„DE LI1TGE." Tandarts, r Billarfcfabriek Sigaren-Depót, Aierilaanscle ORGELS, GORINCHEM. w Chr. KUIJK, Oppert 148. Rotterdam. Engstraat, Heusden. de nog in deze maand verschijnende nummers a r at is franco Dost» HOUTHANDEL. stoom-ïootzaierü en scïarajj De Notaris Yerberxe, BOUW- en WEILANDEN, GBIENDLAND, WEILAND, St. Jacobs Maaidropls. 's Bosch, Postelstraat, te GOUDA, Repareeren van Stoombooten en Baggervaartuigen. J. BOEREN, J. van der Tak Co., HooptazeiMe 32, Mtriai. echter geen gevolg. Telkens als hij met de voor lezing van het telegram wilde voortgaan, be letten de socialisten door gefluit en ander tumult hem voort te gaan. Eén hunner waagde het, het beeld van paus Leo een slag in bet aange zicht te geven, waarop de katholieken en andere weigezinnen dat beeld tegen verdere beleedigin- gen wilden vrijwaren. Dit gaf het sein tot eene onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp mee stoelen en tafels, deelde stompen uit, drong tegen elkaar op, onder luid geschreeuw en protest, smeet de glasruiten in, en het einde was, dat de opeen gepakte menigte zich uitwegen zocht door de verschillende deuren. Een inspecteur van politie (volgens bevel waren er geen agenten in de zaal geposteerd) trad met den blanken sabel tusschen een hoop vechten den voor de tribune, en scheidde hen. Toen eenige oogenblikken daarna een detachement agenten de zaal binnendrong, was zij al haast ontruimd. Het spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voortgang had. Enkele arrestatiën zijn gedaan. Van ernstige ongelukken is niet vernomen. In de zaal is alles kort en klein geslagen. Patrouilles politie handhaven de orde op het Leidsche Plein. In verband met de helsche pogingen om twee hooggeachte Amsterdamsche ingezetenen met hun huisgenooten ongelukkig te maken of van het leven te berooven, deelen wij mede dat volgens een der Amsterdamsche bladen de vlam reeds uit het kistje sloeg, toen de heer Stork het opende. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest de schuif onmiddellijk dicht te doen, waardoor de lont uitdoofde. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden de gevolgen voor hem en zijn huisgezin, dat bij de opening tegenwoordig was, niet te berekenen zjjn geweest. Het kistje bevatte het volgende versje: »Dit is voor den Commissaris, »'t Is voorwaar geen drommedaris, »Men kan 't niet eten met een vork >Wat is het dan, mynheer Stork?* Bij den geweerhandelaar Donaggy, moet, naar men zegt, een dag te voren door een meisje eenige kilo's buskruit zijn gehaald. Nog verneemt men dat het meisje, dat Dins dagavond bij den geweermaker Donaghy van Egmond op den Nieuwendijk te Amsterdam het kruit haalde, dat voor den aanslag op de h.h. Jolles en Stork moest dienen, was de dienst bode van een zijner vakgenooten, den geweer maker C. A. Wunnenberg in de Zoutsteeg. Deze, zelf geen voorraad genoeg hebbende om aan de aanvrage van drie personen, die zich successievelijk om kruit bij hem hadden aange meld, te voldoen, zond deze dienstbode naar den heer Donaghy met het bewuste door hem ge schreven briefje: »5 pond gewoon kruit a f0.60.« De bedoelde personen, waaronder zich ook bevond een jongen van 18 jaar, gaven allen voor dit kruit noodig te hebben, omdat zij naar de Argentynsche republiek gingen. De bewuste jongen was zelfs zeer teleurgesteld, omdat hij slechts de helft kreeg van hetgeen hy gevraagd had; hij zou later om de andere helft zijn terug gekomen, maar verscheen niet meer. Men acht het in Amsterdam zeer wel moge lijk, dat de snoode daad het werk is van iemand, die Woensdag met de Zaandam* naar de Ar- gentijnsche republiek is vertrokken. Intusschen heeft men nog geen zekerheid en wordt door de politie een ijverig onderzoek ingesteld, waar bij de burgerij haar natuurlijk zooveel mogelijk ter zijde staat. Door enkele particulieren te Amsterdam is aan het hoofd der politie aldaar eene som van f 2000 aangeboden, uit te betalen aan dengene, die aanwijzingen doen kan, waardoor men den bedrijver van den bekenden snooden aanslag, op St. Nicolaasavond gepleegd, op het spoor kan komen en ontdekken. Waarschijnlijk zal dit aanbod worden aangenomen. Voorts is nog bekend geworden, dat 1.1. Dinsdagavond ook nog bij een anderen buskruitverkooper eene hoeveelheid van 5 k.G. buskruit is gekocht door een man, die mede tot dusver onbekend is ge bleven. Algemeene verspreiding van de afbeelding der handschriften, zoo van het bestellingspa- papiertje als van de adressen, zou wellicht tot de opsporing kunnen bijdragen. Er mag niet worden gerust, voor dat de be drijver van deze in ons land tot dusver geluk kig éénige navolging der internationale dyna- miet-mannen, in handen der justitie is. Naar men zegt is nog bij een derde autori teit te Amsterdam (volgens het Handelsblad* bij den burgemeester) op St. Nicolaasavond een dergelijk kistje bezorgd. Deze zaak wordt ech ter geheim gehouden. Het schip, dat tusschen Urk en Lemmer ge zonken is, is gebleken te zijn het beurtsehip Zaan damGroningen. Van de opvarenden is niets be kend. Met de lichting van het schip, tusschen Urk en Schokland gezonken, zal vermoedelijk spoedig worden aangevangen. Een braaf arbeidersgezin te Middelburg, dat zich lang niet in weelde baadt, nam uit mede lijden een acht-en-dertig jarigen neef op, ver schafte hem spijs en drank en hielp hem zoo veel mogelijk om den kost te verdienen. Hij genoot het volste vertrouwen, zoo zelfs dat de zoon des huizes neef, die er eens kranig wilde uitzien, zijn gouden hemdsknoopen in gebruik afstond. Neef sierde er zich mee en haastte zich om ze te verkoopen. Hiermede nog niet tevreden stal hij, terwijl de familie uit werken was, uit een kabinet een paar gouden strikken, een gitten halsketting met gouden slot en een bijbel met zilveren beslag, dat alles den weg der gouden knoopen opging. Der politie gelukte het den ondankbaren kerel op te sporen en in hechtenis te nemen. Ook de ontvreemde voorwerpen zijn door haar opgespoord. Te Margraten (L.) heeft men een welingericht dievenhol ontdekt. In eene weide van den rente nier W. Coenen heeft men, bij het wegruimen eener oude hooimijt, eene hoeveelheid breekwerk- tuigen, een geweer en meer andere voorwerpen gevonden, welke meerendeels van diefstal afkom stig waren. Het binnenste gedeelte der mijt strekte aan de dieven tot eene veilige schuilplaats. Thans verklaart men zich ook de talrijke dief stallen, welke in den laatsten tijd aanhoudend in dat dorp werden gepleegdhet blijkt, dut men hier met eene welgeorganiseerde bende te doen heeft. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Te Scheveningen is ter hoogte van den vuurto ren aangespoeld een aldaar tot heden onbekende zeevisch. De vinder, een matroos, is met zijn cu riositeit naar 's Hage gekomen, om hem hier en daar te laten bezichtigen. De visch heeft den vorm en de grootte van een tarbot, buitengewoon dik vleesch en een schoon gekleurde huid. Een 63-jarige vrouw is te Stolwijk gewurgd gevonden. Laden en kasten waren geopend. Drie bedelaars zijn, als verdacht de misdaad gepleegd te hebben, te Schoonhoven opgepakt en naar Rot terdam overgebracht. - Een tram-locomotief deed te Edam een paard zoodanig schrikken, dat het aan het hollen ging en dood neerviel. - By het omhakken van een boom in een dennenbosch bij Bergen-op-Zoom kreeg een 15-jarig meisje den vallenden stam op het hoofd, met het gevolg, dat zij op de plaats dood bleef. - Te Dokkum is door het losschieten eener jaaglijn, die achter een paal was vastgeraakt, een meisje van 20 jaar in de vaart geslingerd en verdronken. Te Groesbeek is een spoorwegbeambte onder den trein naar Kleef geraakt. Beide beenen werden hem afgesneden en eenige uren daarna overleed hij aan bloedverlies. - Een landbouwer viel te Lonneker van een zolder op een kuip. Kort daarop overleed hij. De ongelukkige laat een vrouw met 3 kinderen na. - By een beetwor telsuikerfabriek te Breda is een werkman tus schen de buffers van 2 waggons geraakt en inwendig zoo zwaar gekwetst dat hy kort daarop overleed. Aanbestedingen. Op Woensdag 19 Dec., des voormiddags ten 11 ure, zal aan het gebouw van het Departe ment van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Gravenhage worden aanbesteed 1. Het maken van een dubbele veerknechts- woning onder de gemeente Herpt en Bern, pro vincie Noord-Brabant, behoorende tot de wer ken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. (Raming f 6440.) 2. Het maken van een stalen stoompont en twee ijzeren pontons, ten behoeve van het Kei- zersveer, onder de gemeente Raamsdonk, provin cie Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, in twee perceelen of in massa. 3. Het maken van twee havens en bijko mende werken ten behoeve van de stoompont- verbinding te Keizersveer, onder de gemeente Raamsdonk, provincie Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uit monding der rivier de Maas. (Raming f 38,900 4. Het uitvoeren van werken tot verzeke ring van de vaargeul in de rivier de Oude Maas, tusschen de kilometerraaien 120 en 123, onder de gemeenten Zwyndrecht, Groote Lindt en Dub beldam, behoorende tot de werken der Dordtsche Waterwegen. (Raming f11,750.) Ingezonden. Vrijdag hield de Dames-Vereeniging Dorcas te Heusden, hare jaarlijksche uitdeeling. Bedeeld werden 25 huisgezinnen uit Heusden, Oud-Heusden en Herpt. Evenals het vorige jaar kwamen de belang hebbenden in de consistoriekamer bijeen, waar ds. Wielandt hen toesprak naar aanleiding van I Cor. 13. Nadat zij op chocolade waren onthaald, wer den hun de volgende kleedingstukken uitgereikt 12 lakens, 28 sloopen, 12 vrouwenhemden, 12 manshemden, 14 meisjeshemden, 8 jongenshem den, 6 vrouwenbroeken, 10 mansbroeken, 12 meisjesbroeken, 6 zwarte rokken, 6 paren vrou wenkousen, sokken en kinderkousjes en 8 wollen doeken. De Vereeniging dankt langs dezen weg de milde gevers, die haar in staat stelden dit liefde werk te verrichten, en hoopt door hunne mede werking, ook dit jaar weder met dezen arbeid te kunnen voortgaan. Het Bestuur: Mevrouw Wielandt-Abendroth, presidente. Mevr. Scholten-Berman, vice-presid. Mevr. Van Gorkom-Yan den Bosch, secretaresse. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Al laat men den Teller onveranderd, de breuk wordt grooter en hooger in waarde, wanneer men slechte den Noemer kleiner maakt; de be geerten inkrimpen en kleiner maken is de weg om een grooter breukdeel geluk deelachtig te worden. De meeslen zien meer op tegen 't verlichten van hun beurs, dan tegen 't bezwaren van hun geweten. De dichters gelijken de eenzame boden, die in den vroegen wintermorgen als de haan be gint te kraaien, het eerst de voeten zetten op de besneeuwde paden om den weg voor anderen te banen. Heeft de geest geen bepaald doel, dan ver dwaalt hij. Men is nergens als men overal is. Groote geesten zijn niet degene, die minder hartstochten en meer deugden hebben dan ge wone menschen, maar die een hooger doel na streven. De domste versieren zich altijd het meest, evenals de domste dieren, de insecten ook het bonste zijn. Tegenover do mm en en dwazen bestaat er slechte een middel om ons verstand aan den dag te leggen en dat is: zwijgen. De dood is slechts een verandering van wo ning voor de ziel, die het lichaam verlaat. Zij is de intrede in een ander en beter leven, waar van de henielsche dageraad dikwerf reeds het aangezicht des stervenden verheerlijkt. Wanneer er een heengaat naar het betere land, ontstaat er eene leegte in de wereld kleiner of grooter al naar den stand en beteekenis van den doode maar snel is de leegte dichtge groeid, sneller nog dan het gras op het graf slechts de leegte in het hart groeit niet dicht als de wond ophoudt te bloeden, bloeit er een lieflijk aandenken uit op, schooner dan de rozen op het graf kunnen ontluiken. Gemengd Nieuws en Allerlei. Men smelt gelijke deelen pik en gutta percha in een ijzeren pot, mengt ze goed dooreen en zal dan een uitstekende lym hebben, die men telkens bij het gebruik laat smelten en warm aanwendt. Laura (bij het afscheidnemen van haar geliefde) Als ik niet eens in de acht dagen een postwissel van je ontvang, dan is dit een bewjjs dat ge mij ontrouw zijt geworden. Marktberichten. HEUSDEN, 8 Dec. Grasboter f 0.55 a f 0,60 per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 8 a 9 cent per stuk. 's-HERTOGENBOSÜH, 10 Dec. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 200 vette kalveren en 48 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 50 a 56 ct., 2e kw. 46 a 50 ct., 3e kw. 40 a 46 ct. per kilo. De vette var kens golden 46 a 50 ct. per kilo. Den 10 Dec. was de prys der boter 0.90 tot 1.10 cent. GORINCHEM, 10 Dec. Aangevoerd 178 runderen. Zware Kalf vaarzen f 000 a f000. Kalf koeien f 180 a f 260. Kalfvaarzen f120 a 200. Melkkoeien f 120 a 180. Vaarkoeien f80 a f 120. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. Guiste Vaarzen f90 af 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f 50. 5 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 30 vette varkens, van 18 a 21 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 a f 00. 222 biggen, f 5.00 a f 10 per stuk. Boter 45 a 55 c. per half kilo. Eieren f 1.80 a f 2.00 per 26 stuks. Kippen f 0.70 a f 0.80 per stuk. HARD1NXVELD. Aan de vischmarkt alhier zijn van 3 tot 9 December verkocht: 4 win- terzalmen, van f 2.07 tot f 1.77 per 5 ons. ROTTERDAM, 10 December. Op de veemarkt waren heden aangevoerd202 runderen, 46 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalv., 903 schapen of lammeren, 626 varkens, 0 biggen, 0 bokken, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 68 ct., 2e kw. 64 ct., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren le kw. 95 ct., 2e kw. 90 a 80 ct., 3e kw. 00 ct., schapen le kw. 60 ct., 2e kw. 52 ct., alles per kilo; varkens le kw. 22 a 00 ct., 2e kw. 20 a 00 ct., 3e kw. 18 ct., licht soort 19 a 20et. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 6.00 a 0.00. Overin. dito f 6.20 a 6.50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 9.00 a 0.00. Aange voerd 2 partijtjes. Zoetemelkscke kaas f 19 a 22.50 per 50 kilo. Aanvoer 16 partijtjes. WATERHOOGTE KEULEN. 7 Dec. 2.54 M. boven 0. 8 Dec. 2.43 M. 9 Dec. 2.34 M. 10 Dec. 2.26 M. WEERBERICHT, (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Veranderlijke wind. Advertentiën. te D u s s e nzal aldaar, ter herberge van C. HUIGEN, op Donderdagen 13 en 27 Decem ber 1888, telkens voormiddags 10 uur, in 't openbaar VEILEN en VERKOOPEN: a. 7.87.30 Hectaren onder Dussenin 5 koopen. b. te in 55 Aren onder Dussen. WEILAND, onder Meeuwenin 5 koopen. onder Veen. Breeder bij billetten omschreven. Te Heusden bij den heer M. J. ROOIJ- AKKERS, Grossiers. is alle werkdagen te spreken VAN ÏO TOT 3 UUR. is speciaal ingericht voor het "Vijzeldoli en Dwarshelling. IJzersteentegels, METSELMATERIALEN Engelsche IJzeraardenBuizen Lekkerkerk, Rotterdam. Hertekade.9 ZEER BILLIJKE PRIJZEN! Bijzondere aanbeveling verdienen de merken: Nederland per stuk 2 ct. p. m. f 19.00 LaFlordeJouquinLanza 2^ - 24.00 Dona Elvira 3 - 29.00 Puike Havanna a 7 en 10 ct. per stuk. Kistjes van 25 en 50 stuks in diverse merken verkrijgbaar. Stoomfabriek van Amerikaansehe Or gels, waarvan toon en constructie is als van de beste eenvoudigste Am. Orgels, maar in moderne gepolitoerde kasten in zwart-, noten- of palissander hout met lustres en handvatten. Prijs van f 65.en 10 jaar garantie. Geïllustreerde prijscouranten gratis ver krijgbaar. no O c. 9.32.40 Hectaren d. 1.72.40 Hectaren 500 jaar oude beroemde echte .^j|srhutzmarke:| Ongeëvenaard tegen maag en darmcatarrh, maagkramp en zwakte, koliek, zode in de maag, slecht riekenden adem, het zuur, oprisping, walging, braken, opzwelling, geel- zucht, milt, lever en nierziekten, hardlijvigheid enz. Nader omschreven in de bij iedere flesch gevoegde prospectus. Verkrijgbaar in bijna alle Apotheken en drogisterijen in flessclien A. 11. 0,(10, groote flesschen il. 1,20. Het boek „Ziekentroost" wordt op aanvrage gratis en franco aan ieder adres gezonden. Men wordt verzocht hetzelve per briefkaart of direct, of bij een der onder staande depothouders te bestellen. Centraal-Depot Dr. Bödiker Co., Emmerik. MN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3