Men verwacht te Luxemburg een besluit van de Staten-Generaal te 's-Hage en de ontvangst van stukken met inlichtingen van de genees- O O heeren van den Koning-groothertog om ter zake van het regentschap eene beslissing te nemen. Men hoopt dat de hertog van Nassau benoemd zal worden tot stadhouder ^an den Koning groothertog. Indien deze den minister-president van het groothertogdom kan ontvangen, dan zal hij zich naar het Loo begeven. Woensdagmorgen ontving de Hertog van Nassau een schrijven, eigenhandig door den Koning-Groothertog geteekend, waarin hem dank wordt betuigt voor zijn optreden als regent, en tevens kennis wordt gegeven, dat de Koning- Groothertog de regeering van het Groothertqg- dom over zal nemen op denzelfden dag als in Nederland. De hertog zal blijven tot de zaak geregeld is. Godard zal in Aug. een grooten ballon wedstrijd te Brussel organiseeren. De stad looft 4 prijzen uit. De winner zal zijn, die het dichtst bij den Eiffeltoren terecht komt. Naar uit Brussel gemeld wordt, zouden de Nederlandsche en Belgische gezanten en ook die van Engeland, Oostenrijk en Italië, te Parijs de openingsfeestelijkheden der wereldtentoonstelling aldaar niet bijwonen. In Frankrijk wordt, volgens de »Spectateur Militaire,een nieuwe patroon voor het Lebel- geweer (model 1886) ingevoerd. Deze patroon heeft geen metalen huls en is dus veel lichter dan de bestaande, zoodat men den soldaat eene grootere munitie-uitrusting kan geven. Het in- dringingsvermogen der projectielen is zoo groot, dat op 100 M. afstand eene ijzeren plaat van 11 mM. dikte wordt doorboord. De prijs dezer patronen is 70 percent minder dan de bestaande. Een vreeselijk onweer, gepaard met hagel, heeft Dinsdagmiddag te Parjjs gewoed. Het was zoo donker, dat men in de winkels het licht moest opsteken. De werken aan de tentoonstel ling moesten worden gestaakt. De bliksem sloeg in den Eiffeltoren in het is nog onbekend of daarbij schade werd veroorzaakt. In den Salon werd het glazen plafond door den hagel hier en daar stukgeslagen en verscheidene schilderijen werden beschadigd. De zending van De Cathelineau naar Don Carlos om dezen namens de ultra-clericale legi timisten over te halen om zelf als pretendent voor de Fransche kroon op te treden of anders van zijn rechten afstand te doen ten gunste van zijn zoon, is geheel mislukt. Don Carlos ver klaarde, dat hij van zijn familierechten geen af stand deed, en dat hij niet genegen was de leiding der legitimisten in Frankrijk te aanvaar den noch tegen zijne familieleden zich als pre tendent op te werpen. De sergeant-majoor Hauck, militair leermeester van den jongen Duitschen Kroonprins, die tot vjjftien maanden vestingstraf veroordeeld werd, omdat hij zich had laten omkoopen tot het ver- valschen van bevorderingslijsten, is thans in hooger beroep vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs. Hij heeft reeds zijn dienst hervat. Vijf jaar geleden verdween het landverhuizers schip »Germania«, dat meer dan duizend passa giers aan boord had op de reis van Antwerpen naar New-York spoorloos. Naar thans door een Amerikaansch blad wordt gemeld, is aan de kust van Florida een, met mos begroeide, goed gekurkte flesch gevonden, waarin zich een briefje met het volgende opschrift be vond »Het stoomschip »Germania« staat in vlam en moet zinken. Het stormt. De sloepen zijn on bruikbaar, alle kans op redding is opgegeven. Johan Steinberg uit Stuttgart in Duitschland.* In de haven van Calais is de machine van een stoomsleepboot gesprongen, waardoor drie van de negen personen aan boord gedood en vier anderen zwaar gewond werden. De ontplof fing, welke aan nalatigheid moet zijn te wijten, veroorzaakte groote ontsteltenis en was zeer hevig. Het middengedeelte van de boot rees omhoog en de stukken ijzer vlogen naar alle richtingen. Een groot brok werd een paar honderd voet hoog in de lucht geslingerd en viel toen zoo diep in den grond, dat er bijna niets meer van te zien was. Een jongen, die aan boord was, bleef won derbaarlijk gespaard. Hij werd een eind ver weg geslingerd, maar stond op en liep heen, zonder eenigszins gedeerd te zijn. De overige geredden werden, zooals reeds ge zegd is, op één na allen zwaar gewond. Een hunner werd op een naburige brug geslingerd; de anderen werden uit het water gehaald. De dieven, die in het postkantoor te Triest inbraken, zagen gelukkig niet dat er een kast »Mij heeft hij alleen van zijn oom gesproken. Vermoedelijk wijl deze de chef van het huis is.« »En u een mij geheel onbekende heeft tij met dit bericht belast?* De afgevaardigde maakte een verzoenende beweging. (Wordt vervolgd.) stond, bevattende 1 millioen fl. aan bankpapier en verscheidene zakken met Maria Theresia-thalers Een mooie, jonge vrouw te Szegedin, in Hon garije, Anna Keizier geheeten, die gescheiden van haar man leeft, kwam op den eersten Paasch- dag op de schrikkelijke gedachte om zelfmoord te plegen. Zij begaf zich in rouwkleeding naar een begrafenis-onderneming, «bestelde een begra fenis eerste klasse en een marmeren kruis, dat het opschrift moest bevatten: »Hier rust Anna Keizier, zij werd 26 jaren oud en stierf op den eersten Paaschdag 1889.* De ondernemer kende de koopster niet, die hem een groot deel van 't verschuldigde betaalde O O en de toezegging gaf, dat hij den volgenden dag het overige zou ontvangen, waarna men O O O het zwarte floers, waarmede de sterfkamer moest worden behangen, in haar rijtuig legde en de jonge vrouw zich weder huiswaarts begaf. De koetsier van het rijtuig, die heel goed wist dat Anna geen sterfgeval in haar omgeving te betreuren had, vond het geval zeer zonderling, maar zijn verbazing nam toe, toen hij later van den ondernemer hoorde voor wie de bestelling was gemaakt. Men snelde thans naar de woning van de jonge vrouw en kwam juist in tijds om te verhinderen, dat zij een zwaar vergift innam. Sedert dat tijdstip wordt Anna voortdurend bewaakt. 120 te Zurich wonende Russen hebben bij den Bondsraad klachten ingediend over bepaalde feiten, bij het onderzoek naar de bommen-kwestie voor gevallen. De Zweedsche Tweede Kamer heeft besloten, aan de regeering te verzoeken om indiening van een wetsontwerp tot verbod op vervaardiging en vervoer van margerine. Het eeuwfeest van Washington (100-jarig be staan der Amerikaansche republiek) is Maandag begonnen, eene ontzaglijke menigte volk was op de been. Op den Grand Trunk Railway derailleerde een trein bij Hamiltonde geheele trein werd vernield. Twee reizigers werden onmiddellijk gedood en 18 stierven aan brandwonden; boven dien telt men nog 12 gewonden. De cholera schjjnt op Ceylon hevig te woe den. Behalve te Dutch Bay zijn Negombo en Manaar aangetast. In eerstgenoemde plaats alleen telt men 60 sterfgevallen. De parelvisschers aldaar verbrandden hun kamp, toen de ziekte uitbrak. In de nabijheid der stad Chemnitz vond men, eenige dagen geleden, het lijk van een hande laar uit die stad aan een boom hangen. De doode was bij de voeten opgehangen en hing met het hoofd naar beneden, terwijl het lichaam geheel naakt was. In de nabijheid van den boom vond men een ledige flesch, waarin sterke drank was geweest en een briefje dat de mededeeling be vatte dat de doode zelfmoord had gepleegd. In weerwil van dat briefje gelooft men echter vast en zeker dat een afschuwelijke misdaad heeft plaats gevonden en men wordt in dit ver moeden versterkt door de omstandigheden dat de beurs met geld en het horloge van het slacht offer verdwenen zijn. JPIaatselIjlï IN' ieuvvs. HEUSDEN, 3 Mei. Met belangstelling wordt de eerste te houden botermijn op Zaterdag a. s. te gemoet gezien. Algemeen roemen de omstreken het planmaar het zal nu ook van den landbouwenden stand afhangen of zij slaagt. Mocht het zelfs gebeuren, dat de boter de eerste keeren te goedkoop naar hun zin ver handeld werd, dat hun toch niet ontmoedige. Een paar goedkoope mijnen zullen van zelf de kooplustigen van heinde en verre doen toestroo- men. Is de aangeboden waar slechts goed (en goede boter is in deze streek) dan moet ook deze onderneming slagen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand April ingelegd f 2332,25, terugbetaald f 1332,85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 718. DRUNEN. Door het openen der sluizen in het Bossche inundatie-veld is het water in de' heide onder Drunen en Nieuwkuik dermate ge vallen, dat de communicatie tusschen Cromvoirt, Helvoirt en Udenhout geheel hersteld is, vooral tot groot gerief der landbouwers, die thans druk bezig zijn, hun hakhout uit de heide te voeren. Zonder vrees van verderen last voor water, heeft men het vee voor goed in de weide gedaan. HAARSTEEG, 28 April. Heden avond om streeks acht uren brak er een hevige brand uit bij Fr. Deenen, timmerman en herbergier. Spoedig waren de brandspruiten van Haarsteeg, Vlijmen en Hedikhuizen aanwezig en met bui tengewone krachtsinspanning slaagde men er in de belendende gebouwen te behouden. 't Vee en eenige inboedel van Deenen werden gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand is nog onbekend. BABYLONIENBROEK. Onze predikant, ds. Flieringa, is voornemens Zondag 26 Mei e. k. zijne afscheidsrede te houden. WOUDRICEEM, 2 Mei. In het vischwater dezer gemeente zijn van 22 tot en met 28 April gevangen en aan den afslag alhier verkocht 14 zalmen, tegen f 1.50 a f 1.75 per half kilo. Aangevoerd 3000 elften voor f 0.60 a fl.00 per stuk. ZEVENHUIZEN, 29 April. Een kapitale bouwmanswoning stond Zaterdagnacht alhier omstreeks half een in lichten laaie, zonder dat men de oorzaak ar van kan ontdekken. Een der huisgenooten, door den brand wakker geworden, wekte de overige bewoners. Wat gered kon C O worden werd gered, drie paarden, een veulen en een stier kwamen in de vlammen om, twee last tarwe, een last haver, enz. verbrandden. De hooibergen waren bijna leeg. 33innerilancl. Met bekwamen spoed, om niet te zeggen met buitensporige overijling, heeft de Vereenigde Ver gadering der Staten-Generaal Donderdagmiddag met eenparige stemmen een vijftal leden ver wijderden zich verklaard, dat het geval van art. 38 al. 2 der Grondwet heeft opgehouden te bestaan. Dit bet verslag der commissie, dat juist was rondgedeeld, zoodat vele leden nauwlijks de gelegenheid hadden het te lezen, blijkt, dat het onderhoud met den Minister aan de commissie eenparig de overtuiging had verschaft, dat de Koning weder in staat is de regeering waar te nemen. Aan het publiek is de kennisneming van de gronden voor die overtuiging onthouden. Sluiten wij ons gaarne aan bij het driemaal herhaald »Leve de Koning*, door de leden aan geheven, ons verheugende, dat er geen twijfel schjjnt te bestaan aan 's Konings aanvankelijk herstel, wij voegen er de hoop aan toe, dat Z. M.'s geneesheeren thans beter profeten mogen blijken dan iq hun rapport van 19 Maart. Moge de natie alle aanleiding hebben, om den 12n Mei, den inhuldigingsdag, met blijdschap het 40jarig Ko ningschap van Z. M. te herdenken. Tegen het regeeringsvoorstel waren in de af- deelingen vele formeele bedenkingen gerezen, waarover men echter meende te kunnen heen stappen. Het besluit werd heden genomen op voorstel des Voorzitters. In de sStaats-Courant* leest men het vol gende Besluit van den Staten-Generaal in Vereenigde Vergadering, van 2 Mei 1889, krachtens art. 47 der Grondwet. De Voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal Overwegende, dat de Staten-Generaal in Vef- eenigde Vergadering hebben genomen het vol gende besluit: »De Staten-Generaal in Vereenigde Vergade ring verklaren, dat het in art. 38 der Grondwet ^omschreven geval heeft opgehouden te bestaan. Gezien art. 47 der Grondwet; Gelast, dat dit besluit, door plaatsing dezes in het Staatsblad*, wordt afgekondigd. 'sGravenhage, 2 Mei 1889. De Voorz. van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, W. A. A. J. SCHIMMELPENNINCK v. d. OYE. Uitgegeven den tweeden Mei 1889. O O De Minister van Justitie, RUIJS VAN BEERENBROEK. Mededeeling omtrent den vee-invoer in Eu ge land, (Vergad. Staten). De Minister van Buitenlandsche zaken (de heer Hartsen) is aan het woord en moet aan de Kamer eene mededeeling doen, die met leedwezen zal worden vernomen. De Kamer herinnert zich het besluit in Engeland genomen om met 1 Juni a.s. ons vee zonder slachting of quarantaine toe te laten op de markt van Engeland. Gisteren avond ontving hij evenwel een tele gram van den gezant te Londen, meldende, dat op last van de Privy Councilde maatregel 3 maanden, en wel tot 1 Sept., is uitgesteld. De motieven daarvoor zijn den minister niet be kend. Doch welke deze ook zijn mogen, zeer ernstige pogingen zullen bij de Engelsche regee ring worden aangewend om op dat besluit terug te komen. Intusschen deelt de minister mede dat na de nota van de Engelsche regeering aan 's Konings gezant ernstige maatregelen in het belang van den gezondheidstoestand van onzen veestapel zijn genomen, die met succes zijn bekroond, want de gunstige toestand van onzen veestapel is meer en meer erkend, daar waar daaraan vroeger ge twijfeld werd o.a. in Noorwegen. Waar door den ijver en de onafgebroken be moeiingen zijner ambtgenooten gewaakt wordt voor den toestand van den veestapel, verwacht de minister dat deze zaak ten slotte tot een goed einde zal kunnen worden gebracht. Het komt hem voor, dat de waarheid eindelijk tot haar recht zal moeten komen. (N. R. Ct.) De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de kweekelingen van het 4de stu diejaar der rijkskweekscholen, welke nog niet in het bezit der akte als onderwijzer zijn, de kweekschool met 1 Augustus a.s. moeten ver laten. Tengevolge van de gunstige wending in den toestand van Z. M. den Koning hebben zich op verschillende plaatsen voorloopige commissiën ge vormd, ten einde op 12 dezer de 40-jarige regeering van Z. M. feestelijk te herdenkeH. Aan een particulier schrijven uit Pretoria is het volgende ontleend: Nederlanders, die een handwerk verstaan of bekwaamheid bezitten op administratief, bouw kundig of landbouwkundig gebied, onderwijzers, en in bet algemeen §!ie bekwame, oppassende personen kunnen zeker zijn in de Zuid-Afri- kaanschi republiek een flinke positie te verwer ven, daar het gebrek aan arbeidskrachten zóó groot is, dat de loonen tot 18 a 24 gulden per dag gestegen zijn, terwijl men er voor f100 per maand rijk kan leven. Te Zwolle is, naar de »Zw. Ct.« meldt, bericht ontvungen, dat alle in- en doorvoer in Frankrijk van veè, uit ons land komende, tot nader order is verboden. Het vooruitzicht op goedkoopere reisgelegen heid naar Parijs tijdens de tentoonstelling, waar mede men zich had gevleid, schijnt, vooreerst al thans, niet verwezenlijkt te worden. Vermoedelijk zullen echter biljetten van langen duur tegen hetzelfde tarief worden uitgegeven. Daardoor zou reeds iets zijn gewonnen, want thans is een retourbiljet slechts acht dagen geldig. Het Ivinder-ziekenhuis te Dordrecht heeft weder eene belangrijke schenking ontvangen. Daar de middelen, benoodigd voor het vergrooten en ver bouwen niet ten volle aanwezig waren, had het bestuur besloten een gedeelte van den tuin van een aangekochte villa te verkoopen, ten einde huizen te bouwen. Op het laatste oogenblik heeft echter een Dordrechtenaar, wiens naam de »D. Crt.« niet mag noemen, het bestuur in staat ge steld van dien verkoop af te zien, zoodat het kin- der-ziekenhuis in het bezit van het gansche ter rein zal komen. De Scheveningsche vrouw, wier zonen, wegens mishandeling voor eenige weken in de gevangenis zijn opgesloten en die uit wanhoop over dit feit reeds trachtte zich te verdrinken, moest in het gasthuis worden opgenomen, waar haar toestand van dien aard werd bevonden, dat haar overbren ging naar een krankzinnigengesticht noodig was. Juist toen daaraan Zaterdag gevolg zou worden gegeven, brak zij door een val haar been, ten ge volge waaraan zij is overleden. Men schrijft uit O verveen aan de Haarl. Ct.«: Niettegenstaande den grooten uitvoer van hyacinthenbloemen, hebben de gehouden veilin- gen van bloembollen vrij wat meer geld opge bracht dan bet vorige jaar. De goede soorten brachten ongeveer 30 a 75 cent per regel meer op. De kosten dezer veilingen die door de telers gedragen worden, zijn echter tamelijk hoog. Be halve de notaris, die 10 pCt. krijgt, ontvangen de directeuren die de veilingen regelen 5 pCt., terwijl de koopers vrij rooken, eten en drinken hebben. 1 Dinsdagavond heeft een detachement van het Leger des Heils binnen Rotterdam zijn kwartier opgeslagen en zijne eerste exercitie gehouden, in tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek. Na afloop der oefening werden een viertal leden van het Leger des Heils door eenige per sonen bemoeielijkt, doch dank zij de politie, bereikten zij ongedeerd hunne woningen. Van 1 Mei af mogen geen eieren van water wild en van kieviten meer worden geraapt; en kievitseieren mogen na 5 Mei niet meer worden verkocht, te koop uitgestald of vervoerd. Alle 15 gemeenten van Voorne en Putten hebben zich bereid verklaard, gezamenlijk de som te storten, door den heer A. J. Krieger te Gouda gevraagd om een plan voor spoorweg en brug, in aansluiting aan het groote spoorwegnet te ontwerpen. Volgens »Veritas« zijn in Maart verongelukt 86 zeilschepen (2 Nederlandsche) en 15 vreemde stoomschepen. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw school te Wageningen is over April 1.1. gevallen 48 mM. regen, tegen 42 mM. in dezelfde maand van 1888. Donderdagnacht is te Breda op 79-jarigen leeftijd plotseling overleden de gep. Vice Admi raal G. C. C. Pels Rycken, Oud-Minister van Marine. Volgens het Journal des Débats* zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag uit de Ned. Landbouw-afdeeling der Parijsche tentoonstelling eenige landbouwwerktuigen gestolen. Op de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in den Park- O O schouwburg, constateerde de heer Mr. Van Hall, dat er f400,000 en een groot getal aandeelen zoek zijn, waaromtrent het bestuur geen op heldering kon geven. Uit Utrecht ontvangt het »N. v. D.« de mededeeling, dat het centraal-personenstation te Amsterdam met 1 Augustus voor de exploi tatie zal worden opengesteld. Sedert Zaterdag 27 tot Dinsdag 30 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 17 zalmen van 6 tot 31 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,49 tot f 1,28. Aangevoerd 5202 elften, prijs per stuk f 0,37 tot f 0,75. Een persoon in 't bezit der akte van onder-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2