsschoener

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2