Zaterdag ochtend te 5 uren zette hij zich op nieuw in den zadel, bereikte dien avond te G uren Crel'eld en had alzoo op dien dag een afstand van 100 kilometer afgereden. Zondag ochtend werd de rit tot Nijmegen voortgezet, alwaar hij des avonds arriveerde om Maandag de reis in de richting van de residentie te vervolgen, alwaar hij (Dinsdag) half twaalf uur v. m. aankwam. Hij mag dus de voldoening sma ken den afstand tusschen Karlsruhe en 's-Gra- venhage binnen 8 dagen op zijn viervoeter te hebben afgelegd. Gedurende de maand Mei is de tentoonstelling te Parijs bezocht geworden door 2,208,045 be talende personen. In dezelfde maand van 1878 was het cijfer der betalende bezoekers 1,269,075. Succi is weer te Parijs en heeft daar een vasten van 30 .dagen begonnen. O Laatstleden Zondag zijn verscheidene streken in Duitschland geteisterd door wolkbreuken. In de omstreken van Wildungen zijn daardoor groote verwoestingen op de velden aangericht. De spoor weg van daar naar Wabern is eenige uren totaal onbruikbaar geweest. De steden Reichenbach, My]au en Greiz hebben veel geleden, vooral Rei chenbach, alwaar twee groote fabrieken (van Schneider en van Schaarschmidt) geheel en twee anderen gedeeltelijk vernield zijn, terwijl uit de groote brouwerij de stoomketel werd weggesla gen en van een ander terrein eene menigte trot toirplaten door het water een groot eind zijn medegesleept. Tusschen Bonn en Meckenheim heeft de spoorweg zooveel geleden, dat de dienst nog gedurende eenige dagen gestaakt moet blijven. Op de bezittingen van dr. Mezger te Wies- baden is voorloopig door het gerecht beslag gelegd en wel op verzoek van de naamlooze vennootschap Wiesbadener Bade-Etablisseinent«, welke een eisch tot schadevergoeding heeft in gesteld van 1 y2 millioen mark, omdat dr. Mezger de met de maatschappij gesloten overeenkomst, waarbij hij zich verbonden heeft de hoofdleiding van het groote sanatorium aldaar op zich te nemen, eigendunkelijk zou hebben opgezegd. In Neder-Oostenrijk heeft een arrestie plaats gehad van een wegens fraude vervolgd persoon, Wewer genaamd, die per luchtballon nit Weenen was gevlucht! Volgens de Köln. Zeit. wordt de Keizer van Oostenrijk 13 of 14 Augustus te Berljjn ver wacht; voor den 15den zou reeds een groote parade van het garnizoen te Berlijn voor den Keizer van Oostenrijk in uitzicht zijn gesteld. Het verblijf van den Keizer te Berlijn zou dan niet van langen duur zijn, slechts vier dagen, daar den 18den Augustus de keizer zijn ver jaardag viert en hij gewoon is dien dag te Ischl door te brengen. Ook wordt de komst van den czaar steeds meer waarschijnlijk. Na het bezoek van den czaar, gaat Keizer Wilhelm naar Meiningen, om hertog Georg te bezoeken. De lang verwachte werkstaking der zeelieden te Liverpool is eergisteren uitgebroken. De zee booten worden met Indische matrozen bemand, die te London in reserve gehouden waren, wat onder de werkstakers groote verbittering wekt. Alle maatregelen om gewelddadigheden te voor komen zijn genomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Koning Milan besloten heeft onverwijld naar Servië terug te keeren. Door de overstroomingen in Canada is de om trek van Coburg geheel verwoest. Verscheidene bruggen werden weggeslagen en op vele plaatsen is de oogst vernield. De Grand Trunk-spoorweg zal voor omstreeks 50,000 dollar te herstellen hebben en de geheele schade wordt öp 500,000 dollar begroot. Door het inzakken van een brug te Williams- port (Amerika) zijn 40 menschen verdronken. Door de overstroomingen in Pennsylvanië zijn de steden South Fork, Mineral Point, Conemaugh, Woodvale, Johnstown, Cambria City, Morrellville en Sheridan zoo goed als geheel verwoest. Naar thans verzekerd wordt, had men reeds meer dan een jaar lang voor een onheil als nu plaats vond, te Johnstown gevi'eesd, daar de groote djjk van het reservoir bij die stad als zwak werd be schouwd. Voorts hadden de spoorwegbeambten het kort vóór de ramp aan waarschuwingen niet laten ontbreken. Maar men spotte er mee en lachte de anderen als lafaarts uit. Door den vloed werden vele spoorwegdam- men met de daarop loopende treinen weggesla gen, zoodat de daarin aanwezige passagiers ver dronken. Dit gebeurde o.a. met een sneltrein naar Chicago. De spoorwegdam bij Johnstown weerstond de drukking van het waterdienten gevolge ontstond aldaar, door de aangedreven daken, boomstammen enz., een reusachtig vlot, waarop vele menschen een toevlucht vonden. Doch eensklaps brak er op dat vlot brand uit, met het gevolg dat alle vereenigde vluchtelin gen, ongeveer 1500, in de vlammen omkwamen. Volgens de laatste schatting werden 1500 huizen vernield en kwamen 12 tot 15000 menschen om. Ooggetuigen, die den dam van het waterreservoir zagen bezwijken en als door een wonder aan den stortvloed ontkwamen, verzekeren, dat het geheele meer in een uur was leeggeloopen. Te Johnstown woedt de brand nog steeds voort en een vreese- lijke lucht van verbrande lijken stijgt op. De gevonden doode lichamen worden zoo spoedig mogelijk begraven. Totnogtoe zijn alleen te Johnstown 1800 lijken gevonden. Een der bladen schat de schade op 40 millioen dollar; vele spoorwegen zijn gevoelig getroffen, wat op de beurs te New-York zichtbaar was. In de steden ander. Ik kan niet zeggen, dat ik voor uw kin deren eenige de minste genegenheid gevoel. Zelf heb ik nooit kinderen gehad, en mijn geringe menschen liefde, die ge nog wel zult kennen van toen ik ongetrouwd was, is er niet op toegenomen. (Wordt vervolgd.) aan den benedenloop der Aleghany, heerscht groote ongerustheid, daar het water vol lijken en vuil en dus zeer schadelijk voor de gezond heid is. In de overstroomde streken van Pennsyl vanië zijn comuiissiëu van burgers gevormd, out de dieven en lijk pi under aars te straffen, welke geïmproviseerde politie met onverbiddelijke ge strengheid optreedt. Een troep van zeven dieven (Hongaren naar men zegt) sloot zij in en dreef hen met revolvers voor zich uit naar de rivier, waar men ze zoolang onder bedwang der vuur monden hield tot allen waren verdronken. In het geheel werden 16 personen gelyncht en ver scheidene andere misdadigers gewond. Van verscheidene kanten wordt hulp toegezon den. President Harrison bood den burgemeester van Johnstown de hulp der regeering aan. Te Pittsburg werden 100,000 dollars en groote hoe veelheden voedsel en kleeding ingezameld en den noodlijdenden gezonden. Philadelphia volgde dit voorbeeld. Het verkeer op den Erie-spoorweg staat stil. Volgens de laatste telegrammen uit New-York is Washington door de Protomac-rivier gedeel telijk overstroomd en van het spoorwegverkeer afgesneden. Plaatselijlr Nieuws. HEUSDÊN, 7 Juni. Voor de vacature van Eeten zal Dinsdag a. s. eene verkiezing plaats hebben van een lid der Provinciale Staten in dit district. Van anti-revolutionaire zijde is de candidatuur aan den heer G. Vermeulen, burgemeester te Capelle, aangeboden. Van de katholieke zijde werden de heeren M. L. Mommersteeg te Vlijmen en notaris Bink te Waalwijk gesteld. Wjj verne men echter dat de heer Bink zich teruggetrok ken heeft om de candidatuur Mommersteeg niet te schaden. Van liberale zijde wordt de heer M. L. Mom mersteeg aanbevolen. 7 Juni. Reeds Dinsdag en Donderdag werden nieuwe aardappelen door de wed. Kuij- pers alhier op de markt aangeboden. De heer F. A. van Bokhoven, vroeger werkzaam ter secretarie dezer gemeente, thans te Waalwijk, heeft te Utrecht met gunstig ge volg examen afgelegd voor adspirant-secretaris. Blijkens achterstaande advertentie, zal de zangvereeniging te Sprang op Maandag 10 Juni alhier eene uitvoering geven, die, naar wij ver trouwen, tot een groote opkomst zal opwekken. Naar wij vernemen bestaat het gezelschap uit 6 dames- en 14 heeren leden, met den verdien stel jj ken directeur, de heer Frans de Cortie, aan het hoofd. Ook zal de heer Broers alhier, het geheel aan vullen door zijn onovertroffen orgelspel, dat alleen meermalen eene groote opkomst verwierf en waarbij de zoo bekwame musicus steeds de algemeenen lof inoogste.' Het matige entree is tevens eene tegemoet koming voor de diaconie-armen dezer gemeente. LANGSTRAAT. Hooi zonder handel, daar verkoopers óf geene kans krijgen óf niet genegen zijn voor 10 a f'12 per 500 K.G. af te leveren. Het hooigras vindt zeer langzaam afnemers, naar qualiteit besteden de boeren voor de eerste snede 50 tot f75 per H.A. Met inzamelen van leverantiehooi wordt bij gunstig weder in de volgende week een aanvang gemaakt. Kalf- en melkkoeien waren gedurende de laatste dagen weder zeer willig, zoowel door Zuidhollandsche als Belgische kooplieden werd van f175 tot f'250 besteed. In weikoeien gaat minder om, wijl deze niet te bekomen zijn. GENDERÉN, 5 Juni. Den WelEerw. heti C. J. Voorhoeven candidaat te Rotterdam heeft voor de toezegging van beroep naar Doeveren en deze gemeente bedankt. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. gemeente van Doeveren en Genderen is toezegging van beroep gedaan aan H. J. Pijn- acker Hordijk candidaat te Rijswijk (Zuid-Hol land. SPRANG, 3 Juni. De raad dezer gemeente heeft het traktement van den nieuw te be noemen onderwijzer aan de openbare school (vacature Roozen) van f600 op f450 gebracht LOON-OP-ZAND, 3 Juli. Ter voorziening in de steeds voortdurende vacaturen is thans door den kerkeraad alhier tot predikant be roepen de weleerw. heer Van Kooy, predikant te Steenderen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 1302,25, terugbetaald f 1741.02. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 535. WERKENDAM, 4 Juni. Mej. E. Groene- woudDriessen, die met Juli a.s. gedurende 3 jaren met veel succes als verloskundige alhier is werkzaam geweest zal deze week onze gemeente verlaten, om zich in dergerlijke betrekking te vestigen te Markeloo (prov. Overijsel.) 4 Juni. Door den commandant der brigade der Kon. maréchaussee, gevestigd te Woudrichem, is procesverbaal opgemaakt tegen zekeren J. E. uit Hardiuxveld, wegens het in deze gemeente uitoefenen van de geneeskundige en het toedienen van geneesmiddelen, zonder daartoe de bevoegd heid te bezitten. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Maandag 17 Juni, des avonds te 8 uur. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gorinchem, mr. M. E. J. J. Van Lidth de Jeude, thans griffier bij het kantonge recht te Ridderkerk. Op Zondag 26 Mei j.l. is ten Rijkspostkantore te Amsterdam vermist een aangeteekend pakket, verzegeld en met een kruisband omwonden, be stemd voor den Helder, volgens ingewonnen informatiën bevattende: 13 aangeteekende brie ven, waarvan 5 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van ongeveer 1687 franken. De openstelling van het Gentraal-station te Amsterdam is nu weer uitgesteld tot den 15en September e. k. Men zegt, dat de Regeering de opening reeds dezen zomer wenschte, doch de Hollaudsche IJzeren Spoor weg- Maatschappij met het oog op het drukke verkeer en het daaraan verbonden gevaar, het raadzaam achtte dit uit te stellen tot in het najaar. Vrijdagochtend kwam een vrouw, die in on wettige gemeenschap leeft met een Israëliet, door het Groot Hemelrijk te Amsterdam. Wie wil er een kind? Wie wil er een kind?« Met deze woorden bood de ontaarde moeder een lief, aardig meisje, nog geen jaar oud, aan de vrouwen van de steeg aan, daarbij dreigende, zoo niemand het zich aantrok, het te vondeling te zullen leggen. Een brave vrouw erbarmde zich over het wicht en heeft het als haar eigen kind aangenomen. Het Kamerlid, de heer Van Houten, is van zijne reis naar Amerika te 's Gravenhage terug gekeerd. Uit Groesbeek wordt gemeld De invoer van steenkolen uit Duitschland langs deze plaats is weder in vollen gang. Voor het schriftelijk gedeelte van het verge lijkend examen ter benoeming van twee hoofden aan openbare lagere scholen te Amsterdam, heb ben zich 221 sollicitanten aangemeld. De Shah van Perzië zal vjjf dagen in ons land blijven en Amsterdam, Haarlem en de Resi dentie bezoeken. Men zal zich herinneren dat, toen Z. M. de Koning in 1873 Leeuwarden bezocht, H. D. aan de hoofdstad van Friesland de toezegging deed, dat jaarlijksch zou geschonken worden een koningszweep, om die in de maand Augus tus, gelijk van ouds gebruikelijk was, te doen verharddraven. Nadat in Maart des vorigen jaars door Friesche kiezers de heer Domela Nieuwenhuis naar de Kamer van honderd werd afgevaardigd, is de koningszweep voor dat jaar ingehouden. Van goederhand wordt bericht dat ook in dit jaar geen koningsprijs voor eene harddraverij wordt toegestaan. Naar men schrijft, waren de uitkomsten der talrijke zalm- en elftvisscherijen op de Waal en de Merwede in de laatste 8 dagen zeer onbevredigend. Boven Tiel werden slechts een 12-tal zalmen gevangen te Brakel 3 zalmen, 27 elften en 202 finten; onder Woudrichem 1 zalm, 20 elften en 3087 finten te Gorinchem 42 zalmen, wegende totaal 446 K.G., 261 elften en 8550 finten te Hardinxveld 9 zalmen, 35 elften en 5010 finten Zalm gold tot fl.35 per half K.G., elft f 1.10 en finten f0.85 per stuk. Van den trein der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij is een reiziger tusschen Den Haag en Voorschoten van het balkon van een 3e klasse rijtuig gevallen. Hij was onmiddelijk dood. In de vorige week vermaakten zich te Wolvega eenige knapen met baden in de Kolk. Daar deze zeer diep is, hielden fcij zich aan den kant. De 13-jarige v. d. B. was huiverig om zich te water te begeven en stond weifelend aan den oever, toen een zijner makkers hem plotseling een duw gaf, waardoor hij in de Kolk tuimelde. Onge lukkig schoot hij in eens naar het midden, en vóór dat er hulp was komen opdagen, was de arme jongen een lijk. De knaap, die door zijn onvoorzichtigheid aldus den dood van zijn makker veroorzaakte, is 17 jaren oud en was te Wolvega dienstbaar. Uit vrees voor de gevolgen van zjjn ondoor dachte daad, heeft hij zijn dienst in stilte ver laten en is gevlucht. Op de spoorlijn AmsterdamEnkhuizen be proefde een reiziger of de noodrGm wel goed werkte. Hij za* zijne pogingen met een gun- stigen uitslag bekroond de trein stond spoedig stil. Doch nu ondervond de man, dat zijne proef neming niet van zoo onschuldigen aard was, als hij misschien had gedacht, daar tegen hem proces-verbaal opgemaakt, en hij ter plaatse uit den trein verwijderd werd. Uit Veenhuizen wordt van 4 Juni gemeld: Desertie komt in de rijkswerkinrichting alhier veelvuldig voor, doch gewoonlijk niet in zoo groote mate als gisteren het geval was. Toen zijn van het 2e en 3e gesticht namelijk niet minder dan twaalf verpleegden gedeserteerd. Sedert Zaterdag 1 tot Dinsdag 4 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 6 zalmen van 10 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,45 tot f 1,77. Aangevoerd 20 elften, prijs per stuk f 0,72 tot f 1,30. De afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen in de provincie Zuid-Holland, ge opend worden op Donderdag 1 Augustus a.s. In 't Noorden van ons land is men al druk aan 't maaien, dat vooral voor deze streken een groote zeldzaamheid mag genoemd worden. Alles is hier een maand vroeger dan in 't vorig jaar. Jammer, dat op verschillende plaatsen de boomen machtig vee] te lijden hebben van rupsen en kleine slakken; in de heerlijke Heiloosche bosschen staan ver scheiden boomen bijua kaal. De »Alkmaarsche Ct.«, schrijvende over de feesten op 29 Mei te Gorinchem gehouden, ver meldt, dat in den optocht prinses Wilhelmina werd voorgesteld door een meisje, »dat op den- zelfden dag geboren was.« De Amsterdaiusche koopvaardijvloot bestond in 1888, uit: 49 zeilschepen, metende 32.885 ML en 45 stoomschepen, metende 72,123 M8. alzoo 94 schepen, metende te zamen 105.008 M3. In 1887 waren die cijfers al.lus: 55 zeilsche pen, metende 33,849 M3. en 41 stoomschepen, metende 62,160 M3. alzoo 96 schepen, metende te zamen 96,000 M3. Het aantal reederijen was 25 tegen 28 in 1887. Het »U. D.« bevat het volgende weerbericht over de maand Mei 1889: Naar mensehenheugenis geen zoo gezegende Mei als dit jaar zal menigeen zeggen, en ik zal het voor zoover ik niet tot minder zekere op gaven vóór 1849 opklim, niet tegenspreken, want moge al de temperatuur van dit jaar gelijk de gemiddelden van 1865 en 1868 zijn geweest: 0.16 beneden die van 1868; zoo heeft Mei daar entegen iets meer regen gegeven, terwijl die beide jaren droger waren dan gewoonlijk, zoodat dus toen de plantengroei zich niet zoo snel ont wikkelde als nu. Daartegenover staat, dat in dit jaar vele hevige onweders, dikwerf met slagregen en hagel, groote schade hebben aangebracht. Er kwamen 1290 berichten van onweders in, tegen 331 in 1888 en 183 in 1887. Veel hagel is gevallen, den 6 in Friesland en Zeeland, den 7 in de Geldersche Vallei en de Peel, den 24 in Oost-Terschelling, hagelsteenen als knikkers, terwijl op Midsland niets viel, den 25 in Noord-Brabant te Heesch, den 26 te Zeist, terwijl het te Utrecht droog bleef. Alleen van den 1, 3, 20 kwamen geen be richten in, van den 19 één, dus bjjna van eiken dag waarop de barometerstand beneden den nor malen was, en van den 4en acht-en-negentig, van den 21 en drie-en-dertig. Het gestolen kind Op 5 April j.l. speelde Hendrika Blok, ruim 4 jaar oud, voor de deur der woning barer ouders, Engelsche Steeg 21 te Amsterdam. Twee meisjes, iets ouder dan zij, vroegen haar mee te gaan een eindje verder op te spelen. De kleine ging mee en is sedert door haar ouders niet terug gezien. Van deze gebeurtenis is bij herhaling in de dagbladen gewag gemaakt, en de bedroefde ouders vragen om op nieuw de zaak in herinne ring te brengen. De kinderen, die met Hendrika zouden gaan spelen, zijn niet ontdekt; wel is de kleine denzelfden avond gezien met een vrouw op den Haarlemmerdijk, die koekjes voor haar kocht. Een voorbijganger, wien de houding van die vrouw tot het kind verdacht voorkwam, vroeg de kleine haar naam, en vernam later in de bladen dat zijn vermoeden juist was geweest. Er is nu een belooning van f 100 uitgeloofd voor dengene, die bericht geeft, leidende tot het terugvinden van Hendrika Blok, een blond kopje met blauwe oogjes, kleinen neus, goed en dui delijk sprekend, voor haar jaren nogal ontwikkeld. Wellicht dat door deze belooning in deze geheim zinnige geschiedenis licht zal worden gebracht. Maandag middag sloeg de bliksem in den toren der herv. kerk te Rekken bij Eibergen. De kerk is geheel uitgebrand, doch de toren werd door de brandweer van Eibergen grootendeels be houden. De landbouwer B., wonende op de Kjjenborg nabjj Zelhern, is Maandag, tijdens een hevig on- weder, onder Steenderen door den bliksem ge troffen en onmiddellijk gedood. Ook zijn paard werd gedood. Ook te Hansweerd ontlastte zich Maandag nacht een hevig onweder. De hagelslag heeft aldaar in verschillende polders veel schade toe gebracht, en honderden glasruiten zijn gebroken. Uit Oosterbeek wordt van 3 Juni gemeld: Heden ontlastte zich een hevig onweder over deze plaats, gepaard gaande met een geduchten regen. Een man, die op het land werkte, werd getroffen en bleef op de plaats dood, een talrijk huisgezin nalatende. Men meldt uit Bruinisse: Terwijl het van Zon dag avond af den geheelen nacht aanhoudend onweerde, (de bliksem was bijna niet van de lucht), ontlastte zich Maandag morgen te half drie uren eene ontzettende hagel- en stortregen bui boven ons eiland. De hagelslag duurde ge lukkig zeer kort, boven deze gemeente slechts vijf minuten. Enkele hagelsteenen, eigenlijk stuk ken ijs, hadden de grootte van een rijksdaalder. Voor zooveel de gemeente en Bruinisse betreft, moet de schade zeer gering, doch onder Sirjans- land moet zij nog al belangrijk zijn. Hoewel boven Zevenaar en in de omstreken een hevig onweder woedde, liep het er vrij goed af. In het nabijgelegen Beek echter en ook een gedeelte van Dietlam, ging het onweder verge- Binnenland. O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2