President Hertenstein is gestorven. Hij was kolonel van het Zwitsersche Bondsleger en be hoorde tot de radicale party. Hij wordt Vrijdag te Bern begraven. Eene beroemde schilderij van Rafaël, »de graf legging van Christus* in de Pieterskerk te Pe- rngia, is gestolen. Alle Musea in Europa zjjn gewaarschuwd. De dragonders van het Fransche leger zullen eerlang, voor een deel, voorzien worden van lange, lichte, buigzame lansen, naar Duitsch model en uit Tonkinbamboesriet vervaardigd. Tengevolge van moeieljjkheden met de Fransche en Duitsche regeeringen, heeft de Paus de be vordering der geestelijken tot kardinaals tot Maart 1889 uitgesteld. Een Beier is voornemens te Berlijn een brou wer jj op te richten, waar men tegen een abon nement van 30 Mark (18 gulden) per maand zooveel kan drinken als men wil. De hertog en de hertogin van Aosta hebben bjj hun bezoek aan Berlijn kransen en bloemen neergelegd op de graven van Wilhelm en Frie- drich. De kransen prjjkten met de kleuren van de Italiaansehe vlag. Een zeldzaam feest is gevierd in Schmolsin (Pruisen). Vier nog krachtige echtparen vierden er hun gouden bruiloft op denzelfden dag, wat voor een gemeente van 250 inwoners zeker zeer buitengewoon is. Vorst Ferdinand heeft 2 millioen frs. aange boden voor de stichting van een Bulgaarsche Universiteit te Sophia, Deze zou vooreerst slechts drie faculteiten omvattentheologie, philosophic en rechten. Koning Milan, die schraal by kas is, en die nergens meer crediet kan krygen, wilde een speelbank te Belgrado oprichten. Maar de Kei zers van Rusland en Oostenryk hebben hem ge dwongen dat plan op te geven. Mackenzie is benoemd tot eerelid van de Schotsche Society of Litterature and Art* voor zjjn diensten aan de letterkunde bewezen In het Schaftesbury-theater te Londen werd •en tooneelstuk opgevoerd of juister: het zou opgevoerd worden, maar kon door een koddig toeval niet plaats hebben. Voor de veiligheid by brand had de directie •en vuurvry, wollen gordjjn gekocht van enorme zwaarte. Bedoelde avond tobde men drie uur lang om dat kunststuk op te trekken, maar te ver geefs, zoodat ten slotte de voorstelling moest uitgesteld worden en het talrjjk publiek, dat zieh kostelijk geamuseerd had, de entreegelden terug ontving. Deze gordjjn is vele duimen dik en weegt 8000 kilogram. Een ontzettend ongeval wordt geducht naar aanleiding van het feit, dat het schip >Vaitarna, van Cutsch in Bengalen met 900 passagiers naar Bombay vertrokken, aldaar een week na den be stemden tjjd nog niet was aangekomen. Men vreest, dat het vaartuig in den gewoed hebbenden cycloon, met man en muis vergaan is. Uit New-York wordt bericht, dat aan de geheele Atlantische kust een storm heeft ge woed, zoo hevig als in Maart. Door de sneeuw is de spoorweggemeenschap belemmerd, de tele- graafljjnen hebben veel geleden en men hoort van een aantal schipbreuken. De schade is zeer aanzienljjk. Bjj den storm in Amerika is de >Allentown,« van Phiadelphia naar Salem, met 19 man ver gaan. In het geheel zjjn 50 schepen verongelukt, zegt men. Uit New-York wordt gemeld dat Zondag jl. langs de kust van den Atlantischen Oceaan een orkaan gewoed heeft, vergezeld van harde sneeuw stormen. Behalve vele schipbreuken, moet de storm groote schade op het land aangericht hebben. Op Nieuwjaarsdag 1889 zal in de Zuidzee- staten van Noord-Amerika een zonsverduistering waarneembaar zjjn. Sedert 1682 is een zon eclips op 1 Januari niet voorgekomen en tot 2161 zal geen jaar op zulk een weinig vroo- ljjke wjjze beginnen. Slechts de jaar 1162, 660 •n 641 v. C. en 865 en 1405 na C. weten er van meê te praten. Maneyema, de moordenaar van majoor Bar- thelot, chef der tweede expeditie van Stanley, is onthoofd. Volgens een te Berljjn loopend gerucht, zou het op Zanzibar gelegene Duitsche steenkolen station voor oorlogsschepen, tengevolge van zelf ontbranding der kolen, geheel afgebrand zjjn, hetgeen met het oog op de voorgenomen blok kade hoogst noodlottig zou wezen. - Men schat het cjjfer van de gelden, die ten nadeele van de stad Brussel door beambten van het stadhuis werden verduisterd, op 1 millioen frs. - De vul kaan op het eiland Vulcano (Lipari) is begon nen asch uit te braken. Te Messina hoort men het onderaardsch gerommel en de wind voert er asch uit den krater heen. - Te Havant werd een jongen van 8 jaren, die op een veld speelde, door een vreemden man beetgepakt, die hem den hals afsneed. De moordenaar ging op den loop en is tot hiertoe niet gevonden. - Te Betley sneed een man zijn vrouw en twee kinderen (van 14 en 4 jaren) den hals af. In beide ge vallen is de drijfveer onbekend. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Dec. Met het oog op het St.-Nicolaasfeest zal het postkantoor alhier op Zondag 2 Dec. a. s., op de gewone Zondagsuren, d. i. van 89 en 35 ure, ook geopend zjjn voor de aanneming van postpakketten, welke alsdan den volgenden mor gen met de eerste post verzonden zullen worden. In eene gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen het koninklijk besluit in zake het beroep: Yan het bestuur van het Waterschap van den Hoogen Maasdijk, van Stad en Lande van Heus- den tegen eene beslissing van Gedeputeerde van Noordbrabant van 21 Juni 1888, genomen in gevolge het reglement van politie op zee- en rivierwaterkeerende dijken enz. in de provincie. Rapporteur-Staatsraad mr. C. J. Yan Ylade- racken. Gemachtigde van het Waterschap was rar. 't Hooft te 's-Bosch, die een viertal punten, waarop het beroep steunt, toelichtte. DE LANGSTRAAT. Yeel aanbod en weinig vraag valt tegenwoordig in menig opzicht op te merken, maar wordt ook in den hooihandel waargenomen. De prijzen beginnen dan ook lang zaam achteruit te gaan. Reeds zijn er dalingen van f 2 waargenomen. Voor schraal hooi wordt f16 tot f20 besteed. Stroo is meer gezocht en brengt f 30 a f 32 per 1000 kilo op. WAALWIJK, 29 Nov. Een dronken vrouw wierp gistermiddag in een huis eenige ruiten in, zette haar tocht voort, de Groote straat in, verge zeld van eene joelende en jouwende menigte, richtte eenige baldadigheden uit aan de R. C, pastorie, vluchtte het raadhuis op en werd daar door de politie in verzekerde bewaring genomen. - De heer J. Vis, postdirecteur alhier, is heden nacht overleden; mejuffrouw Washington, le telegrafiste, is met de tijdelijke waarneming van het kantoor belast. BRAKEL. Ds. W. van Esveld alhier, is be roepen bij de Ned. Herv. Gem. te Blankenham. ZUILICHEM. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren E. C. Klop en P. Kanselaar, terwijl in de plaats van C. Westerlaken gekozen is de heer Postuma. UITWIJK, 29 Nov. Gister had in den pol der »het pomp velde een treurig ongeluk plaats. Een der houthakkers, aldaar werkzaam, hakte zich den pols afde dood volgde spoedig er op Niet tjjdig genoeg kon geneeskundige hulp wor den ingeroepen. Hjj is naar zijne woonplaats (Werkendam) vervoerd en laat eene weduwe en kinderen na. Door den kerkeraad der herv. gemeente van Uitwjjk en Waardhuizen is ter colatie der ambachtsvrouwe aangeboden het volgende twee tal: A. Steehouwer, predikant te Cothen, prov. Utrecht, en van der Pall, predikant te Werken dam. Voor de toezegging aan ds. Callenbach te Maartensdijk is bedankt geworden. HER WIJNEN, 27 Nov. Gisteren is hier van den rjjks-commies Hartogs door een koe, die gereed stond om geslacht te worden, het lin kerbeen stuk geslagen. BAARDWIJK, 26 Nov. By de posteryen alhier is benoemd tot postbode A. Treffers. Aan den brievengaarder A. Greve is de postpakket tendienst opgedragen. Het concert, gisteren avond ten huize van den heer Mulders door de liederlafel >Tot bloei der toonkunst* gegeven was bijzonder druk bezocht. De reeds vergroote zaal was schier te klein. Geen wonder ooktelkens werkt dit ge zelschap vooruit; 't tracht door eene goede keus van stukken, met behoorlijke afwisseling, den smaak te voldoen; en daar slaagt zij in; ook gisteren weer. Hollands Glorie, de Feestcantate en de Jeannettapolka werden uitmuntend voor gedragen. Aan het slot der uitvoering bracht de geachte heer Burgemeester in herinnering het feest van 17 Nov. Aan zjjn verzoek om het Wien Neerlandsch Bloed te zingen, werd met geestdrift voldaan. ALMKERK, 27 Nov, Heden morgen had J. van Mastbergen alhier het ongeluk voor de smidse van de wed J. C. Klejjn, van zijn voer tuig te vallen. Hij viel met het bovenlijf naar omlaag, zoodat het benedenlichaam op de kar bleef. Eene belangrjjke hoofdwonde was het ge volg van dezen val. DALEM, 28 Nov. Gerekend naar de hooge pry zen, waardoor de appels op den boom ver kocht zijn, valt de prijs thans niet meê; som migen lijden zelfs aanmerkeljjke schade. Men besteedt thans in de Betuwe voor paradijzen f 4,50, bellefleuren en goud-renetten f 4,50 a f 5, zoete appelen f 3,50, stoofpeeren f 2,50 a f 2,60, wintervjjgen f 4,50, noten f 5, alles per H.L. Wegens de slechte opbrengst der beet wortelen, zijn de landbouwers te Vuren en Dalem meer dan gewoonlijk overgegaan tot den ver bouw van tarwe. Er is dan ook buitengewoon veel uitgezaaid, dat over het geheel prachtig te veld staat. Het mooie weder der laatste dagen doet het vee nog altijd grazen; naar omstan digheden is de melkopbrengst vrij goed, hoewel de boterprijzen dalende zijn. Binnenland. De Regeering heeft bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot voorkoming van be drog in den boterhandel. Naar hetgeen te Scheveningen is beproefd tot redding der schipbreukelingen van de Ango«, is thans door onze regeering zelve een onder zoek ingesteld. Enkele ooggetuigen zijn reeds gehoord en van hun verklaringen is proces-verbaal opgemaakt. De uweo overlevenden van de bemanning zjjn reeds weder naar hun vaderland (Frankrjjk) ver trokken. Met het oog op het a.s. St. Nieolaasfeest wordt het publiek uitgenoodigd voor eene zorgvuldige en stevige inpakking der bij die gelegenheid met de pakketpost te verzenden voorwerpen, zorg te willen dragen. Ook wordt met nadruk aanbe volen, om de adressen, voor zoover zjj niet op den omslag der pakketten geschreven kunnen worden, met stijfsel of andere kleefstof, mits niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken tjjdens het vervoer geen gevaar besta. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het ver zoek, op de staatsbegrooting voor 1889 eene som van f 10,000 te brengen als eerste termijn eener over drie jaren te verdeelen subsidie van f 30,000 voor het door de vereeniging in te stel len onderzoek. Wanneer die subsidie aan de ver eeniging van rijkswege toegewezen is de overige f 75,000, noodig voor het instellen van een volledig onderzoek zijn door provinciën, ge meenten, waterschappen en particulieren bijeen gebracht zijn de middelen verzekerd, om een onderzoek ten einde te brengen. De »St.-Ct.« bevat het Kon. besluit van 20 November j.l., tot ingebruikstelling van fran keerzegels van 74 cent, 22£ cent en 100 cents. De gemelde zegels zullen, te rekenen van 15 Dec. a.s., voor het publiek verkrijgbaar zijn. Bljjkens een meedeeling in de Duitsche »Reichs- Anzeiger,* wordt tot nader order geen toestem ming meer gegeven tot invoer van vee, ook van kalveren, uit Nederland, en wel op grond dat een uit Nederland in het district Münster in gevoerd stuk rundvee den 17n dezer gebleken is te lijden aan longziekte. Men meldt uit Gorinchem Nu ook de stoomboot »Suzanna,< varende tusschen hier en Tiel, den dienst op Zondag gestaakt heeft, is er voortaan geen gelegenheid meer op Zondag de Waal met passagiersbooten te bevaren. De kindervriend, de heer A. Koene te Rot terdam zal ook dezen winter zijn philantropisch werk voortzetten om gratis behoeftige school kinderen met warme spijs te laven. De in Juni te Arnhem gehouden landbouw tentoonstelling heeft aan de deelnemers in het waarborgfonds winst opgeleverd, en wel een van 12i pCt. De welbekende firma Wjjnand Fockink te Amsterdam is op de tentoonstelling te Barcelona bekroond met de gouden medaille voor hare in zending van likeuren. Twee personen, N. N. en E. X., hebben te zamen aan de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank f1315 ten geschenke gege ven, om het tekort in de kas aan te vullen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de raad der gemeente Smilde besloten, al de in functie zijnde onderwijzers niet minder dan 8 op een salaris van f 600 met 1 April 1889 uit hun betrekking eervol te ontslaan, en tegen dien tjjd onderwjjzers te benoemen op een salaris van f 450 als Gedeputeerde Staten zulk een besluit goedkeuren! Het jaarlijksche congres der sociaal-democra- zal dit jaar te Groningen met Kerstmis gehou den worden. Men vraagt: Aan Domela Nieuwenhuis is het verblijf in België ontzegd zal de Neder- landsche regeering toelaten dat de Duitsche socialist Liebknecht het volk in Amsterdam komt opruien? Van de 1145 kweekelingen, gedurende het 98-jarig bestaan van het instituut voor doof stommen te Groningen ontslagen of voor hun ontslag overleden, leverde Noord-Holland 360, Zuid-Holland 211, Friesland 190, Noord-Brabant 37, Gelderland 139, Zeeland 36, Utrecht 71, Overjjsel 107, Groningen 218, Drente 65, Lim burg 3, Oost-Indië 1, West-Indië 1, buitenland 6. Te Veendam is een 70-jarig jonkman ge trouwd met een 43-jarige jongedochter. Bij het verlaten van het gemeentehuis scheidde het echt paar. De vrouw ging naar haar woning te Wil- dervank, de man naar de zjjne te Veendam. Van 24 tot en met 27 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 58 winterzalmen, prjjs per 5 ons f2,40 a f3,10. Als een zeer groote zeldzaamheid kan ver meld worden, dat door H. van Eek, te Vuren, die Zondagvoormiddag bjj den steenoven, op den kant der rivier de Waal stond te hengelen, een zalm aan den hengel is gevangen, wegende 7 pondzulks is bjj menschen heuchenis nog nooit gebeurd. Dat de wildstand in de omstreken van Was senaar, niettegenstaande den natten zomer, toch vrij goed is, wordt bewezen door het feit, dat men op de goederen van H. K. H. Prinses Von Wied, Prinses der Nederlanden, in twee dagen 380 stuks wild heeft geschoten. Dat men niet te vlug moet zjjn met het weg werpen van gebruikte voorwerpen heeft een in gezetene van Uden opnieuw bewezen. De man, die het vak van schrijnwerker, biljart-, klokken-, en wanmolenmaker uitoefent en tevens bedreven is in het samenstellen van kunstmatige venti- latietoestellen en dorschmachines heeft een nieuw soort velocipède uit hout vervaardigd, dat alle andere werktuigen van dien aard, ja zelfs de koeriertreinen, in snelheid zal overtreffen. Ter wijl 't voorste wiel draait in bussen eener oude naaimachine, is de zitting gemonteerd met de veeren van een afgedragen damestournure, wel een bewijs dat hier van voor anderen waarde- looze voorwerpen terdege partjj is getrokken. Het kunststuk zal onder de benaming van »Cüurrier-illustré« tot het vervoer van personen en gereedschappen tusschen Uden en Vechel in concurrentie met de tram op den 1 Dec. a. s. in dienst worden gesteld. Door den kantonrechter te Rotterdam is een schipper uit Overschie veroordeeld tot f 100 boete, söbs. 20 dagen hechtenis, omdat hij op 11 Au gustus j.l., toen hij met zjjn schip in de rivier de Rotte, ter hoogte van de Bergsche verlaat, onder Hillegersberg voer, gezien heeft dat onge veer in het midden der rivier op korten afstand van zjjn schip een roeibootje omsloeg, waarin verscheidene personen gezeten waren, en hjj niettegenstaande het roepen om hulp toch met zijn schip is doorgevaren en geen enkele poging tot redding deed, met het ongelukkig gevolg, dat een der te water geraakten is verdronken. Het O. M. had drie weken hechtenis geëischt. Een der aanzienlijkste ingezetenen van Aarle- rixtel is gevankelijk naar Roermond getranspor teerd. Hij was door het kantongerecht wegens mishandeling tot acht dagen gevangenisstraf ver oordeeld en kwam daarvan in hooger beroep bjj de rechtbank te 's-Hertogenbosch, doch had, naar het schijnt, vooraf aan twee personen 25 gulden gegeven, om te zijnen gunste valsch te getuigen. Voor de rechtbank schijnt het geweten der getuigen wakker te zjjn geschud en deelden zjj dit feit mede, waarop de arrestatie van den omkooper volgde. Uit Boksmeer wordt geschreven: Een aantal ingezetenen dezer gemeente voor het meerendeel uit de deftige klasse zjjn de dupe geworden eener sluwe oplichterij. Eenigen tijd geleden hielden een tweetal onbe kende kloosterzusters, waarschijnlijk met toe stemming der overheid, eene collecte ten bate der Vereeniging tot uitroeiing der slavernjj in Afrika. Door een eenvoudig, doch achtenswaar dig ingezetene vergezeld, wisten zjj aandoenlijke tafereelen op te hangen van dien menschontee- renden handel en van de yveringe pogingen door Z.Ed. kardinaal Lavigerie in het werk ge steld. De gemeentenaren brachten dan ook milde giften voor dit edel doel samenen ver namen dezer dagen, dat de ijverige religieusen een sluw echtpaar waren, dat zich door deze manoeuvre* den zak heel wat spekte.* Het echtpaar is echter in een dorp in de nabjjheid van Nijmegen, ontmaskerd, doordat een pastoor achterdocht koesterde en de politie waarschuwde. Te Egmond aan Zee is een heldendaad ver richt, die aan de vergetelheid verdient ontrukt te worden. Een schip strandde op de kust en het bleek onmogeljjk het met een reddingboot te bereiken. Men was ten einde raad en zag reeds met schrik het oogenblik naderen, dat al de onge lukkige schipbreukelingen door de zee verzwol gen zouden worden. Op dat oogenblik trad een jonkman uit de menigte angstige toeschouwers en hjj zeide een voudig: »Ik zal 't doen. Bindt mjj een lijn om het lijf en een flambouw om het hoofd.* Deze woorden van den dapperen jongeling, een Egmonder van geboorte, maakten diepen indruk, maar men begreep, dat hjj de eenige kans tot redding bood. Weldra wierp hjj zich onvervaard in de woeste branding en werkeljjlc, hij slaagde er in de lijn over te brengen, zoodat verscheidene personen gered konden worden. Uit Zuidlaren wordt aan de Asser Courant* gemeld Een nog zeer jonge, in gezegende omstan digheden verkeerende vrouw, pas ruim 20 jaar oud, plaatst hare kinderen, 3 en 1 jaar oud, in een wagentje en legt een briefje op tafel, waarin zjj meldt, dat zjj zich met hare kinde ren gaat verdrinken in de Nieuwe Wijk, ruim een half uur van Zuidlaren verwjjderddaar aangekomen hecht ze nog een brief op het kus sen aan wien de wagen toebehoort en werpt zich daarna met hare beide kinderen in 't water, waaruit ze later alle drie levenloos werden op gehaald en naar hun woning terug gebracht. Naar men zegt, moet de oorzaak bestaan in oneenigheid met haar man.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2