daar over de punten van ondergeschikt be lang nieuwe instruction te St. Petersburg zijn aangevraagd. De »New-York Herald* rueldt, dat bij aan zijn corresdondent te Zanzibar bevel heeft gezonden, Stanley en Eminpacha tege moet te gaan met een voorraad quinine, tabak, thee en alles wat kan dienen om eene expeditie, welke zoo vele vermoeienis sen en ontberingen heeft moeten doorstaan, te versterken. Vijf en zeventig gewapende mannen en eene gansche karavaan van dra gers zullen den correspondent vergezellen. Behalve dr. Peters is waarschijnlijk nog een tweede Europeaan, zekere Schluneke, omgekomendeze was jarenlang in Oost- Afrika in verschillende betrekkingen en fungeerde thans als tolk van Peters. Dat de expeditie in twee deelen oprukte wordt daaraan toegeschreven, dat gebrek aan dra gers Peters verplicht had een deel der bagage met twee officieren achter te latentoen meerdere dragers aangeworven waren, werd een tweede kolonne gevormd. Wellicht herinnert men zicb, hoe een Fransch avonturier, De Mayrena, zich in het verre Azië tot koning liet kronen. Deze vorst heeft gedurende den afgeloopen zomer eenige maanden op Belgisch grondgebied doorgebracht, namely k te Brussel en te Ostende. Hij had zjjne echtgenoote in Frank rijk verlaten om met eene andere te trouwen. Wel protesteerde madame Mayrena I daar tegen, als zijnde zijne handelwijze strijdig met de Fransche wetten, maar hy zeide, dat de wetten van zijn nieuw land wetten die hij zelf maakte hem die handelwijze toelieten, en madame Mayrene II bleef koningin van Sedang. Nu hebben echter zijne onderdanen gezegd gelijk hij: Uit de oogen, uit het hart! En terwijl koning Marie rustig zyne Havanna's rookte op den Zeedijk te Ostende, sloten zyne onderdanen de deur. Sedang wordt nu eene vrye Republiek, onder het presidentschap van eenen inboor ling, die door Fransche missionarissen op gevoed is en zelfs met Europeesche letters schrijven kan. De Boulangisten willen thans de door hen heden (Dinsdag) beraamde manifestatie beperkenmaar de oproeping was reeds zoo verspreid, dat de manifestatie toch zal voort gaan. De regeering neemt krachtige maat regelen, om elk begin van rustverstoring terstond te onderdrukken. De sneeuwstorm in Nieuw-Mexico moet 7 herders 20,000 schapen en verscheidene duizenden stuks groot vee hebben doen om komen. Twee spoortreinen waren een week ingesneeuwdde passagiers moesten vee dooden en het vleesch op van de voer tuigen gemaakte vuren branden, om in het leven te blijven. HEUSDEN, 11 Nov. Vroeger meldden wij, dat door het college van den hand- en voetboog van St. Joris alhier eene som van f 5000,aan de ge meente was afgestaan, met het doel daar voor het carillon in den toren van het stad huis te doen restaureeren. Hij treedt verder het slob in, doch ziet radeloos om zich heen, want in de deuren der woningen ontdekt hij vrouwendie hem de woning van Stoffelmans hebben zien binnengaan en hem nu met oningevulde biljetten staan op te wachten. Zijne bedreigingen en vermaningen baten hem niets. Hij moet een der huisjes binnen treden om er een uur lang zjjn kantoor te houden; waarna het hem vergund is zijn weg te vervolgen. Het lot is hem thans eenigen tijd gunstig, zoodat hy de hoop voedt zijne portefeuille nog vóór het etens uur gevuld te hebben. Met vernieuwden moed trekt hij de schel van een heerenhuis over, dat in den volsten zin den naam van paleis mag dragen. Een weldoorvoedde lakei opent hem de deur en neemt hem van het hoofd tot de voeten op. Wrevelig, dat hij in zijn middagslaapje ge stoord wordt, luistert hij naar het verlan gen van den volksteller, slaat de deur vrij onzacht dicht en verwijdert zich om de bood schap binnente brengen. Een zware basstem wekt hem uit zijne overdenkingen; hij ziet op en de heer des huizes staat voor hem. »Jij komt om dat ding van de volkstel ling?* vraagt hij, zonderden beleefden groet te beantwoorden. »Ja, mijnheer!* »Zoo. Je zult wel begrijpen, dat ik het nog niet ingevuld hebik heb wel wat an ders te doen. Ook komt het mij voor, dat Nu het werk geëindigd is, blijkt dat dus het bij v/erk en het herstellen van het u.e- chanisme van de ruiterij en het voetvolk, dat bij uur en halfuur te voorschijn treedt, de gestelde som ruim f 2000 overschreden is, die dus ten laste der gemeente zou komen. St. Joris heeft, echter getoond geen vriend van halve maatregelen te zijn en heeft ook de overschreden som geheel voor zijne reke ning genomen. Op de groentenmarkt van Zater dag .1.1. had de landbouwer Adr. Bax te Oudheusden een knolraap aangevoerd, die niet minder dan 18 pond woog. Door den Raad dezer gemeente is in zijne jongste vergadering de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1890 vast gesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 18,549.98. WAALWIJK. In de afdeeling der Tweede Kamer werd opnieuw aangedrongen op den bouw eener schutsluis tot directe verbinding der haven van Waalwijk met de nieuwe rivier. Tevens werd gevraagd, waarom voor Gen- deren en Doeveren, waar de nieuwe rivier het kerkpad en een rijweg heeft doorsneden, een pontveer geweigerd is. Sommige leden gaven de regeering in overweging de brug te Heusden thans te doen maken. Dit scheen beter, dan te wach ten totdat het riviervak gereed is. UITWIJK. Door den kerkeraad der Herv. Gem. van Uitwijk c.a is toezegging van beroep gedaan aan den heer C. de Vries, candidaat te 's-Hage. ZALTBOMMEL, 12 Nov. Als aanvul ling op onze marktberichten en in aan sluiting met onze beschouwing over den minderen aanvoer van vee (zie ons blad van Woensdag 1.1.) wenschen wij nog eene sta tistische vergelijking te geven der 4 voor naamste markten in 1888 en 1889. Aanvoer 1888. 16 Oct.: Rundvee 190. Kalveren 35 st. 23 287. 71 30 362. 42 6 Nov. 343. 98 1889. 15 Oct.: Rundvee 45. Kalveren 21 st. 22 143. 32 29 193. 19 5 Nov. 136. 44 Onder de weinige industrieele in richtingen van onze plaats kunnen wij met voldoening wijzen op die der fabriek van de heeren H. Enthoven Zn. Heden her dacht zij haar 50-jarig bestaan. Aan tal van arbeiders gaf zij gedurende eene halve eeuw geregeld werk en steeds bestond eene welwillende verstandhouding tusschen werk gevers en werklieden. Dit werd ook door de laatsten erkend. Zij boden hun patroon, die tevens zijn 25-jarig huwelijksfeest her dacht, een fraaien Regulateur aan, en tevens bij monde van een der werklieden, J. Esser, in een zeer netten lijst, een keurig gecalli- grapheerd gedicht. Deze calligraphic doet den spreker alle eer aan. Onze beste wenschen blijven aan de steeds hartelijke verstandhouding tusschen den ijverigen firmant en zijne werklieden. GIESEN. Had men al reeds eene goede verwachting, dat de teelt der suikerbieten niet tegen zou vallen, algemeen wordt de opbrengst nog boven het reeds bestaande vooruitzicht beschouwd. De toevoer voor de verschillende fabrieken is dan ook overal zeer groot en aangezien het aantal schuiten in verhouding daarvan te gering is, zoo ondervindt de verzending nog al eens ver traging. Ook kan de verbouwing der overige veld gewassen met recht goed genoemd worden, zoodat de landbouwer tevredener den winter tegemoet ziet, dan het vorige jaar, dat bij velen hunner een grooten achteruitgang in zaken had teweeg gebracht. Als eene bizonderheid mag worden vermeld, dat men in enkele tuinen fram- bozenstruiken aantreft, waaraan niet alleen bij het koopen var het te zenden vee worde gelet op maat en melk rijkheid. men mij wel van die dwaasheid kon ver- schoonen; zoo iets is goed voor menschen, die weinig bekend zijn en wier positie in de maatschappij zulk een maatregel nood zakelijk maakt, doch het is genoeg bekend wie ik ben en wat mijne betrekking is, zon der dat ik de moeite behoef te nemen het op papier te stellen.* »De regeering maakt hierin geene uitzon deringen mijnheer, en ik zou dus gaarne het biljet ingevuld terug hebben.* »Nu, dan moet je maar eens op een an deren tijd terugkomen, wij willen er nog eens over denken en onderzoeken of die gek heid op mij ook kan toegepast worden. Die kolom voor de geloofsbelijdenis had men wel achterwege kunnen laten; niemand heeft noodig te weten, wat mijne godsdienstige overtuiging is. En dan dunkt mij dat die twee andere kolommen beroep en betrek king*, vrij overtollig zijn, ik bekleed een ambt vat je? Met die andere dingen heb ik niets te maken.* »De biljetten zijn ook voor andere men schen gedrukt, mijnheer. Het is mij moeielijk terug te komen, wees dus zoo goed, het biljet na de invulling te doen bezorgenby verzuim zou men u beboeten.* Een schamper lachje is het eenige ant woord op deze waarschuwing en de man van gewicht laat den volksteller zonder groeten de deur uit. (Wordt vervolgd.) nog bloesems te vinden is, muur zelfs rijpe frambozen. WOUDRICHEM. Van 28 Oct. t ,t 3 Noe werden op den afslag aangevo rd 295 houtingen, die voor 7 a 10 ct. per i stuk werden verkocht. Zalm werd weder niet aangevoerd. X3iunenla.ricl- Uit 's-Gravenhage verneemtde »X. R. ('t.« dat de griffier der Eerste Kamer ijverig bezig is met het opstellen van het verslag over de herziening der wet op het lager on derwijs, en dat naar alle waarschijnlijkheid de Commissie van rapporteurs ia het laatst dezer week zal bijeenkomen, om het verslag definitief vast te stellen. Het moet een zeer lijvig stuk worden, waarin de hoofdpunten worden behandeld op de wijze als tusschen de Regeering en de Tweede Kamer plaats vond. O.a. over leeeplicht moet eene belang rijke gedachtenwisseling hebben plaats gehad. Men schrijft uit Londen aan het »N. v/d D. De handel te Londen in schapen uit Neder land, die zich aanvankelijk zoo veelbelovend liet aanzien, verkrijgt niet de uitbreiding, die men er van h".d mogen verwachten. De alge- meene aanvoeren van schapen zijn te klein, en daarom is het nog mogelijk geweest de Hollandsche schapen te verkoopen, doch het gaat zeer moeielijk. De slagers koopen liefst geen Hollandsche beesten, omdat ze te vet zijn en meer vet dan vleesch leveren. Een makelaar in vee verzekerde mij, dat dit hier wordt toegeschreven aan verkeerde kruising van de Hollandsche schapen. Bij voorkeur gebruikt men daarvoor, zooals bekend is, een bepaald soort van Lincoln-rammen. Dit zou thans blijken verkeerde resultaten op te leveren. Deskundigen zullen kunnen nagaan in hoeverre dit juist is; zooveel is echter zeker, dat de Deensche schapen, hoewel kleiner, veel gretiger gekocht worden. Wat men op de markt wenscht, dat zijn: zoogenaamde zwartkoppen, die in het algemeen in Enge land meer en meer in smaak komen. Willen onze veefokkers dus hun vat op de Londensche schapenmarkt niet verliezen en zich met name niet, evenals in het geval der boter, door de Denen laten verdringen, dan zullen zij wel doen met in tijds de noodige maatregelen te nemen. De afmetingen der per post te verzenden drukwerken 45 cM. in lengte, breedte en hoogte worden in zooverre gewijzigd, dat voortaan rollen tot de lengte van 75 cM. zullen worden toegelaten. Sedert eenigen tijd zijn zoowel in biu- nenlandsche als in buitenlandsche dagbladen berichten opgenomen omtrent gruwelen, welke op het eiland Lombok door een Arabischen handelaar jegens onvluchte en door hem weder opgevatte slaven zouden zijn begaan, welke daarop nederkomen dat die personen, na de wreedste mishandelin gen te hebben ondergaan, ter dood zouden zyn gebracht of den dood zouden hebben gevonden tengevolge van onmenschelijke folteringen. De Gouv.-Gen. van Ned.-Indië heeft on middellijk een onderzoek ter plaatse doen instellen, waarvan als voorloopige uitkomst kan worden medegedeeld, dat de vorsten op genoemd eiland de ten laste gelegde wreedheden ontkennen, ook in een brief aan den resident, en zelfs tegenspraak verzoe ken in de officieele courant, met vervolging van de verspreiders van het gerucht. Vol gens hen zouden alleen twee mannelijke slaven, wegens ontvluchting, overeenkom stig 's lands wetten zijn gevonnist en ge- gedood; doch zou er geen mishandeling hebben plaats gehad van vrouwen, die na een korte hechtenis zouden zijn vrijgelaten. Voor de inzending van vee uit Nederland naar de tentoonstelling in Argentinië had zich een commissie gevormd, aan wie de minister uitzicht op f 25,000 rijkssubsidie gaf, indien provinciën, maatschappijen en particulieren toezegging deden voor de ver dere eventueel te lijden schade. Op aan vraag van de commissie hebben toen ver schillende provinciën Friesland o. a. voor f 4000 deelgenomen in een waarborg fonds; doch toen de commissie daarop aan den minister vroeg, waarop zy definitief kon rekenen, kon Z.Exc. niet verder gaan dan f 12,000 om in de helft der schade te deelen, het overige moest op andere wijze gevonden worden. De commissie heeft zich nu opnieuw tot de provinciën en maatschappijen gewend en op haar oorspronkelijk ontwerp bezui nigd, o. a. door het paviljoen van f 10,000 te schrappen. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, gesteund door particulieren met geldelijke toezeggingen tot pl. m. f 1000, heeft besloten voor f 1500 in het waarborgfonds deel te nemen, mits De oi-derl. ndeling. n tusschen het werk volk en de directie der stoomvaartmaat schappij Nederland"e Amsterdam hebben ten slotte geleid *ot eene loonsverhooging. Het is nameiijk aan de directie gebleken, dat sedert de vervanging van den tiendaag- scnen dienst door den veertiendaagschen minuer overwerk voorkwam, zoodat de wekelijksche inkomsten van de sjouwerlieden, die geregeld aan hare ladingen werkten, daaronder hadden geleden. Om daaraan tegemoet te komen, zijn de loonen per uur verhoogd van 20 op 22 ct. Voorts is bepaald dat voor werk 's avonds na 10 uur 30 ct. per uur zal betaald worden, evenals vóór Zondagswerk. Voor de ambachtslieden, die de Maat schappij in dienst heeft, zijn ook eenige gunstige veranderingen gebracht in de be paling der vergoeding voor overwerk. Van den diefstal op »Merwestein« te Dordrecht wordt verdacht een persoon, on geveer 40 jaar, gewone lengte, donkerblond haar en wenkbrauwen, donker kneveltje met moustache, gekleed met kort jasje of bruine demi-saison, laag rond hoedje en dragende een dun stokje onder den linker arm. De commissaris van politie te Dordrecht verzoekt aanhouding en bericht. Van sociaal-democratische zijde is opnieuw een manifest aan het spoorwegpersoneel ge richt, waarin tot aansluiting en samenwer king wordt opgewekt, en waarin de volgende eischen worden geformuleerd 1. Afschaffing van het boetestelsel. 2. Aandeel in de winst. 3. Verhooging van loon20 pCt. voor loonen beneden f600 en 10 pCt. voor loo nen van f 600 tot f 1000. 4. Korter arbeidsdag en vergoeding van overwerk. 5. Betere regeling van het vervanging stelsel bij ziekte of verlof. 6. Een dag per week rustdag voor het trein- en locomotiefpersoneel, en een vrije dag elke 14 dagen voor het stationpersoneel. 7. Waarborgen voor reinheid, gezondheid en veiligheid. 8. Verzorging van zieken, ouden van dagen, invaliden, weduwen en weezen. 9. Pensioen en hulpkassen in eigen beheer. 10. Instelling van een arbeidsraad. Wegens het niet voldoen aan de door een wachtmeester der maréchaussee gedane vor dering, om in een woning huiszoeking te doen, wordt een burgemeester in Limburg gerechtelijk vervolgd. Te Haarlemmermeer en in de omstreken van Leiden houden zich thans Engelsche veekoopers op, die tegen de reeds hooge marktprijzen voornamelijk jong vee ter aan- fokking opkoopen. De Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee, die aan oude zeelieden een rusti- gen ouden dag verschaft, doet een hernieuwd beroep op den Nederlandschen weldadigheids zin. Vijf-en-dertig ongelukkigen vragen op neming in het Asyl en zouden er zijn toe gelaten als het niet ontbrak aan geld. Dr. Van Dooremaal heeft in het Tijd schrift v. Geneesk.« een belangrijk opstel over de blindheid in Nederland doen opne men. Daaruit blijkt, dat thans in Europa on geveer 300,000 blinden zyn, waarvan 100,000 niet blind hadden behoeven te worden, de toe stand in Nederland gunstiger is dan elders elders. Dit bewijzen de volgende cijfers: In 1889 waren in ons vaderland 1593 blin den, of 4.46 op de 10.000 inwoners; tegen 7.61 in Zwitserland, 8.11 in België, 8.36 in Frankrijk, 8.79 in Duitschland, 9.84 in En geland, 10.15 in Italië, 12.01 in Hongarije en 22.45 in Finland. Deze gunstige verhou ding nu bestond een tiental jaren vroeger, in 1859, nog niet; het aantal blinden was toen 1992 en Nederland stond toen onder de lan den volstrekt niet vooraan. Juist in dit tijd vak ligt echter de groote werkzaamheid van wijlen prof. Donders voor het oogheelkundig onderwijs en de behandeling van onvermo gende lijders. Te Rees bij Emmerik, is door eene bag germachine uit den Rjjn opgehaald een Mam- moethstand van een meter lengte. Een dankdag. In Nieuw Levenwordt over den Overyselschen en Drentschen dankdag het volgende geschreven »Onze heidensche voorouders vierden om streeks het midden van November een oogst feest, hetwelk met vele offeranden aan Wodan, den God des hemels, gepaard ging. Ook werden daarbij vreugdevuren ontstoken en aan maaltijden en drinkgelagen ontbrak het niet. >Hiervan is o. a. de «Overijselsehe en Drentsche dankdag voor den oogst* uog overgebleven, die telaens op den eersten oensdag van November invalt en zeker wel van ouds juist op Woensdag is gesteld, omdat deze dag naar Wodan genoemd is. De dankdag der christenen is dus voor een heidensch oogstfeest, ter eere van Wodan, in de plaats getreden. >Die dankdag nu van tegenwoordig is een kerkelijke feestdag van minderen raug dan b.v. de Kerstdag of het Paaschfeest en andere groote feesten. Hy wordt nog wel in stand gehouden, maar staat in de waar deering van het volk zelfs lang niet op één lijn uiet den Zondag. Er wordt in de kerken godsdienstoefening gehouden, maar slechts een matig bezoek valt er aan ten deel, want de boeren wisselen omtrent dien tijd ook van knechten en maagden; daarenboven heeft het werkvolk vrij af, en de naam >Mal-Drenten-dag«, zooals de Groningers zicb wel eens spottend uitdrukken, doet eenigszins vermoeden, dat het jonge volkje, dat pas het loon voor een gansch jaar ont ving, de luidruchtigheid van vroeger tijden weet te bestendigen. »Een dankdag voor den oogst komt ons echter zeer gepast voor; het ware zelfs te wenschen, dat dit niet alleen in Overijsel en Drenthe, maar door het gansche land werd gehouden. Evenwel niet op Woensdag. Daar is geen reden meer voor. De Zondag kan er veel beter voor dienen. In een deel van Gelderland geschiedt dit reeds jaren lang, tot stichting van velen.* Zaterdag- en Zondag avond hebben te O O Kampen weder gedurende de oefeningen van het Leger des Heils grove onordelijk heden plaats gehad. 4 Eene bende, meest opgeschoten jongens, onder begunstiging van tal van nieuwsgie rigen, bestormden in den letterlijken zin den »heilstempel«, wierpen al de glazen in en verbrijzelde verder al wat onder het be reik was. De oefeningen hadden plaats onder leiding van »adjudant« Palstra, die, als comman- deerend officier, zich genoodzaakt zag, bevel tot den aftocht te geven. Hij zelf moet ge durende het gevecht licht gewond zijn. Nadat de bakkerspatroons te Rotterdam aanvankelijk aan de eischen der gezellen hadden toegegeven, hebben zij, zooals men weet, in een later gehouden bijeenkomst met de afgevaardigden der gezellen de on mogelijkheid aangetoond den werktijd op 12 uren te bepalen, daar deze op 14 uren moest gebracht worden. Gisteren hebben de gezellen dit voorstel echter verworpen. Intusschen werd besloten niet dadelijk tot werkstaking over te gaan, maar eerst nog met de patroons in nadere onderhandeling te treden. De majoor van den generalen staf F. R. Froger, wien bij de fortmanoeuvres in den afgeloopen zomer op de brug by Kuilen burg een ernstig ongeluk overkwam, be vindt zich thans geheel hersteld. De »Zw. Ct.« verneemt, dat de weduwe van Douwes Dekker bezig is met het be werken van een afzonderlijke uitgave der Wouter-geschiedenis, die in de »Ideeën« van Multatuli verspreid voorkomt. Donderdag j.l. heeft op de Wassenaarsche Slag, onder de gemeente Wassenaar, een duel op het pistool plaats gehad tusschen baron d'A. v. G., Ie luitenant der jagers, en den student P. uit Leiden. Het wisselen der schoten is zonder verwonding van eene der partijen afgeloopen. De geruchten, volgens welke een der duellanten inden schouder zou zyn getroffen, zijn derhalve ongegrond. De justitie heeft zich het geval aange trokken en een onderzoek doen instellen. Omtrent den zelfmoord van den korporaal en de daarmede gepaard gaande hevige ont ploffing te Arnhem, wordt nog gemeld, dat niet in twee, maar in vele andere huizen de ruiten door den knal zijn gesprongen. Daarbij was een munitie-voorwagen door een scherf van den granaat getroffen en had den wagen in de lucht doen vliegendeze wagen was, behalve met tal van andere kleine voorwerpen, bepakt met: 17 granaten, 17 granaatkartetsen, 2 kartetsen en 38 kardoe zen, elk gevuld met 1.6 kilogram buskruid. Van dezen wagen was niets overgebleven dan enkele stukjes verbrand hout. Yan een viertal andere wagens waren gedeeltelijk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Door de ontploffing werd het dak vernield van een steenen gebouw, op vijf-en-twintig pas afstand, dat met duizenden infanterie-pa- tronen was gevuld. Wanneer ook dit ont ploft ware, zou de ramp niet te overzien zjjn geweest. Plaatselijk Nieuws.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2