Met welk recht? WOENSDAG 15 JANUARI. l.-sUO. Uitgever: L. J. YEEBMAN, Heusden. fi C T w - - o YOOK Dit bind verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Advertentiën 16 regels 00 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Itue Hérold, Parijs. ii. Heeft hij, die in een onbewoonde streek zich vestigt, recht op den grond? Trots de schijnbaar logische redeneering van de ontkenners, dwingt de noodzakelijk heid ons wel die vraag bevestigend te beant woorden. Iemand, die zieh in een wildernis neerzet en daar b. v. boomen poot, moet beginnen met zwaren arbeid te verrichten, voor hij tot het poten overgaat. Is hij daar door heen, zijn de boomen vruchtdragend gewor den, dan plukt hij de vruchten. Die zijn zijn onbetwist eigendom. Dat zijn ook de boomen; maar eilieve, wat zou hij aan de laatste hebben, indien door zijn arbeid niet tevens de grond de zijne geworden was? Wat is een boom zonder aarde, wat is een boom gaard zonder den grond, waarop hij staat? Men stelt zich in den regel het lot van den eersten ontginner als zeer benijdens waardig voor. Daar komt een reiziger of een gezelschap reizigers in onbekende streken. Ze bouwen zich hutten en verklaren al het land, zoover het oog reikt, tot hun onbetwist eigendom. Wat een heerlijkheid, zoo zich tot grondeigenaar te kunnen opwerpen, zon der een cent uit te geven of iemand dank te moeten zeggen. Zeker zou dit een heerlijkheid zijn, indien die grond al dadelijk tot bebouwing geschikt wasDat is hij echter nog in geen jaren, 't Zou vooreerst wel een overgelukkig toeval wezen, wanneer die reizigers op een bodem waren aangeland, die aan samenstelling niets te wenschen overliet. Doch indien dat zoo ware, indien de grond van uitstekende kwa liteit ware, wat grooten hinderpaal heeft dan de natuur onzen reizigers niet in den weg gelegd. Wat een arbeid van maanden en jaren moet aangewend om eerst uit te roeien, wat daar in 't wild weelderig groeide, wat tal van ontberingen en gevaren voor leven en gezondheid doorstaan, voor men eenige vrucht van kapitaal en arbeid geniet. En dan zouden zij, die al die gevaren trotseeren die ellende doorstaan, dien arbeid verrichten, den door hen toebereiden grond moeten deelen met anderen, die er geen hand naar uitgestoken hebben, alleen maar omdat de theorie der socialisten zulks wil? Neen, niet waar, en uit die ontkenning volgt het recht van den eersten bezitter en van alle volgende. In ons vaderland zi)n tal van landerijen, van welke men niet zeggen kan, dat ze eenmaal door een eerstaankomende tot eigendom verklaard zijn. Alle ingedijkte landen en alle droogmakerijen zijn niet dan na veel arbeid en schatten gelds aan het water onttrokken en in vruchtbare landouwen herschapen. Indien men nu den grondeigendom den oorlog verklaart, wat zal men dan tot de bezitters van dergelijke gronden zeggen Zij of hunne voorzaten hebben geen grond in bezit genomen, ze hebben een waterplas droog gemaakt, die vóór hen door niemand aangedurfd is. Ze hebben er hunne kapitalen aan gewaagd, en indien de uitkomst aan hunne verwachting voldeed, mogen zij ook met een gerust geweten zich den vrucht baren bodem toeëigenen. Zeer dikwjjls ook waren de resultaten ver van schitterend, o. a. in den Prins Alexanderpolder en de Zuidplaspolder, die na de droogmaking een nadeelicr saldo van f*800 per Hectare gaf. Hoe zou men derhalve hun, die daaraan geld ten koste gelegd hebben, hetfeigen domsrecht kunnen betwisten? 1 Hiertegen zou een socialist aanvoeren, dat zulk een werk nimmer aan particulieren, maar aan den Staat moest overgelaten wor den, en hij kan daarin ook gelijk hebben, doch nu de zaak eenmaal zoo is, dat. bij zondere personen eigendomsrecht verkregen hebben, gaat het niet aan, deze door een theorie van hun recht te berooven. Thans rest ons nog een overzicht van de middelen, die aangegeven zijn om aan het eigendomsrecht een einde te maken. Dezelfde schrijver, dien we in ons vorig art. reeds aangehaald hebben, Henry George, meent, dat aan de eischen van het recht zou voldaan worden, door met één penne- streek alle eigendomsbewijzen te schrappen en den grond tot gemeen goed te maken, verder dien te verpachten aan de meest biedenden en de gelden in de rijkskas te storten, waardoor de belastingen zeer ver licht zouden worden. Dat zal wel waar zijndoch voor deze radicale maatregel deinst toch de schrijver terug. Hij wil de eigendomsbewijzen laten voor 't geen ze zijn en alleen maar iederen eigenaar rente laten betalen aan de Staats kas. Deze wordt dus op zijn beurt pachter van den Staat en is alleen in schijn eigenaar van den grond. Yan dat middel hoopt G. de opheffing van alle sociale kwalen, stijging van loonen, vermindering van armoede, arbeid voor allen, afneming van misdaden, verheffing van 't peil der zedelijkheid, toeneming der be schaving. Afschaffing van alle belastingen, behalve van die op den grondeigendomis daar voor het recept. Een ander geneesmeester der sociale ziekte is de heer Michael Fliirscheiin te Baden, een fabrikant, die een duizendtal werklieden brood verschaft. Hij verklaart dat alles door hem beproefd is om 't zijn werklieden aan genaam te maken. Hij heeft opgericht een verbruiksvereeniging en arbeiderswoningen, gelegenheid verschaft tot verstandsontwik keling, allerlei fondsen in 't leven geroepen, aandeel in de winst gegeven, enz. Doch de hoofdzaak, gebrek aan werk en lage loonen, kon niet door hem verholpen worden. De voornaamste kwaal bleek niet te ver helpen. Vandaar dat Flürscheim een oplos sing der sociale kwestie langs anderen weg voorslaat. Met Henry George is hij van meening dat de grondeigendom de ware oorzaak der kwaal is. Deze moet dus worden opgeheven. Doch hij keurt de gewelddaad van den eerste zeer bepaald af. Flürscheim wil dat de Staat alle eigendom- O men onteigent tegen een waarde, berekend naar de gemiddelde inkomsten over de laatste jaren. Bebouwde eigendommen zouden ver goed worden in evenredigheid met de huur. Op eenmaal zou dit niet gaan, doch men kon een tijdperk bepalen, b. v. 5 of 10 jaren, waarin elk jaar 1/s of Vio werd aange kocht, zoodat na verloop daarvan de Staat algeheele eigenaar werd. Deze zou dan als een goed landh.er voor de verpachting zorg dragen en de voordeelen zouden 't algemeen ten nutte komen. Ziedaar de theorie der heeren socialisten, waarover nu ieder kan oordeelen al naar hem belieft. We vreezen echter dat de Staat, stel dat Flürscheims ideaal werd verwezen lijkt, blijken zou al een bijzonder slecht landheer te wezen en dat de zorg der pachters voor landerijen, die aan het land, dus aan geen mensch toebehoorden, veel te wenschen zou overlaten. We hebben daarvan voorbeelden te over in ons vaderland. In 't noorden en oosten hebben eeuwen lang z.g. marktgronden be staan, gemeenschappelijk bezit van alle ge meentenaren. Deze nu waren ten allen tijde het minst vruchtbaar, juist omdat ze ge meen goed waren, en niemand er zich bijzon der voor interesseerde. Eerst nu ze verdeeld worden en in particuliere handen overgaan, stijgt hunne waarde. De Staat, eigenaar van den grond, zou de dupe worden van de pachters en in plaats dat de grondbelasting zou stijgen, zouden we vreezen voor een doorgaande daling en daarme voor een verdwijning van al de hersenschimmige voordeelen, die de vijanden van den grondeigendom zich droomen. I $n.iter»ls» rul. Luidens een bericht uit Charleroi, is te Gilly, vanwege de »vei*eenigde kolenmijnen eene kennisgeving aangeplakt, waarin den mijnwerkers wordt medegedeeld: lo. dat men bereid is om gedurende eene maand eene proef te nemen met een werkdag van 10 uren, ten einde, zoo de uitkomst be antwoord aan de beloften der werklieden en aan de verwachting der directie, defini tief dit stelsel in te voeren 2o. dat de loonen zullen worden verhoogd met 5°/0 van af 1 Januari en gaandeweg meer, naar gelang de contracten tot de oude prijzen afloopen. Dit kan dus een begin worden voor de hervatting van den arbeid. Te Ransart heeft het dagelijksch bestuur der gemeente zich begeven naar eene meeting der mijnwerkers, waar 700 a 800 man bijeen waren, om dezen zijne bemiddeling aan te bieden. De mijnwerkers waren zeer dank baar voor dien stap en verklaarden, dat allerwege de arbeid zou worden hervat zoo men hunne wenschen verleden week door de patroons geweigerd, wilde inwilligen. Zij waren zelfs bereid tot het nemen van eene proef en zoo de delving minder opleverde, zou men tot het oude aantal uren terug- keeren. De loterij der Parijsche wereldtentoon stelling bevat 5000 prijzen, ter waarde van 850,000 fr. Vermoedelijk zal de trekking 16 dezer plaats hebben. Een Duitsch blad, hetwelk menigmaal als orgaan wordt gebezigd van den Duitschen generalen staf en dat het dus weten kan, geeft een overzicht van 't leger in geval van oorlog, waarvan wij 't onderstaande overnemen Op het eerste bevel wordt het geheele leger, volgens een geheel nieuwe methode gemobiliseerd. In minder dan 7 dagen be vinden zich meer dan 1.400.000 man aan de grenzen, op de door den generalen staf bepaalde punten. De waggons zijn gereed; de benoodigde hoeveelheid steenkolen is be schikbaar en toereikend voor lang. Bovendien kunnen 4 of 5 dagen later ongeveer 800,000 man de tweede linie be zetten. De >landstorm« met zijn 1.100.000 man blijft dan nog in reserve. Al deze troe pen zijn goed geoefend en van repetitie geweren voorzien. De artillerie en cavallerie hebben alles in voorraad om te velde te trekken. Aan de hand van deze cijfers kan men zich dus een kleine voorstelling maken, wat de toe komstige oorlog zijn zal; hij zal verschrikke lijk en zonder genade zijn. De oorlog van '70 zal er dus slechts kinderspel bij zijn. Gelukkig zijn in Frankrijk zoowel als in Duitschland, in Oostenrijk en Italië zoowel als in Rusland, allen, die het roer in han den hebben, er van overtuigd, dat in een toekomstigen oorlog de overwonnene ver pletterd zou worden en de eventuëele over winnaar meer weduwen en weezen zou heb ben gemaakt dan alle ziekten van Europa in 100 jaar te zamen. Over den dood van kroonprins Rudolph van Oostenrijk komt uit Praag het gerucht, dat de politie ijverig onderzoek doet naar de leden eener samenzwering, die het op de leden der keizerlijke familie gemunt heeft met het doel, het Oostenrijksche staatsver band te vernietigen en allen volkeren eene Republikeinsche regeering te geven. Kroon prins Rudolph zou volgens dit ongeloofelijk bericht het eerste slachtoffer geweest zijn. Gedurende de laatste dagen is ten ge volge van ontvangen berichten de waak zaamheid van de politie in het Oosten van Londen verdubbeld. De veebooten die uit Amerika in de dokken aankomen, worden trouw in het oog gehouden en de omtrek van de plaatsen waar »Jack the Riijper* zijn euveldaden bedreven heeft, wordt des nachts bewaakt. De politie schijnt den ge- heimzinnigen moordenaar dus te verwachten. De bekende ingenieur Nordenfeld te Lon den, uitvinder van de snelvuur-kanonnen, heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt f 50,000 pond sterling. Er wordt te Londen zeer geklaagd over toenemend aantal rondloopende Nederland- sche bedelaars. Het is reeds zoover geko men, dat de Nederlandsche consul het on doenlijk verklaart, hen allen voort te helpen. De magistraat in de naordelijke wijk aldaar heeft er Vrijdag een in de gevangenis doen zetten, die sedert October met eene zuster en vier kinderen de straten afliep. Te ge lijkertijd heeft de rechtbank geprotesteerd tegen de aanwezigheid van zooveel Neder landsche bedelaars. >Wp hebben genoeg eigen landloopers* zeide de magistraat, »en de vreemdelingen behooren dus te worden teruggezonden.* Op rechterlijk bevel is dit aan den consul medegedeeld. De hoofdleiders der Engelsche socialisten hebben 't tegenwoordig leelijk met elkander aan den stok. Zondag hebben John Burns, Tom Staun en Hyndman elkaar in een openbare vergadering ongezouten de waar heid gezegd. Hyndman noemde John Burns een ver rader, een knoeier met de gelden van het werkstakings-comité. Daarop antwoordde John, dat hij nog altoos een socialist bleef, maar niet verkiest geringeloord te worden door een socialistischen dwingeland als Hyndman. Niet hij (Burns) had de socialisten ver raden, maar Hyndman, die van het Tra- falgar-plein wegliep als een afgeranselde jakhals. Ook in Wales dreigen de mijnwerkers den arbeid te zullen staken. In het Rhonda- dal hebben 10,000 mijnwerkers zich vereenigd om eene loonsverhooging te eischen van 10 pCt. De mijneigenaars hebben eene ver hooging van 7 Va pCt. aangeboden, maar dit is door de werklieden geweigerd. Uit Lissabon wordt gemeld dat het ant woord der Portugeesche Regeering op de jongste nota van lord Salisbury in hoofd zaak inhoudt, dat de Portugeesche Regee ring toegeeft aan Engelands verlangen om alle verdere operatiën in Nyassa- land en langs de Shire-rivier te doen op houden en de aanwezige troepen uit het betwistte grondgebied terug te roepen. Moch ten de verdere rechtstreeksche onderhande lingen niet tot eene schikking voeren, dan zal Portugal een beroep doen op de andere mogendheden, aangezien Engeland van geen scheidsrechterlijke uitspraak weten wil. De Britsche Regeering ziet in het laatste antwoord van Portugal het bewijs, dat de Regeering van dat land verzoeningsgezind is. Daardoor wordt de grondslag gelegd tot onderhandeling en tot vriendschappelijke regeling van het geschil. Ook in de Portugeesche Cortez is men algemeen van van gevoelen, dat het incident- Serpa Pinto spoedig zal geregeld zijn. De gezagvoerder van het schip »Lady Octavia,« rapporteert den 21n Nov., op 150 mijlen ten NW. van de Falklands-eilanden een boot te hebben aangetroffen, waarin zich een deel der equipage bevond van het barkschip »Arethusa,« dat door hen tien dagen geleden in brand staande verlaten werd. De bemanning bestond uit een opper stuurman, bootsman, kok, zeilmaker, twee jongens en zes matrozen. De kok lag dood in de boot en de stuurman was in de boot vastgebonden, daar hij door de uitgestane ontbering krankzinnig geworden was. Hij kwam niet weder bij zijn verstand en stierf twee dagen later. Een der jongens leefde nog, doch stierf na 28 uren aan boord van de »Lady Octaviac te zijn geweest; van den jongen die het overleefde zal een der voeten moeten worden afgezet. De schip breukelingen werden den 21 n Nov. uit de boot opgenomen en den 26n Nov. aan de zorg van den Engelschen consul op de Falkland-eilanden toevertrouwd. Volgens de »Newyork Herald* woedde deze week een geduchte cycloon in het zuiden van New-Foundland, welke daar waarschijnlijk groote schade heeft veroorzaakt en vermoe delijk de Britsche en Fransche kusten zal bereiken. De politie te Odessa heeft in een kelder aldaar een geheime nihilistische drukkerij ontdekt. Er waren drie mannen aan het werk, die zich eerst na heftigen tegenstand gevangen lieten nemen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zetters door een onbekend man voor dezen nachtelijken arbeid aangenomen waren. Zij ontvingen omstreeks f 12,50 per nacht. De politie is er niet in geslaagd den ge- heimzinnigen werkgever op te sporen. De Italiaansche afgevaardigde Faldella heeft een brief openbaar gemaakt over den toestand ten plattelande in Italië, volgens welken deze er allerellendigst is en er honger wordt geleden, zoodat men zelfs honden eet tan en Alteua. He Langstraat en lie Boininelerwaaii Franco per post zonder prijs -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1