Blaatselijli Nieuws. ïieering. Pierson nu meent als een verblijdend j teeken des tijds te mogen begroeten, dat er in ons maatschappelijk leven en streven een »ver- teedering des harten« valt te bespeuren, die den grondtoon voert, in hetgeen wij noemen, de so ciale quaestie, die den naam heeft aangenomen van socialisme. Schrik nietwant men denkt zoo onwille keurig aan schavotten en stroomen bloed, aan rookende bajonetten en sterk riekend buskruit, aan blijvende litteekens van verwoesting, en sombere rouwgewaden, aan totalen ommekeer en gebroken harten. 't Is bekend, er zijn er altijd die weinig te verliezen en alles te winnen hebben 00 stoffelijk gebieder zijn er die vergeten, dat zij veel te verliezen hebben, van wat nu nog goed is in hun hartdie weinig te winnen hebben: een korte zwelgerij, en een vermoord geweten blijft steeds aanklagend achter; maar het beginsel van het socialisme zoekt dit niet; wjj wezen er in een vroeger artikel reeds op, daarom is het thans overbodig. Neen, het verblijdend teeken des tijds, waarop Pierson doelt, richt den blik van het persoonlijk op het algemeen belanghet brengt de harten saamhet richt ons gevoel op het lijden van den medemenschheeft ten doel de verlichting van den strijd; de veraangenaming van zijn levenhet is de grondtoon der liefdeder al- gemeene liefde. Dat vrjjheid en verdraag zaamheid, de zegeteekenen van veel strijds bljj- ven; maar gepaard gaan, maar doortrokken wor den van zuivere bliefde van allen tot allen Wie gelooft in de idealen der toekomst is een edel mensch zjjn hart klopt voor den mede mensch, en iedere polsslag van zijn bestaan, zal een oogenblik van hooger genot zijn, mits hij steeds blijve gelooven met onverdelgbare hoop. Ieder kan naar zijn verinogen krachtig meê- werken, om de profetie van het slot onzer eeuw in vervulling te brengen. Door alle eeuwen heen hebben slechts som migen hieraan medegewerkt; nu schijnt het meer algemeen onder de aandacht te vallen; toch is ook de liefde van allen jegens allen,een oude geschiedenis. Buitenland. De »Chronique« schrijft den ramp te Groenen- dael toe aan het breken van den riem van een rad, ten gevolge van de afwisselende temperatu ren en dat het begin van den trein werd ge vormd door twee lange wagens (elk van 90 plaat sen), die te Brussel op de tentoonstelling dienst hadden gedaan. Deze veroorzaakten groote schok ken en hadden niet met een sneltrein moeten meegaan. Men is druk bezig den weg weder vrij te maken, doch uit den aard der zaak vordert men slechts langzaam wegens de groote hoeveelheid puin van de ingestortte brug. De locomotief zit nog bedolven onder groote stukken metselwerk, en volgens gerucht zou zich nog een waggon derde klasse onder het puin bevinden. Voor zoo ver men tot dusver weet, werden 12 personen bjj de ramp onmiddellijk gedood, ruim 50 ge kwetst; doch verscheidene dezer laatsten zuden waarschijnlijk sterven aan de ernstige wonden, welke zij hebben bekomen. Tot hiertoe is uit de enquête, zegt men, ge bleken, dat het derailleeren van den trein het inzakken van de brug voorafging. Onder de personen, die zich in den trein bevonden, in een der achterste wagens, en dus geen letsel bekwamen, behoort de bekende zangeres Dynah Beumer. Ondanks den schrik, zong zij 's avonds nog op een concert, hetwelk voor een liefdadig doel werd gegeven. De »XIXe Siècle« vermeldt onder alle reserve, dat er een poging werd gedaan Boulanger, vóór zijn vertrek naar Royat, te vergiftigen. Dat Boulanger geen middel versmaadt, dat hem populair kan maken, kan 0. a. hieruit blijken, dat hij Zaterdag aan drie »rosières£, die te Saint-Denis trouwden, elk een bouquet zondvroeger deden de afgevaardigden van Saint-Denis dat altijd, maar sedert vele jaren niet meer. Delbrück, de Duitsche Minister van Staat, is ernstig ziek. Reeds geruimen tijd was hij ly- dende; maar nu een longontsteking is ontstaan, Twaalf doffe, zware slagen dreunden over mijn hoofd. De torenklok sloeg middernacht. Boven mij strekte een dorre boom zijn zwarte takken in de grauwe lucht en steunend klonk een wind vlaag door den ouden toren. Een opgeschrikte kraai vloog met angstig gekras uit een gat en dwaalde om den ouden boom. Ik zat op een steen bij de kerk, het hoofd tegen den kouden muur geleund. Met moeite stond ik op. Niet ver van me lag het zendelingshuis en uit mijn venster blonk me een mat licht tegen. Ik vond de deur open. De oude portier waakte nog. »Hoe bleek ziet ge, arme heerIk was onge rust over u. 't Was te veel voor een nauwelijks herstelde om naar 't ziekenhuis te gaan en arme zielen te troosten. Ik zal u naar boven, naar uw kamer helpen. Ik heb iets voor uw ver kwikking gereed gemaakt. (Wordt vervolgd.) j is zijn toestand zorgwekkend geworden, hoewel nog niet hopeloos. Joseph Reitsch, een Duitscher, die wegens moord op zijn vrouw te New-J ork ter dood veroordeeld werd, is de eerste die door middel van electriciteit is geëxecuteerd. Hij werd op een stoel vastgebonden, met een metalen keten om den hals en een kogel op 't hoofd, die met den electrischen stroom in verbinding gebracht, hem als door den bliksem getroffen, plotseling doodde. Bij de opening van 't lijk bevond men, dat de hersenen vol bloed waren, maar overigens had 't lijk uiterlijk noch innerlijk geleden. Een vreeselijk ongeval. Zondag hoorden de bewoners van het kleine Duitsche stadje Znin met ontzetting, dat twee arrestanten, die in een gemeenschappelijke cel waren opgesloten, gestikt en bevroren waren. Het bericht was helaas maar al te waar. De on gelukkigen waren twee bewo ners van het plaatsje, de werklieden Anton Ba- naszak en Frans Warda, die tot gevangenschap van achttien uren waren veroordeeld, omdat zij niet in staat waren strafgelden wegens schoolver zuim te betalen, ten bedrage van f 1,10 en f 1. De wanhoop der van hun kostwinners beroofde gezinnen is onbeschrijfelijk. Een onderzoek naar de aanleiding van 't onheil is ingesteld; de mede- deelingen, die verschillende bij de zaak betrok ken personen deden, sluiten niet met elkander. Volgens opgave der geneesheeren was de dood 't gevolg van verstikking. De Keizer van Oostenrijk heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij, ook uit naam van de Keizerin en Prinses Stephanie, zijn dank betuigt voor de treffende blijken van deelneming en gehechtheid bij den dood van Kroonprins Rudolf. Hij zegt: Ik bid God, mij de kracht te schenken, om te volharden in mijn pogingen voor het algemeen welzijn en tot handhaving van den vrede. Ten slotte geeft de Keizer de. verzekering, dat hij den weg, tot dusver door hem ingeslagen, zal blijven volgen. Prins Alexander van Battenberg, ex-vorst van Bulgarije, heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als generaal-majoor a la suite bij het Pruisische regiment gardes du corps en bij het tweede groothertogelijk Hessische regiment dragonders. Daarmede is de laatste band ver broken, die den vorst nog aan het Duitsche leger hechtte. Men weet dat eenigen tijd gele den van zijn overgang in Oostenrijkschen dienst gesproken werd. Te Bern is het bericht ontvangen, dat een groote massa rotsen bij Giubiasco op den Go- thard-spoorweg zijn gevallen. De Czaar zal, wanneer hij keizer Wilhelm een bezoek brengt, de reis over Stettin doen en vergezeld zijn van 16 oorlogsschepen. Volgens een telegram uit Petersburg heeft de patriarch van Konstantinopel de echtscheiding tusschen Koning Milan en Koningin Natalie nietig verklaard. Diefstal van diamanten te Londen. Een groote diefstal van diamanten heeft Woensdag plaats gehad ten huize van den eersten secreta ris van het Amerikaansche gezantschap, den heer Henry White, die toen hij met zijne echt- genoote de slaapkamer binnentrad, tot de ont dekking kwam dat een kistje met bijouteriën, een waarde inhoudende van 75000 francs was verdwenen. De dieven hebben hun slag geslagen gedurende het souper en zich toegang tot de slaapkamer verschaft met behulp van een ladder. Deze diefstal heeft onder dezelfde omstandig heden plaats gegrepen als de andere, waarvan men in den laatsten tijd heeft hooren spreken. 't Kistje is teruggevonden, doch ledig. James Ross, een bekend spoorwegondernemer, is met de regeering van Chili overeengekomen 700 mijlen spoorweg daar te lande aan te leg gen voor omstreeks 22 millioen dollars. In vele bergstreken van Duitschland zijn zware en aanhoudende regens gevallen, die op verschei dene plaatsen voor overstrooming doen vreezen. Te Hamburg zijn 3 zeelieden uit Helgoland bij een hevigen sneeuwstorm verongelukt. - Bij de botsing van den sneltrein van Brussel naar Arlon met een locomotief werden de stoker en een werkman gedoodde machinist werd gewond. - Bij een meeting van het Heilleger te Derby zakte door den hevigen storm het dak van het ver gaderlokaal in, terwijl ook een deel van den vloer bezweek. Een aantal personen kwamen met een brandende kachel in een benedenver dieping terecht. Met moeite werd de brand ge- bluscht. Twee jonge mannen werden gedood, 20 gewond. - Volgens een telegram uit Newyork heeft te Buffalo een hevige brand gewoed, waar door 40 huizen zijn verbrand, waaronder vele fabrieken en magazijnen. De schade wordt ge- •raamd op 3,000,000 dollars. - Door een orkaan is Nebraska zwaar geteisterd. Scholen en kerken stortten in en men telt vele dooden. Volgens telegram uit Manilla, heeft de Spaan- sche postpakketboot »Remus« nabij Buliran op eene rots schipbreuk geleden. Het vaartuig is gezonkeDde passagiers hebben vermoedelijk allen den dood in de golven gevonden. - Maandag avond heeft in het Engelsch Kanaal eene aan varing plaats gehad tusschen het stoomschip »Nereid«, van Newcastle naar St. Nazaire, en het zeilschip »Killocban«, van Littleton naar Queenstown. Beide schepen zijn gezonken; 24 personen kwamen in de golven om, 9 opvarenden der »Killochan« werden door een sleepboot ge red. - Het stoomschip »Lymington«, van Swansea naar Mistley, is tijdens hevig stormweder te Lee op strand gedreven. Al de opvarenden verdron ken - Het Engelsch barkschip »Roseneath«, ge sleept van Dublin naar de Clyde, is door het breken der sleeptrossen, eveneens tijdens hevig stormweder, te Port Patrick gestrand. Zeven man der opvarenden, waaronder de stuurman, diens vrouw en kind, zijn verdronken. - Uit Stettin wordt geseind, dat het Deensche stoomschip »Uffo» in het Haff, nabij Kaizerfahrt, door het ijs in stukken is gesneden en gezonken. Het stoomschip »IIolsatia«, van de Gribelsche ree- derij, te Stettin thuis beboerend, bekwam door het drijfijs een lek en zonk iu de Swine. De bemanning en de passagiers werden gered. BEKENDMAKING. De Voorzitter van den Raad der gemeente Heusden Gezien art. 7 der kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om le. Zoo zij in eene andere gemeente over 't laatst verloopen dienstjaar (derhalve over 1887/88) in de personeele belasting ter zake van hunne woning naar een hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 litf. a en b der wet van 24 April 1843 (Stbl. no. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeel ten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of zoo zij in de grondbelasting in eene andere ge meente of in andere gemeenten te zamen over het dienstjaar 1888 tot een bedrag van ten minste tien gulden zijn aangeslagen, daarvan door over legging der gekwiteerde aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie doen blijken. 2e. Zoo zij, hoofden van gezinnen of alleen wo nende personen zijnde, van den inwonenden eige naar of eersten huurder van een woonhuis of af gezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele (alzoo ten minste f 48. is gesteld van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, sedert den 15 Mei 1888 een gedeelte in huur hebben en be wonen, waarvan geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de belastbare huurwaarde, ongestoffeerd, in verhou ding tot de belastbare huurwaarde van het woon huis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub a van art. 1 der gewijzigde kies wet bedoelde bedrag van den vollen aanslag (alzoo voor deze gemeente f 24.bereikt en indien zij alzoo krachtens al. 3 van art 1 dier wet aanspraak meenen te mogen maken om op de kiezerslijsten te worden geplaatst daarvan aangifte te doen ter secretarie, vóór 15 Febru ari a.s. 3e. Zoo zij als mede-eigenaars van onroerend goed krachtens art. 7 al. 4 der kieswet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, als bedragende hun aanslag in de grondbelasting minstens f 10.daarvan eveneens vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie aangifte te doen. De formulieren voor de onder 2e en 3e bedoelde aangiften, zijn kosteloos ter secretarie verkrijg baar. Heusden, den 6 Eebruai. 1889. De Voorzitter voornoemd, H O N C O O P. HEUSDEN, 8 Febr. Z. M. heeft den len luitenant-magazijnmees ter der artillerie II. W. van Bijleveldt, thans alhier, in rang en betrekking overgeplaatst naar Willemstad. Door de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch is, ter vervulling eener open gevallen rechtersplaats in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. R. H. van Schaik, kanton rechter te Druten; mr. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee en mr. D. Wesseling, kantonrech ter te Heusden. De arrondissements-rechtbank te 's Bosch heeft dezer dagen den heer C. Prillevitz alhier, beschuldigd wegens onbevoegde uitoefening der geneeskundige practjjk, volledig vrijgesproken. Deze uitspraak zal door velen met genoegen vernomen worden. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedu rende de maand Januari ingelegd f2154,23, terugbetaald f570,90. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 690. WAALWIJK, 6 Febr. Onze lezers weten, dat de laatste uitvoering van Oefening en Vermaak« bijna mislukt was, tengevolge van een aan den heer Hol gericht schrijven, waarin hem werd medegedeeld, dat het concert, wegens ziekte van een der leden, 14 dagen was uitge- o steld. Deze brief, geheel met verdraaide hand achterover geschreven en dragende de ondertee- kening »Van Ree«, heeft aanleiding gegeven tot een onderzoek door de hoofden der gemeente en der rijks politie alhier. Naar wij vernemen is hieruit een proces-verbaal gevolgd tegen A. H. alhier. E. v. h. Z. DUSSEN, 6 Febr. In den afgeloopen nacht is het huis, staande aan den steenweg, behoo- rende aan J. v. Sintmaartensdijk en bewoond door een klompenmaker, tevens metselaar, tot d?n grond afgebrand. Hoegenaamd niets is ge red. Huis en inboedel waren verzekerd bij de Tielsche brandverzekeringmaatschappij. Oorzaak onbekend. NIEUWAAL. Bij den landbouwer W. v. H. brak alhier een ernstige brand uit. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat in weinig tijd de geheele boerderij tot den grond afbrandde. Van den inboedel is niets gered kunnen worden en van het vee zijn twee geiten in de vlammen omgekomen. Naar men zegt zijn huis en in boedel verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. WASPIK. J.l. Zaterdagavond is op het werk van den Nieuwen Maasmond onder tenige werklieden van het treinpersoneel hevig gevoch ten. Nadat men den machinist S., dien men blijk baar had opgewacht, door een slag met een lan taarn een bloedende wond op 't hoofd had toe gebracht, toog men, bljjkbaar nog niet voldaan, naar de woning van diens collega, den machinist H., brak de deur open en braebt vervolgens H., die zich tegen die handelingen verzette, met ge meld voorwerp een zoodanigen slag op het hoofd toe, dat bij hevig bloedende bewusteloos achter over viel. Daarop drong men de woning van H. binnen, liep eenige meubelstukken omver, mishandelde nog diens vrouw, waarop men blijkbaar voldaan, vertrok. Naar men verneemt moeten beide werklieden, hoewel er deerlijk ge havend uitziende, toch weder hunne gewone werkzaamheden kunnen verrichten. Dronkenschap schijnt ook hier weer de oorzaak te zijn. Tegen een tweetal is door den brigadier der maréchaussee Bosselaar procesverbaal opgemaakt. WERKENDAM, 4 Febr. Tengevolge der he vige westen winden der laatste dagen zijn ver scheidene polders in den Biesbosch onder water geloopen. 5 Febr. Een der afvarende stoombooten der firma Fop Smit Co. geraakte heden mid dag in de rivier tusschen Werkendam en Har- dinxveld aan den grond. Een opvarende boot dierzelfde firma trachtte haar er af te helpen, doch met dit gevolg, dat ook zij aan den grond geraakte. Beide booten hebben den vloed moeten afwachten om de reis te kunnen voortzetten. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Jan. ingelegd fl460,44V2, terugbetaald f 658.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 516. 4 Febr. De wachter aan de inundatiesluis Janse, die zooals gemeld is, in hechtenis werd genomen en naar 's Bosch werd getransport eerd, wegens het bedreigen van den fortificatie- opzichter De R., met een geladen revolver, is Donderdag naar Woudrichem teruggebracht en daarna in de provoost opgesloten. Gister is hij op vrije voeten gesteld. Naar het schijnt zijn er voor den burgerlijken of' militairen rechter geen termen hem te vervolgen. BinnexilaxidL Naar de »Amst. Crt.« uit betrouwbare bron verneemt, bestaat het plan om eene maatschappij op te richten tot exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt. Aan het hoofd van die maatschappij zou komen te staan de heer Ton Sr., directeur der centrale markten te Dusseldorf. Het Paleis voor Volksvlijt zou alsdan tot eene groote hal ingericht worden, waar bloemen, planten, groen ten, vleesch, visch enz. zouden te koop aange boden worden. Er zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt met de aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt, waarvan de meerderheid zich bereid verklaard heeft, zoodat de onder handelingen spoedig tot een goed einde zullen gebracht worden, terwijl men zich met een adres tot de bevoegde autoriteiten zal wenden, ten einde een subsidie te ontvangen, daar, zoo het plan gelukt, de reeds lang beloofde en verwachtte groentenmarkt van gemeentewege niet opgericht zou behoeven te worden. Iemand uit Doesburg, voorgevende bloemist te zijn, schreef dezer dagen aan Boulanger, dat hij na veelvuldige proeven er in had mogen slagen een pikzwarte roos te kweekendat het de ge woonte was dergelijke producten te noemen naar een beroemd persoon en dat hij daarom ver zocht de roos de naam te mogen geven van: »le Général Boulanger.Na ontvangst van een gunstig antwoord zouden hem eenige exempla ren van de pikzwarte roos worden toegezonden. Bijna per keerende post berichtte Zijne Excel lentie: »Général Boulanger vous remercie et accepte volontiers.(Generaal Boulanger dankt u en neemt uw aanbod gaarne aan.) Te Rozenburg doet zich het zonderlinge ge val voor, dat een loteling die den 26 Febr. 1889 nog moet loten voor de nationale ruilie, werd opgeroepen om met den burgemeester te ver schijnen voor de Gedeputeerde Staten te 's Hage, en daar dadelijk werd gehouden, omdat hij na in plaats vóór nieuwe jaar zich aangaf voor de loting. Hij was, evenals zijn vader in de ver beelding, dat hij in 1870 geboren was, te Roc- kanje, en met een verhuisbiljet met zijn familie daar is komen wonen. Wie heeft nu hier de schuld? Het verhuisbiljet luidt, dat hij in 1864 in plaats van 1869 te Rockanje geboren, dus was hij te Rozenburg niet te vinden op de lijst van 1869. Ons dunkt, dat de schuld te Roc kanje te zoeken is, en dat niet de loteling ge straft moet worden. De Nederl. Zendingsvereeniging te Rotterdam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2