drukken echter dit heele adres af en maken zelfs het stempel der eerste firma na; daarop is dus niet te vertrouwen't eenige is zelf naar Keulen te gaan en de bron op te sporen. Daar 't dan evenwel nog zeer goed mogelijk is dat men door looze concurrenten van 't spoor geholpen wordt, zij ieder Nederlander zoo verstandig en koope inlandsch fabricaat, dat tegenwoordig niet onder behoeft te doen voor 't Keulsche. Hij heeft dan geen moeite een goed adres machtig te worden en bevoordeelt de vaderlandsche industrie. .Buitenland. Te Wasmuel (België) werd een dynamietpa- troon gelegd voor de deur van het huis van den burgemeester, een der leden van de jury in het proces te Bergen. Er had een vreeselijke ont ploffing plaats. De deur werd geheel stuk ge slagen en alles in het huis vernieldook de aangrenzende huizen werden beschadigd. De daders zijn nog onbekend. Het Hof van Assises te Bergen (Henegouwen), heeft uitspraak gedaan in het geding tegen de personen, beschuldigd van den toeleg om den bestaanden regeeringsvorui omver te werpen, en waarbij 22 socialisten waren betrokken. Het ant woord der jury was ontkennend ten opzichte der beschuldiging van aanslag en samenspanning en omtrent dynamiet-ontploflfingdaarentegen be vestigend omtrent het feit van provocatie, niet door uitvoering gevolgd. Het Hof veroordeelde daarop Laloi, André en Hublet tot 3 maanden gevangenisstraf en 20 fr. boete. Al de andere beschuldigden zijn vrijgesproken. In de Fansche departementen Doubs en Aisne zijn met betrekkelijk aanzienlijke meerderheid tot Senatoren gekozen de Republikeinscbe can didates De conservatieven waaronder veel Bou- langisterjj loopt, bleven ver ten achter. Twee Fransche visschersschepen uit St. Pierre Miquelon, de »Ella en de Quotre Frères«, zjjn op de banken van New-Foundland met alle 175 opvarenden vergaan. Frankrijk moet het dit jaar zonder zwaluwen doen. Die vogels kwamen tot hiertoe in grooten getale uit Afrika in het departement Bouches du Rhone. Nu had men daar in de laatste jaren aan de kust toestellen opgesteld, die met electrische batterjjen zjjn verbonden. Vermoeid van de vlucht gingen de vogels op de draden zitten en werden dan gedood, om later geprepareerd op dameshoe den te prijken. Ditmaal echter zijn de zwaluwen weggebleven en de Fransche »Société Zoölo- gique« heeft hierop de aandacht der regeering ge vestigd; het wegbljjven der zwaluwen zou voor den landbouw een groot verlies zjjn. Op 1 dezer was het plaatsen van den licht koepel op den Eiffeltoren afgeloopen. Deze koe pel komt overeen met gelijksoortige inrichtingen op de lichttorens langs de Fransche kust. Men weet, dat de lantaarn van driekleurige lenzen is voorzien, die de nationale vlag voorstellen. De lantaarn kan van het tentoonstellingsterrein op het Champ de Mars niet gezien worden, daar de minimum-afstand waarop het licht kan wor den waargenomen 1500 M. bedraagt. Op 4 dezer werden twee electrische projectors opgesteld, die van den Eiffeltoren uit, hunne krachtige licht stralen over Parjjs werpen. Iedere projector heeft een diameter van niet minder dan 90 cM. en bevindt zich op eene hoogte van 290 M. dicht bjj de vertrekken van Eiffel en onder de lantaarn. Het geprojecteerde licht zal bij helder weer kunnen gezien worden op een afstand van 10 kilometers. De lichtsterkte is gelijk aan die van-10,000 carcellampen (pl. m. 75,000 normaalkaarsen) en de totale intensiteit van de lichtgevende stralen wordt geljjk gesteld met 8,000,000 carcellampen. Worden de beide projectoren op één voorwerp gericht, dan zou eene intensiteit van 15 a 16 millioen carcellampen worden verkregen. Op den toren van Eiffel werd het hoofd van den 40-jarigen Siageliotti verpletterd tusschen de raderen van een hysch toestel. In eene my nwerkers-vergadering te Bochem is het zeer onstuimig toegegaan. De voorzitter, zekere Weber, voer in vollen socialistischen geest heftig uit over de mijnbesturen en dr. Hammacher. Hij veroorloofde zich daarbjj zulke ruwe uitvallen tegen den Keizer, dat hjj wegens majesteitsschennis werd gevangen genomen. Het geheele werkstakings-comité der mijn werkers, ruim 40 personen, is gearresteerd; alle papieren van het comité zjjn in beslag ge nomen. In Boheme breidt de werkstaking zich uit. In het myndistrict Kladno bedroeg het aantal werkstakers 7000. Reeds verscheidene fabrieken, met 1500 werklieden, hebben wegens gebrek aan kolen moeten sluiten. Van de 19,000 metselaars te Berljjn die het werk gestaakt hadden, zjjn 6000 weder aan het werk. Daarentegen hebben thans ruim 5000 timmerlieden den arbeid gestaakt. Een geweldige brand heeft te Deptford op de veemarkt gewoed. Groote bergplaatsen werden in de asch gelegd en de stank van het ver brande vleesch was ondragelijk. Het vee op de markt, verschrikt door de ongewone drukte, de vlammen en den rook, maakte natuurljjk een vreeseljjk misbaar. Slechts met veel moeite werd de brand gebluscht. Levend vee ging niet ver loren, wel een groote hoeveelheid geslacht vee. Een jong Londensch photograaf werd opge dragen het lijk van een jong meisje, dat onder zeer bijzondere en droevige omstandigheden was gestorven, te photografeeren. Het meisje werd op een sofa in het salon gelegd en de photo graaf werd in de kamer alleen gelaten met het lijk, waarvan hjj een afbeelding maakte. Toen hij de eerste proef ontwikkelde, meende hjj dat de stand eenigzins onzuiver was geweest en maakte nog een tweede. Toen hij echter deze ontwikkelde bemerkte lnj tot zijne verbazing, dat de beide photographiën niet geheel gelijk waren. Het lichaam moest zich bewogen hebben. Hevig ontroerd nam hjj daarop nog een derde proef en deze geleek geheel op de tweede. De artist riep nu de oppasseres, die het overleden meisje had verzorgd en deze op haar beurt den doctor. Het bleek nu, dut men met een geval van schijndood had te doen, dat door de waar nemingen van den photograaf aan het licht was gebracht. In de haven te Lubeck is een groote brand uitgebroken. Drie entreputloodsen staan in vlam. Groote voorraden katpen, vlas en stukgoederen zjjn vernield. De schade wordt reeds op 2 mil lioen mark begroot. Uit Rome wordt dd. 23 Mei geseind De werkstakers van Mizière de Médicina heb ben het werk gestaakt, zonder het antwoord af te wachten op hare vraag tot loonsverhooging. Zij hebben 5 bakkerijen verwoest. Verscheidene werkvrouwen zjjn aangehouden. De werklieden nemen aan de beweging geen deel. Bhiiitselijl£ Nieuws. HEUSDEN, 28 Mei. Het programma tot feestviering te Gorinchem op (Woensdag) ter herinnering van 's konings 40-jarige regeering is vastgesteld als volgt: 's Morgens 7 uur aankondiging van den feest dag met een salvo van kanonschoten van 89 uur bespeling van het carillon; te 8 uur roei wedstrijd, opgeluisterd door mu ziek en het oplaten van luchtballons; om 10 uur ontvangst van de genoodigde krij gers van 1830 op het stadhuis; aankomst der eerewacht met muziek op de Groote Marktbegeleiding der oud-krijgers. 11 uur aanvang van den optocht, bestaande uit: 1. Heraut. Jan van Arkel. Twee schildknapen. 2. Gekostumeerde historische optocht van het Huis van Oranje, voorafgegaan door twee herau ten, en elke regeerende vorst, aanvangende met prins Willem I, begeleid door edelknapen, pages of lakeien, en respectievelijk gevolgd door familie leden van het Huis van Nassouw en in dien tijd geleefd hebbende beroemde mannen. Leerdamsche muziekkorps. 3. Eene wacht te paard, begeleidende den zegewagen met de Hollandsche Maagd. 4. Ons Prinsesje. 5. De landbouw. 6. Vereenigingen van ververs, metselaars, enz. 7. De boekdrukkunst. 8. Symbolische voorstelling der Goreumsche zangvereeniging »Caecilia«. 9. Vereeniging van sigarenmakers. 10. De brandweer, waarbij wordt voorgesteld de in Gorcum geboren uitvinder der slangbrand spuiten Jan van der Heijden, enz. Muziekkorps »l'Espérance,« van Waalwijk. 11. De gymnastiekvereniging »Gorcum.« 12. Bierbrouwerij. 13. Bloemisterij. 14. Machinefabriek. 15. Vereeniging van vleeschhouwers en spek slagers. 16. Visscherij. Muziekkorps »De Volhardingc. 17. Episode uit het leven van Jan Steen. 18. Het Gorcumsch visschergild. 19. Allerlei, als: a. Episode uit het regent schap van het groothertogdom Luxemburg in 1889b. Herder en Herderinnetjec. De Eifel- toren; d. Hugo de Groot en Vondel; e. De Gor eumsche bierkruik. Na afloop van den optocht: oefeningen door de gymnastiek-vereeniging »Gorcum«, opgeluis terd door muziek. Nam. van 79 uur muziekuitvoeringen op de Groote Markt en Kalkhaven. Om 9 uurschitterend vuurwerk in de nabij heid van het station. Voorts zullen er vermakelijkheden plaats heb ben, als: bal champêtre, grand spectacle-concert varié, enz. Een groot aantal poffertjes- en wafel kramen, tirs de salons, caroussels hebben reeds hunne standplaats op het Melkpad, Kalkhaven en Groenmarkt. De geheele week is ïuen bezig geweest met de versiering van straten en huizen, tot het plaatsen van eerepoorten en bogen. Na afloop van het vuurwerk om 11 uur zal de veerstoomboot naar Sleeuwyk en Woudrichem een extra-reis maken. 27 Mei. Het onweder van Zaterdag middag ging van eene hagelbui vergezeld, waarbij hagelsteenen vielen ter grootte van een duiven-ei. De bakken van tuiniers en anderen hadden het dan ook zwaar te verantwoorden. Een ieder onder hun heeft een verlies van een aantal ruiten. DRUNEN. De gemeente alhier heeft de in schrijving opengesteld op eene 31 2 pet. leening groot f 10,000. BABILONIENBROEK, 23 Mei. Door den heer H. J. Noteboom, cundidaat in de godgeleerdheid te Utrecht is bedankt voor het beroep naar deze gemeente. 24 Mei. Naar men ons verzekert, heeft de heer Arie den Dekker, laatst herkozen tot lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant wegens de niet herkiezing van de hh. J. J. van Tienhoven van den Bogaard en mr. W. D. Bosch, voor deze betrekking bedankt. Ook gaat er een gerucht dat mr. P. C. 't Hooft te 's-Bosch, dit voorne men heeft. Wjj kunnen deze geruchten ten stelligste te genspreken, daar er niets van waar is. Alleenlijk heeft de heer Den Dekker bedankt als lid van de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging o o in het district Heusden, hetgeen wellicht aanlei ding tot dit gerucht kan gegeven hebben. (Nieuwsbl. v. Werkendam). ZUILICHEM 24 Mei. Heden middag ontlast te zich boven onze gemeente een hevig onweder, dat van 's middags drie tot 's avonds zeven uur met tusschenpoozen aanhield. Van den land bouwer W. van Brakel werd een paard in de weide getroffen, dat onmiddellijk op de plaats doodbleef. AALST. Op de voordracht voor poldermeester zijn geplaatst de heeren H. S. Stain (aftr.) J. D. de Maas en B. van Ewijk Sr. UITWIJK, 25 Mei. Door welwillende mede werking der ingezetenen van Uitwijk en Waard huizen was het hoofd der school in staat gesteld zijne leerlingen een waren feestdag te bereiden bij de herdenking van het 40jarig jubilé van Z. M. Het schoolgebouw was in een echt feestlocaal herschapen, terwijl de kinderen, zeer feestelijk uitgedost, op versierde wagens werden rondge reden, begeleid door eenige jongelieden te paard, welke voor zich zelveu en hunne paarden geen oranje en groen gespaard hadden. Na bij een paar ingezetenen enkele liederen gezongen te hebben en door mej. Tuk onthaald te zijn op koekjes, ging de stoet, waarbij ook een instru ment niet vergeten was, naar Almkerk om aan burgemeester en wethouders, die op het recht huis waren, een kleine ovatie te brengen, het welk ook geschiedde bij den heer W. de Jong. De ontvangst was en bjj burgemeester en wet houders en bij den heer de Jong, zoowel voor de kinderen als voor de rijders, bij uitstek goed. Over Giesen en Rijswijk keerde men in genoege- lijke stemming terug, waarna de kinderen in het schoollocaal op chocolade, krentebroodjes en chinaasappelen onthaald werden met afwisselend zingen van feestliederen. Zeer voldaan keerde de schooljeugd eindelijk huiswaarts, waarna de jongelui, die zooveel hadden bijgedragen om het genot van het feest te verhoogen, nog enkele uren in het schoollocaal in zeer feestelijke stem ming doorbrachten. Alles liep in de beste orde af en bij groot en klein zal deze feestdag nog lang eene aangename herinnering achter laten. 27 Mei. Vrijdag 11. ontlastte zich boven deze en omliggende gemeenten verscheidene zware donderbuien, vergezeld van hevige slagregens. Hier en daar werden boomen door den bliksem getroffen. ALMKERK, (Nieuwendijk.) Door het hevige onweder dat Vrijdag alhier woedde is een meisje dat onder een boom zich verschuilde getroffen, zoodat zij, bij het afzenden van dit bericht, nog bewusteloos was. Eveneens is de bliksem inge slagen in eene woning, zonder evenwel brand te veroorzaken. Tevens trof hij den Rijs wij kschen watermolen, zonder ook echter brand te veroor zaken, maar met dit gevolg, dat die onbruikbaar is gemaakt. (Uppelschendijk.) Ten gevolge van het hevige onweder dat Vrijdagmiddag alhier woedde, is eene koe van den heer Bn. de Rooij in de weide gedood. WOUDRICHEM, 23 Mei. Heden vergaderde hier, onder het presideuiu van den heer arron- dissements schoolopziener, het onderwijzersgezel schap in het arrond. Heusden. 28 leden waaronder 15 h. v. scholen, namen hieraan deel. De vergadering werd bijgewoond door den heer districts-sehoolopziener, den heer Kingmans, burgemeester der gemeente, en den heer Blok, wethouder van Werkendam. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden, waaronder de herziening van het reglement, dat met eene kleine wijziging werd aangenomen volgden de punten ter inleiding, op het programma gesteld. Inzonderheid gaf het onderwerp: »Ons leer plandoor den heer Dammers aanleiding tot dis cussie en waarbij door de heeren schoolopzieners de noodige toelichtingen werden verschaft. Van de overige onderwerpen hadden de inlei ders de voldoening, dat zij met belangstelling ge volgd werden. Ten slotte werd bepaald dat de volgende feest- vergadering gehouden zou worden den le of 2e Donderdag in Sept. a. s. te Heusden. ZEVENHUIZEN, 26 Mei. Vrijdag j.l. ver ried een buitengewone drukte en het luiden der klok, dat er iets bijzonders zou plaats hebben. Een groote stoet paarden trok van het midden van het versierde dorp naar het station, waar Z. M. den Koning, met een exprestrein, in ge zelschap van zijn gemalin en het lieve Prinsesje hier aangekomen en die de gemeente Zevenhuizen met een bezoek zou vereeren, zou afgehaald worden. De koninklijke familie, verwelkomd door den president der feestcommissie, geluk gewenscht met zijn herstel, werd een galakoets, het Prinsesje een bouquet aangeboden. De optocht mag uit stekend geslaagd heeten. Er is maar één roep over de prachtige costumes, de orde, de regel maat, die in den stoet als in het dorp heerschte. Drie eerepoorten waren geplant, de huizen kwistig versierd. Des namiddags hadden er volksspelen plaats, bestaande uit zakloopen, tobbetjesteken, stroop- hippen enz. Er heerschte een opgewekte, vroo- lijke geest, oud en jong genoot bij het zien van de buitelingen, die de deelnemers maakten. De feestcommissie heeft allen lof van het georgani seerde feest. De3 avonds werd er geïllumineerd en het vuurwerk moest het feest volmaken en voleinden. Er behoeft zeker niet bijgevoegd te worden, dat dit feest gevierd werd ter herdenking van het 40jarig jubilé van Z. M. en dat de vorste lijke personen slechts gefingeerd waren. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter open bare kennis, dat het 4e kwartanls-kohier der pro vinciale belasting op paarden en andere trekdie ren, dienst 1888/89, door heeren Gedeputeerde Staten is invorderbaar verklaard en van helen af gedurende 8 dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Heusden, 27 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Weth. van Heusden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag den 1 Juni a. s. des namiddags, schouw zal wo'— den gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan de op dat stuk bestaande voorschriften der Algemeene Politie verordening, volgens welke straten, goten en rio len alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd op straffe, bij die verordening bepaald. Heusden, 25 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. vak Eggklen. Honcooe. De minister van marine heeft goedgunstig be schikt op het verzoek der Vereeniging »Schut- tevaêr«, tot verplaatsing van het licht van de Dordtsche Kil van den Westelijken naar den Oostelijken oever, in het belang der veiligheid. Aanvangende 4 Juni a.s. wordt het oude licht ge bluscht en op den Oostelijken over een huiplicht ontstoken. Op Pinkster-Maandag worden te Oosterbeek, bij Arnhem, wedrennen gehouden. Een aantal landbouwers in den Grooten IJpolder hebben besloten hun arbeiders bij de tegenwoor dige warmte tusschen 11 en 2 uur geen land werkzaamheden te doen verrichten, doch hen daarentegen 's avonds een uur langer te doen werken. De commensaal van een burgergezin te 's-Hage, onderwijzer in vreemde talen, verloofde zich met de dochter des huizes, en samen zouden zijn naar Antwerpen gaan om de aanstaande schoondochter aan de familie *~voor te stellen. De jongelui zijn echter niet teruggekeerd, en uit papa's secretaire wordt f 1500 vermist. De wachters aan de brug van den Rijnspoor weg over het Galgeveer te Leiden hadden on langs uit een kraaiennest vier eieren genomen en vier kippeneieren daarvoor in de plaats gelegd. Zij zagen tot hun niet geringe vreugde dat de kraaien de eieren hadden uitgebroeid en zij waren op deze gemakkelijke wijze in het bezit van 4 prachtige kuikentjes gekomen. Sedert Woensdag 22 tot Vrijdag 24 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 16 zalmen van 11 tot 34 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,16 tot f 1,35. Aangevoerd 200 elften prijs per stuk f 0,42 tot f 1,10 en 7684 viuten prijs per stuk f 0,03 tot f 0,08. Ontrent het ongeluk in het kamp bij Olde- broek meldt de »Zw. Ct.:« Zaterdag middag omstreeks 4 uur woedde hier een allerhevigst onweder. Het hagelde niet, maar het regende ijs. De bliksem was niet van de lucht. Elk oogenblik kon men bliksemstralen in den grond zien slaan. Verschillende personen namen horizontale stralen waar, die als het ware over de heide slingerden. Terwijl dit onweder op het hevigst was, begaf zich een sergeant met twee wagens, elk met 4 paarden bespannen huiswaarts toen plotseling de 4 paarden van den voorsten wagen neerstortten. De voorrijder vloog uit den zadel en kwam voor zijn span op den grond; hij was evenals de 4 paarden door den bliksem gedood. Een ander kanonnier, de kanonnier 2e kl. De V., van het 2e reg. vesting-artillerie, die by den wagen stond, werd ter aarde geslingerd. Hoewel zijne beenen hunne dienst weigeren, zal dit waarschijnlijk wel van voorbijgaanden aard zijn. De achter rijder is, terwijl de paarden onder hem gedood werden en hij met zijn paard ter aarde viel, als door een wonder geheel ongedeerd gebleven. De officier van gezondheid, in allerijl geroepen, kon alleen den dood van den milicien H. van het 2e reg. veld-artillerie constateeren. Het was een zeer oppassend militair. De laatste onweders, die boven ons land heb ben gewoed, hebben verschrikkelijk veel onge lukken veroorzaakt. Zoo werd te Gestel een jongen, die zijn boterham zat te eten, getroffen en gedood. - Te Triens en te Grouw werden kapitale boereu plaatsen in brand gestoken en gingen geheel verloren. - Het armenhuis te Schoonebeek werd getroffen en gedeelteljjk ver- Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2