Ondergoederen, E. SCHMEINK, „De Linge L. Veerman WELL li dei Bommelemait publiek verkoopen: HOUTHANDEL stooi-houtzaprü en scliaferij GOBINCHEM. Br. Rosenthal's ÊiiteMe Methode, De Fransche Taal Eene zwart-bonte Koe. STAATS-LOTERIJ. Do Notaris HOEFLAKE Tricot en Flanellen Vucliterstraat 21. 's-Bosch. ken. - Een vijfjarig knaapje, dat te Noord-1 IVeêrlandsch Indië- Aanbestedingen. Gemengd en AVJler-lei. 331e X E I) E R L A i\ D S t IIE TE HEUSDEX. Marktberichten. Advertentiën. JACOB P. M. REIJERS, verbouwd en daaraan een zomer- en win tertuin worden toegevoegd, zoodat dit kof fiehuis geheel en al in het genre van het Café Krasnapolsky te Amsterdam zal zijn ingericht. Tevens zullen aan de fraaie bo venzalen nog eenige, grootere en kleinere, worden toegevoegd. Aan de heeren A. Salm, architect te Am sterdam en D. Verheul Jr., architect te Rot terdam, is de verbouwing opgedragen. Als hoofddirecteur der inrichting zal de heer D. Deinum optreden. Van Terschellingen schrijft men. Het is reeds langer dan een maand geleden, dat men hier en op de 'naburige eilanden regen heeft gehad. De slooten zijn droog, de wei den liggen kaal, het vee wordt door som migen met hooi gevoederd, de erwten- en boonenoogst is mislukt en er komt groot gebrek aan drinkwater. Twee sjouwerlui, de gebroeders v. d. B., wonende in de Groenesteeg te Leiden bij hun moeder, een oppassende weduwe, waren ontevreden over het voor hen gereed ge maakte middagmaal uit aardappelen met braat (visch) bestaande, zooals vrouw v. d. B. zeide en wilden daarop hun moeder te lijf met een mes. Een van hen werd al spoedig gevat en te ongeveer 1 uur naar het politiebureau overgebracht. De andere bleef in huis en maakte het de moeder weder lastig, dat zij zich gedwongen zag aan het politiebureau hulp te halen, Twee politieagenten bleken echter niet tegen dezen sterken woesteling bestandzes mannen waren noodig om hem in bewaring te bren gen. Beide broeders, die dikwerf misbruik van sterken drank maken, waren ook nu min of meer onder den invloed daarvan. Een van ben is een gepensioneerd Indisch militair en eerst in het voorjaar naar het vaderland teruggekeerd. Te Utrecht heeft zich eene talrijke com missie gevormd van personen uit verschil lende stand en van alle richtingen, met het doel om werklieden naar de Parijsche wereldtentoonstelling uit te zenden. In de provincie Groningen neemt de var- tensziekte zoo toe, dat slagers de uitoefening an hun bedrijf gestaakt hebben. Verschei- lene veehouders verloren al hun varkens lan deze- ziekte. Volgens de »Midd. Ct.« valt het vlas in de meeste streken van Zeeland lang en goed uit, zoodat de landbouwers flinke prijzen voor het gewas kunnen bedingen. De werkzaamheden tot het afbrengen van de bij Texel gestrande stoomboot »Ben- brach« duren nu reeds bijna 2 maanden, doch vorderen nagenoeg niets. Het achter schip zit 16 voet diep in het zand. Bij het voorschip werkt een stoomzandblazer, welke echter niet in staat is het zand te verwij deren. Voor schilderkunst zijn op de Parijsche tentoonstelling aan Nederlandsche kunste naars elf tweede medailles toegekend, n. 1. aan de heerenKaemmerer, Gabriel, Neu- huys, Itoelofs, W. Alaris, Bakhuyzen. Bis schop, Breitner, Luyten, mej. Therese Schwartze en den heer Hubert Vos. Nabij de zandbanken van Eierland op Tessel is een robbenjager uit Zoutkamp bezig om door middel van netteD zeehonden te bemachtigen. Er zijn in die streken thans vele jonge ■obben. De postschipper Buis greep er een, Bie op ee-ne plaat lag te slapen. De zeehond is naar »Artis« te Amsterdam gezonden. In Haskprland gaat een adres rond aan de Maatschappij tot exploitatie der staats spoorwegen, houdende verzoek om den ploeg baas J. v. d. M., die wegens het spoorweg ongeluk te Stobbegat ontslagen is, weder in ijne betrekking tp herstellen. Daar v. d. M. Is een oppassend werkman bekend staat, iwordt dit adres door velen onderteekend. In 1888 zijn in dj, provincie Zuid-Holland vergunningen verleend voor den verkoop *an sterken drank ifc het klein 18 beneden fhet maximum, 583 voor localiteiten waar- jvoor reeds aan een ander persoon vergun ning was verleend, en 27 boven het maxi mum na macntiging van Gedep. Staten, .ngetrokken werden 37 krachtens art. 9 en krachtens art. 27 der wet. Bij gebreke ^an tijdige betaling van het recht vervielen 49 vergunningen. Het totaal der voor al de vergunningen betaalde prijzen bedroeg 1 201,878.64 Y2en het totaal van de in richtingen waar krachtens vergunning sterke Irank in het klein wordt verkocht, bedroeg )P 31 sc. 1888, 4382. Zaterc amiddag is te. Nijmegen een [driejarig "an huis afgedwaald en al spelende L gL geraakt en verdron Scharwoude in een schuitje zat te hengelen, geraakte te water en verdronk. - Te RaaPe is aangehouden de voortvluchtige commies der posterijen V. D. van bet kantoor Den Helder. - Aan den boezem te Kralingen is een jongen van 8 jaar bij het baden ver dronken. - Toen de vroaw en de zoon van den landbouwer M. van de Weerdinge Marke Zondag uit de kerk van Ter Apel met paard en wagen huiswuaris keerden, schrikte het paard, waardoor moeder en zoon van den wagen stortten. De vrouw, die met den buik op een paal terecht kwam, bleef op de plaats dood; haar zoon bekwam door den val een beenbreuk. - Een vierjarige jongen, zoon van een vuurwerker op de fabriek van den heer S., te Utrecht is bij bet vlinders van gen in het water geloopen en verdronken. - Te Grijpskerk zijn 3 wagens hooi, die aan gekoppeld vervoerd werden, in het Wold- diep geraakt. Een arbeider werd daarbij zoo verwond, dat hij kort daarna overleed. - Te Opperdoes is het huis van een timmerman door brand vernield. - Onder Ruinen is een boer van een voer hooi gevallen. Hij brak daarbij den nek. - Van een vaartuig, lig gende op stroom in de Maas is een negenja rige jongen overboord gevallen en verdron ken. - Te Utrecht heeft de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van den daar in het ziekenhuis overleden G. v. M., die door zekeren B. daar zou zijn mishan deld. - Op de rivier de Maas is een zeilboot uit Schiedam, waarin drie personen zaten, gezonken. Niettegenstaande dadelijk aange brachte hulp, zijn twee personen, vader en zoon, verdronken. De derde had het geluk een lijn te grijpen en werd gered. Het lijk van den vader is aan de zalmvisscherij Prins Hendrik opgeviseht, dat van den zoon is nog niet gevonden. Cura§ao werd omstreeks half Juni door milde regens gezegend, te midden eener felle droogte, die maanden en maanden had aan gehouden; terwjjl men bijkans wanhoopte, viel aan het eiland die zegen ten deel. Verdord waren de velden, leeg stonden de meeste regenbakken in het stadsdistrict, overal gebrek. De veeteelt had zwaar geledenin het oostelijk gedeelte des eilands is het vee meerendeels gedurende die droogte aan ge brek aan voeder bezweken voor het wes telijk gedeelte des eilands, waar de veestapel, wegens de uitgebreidheid der bosschen, voor den hongerdood bewaard is gebleven, is de jongste regen eene redding. Ruim 15 maanden zag men in spanning naar eenige regen uit. Het »Vaderland« meldt: Aangaande de jongste affaire te Edi (Atjeb) en het sneuvelen van den dapperen luitenant Gaade, ontleenen wij aan een particulier schrijven alsnog het volgende: »Debenting Edi werd plotseling ingesloten door een groote bende Atjehers die zich in een groote massa diepe kuilen ingroeven. De tegenwoordige postcommandant zond een luitenant met 30 man uit, maar zonder veel succes. Wel verliet de bende de kuilen, maar onmiddellijk daarop werden zij weer bezet. Een detachement van de marine moest zich door een krachtig vuur ruimte verschaffen, om van het strand naar de benting te gaan. Toen het bleek, dat de benting kans had, ge heel van de reede te worden afgesneden, zond de generaal Van Teyn onmiddellijk 2 compagniën van het 3e bataljon, een onbe- spannen sectie bergartillerie van 7 c.M., die bij deze gelegenheid in Indië voor het eerst in het vuur zou komen, en een twintig tal geniesoldaten, terwijl de luitenant Gaade, die in de gevechten van April en October 1887 twee eervolle vermeldingen had ver diend, met 80 fuseliers op het laatste oogen- blik ter versterking werd gezonden. De inscheping van die expeditionaire macht ging zeer geregeld. Binnen twee dagen waren de troepen in Edi aangekomen. Ik geloof niet, dat we in den Atjeh-oor- log in zóó korten tijd den vijand zóóveel ver liezen hebben toegebracht. De met Atjehers gevulde kuilen bevatten binnen weinig oogen- blikken hoopen van lijken. De Atjehers verloren in twee dagen een 200 man aan dooden, die door ons werden begraveu ter wijl bovendien een groot aantal gewonden en dooden zijn meegesleept. Wij van onzen kant hadden weinig verliezen te betreuren. Een gedecoreerde korporaal der infanterie, die bij den afmarsch in Oleh-leh zoo kra nig voor zijn troep macheerde, viel onder een aantal klewang-houwen. Op den 8sten Mei, den tweeden dag, waarop werd uitge rukt, had een treurig ongeval plaats. De compagnie Europeanen, die de voorhoede leverde, werd plotseling geattakeerd door een troep Atjehers, die op 15 passen vóór de compagnie opdoken, en een van hun prachtige klewang-aanvallen deden. De com pagnie weifelde één oogenblik. De voor trap drong eenige passen terug, zoodat de luitenant Gaade met een paar man, die niet waren teruggegaan, midden in de bende stond. Op commando van den compagnies commandant ging de compagnie onmiddel lijk weer voorwaarts, de kapitein voorop. Een der Atjehers houwt naar den kapitein Gaade redt hem het leven door dien houw op zijn sabel op te vangen, doch wordt zelf aan den hals gewond. Den Atjeher, dien hij vóór zich ziet, geeft hij nog een houw terug en grijpt hem daarna bij den baard, doch op hetzelfde oogenblik krijgt hij een rentjongsteek, die hem doet neer zijgen. Zóó is Gaade gesneuveldNa dat oogenblik van weifelen is de compagnie weer voorwaarts gegaan, en de aanval werd met succes ufoeslagen. Dien dag vielen de Atjehers als muizen. Gaade, dien we eenige dagen te voren bij ons op Oleh-leh hadden ten eten gehad, en dien we toen zoo benijd hadden, daar hij de in den laatsten tijd gevoerde belang rijke gevechten had bijgewoond, die zelf verklaard had, dat hij geen land zoo goed vond als Atjeh, moest den tol betalen voor zijn kameraden. Denzelfden dag werd hij begraven. Den volgenden dag waren Edi en Pe- dawa schoongeveegd, geen enkele vjjand vertoonde zich. De hoofden, die gelast wer den, zich in de benting te melden, kwamen slechts voor een gedeelte, om zich te onder werpen. Drie van de vijf bleven weg. Be trekkelijk schjjnt dit succes niet groot. Het wijst althans op een toekomstig hervatten der vijandelijkheden. Zoowel van Midden- als van Oost-Java komen berichten van zware regens, waar door verscheidene suikerfabrieken het malen hebben moeten staken of althans daarin zeer bemoeilijkt werden. Aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden aanbe steed 31 Juli. Het uitdiepen van een gedeelte der spoorweghaven te Fejjenoord en het maken van eenige bijkomende werken al daar raming t' 13300, aanw. 23 Juli. 31 Juli. Het verdiepen van het groot scheepvaarwater in het Scheur tusschen de Buskruithaven en het kanaal door het be nedeneind van Rozenburg; raming f 50000, aanw. 24 Juli. De uitvoering van baggerwerk tot voort zetting der normaliseering van de Waal, onder Valburg, Beuningen en Ewjjk, tus schen de kilometerraaien 30 en 35raming f 18350. De uitvoering van baggerwerk in het Aardappelengat, behoorende tot de Dordtsche waterwegenraming f 0,30 per Ms. Waterschap Ouden IJssel. 6 Augs. Het bouwen van 5 groote stuwen en schutsluizen op den Ouden IJssel, in perceelen van f 78487, f 61980, f 57500, f 55280 en f 66385 en in massa, benevens het voor deze werken benoodigde ijzerwerk geraamd op f 50000. Uurgerlijlte tStand. Meeuwen c. a, van 1 Juni tot 1 Juli. Getrouwd: Adriaan Blankers, jm., met Pieternella Blankers, jd. Geboren: Cornelia Maria, d. v. Hen- drikus van Bommel en Maria Liebert. Overleden: Adrianus van Lier, 67 j. Is de nachtlucht schadelijk? De meening, dat het inademen der nachtlucht schadelijk is, wordt nog steeds in vele huisgezinnen als zeker aangenomen. Wel beschouwd is de lucht binnenshuis 's nachts evenzeer nachtlucht, doch niet zoo zuiver en men aarzelt dan aan de zuivere buitenlucht de voorkeur te geven The Sanitary World schrijft de helft der menschelijke ziekten toe aan het slapen met gesloten vensters. Een open venster kan, volgens dit blad, gedurende een groot gedeelte van het jaar niemand schaden. In volkrijke sleden is de lucht des nachts dik wijls het best en het zuiverst. Uit een hygiënisch oogpunt zou het dus meer zin hebben, de vensters overdag te sluiten in plaats van 's nachts, wanneer er geen rook is en alles in rust. Een der grootste Engelsche geneesheeren in de be handeling der tering zegt dat de lucht in Londen nooit zoo goed is, als na 10 uur in den avond en beveelt aan, de vertrek ken dan zoo mogelijk met buitenlucht te ververschen. Vensters zijn er om geopend deuren om gesloten te -worden. Deze waar heid wordt te veel uit het oog verloren. Natuurlijk zal echter de ligging van het slaapvertrek een factor zijn, waarmede re kening dient gehouden te worden. Een groot onderscheid toch maakt het, of de kamer noordelijk of zuidelijk gelegen is, en of de zonnestralen al dan niet gedurende den dag daarin toegang hebben. De kostbaarste metalen zijn io geecen deelt*, gelijk zelfs in beschaafde kringen al gemeen geloofd wordt, zilver en goud. Deze zijn onder de zeldzame en edele metalen juist de goedkoopste. Want terwijl een K.G. zuiver zilver f 100 waarde heeft en een K.G. goud f 1800, staan er verscheidene veel hooger in prijs. Reeds bet in 1803 ont- dekte palladium wordt met f 2400 per K.G, betaald; het osmium, van blauwwitte kleur, met f 3000het iridium met f3300. Het, ruthenium, een zeer hard metaal, doet heden f 7200 de K.G.niobium en rhodium f 9600; het uiterst ongemeene yttrium bereikt den prijs van f 10800. Het lithium, het lichtste aller metalen, kost f 12000; beryllium be zit een waarde van f16200; het zilverwitte, in 1808 ontdekte barium f 18000. Den hoogsten prijs bereikt het in 1840 ontdekt Didymmetaal, n.l. f21600 de K.G. Eene dienstmeid te Heusden komt de vorige week binnen en zegt: Mevrouw, hier is de collecte voor de nadeelen van het nageslacht. Zij had n.l. de vrijheid genomen om het woord »hagelslag« in nageslacht om te zetten. (Historisch.) Heer, (tot zijn keukenmeid, die een taart gebakken beeft)Hé, die ziet er lekker uit. Heb je die zelf gebakken Meid. »Ja, heusch waar, mijnheer, 't was een heel werk. Ik verzeker u, daar is menig zweetdroppeltje op gevallen. Eet smakelijk Dezer dagen vervoegde zich ten huize van een logementhouder te Ootmarsum eene vrouw uit de gemeente Weerseloo en vroeg naar den dokter, die aldaar tijdelijk gelo geerd is. Voor hij den dokter ging roepen vroeg de logementhouder: »Is er iemand bij u niet wel?« »Och mien heer, mien man is arg ziek, betteren dut hie nich weer, maer wat read ie mie, sak den dokter nou kommen laoten, of zal ik wachten tot hie dood is?« Op de vraag wat zij dan nog met den dokter doen zou, volgde het ant woord: «Jao mien heer, als mien man dood is, dan mot hie toch kommen om zien liek te schouwen en dan zin 't maer dubbele kosten. Onbeheerd aan boord ge bracht van de Stoomboot >Stad Heusden a jd aan legplaats Andel a/d Rib Die er recht op heeft en zulks kan aan- toonen, kan ze terug bekomen tegen beta ling van de kosten van stalling, vracht en advertentie, bij de Directie van genoemde Stoomboot. O De eerste trekking van de EERSTE KLASSE der 331ste STAATS-LO TERIJ vangt aan op 22 JULI e.k. 3# Geheele en gedeelten van Loten zijn steeds voorradig bij Gedelegeerde der Staats-Loterij. lL van HEUSDEN, 6 Juli. Op de botermjjn waren heden aangevoerd 131 kilo. De prijs varieerde van f 1.27 tot f 1.56. Aanvoerder der grootste hoeveelheid M. de Wilt, te Herpt. Kooper der grootste hoe veelheid M. Rooijakkers, te Heusden. DUSSEN, 4 Juli. Aangevoerd 174 kilo boter. Prijs fl.20f 1.34. Eieren 90 cent per 26 stuks. 's-HERTOGENBOSOH, 8 Juli. Op de heden alhier gehouden kalveren- en var- kensmarkt waren aangevoerd 192 vette kalveren en 1 vet varken. Men besteedde voor vette kalveren le kw. 48 a 52 et., 2e kw. 44 a 48 ct., 3e kw. 40 a 44 ct. per kilo. De vette varkens golden 48 a 00 ct. per k.g. Den 8 Juli was de prijs der boter 1.10 tot 1.34 cent. GORINCIIEM, 8 Juli. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 134 runderenwaarvan de prijzen waren als volgt Zvjare kalfvaarzen ƒ200 250 kal/vaarzen f 120 a 200, melkkoeien 120 a 190, vaar koeiena anderhalf-jarige ossen 80 a 120, guisle vaarzen f 80 a 130, pinken f 40 a 80 graskalveren f 20 a 40, 9 nuchtere kalveren f 6 a 13, 3 lammeren f 9 a 14 per stuk. Aangevoerd 2 vette varkensvan 19 a 21 cent per half kilo, schapen f a 320 biggen, f - a per stuk. Boter f 0.53 a 0.70 per half kilo, eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks, kippen ƒ0.60 a 0.90 per stuk. ROTTERDAM, 8 Juli. Tarwe. Jarige, puike '7.25 a 8.25 goede en middelbare f a Nieuwe. De beste J 6.75 a 7.25, goede ƒ5.75 a 6.50, geringe f 5.a 5.60. Ter 100 kilo f 8.a 8.25. Canada Tarwe ƒ5.10 a 5.40. Rogge. De beste ƒ5.a 5.20, goede en mindere f 4.40 a 4.80. Gerst. Winter f 3.25 a 4.25. Per 100 kilo f -.a -.Zomer f 3.a 3.75. Per 100 kilo f-.a Chevalier f 4.25 a 5.25. Haver, 2.50 a 3.75. Boonen. Bruine. De beste quad, f 9.00 a 10.00, goede en mindere soort f 6. a 8.50. Witte. De beste qua1., f 6.50 a 7.goede en mindere ƒ5.a 6.Erwten. Kook f 7.25 a 8. Kanariezaad. De beste qual. 6.25 a 6.50, mindere soort f 5.a 6.Per 100 kilo f -.a -. ROTTERDAM, 8 Juli. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 58 runderen, 170 vette en gras kalveren, 2 nuchtere kalveren, 1257 schapen of lamme ren, 326 varkens, biggen, 1 bokken of geiten, - paarden, veulens, - ezel. De prijzen waren als volgt: runderen le qual. cent, 2e qual. 66 cent, 2e qual. 62 cent; kalveren le qual. cent, 2e qual. 80 a 85 cent, 3e qual. ceitschapen ie qual. 75 cent, 2e qual. 65 cent, alles per kilo; varkens le qual. 26 a cent, 2e qual. 25 a cent, 3e qual. 24 cent, licht soort 20 a 21 cent, alles per haf kilo. Zeeuwsche eieren f 3.60 a 3.80. Overmaassche dito f 4.a f 4.20 de 100 stuksSchepkaas per 50 kilo 7-00 a. 9.00. Aangevoerd 5 partijtjes. Zoetemelksche kaas f 18.00 a 24.50 per 50 kilo. Aangevoerd 31 partijtjes. let Veerhuis te te Ammerzodenzal op Vrijdagon 13 en MtS .Juli 1£3^09 bij inzet en toeslag, telkens des morgens ten 11 ure, in het na te melden Veerhuis Een HUIS en ERF, staande buitendijks te Well gemeente Ammer zodengroot 1 are 50 centiaren, Sectie E no. 622; zijnde het "VeerJiuis waarin "V"ergunning benevens het i'cclit van Overvaart over de rivier de Maas, kadaster Sectie F no. 51 en G no. 26. Genoeaid Veerhuis'staat tevens geschikt tot uitoefening van een handelsbedrijf. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. WATERHOOGTE KEULEN. 5 Juli 4.02 M. boven 0. 6 Juli 3.92 M. 7 Juli 3.85 M. 8 Juli 3.77 M. WEERBERICHT. Verwachting: Z.-W wind. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij het overlijden hunner geliefde Moeder, Mevrouw M. J. HORST, weduwe den Heer J. E. G. Landré, ontvangen. W. J. N. LANDRÉ. M. C. LANDRÉ—Krah. Wed. E. G. GORILandré. Vlijmen4 Juli 1889. naar Dr. Prof. G. JAEGER, uit de eenig geconcessioneerde fabriek van W. Benger Söhne te Stuttgart, tot de laagste prijzen voorhanden bij Specialiteit in Heeren-Artikelen, om alleen door eigen oefening dus zonder onderricht te leeren Spreken, Schrijven en Lezen bewerkt door Leeraar Midd. Onderwijs. 2e druk. compleet in 15 brieven a 60 cent Prospectussenbevattende tal van aanbevelin gen en beoordeelingengratis verkrijgbaar in VEERMAN''s Boekhandel alwaar de 1ste brief ter inzage te bekomen is. Uit eene beoordeeling van de Times 3 De cember 1810: Wij zijn het volkomen met Dr. Rosenthal's eens, dat de studie der spraakkunst wel een philoloog vormt, maar nooit een practiseh taalkenner. Wij hebben zijne methode nauw keurig onderzocht en hebben, om deze voor het publiek zoo gewichtige vraag proefonder vindelijk te behandelen, zelf een cursus van 20 lessen in de Spaansche taal genomen. Wij spreken derhalve uit eigen ondervinding en constateeren dat de methode goed doordacht en systematisch ontwikkeld is en dat zij, wat het vaardig spreken van vreemde talen betreft, in korten tijd tot werkelijk verras sende resultaten voert.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3