is nu de ware?* vroeg hij zich af, zonder een afdoend antwoord te vinden. Zijn hoofd begon te gloeienhoe meer hij dacht, des te moeilijker werd de keuze. Daar riep hij plotseling uit: »haal mij de drommelik wil ze alle drie opnemen een er van is zeker de ware, het publiek moge oordeelen. Daarop begon hij te schrijven. Sonnleithner en mevr. Streicher vergat hij, zooals hij vroeger Breuning vergeten had. Tegen het eind van de zomer was de partituur voltooid en Beethoven bracht ze naar Weenen, waar ze den 20sten Nov. onder den naam Fidelio voor 't eerst werd opgevoerd. En de drie accenten van het bewuste vers? Beethoven heeft ze er alle drie ingebracht. In de tweede finale vindt men ze nevens elkaar. 1 A. 07 TT 5' 5' 7 Ti 7 6 i Slechts uwe aankomstuwe aankomst dreef 2 7 OT 5 .7 i 6 5 TT hem voortslechts u-we aankomst, slechts uwe 3 1 0 0 0 ÖT 5 0 7 0 6 7 aankomst, slechts u- we aankomst dreef 1 6 0; hem voort J N.B. De verhoogde noot wordt door de komma rechts en de verlaagde door de komma links aangegeven. Uit verschillende bronnen wordt gemeld, dat bij gelegenheid van den geboortedag des Kei zers, op aanstaanden Zondag, alle Duitsche Bondsvorsten zich naar Berlijn zullen begeven, ten einde op die wjjze eene soort van betoo ging tot huldiging der Duitsche eenheid te houden. Yon Puttkammer zal een belangrijke betrek king aan het hof opgedragen worden, waardoor zjjn invloed nog aanzienlijker zal zjjn. Naar het »Berliner Tageblatt* verzekert, is onlangs in een der gasthuizen aldaar een 22- jarig meisje overleden, in wier lichaam niet minder dan 250 kerse- en 3 pruimepitten ge vonden werden. Volgens de Monde* werden er te Parjjs voor Boulanger en Jacques reeds 1,385.000 biljetten aangeplakt en men verwacht deze week nog 2 millioen biljettenMeer dan 40 hectoliter stijfsel is daarvoor noodig en een aantal extra aanplak kers moeten worden in dienst gesteld. Aan de »Daly News* wordt gemeld, dat de Parjjsche tentoonstelling op 5 Mei zal worden geopend. Men berekent dat voor de tentoonstellings gebouwen 40.000 ton jjzer zullen worden ge bruikt en dat de totale kosten zullen bedragen 25 millioen frs. De machines voor de electrische verlichting zullen 30000 paardenkrachten ver tegenwoordigen. Het Britsch-Indisch paviljoen zal 25.000 frs. kosten. Men verwacht alleen uit Amerika 100.000 bezoekers en minstens evenwel uit Engeland. De haven van Hfivre ontvangt sedert eenige dagen bezoek van een grooten, tot het geslacht der walvisschen behoorenden visch, die niet minder dan 15 a 20 Meter lang is. Daar de aanwezigheid van zulk een monster gevaar op levert voor de kleine bootjes, die dagelijks zee bouwen, zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Te Ostende worden nog dagelijks zeebaden genomen door eene Brusselsche jonge dame. Zij doet dat op raad van een dokter aldaar, als geneesmiddel tegen den hik. Men ziet haar sints verscheidene weken, zelfs by het koudste weder, in het water gaan, en de kuur schijnt haar goed te bekomen. Jacques Meyer, die zich uit Parijs >verwjjderd« had, een passief nalatende van ongeveer 4 mil lioen, is verleden Zaterdag te La Hulpe bij Njjvel (België), waar bjj door Fransche rechercheurs was opgespoord, in hechtenis genomen. De uitbarstingen van den Vesuvius zijn in hevigheid toegenomen. Uit Monaco bericht men aan het »Hbl.c dat een onzer landgenooten, de heer de Kuyper, bjj hoorde ik van tijd tot tijd haar stem en 't was me, alsof ik haar verbaasd de handen ineen hoorde slaan, later alsof ze diep zuchtte. Ik stond op en sloop naar de deur, maar vond ze gesloten. »Leonore ben je nog niet naar bed gegaan?* riep ik luide. Een lichte kreet, maar geen antwoord. »Leonore, hoor je niet?* Ze kwam naar de deur en zei rustig: »'t Spjjt me u gestoord te hebbenik bladerde in de aanteekeningen mijner moeder. Goeden nacht!* Ik ging weer naar bed en in haar kamer werd het stil. Den volgenden morgen kwamen de gravin en Elizabeth om afscheid te nemen en drukke bezigheden deden me vergeten naar het voorgevallene van den afgeloopen nacht te vragen. Leonore was in zich zelve gekeerd, maar ik hield dit voor ver driet van het afscheid nemen. Ik vermeld dit om te bewijzen welk een macht de muziek op haar bezit, 't Is het onzalige erfdeel harer moeder. (Wordt vervolgd). een grooten t-ir aux pigeons overwinnaar is ge bleven van meer dan 80 mededingers. In 13 scho ten trof hij 12maal het doel en won daarmede een zilveren rookstel en ruim f 2000. Men zoekt thans, naar het schijnt, de daders van het neerleggen der ontplofbare bommen te Madrid niet meer onder de speelbankhouders, maar onder ontslagen politieagenten. Daar de regeering in den laatsten tjjd uit bezuiniging een groot aantal politie-dienaren heeft afge dankt, zoo houdt men het er n.l. voor, dat de bommen van dezen afkomstig zijn, ten einde aldus te toonen, dat zij niet gemist kunnen worden. Intusschen dient gezegd, dat de bom men niet zoo schadelijk zijn als velen zich voor stellen. De meesten zijn geladen met los kruit. De Czaar schonk aan allen, die met hem in den trein te Borki zaten, een in goud gevatte miniatuur-kopie van een schilderij, een tafereel uit de H. Schrift voorstellende, dat in de eetzaal van den trein hing en dat onbeschadigd bleef. Een in vollen gang zijnde trein van de lijn Oost-Santefecino (provincie Rosario), is door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. Het vuur nam zoo snel toe, dat, vóór men den trein kon stoppen, verscheidene waggons ge heel waren uitgebrand en men 8 dooden en 18 gewonden telde. Er hadden verschrikkelijke tooneelen plaats. In een der uitgebrande waggons vond men het lijk van eene vrouw met de lijkjes van hare twee kinderen in de armen. Indien er al een gedeelte van den trein is behouden gebleven, is men dat verschuldigd aan een wisselwachter, die, zoodra de trein stopte, er in slaagde de achterste waggons af te haken. Jack the Ripper doet nog steeds van zich spreken. Nadat eerst is gemeld, dat de moorde naar van Whitechapel te Tunis gevat was, komt nu uit Corunna het bericht, dat hij daar is aan gekomen. Er heerscht in deze Spaansche haven groote ontsteltenis wegens het plotseling verdwij nen van twee jonge meisjes. Men beweert, dat de moordenaar van Tunis naar Corunna is geko men en daar zijn misdadig werk zal voortzetten. In het militair hospitaal te Glasgow is dezer dagen een man bevrijd van een kogel, welke hem hem dertien jaren in de borst had gezeten. Volgens te Ootmarsum loopende geruchten zjjn gepasseerden Vrijdag, nabjj Lingen (Pruisen) een schoolmeester en negen-en-dertig kinderen door het ijs geraakt en allen verdronken. - Te Kesterbeek in België werden twee werklieden door een verzakking in een put, waarin zij bezig waren, levend begraven. Zij waren op eene diepte van 40 meter, toen het ongeluk gebeurde en hoewel onmiddelljjk pogingen in het werk ge steld werden om hen te redden, is het te vreezen, dat men hen niet tjjdig genoeg zal kunnen be reiken. - Een brug over de rivier bij Spotsville, in Kentucky, zakte in met 20 menschen er op 4 verdronken, de anderen werden gered. - By Rauenna zijn 4 huizen door een verzakking van den grond ingestort. Men vond reeds 10 lijken en denkt dat nog 10 menschen zijn omgeko men. - Op een zijtak van den Caledonian-spoorweg is een trein ontspoord. Een zevental wagens werden geheel of gedeeltelijk vernield en onge veer 16 personen gewond. - Men zegt dat door een aardbeving te Sparta in Klein-Azië 300 huizen werden vernield. - Door een spoorweg ongeluk te Elmswood in Michigan, ten gevolge van het breken van een rad, werden een aantal personen gewond en gedood, o.a. de ondergou verneur van Michigan. De manschappen der genie, die sedert Vrijdag namiddag onafgebroken aan het werk geweest zijn, om de twee putwerkers, die te Bruinput in een een 34 meter diepen put bedolven zijn, we der te voorschyn te brengen, hebben Woensdag ochtend te 7£ uur het werk moeten opgeven. De evenwijdige put was met groote moeite en in weerwil van allerlei tegenspoed op de ver- eischte diepte gereed, maar bij het graven van de horizontale gang, welke naar de ongelukkige slachtoffers zou leiden, heeft er zulk eene instor ting plaats gehad, dat drie genie-soldaten daar onder bedolven en slechts met moeite gered wer den. De aanwezige officieren waren eenstemmig van oordeel, dat het voortzetten van het werk met te groot levensgevaar gepaard zou gaan, zoodat de arbeid gestaakt is, tot groote onte vredenheid der soldaten en der bevolking. De Figaro* deelt het volgende verhaal mede uit Mexico. Een jonge schoone was ziek ge worden zy ontbood een Franschen dokter, werd smoorlijk op hem verliefd en schonk hem een roos. De dokter, die niet bewust was zulk een indruk te hebben gemaakt op het hart der Mexi- caansche, gaf nog dienzelfden dag de roos weg aan een andere jonge dame, die hem om de mooie roos vroeg. De verliefde schoone vernam dit, liet den dokter weer komen en bood hem ververschingen aan, waarin vergif was, terwijl zy op een guitaar een dooden marsch tokkelde. Eenige uren later waren beide lijken; ook de andere dame werd vergiftigd gevonden. De heer C. van Woerd, de fabrikant van de bekende Waltham-horloges, is in Californië ge storven. Hij was volgens de »Pall Mall* in 1819 in Nederland geboren en was de uitvinder van een overgroot aantal machines voor de vervaardiging van horloges, enz. Uit Shanghai wordt gemeld dat het aan de Chineesche ingenieurs gelukt is de dijkbreuk aan de Gele Rivier te herstellen. De verschillende lezingen omtrent den dood van generaal Gordon zijn weder met eene ver meerderd. Volgens het verhaal van een persoon te Souachim, die beweert daarvan ooggetuige te zijn geweest, werd Gordon niet tot het laatst toe strijdende neergeveld, maar gaf hij zich, op den trap van het gouvernementsgebouw, aan de legerhoofden van den Mahdi over en werd toen, in strijd met het uitdrukkeljjk be vel van laatstgenoemden, met zjjn eigen degen en een speer doorstoken. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden herinneren belanghebbenden aan de bekendma kingen van 13 en 28 December j.l., waarbij ter inschrijving voor de Nationale Militie wor den opgeroepen alle mannelyke ingezetenen dezer gemeente, die geboren zijn in het jaar 1870, zullende tot die inschrijving tot en met 81 dezer dagelijks gelegenheid bestaan ter Secre tarie der gemeente. Plaatselijk; Nieuws. HEUSDEN, 23 Jan. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris te üinteloord, de heer J. H. Strujjk van Bergen, thans als zoodanig te Drunen gevestigd. WAALWIJK, 24 Jan. Gisterenavond gaf de liedertafel alhier het door muziekliefhebbers zoo lang verwachte concert. »In Leed*, de aan de liedertafel opgedragen compositie, kon echter door den heer Rich. Boll niet gedirigeerd wor den, wjjl eene mystificatie had plaats gehad en hjj daardoor eerst 's avonds ten 9 ure aan kwam. Ondanks de mystificatie werd er keurig gezongen en hadden de vele hoorders uit Waal wijk en omstreken een genotvollen avondniet weinig bracht hiertoe bij de heer Dekkers, die met zjjn nog altijd krachtig en schoon geluid zijn publiek boeit. Door den heer Witlox werd den heer Holl een eerekrans en door den heer Timmermans het eere-lidmaatschap der lieder tafel aangeboden. Onder dankbetuiging aan vaardde de heer Holl de hem bewezen hulde en betuigde dat hij Waalwijk's liedertafel nim mer zou vergeten. BRAKEL. Ds. W. van Ensveld alhier heeft, als stoffelijk blijk van waardeering en .ingeno menheid met zijn bedanken voor de beroepen naar Blankenham en naar Nisse, een fraai ge schenk ontvangen, waartoe, op enkele uitzon deringen na, door alle ingezetenen is bijgedragen. DALEM. De bevolking der gem. Vuren was op 31 Dec. 1887: 751 m. en 646 vr., te zamen 1397 z. In 1888 zijn geboren 29 m. en 26 v., van elders ingekomen 34 m. en 37 v., alzoo eene vermeerdering van 63 m. en 63 v. Overleden 13 m. en 14 v., naar elders vertrok ken 22 m. en 20 v., alzoo verminderd met 35 m. en 34 v. De totale vermeerdering bedroeg dus 28 m. en 29 v. en de bevolking op 31 Dec. 1888: 779 m. en 675 v., totaal 1454 z. Van de 19915 in 1888 te Dalem ge houden schooltijden, werden verzuimd: wegens ziekte 1688, weer en wegen 256, veldarbeid 590, andere arbeid 104, overige redenen 1169, totaal 3807 schooltijden, of ruim 19 pCt. In eene lees-vergadering van de vereeni- ging »Nut en Ontspanning* te Woudrichem, gehouden Vrijdag 18 Jan. 1.1., trad als spreker op de heer N. Vos Jz., hoofd der school te Dalem. Vóór de paaze hield spreker eene verhandeling over het woordeken »ik« en na de pauze droeg hij »het dichtlievend gezelschap Thalia*, door P. Louwerse, voor. Met nog eenige bijdragen van andere heeren, werd de avond verder zeer genoegelijk en nuttig doorgebracht. Volgens officieel bulletin van Donderdagmor gen luidt: Z. M. de koning heeft de laatste 24 uren veel geslapen. HoogstDezelve blijft weinig voedsel gebruiken en gevoelde zich Woensdag minder opgewekt. Volgens den residentie-briefschryver van het >Z. D.« moet de laatste verslimmering in den toe stand van Z. M. den Koning hieraan worden toe geschreven, dat Z. M. zich driftig had gemaakt op een kamerdienaar, die natuurlijk buiten zjjn schuld een haardstel in de kamer had om vergeworpen. Z. M. schrikte daarvan en de groote prikkelbaarheid, welke het gevolg is van Z. M. kwaal, had tengevolge, dat de zenuwen van den Koning geheel overstuur geraakten. De on schuldige oorzaak van den zenuwaanval was juist een der meest geliefde dienaars des Konings hij lijdt, tengevolge van den schrik, nu zelf aan ze nuwaandoening. De nieuwe en gelukkige wending, welke de ziekte des Konings reeds weder nam, bewijst wel, dat de verslimmering niet in de kwaal, maar in een incident moest worden gezocht. De vraag, hoe lang zal de ziekte nog kunnen duren van herstel is geen sprake wordt geheel beheerscht door de quaestie van kracht. En daar Z. M. een echt Russische, robuste natuur heeft, bestaat minstens de mogelijkheid dat Hij nog eenigen tijd blijft leven. Moge het zijn zonder te veel smarten! Een wijziging der postwetgeving is in be werking. Daarbij zal een verlaging van het recht voor hooge postwissels voorgesteld worden. De algeraeene klacht over de ondoelmatigheid der »postbladen« heeft weerklank gevonden in de Eerste Kamer. Dit, gevoegd by de waarneming, welke de Minister ook al wel zal hebben gedaan, dat let terlijk niemand die dingen gebruikt, zal, ver trouwen wij, wel tot verandering leiden. Voor postzegel-verzamelaars zal dat een nieuwe curiositeit kunnen geven, wannéér de Minister nh, ten einde niet den geheelen onverkoopbaren voor raad waardeloos te maken, bijv. over het zegel van 5 ets. laten stempelen: »2| cent», evenals op de oude Transvaalsche postzegels met de beeldtenis der Engelsche Koningin geschiedde. De directeur der Staatsloterij heeft ter kennis van collecteurs en voormalige gedelegeerden der eerste klasse van de Staatsloterij gebracht, dat volgens aanschrijving van den minister van fi- nantiën, het den minister uit de opgaven van de collecteurs van het lotendebiet der 328e loterij overtuigend gebleken is, dat het aankoopen van loten bij debitanten en particulieren het middel is, waardoor sommige collecteurs een zeker aantal loten van hunne ambtgenooten overnemen. Van enkele collecteurs vooral worden langs dezen weg loten aangekocht door andere collec teurs, welke omweg, die slechts dient om der administratie het spoor bijster te maken, behoort afgesloten te worden. Op last van den minister heeft de directeur daarom den collecteurs der Staatsloterij aange schreven, geene aan andere collecteurs uitgege ven loten over te nemen van particulieren, de bitanten of voormalige gedelegeerden le kl., en den collecteurs daarbij medegedeeld dat, indien zij aan deze uitnoodiging geen gehoor geven, strenge maatregelen tegen hen genomen zul len worden. De Nederlandsche Bank heeft te kennen ge geven, dat zij den aankoop of de beleening van vreemde wissels, getrokken uit de Argentynsche republiek, wenscht te beperken. In een particulier schrijven uit Wiesbaden in Den Haag ontvangen wordt verzekerd, dat het niet onmogeljjk zou zijn, dat Dr. Meszger naar Nederland zal terugkeeren en wellicht zich dan in Den Haag zou vestigen. In negen maanden tjjds werden uit Amster dam voor meer dan 4 millioen gulden aan diaman ten naar Noord-Amerika uitgevoerd, en voor 13Va millioen gulden aan tabak. Naar aanleiding van den terugkeer van eenige beambten der telegraphie uit de Transvaal bericht men aan het »N. v. d. D.,« dat tien pond (f 120) huur per maand een gewone prijs is. Een mud aardappelen kost daar f 40, een flesch cognac wordt daar betaald met f 6,50. Een maaltje wor telen, als bijspijs, geldt f 3. In één woordalles is schromelijk duur en een Engelsch pond, f 12, kan vergeleken worden met f3,50 in ons land. Met het oog op de uiteenloopende berichten, die uit de Argentine tot ons komen, zal vanwege het Nieuwsblad voor Nederland* iemand, voor rekening der directie, de reis naar Argentine doen, om zich op de plaats zelve op de hoogte te stel len: 1. van de ontvangst, die den landverhuizers te beurt valt; 2. van de wijze, waarop hun een tijdelijk onderkomen wordt verschaft3. van al de omstandigheden en bijzonderheden, waarop landverhuizers bij aankomst in een vreemd land dienen te letten, om zich de hen toekomende rechten te verzekeren. Den 5en Febr. zal hij vertrekken, om in 't begin van Mei weder terug te zijn. De Amsterdamsche Sportclub heeft besloten aan den heer Couvée, als herinnering aan zijn voortreffelijk rjjden te Hamburg, haar groote zilveren medaille toe te kennen, daar te Hamburg geen derde prijs was uitgeschreven (de eerste en tweede prijs werden gewonnen door de heeren Jurrjens en Pander) en genoemde heer een tast baar bewjjs van hulde ten volle verdiende, iets waarmede alle liefhebbers van schaatsenrijden zeker gaarne instemmen. De verslaggever van het »Hbld.« schryft o.a. over den schaatsenwedstrjjd te Hamburg: Over de ontvangst zjjn onze landgenooten niet byzonder tevreden. De Nederlandsche vlag ont brak geheel, zoodat uwe correspondent die op eigen kosten moest laten halen. De muziek speelde alles behalve het Wien Neerlandsch bloed, en geen enkelen keer werd eene fanfare gehoord, als een onzer rijders won. Het publiek reed ge durig op de baan, hetgeen zoowel voor de rijders als voor de jury zeer lastig was. De mooie uit slag wordt daardoor niet minder. Eere het wakker drietal, dat de eer van ons vaderland zoo goed handhaafde. Van de gelegenheid om kosteloos brood te krijgen wordt te Amsterdam geregeld dageljjks door ongeveer 1600 schamele lieden gebruik ge maakt. Het wrak van de »Ango< is door den Noord-* Buitenland. Heusden, den 22 Januari 1889, J)e Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2