Zij, die zich met 1 Januari on dit alaemeen qelezen blad abonneer en, ontmnaen Keizerin Frederik Leeft te Stieglitz voor i 00,000 mark een terrein gekocht, waarop zij een ge sticht voor gevallen vrouwen zal laten bouwen. Het Duitsche woud is de lieveling van het Duitsche volk. Dichters hebben het tallooze malen verheerlijkt en oorlogen zijn om zijn bezit ge voerd. De waarde der Duitsche 'oosschen in klin kende munt te berekenen, is moeielijk, maar bij benadering niet onmogelijk. Van de 311 millioen hectaren bosch, die in Europa nog bestaan, bezit het Duitsche rijk er 13.9 millioen. Op enkele plaatsen van Duitschland is de kapi- taalswaarde van bepaalde woudstreken berekend; o. a. schatte men die in het koningrijk Saksen op 292 millioen Mark. Naar deze schatting zou de kapitaals waarde van alle bosschen in Duitsch land, in eene ronde som, 24 milliard en Mark bedragen. Een aardig nationaal vermogen, dat, dank zij de betere voorzorgen der moderne hout vesterij, voor het verste nageslacht behouden kan big ven. Te Altenheim, aan de oevers van den Rijn gelegen, heeft een treurig ongeluk plaats ge had. De burgemeester der plaats had zich met rijf gemeenteraadsleden en twee boschwachters per bootje naar een nabij gelegen bosch bege ven, ten einde de boomen aan te wijzen, welke gehakt moesten worden. Op de terugkomst ge raakte het bootje, tengevolge van den mist, in het ongereede en zeven van de acht personen kwamen in het water om. Een gemeenteraads lid heeft zich door zwemmen kunnen redden. Een rivier onder den grond is ontdekt nabg Hirschberg (Silezië). De rivier heeft een diepte van bjjna twee meter en een breedte van 150 meter op sommige punten. Rothschild Yan Parijs heeft van de Russische Regeering concessie gevraagd voor groote ter reinen in Centraal-Azië, waarop hij katoen wil laten planten. Het plan is gemaakt om in Sept. 1889 een bedevaart van 10.000 werklieden uit Frankrijk naar Rome te organiseeren, onder leiding van den Bisschop van Rheims. Te Laeken is een notaris in hechtenis geno men, wiens handelwijze een aantal klachten had uitgelokt. Het eerste onderzoek bracht een tekort aan den dag van meer dan 300.000 francs. Al de bedienden en eene menigte andere getuigen worden voortdurend ondervraagd. De notaris werd tusschen twee gendarmes naar zijn bureel gebracht om ondervraagd te worden. Levi, de eigenaar van de Daily Telegraph«, liet alleen aan onroerende goederen 525,000 pd. st. dat is 6,300.000 gld., na. Te Londen loopt het gerucht, dat reeds last is gegeven voor 800.000 pd. st. meer aan ge weren en ammunitie voor de marine te bestellen dan het Parlement toestond. Alle Russische spoorweg- en politie-beambten hebben last gekregen koningin Nathalie, wanneer zg de Russische grens passeert, op dezelfde wijze te behandelen alsof zg een Russische Grootvorstin ware. Uit St. Petersburg wordt aan Daily Tele graph* gemeld, dat de Czaar zich sterk verzet tegen elke handeling, in verband met de Per zische aangelegenheden, waaruit verbittering in de verhouding tusschen Rusland en Engeland zou kunnen voortspruiten. Een nieuw spoorwegongeluk wordt gemeld op de lijn RomnyerWarschau. Door het bre ken van een rail, die half vergaan was, ont spoorde de expres, die uit Warschau kwam. Een machinist werd terstond gedood. Drie rei zigers bekwamen slechts weinig letsel. De twee machines en elf wagens met goederen zijn ge heel verbrijzeld, doch daarop liepen de perso nenwagens zich vast. De schade is aanzienlijk. Siberië is een der rijkste en schoonste van de nog onontwikkelde landen der aarde, en het is bijna onmogelijk de schatten, die in dit reuzen- rjjk nog verborgen liggen, te berekenen. De grond is onuitputtelijk vruchtbaar en de oogst is zeer rijk. De Russen hebben zeiven geen juist begrip van dezen hun nationalen rijkdom en andere volken kunnen dien nog veel minder schatten. Wel verre van eene woestenij te zijn, is Siberië veeleer een noordelijk Australië, met grooter stroomen, reusachtige wouden en een rijkdom van mineralen, die voor de Australische geenszins onderdoet. Te Santa-Cruz, bij Mondonedo (Spanje), is Maandag tusschen 8 en 9 ure 's morgens, eene vreeselijke misdaad gepleegd. Vier personen zijn vermoord, namelijk de pastoor van Santa-Cruz, zjjn knecht en twee meiden. De pastoor en een der meiden waren opgehangen; men vond hunne ljjken aan eenen spijker, dien de booswichten »Yoor alle schatten der wereld niet!* Geertruida noemde haar woning. »Heb dank, lieve gezellin in mijn lijden. Uw hemel zal weer wolkeloos worden. Vaarwel, volg me niet. Ge zult spoedig van me hooren. Zoo stortte hij de kamer uit. (Wordt vervolgd.) in den balk van den zolder geslagen hadden. De twee andere slachtoffers hadden zij de keel af gesneden. Diefstal was naar alle waarschijnlijk heid de drijfveer der misdaad, te oordeelen naar de wanorde die in de pastorie heerschte; al de kasten waren opengebroken en de inhoud er van lag op den grond verspreid. De weduwe van den te Chicago vermoorden kapitalist SDell looft 50.000 dollars uit voor hen, die den moordenaar pakken. Volgens berichten uit Wady-Halfa is de Blanke Pacha nog steeds in de Bahr-el-Ghazal provincie en trekt hij noordwaarts. In militaire kringen te Caïro gelooft men dat het Stanley is. Plaatselijk Nieuws. WAALWIJK. Tot kantonrechter alhier is benoemd jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, thans griffier bij het kantongerecht alhier. DRONGELEN. Tengevolge van den onlangs plaats gehad hebbenden hoogen vloed was een groot gat gevallen in de kade van den buiten polder van Gansoijen, waardoor het rooien der boomen in de lanen van het voormalige kasteel aldaar moest gestaakt worden. Thans, nu de kade behoorlijk is gedicht, gaan de werkzaam heden weder geregeld voort en de meeste boo men liggen reeds geveld of zijn weggevoerd. Onze predikant, ds. W. van Asch, die pas bedankt heeft voor een beroep naar Herkin- gen, werd nu beroepen naar Stad aan 't Haringvliet. DOEVEREN. Gevallen van besmettelijke typhuskoortsen hebben zich hier voorgedaan, o.a. ten huize van ds. Sin Dijkstra. GANSOIJEN. Door den doorbraak der kade langs het Oude Maasje, is de gemeenschap over de brag alhier eenige dagen gedeeltelijk gestremd geweest. Iemand met paard en kar geraakte bij die gelegenheid den weg bijster, kwam in eene diepe sloot terecht en zou waarschijnlijk veron gelukt zijn, als niet eenige arbeiders spoedig waren toegeschoten en hem met den schrik en een nat pak deden vrijkomen. De werkman A. v. d. B. had dezer da gen het ongeluk, zich bij het opmaken van hout alhier zoodanig aan de pols te verwonden, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. BRAKEL. Vrij dag-avond had de werkman A. Duijzer het ongeluk, met een bootje met lies beladen te zinken. Hij had het geluk, op de lading te blijven drjjven, totdat spoedig aan gebrachte hulp hem uit zijn benarden toestand verloste en de man met een nat pak en den schrik vrij kwam. BAARDWIJK, 6 Dec. Binnen eenige dagen zal de heer A. Bekaar, ingenieur van 's rijks waterstaat, deze gemeente bezoeken, orn gege vens te verzamelen voor de nijverheidsstatistiek. GENDEREN, 9 Dec. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv, Gemeente alhier, is tot notabel herkozen de heer Antonie Brander- horst .A.Z WOUDRICHEM, 10 Dec. De heer Nelis- sen, marechaussee alhier, is bevorderd tot bri gadier bjj hetzelfde wapen. Van de 6, die tot brigadier bevorderd werden, behaalde genoemde heer Nelissen no. 1. WERKENDAM, 10 Dec. J.l. Zaterdag ver maakte zich de 9-jarige Gijsbertus Cornet op het plein aan het eind van het dorp met glij den door zijn vaart gleed hij te ver door en viel in de haven vóór de sluis, met dat gevolg dat hij door een der slakken aan de andere zijde der sluis bovenkwam. Zekerlijk zou hij verdronken zijn, indien W. Kieboom niet ter redding was opgedaagd. DUSSEN, 8 Dec. Gisteren had hier weder een treurig ongeval plaats op het werk voor den Maasmond, onder deze gemeente. De locomotief kwam aangereden' en moest met zijne kap onder dien van den excavateur passeeren. Het verschil in hoogte, slechts 5 cen timeters, maakte dat de minste schuine stand van een van beiden eene botsing tengevolge moest hebben, hetgeen alstoen ook plaats greep, waarbij de machinist van de locomotief zóó ernstig inwendig werd gewond, dat hij H nur later overleed. De stoker, die het ongeluk zag aankomen, wist zich nog door er af te springen te redden, hetgeen hij zonder letsel volbracht. Binnenland. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat Z. M. de Koning den hofarts J. Vlaanderen Cz. een zil veren servies op zilveren blad als Sint-Nicolaas- geschenk heeft vereerd. Door den Minister van Waterstaat is aange kondigd een wetsontwerp tot onteigening van gronden voor den bouw van een nieuw spoorweg station te 's Hertogen bosch. Naar aanleiding van de opmerkingen in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de postbladen geuit, betoogt de Minister van Water staat in zijn antwoord, dat voor de verzending van berichten tegen verminderd port de brief kaarten kunnen dienen. Er bestaat echter niet de minste aanleiding om >postbladen,« die in elk opzicht de plaats van een brief vervullen, aan een lager dan het gewone briefport te onder werpen. Het vermoeden, dat in Oostenrijk voor dergelijke formulierberichten slechts 3 cents wordt geheven, is niet juist. In alle landen, waar de bedoelde formulieren onder de benaming van »carte-lettre,« »mot a la poste,* letter-sheet,»kartenbrief,« zijn in gevoerd, wordt daarvoor het gewone briefport ingevorderd. Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal weder gelegenheid bestaan tot overbrenging per tele graaf van nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer der Nederlandsche Rijkstelegraafkantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaarten, voor zien van een stempelafdruk van het kantoor vau afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e.k., bij alle Rijkstelegraafkantoren verkrijgbaar, tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten, kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle Rijkstele graafkantoren ter overseining worden aangebo den naar plaatsen, waar Nederlandsche Rijks telegraaf- of telephoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van af zending wordt ambtshalve medegeseiud. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, geschiedt, indien eenigszins mogelijk, op 1 Janu ari, zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Bezorging buiten den gewonen bestel- kring der kantoren vindt niet plaats. Een ontwerp tot wjjziging van eenige bepa lingen der wet op de brievenposterij is in be werking. Daarin zal worden opgenomen een bepaling tot verhooging van het maximum gewicht voor couranten, die aan een port van i ct. zjjn onderworpen. Er heeft zich uit de hoogst geplaatste officie ren der zeemacht een commissie gevormd, om op het graf van den bekenden Jacob Hobein een waardig gedenkteeken te plaatsen op het kerkhof te VJissingen, waar hij dit jaar werd ter aarde besteld. Te Utrecht is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van anti-revolutionaire bla den. Een bond van organen der anti-revolutionaire partij werd opgericht, onder den naam; »Bond der Anti-revolutionaire pers.Alle bladen, die op den grondslag van »het Programstaan, kunnen zich bij den Bond aansluiten. Eerstdaags zullen te Scheveningen proeven genomen worden met vuurpijlen van hoogeren druk, afkomstig van de pyrotechnische school te Delft. Te beginnen met 2 Februari e.k., zal het station te Roosendaal (N.-Br.) electrisch verlicht worden. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Dat zien de Veluwsche papierfabri kanten meer en meer in en veranderen hun waardeloos geworden fabrieken in wasch- en bleekerjjen. Met circa 25 is dat reeds het geval zij hebben vóór: le hun helder water, 2e hun kostelooze waterkracht, 3e hun ruim terrein voor bleekveld, terwijl ten 4e hun personeel bekend heid met de taak zeer te stade komt, daar ze vroeger de vuilste lompen tot een helder wit blad papier wisten te herscheppen. Glansrijk hebben zg de vorige maand weder bewezen, dat zij der concurrentie, hoe fel ook, het hoofd konden bieden bij de jaarlijksclie aanbesteding- der garnizoens nachtlegergoederen. Ook de locaal- spoor DierenHattem brengt veel bij tot het welslagen dier ondernemingen. Het bestuur der Ver. voor Christelijk Natio naal schoolonderwijs maakt bekend, dat de Ver- eeniging in grooten nood verkeert. Het reservefonds is uitgeput. De jaarlijksche uitgaven bedragen pl. m. f 30.000. De hoofdcommissie acht zich verplicht dezen toestand bloot te leggen. De heer C. van der Want Gz., pijpenfabrikant te Gouda, heeft den Koning aangeboden een door hem zelf geboetseerde pijp, waarvan de kop het Prinsesje voorstelt. Z. M. betuigde den heer v. d. W. zijn dank. Te Halfweg zal dezer dagen een vergadering worden gehouden van belanghebbenden met het doel voor gemeenschappelijke rekening iemand naar de Argentijnsche republiek te zenden, die aldaar den stand der behoefte enz. grondig zal onderzoeken en hiervan later in een publieke vergadering zijn bevinding zal mededeelen. Naar de »N. R. Ct.« van goeder hand ver neemt, zijn er bij het Ministerie van Justitie plannen in overweging, om te Rotterdam een nieuw gerechtsgebouw te stichten aan den Noord singel, op het terrein vóór de cellulaire gevan genis. Het blad oppert groot bezwaar tegen het vestigen van dit gebouw in dien uithoek der stad, aan de uiterste grens van het bebouwde deel der gemeente, zoover mogelijk van de kan toren en niet eens aan een der tramlijnen ge legen. Bij den Rotterdamschen Gemeenteraad is thans weder aanhangig een voorstel van B. en W. tot aankoop van 3| II.A. land, gelegen in den polder Cool. Deze landerijen vormen met vroeger reeds door de gemeente aangekochte, een deel van het grondgebied, dat de bebouwde gedeelten van Rotterdam en Delftshaven scheidt. De gemeente heeft dun ook voor de toekomst het plan door middel van een stratenplan beide stadsgedeelten meer tot een geheel te maken. De gemeente zal nu weldra voor een waarde van ruim een millioen aan landerijen aldaar hebben aangekocht. Met de »Vereenigde Eindhovensche Lucifers fabrieken* schijnt het tegenwoordig niet te vlot ten. De werkuren worden beperkt en, blijkens gedane mededeelingen, zal een der fabrieken met Nieuwjaar gesloten worden. Dat op Sint-Nicolaas de bodem met sneeuw bedekt is, behoort niet tot de zeldzaamheden; maar dat in de grasperken te Arnhem tallooze madeliefjes bloeien, is een merkwaardigheid, die wel vermelding verdient. Aan het bureau der Wageningsche Ct.c werd het volgende toegezonden: Siberie, den 3 van Wintermaand '88. In den stikdonkeren nacht, die mij nu omgeeft, beroofd van zonnestraleii en natuurlijke warmte, heb ik vroeger gejuicht, toen de loftrompet gestoken werd over de commissie, die zich ten doel heeft gesteld om het liefelijk gelegen Wageningen door verfraaing, nog aangenamer te maken. Thans huiver ik, daar mij door de snelpost me- dedeeling werd gedaan, dat in datzelfde Wage ningen 125 kinderen ronddolen verstoken van onderwijs, 't Is onbegrijpelijk! In dat Wage ningen? 't Is immers nog hetzelfde W. dat in 't hartje van het beschaafde Nederland ligt? 125 kinderen verstoken van onderwijs, in eene plaats, waar de Raad voor nog geen 30 meis jes, kinderen van welvarende ouders, een school met hoofdonderwijzeres en een tweetal hulpon- derwgzeressen beschikbaar stelt? Dat dertigtal zijn zeker residatjes of roosjes in de knop, en de 125, onmeedoogend verstootenen, zeker dis tels en brandnetels. Zg ontsieren de gemeente met haar rondloopen in 't schoone plantsoen. Mag ik der verfraaings-commissie dat 125-tal aanbevelen om er een keurig perk van te ma ken, in den vorm van eene school, tot ver meerdering der scholen, die immers een sieraad van Wageningen zijn geweest? Die commissie zal dan de hulde blijven genieten van een mee- warigen Siberiaan, Sedert Woensdag 5 tot Vrijdag 7 December, is aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 9 zalmen van 17 tot 37 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,77 tot 1,92. Van 5 tot en met 7 December werden ter markt te Kralingen aangevoerd 190 winterzalraen, prijs per 5 ons f 1,90 a f 2,20. De zalmvangst op de Beneden-Waal heeft den laatsten tijd zeer slechte uitkomsten opgeleverd. In het vischwater der gemeente Gorinchem werden gedurende de afgeloopen week volstrekt geene zalmen en te Woudrichem slechts ééne zalm ge vangen. In het Brakelsche vischwater, dat op groote schaal van wege de firma Schetselaar Co. te Gorinchem bevischt wordt, en tegenwoordig als het beste der rivier kan beschouwd worden, werd eveneens sinds eenige dagen geen enkele zalm bemachtigd. Vandaar dat de prijs der zalm tot f2.10 per K.G. gestegen is. Men schrijft uit Vuren: Donderdagmorgen kwamen de heeren Vonck en Geermans uit Gorin chem, voorzien van de noodige hengellatten, kleine vischjes voor aas enz. per stoomboot »Suzanna« te Zuilichem om aldaar in een binnendijks lig gende wiel te hengelen, alwaar zg een buiten gewone vangst hadden van zevenendertig pond snoek, waarmede zij des namiddags per »!Suzanna« naar Gorinchem terugkeerden. Iemand uit Barrad eel (Friesland) verkocht een gewone duif aan een handelaar te Harlingen, die het beest naar Londen afzond, waar het behouden en wel aankwam. Daar weder losgelaten, gevoelde de duif zich blijkbaar niet op haar gemak, althans de eigenaar te Barradeel vond haar later in het hok terug, na een reis over Noord- en Zuiderzee. Te Amsterdam wordt verwacht Mrs. Parson, de weduwe van een der te Chicago opgehangen anarchisten; zij zal in het Volkspark een rede voering houden, vermoedelijk met Croll als tolk aan haar zijde. De eigenaar der terreinen te Amsterdam, onder den naam van Volkspark bekend, heeft het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond doen weten, dat de terreinen na Februari e.k. niet meer wor den verhuurd. Bij gelegenheid eener vergadering, door pas toor Brouwers belegd ter zake van de protest beweging hebben te Amsterdam ernstige wan ordelijkheden plaats gehad. In de zaal waren een aantal socialisten aan wezig, die op allerlei wijzen den spreker beletten voort te gaan. De heer Brouwers brak toen zijne rede af, en sprak de vergadering met waar digheid toe. In naam der vrijheid waarop elk Nederlander te recht roem draagt, verzocht hij voor zich en zijne medekatholieken de vrijheid om te spreken over hetgeen hun allen na aan het hart ligt. De kaart, die ieder noodig heeft, om toegang te verkrijgen, drukte ten duidelijkste het doel der vergadering uit; hij verzocht der halve diegenen, die niet met dat doel instemden, de zaal te verlaten, (De socialisten hadden een 600-tal weten te verkrijgen, die zonder erg door het comité waren afgegeven.) De toespraak van den heer Brouwers had

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2