van dien grooten koning was Frankrijk volko men uitgeput en in de diepste ellende gedom peld, terwijl onder alle standen, doch vooral onder de hoogere, de liederlijkheid ten troon zat. Onder hem was Frankrijk de 18e eeuw in getreden. Zijn opvolger had veel kunnen goed maken en 't lot van 't arme land verzachten. Hij was echter van 't zelfde allooi, misschien nog slechter en deed het dus niet. Frankrijk bevond zich op een helling, waar langs het reddeloos naar den afgrond gevoerd werd. Die afgrond heet de Omwenteling en werd in 1789 bereikt. I? u i t. en 1 tin 1 Omtrent den zelfmoord van den Oostenrijk- schen Kroonpris doemen weder allerlei verhalen op. Thans is het de »Frankfurter Zeitg.,« welke van die treurige daad eene lezing geeft, welke, naar het blad verzekert, eerlang officieel zal worden bevestigd. Als hoofdaanleiding wordt ook hier genoemd Rudolfs vurige liefde voor de scboone barones Marie Vetsera, welke tegen haar eigen wil aan een Parijsch bankier werd uitge huwelijkt, ten einde haar uit Weenen te ver wijderen. Reeds in December zou Rudolf zich echter uitgelaten hebben dat hij, liever dan dat gedwongen huwelijk te dulden, afstand van den troon zou doen en met zijne beminde naar het buitenland vertrekken. Toch werden de toebe reidselen tot het huwelijk voortgezet, toen in den avond van 29 Januari de jonge barones heimelijk hare woning verliet, een briefje achter latende met de mededeeling dat zij naar hare familie was gegaan. Den volgenden morgen werd ook de Kroonprins vermist, en alle beambten van het jachtslot Meierling togen met fakkels op onderzoek uit. Omstreeks 8 uur na midder nacht bemerkte de ongehuwde en alleen wonende jachtopzichter Werner dat in zjjne woudhut, waar hij van de vermoeienissen van het zoeken wilde uitrusten en wat eten gebruiken, licht brandde, terwijl de deur gesloten was. Hij liep die open en vond tot zijne ontzetting de lijken der beide geliefden in zijne ijzeren krib. Marie Yetsera had zich met strychnine vergiftigd Rudolf had zich met het geweer van den jachtopziener doodgeschoten. Onwaarschijnlijk klinkt deze lezing zeker niet, zelfs neemt zij veel geheimzinnigs uit vroegere voorstellingen weg. Wat daar echter van zij, de droefheid der ouders over het verlies van hun eenigen zoon wordt er niet minder om, en het is dan ook licht te begrijpen, dat keizer Frans Jozef er ernstig aan denkt, zijn verblijf te Pesth, dat aanvankelijk op eene maand was bepaald, met het oog op de volksoploopen aldaar, spoe diger te doen eindigen. De politie te Weenen heeft bij een photograaf beslag gelegd op 3000 exemplaren van een pho- tographie, voorstellende den Kroonprins Rudolf, die barones Yetsera in de armen sluit. Het paleis van vorst Salm te Weenen, in de Marxerstrasse, is door brand vernield. Een aan tal kostbaarheden en de belangrijke verzameling gravures van den Yorst gingen bij dien brand ver loren. Eenige kostbare voorwerpen en de papie ren van waarde werden gered. Vijf personen werden by het blusschingswerk gewond. Thans wordt van meer dan een zijde bevestigd, dat de heer Stöcker zijn ambt van hofprediker zal neerleggen, omdat Keizer Wilhelm duidelijk te kennen gegeven heeft, dat dit ambt in zijn oog onvereenigbaar is met de positie van politiek agitator. Hij heeft den hofprediker dus voor de keuze tusschen beide rollen geplaatst en het schijnt, dat de heer Stöcker het agitators- boven het predikers-werk kiezen zal. Eerlang zal men te Berlijn beproeven een kerkgebouwtje op de Lausitserplatz, naar Amcri- kaansche methode, op rollen te verplaatsen, om op de ledige ruimte een ander kerkgebouw op te richten. Te Keulen zal van 10 Mei tot 30 September van dit jaar eene internationale sporttentoonstel- ling worden gehouden. Alle soorten van sport zullen eene plaats op die tentoonstelling kunnen vindenvisschen, jagen, ryden, gymnastiek, wielrijden, africhting van post duiven, luchtscheepvaart, biljart, kegelen, worste len, enz., enz. zullen er vertegenwoordigd wor den, natuurlijk, naar het bestuur hoopt, door tul- rijke inzendingen. Bjj de tentoonstelling is een terrein ingericht voor wedloopen (baan 400 M.) en kampstrijden van allerlei aard. Op de ruimte voor de lucht vaart afgezonderd, zal een ballon captif« dage lijks tot eene hoogte van 1000 M. stijgen, ter wijl er ook een electrische spoorweg zal aange legd worden. Voor de bekroningen zijn reeds vele gouden, zilveren en bronzen medailles toegezegd. In het bosch van Soignes hebben prins Louis de Ligne en burggraaf Albert de Jonghe ge duelleerd; de reden is onbekend, het resultaat was dat geen van beiden werd gewond. De nieuwste mode te Parijs is, dat heeren op bals verschijnen in muiskleurige rokken. De Paus heeft aan een groot aantal Neder landers het kruis »Pro Ecclesia et Pontifice* in goud of zilver verleend. Uit Belgrado wordt aan tie Daily News« gemeld, dat de jongste gebeurtenissen Koning Milan dermate ontmoedigd hebben, dat hij voor nemens is ten behoeve van zijnen zoon afstand van den troon te doen. Is »Jack the Ripper« in tie stad Nicaragua, of heeft die barbaar aldaar zijn gelijke gevon den? Men heeft er namelijk in afgelegen en donkere gedeelten der stad, in stegen, enz., in het tijdsverloop van tien dagen zes vreeselijk verminkte lijken van vrouwen gevonden, welke even als die te Londen lichtekooien waren. De sieraden die zij droegen waren haar gelaten. Ver moedelijk waren het valsche sieradenmaar het bewijst toch dat diefstal niet de drijfveer was der moorden. De schrik heerscht in de stad. Ondanks alle nasporingen heeft de politie niemand als vermoede!ijken dader kunnen ontdekken. Uit Odessa wordt gemeld, dat geheele provin ciën in Zuidelijk Rusland hongersnood lijden, ten gevolge van herhaalde mislukte oogsten. Vooral in het district Orenberg moet dit het geval zijn. De redacteur van de »Christian Hërald«,domit.é Baxter, hield verleden week in het groote theater te Birmingham een voordracht »over het eind der werel«d.Volgens hem zou het 1000-jarig rijk met 1901 beginnen, maar vreeselijke dingen zouden voorafgaan. Oostenrijk zou de Donauprovineiën eerst nog verliezen en Groot-Brittannië Ierland en Indië. En dit alles toonde hij aan uit den bijbel Een Amerikaan, groot bewonderaar van Sha kespeare, heeft geheel zijne fortuin vermaakt aan eenen armen duivel, die zeker zulk een geschenk niet verwachtte, op voorwaarde dat hij driemaal per week, gedurende twee uren, op zijn graf met luider stem, stukken van Shakespeare zou ko men voorlezen. De Times* verneemt uit Philadelphia, dat vele werklieden in Panama afgedankt en vertrokken zijn naar elders. De weinige achtergeblevenen ver wachten eene totale staking van het werk om streeks half Maart, Bij den cycloon in Atlanta werd o. a. een houten boerenwoning door den wind opgenomen en een Engelsche mijl ver door de lucht ge worpen. Toen stortte het gebouw, met allen en alles wat er in was, neer, onder splinters en spaanders de geheele familie van den boer be delvende. Een geweldige cycloon heeft Alabama, Georgië en Virginië geteisterd. Vele menschen werden gedood en de schade is zeer aanzienlijk. - Te Puycerda in Catalonië heeft eveneens een cycloon gewoed. - Te Grenada, Alcira en Valencia had den dynamiet-ontploffingen plaats. - Te Saint- Ouen is een groote stoomzagerij afgebrand. - Door het omvallen van een omnibus te Madrid werden zes personen zwaar gewond. - De stoom ketels in het groot Central Hotel* te Hartford (Connecticut) zijn gesprongen. Het gebouw van vijf verdiepingen is vernield en weldra ontstond brand in de puinhoopen, waaronder een vijftig tal personen bedolven liggen. Het gekerm der gekwetsten was hardverscheurend. - De dochter van een geacht en gegoed ingezeten van Neu- Ruppin (Duitschland), sloeg een gat in het ijs, dat het meer bij het dorpje Wusterau bedekte, stak haar hoofd in de opening en werd kort daarna gevonden met het hoofd in de opening vastgevroren. Ir*l»fitselijli: Nieuws. HEUSDEN, 19 Febr. De verjaardag van Z. M. den Koning werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vlag gen, zoo van particuliere als andere gebouwen, het luiden der klokken en het bespelen van het carillon en 's avonds door het afsteken van klein vuurwerk. Hadden we reeds enkele jaren het carillon moeten derven, het was daarom eene goede ge dachte het op dezen dag voor het eerst te doen bespelen. De opgewekte stemming werd dan ook zeker niet weinig verhoogd. Terwijl we dit melden, willen we gaarne even stilstaan bij de roiale schenkers van dit speel werk, n. 1. de schutters van den hand- en voet boog van St. Joris alhier. Zij toch verstrekten aan de gemeente de middelen om daaruit in het gerestaureerde stadhuis weder een klokkenspel te bevestigen in den geest als dat vroeger heeft bestaan. Nog een' kleinen tijd en bij geheel, half en kwart uur worden wij met een opwekkend airtje aan de wisseling des tijds herinnerdterwijl ge harnaste ruiters bij het geheel uur en schild knapen bij het half uur tegen elkander ten strijde zullen trekken, in een gotisch paviljoen, dat ter zijde van den toren is aaugebracht. 20 Febr. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen dat te Dussen is gehuurd de woning van G. van der Beek Gz., voor den tijd van vier jaren, om te worden betrokken door de aldaar reeds lang verwachte maréchaussees, hetgeen ver moedelijk niet vóór de laatste helft der maand April zal plaats hebben. WAALWIJK. Tengevolge van sterken wind is gisterenmorgen een schip, geladen met steen en pannen voor de firma Schonk Van Dijck, alhier in de haven, bij het Drongelsche veer, gezonken, door op een paal te loopen. Men is bezig de lading te bergen. De ingang der haven is niet versperd, maar groote voorzichtigheid is den schippers aan te raden. Schip en lading waren niet verzekerd. BAARDWIJK. De gemeenschap tusschen de Langstraat en het Land van Ileusden en Al- tena is weder herstelt. Had het vloedwater binnen weinige uren eene schrikbarende hoogte bereikt, bijna even spoedig was het ditmaal verdwenen. Met uitzondering van het wegdrijven van eenige hekken en palen, en de schade welke eenige han- deldrij venden door de verbreken gemeenschap moesten beloopen, heeft het water aan de uitge strekte hooi- en weilanden belangrijke voordeelen veroorzaakt. De schadelijke veldmuizen, die de graswortels afknagen en de landerijen als 't ware omploegen, benevens de mollen, die door hun wroeten heuvelen en dalen maken, zijn nu opgeruimd, terwijl het achtergebleven slik de be mesting niet weinig in de hand heeft gewerkt. Wel is waar zijn ook nu weder eenige gaten in kaden en dijken gespoeld, doch dit komt den arbeiders, die in den tegenwoordigen tijd weinig met graven en ophalen van dammen en slooten te doen hebben, ten goede, terwijl nu van den nood een deugd gemaakt moet worden. UITWIJK. Beroepen bij de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen, W. van Esveld, predikant te Brakel. SPRANG, 18 Febr. De aanvoer van hein- en timmerhout, afkomstig van de gewone groote jaarlijksche masthoutverkoopingen is hier en in deze streken vrij groot. Aanvankelijk bepaald zich de aankoop tot Dongen, waar tegen pl. m. f 4 per karvracht geladen wordt. Onder Loon- op-Zand beginnen die verkoopingen gewoonlijk tegen Vastenavond. WOUDRICHEM, 18 Febr. In het vischwater dezer gemeente zijn van 11 Febr. tot en met 17 Febr. gevangen en aan den afslag alhier ver kocht 14 zalmen, tegen f 1.00 a f 1.20 per kilo. Naar men verneemt is de sluiswachter Jansen, hoewel op vrije voeten gesteld, uit zijne betrekking ontslagen. GORINCHEM. Ter gelegenheid van den 75- jarigen gedenkdag van Gocums bevrijding van de Fransche overheersching, was onze stad Woens dag j.l. in feestdos. Algemeen heerschtte er een opgewekte stemming. Ondanks het ongunstige weder zijn de kinderoptochten, waarbij zich na het vaststellen van het program nog een had georganiseerd, goed volbracht. Cantates en muziekuitvoeringen wisselden elkan der af. Verscheiden aangebrachte decoration muntten door goeden smaak uit. JbSiri nenlan d De »St.-Crt.« bevat het volg inde bericht om trent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: Volgens verklaring van professor Rosenstein en van de geneesheeren des Konings is de ont steking van het slijmvlies der mond- en keel holte gelukkig geweken. Alleen de krachten van Zijne Majesteit laten nog te wenschen over.« De heer Holste te Amsterdam heeft Dinsdag Z. M. den Koning aangebodennieuwe kasdruiven en bijzonder keurige aardbeziën. Nopens het eerlang bij de Staten-Generaal in te dienen wets-ontwerp op het lager onder wijs, verneemt men dat het volkomen gelijk stelling wil van openbaar en bizonder onder wijs, wat betreft den geldelijken steun uit 's rijks kas. De uitkeering van 30 pCt. aan de gemeen ten zou vervallen en daarvoor in de plaats komen eene bijdrage van rijkswege aan alle scholen, zoo bjjzondere als openbare, naar den maatstaf van het getal der in dienst zijnde on derwijzers, in verband met het aantal school gaande kinderen. Op het voorstel van den Directeur van 's Rijks werf te Amsterdam, om alle thans werkzaam zijnde werklieden in dienst te houden, is door den Minister afwijzend beschikt, zoodat met 1 Maart o.a. pl. m. 100 werklieden zullen worden bedankt. Aan den gemeenteraad van Maassluis is door den voorzitter medegedeeld, dat het rijk tot een maximum van f 35,000 subsidie heeft verleend in de kosten der havenverbetering. Op het beroep van het bestuur van het water schap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, tegen eene beslissing van Ged. Staten van Noord-Brabant van 21 Juni 1888, genomen ingevolge het reglement van politie op de zee- en rivierwaterkeerende dijken enz, in die provincie, heeft Z. M., blijkens bij den Raad van State (afd. v. d. geschillen van bestuur) inge komen kon. besluit, het besluit van Ged. Staten vernietigd en, doende wat Ged. Staten hadden behooren te doen, aan den eerst aanwe- zenden ingenieur voor de werken tot verlegging van den Maasmond voorwaardelijk vergunning verleend om de gedeelten van den Hoogen Maas dijk onder Hedikhuizen en onder Bern, welke in het K. B. van 8 Juli 188G ter onteigening zijn aangewezen, te vervangen door twee aan weers zijden van den Hoogen Maasdijk aunsluitende dijken, waarvan de eene langs de noordelgke grens en de andere langs de zuidelijke grens komt te liggen van de bijgenoemd K. B. in de ge meente Herpt binnendijks ter onteigening aange wezen gronden. Te Daarlerveen (Overijsel) zal een kanaal ge graven worden van nog geen uur lang oostwaarts uit, nagenoeg geheel door het grondgebied van Friezenveen, en waarvoor de gronden vau niet minder dan 299 verschillende bezitters zullen ont eigend worden. Het doel is aan puike turf te ko men en die te kunnen afvaren in het Overijselsche kanaal aldaar. De eerste aflevering van het Tijdschrift der Nederlandsche Heide-Maatschappij is verschenen en kosteloos aan alle leden toegezonden. Uit het officiëele gedeelte, bewerkt door den secretaris der Maatschappij, blijkt, dat op 20 Januari, by het sluiten vau de lijst, toegetreden waren 85 be gunstigers en 1383 leden onderwijl is dit ge tal thans weder gestegen tot 88 begunstigers en 1472 leden; dat er 13 afdeelingen en een groot aantal correspondentschappen gevormd waren. Reeds in de eerste week van Februari zijn te Honselersdijk do uien gepoot in den kouden grond. Wanneer het weer niet tegenloopt en het niet sterk vriest, zullen deze planten een vroeg gewas opleveren. Op het request om gratie voor U. bar. th. S. en H. te Utrecht, thans gedetineerd, is afwijzend beschikt. 't Zal zeker wel een zeldzaam geval zijn, dat eene moeder de gouden bruiloft van haar eigen zoon beleeft. Heden (Donderdag) doet zich dit geval te Noordbroek voor. De schade, door de jongste stormen aan de spoorwegwerken in den omtrek van Dordrecht toegebracht, is vrij aanzienlijk. De kosten van herstelling worden n.l. op pl. m. f 50,000 ge raamd. Domela Nieuwenhuis is in het Volkspark te Amsterdam weer eens duchtig aan den gang geweest, toen hij zich o. a. er aan ergerde, dat de rijke lui zoo copieus dineeren, dat bij de samenstelling van eon menu in Berlijn alle werelddeelen te pas kwamen, dat Rothschild den prins van Wales een biefstuk had voorge zet, die 4000 fr. kostte, enz. Te Scheveningen is bericht ontvangen, dat van de schuit «Johannes Jacobus*, reeder M. de Niet, schipper T. Keus, welke in den jong- sten storm gebleven is, verschillende voorwer pen, als gijk, blinden, enz. te Egmond aan Zee zijn aangespoeld. Schipper Keus laat vrouw en 3 kinderen na. Op deze schuit waren nog 2 gehuwde lieden, van wie een met vrouw en 7 kinderen. Deze deed bij toeval de reis mede, daar hij een ander, die verhinderd was, verving. De eenige zoon van den heer Das, te Hellevoet- sluis, 21 jaar oud, een oppassend jongeling, die met een koopvaardij vaartuig eenige reizen deed, alvorens in den loop van dit jaar als kweekeling bij het loodswezen te kunnen geplaatst worden, om evenals zijn vader voor zeeloods te worden opgeleid, is te Hamburg uit de ra gevallen en overleden. In den nacht van 18 op 19 Febr. zijn twee vischsehuiten, »H K 109* en »II K 119aan de westkust van Schokland, tegen de glooiïng ge dreven en onmiddellijk gezonken. Men vermoedt dat de visschers geslapen hebben, terwijl zij bezig waren op haring te visschen. Te Batmen (O.), heeft de justitie onderzoek ge daan naar de bevalling van een ouderloos dertien jarig meisje, dat bij haar grootmoeder en ruim 30-jarigen oom in huis is. Uit het onderzoek is gebleken, dat het meisje voor ongeveer 4 weken werkelijk is bevallen van een flinken jongen. De justitie liet het lijkje uit den vloer van het achter huis (deel), opgraven. De koetsier der bierbrouwerij »de Gekroonde Valk,* D. K., te Dordrecht, diejl. Maandag onder Groote Lindt van zijn voertuig werd geworpen en dientengevolge ernstig inwendig verwond en be wusteloos naar Dordt werd overgebracht, is aan de gevolgen daarvan overleden. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kinderen achter. Te Heerde zou een jongen van 1G jaar een geweer probeeren. De loop sprong en verwondde hem dermate de linkerhand, dat deze moest worden afgezet. - Een vrouw, wonende in de Voetboogstraat te Amsterdam is, verdacht van kindermoord, gevangen genomen. - In de mijn »Noordster« te Kerkrade zijn twee mijnwerkers door het springen van een dynamietpatroon, die zij bij hun werk gebruikten, ernstig gekwetst. - ln de werkplaats van den heer H. op den Oost zeedijk te Rotterdam kwam een jongen met zijn hoofd tusschen een machine. Hij werd deerlijk gewond. - Een bejaard persoon struikelde op de Binnenrotte aldaar over een trottoir. Met ge broken been werd hij naar zijn woning ver voerd. - De vrouw van kapitein R. te Vlaar- dingen heeft uit wanhoop zich door vergiftiging van het leven beroofd. - Te Deventer viel een metselaar van het dak eener in aanbouw zijnde fabriek. Ernstig verwond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. - In de Rietlanden te Amsterdam is door het breken van een touw een heistelling omgevallen. Een werkman geraakte er onder en werd dood opgenomen. - Te Ouden bosch is een werkman van het dak van een klooster gevallen en op de plaats doodgebleven. - In de Zandstraat te Rotterdam is een vrouw, die met een stoof met vuur op haar kamer zat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2