En toen kwamen ze, de lijdenden, en ze kwamen •steeds drukker en kochten het schoone zand van hun eigen grond en legden dat verwarmd op borst en rug en betaalden mij contant 36 stuivers. Spoedig kon ik mijn »zand uit Arabiëc in verschillenden vorm in de meeste bladen anno- ceeren, ik drukte verzonnen getuigschriften uit alle steden af, waarop werkelijke getuigenissen kwamen van lieden, die naiëf genoeg waren te gelooven dat het »zand uit Arabië« hun lijden verlicht had. Ik verdiende steeds meer geld, doch had nog niet genoeg om de zaak in 't groot te drijven. Mijn bekend geworden naam echter gaf crediet en een zeer rijke, doch leelijke dame op jaren schonk mij hare hand. Nu opende ik »woestijnbaden.« Het was een prachtig idee! De zandvlakte, die ik tot mijn doel kocht en in modernen stijl bebouwde, is voor mij een goudmijn geworden. De goede, brave menschen bestormen mijn in richting en 't zal niet lang duren, of ik kan mij uit de zaken terugtrekken. Zoo ziet men: die op zijn kennis, zijn ver diensten bouwt, bouwt op een zandgrondmaar wie verstaat, wat eigenlijk zand is, die strooit het de lui in de oogen en maakt goede rekening. .Bui ter» fan cl. Gelyk uit Brussel wordt gemeld, is daar uit Zanzibar het bericht ontvangen, dat Stanley waarschijnlijk binnen 3 maanden te Londen zal zijn. Men geloofd dat hij op weg is naar de Oostkust en voornemens is de inlanders zijner expeditie te Zanzibar te laten om zich vervolgens over Suez naar Engeland te begeven. De Eiffeltoren is voor het publiek opengesteld. Het schijnt dat men een grooten toeloop heeft verwacht, maar het ijzeren gevaarte heeft op zijne verdiepingen een schraal hoopje bezoekers gehad. Misschien was het toe te schrijven aan het weder, dat slecht was. De bovenverdiepingen zijn thans telephonisch verbonden met het centrale bureau beneden. Yoor het geval dat er boven eene te groote opeenhooping van menschen is, kan men dus dadelijk telephoneeren, ten einde de aangifte van kaartjes een poosje te schorsen. De instructie in de zaak van Perrin, die ge schoten heeft op den president Carnot, is ge ëindigd. Daaruit is gebleken, dat zijn revolver niet niet scherp was geladen, zoodat hjj niet zal terechtstaan voor het hof van assises. Het geen hij gedaan heeft, is een vergrijp en is mitsdien aan de kennisneming van de recht bank overgelaten. Een groote tombola zal worden georganiseerd voor de Parijsche tentoonstelling. Zij zal 15 mil lioen loten van 1 fr. omvatten; uit de tentoon gestelde voorwerpen zal voor 7ya millioen frs. aan prijzen worden aangekocht. Wat de tombola meer opbrengt, na afloop der kosten die op 2 millioen worden geschat, zal dienen om de kos ten der werklieden- en andere delegatiën te beta- len, die op de tentoonstelling zullen worden toegelaten. De tentoonstelling werd Maandag door 160.000 menschen bezocht. Fransche bladen deelen mede, dat men Dins dagavond te Zyta in de tent van een kermisgast een en twintig in den loop van den dag in de buitenwijken gestolen kinderen bijeen vond. De kleinen waren daar vastgebonden en sommigen schreiden erbarmelijk, hetgeen de aandacht van voorbijgangers trok, die de politie waarschuwden. Zij waren van 2 tot 6 jaar oud. Dertien hunner konden hun ouders noemen en huiswaarts ge bracht worden. De overigen gingen naar het ziekenhuis, waar zij later herkend en afgehaald werden. De kinderroovers, zekere Arrival en zijn vrouw, waren snordronken toen zij naar de ge vangenis gebracht werden. Uit Londen meldt men, dat de vrienden van generaal Boulanger zich over zijn toestand zeer kleine meisje en legde zijn hand op heur hoofd. Hij had van ouds voor het gevoelige en harts tochtelijke meisje een groote genegenheid. »Cola vertrouwt ge me?« Ze hief een troosteloozen blik tot hem en knikte toestemmend. Ze hield veel van hem, den leeraar, die haar in alles verstond. »Vertrouwen? O ja!« »Bemoei u dan niet met dit gevonden briefje. Leg het stil neer!« Het kind hief haar hoofd op. Meent ge, dat ik 't wilde lezen O neen ik ik ach, menheer Wendlin, hoe kon ze 't doen? Hoe kon ze 't doen?« Mynheer Wendlin vatte dekleine, bevende handen. »Denk thans niet over die gebeurtenis, Cola! En vooral laat u op dit oogenblik niet meesleepen door uw hart men moet hooren, voor men oordeelt!* »Ik wil niets meer hoorenZe heeft ons verla ten ze is slecht!* »Cola, ze is uwe moeder!* »Neen, neen!* 't Kind schreeuwde dat luid en schril, alsof dat woord haar verwondde »ze is 't niet, niet meer. Ze komt nooit weer tot ons ik weet het. Ze is mijn moeder niet meer. Ik zal nooit weer moeder tot haar zeggen. Hebt u mijn vader zien schreien? Gij moogt niet zeggen, dat ze mijn moeder is ze is slecht!* (Wordt vervolgd.) bezorgd maken. Sedert zijn vlucht uit Parijs moet hij zeer verouderd zijn en ondanks al zijne pogingen om zijn waren toestand te verbergen, schijnt zijn gezondheid zeer geschokt te zijn. Men schrijft uit Berlijn: De Keizerin van Oostenrijk zal den 23 Mei naar Oostenrijk terug te keeren. Na een opont houd van vier weken aldaar, zal de Keizerin zich naar de Hollandsche badplaats Zandvoort begeven. In den stand der werkstaking in de kolen- districten is weinig verandering gekomenter wijl de besturen van enkele mijnen de eischen der werkstakers hebben ingewilligd, is opnieuw in andere mijnen de arbeid gestaakt. Op de mijnwerken bij Mühlheim, Rosenblumendelle en Wiersche wordt de arbeid voortgezet. Op »Ober- hausen« zijn alle arbeiders weder aan het werk getogen en op »Oberfeld« gedeeltelijk. Op »Lud- wig,« nabij »Oberhausen,« hebben daarentegen alle 400 werklieden het werk neergelegd. Te Kolscheid in het Wurm district, hebben de ar beiders het voorbeeld hunner Westphaalsche makkers gevolgd, en te Höngen hebben zelfs, naar gezegd wordt, op het mijnwerk Maria* gevechten plaatsgehad. Er loopen 1300 arbeiders leeg. Uitgebreider wordt ook de beweging in het bekken van Aken, waar thans omstreeks 2000 arbeiders het werk gestaakt hebben. Nadat de mijnwerker Schroder, die het woord voerde uit naam der mijnwerkers, den Keizer bedankt had voor de aan de deputatie verleende audiëntie, en op de vraag des Keizers naar de eischen der arbeiders had verklaard, dat zij een werktyd van acht uren verlangden, en hierop meer prijs stelden dan op loonsverhooging, ant woordde de Keizer, dat hij een oor heeft voor al zijn onderdanen, doch vóór alles moeten de werklieden begrijpen, dat zij zich aan contract breuk hebben schuldig gemaakt, en dat het af houden van personen, die willen werken, af te keuren is. De Keizer verwacht dat alle spoor van samenhang met sociaal-democraten uitge sloten en vermeden zal worden. Zoo niet, dan zal met gestrengheid te werk worden gegaan. Hij is met welwillendheid jegens de arbeiders be zield, zooals jegens al zijn onderdanen, maar elke sociaal-democraat is bij hem een vijand van het Vaderland. Verder verklaarde de Keizer, dat hij een onderzoek naar den toestand zal laten doen en de uitslag daarvan zal den arbeiders door de overheid bekend gemaakt worden. Mocht het blij ken, dat sociaal-democratische neigingen of be doelingen aan de beweging deel hebben en dat deze leiden tot ophitsing, tot onwettigen tegen stand, dan zal de Keizer met alle macht, en deze is groot, daartegen optreden. Gaat naar huis, waren de slotwoorden. Overweegt wat ik gezegd heb, tracht uwe kameraden te overreden om terug te keeren. Vooral moogt gij onder'geen voorwaarde uwe kameraden beletten den arbeid te hervatten. Schroder betuigde den Keizer hierna nogmaals zijn dank. De audiëntie duurde ongeveer 10 minuten. Over de ontvangst welke aan eene deputatie van grondeigenaren van mijnen in Westfalen bij den Keizer ten deel gevallen is, wordt het stil zwijgen bewaard. De Keizer heeft, naar het schijnt, de arbeidgevers aangespoord, gehoor te geven aan de zeer gematigde eischen der ar beiders. Te Wickrath, een Pruisisch dorpje bij Glad- bach, sloeg dezer dagen de bliksem in de Katho lieke kerk, terwijl deze met geloovigen gevuld was en de dienstdoende priester juist den zegen over de gemeente uit sprak. Het orgel werd het eerst getroffen, de stukken vlogen door de kerk en brachten velen zware verwondingen toe. De organist en de zangers werden zoo gewond, dat zij niet meer te herkennen waren. In het ge drang, dat onbeschrijflijk groot was, werd eene vrouw, moeder van verscheidene kinderen, ge dood. Kerk en toren hebben zeer veel schade geleden. In den omtrek van Toizy trokken benden van vier- of vijfhonderd man door de velden met vlaggen en weefschuitjes op stokken en oproerige liederen zingende. Zij dreigden tot dynamiet hun toevlucht te nemen als de patroons het gewenschte tarief niet teekenden. De onvol doende loonen werden veroorzaakt door de con currentie van Crefeld en Zurich, welker met machines geweven stoffen voor zeer lage prijzen worden verkocht. Men vreesde, dat de werkstaking zich ook tot Lyon zou uitbreiden, in welk ge val er tusschen de 30- en 40,000 werkeloozen zouden zijn, doch volgens de laatste berichten hebben de patroons toegegeven en is de werk staking reeds geëindigd. Volgens berichten uit Jassy is Koningin Natalie ernstig ongesteld. Een brief van den jongen Koning aan Milan werd onderschept, waarin Alexander over de Regenten klaagde, vooral over Protitchby verzocht dat zijn vader of zijn moeder zou terugkomen. De »Temps« verneemt uit Belgrado, dat Zankof een proclamatie tot de Bulgaren richtte, waarin hij hen uitnoodigt zich te voegen bij diegenen, die besloten zijn den overweldiger te verjagen. Den officieren wordt daarbij toegezegd, dat hun toestand onder de verandering van Kegeering niet zal lijden. Zondag jl. hebben ernstige onlusten te Caso- rezzo, niet ver van Milaan, plaats gegrepen. De inwoners, meerendeels hun bestaan vindende in de zijde- en katoenspinnerijen, hadden grieven tegen de patroons. Hierdoor verbitterd, zijn zy in massa opgestaan en begaven zij zich met hunne vrouwen en kinderen naar de woning der verschillende fabrikanten, waar zij de ruiten in sloegen, roepende: Aan ons geldAan ons het graan De syndicus zond haastig naar Milan om hulp, waarop een compagnie soldaten kwam die het plaalsje militairsgewijze bezette. Een 20 perso nen zijn in verzekerde bewaring genomen. Te Arluno, eenige kilometer van Casorezzo, is het dien dag nog erger toegegaan. - De ellende is daar nog grooter dan te Casorezzo; in vele huizen ontbreekt er brood. De werklieden heb ben den patroons eene verhooging van loon ge vraagd, maar daar die geweigerd werd, hadden zij besloten den arbeid te staken. Hiermede niet tevreden, hebben zy het huis van den syndicus belegerd en geroepen: »De dood aan hem!« Dadelijk werden alle winkels gesloten. De meu bels van het huis van graaf dal Verme werden weggehaald en 's avonds op een der pleinen ver brand. Eindelijk kwamen er troepen, waarop de me nigte uiteenging en de vlucht nam naar het plat teland. Patrouilles doorloopen nu dag en nacht de straten en de fabrieken zijn gesloten. Ook in eenige andere plaatsen van den omtrek hebben Zondag en Maandag onlusten plaats gehad. tselijk Nieuws. HEUSDEN, 16 Mei. Gisteren avond, ten circa half negen ure, ont stond er eene algemeene agitatie door het bericht, dat de Hervormde kerk in brand stond. Door verschillende personen werd medegedeeld dat zy licht in de kerk hadden gezien en de rook uit het dak en den toren zagen stijgen. Alles in rep en roer. De brandspuit rukte direct uit en gaf reeds water, toen men het verblijdende be richt uit den toren riep, dut er niets van brand te bespeuren was. Wat moet de reden zjjn ge weest? Er was licht ontstoken in de consistorie kamer en. een groote zwerm muggen, die, op afstanden met een beetje verbeeldingskracht, veel op opstijgenden rook geleek, had de goeden liên op het dwaalspoor gebracht. Eere aan de activiteit van den brandweer, die direct uitrukte en voor het werk gereed stond, al bleek het nu ook onnoodig. We hebben al weder gezien, dat men zich op dat corps kan verlaten. 16 Mei. Ook in onze gemeente behoort het koningsfeest tot de geschiedenis. Zooals wij reeds mededeelde werd daartoe eerst Maandag het initiatief genomen en bestond er weldra een commissie, met den heer Scholten aan het hoofd, die in dien korten tijd wonderen wist te ver richten. Denken we ons op de feestavond van Dinsdag terug, dan zien we te circa 8 uur de feeststoet naderen. Voorafgegaan door eene garde d'honneur, volgen eenige toortsdragers, die met hunne flambouwen de geheele straat verlichten. De harmonie »de Eendracht« laat hare vroolijke, vaderlandsche liederen hooren. Bij afwisseling zingen eenige scholieren, die daarop volgen. Het gilde St. Blasius met banierdragers te paard wordt weder gevolgd door de handboogschutterij »Burgerlust.« De stoomboot »Stad Heusden* is mede vertegenwoordigd, waarna het geheel weder door fakkeldragers wordt opgesloten. Aan het stadhuis gekomen verschijnt de bur gemeester, als vertegenwoordiger van Zijne Majes teit, op het bordes en beantwoordt de hem ge brachte hulde. Op de Maas ligt een geheel met lampions en lichteffecten versierd vaartuig. Het kanongebulder laat zich hooren. »Neptunus,« aan alle zijden verlicht, maakt zijn zegetocht over de rivier. De muziek laat zich hooren. Vuurwerk stijgt ten hemel om in nationale kleuren terug te vallen. De geheele gemeente heft, als uit éénen mond, vaderlandsche liederen aan, met of zonder accompagnement. Alles jubelt. Deze uit zich in zang, gene doet het in woorden; doch allen wenschen hetzelfde, waarmede ook wij ons ver eenigen, dat het onzen dierbaren Vorst nog langen tijd gegeven zij aan het hoofd van het Neder- landsche volk te staan en met dat volk een vrede lievend tijdperk te beleven als wij in de halve eeuw, die achter ons ligt, hebben weten te waar- deeren. Ook uit tal van plaatsen ontvingen wij berichten van de feestviering in de eerste dagen dezer week, die wij natuurlijk niet allen kunnen opnemen. Wij stippen daaronder aan de feestconcerten te Haarsteeg, Drunen, Waalwijk en Kaatsheuvel, de gecostumeerde optocht te Woudrichem, die uitstekend - geslaagd is en de kinderfeesten in bijna alle plaatsen om Heusden. WIJK. Tot lid van den Gemeenteraad alhier is verkozen den heer A. van der Beek Jz. met 72 stemmen. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen was 86. GENDEREN, 14 Mei. Gisteren zag het er in ons dorp zeer feestelijk uit; schier van alle huizen wapperde de driekleur. De school kinderen met oranje versierd werden op 13 wa gens door het dorp gereden. In de schoollocalen werden zij onthaald op broodjes met chocolade, limonade en koekjes. Na afloop van ten en ander gingen de kinderen zeer te vreden huiswaarts. BAARDWIJK, 14 Mei. Heden wappert hier de vlag wegens de benoeming van den heer Joz. Loeff tot notaris te Drunen. Met groote opgewektheid is hier gisteren het feest van 's Konings 40jarige regeering ge vierd. Het volksconcert was zeer druk bezocht en de voor het feest toepasselijke nummers wer den met geestdrift geapplaudisseerd. Bij vele toasten werd het welzijn gedronken van den Koning en zijn Huis! HEDIKHUIZEN, 16 Mei. Onze gemeente is in feestdosch gehuld, op ontvangst van de konink lijke goedkeuring der benoeming van den heer Luyben, burgemeester, tot secretaris dezer ge meente. DRONGELEN, 16 Mei. Het feestvieren is hier aan de órde van den dag. Was het Zondag en Maandag het veertigjarig jubileum van Z. M. den Koning, het betrof ook Zondag het 25-jarig huwelijksfeest van den heer C. de Moor, hoofd onderwijzer, en gisteren de 25-jarige herinnerings dag van het in functie treden van genoemden heer De Moor als hoofd der school. Van alle huizen wapperde de driekleur, boven dien stond zy trotsch boven de kastanje boomen aan het veer en op tal van plaatsen waren vóór de woningen lampions aangebracht; waardoor het dorp een feestelijk aanzien kreeg. De woning van den heer De Moor was aan den ingang keurig met groen en bloemen versierd. Een dennenlaan leidde van daar, door eene eere poort, naar het schoollokaal, eveneens in eene feestzaal herschapen. Van alle zijden werden blij ken van belangstelling ontvangen. Het regende felicitaties, in den vorm van brieven, telegrammen en kaartjes. De beide heeren schoolopzieners, tal van collega's en belangstellenden zag men van alle zijden toestroomen. Aan stoffelijke blijken van waardeering, zoo uit de gemeente als van andere zijde ontvangen, ontbrak het evenmin. Leerlingen en oud-leerlingen brachten ovaties, in keurige feestliederen, gevoelvol voorgedragen. De geheele gemeente liet zich op het feestterrein zien, alwaar voor eene geregelde afwisseling van volks vermakelijkheden was gezorgd. Tal van gelegen heidsstukjes werden verdienstelijk voorgedragen, waaronder bizonder uitmuntte de samenspraak tusschen de dames De Moor en Van Schaijk. Wij zouden nog eene driedubbele ruimte kun nen beslaan, wilden wij bij alles en bij allen stil staan. Laten wy daarom besluiten met de woor den van den burgemeester tot de onzen te maken: »dat het de heer De Moor gegeven zij, omringd van zijne familie, nog eenmaal het gouden feest te mogen vierenwaarbjj dan voorzeker de ge meente, in haar opkomend geslacht, van den va derlijken en vriendelyken voorganger veel nut zal weten in te oogsten.* 's-BOSCH. De begrooting van het fonds voor weduwen en weezen van onderwijzers in Noord-Brabant sluit voor het dienstjaar 1889/90 ia uitgaat en ontvangst met eene som van f 1497,95. Het fonds telt thans 54 leden en 19 Donateurs, terwijl aan 25 weduwen uitkeerin- gen worden gedaan, welke eenigzins konden verhoogd worden. WOUDRICHEM. Door bizondere omstan digheden zal de vergadering van het onderwij zers-gezelschap in het arrondissement Heusden in plaats van den 16 Mei, gehouden worden den 23 Mei a.s. alhier. GORINCHEM. Bij de parade op Maandag j.I. alhier, was ook aanwezig de adjudant-onderofficier (conducteur der artillerie le klasse) Ter Burksen, uit Heusden, versierd met de gouden medaille, die vóór 40 jaar eveneens aldaar de parade medemaakte bij de troonsbestijging van Koning Willem III. De heer Ter Burksen wordt, na 52 jaren dienst, eerstdaags gepensionneerd. Binnenland. Wij lezen in de Staatscourant" van heden: »De koning heeft den ondergeteekende opge dragen om, door middel van de »Nederlandsche Staatscourant", Zijner Majesteits meest harte- lijken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Ne- derlandsche Volk ontvangen, ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel, en van de herinne ring aan Hoogst Deszelfs veertigjarige Regeering. »'s Gravenhage, 14 Mei 1889. »De Directeur van het Kabinet des Konings, Alewijn." Mr. H. J. Brouwer, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, is benoemd tot lid van den Raad van State. De heer J. J. v. d. Veen, oud-gezagvoerder ter koopvaardij te *'s-Gravenhage, die op 10 Februari jl. den eersten togt met de Scheve- ningsche reddingsboot ter afhaling van de equi page van de »Ben Avon« maakte, ontving heden, namens de Engelsche regering, een paar prachtige mat-gouden manchet-knoopen, en zulks als erkenning van de diensten op dien dag door hem bewezen. Ook te Rotterdam wordt de invloed der werk staking in de Duitsche kolendistricten gevoeld. Verschillende fabrieken, branderijen en steen kolenhandelaars zien zich verplicht de benoodigde minerale brandstof uit België of Engeland te ontbieden. Ook in Schiedam is men beducht voor een rijzing van den steenkoolprijs, hetgeen zeer nadeelig op de branderij-industrie zou wer ken. Nog een ander nadeel van de werkstaking in Duitschland ondervinden de werven te Rot terdam, waar men voor de in aanbouw zijnde schepende benoodigde machineriën, welke meest al door de firma Krupp te Essen worden ge leverd, niet meer krijgen kan. Zoo de West- faalsche werkstaking niet spoedig ophoudt, zul len ook daar een groot aantal werklieden zon der werk geraken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2