Kaar uit Frankfort a.'d M. gemeld wordt, beeft aldaar eene conferentie plaats gehad van den hertog, erfprins van Nassau, met den Luxern- burgschen minister Eyschen. De hertog heeft zich bereid verklaard het regentschap te aan vaarden, nadat de vereischte voorzieningen ge troffen zijn in verband met het buiten staat verklaren van den Koning om de regeering waar te nemen. De zee heeft weder talrijke offers geëischt. Naar uit Duitschlund c.ffkiëel bericht wordt, zijn door een orkaan, welke over de Samoa- eilanuen woedde, de oorloggschepen »Adler« en »Eber« vergaan. De vergane kruiser »Adlerc was 884 reg. tons groot, had vier kanonnen, en telde 128 koppen, van wie er 20 verdronken zijn. De »Eber,« eveens vergaan, mat 570 reg. tons, had 3 stukken geschut, en was met 85 koppen bemand, van wie zich slechts 10 hebben kunnen redden. Alle overigen, de kapitein en de offi cieren, zijn in de diepte verzonken met het schip, dat op een groot koraalrif midden in de haven geloopen en uiteengebarsten is. De haven van Apia, in welke de ramp heeft plaats ge vonden, staat bij de zeelieden in een kwaden naam wegens hare gevaarlijkheid bij stormen uit het noorden, omdat zij dan, naar die zijde open, aan al het geweld der volle zee bloot staat. Bij den ingang en in het midden loopen door de haven groote koraalriffen. De tijd der ergste stormen valt in Maart, zoodat de stoom- booten dan gewoonlijk onder stoom in de haven liggen, om by opkomenden storm uit het noorden dadelijk de volle zee te kunnen kiezen. De be trekkelijk kleine stoomschepen »Adler« en »Eber« waren tegen den snel opkomenden orkaan vol komen weerloos. Zij werden, toen de stoom niet meer voldoende was en de laatste ankerkettingen gebroken waren, tegen het koraalrif geworpen en uit elkander gereten. Daarentegen kon de »01ga,« die 2200 reg. tons meet, en 287 man met 12 stukken geschut telt, dank zij haar grooter stoom vermogen en den zwaarderen bouw, de koraalriffen voorbij op het strand loopen, zonder verlies van menschenlevens, en met de hoop van later weer vlot gebracht te kunnen worden. De verschrikkelijke storm heeft 54 uren gewoed. De bouwkosten van de twee vergane schepen, die beide van de nieuwste constructie waren en pas in 1885 en 1887 van stapel zijn geloopen, is bij benadering twee ruillioen mark, zonder de uitrusting en de kosten van het geschut. Ook de Amerikaansche oorlogschepen »Tren- ton,« >Vandalia« en »Nipsic« zijn bij dezen storm op de riffen gedreven en totaal verloren. Yan de bemanning verloren 4 officieren en 846 matrozen het leven. Verder wordt in Belgische bladen medegedeeld: Reeds werd er uit Dover eene groote ver traging in de aankomst der Ostendensche post boot gemeld. Er heerschte een dichte nevel op zee. Men kon nauwelijks over de verschansing zien, en de »Comtesse de Flandre« voer, zonder te kun nen nagaan welke hinderpalen zij kon ontmoeten. Al de voorzorgen, door het reglement voor geschreven, waren genomen. De groen, rood en witte seinlichten waren aan bakboord opgehan gen, even als aan stuurboord en aan het voor schip, maar het was onmogelijk ze in den mist te zien. Men floot onophoudelijk. De zee stond niet hol, en zonder den nevel zou de overtocht onder de beste voorwaarden zijn afgeloopen. De kapitein Hausman en stuurman Vermeulen waren op het dek en bewaakten zorgvuldig elke beweging. Eensklaps deed zich een vreeselijke schok ge voelen; de »Comtesse de Flandre« was in aan varing gekomen met de postboot »Princesse Henriette,« komende van Dover, die ten half vier te Ostende moest binnenloopen. De »Comtesse de Flandrec werd achter de raderkast midden doorgesneden. Door den schok sprong haar ketel heel het schip berstte uiteen en zonk onmiddellijk. De »PrincesseHenriette« bekwam weinig schade. Slechts eenige passagiers der »Comtesse de Flandrec konden door de matrozen der »Princesse Henriette* worden gered. De kapitein Hausman, stuurman Vermeulen, de chef-machinist Martin en 12 passagiers en matrozen der verongelukte stoomboot, zijn verdronken. Het is onbetwistbaar dat beide officieren de slachtoffers zijn, enkel omdat zij tot het laatst hunnen plicht hebben willen vervullen. De »Princesse Henriette« bleef verscheidene uren ter plaatse, om te redden wat nog te redden viel. Met een gedeelte van de romp der >Comtesse de Flandre,* dat op de waterdichte schotten dreef, op sleeptouw, is zij te Ostende binnengeloopen ten 1 ure 13 m. »Ge dwaalt en spreekt onwaarheid. Het arme kind heeft geen broeder en nog zoo op 't oogen- blik bad ze mij, onder geen enkele voorwaarde een vreemde bij haar te laten.De vrouw zag me uitvorschend aan. >Kom morgen vroeg tegen tien uur terugMet deze woorden sloot ze de deur en liet me in 't donker staan. (Wordt vervolgd.) Het is haar bevelhebber, kapitein Wafelaer, die deze bijzonderheden mededeelde. De »Comtesse de Flandret had eene waarde van 500,000 fr. aan boord, ongerekend de Engelsche post, die altijd eene groote waarde heeft, en medegezonken is. De Petersburger correspondent van de Daily News« weet mede te deelen, dat te Zurich een ernstig complot was gesmeed. Men hud het voorzien op het leven van den czaar en dat van andere hooggeplaatste personen. Tal van arrestatiën hebben te Petersburg, Moskou, Kiew, Charkow, Odessa en in andere steden in Zuid-Rusland plaats gehad. De man, die onlangs gedood is, de student Bernstein, was een van de voornaamste leiders van het complot en het is gebleken, dat hij ook aan het hoofd stond van den aanslag op den czaar, op den 13 Maart 1887. De czaar legde de grootste koelbloedigheid aan den dag, toen al deze bijzonderheden werden medegedeeld. De inschrijvingen voor de nieuwe Russische leening zijn, blijkens alle berichten, bijzonder talrijk geweest. Men verwacht zelfs dat nog geen 21 pet. der geteekende sommen zal kunnen toe bedeeld worden. Na even te zijn gestegen, is de Nijl weder aan het dalen. De rivier staat thans lager dan ooit sinds Juni 1885 en slechts 5 dm. boven haar laagsten stand. Te New-York is het zesde Amerikaansche schaakcongres geopend; 20 kampioenen zullen daaraan deelnemen, voor de helft Amerikanen. Elk speler moet twee partijen spelen met ieder der anderener zijn zeven prijzen uitgeloofd, van 200 tot 1000 dollars, te verleenen naar gelang van het aantal gewonnen partijen. Men speelt dagelyks van 1 tot 11 uren, met een pauze van 5 tot 7 uren. Japan gaat zich, naar 't schijnt, geheel orga- niseeren naar de Europeesche staten, want be halve de belangrijke liberale grondwet is ook korten tjjd geleden een wet op de landsverde diging afgekondigd. De wet is gebaseerd op algemeene weerplicht voor alle Japanners onverschillig van welken rang of stand en geformeerd naar het Pruisische systeem3 jaar in de landweer. De landstorm omvat alle mannenlijke onderdanen van 17 tot 40 jaar en voor jongelieden van hoogere ont wikkeling, die zichzelven kunnen kleeden en onderhouden, bestaat gelegenheid tot een jarig- vrjjwilligersdienst. Leerlingen van seminariën en onderwijzers in spe behoeven slechts 6 maanden in werkelijken dienst te blijven. Lichamelijke ongeschiktheid en onmisbaarheid als kostwinner gelden slechts in uiterste gevallen als reden tot vrijstelling. Daar het Japansche leger op voet van vrede bij een bevolking van 37 millioen zielen slechts 43,000 man telt, moet natuurlijk het grootste aantal der dienstplichtingen vrijloten. De dienstbode Rosa Smitny en de landbouwer Jozef Kotrafs. te Nagymales, in Hongarije, had den elkander sedert jaren lief en de dag van hun huwelijk was reeds bepaald. Een paar dagen ge leden sneed het meisje met een groot keukenmes brood en wilde toen, met het mes in de hand de keuken verlaten. Kotrafs, die door een achterdeur was binnengetreden, wilde zijne geliefde verras sen; hij sprong op haar toe, draaide haar snel om en drukte haar aan zijn hart. Het meisje kon het mes niet spoedig genoeg wegwerpen en het lemmet drong tot in het hart van den ongelukkige door, die met den nitroep »0 Rosa, wat hebt je mij gedaanop den grond stortte en onmiddellijk daarop stierf. De ongeluk kige Rosa ontstelde zoo vreeselijk, dat zij in vier en twintig uur niet kon spreken en teekenen van waanzin bij haar worden waargenomen. Men vreest, dat het beklagenswaardige kind krankzin nig zal worden. Tengevolge van het smelten der sneeuw, heerscht er in de provinciën Posen en West-Pruisen watersnood. Van de stad Posen staan geheele gedeelten onder water, waardoor vele honderden lieden zonder dak zijn, evenals verleden jaar. De keizer zal persoonlij k een bezoek aan de overstroomde streken brengen. - In Stiermarken hebben hevige sneeuwstormen gewoed; de Theiss is overstroomd en heeft vooral bij Szegedin een groote vlakte onder water gezetalle andere rivieren van Hongarije zijn sterk gewassen. - In Galicië zijn een aantal dorpen overstroomd. - Een hevige storm heeft gewoed over de vlakte van Roussillon boomen werden ontworteld, spoorweg- waggons omver geworpen. - Een Engelsch stoom schip met een lading Spaanschen wijn, gaande naar Rouaan, is bij Honfleur vergaan. - Op den spoorweg van Buenos Ayres naar Rosario in de Argentijnsche Republiek is dezer dagen een trein ontspoord. De rijtuigen, die een groot aantal landverhuizers bevatten, geraakten in brand, zoodat 12 menschen gedood en 40 gewond wer den. - Te Rönsahl in Duitschland zijn in de laatste week 3 dynamietfabrieken door brand en ont ploffing vernield. Daarbij verloren 6 personen het leven, terwijl 2 zware brandwonden kregen. IMaatselijlï Nieuws. HEUSDEN, 2 April. Door de R. Kath. gemeente alhier wordt een terrein, buiten de Herptsche poort gelegen, voor Katholieke begraafplaats ingericht. De Rijks-ambtenaren Klerkx en Marcelis worden weldra van hier overgeplaatst naar Geer- truidenberg. De hierdoor ontstane vacatures zullen niet worden aangevuld en het getal Rijks-ambtenaren zal voortaan op slechts twee worden bepaald. -De opbrengst van de verpachtingen der gronden onder Nederhemert, Herpt, Bern, Wijk, Eethen en Drongelen, onteigend ten behoeve voor de verlegging van den Maasmond, over het saizoen 1889, is als volgt: Van die, gehouden te Heusden 27 Maart 1889, ten overstaan van den notaris de Gier aldaar: f 11389,—. En van die, gehouden te Meeuwen 28 Maart 1889, ten overstaan van den notaris Verberne te Dussen f 7054, De opbrengst der te Heusden gehouden ver pachting kan niet goedkoop genoemd worden die te Meeuwen gehouden is, was pl. m. een derde minder dan gepasseerde jaar. *WOUDRICHEM, 1 April. In het vischwater dezer gemeente zijn van 17 tot en met 24 Maart gevangen en aan den afslag alhier ver kocht 27 zalmen, tegen fl.10 a f 1.35 per half kilo. J.l. Vrijdagavond omstreeks 8 uur brak er in de boerenstelling, bewoond door Pieter van Andel, brand uit. In een oogenblik stond alles in lichte laaie, en ongeveer 2 uur later kon men niets meer aanschouwen dan de bran dende puinhoopen. Door het buitengewoon krach tig optreden der brandweer werd het naburige huis gespaard. Huis en inboedel waren beiden •zeer laag verzekerd. Gisteren morgen omstreeks 9 uur wer den de meeste bewoners in hun voorbereiding voor den kerkgang gestoord door het geroep van brand. Het huis bewoond door L. Borg was door onbekende oorzaak beneden aan het branden geraakt doch door dadelijk toegesnelde hulp mocht men er in slagen den brand*meester te worden en werd er slechts geringe schade aan het huis veroorzaakt. De buurman, den heer S. Kalker, komt een woord van dank toe voor zijn spoedig verleende hulp. VEEN. Als een zonderling staaltje uit de konjjnenwereld kan dienen, dat bij J. V. eene konijn 4 jongen ter wereld heeft gebracht, waarvan er een geheel zonder ooren is en twee elk met een oor. Het eene zonder oor lijkt veel op een mar motje. De beestjes zijn reeds vier weken oud. ANDEL, 29 Maart. In den afgeloopen nacht heeft zich de heer C. Noorloos, ontvanger dezer gemeente van het leven beroofd, door zich met een pistool in het hoofd te schieten. Wat de reden voor deze handelswijze kan zijn, is nog niet bekend. Hij was weduw naar met drie, nog jeugdige kinderen CAPELLE. Op de voorjaarsmarkt, Donder dag 1.1. alhier gehouden, werd niet veel vee aan gevoerd, doch de handel was tamelijk vlug en er werden goede prijzen besteed. Op de secretarie alhier, ligt ter inzage het plan met teekening van het over den Nieu wen Maasmond aan te leggen kabel-pontveer, voor het verkeer van hier met het land van Heus den en Altena. De aanleg zal dusdanig geschie den, dat het verkeer geen oogenblik wordt ge stemd. De hoofd-ingenieur bij den provincialen waterstaat, de heer Bake, geeft daarbij in over weging de brug bij het thans bestaande Capelsche veer daar te stellen, vóór dat de grintweg naar Meeuwen doorgegraven wordt. DRUNEN. De brievenbesteller D. Olden te Breda is met ingang van 1 April benoemd tot brievengaarder alhier. BABILONIENBROEK. Onze predikant ds. P. Flieringa heeft eene beroeping naar Alkmaar ontvangen. DUSSEN. Ds. M. H. Iv. Moll, predikant by de Chr. Geref. Gemeente alhier, heelt voor de be roeping naar de Ned. Geref. (doleerende) Kerk te Oudega in (Friesland) bedankt. SLEEUWIJK. In opvolging van de afkon diging tegen de landlooperij en bedelarij is door den ijverigen politiebeambte G. van Zanten al hier aangehouden en gevankelijk weggevoerd de persoon van P. Hardenbol, van Kuilenburg, die in weerwil der afkondiging volhield met bedelen. Het is te hopen dat de vele collega's in dat vak zich spiegelen aan genoemden Har denbol. WERKENDAM, 30 Marrt. Als een bij zonderheid kan men melden, dat er in den bui tenpolder alhier in een kuil een zalm is gevangen van 22 pond. Hoogstwaarschijnlijk heeft dit dier door den jongsten vloed zich zeiven daarin gevangen gezet. ZEVENHUIZEN. Een wonder op de biljart! De eerste prijs op een biljart-concours te Moer- kapelle is behaald door een dertienjarige jongen, n. 1. A. Lagran van Waddinxveen. Dadelijk daarna werden twee andere wedstrijden op de biljart in dezelfde gemeente uitgeschreven en jawel, het hoogste aantal punten werd tot nog toe behaald door denzelfden, wel te weten 53 punten in 25 stooten. Binnenland. De toestand van Z. M. den Koning blijft onveranderd. Hoogstdezelve gebruikt nog weinig voedsel en mist over het algemeen de noodige rust. Aan wien zal het regentschap worden toe vertrouwd Het Haagsehe Dagblad zegt: de benoeming van H. M. de koningin tot regentes is een eisch der Grondwet, waarin het monarchaal beginsel gelukkig nog domineert, en van den natioualen geest, die in een college als de Raad van State geen afdoenden waarborg vindt voor een gezag boven de partijen; het optreden van den Raad van State als Koninklijke Regeering moet zoo kort mogelijk duren de Staten-Generaal mogen de beslissing over het regenten-voorstel van den Raad van State geen oogenblik langer vertragen dan onmisbaar voor de overweging van zijn inhoud is de zeer spoedige optreding van H. M. de ko ningin als regentes zou op het bekommerd natio naal gemoed terstond geruststellend werken. Uit Den Haag meldt men nader met zekerheidi dat H. M. de Koningin als Regentes zal optreden. De bezwaren, welke H. M. aanvankelijk had, zijn vervallen, en thans heeft de Koningin zich bereid verklaard, die taak op zich te nemen. De Nederlandsche Regeering heeft van Enge land den telegraafkabel tusschen Lowestoft en Zandvoort gekocht. Te rekenen van 1 April a s. wordt de tariefprijs voor gewone telegrammen in het verkeer van Ne derland met Groot-Brittanmë en Ierland van 15 cent per woord tot op 10 cent per woord verlaagt, met bepaling nogtans, dat de prijs vooreen gewoon telegram of een vooruit betaald antwoord nimmer minder dan 50 cent zal bedragen. Naar de »Echo« verneemt, heeft de Minister van Koloniën aan den G.-G. en den Gouver neur van Suriname, verzocht in overweging te nemen, het denkbeeld door dat blad aangegeven, om de minder schuldige Bantamsche muiters gratie te verleenen en naar Suriname te zenden, om zoodoende een proef te nemen van emigratie van bewoners van Java. Bij het korps pontonniers te Dordrecht is door eigen middelen een muziekkorps opgericht. Men oppert het plan om te Breda voor Prins Maurits een standbeeld op te richten, om dat het in 1890 driehonderd jaar geleden zal zijn, dat Breda door dien Prins op de Spanjaarden werd veroverd. Het was dezer dagen den commiezen te Breda bekend geworden, dat eene party zout, honder den ponden groot, een der zoogenaamde poor ten zou binnenkomen. Eenige hunner verscholen zich nabij het punt, waar de smokkelaars de gemeente zouden binnentrekken. Spoedig kwa men eenige mannen, met zakken beladen voorbij de commiezen lieten hen gaan, wetende dat de eerste troep zakken met zand zou dragen. Een poos later kwam eene tweede groep mannen, eveneens beladen met zakken, en sloegen een zijweg in. »Halt!« klonk het, maar de mannen gingen door. »Halt of ik schietDe mannen hielden stil. Na eenig tegenstreven en pruttelen werden de zakken geopend, die krullen be vatten. In tusschen was de derde groep met de zakken zout ongehinderd de stad binnengekomen. In heel Zeeland wordt slechts één drogist aangetroffen. De z. g. millioenenheer welke dezer dagen ont maskerd is, is zekere R. Broekhoff, vroeger win kelbediende te Utrecht. Hij noemde zich in den laatsten tijd jhr. Broekhoff de la Bourgois. De denkbeeldige dame, van wie hij moest erven, was door hem gedoopt freule baronesse De la Bourgois. B. heeft nabij het Warmonderhek te Leiden een poging gedaan om zich te verdrin ken. Hij sprong nl. daar in de Haarlemmer trekvaart en riep toen om hulp, werd er uitge haald en in een nabijzijnden stal gedroogd. De adv., die hij eenigen tijd geleden in het »N. v. d. D.« plaatste, luidde: Heden overleden in den ouderdom van 73 jaren, de HoogWelgeboren Freule Baronesse De La Bourgois. Uit aller naam, Jhr. R. Broekhoff Jzn. De La Bourgois. Amsterdam, 19 November. Door buitenl. betrekkingen eerst heden ge plaatst. Heden is te Rotterdam met het stoomschip Afrikaanvan Afrika's Westkust aangebracht het stoffelijk overschot van den heer D. D. Veth, den bekenden Afrikareiziger, die den 19 Mei '85 nabij Benguella aldaar overleed en door zijne reisgenooten, de heeren Van der Keilen en God- defroy, werd begraven. Door de zorgen van laatstgenoemde is in Dec. jl. het lijk opgedolven, gekist en naar Banana vervoerd, vanwaar het te Rotterdam aankwam, en naar Dordrecht over gebracht, waar het in allen eenvoud op het ste delijk kerkhof in het familiegraf is bijgezet. De sedert vele jaren hangende kwestie of er op het eiland Wieringen al dan niet eene haven zal worden gemaakt, is een stap nader gekomen. Thans worden nl. op last van den minister van waterstaat, enz. door ambtenaren van den rijks waterstaat de vereischte opnemingen verricht tot het opmaken van een definitief ontwerp. De »Heilsoldaat< deelt thans de regeling mede der bijeenkomsten, door »Generaal« Booth in het leger des Heils hier te lande te leiden, »de merkwaardigste bijeenkomsten, die ooit in Hol land zijn gehouden.Zij zullen plaats hebben te Amsterdam op Goeden Vrijdag 19 April, in de zaal »Fraseati«; te Haarlem op Zaterdag 20 c?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2