•5»t het door het uitbraden van het geheele varken verkregen wordt, veel zachter dan het onze. Om zich dus ten allen tijde van goed zuiver vet verzekerd te houden, bereide men het zelf •dit de reupels, en getrooste zich de zorgen en moeiten, die daaraan verbonden mochten zijn. Ten slotte zal men mij moeten toestemmen, dat de wensch om tot de gewoonte: het slachten in huis terug te keeren, in het belang der gezondheid en welvaart, niet als ongegrond kan beschouwd worden. Buitenland. Een particulier telegram uit Brussel aan de Berlijnsche »Kreuzzeitung« meldt, dat de Graaf van Parijs zijn getrouwen ten tweeden male te Dordrecht rond zich verzamelen zal. Tot dus ver is volgens de »Dord. Ct.,« te Dordrecht hieromtrent nog niets bekend. Een groote firma in granen te Lokeren heeft haar betalingen gestaakt. Het deficit wordt op circa 2 millioen frs. geschat. Te Saint-Nicolas heeft een katholieke bankin stelling haar betalingen gestaakt. Het passief moet 5 a 6 millioen frs. bedragen. De weduwe van Bazaine schrijft uit Mexico, dat zij haar man niet had verlaten, maar dat zij was vertrokken om het fortuin barer kin deren, dat gevaar liep, te redden. Yóor haar vertrek had zjj het huis, waarin Bazaine stierf, voor hem gehuurd. Zij zal weldra naar Madrid terugkeeren. Bazaine schreef haar nog den lOn Sept. en was steeds met haar in betrekking ge bleven. Weer is een lijk gevonden van een op de be kende wijze vermoorde en verminkte vrouw, en wel 's morgens in een kamer van een armoedige woning in Whitechapel. Een later bericht zegt, dat de moordenaar zijn werk niet heeft kunnen voltooien. De vrouw heeft om hulp kunnen roepen, waarop de moor denaar vluchtte. De vrouw leeft nog. Men gelooft, dat deze aanslag in geen ver band staat met de misdaden van Whitechapel. De Engelsche regeering heeft de werking der Nederlandsche arbeiderskoloniën ernstig laten onderzoeken, met het doel inrichtingen als te Ommerschans in {Engeland op te richten en daarheen te zenden de werklieden, die in de steden geen werk kunnen vinden. Men schryft uit Berlijn, dd. 18 Nov.: Twee Fransche dagbladcorrespondenten hebben bevel ontvangen Duitschland te verlaten. Men verwacht, dat de Fransche regeering zich hierover bjj de Duitsche beklagen zal. Een eigenaardige verrassing vond dezer dagen een geestelijke in een der buitenwijken van Ber lin toen hij terugkeerde van een reisje, door hem in het belang zijner gezondheid onderno men. Kort voor zijn terugkomst toch had men het gerucht van zijn dood verspreid en thuis komende vond hij daar niet minder dan dertig voor zijn doodskist bestemde lijkkransen Een der gemeente-ambtenaren van Berlijn, een man, die jaren lang het bijzonder vertrou wen zijner chefs genoot, is in hechtenis geno men, omdat hij gaandeweg 800.000 mark ver duisterd heeft. Hem was o. a. de administratie der gelden van het Keizer Wilhelmfonds opge dragen. Een bankier, die elk jaar eene groote som aan dat fonds schenkt, miste op de lijst der gevers den naam van een zijner bloedver wanten, van wien hij wist dat insgelijks eene gift moest ingekomen zijn. Daarvan werd aan gifte gedaan bij cnratoren van het fonds en op die wjjze kwam eene reeks van geldverduiste- ringen aan het licht. Een ambtenaar bjj den ontvanger der Pom- mersche stad Stolp, Schumann genaamd, heeft Vrijdag-avond getracht het raadhuis aldaar in de lucht te doen springen. Om dit doel te bereiken, had hij een brandend nachtlichtje geplaatst in een open kast yan de raadzaal en daarop alle gaskranen losgezet en de deuren gesloten. Al leen het feit dat hij vergat tevens de ventilatie- toestellen te sluiten, was oorzaak dat hij zijn doel niet bereikte en dat de kastelein met zijn gezin, die in het raadhuis wonen, gespaard bleven. Schumann was inmiddels zelf naar Stol- pemunde vertrokken, doch werd aldaar gear- restserd. Men zegt, dat hij niet wel bij het hoofd is. In 1889 viert het Saksische vorstenhuis de 800-jarige regeering in dat Rijk. Er zullen bjj die gelegenheid groote feesten worden gegeven. Waaraan heb ik die vreugde te danken ?c vroeg ze met lachende spot. »Is 't uw verlan gen ons door uw gezang te verheugen? Dat was een ongehoopt genot!* »Gij dwaalt, genadige vrouw,* antwoordde Geertruida bedaard, hoewel Bergströms tegen woordigheid haar hart zooveel pjjn deed. >Ach, gjj schat uw talent te laag!* viel Melanie voorkomend in. >Ik wed dat ge niet alleen in den zang iets uitmuntends kunt leve ren, maar ook in 't schrijven van brieven.* »Ik ben niet gekomen om met u over mjjn talenten te strijden, maar alleen om u eenige oogenblikken onder vier oogen te spreken,* luidde het rustige antwoord. (Wordt vervolgd.) Koning Milan is van plan zijn voormalige echtgenoote den titel van Koningin te ontnemen, indien zij gevolg geeft aan haar plan om een protest te richten tot alle hoven van Europa. Uit Rome wordt aan de »Observateur« gemeld, dat de Paus, bjj geval een oorlog mocht uitbre ken besloten is Rome te verlaten. Dit besluit moet onherroepelijk zijn. De consul van Paraguay te Stockholm heeft de vlucht genomen, omdat hjj valsche wissels had uitgegevenmen zegt dat een bankiershuis te Stockholm, dat ze betaalde, daardoor voor 200,000 kronen benadeeld is. De machinist van een spoortrein te Chester- town (Maryland, Vereenigde Staten) wilde on langs het water in den stoomketel aanvullen, doch bemerkte tot zijn schrik dat de bjj het ver trek gevulde waterbak achter de locomotief ledig was. Zeven olifanten van een beestenspel, die op een open waggon achter den waterwagen vervoerd werden, hadden onderweg het deksel van den bak opgelicht en het water tot den laatsten droppel opgedronken. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 22 Nov. Een li-jarig paard van den heer D. dat voor een bolderwagen gespannen was waarop een vat petroleum, werd op den dijk, nabij de aan legplaats van de stoomboot, zoo schichtig dat het met zjjn last den djjk aftuimelde. Inmid dels geraakte het los en sloeg op hol en werd in het naburige Heesbeen opgevangen. BRAKEL. Alhier waren in de openbare ver gadering van den gemeenteraad van 1.1. Dinsdag slechts 3 van de 7 leden tegenwoordig, zoodat het aan de orde gestelde benoemen van een stembureau* onafgedaan is gebleven, evenals een adres van het onderwijzend personeel, houdende het verzoek om: lo eene gratificatie te mogen bekomen voor het met hun tweeën alleen school houden bjj ontstentenis van een hoofd der school, welke vacature met 1 Aug. j.l. ontstaan, nog steeds voortduurt; 2o. om door het tijdelijk be noemen van een onderwijzer of hoofd, hun de noodzakelijk geworden hulp te verschaffen, wijl het getal schoolgaande kinderen tot nagenoeg 190 gestegen te veel is voor hun beide, krachtens en immers door de wet L. O. bepaald en ten stel ligste wordt gewraakt. Door het ruwe weder is hier een wei nig beneden het veer, een schip met suikerbie ten bevracht, gezonken. Slechts met veel moeite slaagde men er in de opvarenden te redden. Het schip zit met volle zeilen op geheel on der water, zoodat men alhier eene baken ge legd heeft, ter voorkoming van verdere onge lukken bij de scheepvaart. UITWIJK. Op de openbare scholen in de gemeente aan de Voorsteeg, te Nieuwendijk en te Uitwijk, is in deze maand het herhalings- onderwijs begonnen respectievelijk met 33, 12 en 16 leerlingen. WOUDRICHEM, 20 Nov. In de laatstge houden leesvergadering van de vereeniging »Nut en Ontspanning* alhier trad als spreker op de heer F. D. Henny uit Utrecht. Deze droeg aller eerst voor zijne novelle »De Boekhouder,* eene uit het werkelijke leven gegrepen schets, die de bjjvalsbetuigingen van de vrij talrijk opgekomen dames en heereu uitlokte. Met niet minder ge noegen werd spr. aangehoord, toen hij vervol gens nog ten beste gaf: »Een kijkje in eene dorpsschool vóór dertig jaren,* »'s Ivonings doch tertje op haar zevenden verjaardag,* »De wed strijd in het reciteeren,* en tot slot »De vertrapte pier,* alle stukken waarvan de heer Henny te vens de auteur is. Gaarne zouden wij van elke voordracht een resumé geven, doch wij zouden alsdan te veel plaats in beslag nemen. Wjj her halen daarom alleen, dat de spr. luide werd toegejuicht en de voorzitter de tolk was der aanwezigen, toen hij hem dank bracht voor het genot, dat hij deed smaken, en hem een »tot weerziens* toeriep. In de Vrijdag gehouden algemeene ver gadering dezer vereeniging werd het bestuur, bestaande uit de heeren van der Kuijp, Kole, Kingmans, Verheij en van de Wetering, bijgen. De Rooij, respectievelijk voorzitter, 2e voorz., secretaris, 2e secr. en penningmeester herbenoemd. Uit het door den secretaris uitgebracht jaarver slag bleek o.a. dat de vereeniging thans 54 leden telt en sedert hare oprichting Januari dezes jaars drie sprekers zijn opgetreden. Wij ver nemen, dat op 14 Dec. a.s. weder een leesavond zal worden gehouden. ALMKERK, 19 Nov. Jl. Zaterdagavond gaf de zangvereeniging »de Lofstem* aan den Nieu wendijk, hare tweede openbare uitvoering voor een vrij talrijk publiek; verscheidene stukken werden flink ten gehoore gebrachtin de pau zen werden door de leden van genoemde zang vereeniging voordrachten en samenspraken ge houden, welke vrij goed van stapel liepen en veel bgdroegen tot veraangenaming van den avond. DALEM, 21 Nov. Tot onbezoldigd rijks veldwachter alhier, is benoemd Hendrik Sterk. Dezer dagen overleed te Vuren de heer J. Kerssemeijer, die gedurende 60 jaar, de laatste 33 jaar als meestersknecht, in de glas blazerij der firma M. Virulij Zn. aldaar met onbreukbare trouw en eerlijkheid gediend heeft. Zijne begrafenis was dientengevolge ook hoogst plechtig. GORINCHEM. Op raadselachtige wijze is j.l. Maandag een vet varken, toebehoorende aan den koopman C. Hakkert te Heilouw, op het hoofd alhier verdwenen, (vermoedelijk ontvreemd) want in minder dan een oogwenk, toen de eigenaar zijn zwjjn van de >Mercurius« had ge lost en even op de boot terugkeerde was de man zijn schat verdwenen. Alle nasporingen hebben tot dusver niets geholpen. Ds. Zegers alhier, hoopt op 17 Dez. a. s. te gedenken, dat hij vóór 40 jaar het predik ambt te Warns en Scharl (Friesland) aanvaarde. Binnenland. De Minister van Financiën zal, bij voortgaanden vooruitgang van den financiëelen toestand, bin nen niet te langen tijd de afschaffing der kanaal- gelden op het Noordzeekanaal en de overige Rijkskanalen in overweging nemen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat voortaan geen militairen als figuranten bij too- neeluitvoeringen mogen optreden, tenzij de aan vrage daartoe door den plaatselijken comman dant aan de korpsen wordt gedaan. Te 's Hage is overleden de heer W. graaf O O Van Limburg Stirum, oud-majoor der artillerie en Kamerheer des Konings in buitengewonen dienst. dam door Jonker Frans van Breederode wer^ Ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van J. G. Patijn tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, had in het kiesdistrict Schiedam de verkiezing van een lid der Tweede Kamer plaats. De uitslag was, dat werden uitgebracht 2398 geldige stemmen; daarvan verkreeg jhr.mr.W. Six (lib.) 1129 stemmen en A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde (anti-rev. en R.-K.) 1265, zoodat gekozen is de heer Van der Borch. »The Graphic,het bekende Londensche ge- illustreerde tijdschrift, schrijft in een der laatste nummers over ons land: >Een week of twee, drie, en het Nederland sche volk zal den 75n verjaardag vieren van de verlossing van zijn land van de Fransche overheersching. Naar den gewonen loop der natuur zal de troon van Holland eerlang wor den beklommen door eene jonge Koningin, en het is mogelijk, dat de Hollanders deze gele genheid willen waarnemen, om enkele mogend heden te waarschuwen, dat wanneer die tijd komt, zij niet van plan zijn inbreuk te gedoo- gen op hunne rechten. Toch is het moeilijk te gelooven, dat zoodanige waarschuwing wezenlijk noodig zou zijn. Frankrijk moge België, als het er kans toe ziet, willen nemen, maar het zal er nauwlijks over denken zich in een einde- looze reeks van moeilijkheden te wikkelen door Holland te anexeeren. Wat de Duitschers betreft, dezen zouden on getwijfeld blijde zijn, als Holland uit eigen be weging een deel van hun rijk werd. Zij zullen er echter niet aan denken het land met geweld te nemen. De zaak is deze, dat de Hollanders steeds zooveel energie en beslistheid toonden in de verdediging hunner vrijheden, dat zij hunne naburen afschrik hebben ingeboezemd, zich op ongepaste wijze met hun zaken te bemoeien. Zij zijn een van de moedigste volken der wereld en hebben aanspraak op de algemeene achting. In de nieuwe geschiedenis zijn er weinig boei ender bladzijden dan die, welke handelen over hunnen schitterenden worstelstrijd met Filips II en later met Lode wijk XIV. Wij zei ven, wij hebben nimmer vergeten, wat de groote bezem beteekende, welken Tromp aan zijn mast liet bevestigen, toen hij het kanaal bevoer, nadat Blake was verslagen. En het is niet enkel in den krijg, dat zij een ontembaren geest toonden. Hun eigen land zelf kan wel haast als hun handenwerk beschouwd wordenzij alleen zijn tot hiertoe in staat ge weest, met het Engelsche volk te wedijveren als koloniseerende natie. Een volk zooals dat, loopt niet veel gevaar zijne onafhankelijkheid te ver liezen, evenmin als dat hunne woordvoerders zich bij de naderende feestviering zullen over geven aan ijdel gepoch. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers genootschap heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin het met aandrang verzoekt, dat zij aan het voorstel der regeering, tot geheele afschaffing van het beurzenstelsel aan de rijkskweekscholen voor on derwijzers, hare medewerking onthoude. Er zijn nieuwe muntbiljetjes van f 10 in den maak; ze zullen 12 centimeter breed zijn (de hoogte der tegenwoordige) en 8 centimeter hoog. De biljetjes zullen dus meer dan de helft klei ner worden, n.l. 97 vierlt. duimen oppervlakte hebben, tegen 220 bij de tegenwoordige. Of de teekening smaakvoller wordt dan die op de geelbruine oliepapiertjes, welke nu eenige jaren in de wandeling zijn geweest, wordt niet vermeld. De Ned. Schaatsenrijdersbond heeft het pro gramma vastgesteld voor de internationale hard rijderijen op schaatsen, te houden in den winter van 1888/1889, op twee nader bepalen dagen, te Heerenveen. I. Meesterschap van Nederland op ca. 1609 meter. Eerste prijs f 600, een diploma, en eene gouden medaille. Tweede prijs f 300, en een di ploma. Derde prijs f 60, en een diploma. Vierde prijs f 30, en een diploma. II. Meesterschap voor Nederland voor heeren liefhebbers op ca. 1609 meter. Eerste prijs: een gouden medaille. Tweede prijs een zilveren me daille. Derde prijs een bronzen medaille. Vierde prijs een bronzen medaille. Het is nu juist 400 jaar geleden, dat Rotter mgenoraen. De ex-Keizerin Eugènie wordt Maandag te- Amsterdain verwacht. Te Rotterdam heeft men een lied in den handel gebracht, waarin een dichter den vervaardiger van ons Volkslied, Tollens, wiens standbeeld in het Park staat en dat des winters in een kast geborgen wordt, laat klagen, dat men hem bij de Oranjefeesten totaal vergeten heeft, terwijl men zelfs Erasmus, die toch in 't geheel niets met die feesten te maken had, een serenade bracht en een krans vereerde. Bij den uitgever T. Slagter te Kollum zag de eerste aflevering van een hoogst belangrijk werkje het licht, n.l. Mozaïsche Wettenhandboek bij het Godsdienst-onderwijs, door C. M. Dekker, compleet in 5 a 6 maandelijksche afleveringen, a 25 ets. per afl. Het in de kas van den overleden betaalmeester te Groningen geconstateerde tekort is f60.342.78. Sedert Zaterdag 17 tot Dinsdag 20 November zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 1 zalm van 17 halve kilo's, prijs per half kilo fl,90 Van 17 tot en met 20 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 78 winterzalmen, prjjs per 5 ons f 2,00 a f 2,60. Dezer dagen werden door den landbouwer S., te Anna Paulowna, bezig zijnde met diepploe- gen op de schorgronden in het Oostdeel, een 5-tal doodkisten gevonden, ieder een geraamte bevattende. Van tijd tot tijd worden ook in andere deelen van die gemeente in den grond de bewijzen gevonden, dat die plaats ook in vroeger eeuwen is bewoond geweest. De feestviering ter gelegenheid van den 75sten gedenkdag van Neerhmd's onafhankelijkheid te Krimpen ay'd Lek heeft zich door een noodlottig voorval gekenmerkt. Toen zekere v. V". trachtte zjjn 17-jarigen zoon mede naar huis te nemen, ontstak de laatste, door den drank verhit, zoo zeer in toorn, dat hij zijn mes trok en zijn vader daarmede eene diepe wonde in den onder buik toebracht, tengevolge waarvan deze spoedig daarna bezweek. De vadermoorder is onmidelljjk gearresteerd. De slagersknecht H. De B. te Gouda is daar op weg naar zijn woning in een sloot geraakt en verdronken. - Te Rotterdam is in een tap perij in het Achterklooster twist ontstaan waarbij een der vechtenden zijn tegenstander met een mes een steek onder de korte ribben toebracht. De gewonde verkeert in bedenkelijken toestand. - Te Nieuw-Leuzen wordt sedert Vrijdag zekere L., landbouwer aldaar, vermist. - Een beschon ken persoon werd bij de sluisdeuren aan de Delfsche poort te Rotterdam in het water ge vonden. Bewusteloos werd hij naar het gasthuis gebracht. - Te De Lier is een valk geschoten, die zich daar op den toren had nedergezet - Uit een sloot aan de Croezelaan te Utrecht is het ljjkje opgevischt van den 5-jarigen knaap L., die sedert ruim drie weken door de ouders werd vermist. Aan drie matrozen der bemanning van Zr. Ms. artillerie-instructieschip >Het Loo«, liggende bij het fort Oost-Oever in de buitenhaven te Nieuwe- diep, is een ongeluk overkomen. Zij hebben door het afdrijven met hunne vlet, ten gevolge van het glippen der vanglijn, hun graf in de golven gevonden. Niettegenstaande onmiddellijk eene sloep van dat schip, bemand met een officier, twee onder-officieren en de noodige schepelingen ter hulpe werd gezonden, is het dezen niet ge lukt de vlet te achterhalen, en heeft men na uren zoekens alleen de omgeslagen vlet gevonden. Een nieuwe zeeramp trof heden de kon. ned. stoombootmaatschappij. Haar boot de »Irene« kwam bij Kaap Matapan met de fransche stoo- mer »Euxine« in aanvaring en zonk daarop. De equipage en de passagiers werden door de >Euxine« te Piraeus aangebracht. Het Ned. schoenerschip >Vertrouwen« moet bij Skagen totaal verongelukt zijn. De geheele bemanning verloor daarbij het leven. Te Katwijk aan Zee is het treurig bericht aangekomen van het stranden te Petten der bomschuit no. 12, aldaar thuis behoorende, ree der Meerburg. Van de tien personen der be manning zijn zeven verdronken, waardoor drie gezinnen een oppassenden kostwinner verliezen en 23 kinderen vaderloos worden. De schuit had een volle lading haring, doch zal wel totaal verloren zijn. Te Scheveningen binnengekomen schuiten dee len mede, dat in de afgeloopen week eene tweede schuit, thuis behoorende te Katwijk, op zee ge bleven is. De schuit zou door een Engelsch vaartuig overzeild en met man en muis vergaan zijn. Uit Ouddorp wordt gemeld: Eene vreeselijke schipbreuk had Woensdag namiddag omstreeks 3 uur aan het Noorder- strand onder de gemeente Ouddorp plaats. Het Russische schip Atalanta*, komende met eene lading hout van Riga, en bestemd naar Ant werpen, bemand met 13 koppen, werd totaal verbrijzeld. Van de equipage werden 8 man ge red, van welke er één aan land stierf. Nog 5 man ontbreken en zijn waarschijnlijk verdron ken. Het schip ligt met de lading aan het strand.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2