Plaatselijk Nieuws. BOERENSPIEGEL. 1 A anbestediugen. 1 A ïloop Aanbestedingen. Een scbatrnk Amerikaan, Nikolaas Spren kels, te Washington, de grootste suiker- fabrikant in de Yereenigde Staten, heeft een brevet genomen voor de vervaardiging van geraffineerde suiker, bestemd oin wit marmer te vervangen voor gebouwen en monumen ten. Spreckels beweert het middel te hebben gevonden om suiker veel harder en witter te maken dan het beste marmer. Zijne zamengeperste suiker moet tegen den invloed van weer en wind en klimaat veel beter bestand zijn dan alle andere tot dusver be kende bouwmaterialen. De uitvinder heeft der regeering het aan bod gedaan om voor zijne rekening een zijvleugel van het Witte Hu:s te Washington geheel van suiker te laten bouwen. Te Bagamayo is Eiuin-Pacha uit een raam gevallen, dat hij ten gevolge van zijn kortzichtigheid, waarschijnlijk voor een deur hield. Hij beeft een schedelbreuk en zijn toestand is bedenkelijk. Dr. Parke hoopt evenwel hem te behouden. Zijn China en Japan de laatste jaren door heel wat rampen, overstroomiDgen, cyclonen geteisterd, uit Japan wordt thans een heel lijstje rampen van allerlei aard bericht. Op het eiland Sodo verwoeste een cycloon 50 huizen en deed evenveel schepen vergaan. - Te Kauldamanchi brandden 183 huizen af, waarbij velen omkwamen. - Te Senichima is een schouwburg ingestort: 5 dooden, 100 gekwetsten. - Aan boord van een Cbineesch oorlogsschip sprong de ketel; 70 opvaren den werden gedood. - Te Taï-Peh-Fou, de hoofdstad van Formosa, is het arsenaal door een ontploffing verwoest; een aanzien lijke voorraad krijgsmateriëel ging verloren. ter plaatse van bestem min er aan te komen. Deze maatregel heeft uitstekend gewerkt; vermissing vau adreskaarten kwam na zeer weinig voor. Tot teller bij de 7de volkstelling is voor de gemeente Vuren aangewezen de heer G. J. de Bruijn, beambte ter secretarie, bggestaan door den gemeente-veldwachter. enltiiii!. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning de Onderwijswet bekrachtigd. De ingenieur der le kl. van den VS ater- staat, C. de Bruijn, is benoemd tot chef van den dienst van weg en werken bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, en wel met ingang van 1 Febr. 1890. HEUSDEN, 10 Dec. Het oude kasteel van Heusden, waar eenmaal Jacoba van Beijeren eene korte gevangenschap onderging, en dat later in een kruitmagazijn werd herschapen, nadert met rassche schreden zijn einde. De aannemer, die het voor afbraak aan kocht, heeft het reeds van zijn dak beroofd, waarbij de zoo zware muren nu geheel zichtbaar worden. Muren vau twee nieter en meerdere dikte worden op verschillende punten aangetroffen. Ook het arsenaal, nabij het manhuis, mist reeds de kap en wordt successivelijk gesloopt. Een en ander geeft aan Heusden eene treurige bedrijvigheid. AALST. In onze gemeente is tot pre dikant beroepen ds. E. A. Lasonder te Oos- terwolde. NEDER-HEMERT. In de plaats van den heer de Ren, onderwijzer, is tijdelijk als waarnemer in deze betrekking benoemd de heer W. A. Bouwman te Wijk. BRAKEL. Door tusschenkomst vun den Weleerw. heer W. van Es veld, predi kant onzer gemeente, werd aan een aantal behoeftigen door den WelEd.Geb. heer Van Dam van Brakel, eene bon uitgereikt voor eene zekere hoeveelheid steenkolen. Dat zoo'n geschenk op St. Nicolaasdag voor deze lieden eene aangename verrassing was, behoeft niet gezegd. Moge het voorbeeld van den edelmoedigen gever navolging vinden. Herkozen tot diaken der Ned. Herv. Gem. alhier de heer L. Bakker, en geko zen in plaats van den heer A. van Dalen, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer G. v. Weelden. ANDEL. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente van Op- en Neêr-Andel door den Eerw. heer J. Be ij er, predikant te Ilierden. GENDEREN. Den WelEerw Heer K. Logger candidaat te Goes heeft voor de beroeping van de Ned. Herv. Gemeente van Doeveren en G enderen bedankt. Door stemgerechtigde leden der Christ. Gereformeerde Gemeente alhier is tot ouderling herkozen G. Branderhorst Johz en tot diaken L. van der Beek Hzn. ZEVENHUIZEN. De kolfwedstrijd al hier uitgeschreven, was zeer geanimeerd. Er waren 85 deelnemers, waaronder ver scheidene uit andere plaatsen. De prijs werd gewonnen door den heer S. Bos, alhier en de premiën door de h.h. J. de Vos en W. F. Conding, respectievelijk woonachtig te Lopik en Gouda. De mazelen hebben hier opgehou den 67 gezinnen waren door deze ziekte besmet. Er waren nog al enkele personen, die door een kwaadaardige soort aangetast waren. Vier personen zijn aau de gevolgen overleden, gelukkig geen volwassenen. WAALWIJK. In leverantiehooi ging sedert de vorige noteering in de Langstraat meer om, dan zulks in den laatsten tijd het geval was. De prijs wordt er echter niet beter op, daar de aflevering tegen f 10 j per 500 K.G. alleen de puikste qualiteit J geldt. Naar qualiteit wordt van f7.50 tot 9.voor afwjjkende soort besteed; schraal hooi doet van f 5 tot 6.af. Stroo naar qualiteit f8 a 9.50. DALEM, 8 Dec. Dit jaar was den post ambtenaren voorgeschreven, de adreskaarten voor de verzending aan de postpakketten te bevestigen, ten einde gelijktijdig met deze Hoe noodig het is, dat het politietoezicht op de Noordzee nog versterkt wordt, kan blijken uit hetgeen dezer dagen voorgevallen is met de bomschuit »Petronella en Jo hannavan de reeders C. en M. v. d. Toorn Jz. te Scheveningen. Terwijl de schipper van genoemd vnar- tuig, A. v. d. Harst, visschende was, kwam een Engelschman met zijn trawlneten vischte dwars door de vleet, waardoor ongeveer 40 netten van de schuit verloren gingen. De Engelschman vervolgde zijn weg, maar werd door de bemanning van de schuit in het oog gehouden met het doel zich over het gebeurde te wreken, daar toch in den regel de vervolgingen, tegen dergelijken zeeroof tegen Engelsche visschers ingesteld, in het nadeel der Hollandsche visschers uitloopen. De bemanning van de schuit wist eindelijk de lijn van het trawlnet machtig te worden en hakte die af. Wij herhalen, als het toezicht niet ver scherpt wordt, zullen een volgend jaar nog erger tooneelen aan de orde van den dag zijn; de animositeit tusschen de visschers neemt steeds toe. Uit Friesland wordt geschreven Sedert vele jaren is de handel in Friescb fokvee op het buitenland niet zoo levendig geweest als thans. De handel op Duitsch- land, die anders gewoonlijk ophoudt in het laatst van October, duurt ditmaal nog steeds onverminderd voort, terwijl ook de Lon- densche markt meer en meer fokvee uit Friesland begint te trekken. De prijzen van het vee zijn en blijven dan ook buitenge woon hoog, en vooral de kalfkoeijen zijn duur, zoo zelfs, dat vele boeren de ledige plaatsen op hunne stallen vooralsnog niet aanvullen. Zouden de boeren uit onze streek hier uit geen voordeel kunnen trekken? Dr. A. W. Bronsveld, predikant te Utrecht, heeft bekend gemaakt, dat hij voor het hem aangeboden hoogleeraarsambt aan de Ge- meeute-Universiteit te Amsterdam bedankt heeft. Waarschuwiug. Te Amsterdam vond een moeder bij het openslaan van 't wiege- kleed de j)oes liggende boven op het lijfje haar kind. De kleine was daardoor van gestikt. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal eeu hengsten- keuring houden op 5 Maait 1890, te Rot terdam. Door den Minister van Oorlog is een prijs van f 500 toegestaan. Bij ordonnantie van de Rechtbank te Breda is rechtsingang verleend met verwij zing naar de openbare terechtzitting tegen J. F. le B., fabrikant en lid van den ge meenteraad aldaar, wegens beleediging van den inspecteur van politie. De menschen schijnen tegenwoordig zoo weinig te bewaren te hebben, dat zij geen brandkast kunnen gebruiken; althans de Chatwoodsbrandkast, bij de laatste verloting der Holl. Mpij. van Landbouw op no. 6050 gevallen, is nog niet afgehaald. De raadkamer der Rechtbank te Maas tricht heeft naar de openbare terechtzitting voor strafzaken verwezen J. N. Dols, lid der Provinciale Staten van Limburg, te Sittard, verdacht van meineed bij de aan gifte eener memorie ran successie. Als waarschuwend voorbeeld voor andere veehouders, deelt men aan het »N. v. d. D.< het volgende mede: Verleden Diusdag wer den te Rotterdam 40 schapen, afkomstig uit Purmerend, als lijdende aan en verdacht van rotkreupel, wegens het niet doen van aangifte en verboden vervoer, in beslag ge nomen; hiervan werd proces-verbaal opge maakt. ningsche bomschuit >Jacoba.« reeder W. Groen, schipper MRackets 'Roos, en de be manning van de vischsloep »Ostende 61* beeft dezer dagen op de Noordzee een formeel gevecht plaats gehad en wel naar aanleiding van een diefstal van netten en touwwerk, door de sloep ten nad ele van de bomschuit gepleegd. De Scheveningers riepen de hulp in van vier in hunne nabijheid liggende schuiten, wisten met hun allen aan boord van de sloep te komen, vanwaar men hen met stukken hout en steenkool wierpzij bereikten evenwel hun doel en noodzaakten door honne. overmacht den schipper van de sloep zelfs tot het te&kenen van een bewijs van den nettendiefstal. Eene ernstige zaak is bij het garnizoen te Leiden in onderzoek, omtrent diefstal van afgekeurde muziekinstrumenten, afkomstig van het stafmuziekkorps van het 4e regimen* infanterie. Eenige instrumenten zijn reeds teruggevonden bij een winkelier, die er had gekocht en nog enkele op zicht had. Een houten instrument (hobo) werd vermoedelijk vernietigd, aangezien daarvan in de kazerne fragmenten werden gevonden. Men is met bet onderzoek in zooverre geslaagd, dat men twee tamboers als ver dacht heeft gearresteerd. Aangezien echter sedert hunne arrestatie nog meer hobo- kleppen zijn gevonden, is 't zeer waarschijn lijk, dat meerderen bij de zaak betrokken zijn. De vaart voor zeilschepen over de Zuiderzee uit het Zwolsche diep is thans niet meer mogelijk, daar zich tusschen de kribbeu van Schokland reeds vrij dik ijs heeft gevormd. In de Noordzee, niet ver van de Texelsche kust, halen de visschers, bij het lichten van hunne netten, in de laatste dagen veel hars op. Soms zitten er drie en vier vaten hars tegelijk in bet net, zoodat het slechts met groote moeite aan boord kan geheschen worden. Vermoedelijk is deze hars ook afkomstig van de lading van 't verongelukte schip »Elverhöi«. Te Amsterdam heeft gisteren morgen in de Kalverstraat een hevige brand gewoed, waarbij ongelukkiger wijze een jongetje van 8 jaar een prooi der vlammen en een meisje zwaar gewond werd. Ook materieel is groote schade veroor zaakt, daar de brand door den hevigen wind aangewakkerd werd en de vlammen ook omliggende gebouwen teisterden. Naar wij vernemen, zal te 's-Hage in den loop der volgende maand een crediet- instelling in werking treden, die, onder den naam van »Zuid-Hollandsch Landbouwcre- dietop dezelfde wijze als de Noord-Hol- landsche zustervereeniging te Alkmaar, zich hoofdzakelijk ten doel stelt, crediet te ver- leenen aan landbouwers in die provincie. De nieuwe onderneming geniet den steun van vele hooggeplaatste personen, terwijl in het maatschappelijk kapitaal o.a. wordt deelgenomen door II. K. H. de Groother togin van Saksen-Wei mar. De tweemast-schoeuer, die in den storm van 27 Nov. jl. op de Buitengronden bij Terschetliogen met man en muis is vergaan, is vermoedelijk de »Albert« van Carlisle. Te Gastel (N.-Br.) werd ongeveer 3 maanden geleden een 13-jarige knaap door een hondje in den neus gebeten, zonder te vermoeden, dat die beet ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De vorige week gevoelde de jongen zich ziek en de geneesheer ver klaarde spoedig, dat de jongen lijdende was aan dolheid. Na hevige smarten is de lijder Woensdag overleden. Sedert Woensdag 4 tot Vrijdag 6 Dec. is aan de vischmarkt te Gorincbem afge slagen 1 zalui van 26 halve kilo's, prijs per half kilo f 2,34. ^TusseherL jde Jbenxanni.no' d» MoE™,. De dochter van den heer J. v. N. te Til burg is, in het donker op zolder zijnde, door een lichtraam gevallen op een trap leuning. Zij bezweek kort daarop. - In de Rozengracht te Amsterdam, die binnenkort gedempt wordt, is een kind gevallen en verdronken. - In de nabijheid van Venloo is een werkman van het dak van een klooster gevallen en op de plaats dood gebleven. - Ter hoogte van de Oude Smilde is de post- kar v&n Meppel naar Assen in de hoofd vaart geraakt. Het paard verdronk. - Onder Bemmel is een steenfabriek door brand ver nield. - Het meisje, dat door het vlamvat ten van haar kleederen te Rotterdam zulke ernstige brandwonden bekwam, en die in het Ziekenhuis aldaar werd opgenomen, is aan de gevolgen bezweken. illÉI--...1 W- 'V.1 'van een 13-jarigen jongen gewoond heb bende te Vollendam. - Te Zaode weer is eene groote boerderij afgebrand. Veertien paarden en 28 koeien kwamen in de vlam- 1 men om. - Een schoenmaker van Nieuwer- schaus, die te Groningen zijn zieke vrouw ging bezoeken, werd bij het dichtdraaien van een brug, tusschen brng en lantaarn paal gekneld en zwaar verwond. Zijn toe stand Is zeer zorgelijk. Iinrgerlijke Stand. Drongeleu, van 1 Nov. tot I Dec. Overleden; Bastiaan de Haan, 13 j. Eethen c.a., van 1 Nov. tot 1 Dec. Getrouwd: F. de Bruin, jm. 23 j., met G. van Diessen, jd. 17 j. Geboren: Cornelis, z. v. C. van der Mooren en M. BroekhuizenJohannes, z. v. J. Thur en G. van MersbergenLeen- dert, z. v. M. van Enkhuizea en P. Paans Lena Cornelia, d. v. J. Combee en A. M. Wijnbelt; Jenneke, d. v. P. de JoDg en J. P. Arnoldus. Woudrichem. Over de maand November. Getrouwd: Wouter Struik, 20 j., met Pieternella Verbeek, 21 j. cnlaire, die, franco per post-, aan tal van personen in ons land is toegezonden. erJei bevat het Maandblad eene belangrijke orxt- j hulling omtrent de werkzaamheden van cle j z. g. oordokters: Nicholson, Simpson, Mon- taiu en anderen, terwijl enkele kleinere arti kelen doen zien hoe men in het buitenland, tegen de kwakzalverij optreedt. Onder de herbaalde waarschuwingen* wordt het een en andei oyer de Pain-Expeller en over Dr. Retan's zelfbewaring meegedeeld. Wie over een dezer onderwerpen nader wenscht ingelicht te worden, kan dus, door^ aanvraag van een gratis-nouimer, zijn wensch bevredigd zien. 11. Waar de arbeidzaamheid het huis bewaart, kan de armoede niet in. 12. De luiaard ploegt niet om het slechte weder, hij mag dan beedlen in den oogst. 13. Die zijn land bebouwt, wordt van brood verzadigdmaar die lediggang na jaagt, wordt zat van armoede. 14. Proccessen zijn kwade beestenmen kan er niet af als men wil. 15. Schulden zijn leelijke beesten; nie mand wil ze hebben. 16. Op een schraal dier zitten alle vliegen. Geboren: Antje, d. v. L. v. Tilborg 17 ,Men '»oet de koe wel melken, maar en G. BermMaria, <1. v. D. r. Elaelingei h""r de sP™en B,e' «fikken. en M. v. d. Wiel Hendrikus, z. v. A. Hartman en A. K. GroeneveldArie Cor nelis, z. v. M. B. Krielaart en G. Paans; Matt hijs Cornelis, z. v. A. Baks en H. SchriekCornelis Adrianus Marie, z. v. \V. J. Heessels en A. M. v. IerselDirkje, d. v. J. v. d. Werken en M. Nanning; Gerrit, z. v. J. den Tek en E. v. d. Werken; Alida, d. v. J. Baks en W. de Joode; Jan, z. v. B. Baks en A. A. Hartmanlevenl. geb. kind v. h. vr. gesl. v. W. A. Borg en E. lJit een brief 7an een landverhuizer nemen v. d. Meijdenlevenl. geb. kind v. h. vr. j wij onderstaande over 18. Een paard met vier pooten strui kelt wel. 19. Die verder wil dan zijn paard kan, zitte af en ga te voet. 20. Die zich als kieken aanstelt, zal vroeg of laat van den havik verslonden worden. gesl. v. T. J. v. Heukelom en A. de Joode, Overleden: Leonard Willem van der Kuip, 3 m.Adrianus Tankens, geh. met Kuintje Vos, 57 j.; Jan van Someren, 4 j Bertha Hendrika Hartman, 8 m.Thierry Schotman, geh. met Johanna Katharina Kentie, 82 j.; Teuntje Pellikaan, 2 m. Den 18den Dec. n. s. zal aau het departe ment van waterstaat worden aanbesteed lo. de uitvoering van werken tot voort zetting der normaliseering van de rivier de Waal, onder de gemeente Wamel, prov. Gelderland, tusschen de kilometerraaien 51 en 56 der herziene rivierkaart. Raming f77,000. Oplevering uiterlijk 150 dagen na den datum van de lastgeving tot aanvang der werken. 2o. als boven onder Ochten (gemeente Echtveld), IJzendoorn, Druten en Leeuwen (gemeente Watnel), prov. Gelderland, tus schen de kilometerraaien 45 en 52 der her ziene rivierkaart. Raming f 112,000. Op levering uiterlijk 180 dagen als boven. 3o. bet voltooien van het gedeelte rivier nabij het Keizersveer, tusschen de kilometer raaien L -f- 600 on L III -J- 750, onder de gemeenten Raamsdonk en Made en Drimmelen, prov. Noordbrabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Raming f580,000. Voltooing op onderscheidene tijd stippen. Oplevering tusschen den 41 Oden en den 5lOden dag na den datum van de lastgeving tot aanvang van de het eerst in het bestek bedoelde werken. 4o. het maken van een gebouw voor sluis- personeel nabij den St. Antoniedijk, ge meente Diemen (prov. Noordholland) behoo rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Raming f 25,000. Op levering uiterlijk 31 Dec. 1890. 5o. het maken van voltooiingswerken bij de schutsluizen nabij den sub 4o. ge noemden dijk. Raming f12,350. Oplevering uiterlijk 1 Aug. 1890. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is bij enkele inschrijving herbe steed het leggen van een dam langs het vaarwater in het open IJ, buiten den af sluitdijk bij Schellingwoude, en het afzau- den der gronden, bestemd voor den aan leg eener visschershaven te IJmuiden. (Ra ming f539,600.) Minste inschrijver was de heer J. C. van Hatteui te Sliedrecht, voor f 665,900. Dezer dagen is verschenen het laatste nommer van den negenden jaargang van het Maandblad, uitgegeven door de Ver- I o o eeniging tegen de Kwakzalverijwelke jaargang de eerste is die van wege het bestuur is geredigeerd, nadat de heeren Bruinsma de redactie hadden neergelegd. Een exemplaar van dit Maandblad wordt gratis toegezonden aan ieder, die het aan vraagt bij den Secretaris-Penning meester der Vereeniging, den heer G. B. Schmidt, Apothe ker, Binnengasthuis te Amsterdam. In dit nommer wordt uitvoerig gehandeld over de Electro-Magnetische Medalie Carolus en de Magneto-Galvanische Batterij, waarmee zeker reeds velen onzer lezers zullen kennis i..u iiiju ii j* l' jl1 jm V Jm HM M Micaela Cascallaues, 25 Oct. 1889,. Ik neem de pen eens op, om u eenige letteren te schrijven. Ik doe u dan weten, dat wij 20 Augustus met het stoomschip Leerdam* van Rotter- dam zijn vertrokken, ter aanvaarding onzer reis naar Argentinië. Den eersten dag, dat we in zee waren, was het zulk ruw weêr, dat de golven over het dek sloegen, en de passagiers allen zeeziek waren. Dit duurde twee dagen, toen werd het beter weer en de zeeziekte was over; nu ging de reis goed, tot wij in Falmouth kwamen, om kolen te laden, dit was op den 29 Augustus. De kapitein liet toen de hokken ijfea weer vol gooien. Er was den 28 Augustus brand geweest in de kolenhokken, 's avonds van den 29en moesten wijydan ook allen naar het dek, want niemand kon het be neden meer uithouden van den rook, er was zelfs geen tijd meer, om de reeds slapende kinderen te kleeden^zoo vol rook stond het geheele schipmet gaten hakken en water pompen hielden alle man zich bezig, zoodat in den nanacht de kinderen weer konden gaan slapen. De onrust van op zee te zullen verbranden duurde tot 4 September toen wij te St. Vin cent aankwamenmet het zingen van het »Wien Neêrlandsch bloed,begroetten wij dit land, zoo blij waren wij. Met volk van den wal, die op den dag 5 en 's nachts 7 gulden verdienden, werd gewerkt, om de brandende kolen uit de hokken te halen, doch die menschen hebben maar twee dagen gewerkt, toen konden zij het niet langer uithouden. Toen moesten de passagiers allen aan den walwij werden er goed behandeld. De hollanders (passa giers) gingen nu aan het werk en deze hebben met veel moeite de brandende kolen- massa gelost. Den 15en September gingen wij allen weer aan boord en den daaropvolgenden dag werd de reis vervolgd, toen hebben wij 19 dagen gevaren zonder land te zien, tot wij te Montevideo kwamen, om lading te lossendaar hebben wij 2 dagen stil ge legen, vertrokken van daar en kwamen op 8 October ter reede van Buenos Ayres aan. Dienzelfden dag gingen wij naar den wal en moesten een uur met de tram door de stad rijden, eer wij aan het Emigrantenhuis waren. Ter nauwernood waren wij er, of wij kregeu soep met vleesch en brood. Den 9eu October, 's morgens 9 uur, kwam er een Hollandsche heer, die vroeg om 50 landbouwershuisgezinnen. 43 gezinnen wa ren wij sterk, en waren vast besloten, nuar eene nieuwe kolonie te trekken. Voor wij met dien heer meegingen, moest de patroon nog komen, om te weten, wie hij was en dan moest hij eerst een contract teekenen, andefs mochten wij niet mee. Vijf dagen hebben wij in het Emigranten- huis gewacht op ons goedtoen wij ver trokken, was al ons goed nog niet present. 5 man bleef er achter, om er voor te zor gen die zijn drie dagen later aangekomen -- - - m.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2