FT* - - - ler eere van den Perzisch en Vorst, ziet tot het hoofd toe baadt in een zee van Ben- gaalsch licht, dan is hij werkelijk prachtig, dan biedt Eiffels schepping een eenig, on vergelijkelijk schouwspel aan, dat men moet gezien hebben om 't naar waarde te kunnen genieten, 't Was dan ook ons plan niet te trachten dien indruk weer te gerenwe wilden alleen eenige niet zoo algemeen be kende bijzonderheden meedeelen van een reuzenwerk, dat thans zoozeer besproken wordt. Misschien deelen we later nog het een en ander mee, van 't geen Parijs thans te zien geeft. Ten slotte geven we als een aardigheid, wat een Haagsch advocaat zag in 't woord Eiffel: te Exposition (tentoonstelling) t-t Internationale (wereld-) te Fran^aise (Fransche) te Fratertité (broederschap) te Egalité (gelijkheid) te Liberté (vrijheid). Buitenland. Boulanger heeft een manifest uitgevaar digd, waarin hij zegt: De summiere executie, die de vijanden der nationale republikeinsche partij een vonnis noemen, is het resultaat van een overeenkomst tusschen de meerder heid van de Kamer en die van den Senaat. De eerste zeide tot de tweedeOntslaat ons van den man, die onze herkiezing bedreigt en wjj zullen u het leven laten. Het volk zal de beweegredenen doorzien van dezen schandelijken koop. Wij hebben vertrouwen in de standvastigheid der kiezers. De heer de Quatrefages, lid van de Fran sche Academie van Wetenschappen, heeft thans een werk, de vrucht van verscheidene jaren van ethnologische studiën, voltooid, waarin hij belangwekkende opmerkingen, betreffende de vermoedelijke bakermat van het menschdom mededeelt. Naar zjjn oor deel hebben alle menschenrassen in Noor delijk Midden-Azië hunnen oorsprong ge vonden. In dit deel der wereld woonden de gele rassen, die zich met alle andere rassen gekruist hebben. In het westen leef den de blanke Arianen, Semieten en aan verwante rassen, terwjjl in het zuiden van het Aziatische binnenland de negers woon den, die, in het noorden door de gele volken en in het westen door de blanken aangevallen, naar den Indischen Archipel en de kust van Afrika tusschen Aden en Madagascar verdreven werden. Geheel Mid den- en Oost-Azie bleef aan de gele volken, terwijl de blanken zich westwaarts uitbreiden. De heer Quatrefages is voorts van oor deel dat Amerika in het quaternaire tijd perk door de gele rassen en later door de blanken bevolkt werd. Uit zjjn onderzoek van de roodhuiden te Parijs bleek, dat de meeste dezer lieden alle lichamelijke eigen schappen van de gele rassen bezitten. In vollen ernst wordt uit Weenen gemeld, dat men bij het maken der fundeeringen voor de peilers eener nieuwe brug over den Donau, op een aardlaag is gestuit, die rjjk aan goud is. Naar men verneemt, zal de jongste zuster van den Keizer, van Duitschland, prinses Margarethe, zich eerlang verloven met den toekomstigen groothertog van Luxemburg, den erfprins van Nassau. Keizer Wilhelm wordt den 20n te Straats burg verwacht. Den 22n zal ter zjjner eere een optocht met lampions worden gehou den, waarvoor zich ruim 6000 deelnemers hebben aangemeld; 16 muziekkorpsen en 1100 zangers zullen den Keizer een serenade brengen. Er zjjn thans op de werf van Schichaus te Elburg 16 torpedobooten voor de Duit- sche Marine in aanbouw; ze moeten voor de helft in Otober, de overige in Januari e. k. worden opgeleverd. Reeds is voor een aan tal nieuwe torpedo-vaartuigen, die daarna gemaakt worden, contract gesloten. Ook zijn 5 nieuwe gepantserde vaartuigen in uitvoe ring, met ramtorens, deels voor de rivier verdediging bestemd. Een groote en nog aangroeiende werk staking is uitgebroken onder de Londensche dokwerkers. Zij eischen vier uren vast dag werk tegen zes stuivers per uur. Naar ra ming is het aantal werkstakers reeds 10.000 een monsteroptocht was aankondigd en men was bevreesd voor ongeregeldheden. De politie bewaakt de ingangen tot de dokken. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian* weet mee te deelen, dat er te Londen een plan wordt op touw gezet tot het verwarmen der woningen op denzelfden voet, waarop thans reeds de ver-meenschap worden gesteld met het Zede lichting plaats heeft. Men wil door koperenrik-Kanaal, waarna toet het uitbaggeren buizen heet water en stoom aanvoeren, ge- Varjj ^iet D'enwe gedeelte wan begonnen heel in denzelfden trant, waarin men thans reeds de burgerij van lichtgas en drinkwater vooi ziet. Binnenland. Aan de grenzen van Montenegro en Herze- gowina hebben er weer gevechten tusschen roovers eu soldaten plaats gehad. Eene kleine afdeeling militairen, die met terreinsopne mingen bezig waren, werd door de roovers overvallen en met uitzondering van twee man gedood. Ook uit Trebinje en Bilek wordt van overvallen van roovers gemeld, die meerendeels uit Montenegro afkomstigzjjn. De Turksche ministerraad moet, na lang durige en herhaalde beraadslagingen, beslo ten hebben, wanneer de Grieksche regeering volhardt bij haar plan om op Creta tusschen- beiden te komen, eene legermacht by de Grieksche grenzen zamen te trekken. Chakir-pacha heeft de proclamatie uitge vaardigd, waarin de staat van beleg op Creta wordt afgekondigd. Der bevolking wordt daarbjj gelast, indien zjj zich niet aan strenge straffen wil blootstellen, dp wapenen neder te leggen en in hare woon steden te bljjven. Wanneer het waar is, wat uit Athene aan den Standard* gemeld wordt, dan kan de Cretensche quaestie plotseling eene ernstige wending nemen. De Turken zouden name- Ijjk het domein van den Britschen consul in het dorp Pige, nabjj Rhetymo, geplunderd en een Christenbediende vermoord hebben. Het keizerrjjk Brazilië staat op een vul kaan. Elk oogeublik kan er eene revolutie uit breken, welke onvermjjdeljjk den val der dynastie en de uitroeping der republiek zal tengevolge hebben. Plaatseljjk Nieuws. HEUSDEN, 20 Aug. De varkensziekte komt geregeld elk jaar terug. In de »Tielsche Ct.« geeft de heer G. Dros het volgende middel tegen die plaag. Hjj prjjst als uitstekend medicijn de zwavel aan. Iemand, die varkens hield gaf ze als het begon warm te worden, 's mor gens en 's avonds elk een gewonen pijpen kop vol gemalen zwavel in den bak, en roerde die flink door het eten heen. In tien achtereenvolgende jaren kwam de ziekte onder zijne varkens niet voor. Een jaar, toen zijn knecht het onnoodig oordeelde, zwavel aan de varkens te geven, brak de ziekte bij hem uit. Den daarop volgenden zomer bleek weer het doeltreffende van het middel. Wjj maken onze abonné's opmerkzaam op het bericht aan het hoofd van ons blad vermeld en op de bon in ons blad van heden voorkomende. CAPELLE, 18 Aug. Terwjjl men en dan verneemt van uitstapjes, die door scholieren voor rekening van eene vereeniging of van bijzondere personen gedaan worden, kan van hier als eene bjjzonderheid gemeld wor den, dat een 23-tal leerlingen van de school in de Nieuwstraat zeiven de noodige gelden hebben bespaard voor eene reis naar Rot terdam. Zjj hebben daartoe ruim een jaar lang wekeljjks enkele centen aan 't hoofd der school in bewaring gegeven en zullen nu 27 Aug. a. s. onder zjjn geleide en dat van nog eenen vader der kinderen de reis doen, die zjj met groote verwachting en ongeduld te gemoet zien. Ten gevolge van het bedanken van den heer W. Hagoort als lid van den ge meenteraad, is eene verkiezing uitgeschreven tegen Dinsdag 27 Aug. a. s. VLIJMEN. Benoemd tot onderwjjzer al hier de heer Jozef van Brunschot te Nunen. GROOT-DEUTEREN. Donderdag-mor gen is alhier, terwjjl de bewoners naar de kerk waren, diefstal met inbraak gepleegd door zekeren G. L., die, door een raampje binnengedrongen, uit een kast f 9 ont vreemdde. Zaterdag is de dader door de koninkljjke maréchaussee alhier gearresteerd, terwijl hjj bezig was, aan den Kinderdjjk zoden te laden. Hij heeft alles bekend. SLEEUWIJK, 14 Aug. Bij de heden plaats gehad hebbende verpachting van lan derijen, bedroeg de pachtsom 30 tot 40% meer dan de vorige verhuring dierzelfde lan derijen. Zelfs waren hierin verpachters zoo voldaan over de opbrengst, dat perceelen onder het opbod reeds werden gegund. WERKENDAM, 16 Aug. In den Bies- bosch is men thans druk bezig met het inhalen van het graan, daar het nn goed droog weder is. Wat het schot aangaat, dit heeft betrekkelijk weinig geleden; zoo het weder gunstig blijft, zal het spoedig opgeruimd zjjn. DALEM, 18 Aug. De werkzaamheden aan de Keulsche Vaart bljjven goed vor deren. De brug aan den Haarweg is reeds eenige dagen geleden voor 't publiek in gebruik gesteld en eerstdaags wordt ook die aan den Straatweg in gebruik geno men. Daarna kan de nieuwe vaart in ge- De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bjjeeugeroepen tegen Maandag den 26sten dezer, des avonds te acht uren. touwen gaan, en zoo wordt het lijk door acht dragers ten grave gebracht. Sedert Woensdag 14 tot Vrijdag 16 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 75 zalmen, van 3 tot 24 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,59 tot f 0,90. De afslag van visch heeft weder dagelijks plaats des voormiddags 8 ure op de Koren beurs. Uit Londen wordt geseind In het Lagerhuis heeft de heer Lewisbam verklaard, dat de regeering nog steeds over tuigd is, dat de toestand van het Neder- landsche vee zoodanig is, dat zjj het niet noodig acht bet in werking treden van het bevel, waarbjj de invoer van vee nit Neder land wordt toegelaten, zonder dat het wordt geslacht of aan quarantaine onderworpen, te verdagen tot na den daarvoor eenmaal gestelden datum. In den loop van het jaar 1890 kunnen eenige onderwjjzers ter beschikking van den GouverneQr-Genernal van Ned.-Indië worden gesteld, om als onderwjjzer 3e kl. te worden geplaatst bjj het openbaar lager onderwijs voor Europeanen daar te lande. Voor uit zending komen in aanmerking zjj, die in het bezit zijn van eene der acten van be kwaamheid, bedoeld in artt. 56a en b der wet van 17 Augustus 1878 of van daar mede gelijk staande acten. Speciale acten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwjjs, bjj voorkeur voor de Fransche taal, strekken tot aanbeveling. Voor nadere bjjzonderheden zie de »St.-Ct.« Het »U. D.« verneemt, dat de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen met de betrokken spoorwegmaatschappjjen onder handelingen heeft aangeknoopt, om in de maand September wekeljjks een pleiziertrein 2e en 3e klasse van Utrecht naar Parijs te laten loopen, tegen verminderde vrachtprijzen. Na een zesdaagsch verbl jjf in Parijs zou den de reizigers per extratrein teurugkeeren. Reizigers van verschillende plaatsen in Nederland zullen gelegenheid hebben op den pleiziertrein te gaan te Utrecht, 's Bosch, Tilburg of Rozendaal. Nadere bjjzonderheden kunnen eerlang worden tegemoet gezien. De zendingsdag en de jaarljjksche ver gadering der algemeen© zendingscommissie van de Chr. Ger. kerk zal gehouden wor den op 11 en 12 Sept. a.s. te Gorinchem. Op het programma komt o.a. voor: Referaat van ds. H. G. de Jonge van Dordrecht, over de vraag: »Waarom er onder de vele jongelieden, die allerlei takken van weten schap beoefenen, zoo weinigen zjjn, die lust gevoelen zich aan het werk der zending te wjjden?* De oeverafschuiving van den Anna-Friso- polder (Zeeland) is ongeveer 190 M. lang, 100 M. breed en de grootste diepte ongeveer 10 M. De oostdam achter het oeverwerk is weggevallen, het oeverwerk op hetlandeind, de middeldam en de nol zjjn beschadigd. Aan de heeren C. J. van Houten Zoon te Weesp is door den Koning vergunning verleend hunne fabriek te mogen noemen »de Koninkljjke van Houtens Cacao-fabriek* Hetgeen aan die onderscheiding dubbele waarde geeft, is de omstandigheid, dat het verzoek tot het mogen voeren van dien naam, is geschied op een uitnoodiging daar toe welke Z. M., met betuiging van 's Ko- nings tevredenheid over hunne Cacao, aan die heeren had laten doen. Te Zwolle hebben zich voor de betrek king van inspecteur van politie 2e kl., jaar wedde f800, 15 sollicitanten aangemeld, onder wie behalve 2 onderinspecteurs uit Rotterdam en eenige adjunct-inspecteurs uit verschillende plaatsen, zich ook bevonden 1 advocaat, 1 hoofdonderwijzer en 1 rijks veldwachter, welke laatste verklaarde bekend te zijn met de Fransche en Hoogduitsche talen en ook Engelsch en Latijn te kunnen spreken. De rechtbank te Haarlem heeft Gerrit Raimond, klerk bjj de stadsbank van leening te Haarlem, tegen wien de vorige week wegens diefstal, 74 maal gepleegd, 18 maan den gevangenisstraf werd geëischt, tot 1 jaar veroordeeld. De graven der Gorcumsche martelaren, nabjj Brielle, werden dit jaar bezocht door 11,890 bedevaartgangers. Molkwerum (Friesl.) is de eenige plaats in ons Vaderland, waar bjj de begrafenis geene Ijjkbaar gebezigd wordt. Men plaatst de doodkist op twee draaghouten, waarover Te Leeuwarden is een achtjurige knaap, terwijl hjj op de Willemskade aan het spelen was, in het water gevallen. In weerwil van spoedige hulp, werd hij levenloos op gehaald. - Te Meppel is een boer van een wagen gevallen en heeft daarbjj een been en een paar ribben gebroken. Zijn toestand is zorgljjk. - Onder Venendaal is een hof stede en twee hooibergen door brand ver nield. De oorzaak was het spelen met lucifers door een 5-jarigen jongen. 331e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 19 Aug. Prijs van f 5000: no. 12991; f 1500: no. 14858; f 1000: no. 10691; f 200: nos. 11094 en 17102; f 100: nos. 6875, 7779, 10065. 15502 en 20623. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het schattings-kohier der personele belasting, dienst 1889/90, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen enz. is executoir verklaard en aan den Heer Rijksontvanger ter invorde ring is toegezonden. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Aangilte voor de bevol- liinjgs-regfisters. Burgemeester eu Wethouders der ge meente Heusden herinneren de ingeze tenen aan de volgende bepalingen van het Koninkljjk besluit van 27 Juli 1887 (Staats blad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkings-registers. Zjj die hunne woonplaats naar eene an dere gemeente overbrengen, moeten hiervan kennisgeven ter Secretarie der gemeente die zij verlaten en waar zjj ingeschreven zijn, met opgaaf der gemeente, waar zij zich ves tigen. Het ontvangen getuigschrift van woon plaats-verandering moeten zjj uiterlijk bin nen ééne maand na hunne aankomst in de nieuwe gemeente ter Secretarie dier gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiter- ljjk binnen ééne maand ter Gemeente-Secre tarie kennisgeven van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij die kennisgeving de noodige opgaven voor de inschrijving in de bevolkings-registers verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroe pen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkings registers in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tot voorkoming van moeielijkheden en tot bevordering van de volledigheid der bevolkings-registers, worden de ingezete nen aangespoord hunne verplichtingen ten deze nauwgezet na te komen. Afgekondigd en aangeplakt te Heusden, den 16 Augustus 1889. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen, IIoncoop. Land- en Tuinbouw. Wjj ontvingen onderstaande circulaires, welke wjj gaarne in 't belang van den handel opnemen: Wjj hebben de eer aan U mede te deelen, dat Zjjne Excellentie de Minister van Oorlog, op ons voorstel welwillend heeft besloten voor 1889 een bedrag van f 450 aan te wenden als prijzen voor hengsten en merriën, ter gelegenheid van de op 17 September e. k., door de Afdeeling Breda, te Breda te hou den Tentoonstelling van paarden. De voorwaarden voor de toekenning der prijzen, zjjn door voornoemden Minister vastgesteld als volgt: lo. Een prijs van f350 voor een hengst, geboren in of vóór 1886 op den dag der keuring minstens 3 jaar oud). Deze hengst moet geschikt zjjn tot het aanfokken van remonte-paarden en van 1 Januari tot 1 Juli 1890, onafgebroken tot dekking beschikbaar zjjn binnen de Pro vincie Noord-Brabant, tegen een dekgeld van hoogstens f 15. Deze prijs wordt door ons uitbetaald 1 Juli 1890, wanneer voldoende gebleken is, dat de gestelde voorwaarden zjjn nagekomen. Hengsten, waarvoor reeds vroeger van wege het Departement van Oorlog een prijs of premie is ontvangen, geljjkstaande of hooger dan de nu uitgeloofde, komen niet aanmerking. 2o. Een prijs van f 100 voor eene merrie, geboren tusschen 1881 en 1885, geschikt voor de fokking van remonte-paarden. Aangemoedigd door den goeden uitslag om onze schapenfokkerij krachtig te bevor deren, wenscht de Vereeniging tot ontwik keling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier, even als in de jaren 1887 en '88, ook nu weder een aantal volbloed Lincolns ramlammeren rechtstreeks uit Engeland in te voeren. De uitstekende ontwikkeling der oudere rammen en de schoone afstammelingen daar van verkregen, doen de Vereeniging wen- schen, zoo mogelijk op nog ruimere schaal in deze richting werkzaam te zijn. Daar het haar niet te doen is om geldelijk voordeel en onze algemeene vergudering ook nu weder eene som tot vergoeding van even- tueele meerdere kosten heeft toegestaan, kan zjj de dieren wederom op de volgende voor waarden aanbieden 1. De prijs zal de som van f 120 niet te boven gaan. 2. De dieren worden te Amsterdam aan gevoerd en aldus op eenen nader te bepalen dag in de maand September verloot. 3. Elke ram ontvangt een nummer eu de bestellers of hunne gemachtigden zjjn ge houden het op hen gevallen nummer te accepteeren en te betalen. 4. Na afloop der verloting zjjn de dieren voor rekening en risico der nieuwe eige naren. Daar alleen bjj voldoende deelneming de aankoop zal plaats hebben en de commissie zoo spoedig mogeljjk naar Engeland moet gaan, wordt U verzocht eene eventueele be stelling vóór den 24 Augustus e.k. aan onzen Secretaris in te zenden, bij wien desverlangd nog nadere inlichtingen te bekomen zjjn. J. ZIJP Kz., te Abbekerk, Voorzitter. W. TEENGS, te Wieringerwaard, Secret. Aanbesteding-en. Op 11 Sept. e.k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Hage worden aanbe steed het maken van eene vergrooting aan de locomotievenloods, van een open brand stoffen-bergplaats en van eenige verdere werken, benevens het leggen van sporen en wissels tot uitbreiding van het station Gro ningen. (Raming f 35.550). INGEZONDEN. Nog enkele dagen en weldra (31 Augustus) is de verjaardag van Wilhelmina Helena Paulina Maria, Kroonprinses der Nederlan den, aangebroken. Op tal van plaatsen wor den tegen dien tijd feesteljjkheden op touw gezet, waarvan inzonderheid het jonge volkje moet kunnen profiteeren. Wat zal Heusden alsdan doen? Tot nog toe vernamen we niets; maar er is ook nog tijd voorhanden en in een tiental dagen kan zeer goed een kinderfeest gearrangeerd worden. Het vorig jaar voldeed een vliegerwed strijd aan groot en klein, al was toen ook de feestdag reeds voorbijmeer eigenaardi ger is het, naar mijne meening, dat zulk een kinderfeest op Prinsesjesdag valt. Wie helpt mede om hiertoe het initiatief te nemen? Het vorig jaar heeft bewezen, dat men slechts een begin behoeft te maken om op algemeene medewerking te kunnen rekenen. Aangenaam zal het mij zijn hierop of in uw geacht blad, of op andere wijze het antwoord te vernemen. Mij vleiende met uwe welwillende opname, ben ik steeds Uw bestendige Lezer, Eén clagr op de Tentoon stelling- te Parijs. Met het afstappen aan het Trocadéro, was in de werkeljjkheid nog maar weinig gewonnen. Van daar uit is het gezicht prachtig voor een schilder of een dichter, die den wjjden horizont kunnen beschrijven en de kunsteffecten op de natuur afmalen maar in de proza van het praktisch leven zijn kool, rapen, verwelkte bloemen, boom- Deze merrie moet het eigendom, zijn van een inwoner der Provincie Noord-Brabant en gedekt zijn of gedekt worden door een door de Remonte-Commissie goedgekenrden hengst. Om uitbetaling van dezen prijs te erlan gen. moet het bewijs van dekking worden overgelegdterwjjl de eigenaar der bekroonde merrie zich, door onderteekening der kwi tantie verbindt, den ontvangen prijs terug te geven, indien de merrie niet drachtig wordt. Tijdens de Tentoonstelling te Breda, zal aan eigenaars van paarden gelegenheid ge geven worden, hunne paarden, ook 3-jarige, aan de Remonte-Commissie te verkoopen, welke Commissie daartoe, na afloop der keu- rinu, op een nader te bepalen plaats te Breda zitting zal houden. Dit laatste geschiedt om de gelegenheid te vermeerderen, dat landbouwers of eige naars remonte-paarden kunnen leveren en om den aankoop in het binnenland zooveel mogelijk in de hand te werken. Wjj verzoeken U beleefd, een en ander in de tot uwe Afdeeling behoorende gemeen ten, inzonderheid aan de landbouwers, eige naars van paarden, bekend te doen worden, op de wijze die u daarvoor het meest ge schikt voorkomt. Het Bestuur van de Noordbantschappjj van Landbouw, 's Hertogenbosch, 30 Aug. 1889. - ""^v; V m- Heusden, den 19 Aug. 1889. Mijnheer de Redacteur! X. Heusden, 20 Augustus 1889. A. M. J. T. Van Rijckevoeskl, Voorz. L. Max, algm.Secr.-Penningmeester.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2