City, welke stad half overstroomd is, brak ondertusschen brand uit; gelukkig werd deze spoedig door de golven gebluscht. De schepen, die gedurende den storm buitengaats gebleven zijn, kunnen thans in de haven komen, waar gedurende drie dagen alle verkeer onmogelijk is geweest. Blijkens een bericht uit Antwerpen, zijn de heer Corvelain eD zijn ingenieur Zater dagavond, na een langdurig verhoor door den rechter van instructie, in hechtenis ge nomen. Evenals de prefect der Seine geweigerd heeft de verklaring der candidaatstelling van Boulauger en Henri Rochefort aan te nemen, heeft de prefect van Morbihan ge weigerd de verklaring van Dillon, de derde veroordeelde van het hof van justitie, die zich candidaat te Vannes heeft willen stel len, iu ontvangst te nemen. Verscheidene Duitsche bladen nemen een uittreksel over van een artikel in de »Fort- nigthly Riview« over de fortificatiën van Parijs. De conclusie van dit artikel is, dat minstens twintig legerkorpsen, ter gezamen lijke sterkte van 600000 man, noodig zijn om Parijs intenemen. De oplossing der werkstaking is in de laatste dagen niet veel gevorderd, ofschoon verschillende conferentiën elkander opvolgen. De partpen houden zich aan hunne een maal gestelde voorwaarden, wel hervatten telkens tal van werkstakenden hun arbeid, doch 't aantal van hen, die bij hun voor nemen blijven volharden is nog te groot in eene op 14 dezer gehouden vergadering van eigenaars van lichterschepen is de ver melde resolutie van de werklieden door de lichters goedgekeurd. De arbeid zou dus Maandagochtend hervat worden. Van 16 September wordt gemeld: De werkstaking schijnt tot algemeene tevredenheid afgeloopen. Thans blijft echter de vraag, in hoever de werkstakers in de dokken werk zullen vinden, daar vele plaat sen door buitensteedsche daglooners zijn bezet. In zake den Wbitechapel-moord is nog niet 't minste licht. Men heeft zelfs we der alle hoop op ontdekkinar laten varen en afgezien van de poging, om door het uitloven van een premie den dader te vin den. Een onderzoek heeft doen zien, dat de vermoorde vrouw ongeveer 33 jaren oud moet zijn geweest. Uit de omstandigheid, dat er geen aangifte is gedaan van 't ver missen eener vrouw als de vermoorde, maakt men op, dat zij blijkbaar reeds geruimen tijd uit haar woning afwezig was en dus niet door de buren kon zijn vermist; alzoo dat de moordenaar dan ook zijn misdaad waarschijnlijk in zijn eigen huis heeft be gaan. Dat zijn echter »raadseltjes« die geen stap verder brengen. Ouder gewoonte, ontbreekt het niet aan zonderlinge verhalen in zake den moord in Whitechapel. Eén der zonderlingste is het verhaal der New-York Heraldbij wier redactie een onbekende, die zich Cleary noemde, Zondagavond kwam vertellen dat er een moord gepleegd was, op de plek zelve, waar het lijk der vermoorde en nog niet herkende vrouw gevonden werd. Deze Cleary gaf een adres op, waar men hem natuurlijk is gaan zoeken, maar zonder hem te kunnen vinden. Wel was er iemand woon achtig, Cleary genaamd, doch die Cleary was niet de man, welke op het redactie bureel der Heraldkwam. Ook het ver haal van den agent, die het lijk vond, is merkwaardig. Een onbekende verzocht hem, hem te willen »porren« te vijf uur in den ochtend. Terwijl de diender dit verzoek ging inwilligen, werd het lijk neergeworpen op de plek waar hij het vond liggen en waar het te half vijf nog niet was. Blijkbaar had men den agent gedurende een half uur ver naderen wilden en tusschen hen, de ver ouderende vrouw, de moeder zelf! Was dat de Nemesis? Was dat 't Gods gericht? Ja, ja. En wat moest verder gebeuren? Ze stond in den donkeren nacht op de straat alleen en hief de armen op naar den hemel. »Is er dan geen verzoening, o God?« En door den stillen nacht scheen het of de natuur haar toeriepja, er is er eene, en die eene issterven Dat was het! Zoo de misdaad, zoo de verzoening En 't hart van de ongelukkige vrouw wankelde niet: ze verzoende haar schuld. De couranten brachten de tijding dat Helene Waldorf des morgens dood in haar bed was gevonden. Verlamming van 't hart, heette het. (Wordt vervolgd.) wijderd, om den enk, waarin bet lijk ge wikkeld was, te kunnen loozen. Een geheimzinnige verdwijning wekt in Engeland opzien. De predikant Barfield, te Walsall, die als ijverig unionist druk pro- panganda voor die zaak maakte en zich Ierland vijandig betoonde, kreeg dikwerf dreigbrieven en dezer dagen het door een vrouwenhand geschreven bericht, dat hij door de »Invincibles« ter dood veroordeeld was, waarom zij hem smeekte de propaganda te staken. Dienondanks ging hij voort en hield o.a. te Londen voordrachten, in welke plaats hem een uituoodiging gewerd van zekeren Hall, te Kellarney, zich noemende secretaris van de unionistische league, met verzoek naar Ierland te komendeze brief ging ver gezeld van een flinke som als reisgeld. Bar field vertrok, maar sinds dien tijd vernam men niets van hem. De briefschrijver bleek onbekend te zijn, evenals de unionistische league. De zaak wordt natuurlijk streng onderzocht, maar men vreest, dat dit vruch teloos zal zijn. Te Edinburg is men bezig eene maat schappij te vormen, waarvan het doel zal zijn een kanaal te graven tusschen de golf van Clyde en die van Forth, met andere woorden tusschen Glasgow en Edinburg. Men berekent, dat schepen, met zulk een kanaal voor de groote vaart, eenen omweg van 500 mijlen zullen kunnen sparen tus schen Glasgow en Edinburg, en van 300 mijlen tusschen Glasgow en Londen, terwijl de zeeafstand tusschen Glasgow en vaste- landsche havens ook aanmerkelijk zou wor den verkort. Uit Londen wordt bericht dat Boulauger zich van hier naar Jersey begeven heeft. Indien het bericht van de verloving van den Vorst van Monaco waarheid behelst, zal voor het eerst een Israëlietische op een Europeesche troon plaats nemen. Naar beweerd wordt, neemt de politie te Kopenhagen buitengewone maatregelen, naar aanleiding van geruchten, volgens welke verscheiden nihilisten heimelijk den Czaar van Rusland gevolgd zijn, naar eene ge legenheid zoekende om hem te vermoorden. Praag en Weenen, welke steden meer dan 300 kilometer van elkaar verwijderd liggen, zijntelephonisch verbonden. De toestel is voor het publiek geopend en voldoet uitnemend. Op een rit door Napels werd het rijtuig van den minister Crispi met een paar steen worpen begroet. Crispi werd gewond. De reden hiervan schijnt nog onbekend. De dader is gevat en heet Emilio Caporali. Hij is 21 jaar oud en was student in de architectuur. Daar het hem aan middelen ontbrak, had hij de studie laten varen, waarna hij een betrekking had gezocht, die hij evenwel niet gevonden heeft. Hij heeft verklaard dat hij door den dood zijns vaders in nog neteliger omstandigheden was ge raakt. Hij had toen geldelijken steun aan de regeering gevraagd, maar die is hem niet geworden. Daarop heeft hij, naar zijn zeggen, besloten een aanslag te doen tegen den minister-president, dien hij niet kende, ten einde in de gevangenis te komen, daar hij honger had. De toestand van Crispi is zeer bevredi gend. De beterschap houdt aan. Bismarck heeft aan Crispi een telegram gezonden, waarin hij hem gelukwenscht met den afloop van den aanslag, waaraan hij heeft blootgestaan, en den wensch te kennen geeft, dat hij spoedig moge herstellen. Crispi heeft in een telegram aan Bismarck geantwoord, dat hij zal voortgaan met zijn leven te wijden aan den koning, aan het land en den Europeeschen vrede. De verhouding tusschen Bulgarije en Servië wordt steeds ernstiger. De oorlogs toerustingen worden met grooten spoed voortgezet. Stanley is nu, naar men met zekerheid meldt, nog maar veertig dagen van de kust van Oost-Afrika verwijderd, maar van Emin- pacha hoort men niets. Een Amerikaan heeft weer eens een gekke waaghalzerij vertoond. Zekere Garlisle Gra ham heeft zich in een vat laten opsluiten, van binnen met kussens en riemen welvoor zien, heeft zich toen boven de Niagara te water doen laten en heeft in zijn vat de reis over den waterval naar beneden ge daan. Om 6.45 begon de tocht en om 7.35 werd hij opgevischt. Hij was natuurlijk meer dood dan levend. De vaart, waarmee hij naar beneden ging en het geraas der wateren was, naar hij zeide. iets verschrik kelijks, en hij zou 't geen tweeden keer wagen. Hij was half bewusteloos geworden, was geheel uitgeput en moest bet bed houden. Woensdagavond ontplofte te Nizza een dynamifctpatroon, die op den publieken weg geplaatst was. De slag werd twee mijlen ver gehoord. Een voorbijganger werd gedood, twee werden gekwetst. - In de Jellico-steen- kolenmijnen, Tennessee (Amerika) heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 18 personen zijn gedood. - Het stoomschip Mimic het welk volgens een »fleschbriefc onlangs in de Noordelijke IJszee zou zijn vergaan, is behouden aangekomen. - Wederom heeft in de Schotsche mijnen een ongeluk plaats ge had. Te Airdie zijn n.l. door het invallen van de schacht 21 mijnwerkers opgesloten; men hoopte hen nog binnen de 24 uren te bevrijden. - Te Nantes is het houten circus van Priami, dat daar sinds eenige dagen was opgeslagen, geheel afgebrand. De brand brak uit na de voorstelling en er werd geen mensch gedood of gewond. Maar van de paarden werden slechts 5 gered de overige 25, alsmede verscheidene andere gedresseerde dieren verbrandden. - Een 19- jarig stationsbeambte te Manchester heeft zich van het leven beroofd, omdat zijn vader zich verzette tegen 's jongelings huwe lijk met een veertigjarige weduwe met 8 kinderen. IPliïntselijli Nieuws. HEUSDEN, 16 Sept. Op het werk van den Nieuwen Maas mond nabij deze gemeente had heden namid dag weder een ongeluk plaats. De smid A. V., in de smederij aldaar werkzaam, geraakte met zijn linkerhand tusschen de kamraden van de boormachine met het ongelukkig gevolg dat de beide middelste vingers zoodanig beklemd ge raakten, dat men vreest dat ze zullen moeten geamputeerd worden. WAALWIJK, 12 Sept. Achter deze gemeente aan den Zomerdijk beeft men het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. De familietwisten schijnen tegenwoor dig aan de orde van den dag. Nadat on langs een vader alhier zijne kinderen ver wond heeft, en pas kort geleden te Veen een broedermoord gepleegd is, heeft verleden Zondag te Kaatsheuvel tusschen broeders een twist plaats gehad, die zoo hoog liep, dat de een den ander een messteek in den rug toebracht. Dienzelfden dag had daar een kloppartij plaats, waarbij de beleedigde in een sloot vielin plaats van hem hulp te verleenen hield men zijn hoofd onder water. De justitie zal hebben uit te maken of hier aan poging tot doodslag moet gedacht worden. BAARDWIJK, 13 Sept. Gisteravond is tot wethouder gekozen de heer Joh. van Helvoirt. DRONGELEN. De heer Jac. Oerlemans is tot wethouder dezer gemeente herkozen. GENDEREN, 15 Sept. Door stemge- regtigde leden der Ned. Herv. gemeente van Doeveren en Genderen is tot predikant beroepen den weleerw. heer K. van der Werf horst, pred. te Mastenbroek. Waarschijnlijk zal deze week in de Christelijke Gereformeerde kerk alhier het orgel worden ingewijd. BABILONIENBROEK. De heer A. M. Knotnerus, candidaat te Driebergen heeft toezegging tot beroep ontvangen te Babi- loniënbroek en Hill. MEEUWEN. De heer B. Branderhorst is tot wethouder dezer gemeente herkozen. RAAMSDONK. In plaats van den heer W. de Wit, die als wethouder bedankt heeft, is als zoodanig gekozen de heer J. Kamp. EETEN. Herkozen tot wethouder dezer gemeente de heer W. Branderhorst Johz. ZALTBOMMEL. Te Heilouw is het lijk van de jonge dochter uit Herwaarden op gevischt, die te Opijnen met haar broer verdronk door het omkantelen van de boot. 's-BOSCH. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer Corns. Loomans, zadelmakerij en kofferfabriek alhier, die het vorig jaar met zijn assortiment tuigen te Boxtel den eersten prijs verwierf, thans ook op de tentoonstelling te Breda met den eersten prijs bekroond is. OYER-BETUWE. Als een bewijs, dat de veefokkerij, inzonderheid die van paarden, in deze streek op hoogen trap staat, dient te worden vermeld, dat van de 46 bekroonin gen uitgereikt door de afd. Neder-Veluwe der Geld.-Overijs. Maatsch. van Landbouw op de tentoonstelling te Wageningen, er 11 zijn ten deel gevallen aan Overbetuwers. De levering van beetwortelen, meeren- deels voor de fabriek van Yan Embden te Oosterbeek, is sedert een paar dagen in vollen gang. Over het algemeen is het ge was uitstekend gelukt: de wortelen zijn groot van stuk en vooral dit doet spoedig winnen in gewicht. De landbouwer heeft er dit jaar de beste zaken mede gemaakt. WERKENDAM. Op het drietal voor het beroepen van een predikant naar de Chr. Geref. gemeente te Lutten komt voor ds. J. van Haringen, alhier. De werkzaamheden aan de suikerfa briek zijn Maandag 16 Sept. begonnen. 13 Sept. Heden is men in den Bies- bosch begonnen met rooien van suikerbie ten voor de fabriek te Statendam, alwaar nu tul van schepen in lossing liggen, terwijl de fabriek reeds druk in werking is. De uitkomst is vrij goed. Ook is men aan het rooien der late aardappelen. De huuthak- kerij beeft ook een aanvang genomen, zoo dat de werkzaamheden alhier druk worden. De hooibouw met den toemaat is geheel afgeloopen, zoodat de heiboeren, die hier veel puchten, weder vertrokken zijn. GORINCHEM. De hoofdingelanden van het. waterschap »de Overwaarde, welke dit laar aan de beurt van aftreding zijn, en waarvoor de verkiezingen in het begin van October moeten plaats hebben, zjjn de heeren F. Pierhagen te SchelluinenA. Yorvoorn te ArkelA. Bikker te Meerkerk en A. Koop man te Giessen-Nieuwkerk. Waarschijnlijk zal ook voorzien worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. Maat te Goudriaan. Bij het baggeren aan het werk der Keulsche Yaart alhier is een kolossaal been gevonden, zeer waarschijnlijk afkomstig van een dier uit de voorwereld. Hoe dit over blijfsel van een reus aldaar is gekomen, zal wel niemand kunnen ophelderen. Het kluifje zal naar het museum te Amsterdam worden opgezonden. Ramp Antwerpen. Voor de noodlijdenden dezer ramp wor den op vele plaatsen gelden bijeengezameld; hier wordt aan de huizen met lijsten rond gegaan, daar worden op andere wijze bij dragen gevraagd. De uitgever van dit blad houdt zich voor gaven, hoe klein ook, beleefd aanbevolen. In ieder nummer worden de ontvangsten verantwoord. De toestand van Z. M. den Koning schijnt weer minder gunstig te zijn. Z. M. gevoelt zich moe en slaperig, en de eetlust is in de laatste dagen zeer verminderd. Alzoo schrijft men aan het »U. D.« Het Handelsblad verneemt echter van goed ingelichte zijde In den toestand van Z. M. den Koning is geen verandering gekomen. Z. M. staat nog altijd des morgens te zes uur opbe handelt geregeld eiken morgen de Regee- ringszaken; ontvangt dagelijks en bij tus- schenpoozen de heeren van zijn gevolg en begeeft zich des avonds omstreeks 10 uur ter ruste. De Koning beweegt zich sedert zjjn laatste ziekte uitsluitend binnen zijn eigen vertrekken, die alle op ééne zelfde verdieping gelegen zijn. Naar 't schijnt is Z. M. wel wat zwakker ter been geworden, doch dit moet hoofdza kelijk worden toegeschreven aan te weinig beweging. De »St.-Ct.« bevat het Kon. besluit van den 12n Sept. jl., bepalende dat de gewone zitting van de Staten Generaal op heden (Dinsdag), des namiddags te één uur, in een Vereenigde Vergadering der beide Kamers zal worden geopend door een commissie van 's Koningswege, waartoe worden be noemd de Ministers, Hoofden van Ministe- riëele Departementen. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is benoemd de heer Mr. A. van Naamen van Eemnes, lid der Kamer voor Overijsel. Omtrent den benoemden voorzitter deelt men mede, dat hij een langdurige parle mentaire loopbaan achter zich heeft. Jaren lang vertegenwoordigde hij het district Zwolle in de Tweede Kamer, steeds verkozen door de vrijzinnige party. Voor de belangen van het onderwijs hij was schoolopziener vóór de wet van '78 werd altijd met de meeste geestkracht door hem gepleit, terwijl hij zicb, zonder in den strengen zin des woords partijman te zijn, deed kennen als aanhanger der gematigde vrijzinnige beginselen. Toen hij na vinnigen strijd zijn zetel in 1879 moest ruimen, werd hij door de Pro vinciale Staten van Overijsel waarin hij reeds jaren lang zitting had tot lid van het college van Gedeputeerde Staten geko zen, ter vervulling der vacature, ontstaan door 't ontslag van den heer mr. J. A. G. baron De Vos van Steen wijk tot Commis saris des Konings in Utrecht, werd de heer Van Naamen in Mei van 't volgende jaar in zijn plaats door de Staten van dat ge west tot lid der Eerste Kamer gekozen. Hij heeft dus ruim 9 jaar zitting in dat college. De directeur der Staatsloterij, de heer M. A. J. Losgert, heeft vastgesteld het plan der 332ste Nederlandsche Staatsloterij, waar van de collecte wordt geopend op 23 Octo ber a.s. en gesloten 10 Januari 1890. De trekking begint 18 November a.s. en eindigt 8 Februari 1890. De betrokken spoorwegmaatschappijen hebben besloten, ten gevolge van den gnn- stigen uitslag van Jen eersten goedkoopen trein naar Parijs, Donderdag a.s. wederom een goedkoopen trein naar Parijs te laten loopen, geheel tegen dezelfde prijzen en op dezelfde vertrekuren. Uit de overeenkomsten betreffende over dracht van het geheele bedrijf der Neder landsche Rhijn Spoorweg-Maatschappij aan den staat blijkt o. a. dat aan de maatschapij door den staat zal worden uitgekeerd b. Eene som van f 6,808,928, als schade loosstelling wegens de vervroegde naasting. Uit de aldus ontvangen sommen zal wor den uitbetaald 1°. aan de aandeelhouders f248 per aan deel van f 240, en op de kleinere aandeelen naar evenredigheid, en verder een zoodanig bedrag als er bij de verrekening voor dit doel nog beschikbaar zal blijken te zijn 2°. aan de leden der directe en aan enkele beambten een schadeloosstelling, wegens het niet overgaan in den vreemden dienst. Aan al het overige personeel wordt gelegenheid gegeven, over te gaan in den dienst der spoorweg-onderneming aan welke de spoor- en tramwegen der Rhijnspoor-Maatschappij worden overgedragen, op geheel dezelfde voorwaarden, als waarop zij thans dienen. Naar men verneemt, bestaat het plan, bij de overdracht van de spoor- en tramwegen thans behoorende tot de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-Maatschappij, aan den staat, den Nederlandschen Centraalspoorweg en den spoorweg LeidenWoerden, te doen over gaan in handen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Verder wordt gemeld, dat het besluit van den heer Vrolik, om als directeur-generaal der Exploitatie-Maatschappij af te treden, zoo goed als zeker is. Als zijn plaatsvervanger worden genoemd de heeren: J. L. Cluijsenaer, ingenieur, voor malig secretaris en waarnemend directeur- generaal der Exploitatie-Maatschappij, Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, oud-minister van waterstaat, en Mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxland, voormalig chef van dienst der Exploitatie-Maatschappij. Uit Scheveningen wordt gemeld Alhier is het bericht ontvangen, dat zekere W. A. Meijs, hier geboren en woonachtig, te Antwerpen als timmerman werkzaam, bij de ramp is omgekomen. Deerlijk gekwetst werd de ongelukkige in het gasthuis Stuij ven- berg gebracht, waar hij weldra den laatsten adem uitblies. Te Sappemeer hebben de papierpaksters aan de fabriek van den heer W. A. Schol ten het werk gestaakt. Haar eisch is meer loon. Te San Francisco heeft zich dit jaar een Holland - California - Land - Company ge vormd. Zij verzekerde zich van circa 4000 acres best land in Merced County, verdeelde dit in boerderijen van 20 acres en wil die nu aan Nederlanders verkoopen, om daarop een kolonie te stichten die, naar zij hoopt, de kern zal worden van een groote bloeiende nederzetting van Hollanders in de San Joaquin vallei. Er is thans een boekje verschenen waarin de voordeelen, hieruit voortvloeiende, wor den uiteengezet. De vertegenwoordigende directeuren der maatschappij in Nederland zijn de heeren W. A. Nijgh en Johan H. de Veer. Van Terschelling wordt gemeld: Uit de »Eklorado« zijn eenige partijtjes kopererts opgehaald, terwijl men bezig was met het afzuigen van het zand. Als alle werktuigen gereed zijn, hoopt men, bij mooi weder, binnenkort de kostbare lading te bergen. Met het oog op de groote hoeveelheid der dit jaar te ontvangen beetwortelen, is door de directie der suikerfabriek Breda en Ber- gen-op-Zoom« te Breda eene circulaire ge richt aan de landbouwers, met verzoek dit jaar de levering wat vroeger te beginnen dan vorige jaren. Zij stelt zich voor den 23 Sept. a. s. met de fabriek aan te vangen en noodigt. de belanghebbenden uit in de laatste week dier maand de levering met kracht te steunen. Dit verzoek heeft ten doel de land bouwers aan te wakkeren tot vroege leve- £1 i ri e ri 1 £t ri cl a. f30,467,568, zijnde het op de aan- deelen gestorte kapitaal. Over deze som zal eene rente worden vergoed ad 5 pCt. 's jaars, van den len Mei 1889 af, op welken datum het bedrijf aan den staat is overgegaan voor diens rekening en risico, tot op den dag der uitbetaling, verminderd met het bedrag der voorloopige uitkeering op de aandeelen, welke alsnog tegen het einde van dit jaar, op ge lijken voet als iu vorige jaren, zal plaats hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2