Buitenland. Keizer Wilhelm is bezig met een beschrijving zyner reizen naar Petersburg, Stokholm en Kopen hagen. Deze zal iD druk verschijnen met eenige schetsen, door den keizer zelf geteekend. De Rijksdag heeft met algemeene stemmen, behalve die der sociaal-democraten, het wets ontwerp aangenomen betreffende de voorloopige werkzaamheden voor het oprichten van een nationaal gedenkteeken ter eere van keizer Wil helm I. De commissie van deskundigen heeft beslist, dat het gedenkteeken te Berlijn geplaatst zal worden, nadat dr. Römer een warm woord ten gunste van het ontwerp had gesproken. De Duitsche rijkskanselier zou ernstig onge steld zjjn. De opper-hofprediker en generaal-superinten- dant dr. Rudolf Kogel, ook in Nederland wel bekend, heeft zijn 25-jarig jubilé gevierd als domprediker te Berlijn. Met den ouden Keizer Wilhelm stond lig op hoogst vertrouwelijken voet, tengevolge waarvan hij dan ook bijna alle kerkelijke handelingen bij de Keizerlijke familie verrichtte, onder anderen het huwelijk van Prins Hendrik der Nederlanden met Prinses Marie van Pruisen inzegende. Hij was eenige jaren in Rus land en zes jaar alhier predikant der Duitsche gemeente. Ons klimaat was hem echter niet gun stig; Kogel was zijn stem kwijt en het duurde een jaar, alvorens hjj zich weer op den kansel kon doen hooren. Prins Alexander van Hessen verkeert in levens gevaar. Bjj Orsova in Hongarjje zjjn 30 personen ge beten door dolle wolven; de meesten stierven na hevig ljjden. Het officieele Bulgaarsche blad »Svoboga« voorspelt eenen algemeenen Europeeschen oor log en geeft den Balkan-Staten den raad, met Turkjje te confedereeren. Een bende van 65 roovers is gepakt te Szakos, een dorp in Hongarije. Zij hadden o. a. twee gezinnen vermoord. Het opmerkelijkst is, dat het hoofd der bende tevens bleek te zijn de eerste magistraat van het dorp. Volgens bericht uit Charleroi, heeft men ge tracht de spoorbrug Pillette, te Fontaine-l'Evèque, te doen springen. Daar men echter slechts het spoor van één dynamiet-patroon heeft gevonden (de schade was dan ook zeer gering), vermoedt men dat het de boosdoeners meer te doen is ge weest om schrik aan te jagen. De »XIXe Sièclespreekt de berichten van de Figaro* tegen omtrent de echtscheiding van Boulanger. Volgens de »XIXe Siècle* wilde mevr. Boulanger wel tot haar man terugkeeren, maar de generaal weigerde, voorgevende dat zijn le venswijze is veranderd en dat zjjn vele bezig heden hem niet toestaan de oude levenswijze te volgen. Mevr. Boulanger verzet zich tegen de door den generaal gevraagde echtscheiding. De hertogin Galliera vermaakte haar Hotel, rue de Varennes, dat met de kostbare kunst verzameling op 12 millioen frs. wordt geschat, aan het Oostenrijksch gezantschap te Parijs. Uit Napels wordt gemeld, dat twee jongelieden, leden van de republikeinsche vereeniging, door de politie betrapt werden op het oogenblik, dat zij de lont van een bom, die bij de deur van het Duitsche consulaat aldaar gelegd was, wilden aansteken. Gevat zjjnde, gaven zij hunnen naam op. Een hunner bleek toen een der vijftien per sonen te zjjn, die reeds tijdens het bezoek van keizer Wilhelm II te Napels gevangen waren ge nomen wegens de manifestatie met de roode strooibiljetjes. Jack-the-Ripper? Een man trad een restau rant binnen te Bermondsey (een deel van Londen) en vroeg een kop thee. Een meisje van 15 jaren bracht hem het gevraagdetoen zjj wilde heen gaan, volgde hij haar een sneed haar met een zakmes den hals af. Hoewel in een gevaarlijken toestand verkeerend, kon de gewonde een ver klaring afleggen. De dader ontkwam. Een duur paardje. De hertog van West minster verkocht »Ormonde« voor 17.000 pd. st. aan John Morris te New-York. In de gevangenis te Worcestor heeft een 70-jarige schoenmaker, die kreupel was, Samuel Crowther, de doodstraf ondergaan, wegens moord, gepleegd op een tuinman, die in een tuin tegen de stroopers de wacht hield. Met behulp van een stok strompelde de grijsaard naar de straf plaats, waar hij door de beulsknechts op het schavot werd gedragen. De dood trad onmid- delljjk in. Generaal Booth heeft aan de Regeering 15.000 pd. st. gevraagd, om het Heilleger te helpen in zjjn pogingen om aan ongelukkigen te Londen ■chuilplaats en voedsel te verleenen. De depots, die het Heilleger tot dat doel heeft opgericht, werken inderdaad goed. Zoo is er een bij het West India Doek, waar men voor 1 penny in een verwarmd vertrek slapen kan en voor 1 penny ook wat voedsel kan krjjgen. Booth wenscht het aantal depots uit te breiden. Wil de Regee ring het geld niet geven, dan zal hij een be roep doen op het publiek. Een schip, bestemd het snelstvarende der wereld op het oogenblik althans te wezen, staat te South-Brooklyn op de scheepstimmerwerf van Lennox op stapel. Zekere dr. Jackson beweert eene uitvinding gedaan te hebben, waardoor eene stoomboot 30 Eng. mijlen in het uur zal loopen, en laat naar zijne plannen een vaartuig bouwen. De bij zonderheden zijner uitvinding houdt hij geheim. In de nabijheid van Egersund is het Engelsche stoomschip Wartlepool,« naar Bergen bestemd en met graan geladen, verongelukt. Zeventien mannen vonden hun dood in de golven. Drie andere en de kapitein konden zich redden. Men zegt dat ruim 1,200.000 frs. zijn gesto len uit de kas van het bureau voor de staats schuld te Madrid. De nieuwe Russische leening werd twee en een half maal volteekend. De Parijsche beurs teekende voor een milliard honderd drie-en-zestig millioen francs. De Duitsche oppositie deed feite lijk de onderneming slagen. Volgens een statistiek, opgemaakt door het ministerie vun binnenlandsche zaken, bereikt het aantal branden in Rusland, Petersburg er niet bjjgerekend, in de laatste zeven jaren het cijfer van 40,000 per jaar. Meer dan 135,000 gebou wen zijn door de vlammen vernield en de schade wordt op 69 millioen roebel geschat. Er is te Chicago een poging gedaan om de groote distilleerderij van Shufeldt, staande in een zeer bevolkte buurt, door dynamiet in de lucht te doen springen. Men wierp een bom in de dis tilleerderij, die zwaar beschadigd werd. Ook de naburige woningen leden veel schade. Gelukkig schijnt niemand te zijn gewond. Naar een Amerikaansch blad bericht, heeft een pachters vrouw in Texas, Mrs. Hirsch, on langs zes kindertjes ter wereld gebracht. De jonggeborenen zijn allen gezond, maar buiten gewoon klein. De moeder, die verleden jaar van een drie ling beviel, was twee dagen na de groote ge beurtenis al weder op de been. Zulke grootsche dingen gebeuren, schijnt wel, alleen in Amerika. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 13 Dec. »Het Kruitmagazjjn zonder schildwacht*, dit hadden de oudste bewoners dezer gemeente nooit aanschouwd en is sints gisteren voor een ieder waar te nemen. Gisteren ging de laatste bezending kruit scheep en werd bewaking overbodig, waarom de wacht werd ingetrokken. Geen wacht noodig, maakt ook het detache ment infanterie doellooswaarom volgens som migen reeds deze week, volgens anderen bjj het einde der maand de infanterie onze gemeente gaat verlaten. De weinige artilleristen blijven nog voorloopig voor kleine diensten hier en dan rest ons weldra niets meer, dat aan garnizoen herinnert als een ledige kazerne, geschikt om 200 man te huis vesten, een ledig kruithuis, ledige arsenalen en een gedeeltelijk afgebrande hoofdwacht, die de schoone markt geheel ontsiert. Gisteren werd ons een potje petonia's getoond, die in den tuin van den heer Van der Ros in vollen bloei stonden. Ook op andere plaatsen werden zulke toonbeelden van een' zach- ten winter waargenomen. Bij ds. Van Buuren te Baardwijk staat o. a. een Aaronskelk, even eens op den kouden grond, in vollen bloei. Mocht de koude van den afgeloopen nacht vooreerst blijven voortduren, dan zullen die bloe men spoedig het veld moeten ruimen voor hare naamgenooten die de ruiten sieren. Een ongeluk komt zelden alleenDeze woorden meermalen in scherts gesproken, be vatten dikwijls veel waarheidook in het onder havige geval. De huisvrouw van D. Schujjt Jr., vroeger altijd even werkzaam, ligt in den laatsten tijd met een ongeneeslijke en hoogst pijnlijke kwaal ter neder. Heden middag werd deze deernis waardige toestand nog verhoogd door een ongeluk aan haren man en eenigen kostwinner overkomen. Bezig met het dragen van steenko len uit eene schuit, schoof hij uit, kwam met zijnen last op den rug op de zijkant van de schuit terecht en brak drie ribben. Mogen zij, die zich in menig opzicht in een veel gelukkiger toestand bevinden, ook eens aan dit ongelukkige gezin denken. De zucht om naar de Argentjjnsche repu bliek te verhuizen, is ook tot hier doorgedron gen. Naar wjj vernemen zullen twee gebroeders Sens in Maart a. s. ook derwaarts vertrekken. LAND VAN ALTEN ADe uitgezaaide garst en tarwe zijn zeer mooi voor den dag gekomen, vooral tarwe is dezen herfst hier veel gezaaid. Door de agenten der verschillende beetwor telsuikerfabrieken worden reeds contracten met de landbouwers gesloten voor het volgende jaar, tegen den prijs van f 11 per 1000 K.G. De handel en hooi is hier van zeer weinig beteekenisvoor klaverhooi wordt nog f 18 a f20 besteed; voor haverstroo f12 a f13 en voor tarwestroo f14 a f15 de 500 K.G. BRAKEL. Blijkens den daarvan opgemaak- ten maandstaat, bedraagt alhier op de open bare dagschool het aantal schoolgaande kinderen 198, terwijl van het herhalingsonderwijs 20 leerlingen gebruik maken. Het onderwijzend personeel bestaat daarvoor uit één onderwijzer en één onderwijzeres. De betrekking van hoofd dezer school is sedert 1 Aug. dezes jaars voortdurend vacant, zoodat de termijn van zes maanden, bij de Wet L. O. daarvoor toegestaan, spoedig ten einde loopt. (Zie de artt. 23 en 24 der Wet van 17 Aug. 1878, St. bl. no. 127. NEDERHEMERT, 10 Dec. De zang ver eeniging »Concordia« alhier, zal Woensdag 19 Dec. eene uitvoering geven in het school lokaal aan de Noordzijde. HER WIJNEN, 10 Dec. De zalmvisscherij alhier, die door de firma Schetselaar Co., van Gorinchem, uitgeoefend wordt, kan als de beste op de Waal beschouwd wordentoch werd in den laatsten tijd geen enkelen zalm bemachtigd. De schrale vangst werd aan de weinige in de rivier aanwezige zalm toegeschreven, doch door de normaliseering der rivier, door de aangebrachte kribben aan den Zuider wal, heeft men gepro beerd de zegen beneden de steenfabriek op te halen, hetgeen vrij betere uitkomsten zal ople veren, althans den eersten dag ving men niet alleen zalm, maar ook een partij prachtige snoeken. BABILONIëNBROElv, 12 Dec. Gisteren had M. Schelle alhier het voorrecht in den Duijl, onder Almkerk, eenen luchtballon te vinden, welke slechts eene hoogte had van pl. m. 50 cM. Aan den ballon was eene briefkaart bevestigd, welke vermeldde, dat de ballon den 9 Dec. te 's-IIage was opgelaten door juffrouw Lincoln. Aan het op de briefkaart gedane verzoek om opgave van de plaats der neerdaling is reeds voldaan. DRONGELEN. Tot ouderling bij de herv. gemeente alhier, werd gekozen J. Oerlemans en tot diaken J. Uijthoven. EETHEN. Herkozen als ouderling bij de herv. gem. M. Smits en als diaken J. Burghout. DUSSEN. Tot Secr.-Penningm. van het wa terschap »de Oude Zeedijk* is bij Kon. besluit benoemd, den heer L. Schneider alhier. NIEUWKUIK. Nog altijd ziet men hier hun kerend uit naar een stijging der hopprijzen, maar zij komt nog niet. Prijzen van f 6, f 8 per 100 pond worden nu en dan aanvaard door hen die gedwongen zijn te verkoopen. De meesten wachten echter betere tijden af. Of hun dit zal gelukken SLEEUWIJK. Een ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had kunnnen hebben, kwam zeldzaam gunstig terecht. Zekere S. v. Beek alhier stond op een ladder, schoof met een been uit en tus- schen de treden, viel gevolgelijk achterover en kwam met zijn hoofd in een sloot terecht. Zijn zoon een en ander bemerkende, snelde toe en voorkwam dat zijn vader in zijn gedwongen positie eenige oogenblikken later gestikt zou zijn. DALEM, 12 Dec. Daar de campagne aan de beetwortelfabriek te Gorinchem geëindigd is, en de glasfabriek te Vuren reeds eenigen tjjd stil staat, zijn velen in deze gemeente weer van goede en geregelde verdiensten verstoken. Dank het open weder tot heden, is voor sommige echter nog gelegenheid, om veldarbeid te ver richten. GORINCHEM, 13 Dec. Heden morgen circa Tl uur had de stalknecht van den heer Muller wonende in de Molenstraat alhier, het ongeluk dat hem een bos geperst hooi van af de zolder van het koetshuis waar hij werkzaam was ont viel en terecht kwam op het hoofd van een voorbijganger, iemand uit Arkel. Zwaar bloedende werd hij bewusteloos opge nomen en in het koetshuis gedragen, waar hem onmiddellgk geneeskundige hulp werd verstrekt. Binnenland. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan 's Konings commissax*issen in de provinciën de volgende aanschrijving gericht: Met intrekking der circulaires van mijn de partement, van 30 Aug. 1850, la. D, 2e afd., en 2 Juli 1875, no. 16, 2e afd., voor zoover daarbij wordt verzocht de inzendingen te be vorderen van afschriften der processen-verbaal van opening der stembriefjes voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, heb ik de eer UHEG. uit te noodigen, de burgemeesters van de hoofdplaatsen in uw gewest der in deze be trokken hoofdkiesdistricten te doen weten, dat die inzending voortaan niet meer wordt ver- eischt. De inzending van gemelde afschriften, voor zooverre zij de verkiezing van leden der Tweede Kamer betreffen, blijve plaats hebben. Het hoofdbestuur der Gelderseh-Overijseïsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, zich onverwijld per adres tot de Regeering te wenden, en aan te dringen op een streng onderzoek en spoedig handelen in zake het verbod van invoer van vee uit Gelderland naar Duitschland. De toeloop van passagiers, die zich voor ver voer op krediet naar de Argentjjnsche Republiek aanmelken, blijkt zeer groot te zijn, daar de Nederlandscb-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij thans hare agenten heeft aangeschre ven, dat tot en met 5 April alle plaatsen op hare stoomschepen bezet zijn. De afdeeling Groningen van den Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, heeft met algemeene stemmen besloten een adres van adhaesie aan den heer Domela Nieuwenhuis te richten, in zake zijn motie. De quaestie van het kerkelijk beheer te Am sterdam heeft nu zijn volle beslag gekregen. De gewezene kerkmeesters hebben alles, ook de be kende f 36,000, in het bezit van de kerkeljjke commissie gesteld, en zij hebben harerzijds eene akte van décharche ontvangen. Hunnerzjjds wa ren dan ook de door hen aanhangig gemaakte processen tegen een zestal kosters gerooieerd geworden. De uitvoer van vleeseh, meerendeels van scha pen, uit Friesland naar Engeland blijft steeds belangrijk. Gedurende de beide laatste dagen werden er niet minder dan acht volle wagenla dingen op deze wijze van het Leeuwarder sta tion verzonden. Veel aanzienlijker echter is nog de verzending van zeevisch, meest schelvisch, van daar zoowel naar het binnenland als naar het buitenland (België). Naar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Zwolle, Breda, Bergen-op-Zoom en Rozendaal werden sedert Dinsdag achttien, naar België zes volle wagenladingen van daar ver zonden. Namens dr. Mezger wordt gemeld dat de be richten, als zou die geneesheer zich niet te Wies- baden vestigen, onwaar zijn en het vast is be paald dat hg zich daar vestigen zal. Mag men de geruchten gelooven, dan zouden sommige personen zich te Amsterdam bezig hou den met het leeren der behandeling van dynamiet, petroleum en andere ontplofbare stoffen. In een der achterbuurten van den Jordaan had onlangs eene ontploffing plaats, waarvan de oorzaak aan het springen van een petroleumtoestel werd toe geschreven. Men vermoedt echter, dat men petro leum in allerijl over den grond had geworpen om de politie en de brandweer op een dwaalspoor, aangaande de oorzaak der ongewenschte ontplof fing, te brengen. Thans heeft men zich een en ander herinnerd, en het onderzoek zal welligt in de St. Nicolaas-surprice-geschiedenis ophelde ring geven. Het Vliegend Blad van Amsterdam* schrjjft: »De socialisten schijnen de oproerige pogingen uit 't buitenland te willen navolgen. Maar wij durven voorspellen, dat het nu der natie zal be ginnen te vervelen. Niet alleen de sterke arm der wet, maar ook die van alle welgezinden in den lande zal spoedig zwaar op hen rusten en wij voorzien het oogenblik, dat het werkelijk voor hen in dit land onhoudbaar zal worden. Nederland en de Nederlanders zijn nog te zeer gehecht aan recht en wet en vorstenhuis om deze ongestraft telkens te laten beleedigen. De toekomst zal vreezen wij een zeer kwaden tgd voor de socialistische leiders en hun volge lingen doen aanbreken.* Sedert Zaterdag 8 tot Dinsdag II December, is aan de visehmarkt te Gorinchem afgeslagen: 3 zalmen van 21 tot 33 halve kilo's, prjjs per half kilo f 1,76 tot 1,84. Van 8 tot en met 11 December werden ter markt te Kralingen aangevoerd 120 winterzalmen, prgs per 5 ons f 1,80 a f 2,20. Het lichten van de spoorboot Friesland* is aangenomen door den heer Dirkzwager van Maassluis, voor de som van f24.000. Van deze boot zijn te Stavoren aangespoeld eene dubbele zitbank en drie zitkussens. Ook verder aan de Friesche kusten zijn onderscheidene voorwerpen, Inschrijving voor de nationale militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden Gelet op artikel 19 der wet van den 19 Augustus 1801 (Staats blad no. 72). Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die op den eersten Januarij a.s. hun 19de jaar zijn ingetreden en alzoo geboren zijn in het jaar 1870, ten einde zich aan te geven ter inschrijving voor de nationale militie, waartoe ten raadhuize dezer gemeente van den len tot en met den 81en Januarij 1889 gelegen heid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot 12 uur. Den belanghebbende wordt herinnerd lo. Dat, ingevolge de wet op de nationale milisie, voor ingezeten wordt gehouden: a. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetene is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) b. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laat ste, aan den len Januarij a.s. voorafgaande, 18 maanden in Neder land verblijf hield; c. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgs dienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2o. Dat de inschrijving moet geschieden a. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont b. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont c. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont d. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. 3o. Dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, verpligt is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Bur gemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2o. vermeld, moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verpligt is. 5o. Dat welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebben, hij desniettegenstaande aan de inschrijving onderwor pen is. 6o. Dat hij die zich uiterlijk op den 31 Januarij aanstaande voor 4 nre des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aangege ven, gestraft wordt met eene boete van vijf en twintig tot honderd gulden. 7o. Dat hij, die zich na den 31 Januarij aanstaande doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrij ving aangeeft, alsnog wordt ingeschreven. 8o. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moeten geschieden, verzuimd is, zoo hij voor de dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de militie niet wordt ingeschreven a. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingeze ten, die geen Nederlander is b. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks ge bruikelijk is. Heusden, den 13 December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. vak EGGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2