hoogde snbsidie van de doofstommeninrich- tiög te Rotterdam. Plaatselijk Nieuws. ï3 i n ii e li 1 £vri <2 in "Koffie zal aan geur winnen als zij verscb gebrand, niet gefiltreerd water gekookt wordt. De koffie, die de negerinnen op Cuba toebereiden, door eenvoudig de gemalen boonen in een flanellen zakje gelegd, dit met kokend water te overgieten, overtreft aan geur, smaak en pittigheid de lekkerste koffie die u kookt, mevrouw, al zet u ze op de aller zorgvuldigste manier. Neem de proef en maak de vergelijking! En als u inderdaad zuivere koffie voor uwe proefneming verkregen heeft, dan is u zóó ingenomen met hetgeen u drinkt dat, indien uwe vriendinnen u waarschuwen tegen het koffiedrinken als| schadelijk voor de gezondheid, u hnar dat oogenblik het antwoord zou willen ge ven, dat Yoltaire aan een vriend gaf, die bij hem aandrong toch niet zooveel koffie te drinkenhet was immers vergif. Vol taire zfekle «Als koffie vergif is, dan is zij een bij zonder langzaam werkend vergif, want zij is nu reeds vier-en-tachtig jaren bezig uiij te dooden.« seld, zonder dat een der beide heeren ge- laatste gevormd is met het doel de huur krijgincr van het jachtrecht op de landerijen wond werd. JESui ten lun (1 Vrijdagmiddag omstreeks 5y3 uur, is er boven Brussel een kortstondig, maar hevig noodweer losgebarsten. In het Park, het «Bois de la Cambre« en in den Botanischen tuin heeft de stormwind zware boomen ge knakt of ontworteld aan verscheidene huizen hebben wind en hagelslag groote schade toegebracht, terwijl in de lager gelegen ge deelten der stad een aantal kelders tenge volge van den slagregen onder water werden gezet. Van persoonlijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. Binnen het half uur was de storm bedaard en het weder weer zoo schoon als kort te voren. Voor de noodlijdenden van Saint-Etienne is reeds 87.510 frs. bijeengebracht. Terwijl in de Fransche Kamer de beraad slaging plaats had over de amnestiewet, viel er in de couloirs iets voor, dat men ge woon is van jongens op straat te zien. Thomson voegde daar namelijk aan Laur toe: «Gij hebt van de tribunes woorden gesproken, beleedigend voor de Algerijnsche afgevaardigden, waartoe ik de eer heb te behooren. Ik wil, om geen schandaal te veroorzaken, n geen oorvijg geven, maar gij kunt rekenen dat ik u die gegeven heb.« Laur verwijderde zich eenige oogenblik- ken, gedurende welke hij zijne Boulangis- tische vrienden raadpleegde, ging daarna naar Thomson toe en sloeg hem in het aan gezicht. Thomson sloeg zoo fel terug, dat Laur geneeskundige hulp noodig had. Hier mede was het nog niet uit. Er werden opnieuw vuistslagen gewisseld, en Thomson gaf zijn tegenstander zelfs een schop met den voet. Op den koop toe zullen beiden nu vech ten met het pistool. Later meldt menDit duel had plaats te Chfitillontwee kogels werden gewis- Ze boog, door een ernstig verlangen naar verzoening bezield, het schoone kopje een weinig en lachte hem smeekend toe; en alsof hij haar zwijgend wilde betuigen dat hij haar voorbarig hartje verstond, greep hij haar nederhangende koude handen en drukte ze bijna weemoedig. De zon zond haar laatste stralen neer. Een zoele lucht omgaf hen. Janie leunde achterover en stelde voor iets te zingen. »Daar hebben we 't!« viel Mevrouw Harland uit. »Ik wist het wel. Nu zal ze beginnen te kraaien »Ge doet haar onrecht,* zei Aldridge, «haar stem is goed, hoewel ze weinig school heeft. Gij moogt van mijn part luisteren! Ik stop mijn ooren dicht!* gaf ze boos tot antwoord, en werkelijk begon ze den lich ten, wollen sjaal, dien ze onder haar mantel om de schouders had, om haar hoofd te te winden en onder haar kin vast te knoopen. »YVat zullen we zingen, neef?« vroeg 't meisje, haar hand van achteren op Carter's schouder leggend. «Something Scotch!* sloeg deze voor en Janie zette zich rechtop, opende de lippen en begon te zingen. Haar stem was eerst wat ruw, maar helderde allengs op en werd eindelijk lief. Janie zong, zooals ze sprak, zonder ge maaktheid en zonder bijzondere teederheid. Op 't water klonk haar stem zeer goed en de invallende schemering, de bleeke, halfronde, nog kleurlooze maan aan den hemel, de stilte des avonds, slechts afge broken door het plassen der riemen in 't water, dat alles verspreidde een feestelijke, gelukkige stemming, die zich aan allen meedeelde. Carters had onder 't roeien eerst zacht, dan luider meegezongen daartusschen klonk Sir William's welluidende barritonstem. Mevronw Harland maakte met de booze opmerking »'k wil toch niet stikken ook!« haar sjaal los, en dook, het hoofd hals starrig afgewend, dieper in den hoek. (Wordt vervolgd.) Een der vier internationale oplichters, die in 1885 de kas van 't bijkantoor der Rijks bank te Hamburg voor 200.000 Mark be stolen hebben, de Amerikaan Mac Kee, is thans tot acht jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Op eene vergadering van 5000 bakkers knechts te Berlijn is besloten tot eene al- gemeene werkstaking over te gaan. De patroons hebben eenparig besloten in geen geval aan de eischen der werklieden toe te geven en maatregelen te nemen tot voor koming van stilstand in hun bedrijf. Ook de «Köln. Zeitg.* spreekt het ge rucht tegen, dat keizer Wilhelm aan de Pruissische officieren zou verboden hebben de Parijsche tentoonstelling te bezoeken, maar voegt er in een adem bij, dat de regering reeds geruimen tijd geleden den officieren heeft verboden naar Frankrijk te reizen, ten einde botsingen met de aan spionnen-ziekte lijdende republiek te voor komen. Vermoedelijk is de geheele geschie denis dus terug te brengen tot de afwijzende beschikking op het verzoek van enkele officieren om vrijstelling van bedoeld verbod. De in 1666 op den Rochusberg bij Bin- gen gebouwde kerk, welke door bedevaart gangers druk bezocht wordt, is Vrijdagoch tend omstreeks 7 uur, waarschijnlijk na door den bliksem getroffen te zijn, in brand geraakt. Alleen de muren zijn staande ge bleven, het inwendige der kerk en ook de beschilderde ramen zijn door het vuur ver nield. De altaargereedschappen en andere kostaarheden zijn gered. Van wei-onderrichte zijde wordt uit Mün- chen gemeld, dat de Beiersche tolbeambten op de Zwitsersche grens bevel hebben ont vangen, bij de visitatie van uit Zwitserland komende reizigers strenger dan tot dusver te werk te gaan. Niet alleen op de Beiersche, maar ook op de Wurtembergsche grens worden de uit Zwitserland komende reizigers met meer dan gewone strengheid door de belasting beambten gevisiteerd. Uit de reiskoffers moet ieder stuk uitgepakt worden, zelfs gebruikt linnengoed, en een berichtgever in de «Ger- mania* beweert dat alle beschreven stukken papier doorsnuffeld worden. Men verwacht dat in Baden dezelfde maatregelen genomen zullen worden. Laatstleden Maandag verkeerde Londen in een zeer zonderlingen toestand, wat de plaatselijke steenkolenbelasting betreft. De wet, waaronder de oude belasting van der tien pence per ton werd geheven, verloor Zaterdag hare geldigheid, terwijl de nieuwe wet, die eene belasting van 4 d. per ton voorschrijft, eerst Maandag in het Hoogerhuis werd aangenonen en niet vóór Dinsdag van kracht werd. Dientengevolge mochten de steenkolen Maandag te Londen binnen gekomen zonder rechten te betalen. Dat daarvan ruim gebruik is gemaakt, laat zich begrijpen. De longziekte blijft in Engeland voort durend heerschen. Zoo zijn van half Mei tot half Juni op 22 plaatsen in Engeland 61 runderen daardoor aangetast bevonden, en op 20 plaatsen in Schotland 45. Als verdacht zijn in dat tijdperk 349 run deren afgemaakt, waarvan 173 in Enge land en 177 in Schotland. Ook in Ierland komt de ziekte aanhou dend voor. Men maakt zich ongerust over de vor ming van een bond door de Iersche boeren tegen den bond van de landeigenaars, welke Frankrijk heeft het glanspunt gevierd van het eeuwfeest der revolutieden tot nationaal verheven gedenkdag van de be storming der Bastille, die eigenlijk en wij mogen zeggen gelukkig voor de natie voor de Franschen een symbolische betee- kenis heeft, 't Zou dan ook al te treurig zijn als men feestelijk de gruwelen en de schanddaden zou willen herdenken, die op de bestorming en inneming der Bastille den 14en Juli 1789 zijn gevolgd. De val van de Bastille is voor den Franschman het °P zinnebeeld van het «ancien régime*, de over winning van den val van het gelijk recht voor allen over de heerschappij der wille keur als zoodanig wordt die dag gevierd. In de omstreken van Keulen worden de korenvelden door een gevaarlijk insect be dreigd, n.l. door de tarwemug (cecidomyia tritici). Wanneer men de schil van een tarwekorrel voorzichtig verwijdert, vindt men de gele, tot 4 Millim. lange maden, niet zelden wel bij drie tegelijk, aan éénen korrel zitten. De grootte van de door dit insect aangerichte schade is niet te berekenen. der landerijen te innen des noods door ge- onder Drid gelegen, ten bate van den Arme. weid. Deze bond van pachters neemt een Naar men verneemt is hun sliev n inz >o- defensieve houding aan: de hunr moet wor- ,0"e "let succe* ^kroond, dat zij eerlang üe I rov. Sta en van Gelderland Lebten den geweigerd aan elkeen die lid is van °'"P'an iot de verpncbhng van ruim goedkeurend beschik', om f 17.250 boekt, ^ewei^eru aan eiaeen, ine 1. van eea duizendtal bunders, waarover hun het Kaa_ den bond der landeigenaars. De plechtige jachtrecht door de verschillende grondeige- 11 »»3 bgdrage m de kosten van inwijding van den pachterbond zal plaats naars goedgunstig is verleend. Uieg eene vluchtbaven te '1 iel, oDder vinden in tegenwoordigheid van al de leder: Jamnier, dut do medewerking niet zoo al- y°01 vaarde dat de werken vóór 1 Jan. 1892 der Iersche partij in bét Parlement, gemeen is, als men wel verwacht had. Dan ^Uen zijn uitgevoerd, en verworpen het ,T t i toch kon de opbrengst in aanmerking ge- voorstel van d* u i i - Men vreest in regeringskring een opmeuiv DOmeD <k „n'treUieM ran den polder, r,,„ mee",er>»»d der commissie die plus minus 2800 bunder bedraagt een bet üerzoek oai gausdg te beschikken op aardig douceurtje voor den Arme opleveren. heftig ontbranden van den strijd tegen den aanstaanden winter. Het gerncht loopt, dat Boulanger uit Bulgarije een aanbieding beeft gekregen om, indien bij bij de verkieziugen in Frank rijk wordt verslagen, naar Sophia te komen en het leger te reorganiseeren. Een troep Kurden uit Perzie schijnt van de afwezigheid van den Shah gebruik ge maakt te hebben om het district Verzeh te bezetten. De Porte, die zich als eigenares van dit gewest beschouwt, dreigt troepen te zullen zenden om de Kurden te ver drijven. Uit de Vereenigde Staten wordt weder eene overstrooming gemeld. Ditmaal is de staat New-York, meer bepaald de Mohawk- vallei, waar toevallig ook eene plaats ligt die Johnstown heet, het tooneel der ramp. Tengevolge van zware regens zijn er drie dammen doorgebroken, waardoor een ri viertje, dat door de stad stroomt, buiten zijne oevers is getreden. Het water rees plotseling 15 voeteene brug werd wegge sleurd, waar zich ongeveer 40 personen op bevonden, waarvan er 14 omkwamen. De centraal-spoorweg was bij Amsterdam, in het westen van Albany, versperd geraakt en op verschillende plaatsen is groote schade aangericht. Het water was echter spoedig gevallen en den spoorweg dacht men na éénen dag weder in orde te hebben. Dr. Nansens expeditie naar Groenland heeft te Kopenhagen het plan doen ontstaan om eene grootere expeditie uit te rusten, die drie zomers en twee winters op de oost kust van Groenland zou kunnen doorbrengen, ten einde van daar uit onderzoekingstochten naar het binnenland te ondernemen in ver schillende richtingen. Daarvoor zou natuur lijk op de oostkust eene hechte woning op geslagen moeten worden, berekend op het herbergen van acht personen. De cholera breidt zich wederom over Voor-Indië uit. Volgens officiëele opgaven zijn te Bombay van 16 April tot 28 Mei 30, in Calcutta van 13 April tot 4 Mei 98 en in Mudras van 5 April tot 3 Mei 3 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. De algemeene sterfte klom in Bombay tot 52,7 en in Madras tot 45,6 percent der levenden, en was daardoor hooger dan in een der laatste vijf jaren. Het carillon zijne voltooiing HEUSDEN, 16 Juli. op den Stadhuistoren is getroffen, bovendien nabij. Reeds is het met het uurwerk in verbinding gebracht en worden we nu bij elk heel uur op twee coupletten uit Wien Ncêrlands bloedbij het half uur op »de schitterende kleuren van Nederlands Vlag* en bij elk kwartier op eene opwekkende melodie onthaald. De muziek heeft reel gewonnen en is veel beter dan voor de restauratie, van alle zijden hooren we opmerken, dat het toelijkt of de tijd nu vlugger omgaat, nu men telkens, na een oogenblik toevens, herrinnerd wordt dat wed r een kwart uur vervlogen is. Voor velen zal het niet ondienstig zijn, zich dit meermalen te herrinneren. VEEN, 16 Juli. Heden morgen om streeks 7 uur woedde boven deze streek een hevig onwederde bliksem sloeg in den watermolen, welke geheel afbrandde. Ook te Haarsteeg richtte bet onweder schade aan. In den stal van Van Beurden werd de zoon door den bliksem waardoor zijn arm verlamd is, werd een kalf gedold. UITWIJK. De collecte voor noodlijdende kerken en personen in de Herv. kerk alhier gehouden bracht op f 2.50. WAARDHUIZEN, 15 Juli. Zaterdag 1.1. werd door den bliksem eene koe in de weide gedood, terwijl op eei;e andere plaats een groot gat in den grond werd geslagen. DRONGELEN. Dinsdag 1.1. ontkwam de schooljeugd alhier gelukkig een groot gevaar. Voor 't schoollokaal aan 't spelen zijnde, kwam een paard met een hoogkar, in woeste vaart den veerweg af, verbrijzelde de houten en ijzeren afheiring der oude begraafplaats, rende dwars door den bloemtuin van den onderwijzer en liep zich eindelijk vast tegen een pereboom vlak voor het schoolgebouw, waar het door den onderwijzer bij den teugel werd gegrepen en in bedwang ge houden t'èt spoedig hulp kwam opdagen. DRIEL (Bommelerwaard). Onlangs heeft het bestuur van den Algemeeuen Arme dezer gemeente zich per circulaire gewend tot de Geërfden in den Dorpspolder alhier, ter ver zonder dat iemand zich daarvoor eenige op offering behoeft te getroosten of schade te lijden. SLEEL WIJK, 10 Juli. Naar men ver neemt zal in kort de kostschool alhier wor den opgeheven en verplaatst naar de ge meente Loosdrecht. OL DRICHEM. Sedert menschenheu- genis heeft deze gemeente mogen bogen op de Zeven Madeliefjes*. Sedert maanden verkeerde een lal van inwoners in het on zekere of zij verkocht waren »ja« of »neen.« Doch dezer dagen hoort men' een stem, 't was of zij nog hooger kwam dan van den Eiffel- toren, «zij zijn verkocht aan docter Van Gijtonbeek voor pl. m. f 150,000.Dit. kolosual gebouw, dat de fraaie naam van de Zeven Madeliefjesdraagt, werd be woond door tal van gezinnen, en weinig vreemdelingen bezochten de gemeente of hen werd «de Zeven Madeliefjes* voorgesteld en schier allen gaven hun verwondering te kennengeen betoog behoef het dus, dat jij de eerste kennisneming van deze ver koop er een zekere paniek in de gemeente heerschte, te meer daar de stad niet al te ruim voorzien is van woningen voor ver schillende standen. Maandagmorgen kon men getuigen zijn dat L. Tankens de mooker voor 't eerst in «de Zeven Madeliefjes* dreef, slechts enkele weken zullen er voorbijgaan en het bestaan der Zeven Madeliefjes behoort tot het ver- edene. Dr. Gijtenbeek, naar men verneemt, zal er een gotisch gebouw doen verrijzen en hetwelk genaamd zal worden «de Zeven Madeliefjeshetgeen ongetwijfeld nog goed doet aan de teedere harten der Woerkommers. Zou de correspondent hier niet eene 0 te veel geplaatst hebben en den prijs zijn f 15,000? Red. 10 Juli. Gisteren viel het driejarig dnd van P. Schaap Pzn. in'de sloot achter de woning van ds. Nieuwenhuizen alhier. Zeker zou het in den modder gestikt zijn, ware bet niet in tijds opgemerkt door Lau rens Bakker, die het kind weder aan de zorg der ouders overgaf. GORINCHEM. Op Zaterdag 27 Juli a.s., des morgens 10 uren, zal de algem. ver gadering van de leden der onderwijzers- vereenigingin het arrondissement Gorinchem, onder voorzitterschap van mr. M. F. Boon- zajer, alhier gehouden worden. Behalve eenige huishoudelijke werkzaamheden, zijn aan de orde gesteld 1. het leesonderwijs in de hoogste klasse der lagere school door den heer P. Boe- zaardt te Asperen 2. voordracht van den heer J. A. Busé ;e Hardinxveld 3. de photographie, door proeven opge- ïelderd. Inleider de heer A. G. J. Tempel mans Plat alhier. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 22 Juli a.s., des avonds 8 Maandag uren. Het orerzicht van de opbrengst van s Rijks middelen over de maand Juni j.l., in vergelijking gebracht rnet dezelfde maand van het vorig jaar, geeft thans eene meer dere bate voor de schatkist aan van f327,000, alzoo een vrij wat gunstiger aanzien dan de maand Mei, zooals men zich zeker herinnert, e aanschouwen gaf. Meer geïnd werden in Juni 1.1. dan in Juni 1888: aan directe jelastingen f 69,000aan rechten op den invoer f 10,000, en aan accijnsen f 110,000. De verschillende onderdeelen dezer laatste rubriek gaven, met uitzondering van het zout, dat f 52,000 minder was, allen hoogere cijfers, waarvan de suiker alleen f125,000 en het gedistilleerd f 25,000. Ook de rubriek «indirecte belastingen« wijst eeu meerdere ontvangst aan van f 153,000, de registra tierechten f 84,000 en het recht van suc cessie f 36,000 bijdroegen. De hypothee- rechten waren een kleinigheid minder. Van de verdere rubrieken waren: de do meinen f 24,000 minder, de posterijen en telegrafie te zatnen f19,000 meer, de Staats loterij f5000 meer en de loods-gelden f12,000 minder. Het totaal van het jongstverloopen half jaar wijst eene meerdere ontvangst aan van f 425,000, tegenover hetzelfde tijdvak van 1888, doeh tegenover de ramiug van 6/12 zijn wij nog f2,771,000 ten achteren. van De vergadering der Prov. Staten Z.-Holl. is afgeloopen. De zaak der spoor wegverbinding GoudaSchoonhoven is aan Gedep. Staten verzonden. Deelneming is toegezegd in de waarborgstelliug voor de veetentoonstelling te Buenos-Ayres. De be- grootingen zijn aangenomen met de ver- acjes ran het Aed. Landbonw-comité om borgstelling tot een bedrag van f2000, in zake de veefentoonstelling der Argentijn— sche republiek. olgens berekening op den geheelerx aardbol het aantal telegraafkantoren ia 188S met (200 vermeerderd. Lit het jaarverslag van het krankzinni gengesticht «Meerenberg* blijkt, dat de aanvoer van nieuwe patiënten grooter i3 dan vroeger. Rekenie men eertijds voor- Amsterdam op twee krankzinnigen per 1000 inwoners, dit is thans gebleken veel te laag te zijn. Elke 14 dagen toch komen geregeld uit de hoofdstad 8 patiënten, das 16 per maand of 192 per jaar. Gaat dit zoo voort, dan zal men spoedig weder plaats te korfc komen, niettegenstaande den nieuwen aan bouw. In den loop van het vorige jaar werden, opgenomen 102 mannelijke en 208 vrouwe lijke patiënten en stierven 40 mannelijke en 87 vrouwelijke. Omtrent de geneeslijk heid der patiënten geeft het verslag aan, 1/6 voor de mannen en 1/3 voor de vrouwen. Onder de opgenomen mannen kwamen er 4 voor, die langer dan 20, één die langer 30 en één die langer dan 40 jaar krank zinnig waren. Bij de opgenomen vrouwen 4 langer dan 10 en 4 langer dan 20 jaar. Ook zijn er bij, die van de jeugd af aan ziek waren en anderen, waarvan de tijd on bekend is. Omtrent de in 1888 opgenomenen. vindt men nog de volgende bijzonderheden. Onder hen waren 111 ongehuwden, 70 ge huwden en 26 weduwnaars of weduwen. Als oorzaken der krankzinnigheid vindt men: 2 wegens overmatigen arbeid van den geest, 4 overdreven godsdienstzin, 16 verdriet, 8 schrik, angst, toorn, 5 gebrek, 19 hoogen leeftijd, 66 erfelijkheid, 21 mis bruik vau sterkeu drank. Van de in 1888 opgenomenen zijn er 186 voor de le maal, 9 voor de 2e en 7 voor de 3e maal opge nomen. Als hersteld verlieten 26 personen het gesticht. De overige gezondheidstoestand was zeer goed. Er kwamen geen besmette lijke ziekten voor. De verwondingen waren voor het grootste gedeelte aan de patiënten te wijteD. Zij kwamen meest voor bij aan vallen van opgewektheid. Eenige nijverheids-ondernemers in Maas en Waal hebben besloten, op hun fabrieken voortaan '"geen arbeiders meer aan te ne men, die korteren of langeren tijd Duitscbland gewerkt hebben. Een 18-jarig meisje te Tilburg begaf zich Vrijdagochtend te vijf uur naar de fabriek op het Goirke, waar zij werkzaam was. Toen zij te 12 uur niet thuis kwam, wer den de ouders ongerust, en ging de zuster naar de fabriek, waar zij tot haar schrik vernam, dat hare zuster in het geheel niet daar geweest was. Toen zij terugkwam, vond zij langs den weg op ongeveer 10 minuten afstand van hare woning het af gesneden lange haar, de rokken en de kou sen van hare zuster, zoomede een mans.vest en een paar mansschoenen, alles in eenen zak. iVlen kan zich den schrik der ouders voorstellen, die terstond aan een moord dachten en van het geval aangifte bij de maréchaussées te Tilburg gedaan hebben. Dezen zijn druk bezig met het onderzoek. Bloedsporen zijn er ter plaatse niet gevon den alleen hebben eenige arbeiders om streeks vijf uur een paar marskramers met hun wagens daar zien voorbijtrekken. De zen zijn door de maréchaussées achterhaald, doch nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Een later bericht uieldt: Het meisje is terecht. Zij verhaalt, dat zij op korten af stand harer woning door vier manspersonen is aangerand. Zij grepen haar vast, sneden haar het hoofdhaar af en trokken haar de kleederen van het lijf. Na het plegen van onzedelijke handelingen, liepen de lafaards weg. Het meisje had, daar zij balt' naakt was, zich in de bosschen op een uur afstands harer woning verborgen. Des avonds nam een landbouwer haar op zijne kar met booi mede en bracht haar thuis. Er gaat een gerucht, dat iu Amsterdam de aanrander van vrouwen en meisjes ein delijk gevat is. Een 20-jarige dienstbode uit den Haag, tijdelijk te Amsterdam op den Groenburgwal gelogeerd, werd Dinsdag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2