De Boul an eisten Dêroulède en Castelin! zijn te Parijs, toen zij van een Boulangis-j tische kiesvergadering huiswaarts keerden, j door een troep volk aangevallen. Dêroulède! verdedigde zich met een degen uit zijn stok en Castelin met zijn revolver, maar toch gelukte het hun slechts ter nauwernood in een rijtuig aan een ernstige mishandeling te ontkomen. havenwerkers den arbeid gestaakt, zoodat de in die haven aanwezige stooinbooten niet kannen lossen. Thans wordt bericht, dat Bonlanger dezen winter naar Egypte zal gaan. Te Parijs werden in het postbnreel van de me d'Amsterdam aan een kassier der Société Générale twee zakken ontfutseld, inhoudende waarden ten bedrage van 300,000 francs. De twee zakken zijn reeds terugge vonden, maar leeg. Uit Parijs wordt de ondekking bericht van een onderaardsche rivier, waaromtrent fabelachtige mededeelingen gedaan worden. De rivier werd gevonden bij Miers (dep. Lot) en loopt door wonderlijke grotten; op den afstand van 2 K.M. (meer is van het stroomgebied nog niet verkend) vond men 7 meren en 32 watervallen. Men gelooft dat deze stroom een der bronnen van de Dordogne voedt. Behalve de uitslag van 9 zetels in de koloniën, is thans de geheele uitslag officiëel bekend. Gekozen zijn 124 republikeinen tegenover 45 tegenstanders. De nieuwe Ka mer zal uit 362 republikeinen bestaan, ter wijl de oppositie 205 man sterk isde koloniën zullen vermoedelijk 8 republikeinen afvaardigen. Van den afval van het ijzer, dat voor den Eiffeltoren gebruikt werd (650,000 KG.) zullen medailles worden geslagen, ter her innering aan de tentoonstelling. De Figaro* heeft de zaak op touw gezetde abonnés zullen de medaille voor 10, de overigen voor 25 frs. kunnen koopen. De medaille zal 83 millim. in middellijn zijn, aan beide kanten verzilverd en prijken met afbeeldin gen der tentoonstelling. In België neemt de werkstaking toe toch bestaat er geen vrees voor groote uit breiding. Terwijl zelfs de omvang van de ramp, die Antwerpen den 6 Sept. trof, nog niet bekend is, daar nog voortdurend meerdere slacht offers ontdekt worden (Donderdag en Vrijdag vond men weer 9 lijken), trof den 6 Oct. een nieuwe ramp deze stad. Een felle brand ver woestte een groot magazijn en tastte wel 20 huizen in de omgeving aan. Te Ostende heeft bij een wapensmid en vuurwerker een ontploffing plaats gehad. Het gebouw werd grootendeels verwoest terwijl de schade in den omtrek niet onaan zienlijk is. Drie personen, die in den winkel stonden, bekwamen zware brandwonden. Te Gent is een vrouw van 65 jaar, sedert drie maanden weduwe, in haar winkel van fruit, groenten enz. op klaarlichten dag vermoorddiefstal schijnt de drijfveer te zjjn. De begrooting voor de Duitsche zeemacht in 189091 bevat 32 millioen mark voor het bouwen van oorlogsschepen. Hierin is begrepen een bedrag van 14 millioen voor reeds in aanbouw zijnde schepen. De oor logsvaartuigen, waarvoor de kiel nog moet worden gelegd, zijn: 2 pantserschepen, 3 kruiserkorvetten, een kruiser en 3 advies jachten. Een hooggeplaatst ambtenaar heeft te Frankfort 's nachts zijn vrouw in het bed met een hamer doodgeslagen; daarna riep hij de dienstmeid, vertelde haar dat mevrouw een bloedspuwing had gehad en liet haar alles opruimen. Een paar uur later zond hij de politie een briefje met een verhaal van het gebeurde. De man, die waarschijnlijk krankzinnig is, werd daarop gearresteerd. De beweging in de dokken te Londen tegen de blacklegs* (hieronder verstaat men de tijdens de groote strike aangenomen werklieden en hen die weigerden daaraan mede te doen) houdt aan en geeft tot nieuwe moeilijkheden aanleiding. Zaterdag hielden talrijke werklieden een meeting op het ter rein der dokken en bleven vergaderen, on danks het sein om aan den arbeid te gaan. Tillett voerde op veler aandrang het woord en spoorde in het algemeen tot kalmte en hervatting van den arbeid aanniet allen onderwierpen zich, daar men 400 werksta kers telt; het aantal blacklegs* bedraagt 250de directie heeft hen met een schade loosstelling weggezonden. Tillett verklaart, dat het streven er op gericht moet blijven de dokken in handen van de gemeente te doen overgaan. Te Flensburg hebben de gezamenlijke Volgens gerucht is de Czaar op eene jachtpartij bij Fredensborg op 27 September aan een groot gevaar ontsnapt. Een boom, op enkele schreden afstands van den Keizer, werd namelijk door een geweerkogel ge troffen. Het schot werd door niemand ge hoord en men weet niet of hier aan een toeval of aan een aanslag moet worden gedacht. De politie tot bescherming van den Czaar betoont sedert dnbbele waak zaamheid. Bij de begrafenis van de slachtoffers van de ramp te Milaan, die door de overheid werd bijgewoond, werden van socialistische zijde zulke hatelijke, met de droeve plech tigheid strijdige redevoeringen gehouden, dat de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur het kerkhof verlieten. Een inwoner van Milaan had een bijge- loovige vrees voor spoortreinen, waarom hij nooit van dit middel van vervoer ge bruik had gemaakt. Eindelijk had hij zich laten overhalen voor zaken per trein naar Foggia te gaanongelukkig trof hij juist den trein die in botsing kwamde arme man werd zwaar gekwetst, terwijl hem bovendien een taschje met f2800 ontstolen werd. De gewezen koningin van Servië blijft volharden bij hare weigering om zich te schikken naar de wenschen der regenten. De heer Ristics heeft daarom de onderhan delingen afgebroken en den ex-koning Milan per telegraaf gevraagd, of aan zijne geschei den gemalin op andere voorwaarden eene ontmoeting met koning Alexander mag wor den toegestaan. In afwachting van Milans antwoord wordt Nathalie niet tot haar zoon toegelaten. Nathalie wil echter van geen onderhan delingen weten, zoodat de regeering zich thans uit deze zaak heeft teruggetrokken. Naar beweerd wordt, verlangt de jeugdige Koning vurig zijne moeder te zien, maar wacht hij de bevelen zijns vaders af. Volgens een later bericht heeft Milan machtiging aan de Servische regenten ge geven om schikkingen voor eene samenkomst van Nathalie met haren zoon, koning Alex ander, te treffen. Te Quebec heeft weer een verzakking van rotsen plaats gehad, een beetje ten O. van de plaats der voringe ramp. Een ge bouw werd verpletterd, maar men had geen menschenlevens te betreuren. Het aantal dooden tengevolge van de eerste verzakking is 50. Het Engelsche schip »Gaiston« is in volle zee vergaande bemanning zwierf twee entwintig dagen zonder voedsel en drinken rond eer zij gevonden werd door de Wainur«, die haar te Auckland aan wal bracht. - De Engelsche stoomboot »Earnmoor«, van Baltimore, leed schipbreuk aan de Ameri- kaansche kust, waardoor van de bemanning 28 personen het leven verloren. Slechts zeven matrozen werden gered. - Op de Corona* is te Port Hudson (Mississippi) de ketel gesprongen, veertig personen verloren daarbij het leven, waaronder de kapitein. Het schip, dat op 4000 pd. st. werd geschat, zonk. Uit verschillende deelen van Duitschland, vooral uit het Zuiden, komen berichten van door den velen regen veroorzaakte over strooming, hoogwater of andere ongemakken. Bij Chemnitz staat een gedeelte der fabrieken reeds stil. - Uit Yera-Cruz komt bericht van een vreeselyken cycloon in de golf van Mexico. 27 schepen vergingen en 127 hui zen op het eiland Carmen werden verwoest. Over het aantal slachtoffers is nog niets bekend. 3?laatselijl£ Nieuws. HEUSDEN, 8 Oct. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand September ingelegd f 1503.61, terugbetaald f 1285.63. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 783. In ons vorig nummer verzuimden wij te vermelden, dat ook de heer A. Stra- ver Jz., te Babyloniënbroek deel zal uitma ken van de commissie voor de keuring van runderen, bij gelegenheid van de op 17 dezer alhier te houden jaarmarkt. Op de Almkerksche jaarmarkt van Vrijdag 1.1. had de heer C. Straver Wz. uit Babyloniënbroek zijn paard op den stal ge plaatst van de kinderen Schoenmakers aldaar. Toen hij wilde vertrekken was zijn vier voeter echter nergens te vinden, zoodat hij zonder paard huiswaarts kon keeren. Den volgenden dag komt een inwoner uit Genderen de stad inrijden met het be wuste paardzoodat de politie, hiervan reeds onderricht, nu direct alle gegevens tot een onderzoek aanwezig had. Aangezien op genoemden stal een onaf- gebaald pj.-~.rd i; blijven staan, d>r blijkbaar aai genoemde persoon uit lenderon toe- i behoorde, is het zéér 'waarschijnlijk, dat alles op eene vergissing berust. Opmerkelijk is het echter, dat de tijdelijke nieuwe bezitter eerst te Heusden, nadat de heer S. zijn eigendom herkende, thans ook bemerkte dat hij een vreemden bruine had ingespannen. We dachten dat landbouwers zich hierin geen twee achtereenvolgende dagen konden vergissen. LANGSTRAAT. In den hooihandel komt een weinig meer leven. Er is meer vraag, doch daar de verkoopers weinig geneigd zijn tegen den tegen woord igen lagen prijs af te leveren, is de omzet nog van weinig beteekenis. Voor jarig schaal hooi wordt f5 geboden, voor dito van het nieuw gewas f 6 en voor de beste qualiteit leverantiehooi f10, alles per 500 K.G. Stroo doet naar qualiteit f8 a 9 af. WAALWIJK. Door de firma Kleymans Hoogewerf, exportant Tan hooi en stroo te Rozendaal, is aan bet gemeentebestuur alhier, onder overlegging van de noodige stukken, ver-unning aangevraagd tot het opstellen van eene stoommachine van 7 paardenkracht in een op te richten gebouw tegen den zuidelijken eindgevel van het graanpakhuis van den heer A. C. Zijlmans, aan de haven alhier. Bedoeld pakhuis, dat voorloopig gehuurd is, maar, naar wij ver nemen, waarschijnlijk in koop zal worden genomen, zal worden ingericht tot stoom- hooipers. Deze nieuwe industrie kan weer aan ver scheidene handen werk verschaffen en zal zeker nog meer levendigheid brengen in onze haven, UITWIJK. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. gom. van Uit wijk en Waardhuizen, door W. van Huls bergen, candidaat te Hattem. GENDEREN, 7 Oct. Den WelEerw. heer K. van der Werfhorst, pred. te Mas tenbroek, heeft voor de beroeping naar Doe veren en Genderen bedankt. ALMKERK, 4 Oct. Ter markt zijn aangevoerd ongeveer 700, meest iy3-jarige paarden. Handel vrij levendig. Prijzen van f120 tot 260. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 2027,74, terugbetaald f 757.15. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 558. In aansluiting met ons vorig bericht omtrent de hier gehouden jaarlijksche paar denmarkt, deelen wjj nog mede, dat de premie van f20 voor den kooper van het grootste getal iy8'-jarige werd behaald door den heer Ch. Vijgen te Heerlen, alsmede de premie van f 10 voor het besteden van den hoogsten prijs voor een 2y3-jarig paard, (f 300) Premiën van f 5 vielen bij loting ten deel aan: Joost Roeland te Giessen; Bastiaan van Andel te Andel; Huibert Pellikaan te Werkendam; Arie van Vugt te Woudri- chem (2); Wouter Slob Gz. te Hoogblokland Arie van Wijngaarden te Brakel (2); Wed. O. Nieuwenhuizen te Rijswijk; Aart van Vugt te Werkendam; Jan van de Koppel Wz. te AlmkerkAndries van Moorsel te BerschenhoekD. B. Dekker te Sleeuwijk C. van Pouderoijen te Sleeuwijk; Jan Kant Gz. te Rijswijk; H. de Graaf te Andel; Wed. P. Daim te Sleeuwijk; M. Baks Rz. te Woudrichem; A. P. Schriek Az. te Wou- drichemJan van Helden te Wijk. WERKENDAM. Bedankt voor het be roep naar de Ned. Ger. gem. (Doleerende) te Werkendam en de Werken door A. Mid delkoop, te Nijkerk op de Veluwe. De beetwortelsuikerfabriek alhier is steeds in vollen gangde toevoer met sche pen is thans zeer druk en de kwaliteit zeer goed. VUREN. Vrijdag namiddag omstreeks 4 uur kwam het tjalkschip »Eben Haëzer,* schipper P. A. de Jong, beladen met zand, komende van Herwijuen, bestemd naar Ant werpen, door windstilte en verleiding van stroom te Vuren voor de boeg van den vischschokker H. V. 16, die aldaar met den kuil lag te visschen, waardoor het tjalkschip belangrijke schade kreeg aan stuurboord zijde, doch zijne reis kon voortzetten naar Dordrecht, de vischschokker kreeg schade aan zijn ankerrol en kuil; het tjalkschip is geassureerd in de Zee-assurantie te Rot terdam. DALEM, 6 Oct. Ofschoon er nu en dan eene kleine hoeveelheid hooi wordt verkocht, is er betrekkelijk weinig of geen handel in dit artikel. Het beste leverantie-hooi wordt voor f 19 a f 20 en minder kwaliteit voor f 12 a f 14 per 1000 kilo verkocht. GORINCHEM. Tot conrector aan het gymnasium alhier is benoemd dr. H. J. Reijnders, te Amersfoort, en tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde de heer H. F. Eckmann, te Velp. De hoofdingelanden van het water schap »de Nederwaard,« welke dit jaar aan de beurt van aftreding zijn en waarvoor de verkiezingen eerstdaags zullen plaats hebben, zijn de heeren: D. Stuij te Ottoland, J. Beusekom en A. Koorevaar Gz., beiden te Giessendam. 13 i 1111 e n 1 a n cl Sedert eenigen tijd trachten personen, tot verschillende nationaliteiten behoorende, aanhangers te winnen voor de oprichting van een Permanenten Internationalen Raad van Opvoeding. Het deel is paedagogische kwestiën te enderzoeken, meer bepaald om daardoor een vredelievende toenadering tusschen volks stammen en natiën in het leven te roepen en de oorzaak van den oorlog, van een zuiver paedagogiseh standpunt op te sporen, ten einde internationale eenheid op het gan- sche gebied der opvoeding tot stand te brengen. De leden van den raad zullen door de landsregeeringen benoemd worden op voor dracht van de aanhangers dezer denkbeel den, wier aantal door toedoen van een voor loopig Comité en door middel van een on langs in acht talen gestelde en verspreide oproeping vermeerderd zal worden. Ook voor het geval, dat een landsregeering niet geneigd mocht zijn de benoeming der leden van den raad op zich te nemen, tracht het voorloopig Comité zich toch van den beginne af te verzekeren van de ondersteuning of, indien dit mogelijk is, van de medewerking van iedere regeering. De brieven van in stemming met de zaak, nu reeds van wege overheidspersonen en ministeriën in en bui ten Europa ontvangen, zijn in het corres pondentieblad der vereeniging medegedeeld (in drie talen). Het aantal adhaesiebetui- gingen, uit 17 verschillende landen, bedraagt thans reeds meer dan duizend. Uit de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika kwamen er 29, uit de Argentijnsehe Republiek 7, uit België 95, uit Denemarken 52, uit Duitschland 52, uit Engeland 45, uit Spanje 1, uit Frankrijk 131, uit Italië 136, uit Mexico 22, uit Nederland (waar zich onder den naam »Pax Humanitate«, secretaris H. W. J. A. Schook, Wyttenbachstraat 72, Amsterdam, een vereeniging tot bereiking van het internationale doel gevormd heeft) 300, uit Noorwegen 3, uit Oostenrijk-Hon- garije 39, uit Rumenië 8, uit Rusland 3, uit Zwitserland 14, uit Zweden 110. Leden van het Voorloopig Comité zijn voor Nederland de heeren I. H. Eggelte Pz. Alexanderplein 3, Amsterdam, H. C. Rood- huijzen, Keizersgracht 318, Amsterdam, B. M. Kool van Kasteel, Oud-Instituteur, Loe- nen a/d. Vecht, C. van der Zeijde, Leeraar, Zaandam. Bjj ieder hunner kan men zich aan sluiten. De heer Dn Toit, lid van den uitvoeren den Raad in de Tradsvaal, wordt te Am sterdam verwacht. Men verneemt dat thans ook door het Departement van Waterstaat de noodige vergunning is verleend, tot het bouwen van een badhuis op het duin nabij Huisduinen, 't Uitzicht bestaat dus, dat Huisduinen 't volgend jaar in de rij der badplaatsen wordt opgenomen. Uit het eiland Noord-Beveland schrijft men Met den Vlietepolder is het treurig gesteld. Voor een groot gedeelte is de zware zeedijk weggeslagen, en waar voor nog korten tijd alles sterk scheen, lag verleden week reeds eene tjalk te lossen tegen den inlaagdijk op het oogenblik is de inlaagdijk reeds zeedijk. Voor den naderenden winter is men dan ook niet ten onrechte bevreesd, daar even- tueele stormen den geheelen polder met ondergang bedreigen. De zwakke Sophhi- polder, zonder eenige verdediging, houdt zich, niettegenstaande er veel kwaads van voorspeld was, steeds goed en blijft nog stand houden. Men schrijft van de Veluwe De bijen zijn grootendeels van de heide terug. Gerekend naar de weersgesteldheid is het gewin nogal redelijk geweest. De jonge zwermen of »jagers« zijn echter zeer tegengevallen. Inlandsche honing wordt ver handeld tegen f 35 a f 50 per 100 kg. tafelhoning geldt f 0.35 a f 0.50 per half kilogram. Eene zeldzame daad van opofferenden moed is afgelegd door den matroos le kl. L. J. Rossel, die, aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot »Geep« de wacht hou dende, des nachts te 4 uur een plomp in het water hoorde. Den schildwacht missende, begreep hij terstond wat er gebeurd was, en sprong in hetzelfde oogenblik over boord in de richting van waar het geluid kwam. De stroom had reeds den drenkeling ge grepen, die verloren kon geacht worden, toen zijn redder hem bereikte en het geluk had hem behouden aan wal te brengen. Onlangs werd in eenige bladen vermeld, dat er te Utrecht een minderjarige dochter plotseling uit het onderlijk huis was ver dwenen, omreden dat zij, hartstochtelijk ver liefd, met haar beminde gevlucht was, toen haar ouders het plan hadden opgevat om naar Argentinië te gaan. Op verzoek der ouders werii ue dochter door de politie na gezet en opgespoord, en in de ouderlijke woning teruggebracht. Vau nabestaanden dier familie verneemt men thans de treurige tijding, dat het nog zóó jeugdige meisje ge durende de reis naar de Argentijnsehe Re publiek overboord gesprongen is. Op deze wijze maakte zij een einde aan haar ver broken liefdes-roman, aangezien de verliefde jongeling niet in staat was ook daar heen te gaan. Men seint uit Rotterdam: Evenals te Londen na de werkstaking der bootwerkers, onder de bakkersgezellen een beweging ont stond, die op een werkstaking dreigde uit te loopen, wilden de bakkers ook hier ter stede, volgens een de vorige week loopend gerucht, langs dien weg verbetering van hun lot en loon verkrijgen. In een vergadering der bakkersvereeniging Bij stand zij ons doel* is echter besloten de patroons beleefd het verlangen daarnaar kenbaar te maken, daar de gezellen een werktijd van 16 uren per dag, die Zaterdags tot 24 of meer uren wordt opgedreven, bij een loon van 9 a 10 cents niet kunnen volhouden. Als een gevolg nog van de werkstaking, had Zaterdagnacht op het terrein van den Ned. Rijnspoorweg te Rotterdam eene hevige vechtpartjj plaats. Een losse bootwerker, werkstaker, begaf zich in gemelden nacht naar dat terrein, om den baas van de ijzererts booten te spreken. Een spoorwegwerker stond hem te woord, gaf hem, daar hij niets goeds in den zin had, op zijne vraag of de baas op het werk was, een ontkennend antwooed, hem tevens verzoekende de spoorbaan te verlaten. Daarop viel de bootwerker den beambten aan, waardoor een gevecht ontstond, en de spoorwegwerker met een mes werd verwond. De politie verleende den verwonde on middellijk geneeskundige hulp. De dader wordt opgespoord. Te Hoorn heerschen de mazelen op schrik barende wijze. Ongeveer 400 kinderen zijn er op dit oogenblik aan lijdende. Gelukkig draagt de ziekte tot dusver geen bepaald kwaadaardig karakter, ofschoon toch enkelen reeds bezweken. Sedert Woensdag 2 tot Vrijdag 4 Oct. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 4 zalmen van 3 tot 16 halve kilo's prijs per half kilo f 1,03 tot 1,23. Te Berkhout is een 9-jarig knaapje onder het wiel van een zwaar beladen wagen ge raakt en op de plaats doodgebleven - Een boerenknecht te Venloo, die bezig was met het zetten van een vossen val, had het on geluk doordat de val toesloeg, twee zijner vingers erg te verwonden. Om het bloed te stelpen, deed hij er het een of ander op, waardoor bloedvergiftiging ontstond en hij onder hevige smarten bezweken is. - 4 Bij Smal-Weesp is een locomotief met zand- wagens ontspoord. Den stoker werden beide beenen verbrijzeldook de machinist werd gekwetst. - Aan het Merwedekanaal onder Diemen is een man onder een stoomwerk tuig geraakt. Met gebroken been is hij naar Amsterdam gebracht en in het gasthuis opgenomen. - Te Prinsenhage bij Breda is een 80-jarig grijsaard, toen hij van zijn weiland huiswaarts keerde, door de duis ternis misleid, te water geraakt en verdron ken. - De heer Peters, een geacht ingeze tene uit Emmerik, had een bezoek gebracht aan 's-Herenberg en zou om halfelf des avonds terugkeeren. Waarschijnlijk is hij door de duisternis in de sloot, welke de grens tusschen Nederland en Duitschland uit maakt, geloopen en verdronken. - Zekere P. G. K., verdacht van in den avond van 28 Sept. j.l. brand gesticht te hebben in de schuur van J. C. van der Eijnden te Breda, is naar de gevangenis overgebracht. Hij heeft zijn misdaad bekend. - Uit Lo- piker-kapel zijn gevankelijk naar Rotter dam overgebracht een vader en dochter, die verdacht worden het kind, een meisje, waar van de dochter vóór eenige dagen was be- valleu, van het leven beroofd te hebben. Het lijkje is gevonden. - Te Wadenoijen heeft de politie twee deernen van 16 en een jongen van 12 jaar gepakt die vóór enkele dagen twee jonge meisjes uit Avezate op een binnenweg onder Drumpt hebben aangerand en van eenig geld beroofd, welke handeling een poos later is herhaald bij een 6-jarig jongetje, dat met eenige stuivers was uitgezonden ter verrichting eener bood schap. - Te St. Pieter heeft een belangrijke diefstal van gouden lijfsieraden plaats ge- had ten nadeele van den pastoor. De ver moedelijke dader, de schrijnwerker V., die in de woning van den bestolene werkzaam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2