Op 1 Jnli was het 25 jaar geleden dat de spoorwegmaatschappij Grand Cen tral Beige in exploitatie werd gebracht. Deze gebeurtenis werd op alle stations van hare lijnen feestelijk herdacht. De lengte der door die maatschappij geè'xploi teerde lijnen bedroeg op 1 Januari 11. voor reizigers en goederen 589 en voor het goe derenvervoer alleen 22 kilometer. Het aan tal ambtenaren bij die maatschappij bedraagt 716, behalve een groot aantal beambten.. Men meldt uit Rome dd. 1 Juli: In eene gisteren tot de kardinalen ge houden toespraak herhaalde de paus krach tig zijn protest tegen de oprichting van het gedenkteeking voor Giordano Bruno. De heiligste dingen, zeide de paus, zijn bij deze gelegenheid aangerandde regeering heeft openlijk dat alles voorbereidhet is een pijnlijk geval dat men in de stad Gods de ketterij verheerlijkt heeft door een monu ment van al wat schandelijk en verfoeilijk is. De paus beklaagt zich bjj de geheele katholieke wereld dat de voorgewende eer- bewijzingen aan het hoofd der kerk plaats maken voor beleedigingen, en dat men Rome tot hoofdstad van bet ongeloof wil maken. Italië wil het tot eenen oorlog tegen het pausdom laten komen, maar zoo oud als hij is, zal de paus, sterk door zijn ver trouwen op God, den strijd volhouden. De beurs te Rome toonde zich zeer on gerust over het gerucht dat de paus voor nemens zou zjjn eerstdaags zich van daar te verwijderen. Herbert Ward, die te Banana aankwam, bericht dat Stanley in lompen ging, dat hij geen ander schoeisel had dan dierenvellen en dat zijn haren geheel grijs zjjn gewor den. Yan zijn 600 man waren nog slechts 200 overgebleven. De koningin van Spanje is te Madrid in een ballon captif opgestegen, waarmede de genie proeven nam. Zij was vergezeld van een adjudant en eenige ingenieurs. De ballon ging 350 meter hoog. Natuurlijk werd de koningin door de troepen en het volk met geestdrift toegejuicht; de koningin wuifde van uit den ballon met haar parasol. Wolken sprinkhanen zijn dezer dagen op verschillende plaatsen in Hongarije waar genomen. Vooral in de omstreken van Szegedin hebben die insecten groote schade aan den te veld staanden oogst toegebracht. Dezer dagen is bij het Engelsch Lager huis ingekomen de petitie ten gunste van het ontwerp tot sluiting der herbergen op Zondag. Zes man waren noodig om dit om vangrijke stuk (het aantal der onderteeke naars is 465.000) naar binnen te dragen. Een wolkbreuk, zooals zelfs de bekende «oudste menschen« zich niet herinneren, heeft te Warschau groote schade aangericht. Op verscheidene plaatsen vernielde het water de straat, drong kelders en onder verdiepingen binnen en overstroomde en vernielde gedeeltelijk omstreeks 800 graf gewelven in de nabijheid der stad. Ook ten plattelande is fgroote schade aan het te veld staande gewas toegebracht en kwam veel vee om het leven. Hier en daar werden gaten geslagen in den dijk van den Weichsel- spoorweg, terwjjl de telegrafische gemeen schap verbroken werd. Over den brand, die in de stad Lachau, in China, heeft gewoed, brengt een Duitsch blad nog de volgende hartverscheurende bijzonderheden De brand brak, terwijl een sterke Zuid westen wind woei, in de nauwe straten der stad uit en alle pogingen om de op ver schillende plaatsen woedende vlammen te bedwingen waren vruchteloos. De meest van hout opgetrokken huizen leverden een welkom voedsel voor het vernielend element en toen ook de leemen hutten der voor steden werden aangetast, was er voor het ongelukkige Lachau geen redding. Honderden menschen vonden den dood in de vlammen. Bij de pogingen om uit de nauwe straten te ontvlieden, hadden vreese- lijke tafereelen plaats. Spoedig waren die straten door menschen verstopt. De neer vallende vonkenregen deed de kleederen der ongelukkigen in brand geraken en spoedig zag men de voor den gruwelyksten dood bestemde menschen op de afschuwe lijkste wijze met elkander vechten. De aan blik der als razenden om zich heen slaande «levende fakkels,is met geen pen te be schrijven. Middelerwijl hoorde men uit de instortende huizen het gejammer der daarin opgesloten ongelukkigen, die te vergeefs een uitweg uit de vlammenzee zochten. Uit de vensters en van de daken sprongen moeders met haar kinderen, grijsaards en zieken in den vuurpoel. Het aantal omge komenen wordt op twaalfhonderd geschat, i Tienduizend familiëu zijn van dakv en alles j i beroofd. ïMa ii tselijk: INieiaws*. *EETHEN. In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het waterschap «den Eethenschen en Meeuwenschen Zee dijk zijn ter benoeming van een heemraad, in plaats van H. Branderhorst, overleden, óp de voordracht geplaatst J. Branderhorst, B. Branderhorst Az. en J. Uijthoven, allen wonende alhier. DEWERKEN, 27 Juni. Gisteren beeft ten verzoeke van Hendrik de Jong Hzn., ten huize van den heer C. Rijkers, ten overstaan van den notaris Van Moock, de verkooping plaats gehad van het poldertje genaamd de Middelwaard of de Volharding. Dit poldertje was ingezet en verhoogd tot f 6500. Niettegenstaande het 11 HA. 23 A. en 80 cA. groot is, kon het niet meer geld opbrengen en mocht bijgevolg den verkoop geen verderen voorgang hebben. WIJK. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft hier opge bracht de som van f 8.655. BABILONIENBROEK en HILL, 26 Juni. Aan den heer W. B. H. van Linschoten, candidaat te Utrecht, is toezegging van be roep verleend naar de Hev. gem. alhier. ZALTBOMMEL. De elassikale vergade ring alhier werd bijgewoond door 16 predi kanten en 19 ouderlingen. Tot assessor werd gekozen de heer J. J. de Kat Angelino, predikant te Deil; tot lid herkozen de heer J. F. F. U. Lauts, predikant te Zuilichem, en tot lid gekozen de heer Mr. M. Kolff, ouderling te Deil, en tot zjjn secundus de heer R. M. van Empel, ouderling te Varik. Tot secundi- leden van het classikaal bestuur gekozen de heeren predikanten C. H. Kuiperie, Dr. J. A. Cramer, L. M. Rienderhof en D. Niesen. DALEM, 30 Juni. Donderdag jl. werd deze gemeente vereerd met een bezoek van den heer Commissaris des Konings. Na de scholen bezichtigd en de Administratieve werkzaamheden der verschillende gemeente ambtenaren gecontroleerd te hebben, zette Z.Exc. zijn inspectie-reis voort naar het na burige Herwijnen, De leden van den raad dezer ge meente, die dit jaar moeten aftreden zijn de heeren H. V. de Bruijn en C. den Andel. GORINCHEM, 1 Juli. Voor de a. s. ver kiezing voor den gemeenteraad treden als leden af de heeren mr. H. J. Djjckmeester, A. D. Smits, R. D. v. Slijpen en A. Blankers. Bin ra er» 1 ara dl De Regeering heeft 3 ton aangevraagd voor den bouw van twee kleine oorlogs schepen voor Indië. Bij suppletoire begrooting heeft de Min. van Oorlog voorgesteld, de oprichting eener derde divisie van het wapen der Kon. Maré chaussee, te vestigen te Zwolle en bestemd voor den politiedienst in een deel van Gel derland en Overijsel, Groningen en Fries land en in geheel Drenteverdeeld in 36 brigades zal deze divisie 5 officieren en 198 onderofficieren en minderen sterk zijn. De kosten zullen f 196.000 pei* jaar bedragen, waartegenover f 61.000 op de rijksveld- wacht wordt bezuinigd. Een volgend jaar zal de Regeering een nieuw hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voordragen uitsluitend voor 't wapen der Maréchaussee. Over den vlashandel valt door de land bouwers op Zuid-Beveland in het algemeen niet te klagen, hoewel tengevolge der groote hoeveelheid over 't algemeen de prijzen eer laag dan hoog mogen heeten. Door de bui tengewone lengte en goede qualiteit wordt voor menig gemet f 130 tot f140 betaald. Prins Albert van Pruisen, regent van Brunswpk, zal tegen de helft van Augustus met Zijn gezin eenige weken te Schevenin- gen komen doorbrengen. De «Heraut* van 30 Juni maakte mel ding van eene «zeer vertrouwbare mede- deeling« door de redactie ontvangen en aldus luidende Ik was Zondag bij N. N., en die deelde mij mede, een bezoek gehad te hebben van ds. Krayenbelt, en dat toen hij hoorde, dat hij bjj een doleerende aan huis was, hij aan het razen en schelden sloeg en ouder anderen tot twee malen zeide: Praat je rujj van dr. Kuyper, neen, ik heb zelf toen de stukken geteekend, maar toen ik begreep dat het een dubbeltjesquaestie was, trok ik mij terstond terug, want dr. Kuyper heeft de brandkast opengebroken en heeft er f 50,000 bankpa pier uit gestolen*, en toen vroeg N. N.: «gestolen, u bedoelt zeker de collecte welke de gemeente die drie jaren gehouden heeft*. Toen zeide hij«Neen, zeg ik je, gestolen zjjn ze!« Het doel dezer mededeeling in «De-Heraut* is, aan het «gerucht,* daarin vervat, open baarheid te geven en, zoo noodig, eene vervolging van dr. Kuyper uit te lokken. Daartoe is dooi de re lactie een nummer j van dat blad aan den officier van justitie ge- I zonden. Wordt er geen vervolging ingesteld, I zegt «De Heraut,* «dan blijkt hieruit, dat het gerucht zóó dwaas en onzinnig is, dat de officier van justitie er zelfs niet aan denkt, het een oogenblik voor iets anders dan voor een puur lasterlijk gerucht te houden. In Maas en Waal komen handen te kort bij de overdrukke werkzaamheden in het veld. De tuinbouw is in vollen gang en levert een buitengewone opbrengst op. De quantiteit is voorbeeldeloos en de qualiteit laat, tengevolge van het prachtige weder, niets te wenschen over. O >k de wintergra nen staan uitstekend schoon met zware, goed gevulde uren. Iu do aardappelen is van bederf niets te ontdekken. De veesta pel is gezond en, wat vooral voor Maas en Waal van belang is, de jonge varkens zjjn hoog van prijs. Sedert Woensdag 26 tot Vrijdag 28 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchfeiu afge slagen 16 zalmen, van 10 tot 27 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,84 tot f 1,19. Zondagmorgen had op de rivier in de nabijheid van het Zwijndrechtsche Veer een aanvaring plaats tusschen de scbroefstoom- booten Dordrecht IV en Thor V. Er hebben echter geen ongelukken bjj plaats gehad. De verzending van bloemkool heeft we der op groote schaal plaats; dagelijks wor den er duizenden manden met den Rjjnspoor naar Duitschland vervoerd. Bij de adspiranten, die deelnamen aan het eindexamen aan het gymnasium te De venter, was een extraneus, oud 72 jaren, die niet slaagde. Niet alleen op de Veluwe, maar ook in het Zuidoosten van iftrecht heeft de zoo genaamde gestreepte dennenrups belangrijke verwoestingen aangericht. Alleen van graaf Bentinck, in de zoogenaamde «Honderd morgen« onder Amerongen, zijn niet min der dan 20 H.A. dennebosch geheel ver nield. De directie van het Wageningsche proefstation gelooft, dat de ramp geen voort gang zal hebben, daar duizenden bjj dui zenden rupsen zijn gestorven alvorens de tijd van verpopping was aangebroken. Een Amsterdammer, de heer E., die tot de aanhouding der Engelsche zakkenrollers te Vlissingen heeft medegewerkt, deelt aan het »Hblad.« nog de volgende bjjzonder- heden mede De aanhouding der dieven is men vooral verschuldigd aan het beleid en de bedaard heid van den heer S. de Gorter, den mede reiziger, die, toen hjj zijn doekspeld vermiste en daarna vernam dat den heer H. een groot bedrag aan papier van waarde enz. was ontfutseld, geen opschudding maakte, maar een oog in het zeil hield, toen men aan wal stapte. Hij bemerkte toen, dat Hoare een der reizigers de brieventasch «ontrolde* en deze aan James Fhilips over gaf, die zich daarmede even verwijderde. Ook toen hield de heer G. zich stil, maar volgde beide gauwdieven, en eerst toen zjj op het punt waren te vertrekken, vatte hij Hoare bjj den kraag en riep zijn vriend den heer E. toe, den »grijze« (Philips) vast te houden. De heer E. pakte dien dief met de eene hand bij den kraag en met de andere bij den pols van de hand waarin later bleek dat de doekspeld verborgen was. In de wacht kamer gebracht, werden de dieven door de politie, die intusschen was verschenen, on derzocht en toen bij Ph. de speld gevonden en op eene verborgen plaats 2000 pd. st. van het geld dat den Duitscher H. was ontstolen. Bij Hoare werd niets gevonden, evenmin bij den derde, die op aanwjjzing van den chef van het buffet te Vlissingen door den heer E. en een agent van politie werd aangehouden. Eerst later, toen de dieven opgesloten waren, vond de commis saris van politie achter den stoel van Ph. eenige Engelsche en Duitsche bankbiljetten, die den heer II. toebehoorden. Toen Ph. nogmaals, op verzoek van den heer E., was onderzocht, werd in zijn valies een zak doek ontdekt, waarin men o.a. goud geld vond, alles, op eenige shillings na, aan den heer H. ontstolen. De heer E. brengt hulde aan de flinke houding der Vlissingsche politie, vooral aan den inspekteur J. C. Fanoy en agent Staay, maar voegt er bij, dat de aanhou ding der dieven in de eerste plaats is te danken aan het beleidvol gedrag van den heer De Gorter, die hen in het oog hield en op het juiste oogenblik er een vatte, terwijl hjj, toen wetende dat Ph. het gesto- lene bij zich droeg, zijn vriend E. toeriep dien «grijze* vast te houden. De kapitien Lucas van de stoomboot «Prinses Marie* heeft dan ook beiden heeren, namens de j Maatschappij «Zeeland,* dank gezi gd voor I hunne medewerking. In Natura Artis Magistra te Amsterdam is een zeeleeuw (Otaria Gillespii) geboren. Merkwaardig is de zorg der moeder, voor haar jongen aan den dag gelegd. Zij verborg het bij de geboorte op 10 dezer achter in de grot en belette het tel kens, wanneer het daartoe lust betoonde, in het bassin te gaan. Wanneer het. haar ont snapt was, bracht ze hef, door het met den muil te grijpen, weder op het droge en liefst in de grot terug. De moeder legt zich op de zijde wanneer zjj het jong zoogt; zij laat laat het, klaarblijkelijk in kracht toegeno men, thans vrijelijk te water gaan, doch bewaakt het ook dan nog met teedere zorg O en komt het onmiddellijk te hulp, zoodra zij bemerkt, dat het uitstijgen met eenige moeite gepaard gaat. Gedurende de eerste dagen na de beval ling scheen bij de moeder volstrekt geen behoefte aan voedsel te bestaan. Ze weigerde zelfs de haar in de grot toegereikte viscb. Dit verschijnsel komt geheel overeen met hetgeen bij deze diersoort in den natuur staat is waargenomen. Ook daar zondert zich de moeder van de kudde af en zoekt landwaarts in, dus ver van het vischwater verwijderd, eene veilige plaats om haar jong ter wereld te brengen. Wij maakten melding van een 22-jarig meisje W. Sukkel, die te Veenendaal door den bliksem werd gedood. Een ooggetuige verhaalt, dat het meisje op geen drie passen afstand rustig met een jongmensch stond te praten, toen zij plotseling, zonder dat men het weerlicht bemerkte, ineenzonk. Men meende dat zij een toeval had gekre gen maar haar opnemende, zag men dat zjj dood was. Geen .«poor was te ontdekken waar of hoe haar de bliksem getroffen had. De vorige week werd in de R. C. zieken verpleging op de Keizersgracht te Amster dam een zwerver opgenomen, die één arm had en doorging voor doofstom. De dertig jarige man, P. van Z. geheeten, had 12 jaar gebedeld. Toen hij ontkleed werd, bleek, dat hij twee armen had. De eene die geheel vergroeid was, heeft hij twaalf jaren tegen het lichaam gedrukt gehouden. Dit lichaams deel is thans geheel onbruikbaar geworden en zal, als de man nog mocht herstellen van de ziekte waarvoor bij opgenomen werd, nooit meer gewoon worden. Te Scheveningen steeg de luchtreiziger Williams met zijn ballon-parachute op achter het ho'el «Continental,* Drie a vier honderd meter steeg de ballon, waaraan van onderen het valscherm was bevestigd, terwijl daaronder de luchtreiziger op een trapéze zat. Plotseling zag men het scherm zich van den ballon scheiden. Een oogenblik daalde de aeronaut, aan het schommeltje hangende, met bliksemsnelheid; toen ontplooide zich de parachute en zeer kalm kwam de waaghals op zijne voeten, op den weg naar de wielerbaan, neer, ter wijl de ballon de warme lucht liet ont snappen, waarna hy als een zak in elkaar op den grond viel. In 2 a 3 minuten waren stijging en da ling volbracht. In een proces, waarin onlangs een meel fabrikant te Antwerpen gewikkeld was, die vervolgd werd op oene klacht, dat hij aluin had gemengd in zijn meel, werd door een deskundige, hoogleeraar in de ge neeskunde aan de universiteit te Gentpeene verklaring afgelegd, die in Nederland zeer de aandacht verdient. Deze deskundige ver klaarde namelijk, dat in Nederland over 't algemeen, en in Amsterdam in 't bijzon der, het water zoo slecht is, dat men ge noodzaakt is voor de bereiding van brood aluin bij het meel te doen. Zijnerzijds be wees de beklaagde door getuigen, dat het meel, dat tot de vervolging aanleiding ge geven had, bereid was met bestemming naar Nederland. De verklaring van den Gentschen hoog leeraar heeft prof. G. Bruylants, hoogleeraar aan de universiteit te Leuven, aanleiding gegeven om een aantal proeven water te laten ontbieden, en weluit Amsterdam, afkomstig uit de duinwaterleiding, de Vecht waterleiding. de waterleiding van Nieuwer- Amstel, voorts water uit den Amstel en uit een welput in eene particuliere woning uit Rotterdam, afkomstig uit de waterlei ding en uit een welput; voorts nog uit Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Leiden, Wor- merveer, Kampen en Maastricht. Ieder van deze soorten water is gebezigd voor 't bakken van een brood, wuarvan de be- bestanddeelen vooraf waren bepaald, voor allen gelijk. Met uitzondering nu van het putwater uit Amsterdam en van het uit den Amstel geschepte water, waarmede brood verkregen werd van mindere hoedanighe'd, maar toch zeer goed verkoopbaar, werd met alle overige soorten een brood gebak ken, evengoed van hoedanigheid als dat, hetwelk ter zelfder tijd, op dezelfde wijze, bereid was met behulp van een der beste watersoorten te Leuven. De uitkomsten be vestigen dus in geenen deele de bevinding van den Gentschen hoogleeraar en doen die veeleer te niet. Als een bewijs, dat de werkstakingen niet altijd noodig zijn voor de werklieden om hooger loon te bedingen, meldt men uit Almeloo, dat de heer J. H. Molkenboer, de bekende fabrikant in weefgoederen te Olden- zaal, ten gevolge van vermeerderden bloei zijner zaak, met ingang van 1 dezer, uit eigen beweging de loonen van al zijne werk lieden heeft verhoogd met 5 pet. De adressen, houdende het verzoek tot afschaffing der accijnzen, zijn den 26n aan den Koning opgezonden. De inteekening heeft opengestaan van I April tot 31 Mei. Naar «De Amsterdammer« mededeelt, be draagt het aantal handteekeningen 27.809, waarvan uit Frieslaud 15.417, Noord-Hol land 5131, Groningen 3993, Zuid-Holland 1689, Overijsel 838, Gelderland 377, Zee land 224 en Utrecht 140. Er valt niet aan te twijfelen, of de ont sporing van den trein te Stobbegat is te wijten aan den ploegbaas, die de werk zaamheden tot herstelling van den weg leidde. Hij is dan ook reeds uit den dienst der Maatschappij ontslagen. Men was bezig sommige rails in den weg te vernieuwen, en het bleek dat een dier rails, welke men aan twee andere zou verbinden, iets te lang was, een gevolg der groote warmte waardoor het ijzer altijd iets uitzet. Men trachtte nu, door de andere rails terug te slaan, de noodige ruimte te krijgen, en meende dit nog wel te kunnen doen, vóór de trein kwam. De uitkomst deed, maar te laat, duidelijk zien, dat het niet meer kon, en toen er geen roode signaalvlag bjj de hand was, kon er ook niet tydig worden gewaarschuwd, en de trein ontspoorde. Zaterdag deed zich bij de behandeling eener strafzaak voor het Kantongerecht te Meppel de zonderlinge omstandigheid voor, dat de Israè'lietische godsdienstonderwijzer, vrijwillig als getuige a décharge verschij nende, bezwaar maakte op de gebruikelijke wijze den eed af te leggen. Hij wilde nl. maar éen vinger van de rechterhand op steken, «omdat hij ook maar aan een God geloofde*. Teneinde hem te kunnen dag vaarden, werd op het verzoek van den gedaagde de zaak uitgesteld. Vrijdagochtend vond men een der veld wachters uit Woensel, die Woensdagavond op surveillance was uitgegaan, staande aan een boom vastgebonden, met een stuk hout bij wijze vau prop in den mond. Drie personen, die door hem op verboden terrein waren betrapt, hadden hem aange grepen en gebonden, waardóór zijne vrouw in de grootste ongerustheid had verkeerd. Door de verificateurs aan de Amstelwacht (Binnen-Amstel) zijn 6 vaten zout aange haald en voor het Rijk in beslag genomen. Die vaten waren aangebracht van België en O O aangegeven in te houden soda, doch bij de visitatie werd ontdekt, dat slechts een laag soda de bodems bedekte, terwijl verder in de vaten ruim 700 K.G. geraffineerd zout was, hetwelk men alzoo zonder betaling van accijns (f9 de 100 K.G. had gepoogd binnen te smokkelen. Tegen de invoerders werd proces-verbaal opgemaakt. De boete is door de wet bepaald op tienmaal het be drag van den accijns, met verbeurte van de aangehaalde goederen. De man, die, verdacht van te Stompwijk een moord te hebben bedreven, dezer dagen voorloopig uit hechtenis werd ontslagen, is niet de beklaagd» Taselaar (de Haagsche visscher, die een boerenzoon moet hebben doodgestoken), doch degene, die verdacht wordt een herbergier te Stompwijk naar het leven te hebben gestaan. Het slachtoffer van zijn aanslag is wel zwaar gewond, doch niet overleden. Een klerk ter gemeente-secretarie te Dub beldam, W. v. A. is gevangen genomen. Hij had een blanco-bevelschrift van beta ling ingevuld en met den naam van den burgemeester onderteekend en daarop f 80 bij den gemeente-ontvanger ontvangen. De heer H. Th. Van Reen, directeur der Algemeene Levensverzekeringmaatschappij te Amsterdam, heeft tegen den heer F. Domela Nieuwenhuis te 's Hage een rechts vordering ingesteld, naar aanleiding van een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2