}o 841. WOENSDAG 27 NOVEMBER. 1889 VOOK Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor Frankrijk: Wester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Ongetwijfeld is het doen van eene be roepskeus een van de gewichtigste daden onzes levens. Het is voor den jongeling, die de schoolbanken verlaat, om het maat schappelijk leven in te treden, een met recht beslissend oogenblik, want van die keuze hangt niet alleen zijn eigen lot, maar ook dat van anderen af, die eenmaal tot zijn gezin zullen behooren. Zoo velen treden het maatschappelijk leven in, zonder te bedenken of het pad, 't welk men betreden wil, langs bloemen of langs doornen en distelen leiden zal. Het zal nauwelijks behoeven gezegd te worden, dat niet ieder voor alle bezigheden de vereischte geschiktheid bezit en dit wordt helaas maar al te dikwjjls uit het oog ver loren. Zoovelen laten zich daarenboven zoo dikwijls door den uiterlijken schijn bedriegen en kiezen een beroep, waarvoor zij niet de minste geschiktheid hebben of waarin zij slechts teleurstelling hunner verwachtingen ondervinden. Het streven om in een hoogeren stand geplaatst te worden dan dien, waarin de vader zijn gezin heeft groot gebracht, waarin hjj zich zelfs gelukkig gevoelde, heeft zich van vele jongelieden meester gemaakt. Zij willen gaarne mijnheer* worden en veel geld verdienen, maar zij vergeten, dat zij door hunne eenzijdige opvoeding de be kwaamheden missen, die men van hun vraagt en eischt. Men wenscht zoo gaarne boven anderen van zijns gelijken uit te blin ken en iets méér te worden dan ambachts man of arbeider, zonder te bedenken dat de kiel van den werkman met een behoor lijk loon, veel beter past dan een kaal heerenjasje met gering salaris, te nauwer- nood voldoende om daarmee zelf den mond open te houden, zonder nog te spreken van het onderhouden van een gezin. En wat is de reden dat men het meestal niet verder brengt dan de eerste sport van den ladder die men wenscht te beklimmen? Dood eenvoudig dezedat men de bekwaamheden mist zich aan die zaken te wijden, welke eene meer uitgebreide kennis vereischen dan men zich eigen gemaakt of verworven heeft. Velen brengen het nooit verder dan tot schrijver op een kantoor of tot klerk op eene secretarie enz. Hoeveel gelukkiger zijn daarentegen zij, die zich in hunne jeugd bekwaam gemaakt hebben tot een ambacht, waardoor zg op schier onbekrompen wijze in hun levensonderhoud hebben kunnen voorzien en van hun betrekkelijken over vloed nog aan anderen kunnen mededeelen, anderen tot nut en zegen zijnNeen, men schame zich niet een ambacht uit te oefenen, op eerljjke wijze in de behoeften van het gezin te voorzien. Ook de industrie kan groote mannen vormen, wanneer men slechts met kennis van zaken toegerust is, een vol hardenden jjver en een ernstigen wil bezit. Doch men vergete niet, dat men eerst moet leeren en werken, voordat men over onder geschikten kan gebieden. Voor ieder staat de weg open om groot te wordenook on der den kiel van den werkman schuilt dik wijls een groot genie. Herinner u slechts dat Andrew Johnson, gewezen President der Vereenigde Staten van Amerika, in zijne jeugd het vak van kleermaker leerde, zich op lateren leeftjjd als kleermaker vestigde, met behulp zjjner vrouw leerde.-lezen en schrijvenherinner u dat die man, uit de lagere volksklasse voortgesproten, zich door eigen krachts-inspanning, maar met een zeldzamen aanleg toegerust, zich tot de hoogste waardigheid van den Staat heeft weten te verheffen. Ook zijn voorganger de niet minder bekend gewordene Abraham Lincoln, die op den 14en April 1865 door den dweepzieken tooneelspeler J. Booth in de Opera doodgeschoten werd, was in zijn jeugd boerenknecht, bootsman, houthakker en winkelbediende. Een onderwijs van zes maanden was alles, wat zijne ouders aan zijne opvoeding ten koste gelegd hadden, en niettegenstaande dat, heeft ook hij zich als President der V. S. naam gemaakt en roem verworven. Doch dit zijn ook geene alledaagsche menschen geweest, maar uit zonderingen op den regel. Evenwel heeft geen zucht tot standverheffing of lotsver betering hen bezield, want steeds spraken zij met liefde en ingenomenheid van den stand, dien zij eenmaal vertegenwoordigden, hoe nederig die ook zijn mocht en waar schijnlijk zouden zij tot hun dood toe ambachtslieden gebleven zijn, indien zij niet door hunne geniale talenten tot hoogeren werkkring geroepen waren. Meer en meer begint men tot de over tuiging te komen, dat arbeid adelt en dat de bekwame werkman het sieraad der maat schappij is. Talrijk zijn dan ook de pogingen die er aangewend worden, om flinke en degelijke werklieden te vormen, dit getui gen de ambachtscholen die er hier en daar zelfs in de kleinere gemeenten zijn op gericht om den jongeling den weg te banen en hem in staat te stellen eenmaal een nuttig werkzaam lid der maatschappij te worden, en den stand dien hij vertegenwoordigt, tot eer te verstrekkenwant hij die iets be- teekenen wil in de wereld moet zich die kundigheden trachten eigen te maken, die hem bij de uitoefening van zijn beroep te pas komen. Is het in de eerste plaats de jongeling tot wien wij deze woorden richten, ook op de ouders rust de plicht om hem bij de keuze van een beroep behulpzaam te zijn, hem te wijzen op zijne meerdere geschikt heid tot dit of dat vak of de voor- of na- deelen daaraan verbonden. Men gebruike geen dwang, dan alleen in zulke gevallen, waarin de onbedachte keuze der jeugd zulks noodzakelijk en onvermijdelijk maakt. Hem met geweld tot een vak of een beroep te dwingen, waarin hij de grootste tegenzin heeft, zou zeer zeker dwaas zijn en tot ge volgen leiden kunnen, die noodlottig voor de toekomst moeten zijn, maar aan den anderen kant mag men ook niet al te toe gevend zijn, vooral niet wanneer men be speurt, dat hun tegenzin door gebrek aan ijver en vlijt geboren wordt. Hoezeer be klaag ik die ouders welke zonen hebben, die eigenlijk voor niets geschikt zijndie te lui ziju om te werken en te dom om iets te begrijpen. Ze zijn niet alleen een lastpost voor de ouders maar een pest voor de maatschappij. Van leegloopers en niets doeners is nooit iets goeds te verwachten. Vele gezinnen zijn er reeds door ten ver- derve gericht. Men begrijpe mij echter wel. Het is geenszing onze bedoeling om iedere jongeling voor den ambachtsstand te willen bestemd zien boven andere standen, die meer eene uitsluitende werkzaamheid en in- dit willen wij op den voorgrond stellen, dat zij die door hun stand zich niet de noodige bekwaamheden hebben kunnen ver werven om met vrucht de veel omvattende werkzaamheden van den geest te volbrengen zich niet ten nadeele van zich zeiven en van de maatschappij daaraan wagen. Het nadeel voor henzelven zal eerst te voorschijn treden, wanneer het te laat zal zijn om een beteren weg in te slaander maatschappij onthoudt men daardoor krachten, welke haar in het tegenovergestelde geval gewis ten goede zouden gekomen zijn. Om einde lijk bij het doen eener beroepskeuze wel te slagen en niet te behoeven bevreesd te zijn voor eventueele mislukkingen, is het in de eerste plaats een vereischte dat men behoor lijk ontwikkeld zij en de noodige zaakken nis bezitte om zich aan het een of ander beroep te wjjden. Vervolgens wikke en wege men het voor en tegen aan ieder beroep verbonden en lette inzonderheid op de lichamelijke con stitutie en op 't geen de gezondheidstoestand toelaat of verbiedt. Waar het eene, zoowel als het andere uit het oog wordt verloren, heeft men het zichzelve te wijten dat de schoonste vooruitzichten en de stoutste ver wachtingen schipbreuk lijden. Oviitenlttnd- De debatten in het proces, voor de cor- rectioneele rechtbank te Antwerpen tegen Dorvilain en zijnen ingenieur Delaunay ge voerd, zijn gesloten. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Woensdag. Uit Parijs meldt men dd. 21 Nov.: In de Kamer bestreed de Minister Rouvier heden het voorstel betreffende den vrijen aanmaak van lucifers. Een motie van orde, waarmede de Regeering zieh had vereenigd, werd met 312 tegen 236 stemmen verwor pen en art. 1 goedgekeurd met 292 tegen 232 stemmen, pfschoon de Minister Rouvier het bestreden had. Deze uitslag wekte opzien en men ver haalde zelfs dat Rouvier zijn ontslag heeft genomen. Dit wordt echter ten stelligste tegen gesproken. De Fransche Senaat heeft met algemeene stemmen liet krediet van 58 millioen voor den bouw van schepen toegestaan. De heer Barbey heeft het voornemen te kennen ge geven om op den dienst voor 1891 gelden aan te vragen om op de staatswerven ge pantserde schepen te doen aanbouwen. Ofschoon het nog wel tot den 5en December zal duren, alvorens Stanley van Mpwapwa de kust bereikt, zijn hem reeds eenige brieven voorgegaan, waaruit bleek, dat, was bevrijding van Emin Pacha hoofd doel van de expeditie, deze ook uit een we tenschappelijk oogpunt belangrijk is geweest. Stanley ontdekte toch, dat het Victoria Nyanza zich in Zuidwestelijke richting veel verder uitstrekte dan men dacht, zoodat de afstand tusschen dit meer en het Tanganyka- meer slechts 155 mijl bedraagt. Het Vic toria Nyanza strekt zich thans uit tot 2 gr. 48 m. en heeft een oppervlakte van 26.900 vierk. mijlen, bij een lengte van 270 mijl. Het nieuw ontdekte gedeelte is door hooge bergachtige eilanden omringd. Ook het Uryi- meer bleek Stanley grooter te zijn, dan op Wat de expeditie zelf betreft, het blijkt dat Stanley voor den tocht van het Albert- naar Victoria-Nyanza juist een half jaar noodig had en van daar naar de kust 55 dagen. De expeditie telde blijkens een telling*, den 9en November gehouden, 750 man, waaronder bijna 300 soldaten van Emin en 59 kinderen, weezen van officieren, benevens een dochter van Emin, vermoede lijk daar te lande uit een verbindtenis met een inboorlinge geboren. De expedities had den veel verliezen geledenzoo door ziekte als door gevechten met inboorlingen. Vooral ten Zuiden van het Victoria-meer had men veel last van vijandelijkheden, meest van Soedaneesche soldaten. Voor de zieken was veel zorg gedragen, hetgeen niet belette, dat velen stierven, dikwijls na duizenden mijlen gedragen te zijn. Stanley zou twee dagen te Mpwapwa uit rusten en dan over Simbamwennie naar Bagamayao aan de Ooskust gaan, waar hg, zooals gezegd is, den 5en verwacht wordt. Een werktuigkundige te Liverpool heeft eene automatische spaarbank uitgedacht. Als men een stuiver of twee halve stuivers in een gleuf werpt, kan een kleine lade uit den toestel worden getrokken, waarin een kaartje ligt, dat met een dubbel nummer bedrukt is. De geldbelegger schrijft op elk der beide helften zijn naam en adres en schuift een er van weder in een nieuwe sleuf der spaarbank,* terwijl hg de andere behoudt. Wanneer het werktuig vol is er kan ongeveer 5 p. st. in aan pennies en half pennies worden het geld en de genummerde adreskaartjes er uit gehaald en alles op be hoorlijke wijze geboekt, zoodat de geldbe legger, als hij bij het kantoor de duplicaten aanbiedt, van de ontvangstbewijzen, die hij in den toestel wierp, het hem toekomende bedrag kan ontvangen. Geen tweede stuiver kan in den automaat worden geworpen, vóór de ontvangst van den eerste erkend is, d. w. z. voor het ge nummerde kaartje is weggenomen. Van valsche geldstukken neemt de slimme auto maat geen notitie. Aardiger middel om spaarzaamheid bij oud en jong aan te moedigen zag men zelden. Een verkwister zelfs zou er pleizier inkrijgen. Opnieuw komt in Pommeren het voorstel in bespreking over den invoer van Chineezen, ter voorziening in het gebrek aan veldarbei- ders. In de afdeeling Stettin* der Pommer- sche staathuishoudkundige vereeniging,is het voorstel reeds grondig besproken. Ter voorbereiding er van is een commissie benoemd die zich met den Chineeschen ge zant in verbinding zal stellen, om te onder zoeken onder welke voorwaarden Chineezen te importeeren zijn. Natuurlijk dat het ge volg er van zijn zal, dat de loonen, nu reeds niet schitterend, nog meer gedrukt zullen worden. De overleden koning van Portugal, ver tellen de Portugeesche couranten, was in den winter van 1861 in Engeland; daar werd hij door de koningin aan een gala diner genoodigd. Eenige samenzweerders wilden deze gelegenheid tebaat nemen om den Koning te vermoorden. Zij kochten een lakei om en deze legde op de plaats van Dom Luiz een vergiftigd mes. Door een toeval werd op het laatste oogenblik, toen de volgorde der gasten gewijzigd. Voor het couvert, waarvan de koning van Portugal zou eten, kwam de Prins-Gemaal te zitten, De koning ontkwam als door een wonder aan den dood en prins Albert stierf enkele dagen daarna. De artsen noemden typhus als de oorzaak, maar ingewijden wisten dat de Prins vergiftigd was. Opnieuw is in Rusland (alhans indien het gerucht waarheid bevat) een aanslag gepleegd op de Keizerlijke familie. Thans geldt het de groot-Vorsten Michiel en Sergius. Men heeft n.l. getracht een spoortrein, waarin beide Keizerlijke Prinsen zich bevonden, te doen ontsporen tusschen Sebastopol en La- zona. Het gevaar werd echter tijdig ontdekt. Petersburg is in rep en roer over de beweer de aankomst van Jack the Ripper aldaar. Het schgnt, dat grappenmakers eene paniek hebben willen teweegbrengen. De stad is letterlijk overstroomd door brieven, waarin de Russische vrouwen bedreigd werden met den Blauwbaard van de Theems.* De directeur van de politie heeft de lieden echter gerustgesteld. Een manifest bericht alle vrouwen, die brieven van »Jack« ont vangen hebben, zich niet ongerust te maken. De directeur verzoekt echter allen, die der gelijke schrifturen in handen krggen, ze aan den chef der geheime politie te over handigen. In het Oosten is de winter fel begonnen. De zee van Azof ligt dicht en hevige stor men teisteren de Zwarte Zee. Zondagavond-avond is de schouwburg te Barcelona door het vuur vernield. De brand brak na de voorstelling uit. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Volgens telegrafisch bericht uit Rio Janeiro blijft het in Brazilië rustig. Baron Corumba, chef van een eskader, is benoemd tot be velhebber der vloot. Voorts zijn benoemd de brigadier Ooelho tot goeverneur van Motto Grosso, en de luitenant-kolonel Jac ques tot secretaris-generaal bij het gouver nement. De gewezen minister van binnen- landsche zaken Ouro Pieto is met zijne familie vertrokken. Er loopt een gerucht, dat de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika het nieuwe gouvernement van Brazilië heeft erkend. De President der republiek heeft het ont slag der ministers aangenomen. De voorloopige regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbg het algemeen stem recht wordt ingevoerd. Ook uit Amerika komen berichten van groote overstroomingen; vooral de Staten New-York, Maryland, New-Jersey en Pennsyh vanië werden geteisterd. Te Rapollo (Italië) had aan het station een botsing tusschen een personentrein en een goederentrein plaats; een conducteur werd gedood, de hoofdconducteur zwaar ge kwetst. - Bij een dergelijk ongeluk te Rjasan (Rusland) werden beide locomotieven zwaar beschadigd en ontspoorde de posttrein, waar door 5 wagens vernield werden. Gelukkig bepaalde het ongeluk zich tot deze aan zienlijke materiëele schade. In de Vereenigde Staten zijn in den loop van tien jaren 251 spoorwegbruggen inge- Land van en Altena, De Langstraat en de üoninielerwaard. afnrf. nl'/r>n oan in 4a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 1